Laatste Pyreneeën-etappe prachtig stukje komedie weer Tour in cijfers Ajax en Real Madrid werden het niet eens Bijna roekeloos dalende Fedor den üertog in eindsprint door Pecchielan verslagen Kleine Tour in cijfers ETAPPE MORGEN Nederlandse ploeg naar Mexico City Langeweg en Donner begonnen goed Simpson gebruikte tonidrine Tom Simpson in Harworth begraven Leo Duyndam gaf de strijd op Acht minder gestart dan gisteren Nederlandse renners sterk in Schotland Winst voor Sijbrands en Yarkevisser Dames-tennisteam boekte overwinning Roode Kruis legt krans ter ere koning Willem III Figurant Mastrotto kreeg zege cadeau Cadeau Gespot Stil gelegd Niet gemerkt Prijzen verhoogd Gedurfd Roekeloos Enthousiasme Ontsnapt UEFA zal datum moeten bepalen van hier en daar IBM-toernooi Vierdaagse NWB WOENSDAG 19 JULI 1967 PAU Wanneer de Franse kampioen Jean Claude Theillière als eerste over de Aubisque gaat en later op het autocircuit van Pau, waar vele groten uit de wielersport als helden na zware ritten over de Tourmalet en de Aubisque werden gehuldigd, de 32-jarige Raymond Mastrotto zegeviert, dan is er iets mis met de Tour. Het gaat niet op voor de meute om te spotten met een der gelijk monument in de Ronde van Frankrijk als de etappe over de hoogste Pyreneeëntoppen, waar vroeger de adembenemende duels tussen Fausto Coppi en Gino Bartali, tussen Ferdi Kübler en Louison Bobet, tussen Raphael Gemi- niana en Charley Gaul, om er maar een paar te noemen, uitgevochten werden. Gisteren werd de etappe van Luchon naar Pau het afscheid voor 1967 van de Pyreneeën één van die komedies, waaraan deze Tour rijk is. Op de Tourmalet, waarvan de top in een bla kende zon schitterde, leek het nog als of de strijd hoog zou oplaaien. Want in de klim had Jimenez de strijdbijl opgenomen en toen hij als eerste boven kwam reden Ventura Diaz en Franco Balmanion op 1.30, volgde Pingeon - weer bereid om zijn gele trui tot het uiterste te verdedigen op 1.36 en leidden Portalupi, Lucien Aimar en Jan Janssen op 2.50 de doortocht van de an dere groten in.. De Fransman Raymond Mastrotto boekte gisteren een goedkope etappe zege in de Tour. De uitslag van de zeventiende etappe over 250 km van Luchon naar Pau whs: 1. Mastrotto (Coqs, Fr) 8.00,27; 2. Van Springel (Belg) 8.01,16; 3. Junkerman (Did) z.t.; 4. Janssen (Ned) 8.02,22; 5. Karstens (Ned) z.t.; 6. Grain (Coqs, Fr); 7. Van den Berghe (Belg); 8. Schleck (Zwits-Lux); 9. Samyn (Bleuets, Fr); 10. Vicentini (It); 11. Aimar (Fr); 12. Du- mont (Coqs, Fr); 13. Lopez Rodriguez (Sp); 14. Foucher (Fr); 15. Schepers (Ned); 16. Rabaute (Bleuets, Fr); 17. Po- lidori (Primavera, It); 18. Bodrero (Pri- mavera, It); 19. Milliot (Bleuets, Fr); 20. Brands (Belg); 23. Haast (Ned); 25. Bal- mamion (Primavera, It); 26. Gimondi (It); 28. Letort (Bleuets); 31. Poulidor (Fr); 33. Pingeon (Fr); 36. Huysmans (Belg); 38. Manzaneque (Esperanza, Sp); 41. Jimenez (Sp), allen z.t.: 8.02,22; 59. Van Clooster (Rode Duivels, Belg) 8.10,10; 61. Van der Vleuten (Ned) 8.17,04; 67. Zilverberg (Ned) z.t.; 73. Ha- rings (Ned) z.t.; 76. De Roo (Ned) z.t. De Spanjaard Mendiburu was niet van start gegaan. Tijdens de rit hebben de volgende renners de strijd gestaakt: Schutz (Zwits-Lux), Denson (GB), Puschel (Did) en Otano (Sp). Algemeen klassement: 1. Pingeon (Fr) 102.31,28; 2. Jimenez (Sp) op 2.03; 3. Letort (Bleuets, Fr) op 4.05; 4. Balmani on (Primavera, It) op 5.48; 5. Aimar (Fr) op 7.02; 6. Janssen (Ned) op 8.39; 7. Manzaneque (Esperanza, Sp) op 15.45; 8. Gimondi (It) op 15.50; 9. Bodrero (Primavera, It) op 19.03; 10. Poulidor (Fr) op 19.04; 11. Huysmans (Belg) op 19.08; 12. Monty (Belg) op 19.17; 13. Bayssiere (Coqs, Fr) op 19.45; 14. Van Clooster (Rode Duivels, Belg) op 22.30; 15. Haast (Ned) op 25.39; 16. Ginez Gar cia (Sp) op 26.38; 17. Samyn (Bleuets, Fr) op 26.56; 18. Junkermann (Did) op 27.27; 19. Brands (Belg) op 28.27; 20. Polidori (Primavera, It) op 28.56; 26. Karstens (Ned) op 33.31; 38. Schepers (Ned) op 43.13; 70. Zilverberg (Ned) op 1.15.04; 72. Van der Vleuten (Ned) op 1.17.00; 75. Harings (Ned) op 1.19.11; 76. De Roo (Ned) op 1.22.16. Algemeen bergklassement: 1. Jimenez (Sp) 112 punten; 2. Balmamion (Prima vera, It) 61; 3. Poulidor (Fr) 46; 4. Pinge on (Fr) 38; 5. Ex aequo: Manzaneque (Esperanza) en Letort (Bleuets) beiden 32; 10. Janssen (Ned) 28. De doprtochten op de bergen: Col du Tourmalet (eerste categorie): 1. Jimenez (Sp) 15 punten; 2. Vaz Diaz (Esperanza Sp) op 1.30 12 pnt; 3. Balmamion (Pri mavera, It) z.t. 10 pnt; 4. Pingeon (Fr) op 1.35 8 pnt; 5. Portalupi (Primavera, It) op 2.50 6 pnt; 6 Aimar (Fr) z.t. 5 pnt; 7. Janssen (Ned) z.t. 4 pnt. Col d'Aubisque (eerste categorie): 1. Theil- leire (Coqs, Fr) 15 pnt; 2. Balmamion (Primavera, It) op 1.30 12 pnt; 3. Pouli dor (Fr) z.t. 10 pnt; 4. Letort (Bleuets, Fr) 8 pnt; 5. Jimenez (Sp) z.t. 6 pnt; 6. Bayssiere (Coqs, Fr) z.t. 5 pnt; 7. Jans sen (Ned) z.t. 4 pnt. Puntenklassement: 1. Janssen (Ned) 132 pnt; 2. Reybroeck (Rode Duivels) 111 pnt; 3. Karstens (Ned) 92 pnt; 4. Van den Berghe (Belg) 89 pnt; 5. Riotte (Fr) 81 pnt. Dagploegenklassement: 1. Coqs (Mastrotto, Grain, Dumont) 24.05,11; 2. België 24.06,00; 3. Nederland (Janssen, Karstens, Schepers) 24.07,06, 24 pnt; 4. Bleuets z.t., 44 pnt; 5. Frankrijk z.t., 56 pnt. Algemeen ploegenklassement: 1. Frankrijk 309.34,17; 2. Primavera 310.00,31; 3. Nederland 310.04,22 4. Bleu ets 310.08,03; 5. Spanje 310.09,53. nog in slaagde bij de vedetten te ko men? Wilde men de Italiaan, wiens opge ven ieder moment werd verwacht, nog niet uit de karavaan missen? Moest hij per se in de koers blijven om straks de overwinning van Pingeon nog stra lender te doen uitkomen? Was het daarom, dat in de laatste tachtig kilo meter de strijd praktisch werd stilge legd en er nog weer zoveel naamlozen naar voren konden komen, dat er uit eindelijk een „kopgroep" van 42 man ontstond We hebben Janssen gevraagd, hoe het mogelijk was, dat de oude Mastrot to in zijn eentje aan zoveel jongere en sterkere krachten kon ontsnappen. Zijn antwoord luidde: „Moet ik dan alles alleen doen? De anderen hij doelde op Karstens en Schepers waren er nog niet bij". Welnu Janssen vergiste zich. Want toen Mastrotto aan zijn ontsnapping begon was de aansluiting van de groep Gimondi-Karstens-Schepers al enkele minuten een feit. Sterker nog, Mastrot to was juist met deze groep bij de kop lopers gekomen. Hetzelfde spel scheen zich, nadat in de afdaling een hergroepering tot stand was gekomen in de zeventien kilometer lange klim naar de grimmige top van de Aubisque te herhalen. Maar de te leurstelling was groot, toen de plannen niet werden doorgezet en op de top zo waar Theilliere, een man, die in alle voorgaande bergen nauwelijks aan bod was geweest, maar liefst anderhalve minuut voor de verzamelde grootheden doorkwam. Men kon dit nog beschou wen als een soort wapenstilstand tussen de „Azen", die wiel-aan-wiel langs tienduizenden enthousiaste toeschou wers er lag immers een Fransman op kop en dat was veel meer dan men had durven hopen fietsten. Maar dat na de tweede ravitaillering, op 31 km voor de meet, de veteraan Mastrot to zo maar kon ontsnappen en met een winst van bijna twee minuten voor de grote groep op het autocircuit een triom fantelijke er won immers een Frans man intocht kon maken, maakte de komedie duidelijk zichtbaar. Mastrotto, die in 1958 tot de beroeps- rijders toetrad na tweemaal achtereen als amateur de Route de France te heb ben gewonnen maar die als prof echter nooit de grote belofte waar kon ma ken, had na negen jaar figureren dan eindelijk zijn Touretappe te pakken. Hij zal na dit cadeautje nu wellicht spoedig met wielerpensioen gaan. Er was méér in deze etappe, dat om opheldering vraagt. Hoe namelijk kon het gebeuren, dat Gimondi, kennelijk nog niet over zijn inzinking van de vo rige dag heen en op de Tourmalet meer dan zeven minuten achter, er tenslotte Zelden heeft een rit over de Tourma let en de Ausbisque zoveel kritiek op geroepen. Zelden ook werd er door het veld zo sterk gespot met de intenties vande To:urleiding, die deze Pyreneeën- reuzen in het schema had gevoegd niet voor het opvoeren van een komedie, maar om de strijd tussen de allerbes- ten op letterlijk hoog niveau te zien uit vechten. Het verwonderde na al deze schijn dan ook niemand meer, dat in de laat ste kilometers de Belg Herman van Springel en de Duitse veteraan Hans Junkermann ook nog uit het peloton konden wegkomen, zodat Jan Janssen, voor wie de spurt door Gerben Karstens werd aangetrokken, uiteindelijk slechts vierde werd. Het was overigens ruim schoots genoeg voor Janssen om de groene trui vaster om de schouders te krijgen, want Reybroeck viel, evenals opde eerste Pyreneeëndag, buiten de punten. Met Karstens als vijfde, Sche pers als vijftiende. Haast als drieën twintigste en de overige vier Nederlan ders op 16.37 ruim op tijd leek het als of Nederland niet te klagen had. Maar er had misschien bij een wat serieuzere aanpak meer ingezeten. De vrolijke noot ontbrak tenslotte evenmin op het programma. Toen Van Springel en Junkermann fel spurtend over de finish waren gegaan deed het de Belg wat vreemd aan, dat hij niet onmiddellijk het middelpunt werd van een enthousiaste schare landgenoten. Van Springel hij had het spurtje gewonnen en Junkermann waren na melijk van mening geweest, dat zij ge tweeën de kop vormden. Van de ont snapping van Mastrotto hadden zij geen weet gehad DEN HAAG Het Nederlands Olym pisch Comité heeft na overleg met de vertegenwoordigers vande verschillende sportbonden de volgende sportlieden uit genodigd deel uit te maken van de ploeg, die gaat deelnemen aan de derde inter nationale sportweken, die van 14-29 ok tober a.s. in Mexico City worden gehou den: Atletiek: Corrie Bakker (vérspringen en 200 meter), Marjan Thomas (alle nummers van de vijf kamp) en Leo de Winter (100 m en 200 m). Trainer: Wil Westphal. Boksen: Rudi Lubbers en Jan Hup pen. Trainer Willy Schagen. Roeien: drie roeiers, die nader zullen worden aangewezen na de deze week te houden Nederlandse kampioenschappen. Coach: Jan Willem Pennink. Wielrennen: Klaas Balk en Wim Koop man (sprint, één km-tijdrit en tandem). Coach: Jan Derksen. Zeilen: De Flying Dutchman van Ben Verhagen met als bemanning Korver. Coach: S. Rodenhuis. (De Jong, het vas te bemanningslid van Verhagen, is ver hinderd de reis mee te maken). Zwemmen: de dameswisselslagesta- fette ploeg, bestaande uit Ada Kok, Co- bie Sikkens, Klenie Bimolt en Mirjam van Hemert. Algemeen reserve: Bettie Heukels. Coach: Rob Kerkhoven. De ploeg zal onder leiding staan van de chef de mission voor de Olympische Spelen 1968, de heer A. J. H. Dokkum. Verder zullen de gehele reis meemaken diens assistent de heer J. W. Pennink en verzorgingsarts H. de Jongste. In ver band met de indeling van het program ma zal de ploeg, waarvan de leden, met uitzondering van de zeilers, een acclima tiseringsperiode van drie weken zullen doormaken, in gedeelten naar Mexico reizen. Het eerste contingent vertrekt op zaterdag 23 september. AMSTERDAM In Amsterdam is dinsdag het jaarlijkse IBM-schaaktoer- nooi begonnen. In de eerste ronde kwa men enkele „zware" partijen in de grootmeestergroep snel tot een punten- deling. Het waren de duels tussen de Zuidslaviër Ciric en de Tsjech Pachman en tussen de Russen Mojsejev en Kotov. Aan de andere borden werd fel gestre den om een vol punt in de wacht te kun nen slepen. Langeweg zegevierde over de zich orthodox verdedigende Zuidema en de Deen Enevoldsen boekte winst ten koste van onze landgenoot Scholl. De partijen Portisch-Ghitescu en Donner- Ree werden door eerstgenoemden ge wonnen. Voor de Nederlanders was het in de meestergroep een slechte dag. Slechts Jongsma kon winst behalen. Hij speelde tegen de Amsterdammer Van der Weide. De uitslagen van de eerste ronde wa ren: Grootmeestergroep Langeweg (Ned.)-Zuidema (Ned.) 10; Enevoldsen (Den.)-Scholl (Ned.) 10; Ciric (Z.-Sl.)-Pachman (Tsj-Sl.) V»—1/t; Mojsejev (Rusl.)-Kotov (Rusl.) V2V2; Ree (Ned.)-Donner (Ned.) 01; Portisch Hong.)-Ghitescu (Roem.) 10. Meestergroep: Gereben (Zwits.)-Smederevac (Z.S1.) 10; Slisser (Ned.)-Tatai (It.) 01; Jongsma (Ned.)-v.d. Weide (Ned.) 10; Medina (Sp.)-De Rooi (Ned.) 10; v.d. Lijn (Ned.)-Marovic (Z-Sl.) 01. O Gisteren is in Amsterdam het jaar lijkse lBM-schaaktoernooi begonnen, waarin Langeweg (rechts) een over winning boekte op Zuidema. AMSTERDAM De data voor de ont moetingen tussen Ajax en het Spaanse Real Madrid in het toernooi om de Eu ropese voetbalbeker voor landskampi oenen zullen worden vastgesteld door de Europese Voetbalunie (UEFA). De Amsterdamse vereniging is het niet eens geworden met Real. Het laatste Amsterdamse voorstel, om de wedstrij den 27 september en 11 oktober te spe len, werd door de Spanjaarden van de hand gewezen, omdat het Spaanse na tionale elftal 1 oktober een wedstrijd tegen Tsjechoslowakqe speelt. Met het tegenvoorstel van de Spaanse titelhouder 20 september in Amster dam en 11 oktober in Madrid is Ajax op aandringen van trainer Michels niet akkoord gegaan. Michels vindt een peri ode van drie weken tussen beide duels veel te lang. De UEFA heeft nu het laatste woord. Het van negen tot vijf man terugge brachte bestuur van Ajax heeft de toe gangsprijzen voor de wedstrijd tegen Real in het Olympisch Stadion dras tisch verhoogd. Voor een plaats op de ere- en marathontribune, waarvoor men verleden jaar vijftien gulden betaalde, moet men nu 25 gulden neertellen. De prijzen lopen verder van twintig gulden voor de paddock tot vijf gulden voor 'n staanplaats, die verleden jaar 3,50 kostte. Prijzen van dit kaliber zijn in veel buitenlandse stadions al sinds ja ren gebruikelijk. „Wanneer we voetbal van Europees niveau willen bieden", aldus voorzitter PARIJS Tom Simpson, de Engelse wielrenner die enkele dagen geleden in de Ronde van Frankrijk overleed, schijnt inderdaad een al te grote dosis stimulerende middelen genomen te heb ben. Professor Vulliet uit Marseille, die de lijkschouwing heeft verricht en die het toxicologisch onderzoek heeft geleid, zal zijn rapport niet voor zaterdag aan het parket van Avignon kunnen overhandi gen. Hij weigert voor dat tijdstip zijn conclusies bekend te maken. Niettemin is het te Marseille uitgelekt, dat Tom Simpson Tonidrine heeft inge nomen. Twee buisjes, waarin dit zich bevond, heeft de politie in de trui van de renner teruggevonden. Tonidrine heeft een zeer krachtige uit werking en kan in Frankrijk alleen op doktersvoorschrift worden afgeleverd. SHEFFIELD Tweehonderd wielren ners, rijdend in een langzaam tempo, hebben oud-wereldkampioen Tom Simp son gisteren op zijn laatste tocht bege leid. Op het moment, dat de begrafenis stoet zich in beweging zette naar het kerkhof in het kleine mijndorpje Har worth bij Sheffield, waar Simpson het grootste deel van zijn leven doorbracht, brak er een hevige onweersbui los, die de honderden die waren gekomen om Simpson de laatste eer te bewijzen, in een minimum van tijd doorweekte. In datzelfde plaatsje Harworth maak te hij als elfjarige knaap zijn eerste schuchtere fietstochtjes bij de boerde rijen en de achthonderd jaar oude kerk. Onder de aanwezigen waren de vrouw van de veelvuldige Tour-winnaar Jac ques Anquetil en de oud-wereldkam pioen bij de amateurs, de Belg Eddy Merckx. Bij de bloemstukken bevond zich van de renners van de Ronde van Frankrijk een krans van een diameter van bijna twee meter. PAU Voor de tweede keer in suc cessie heeft de kleine Italiaan Arthuro Pecchielan een etappe gewonnen in de Ronde van de Toekomst. Na zijn ritzege van maandag in Luchon, die hij vooral te danken had aan zijn formidabele kwaliteiten als daler, werd hij gisteren in Pau opnieuw gehuldigd nadat hij de sprint van een kopgroepje van zes, bij wie Nederlands beste man Fedor den Hertog die tweede werd had ge wonnen. Na zes dagen is Arthuro Pecchielan, 1.70 meter lang en 66 kiolo zwaar, de onmiskenbare leider van de 63 renners, die nog in de strijd zijn. Hij bezit na zijn twee etappe-overwinningen de gele en de groene trui, zijn ploeg staat eer ste in het klassement voor equipes en in de rangschikking voor de Bergprijs heeft alleen de Spanjaard Mascaro meer punten verzameld dan hij. Achter deze geboren klimmer, die 23 jaar geleden in Candiane bij Padua werd geboren, kwam Fedor den Her tog dus als tweede binnen. En na de Nederlandse teleurstelling in de eerste Pyreneëen-etappe is daarmee het her stel van de ploeg op duidelijke wijze ge demonstreerd. Fedor den Hertog kon ook gisteren niet geweldig klimmen maar de Ne derlander durfde langs de angstig stei le afgronden te dalen, zoals niemand in het veld. Daarmee heeft de slanke Harderwijker ruimschoots goed ge maakt wat hij bij de beklimming van de Tourmalet en de Ausbisqeu te kort kwam. Het was overigens verwonderlijk, hoe de gehele Nederlandse ploeg zich had hersteld van de klap van maandag, die 's avonds aan het diner nog een forse echo kreeg toen in het hotel in Bag- nere de Bigorre werd bekendgemaakt, dat Hans Tesselaar de tijdslimiet had overschreden en uit de strijd was geno men. Nederland heeft trouwens ook op weg naar Pau een man verloren. Leo Duyndam, die het op de hellingen ver schrikkelijk moeilijk had, streek de vlag toen hij bovendien nog twee lekke ban den kreeg. De eerste keer repareerde de grote Westlander zelf, maar toen hij opnieuw pech kreeg, moest hij wachten op één van de verzorgingswagens van de organisatie. Duyndam heeft daarmee behoorlijk wat tijd verspeeld maar lang niet zoveel als hij zelf wel dacht. Op het moment dat zijn wilskracht was ge broken, lag hij ten hoogste tien minu ten achter op het peloton, dat behalve Daan Holst alle Nederlanders in zijn midden had. Duyndam dacht, dat hij tenminste een half uur achter lag en dat hij de tijdscontrole niet meer zou halen. Op het moment, dat hij ging ge- Duyndam daarin ook zijn portie nog heeft gehad, want de Nederlandse uit valler van gisteren was bij de groep, die net buiten Bagnere de Bigorre de eerste aanval inzetten. Duyndam was in gezelschap van de Spanjaarden Ji menez en Gomez Lucas, van wie de laatste tot aan de finish in de steeds wisselende kopgroepen heeft gereden, de Luxemburger Smaniotto en de Zuid- slaaf Bozicnik. Voor vier renners was deze eerste vluchtpoging snel afgelopen, maar Go mez Lucas ging door tot aan de eerste top, die van de Tourmalet, waar hij bij na één minuut voorsprong had op Pec chielan en iets meer dan twee minuten op het eerste deel van het peloton, waarin Rini Wagtmans zat. Piet Tesse laar, Fedor den Hertog, en John Sche pers volgden op vier minuten. Leo Duyndam en Daan Holst waren toen al verzeild geraakt in de langgerekte groep van ploeteraars. De uitslag van de zesde etappe van de Ronde van de Toekomst, een rit van Bagneres de Bigorre naar Pau (171 km), luidde: 1. Pecchielan (It) 5.22,21. 2. Den Her tog (Ned) z.t. 3. Robini (Fr). 4. Mascaro (Sp) z.t. 5. Gomez (Sp) z.t. 6. Cattelan (It) z.t. 7. Guimard (Fr) 5.24,25. 8. Har rison (Eng) z.t. 9. Conti (It) z.t. 10. Maes (Belg) 5.24,28. 11. Gyot (Fr) 5.27,38. 12. Giaccone (It) z.t. 13. Wagtmans (Ned) z.t. 14. Wiles (Eng) z.t. 15. Peter Tesse laar (Ned) z.t. 16. Pintens (Belg) z.t. 17. Bilic (Zuidsl) z.t. 18. Ricci (Fr) 5.27,38. 19. Schepers (Ned) z.t. 20. Hava (Tsj) z.t. 51. Holst (Ned) 5.37,31. Duyndam (Ned) en Opdebeeck (Belg) staakten de strijd. Algemeen klassement: 1. Pecchielan (It) 20.14,12. 2. Conti (It) op 43 sec. 3. Guimard (Fr) op 3,02. 4. Den Hertog (Ned) op 3,58. 5. Cattelan (It) op 4,29. 6. RONDS VAN FfTANKFUj* UMOGSS, fTXXKTFi Robini (Fr) op 5,47. 7. Pintens (Belg) op 7,14. 8. Cavalcanti (It) op 9,05. 9. Har rison (GB) op 9.30. 10. Gomez (Sp) op 12,03. 11. Maes (Belg) op 12,17. 12. Bian co (It) op 13,56. 13. Weckx (Belg) op 14.26. 14. Mascaro (Sp) op 15,03. 15. Tro che (Did) op 15,44. 16. Hrazdira (Tsj) op 16,13. 17. Bilic (Zsl) op 17,02. 18. Giacon- ne (It) op 17,46. 19. Wagtmans (Ned) op 18.27. 20. Schepers (Ned) op 19,04. 25. e.a.: Piet Tesselaar (Ned) op 22,43. 31. Holst (Ned) op 27,26. Puntenklassement: 1. Pecchielan (It) 71 pnt. 2. Guimard (Fr) 65. 3. Wagtmans (Ned) 61. 4. Conti (It) 54. 5. Den Hertog (Ned) 53. Doorkomsten op de cols: Col.du Tour malet (le categorie): 1. Gomez (Sp) 15 pnt 2. Pecchielan (It) op 48 sec. 12 pnt. 3. Mascaro (Sp) op 1,25, 10 pnt. 4. Ricci (Fr) z.t. 8 pnt. 5. Robini (Fr) op 2,10, 6 pnt. 10. Wagtmans (Ned) z.t. 2 pnt. Col d'Aubisque (le categorie): 1. Pecchielan (It) 15 pnt. 2. Gomez (Sp) op 17 sec. 12 pnt. 3. Mascaro (Sp) op 2,20, 10 pnt. 4. Robini (Fr) op 2,25, 8 pnt. 5. Pintens (Belg) z.t. 6 pnt. Dagploegenklassement: 1. Italië 16.09,07. 2. Spanje 16.12,20. 3. Frankrijk 16.14,24. 4. Nederland 16.17,37. 5. Groot Brittannië 16.25,44. Algemen ploegenklassement: 1. Ita lië 61.08,27. 2. Frankrijk 61.29,28. 3. Ne derland 61.41,43. 4. België 61.44,03. 5. Spanje 61.51,42. Algemeen klassement Grote Berg prijs: 1. Mascaro (It) 47 pnt. 2. Pecchie lan (It) 43 pnt. 3. Robini (Fr) 39 pnt. 4. Conti (It) 31 pnt. 5. Gomez (Sp) 30 pnt. De Tsjech Karei Vavra werd wegens overschrijding van de tijdslimiet uit de ronde genomen. loven in dit waandenkbeeld, beschouw de hij zijn Toekomstavontuur als afgelo pen. Tegenover de kwetsbare mentaliteit van Duyndam op deze hete Pyreneeën dag, stond de onverzettelijke hardnek kigheid waarmee de vierkant gebouwde Amsterdammer Daan Holst voortploe- terde. Holst had zich in zijn eerste bergrit al behoorlijk moeten forceren om tenminste enigszins te kunnen mee komen. Gisteren echter was het alle maal nog veel moeilijker voor hem. In Bagnere de Bigorre kon hij de Tourmalet zien oprijzen tegen de toen nog grijze en bewolkte hemel. Daan Holst, die zo dringend behoefte had aan een kleine aanloopperiode om de souplesse terug te vinden, kreeg geen gelegenheid om op adem te komen. De eerzuchtige amateurs begonnen onmid dellijk na het startschot al weer te hakken met de bijl van de strijdlust en daardoor werd Holst onmiddellijk teruggeslagen, maar niet stuk gesla gen. Holst boog niet, hij wilde boven ko men, hij zou en hij moest de rit vol tooien. Het werd voor hem een een zaam avontuur, dat tenslotte werd vol tooid met een achterstand van een kwartier, omdat de laatste zeventig ki lometers van deze rit niet om het ta lent van de begenadigde klimmer vroe gen, maar om de durf van de daler en om de onverzettelijkheid van de ach tervolger. Die twee eigenschappen had Holst in méér dan voldoende mate. Tussen Den Hertog en Holst hebben de andere Nederlanders zich geweerd met enthousiasme, dat onze ploeg zo'n goede naam heeft bezorgd in de zeven jaren, dat de Ronde van de Toekomst bestaat. Het merkwaardige is, dat Leo Op de Aubisque zag men Pecchielan als eerste doorkomen, met Gomez Lu cas op meer dan een minuut. Dit twee tal vond elkaar in de afdaling, waar het bovendien nog gezelschap kreeg van de Fransman Robini en de Span jaard Mascaro. Bij deze renners, die aan bergen zijn gewend, heeft Den Hertog zich met de Italiaan Cattelan aan zijn wiel, in een bijna roekeloze afdaling, nog kun nen aansluiten. Maar het was niet al leen de drieste moed, die Den Hertog bij de eersten had gebracht, hij heeft er ook een enorme inspanning voor moeten leveren en onder deze omstan digheden was het geen verrassing, dat hij op het autocircuit van Pau in een groepje, waarin twee Italianen en twee Spanjaarden zaten, niet zijn tweede rit zege kon binnenhalen. Achter Den Hertog, die de Aubisque in de eerste groep had overschreden, maakten Wagtmans, Tesselaar en Schepers deel uit van het beste gedeel te van het grote veld. Wagtmans, die maandag ook al een ongelukkige rit had gereden door ma teriaaldefect, bleef ook in de tweede etappe door het hooggebergte niet van pech vrij. Maar dat mag geen veront schuldiging zijn voor het feit, dat hij na de top van de Aubisque nog een groep je renners met de Fransman Cyrille Guimard, zijn gevaarlijkste concurrent voor de eerste plaats in het punten klassement, heeft laten ontsnappen. Na zes dagen is Wagtmans zijn groe ne trui kwijtgeraakt aan Pecchielan en tussen hem en de Italiaan heeft zich Guimard kunnen dringen. De strijd zal voornamelijk tussen dit tweetal gaan, want niemand kan gelo ven dat alle kwaliteiten van Pecchielan voldoende zullen zijn om zowel de gele als de groene trui te verdedigen. prij- top- Van Praag, „zullen we Europese zen moeten rekenen. Wanneer we voetbal willen zien zullen we ervoor moeten betalen. Het is noodzakelijk dat we talentrijke voetballers in Nederland vasthouden, maar de zuigkracht van het internationale voetbal is zeer groot. Ajax betaalt zijn spelers daarom hoge vergoedingen. Het is duidelijk dat die kosten er moeten uitkomen." Ook de prijzen voor de competitie wedstrijden zullen daarom verhoogd worden. De overdekte zitplaatsen zullen 7,50 (verleden jaar 6,-) gaan kosten en de staanplaatsen 3,- (v.j. 2,50). Het is de eerste stap op weg naar een landelijke verhoging van de prijzen, waarover de eredivisieverenigingen het tijdens een vergadering in Utrecht eeni zijn geworden. Binnen drie jaar zullen de overdekte zitplaatsen bij de eredivi sieverenigingen tien gulden moeten gaan kosten. APELDOORN De Apeldoornse Vier daagse heeft op de eerste dag de slag te gen de hitte glansrijk gewonnen. Dat is wel gegaan ten koste van vele zweet druppel tsje en met de onvolprezen me dewerking van de dames en heren van het Rode Kruis en de EHBO, maar het gezamenlijke resultaat is geweest dat van de 1329 gestarten er 1328 de finish haalden. Allemaal even fit zijn ze daar niet gekomen, want bij het vertrek voor de route van vandaag over Beekbergen en Loenen liet zeven wandelaars verstek gaan. Toch zat er direct alweer een flink tem po in bij de meesten en Beekbergen was al spoedig bereikt. De allervroegsten kregen een mals regenbuitje te verwer ken, maar het was welkom. Tegen tien uur was een groot gedeelte van de 30 kilometer-lopers al halfweg de afstand. Ook vandaag kan verwacht worden, dat de meute in goede welstand bij „Or pheus" arriveert. ARBROATH Nederlandse renners hebben dinsdag in de eerste etappe van de Ronde van Schotland voor amateurs de strijd beheerst. René Pijnen won de rit van Glasgow naar Arbroath over 170 km in 3.35,12. Joop Zoetemelk werd tweede op 1,09 en Leen de Groot finish te als derde. De Schot Bilsland legde beslag op de vierde plaats in dezelfde tijd als Zoetemelk. BATUMI De Nederlandse dam- kampioen Tonny Sijbrands heeft in de eerste ronde van het internationale damtoernooi, dat in Batumi (Rusland) wordt gehouden, gewonnen van de Rus sische meester Sergei Manshin. Kees Varkevisser, die ook aan dit toernooi deelneemt, behaalde eveneens een ze ge. De Katwijker won van de Rus Geo- ry Baramidze. Onze landgenoot Brond- string moest zijn meerdere erkennen in de Rus Dukler. De uitslagen luiden verder: Andreiko (Rusl.)—Mostovoi (Fr.) 1-0; Fanelli (It.)Verlene (Belg) 1-0; Kaplan (Rusl.)Shavel (Rusl.) af gebroken; Gantvarg (Rusl.)Tsieps (Rusl.) afgebroken. DEAUVILLE Het Nederlandse da mes-tennisteam heeft woensdag in Deauville Tsj .-Slowakije in de halve fi nales van 't toernooi om de Coupe An nie Soisbault met 3-0 uitgeschakeld. Ada Bakker won met 61, 36, 63 van Kunstfeldova en Astrid Suurbeek zege vierde, eveneens in drie sets, met 63, 46, 61 over Rosslerova. In het dub belspel hadden Ada Bakker en Astrid Suurbeek weinig moeite met Kunstfel dova en Rosslerova: 62, 60. In de andere halve finale, tussen Frankrijk en Hongarije is de stand voor lopig 11, omdat het dubbelspel bij 64, 99 in het voordeel van het Hon gaarse duo wegens invallende duisterni* moest worden afgebroken. DELFT Als onderdeel van de her denking van het feit dat honderd jaar geleden 't Nederlandsche Roode Kruil werd gesticht heeft 't hoofdbestuur van ochtend een krans geplaatst bij de in gang van de koninklijke grafkelder in het koor van de Nieuwe Kerk te Delft ter ere van Koning Willem III, op wiens initiatief het Rode Kruis een eeuw ge leden in ons land werd opgericht. De delegatie van het hoofdbestuur be stond uit de heren jhr. G. Krayenhoff, voorzitter van het Nederlandsche Roo de Kruis, mr. J. H. Klatte, secretaris generaal v/an het Ministerie van Socia le Zaken en Volksgezondheid, en de r M. C. van der Hoop, voorzitter van de afdeling Delft van het Roode Kruis. Nadat deze krans op een standaard bij de ingang van de grafkelder was ge- plaats, zong mevrouw Annie Knossen- Algera, aan het orgel begeleid door drs. Knossen. Hiermee was deze korte plech tigheid ten einde. Ook in Den Haag en Zeist werden kransen gelegd. Op de begraafplaats

De Vallei | 1967 | | pagina 7