Veenendaals dagblad Staatssecretaris wil Swing-wingvliegtuig Buiten Hanoi verzacht voorwaarden Complot ontdekt in Mexico WIJ Demonstratie op „Dag van het Paard" Aartsbisschop tegen nieuwe abortuswet Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Bom ontploft in Lagos Droog weer IN 1968 DIENSTPLICHTIGEN EERDER MET GROOT VERLOE Nasser houdt rede Volgens berichten uit Boedapest Israëlische soldaten op vakantie in Groningen Briefkaart was 23 jaar H de bezorging Bejaarde vrouw lag dagenlang dood in huis Prinses Gracia had miskraam Communisten wilden een gewapende opstand in Standbeeld voor paus Pius XII Mantelkostuum uit Rome Mannen verdacht van ontucht met jongen Predikant voor ogen echtgenote verdronken Pepmiddelen gestolen DEN HAAG De Koninklijke luchtmacht zal met ingang van 1 januari 1968 bepaalde groepen van dienstplichtigen een aantal maanden eerder met groot verlof laten gaan. Het gaat daarbij om minder hoog waardig technisch personeel, zo heeft staatssecretaris Duynstee (luchtmacht) ons gisteren in een onderhoud gezegd. Blauwe druifjes ACHT MILJOEN NORTHROP F5 POSITIEF HAWKER-HUNTER HINDERLAAG REGELING Bur. voor redactie en administratie: Prins Bemhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. DONDERDAG 20 JULI I967 VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden *1,50, ieder woord meer 15 cent. 4le JAARGANG BEZUINIGING BIJ K.Lu. LAGOS (Nigeria) In een dichtbe volkte wijk van Lagos is gisteravond een tijdbom ontploft in een tankauto met benzine. Drie personen kwamen om het leven en verscheidene ande ren werden gewond. De ontploffing deed zich voor bij een bioscoop die werd beschadigd, evenals enkele an dere gebouwen. De steekvlam van de ontploffing was in geheel Lagos te zien. Het gebeurde in de wijk Yaba, waar twee weken geleden een soort gelijke ontploffing plaatsvond in een tankstation. De federale regering heeft meegedeeld dat de ontploffing van gisteravond volgens hetzelfde systeem tot stand is gekomen als die van twee weken geleden, namelijk door een tijdbom in een auto. Het eni ge verschil was dat ditmaal een tank auto werd gebruikt. In de ruime omtrek wegver sperringen opgesteld waar alle ver keer wordt gecontroleerd. Een van de getroffen gebouwen is de telefooncen trale van de wijk Yaba. De bevolking is via de radio opgeroepen alle ver dachte voorvallen te melden aan de politie. CAIRO Radio Cairo heeft bekend gemaakt, dat president Nasser zondag een „belangrijke politieke rede" zal houden. De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken, Malik, is van daag naar Moskou vertrokken na een bezoek aan Cairo voor besprekingen met Nasser. Ongeveer dertig afgevaardigden van het Europese parlement hebben een Vereniging Europa-Midden-Oosten op gericht met als doel de ontwikkeling van een gemeenschappelijke Europe se politiek t.a.v. het Midden-Oosten te bevorderen. De Nederlandse afge vaardigden Berkhouwer, Laan, Oele en Westerterp maken er deel van uit. A an deze titel zoudt ge kunnen onderstellen, dat ik teruggrijp naar het vroege voorjaar maart- april)wanneer de aardige kraal- of druifhyacintjes in de border en nog vroeger in de kamer bloeien, want deze gentiaan-blauwe muscari heten net zo als de maljonia's, waarvan ik de volksnaam hierboven zette. Voor al thanse in mid-zomer, voert deze kleine wintergroene sierheester met recht de naam Blauwe druifjesstruik want zij draagt trossen leiblauwe bes sen, voortgekomen uit de gele bloe men. Wij hebben er veel van langs het huis staan en nu de lijsters onze enige krent totaal leeg plunderden en van de vogelkers uit de hardgroene kralen nog niet de fel-begeerde glan zende gitten kleurden, vinden de merels en zanglijsters op die mahonia een kostelijke aanvulling van hun menu. Heel de dag lopen ze, oud en jong, op het gazon en we staan ervan te kijken, hoeveel aardwormen, lar ven, poppen en insekten ze uit de grasmat halen. Dan vormen de blauwe druifjes een fris toetje en waar ze dicht tegen het huiskamerraam staan, zien we de plukkende vogels op de afstand van een halve meter bezig. Tegen de herfst krijgt het blad een mooie, rode kleur en wordt dan graag door de bloemisten gebruikt. Vroeger meende men, dat een stukje van de bittere bast, om de hals gedragen, tegen koorts zou beschermen, maar er valt over deze berberis- of zuur- besachtigen nog wel wat anders te vertellen, zoals ge morgen op deze plaats kunt zien. 20 juli *67 A. B. WIGMAN De bewindsman ging ook op andere punten van zijn beleid nader in: Hij zou graag zien dat in 1975 de Starfighter zou worden vervangen door het zogeheten swing-wingvliegtuig, een gevechtstoestel met beweegbare vleu gels, waarvoor de Britse minister van defensie Hesly zoveel reclame maakt. 0 Als ook België zou besluiten om de Northrop F-5 aan te kopen en de kans daarop is lang niet klein dan zullen de Nederlandse en Belgische vlie gers die voor de F-5 zijn aangewezen gezamenlijk worden opgeleid. De moge lijkheid is niet uitgesloten dat ook De nemarken de keus op de Northrop F-5 zal laten vallen. Dat zal betekeken dat de kosten van aanschaf nog verder kun nen worden gedrukt 0 De begroting van de luchtmacht voor 1968 zal onder de achthonderd miljoen gulden blijven. De bevelhebber van de luchtstrijdkrachten, luitenant-generaal A. B. Wolff, heeft (zoals ook staatsse cretaris Haex/voor de landmacht heeft gedaan) in een brief aan het personeel van de luchtmacht op de noodzaak van bezuiniging gewezen. Het mes zal vooral in de exploitatiekosten worden gezet. IJet aarjtal vlifo''>''i voor operatione le vliegers blijft onaangetast. Wel zul len investeringen voor de geleide wa pens van het type Hawk en Nike wor den opgeschort. De heer A. E. M. Duynstee meent dat een klein land in deze tijd moeilijk nog afzonderlijk militaire aankopen van ettelijke honderden miljoenen gul dens kan doen. „Daar heb je anderen bij nodig om de kosten draaglijk te houden. Daarom vind ik het ook zo jammer dat België nog steeds niet heeft besloten om ook de F-5 aan te schaf fen". „Bij de opvolging van de Starfighter zullen we zeker Europees moeten den ken. Ik heb veel begrip voor de opvat tingen van minister Healey. Helaas hebben de Engelsen en Fransen elkaar niet kunnen vinden. Mar waarom zou den Engeland, West-Duitsland, Italië en Nederland niet de handen ineen kunnen slaan. De moeilijkheid is nog dat de En gelsen liever een toestel hebben voor de lange afstand. Ik voel meer voor een vliegtuig voor korte operaties." „Als we het eens zouden worden, zou den wij meewerken aan een standaardi satie van de luchtstrijdkrachten van de NAVO in Europa. Zoals er ook op het gebied van de burgerluchtvaart Euro pese samenwerking werkelijkheid moet kunnen worden, zo kan dat ook gebeu ren bij de militaire luchtvaart." De staatssecretaris ontkent dat een dergelijke samenwerking een „afzetten tegen de Verenigde Staten" zou zijn. „Integendeel, de Amerikanen zouden zelfs kunnen assisteren. Dit alles is nog niet in het kabinet-De Jong doordacht. Ik zou het een juiste houding vinden als de Nederlandse regering positief tegen over een samenwerking in Europees verband zou staan." Dat er haast moet worden gemaakt met de keuze van opvolger van de Star fighter (de F-104) is voor de heer Duynstee geen twistpunt. „Je moet met die keuze geen twee jaar meer wachten. Het jaar 1975 lijkt wel veraf, maar voor plannenmakers is het verdraaid dichtbij. Men moet niet uit het oog verliezen dat er een heel pro- duktie-apparaat in beweging moet wor den gebracht." De heer Duynstee, die nu drie maan den werkt in het enorme gebouw aan de Eerste Van den Boschstraat in Den Haag waarin ook het ministerie van Landbouw is gehuisvest gelooft dat het bij de behandeling van de komende begroting van defensie in de Tweede Kamer „een heel gevecht" zal worden. „Het wachtwoord is bezuiniging. Ver scheidene taken moeten worden uitge steld maar die uitgestelde taken ko men ook niet in volgende jaren aan bod, omdat ook dan de middelen ont breken." „Van de vlieguren blijven we af. We moeten daarom andere dingen zien te vinden waarop wij kunnen knijpen. Ik denk aan een vermindering van de ex ploitatiekosten, een nog betere bedrijfs voering en het wellicht uit de lucht ne men van de nu toch wel verouderde straaljager van het type Hawker-Hun- ter. Gelukkig kunnen we op onze voor raden nog tientallen miljoenen guldens besparen." De paraatheid van de Koninklijke luchtmacht zal geen geweld worden aangedaan, maar toch zal er in de luchtverdedigingsketen nog een zwak ke schakel blijven: de afweer tegen laag invliegende gevechtsvliegtuigen. 0 TILBURG: Nagewuifd door familiele-dood toen hun wagen in botsing kwam den vertrok een Tilburgs echtpaar met een andere, die geeti voorrang ver- gistermorgen per auto voor een vakantie- leende. De auto, waarin de beide slacht- reis minuten later vonden beiden de offers zaten werd in de flank geraakt. BOEDAPEST De Noordviëtnamese ambassadeur in Hongarije heeft een uit drie punten bestaand programma aangekondigd, dat zou kunnen worden gezien als een aanduiding hoe volgens Noord-Viëtnam vrede in Viëtnam be reikt kan worden. GRONINGEN Een 30-tal Israëli sche soldaten, dte in de Sinaiwoestijn hebben gevochten, zal een vakantie in Groningen doorbrengen van 9 tot 18 augustus en aansluitend daarop een tocht door Nederland maken. De groep is grotendeels lid van de voet balclub Nachlieel in Hadera, waarvan een elftal in de eerste liga speelt. De reis naar Nederland wordt hun aangeboden door de sportvereniging Hapoel. De Israëliërs komen vanuit Rome per bus via Saarbrücken en Pa rijs naar Groningen, waar de heer G. Drenth uit Haren met steun van alle mogelijke instanties een interessante vakantie in ons land voor hen heeft georganiseerd. Het comité „Gronin gen ontvangt" helpt mee dit vakantie verblijf financieel mogelijk te maken. Zaterdag 12 augustus zal een voet balwedstrijd worden gespeeld tussen de sportvereniging Hapoel en GRC op het GRC-terrein te Groningen, welke wedstrijd zal worden geleid door Leo Horn. De ambassedeur, Hoang Luong, sprak op een bijeenkomst van arbei ders van de Csepel-fabrieken in Boe dapest. Hij verklaarde dat het ant woord op de vraag „hoe kan Amerika uit Viëtnam vertrekken zonder ernstig prestigeverlies" als volgt zou moeten luiden. „Maak een volledig en onvoorwaar delijk einde aan de bombardementen op Noord-Viëtnam, erken het Zuid- viëtnamese bevrijdingsfront (de Viët Cong) en houdt u aan de akkoor den van Gèneve". Waarnemers wijzen erop, dat de ambassadeur noch het uit vier punten bestaande programma van de Noord viëtnamese regering heeft genoemd, noch het vijf punten tellende van de Viët Cong. Beide eisen onmiddellijke terugtrek king van de Amerikaanse troepen uit Zuid-Viëtnam; Hoang Luong gewaagt niet van deze eis. 0 Een peloton Zuidkoreaanse mari niers heeft een compagnie com munistische guerilla's gisteravond in een hinderlaag laten lopen. Van de communisten sneuvelden 32 en werden 4 gevangen genomen. Deze hinderlaag werd gelegd in de kustprovincie Guang Ngai. De lucht- striid in het noorden gaat onvermin derd voort. 0 Elke Amerikaanse militair die een familielid in Viëtnam verliest wordt desgewenst minstens een half jaar buiten de oorlog gehouden, aldus een nieuwe bepaling van het ministe rie van Defensie in Washington. Hij kan voor eenzelfde periode van het front worden teruggetrokken als hij al in Viëtnam dient. Van onze correspondent. LEIDEN Een kaart met de woor den „hartelijk gefeliciteerd", en ge adresseerd aan de familie Jansen in Leiden heeft enige verwondering ge wekt omdat er niemand in de familie te feliciteren viel. Veel groter nog werd de verbazing toen bleek dat de kaart op 31 januari 1944 's middags om twaalf uur in Haar lem was afgestempeld. De kaart was gefrankeerd met een postzegel van an derhalve cent en daarom door de PT belast met twintig cent strafport. De posterijen zagen van de inning van dat laatste bedrag af toen zij erop werden gewezen dat de frankering in overeen stemming was met de tarieven van die tijd en zij bovendien de kaart ruim 23 jaar te laat hadden bezorgd. ROTTERDAM Een lek in de hoofdgasleiding onder haar huis in de Eerste Schansstraat in Rotterdam heeft het leven gekost aan de 76-jarige weduwe G. van Vliet. De politie vond de bejaarde vrouw woensdag in haar huis dood op haar bed liggen. Het drama werd ontdekt toen een buurman argwaan had gekregen, om dat hij zijn buurvrouw al een aantal da gen niet op straat had gezien. Woens dagmorgen sloeg hij een ruit van het huis in, waarna hem een vestikkende gaslucht tegemoetkwam. De man waar schuwde de politie, die de weduwe even later dood aantrof. Men neemt aan dat zij al enige dagen geleden moet zijn overleden. De Rotter damse recherche stelt een uitgebreid onderzoek in naar de vraag hoe het mogelijk was dat de gasleiding defect raakte. Daartoe heeft men een stuk buis met het lek meegenomen voor een nauwgezet onderzoek. MONTREAL Prinses Gracia van Monaco is afgelopen nacht na een miskraam opgenomen in een zie kenhuis in Montreal. Haar toestand wordt goed genoemd. De 37-jarige voormalige filmster en haar echtgenoot, prins Rainier, zijn in Montreal voor een bezoek aan de wereldtentoonstelling. De geboorte van hun vierde kind werd in januari verwacht. MEXICO De Mexicaanse autoriteiten hebben een komplot van Peking- gezinde communisten ontdekt, dat ten doel had een marxistisch bewind hl het land te vestigen door middel van een gewapende opstand. Dit is meege deeld door het ministerie van Justitie. Dertien personen, onder wie een Venezolaan en een Salvadoreen, zijn aangehouden en zullen vandaag voor de rechtbank verschijnen op beschul diging van samenzwering en misda dige vereniging tot het opzetten tot opstand. De opstand zou uitgevoerd moeten worden door een guerrilla in de heuvels en een terreurcampagne in de ste den. Tegelijk met dit nieuws werd be kend, dat in de zuidelijke staat Guer rero 300 opstandelingen het mijn- bouwstad je Coacoyula met 5.000 inwo ners hebben bestormd, zich meester hebben gemaakt van de openbare diensten en een half miljoen peso van een plaatselijke mijnbouwmaatschap- pij hebben geroofd. Volgens de laat ste berichten zou Coacoyula nog be zet zijn. Het is niét bekend of er verband bestaat tussen de ontdekking van het komplot en de bezetting van de stad. 0 De woningbouw in Veenendaal heeft de laatste jaren een grote vlucht genomen. Het dorp veranderde van ka rakter en kreeg het silhouet van een middelgrote stad. Een van onze redac teuren blikte even terug en keek tege lijkertijd naar de toekomst. Bovendien tekende hij de visie van burgemeester Hazenberg op dit alles op. 0 Opoe Bijkerk, Rhenens oudste, werd verrast met een boeket rode rozen. In oktober wordt zij 100 jaar, zo weet onze Rhenense redacteur te melden. 0 Mevrouw Kranenburg wt Leersum stapte gisteren glunderend in een spiksplinternieuwe limousine. Zij werd onlangs gekozen tot naaldprinses van Europa en hoeveel profijt haar die titel opleverde ontdekte ze in de Veenen- daalse Hoofdstraat. 0 Recticel uit Kesteren heeft de beton- fabriek Midden Nederland overge nomen. 0 De villa Beukenhof in Leersum heeft eindelijk weer een bestemming ge kregen, nadat het gebouw jarenlang heeft leeggestaan. 95 DEN HAAG: Op de renbaan Duindigt is gisteren de „Dag van het Paard" gehouden. De Koninklijke Vereniging „Het Friesch Paardenstamboek" gaf een demonstratie met 8 Friese paarden voor authentieke sjezen. De deelnemers waren allen gekleed in Fries kostuum. ROME Paus Paulus VI heeft gis teren voor de basiliek van Sint-Lau- rens in Rome een monument onthuld ter nagedachtenis aan zijn voorgan ger Pius XII, die op die plaats op 19 juli 1943 na een luchtaanval bijstand bood aan slachtoffers. Bij de plechtigheid waren onder meer de Italiaanse premier Aldo Mo- ro en diens minister van Buitenlandse Zaken. Amintore Fanfani, aanwezig, alsmede de kardinalen Amleto Cicog- nani, staatssecretaris van het Vati- caan, en Luigi Traglia, de vicaris van Rome. van LONDEN De aartsbisschop Canterbury heeft zich in het Hogerhuis uitgesproken tegen het door het Lagerhuis aangenomen wetsontwerp ter legalisering van abortus. Hij is van mening dat het geamendeerd moet worden. De aartsbisschop keerde zich tegen de voorzieningen die in bepaalde ge vallen abortus mogelijk maken, name lijk als de gezondheid van de reeds ge boren kinderen wordt bedreigd of als het ongeboren kind een grote kans heeft misvormd ter wereld te komen. Het hoofd van de Anglicaanse kerk in Enge land noemde dit speculaties die uitgaan boven het redelijke. „De menselijke foetus is heilig en heeft recht op leven en op het zich ont wikkelen. Het recht van de foetus op leven moet worden afgewogen tegen 'n ander recht, namelijk het recht van de moeder op leven zonder dat haar li chamelijke of geestelijke gezondheid wordt verwoest door de geboorte. Als wij een wet maken op een risi coberekening dan bestaat het risico van het vernietigen van evenveel en wellicht meer potentieel gezonde levens. Evenmin mogen we vergeten dat er mensen zijn die ernstig gehandicapt zijn geboren en toch naar eer en ge weten kunnen zeggen, dat ze blij zijn 't leven te hebben gekregen." Het Hogerhuis keurde het ontwerp met 127 stemmen voor en 21 tegen goed. 0 Het modehuis Fontane te Rome heeft de colla tie voor de komende winter getoond, filer een wollen tweed mantelkostuum in een bruine ruit. Van onze correspondent ONSTWEDDE De gemeentepolitie van Onstwedde heeft twee mannen aan gehouden die worden verdacht van on tucht met een jongen van vijftien jaar. M. van der H. (32) uit Scheemda en W.F. (40) uit Winschoten zijn al voor de officier van'justitie geleid. F. had een boerderijtje gehuurd in Onstwedde, waar geregeld een aantal homofielen bijeen zou zijn gekomen. De politie on derzoekt of er nog meer minderjarigen bij deze zaak zijn betrokken. VLIELAND Op een onbewaakt strandgedeelte op Vlieland is woensdag middag omstreeks vier uur de 31-jarige predikant van de vrijgemaakte gerefor meerde kerk uit Musselkanaal, ds. J. A. Petter, verdronken. Ds. Petter had zich te ver in zee ge waagd en werd door de sterke stroom meegesleurd. Zijn stoffelijk overschot spoelde on geveer drie kwartier later nagenoeg op dezelfde plaats aan. De echtgenote van dominee Petter was getuige van het ongeval. HAARLEM Dezer dagen is 's nachts ingebroken in de farmaceuti sche en chemische fabriek „Prophar- ma" aan de Stephensonstraat in Haar lem, waarbij een grote hoeveelheid zo genaamde pepmiddelen is gestolen. Door het forceren van een deur aan de achterzijde van de fabriek verschafte men zich toegang tot een bergruimte, waar men vijf plastic emmers vond met 280.000 preludinetabletten met een waarde van f 25.000, ÏTet weersverloop werd de afgelopen 24 uur bepaald door een depres sie ten oosten van IJsland en hoge- drukgebieden met centra boven Oost- Europa en de Golf van Biscaje. De scheidingslijn tussen warme tot zeer warme en koelere'lucht lag woensdag over België, het uiterste zuidoosten van ons land en Noordwest-Duitsland. De onweersbuien, die hierlangs tot ontwikkeling kwamen brachten plaat selijk 25 mm neerslag. In het overige deel van ons land viel maar weinig regen. Het komende etmaal wordt de nu nog plaatselijk voorkomende buien vorming geheel onderdrukt in verband met de nadering van een hogedrukge- bied, dat nu boven de Golf van Bisca je gelegen is. De wind wordt zwakker, terwijl in het temperatuurverloop maar weinig verandering komt.

De Vallei | 1967 | | pagina 1