Op reportage met DE VALLEI Veenendaal, dat vroeger gemarkeerd werd door kerken, fabrieksschoorstenen en molens heeft nu het silhouet van een moderne stad gekregen. Het is een ontwikkeling die zich ook de komende jaren zal doorzetten. De planologen hebben Veenendaal een belangrijke centrale positie in het Eem- en Vallei- gebied toegedacht.De groei van de plaats zal worden gestimuleerd, zonder dat daarbij, zo zeggen de planologen, het woonklimaat wordt aangetast. De komende jaren zal de ontwikkeling van Veenendaal zich het sterkst manifesteren. De periode van grote bouwactiviteit begon in feite in 1965. Het einde ervan is nog lang niet in zicht „Met alles wat tot stand gekomen is zijn we gelukkig, maar niet voldaan. We moeten ons bewaren voor zelfgenoegzaamheid." DONDERDAG 20 JULI 1967 VEENENDAAL BOUWT AAN NIEUW GEZICHT Veenendaal, een stad? In de eigenlijke, historische betekenis van het woord niet, maaar voor wie de dynamische ontwikke ling van de plaats in de laatste jaren op de voet heeft gevolgd is er maar één con clusie mogelijk: Veenendaal heeft op z'n minst stadsallures. Het dorpskarakter is nog maar in enkele hoekjes van de ge meente intact gebleven. Het dorp dat vroeger vanuit de verte gemarkeerd werd door molens, kerken en fabrieksschoorste nen heeft een metamorfose ondergaan, die vooral de oudere generatie niet onop gemerkt aan zich voorbij heeft laten gaan. De torenflats, de nieuwbouwwijken de massale import van gezinnen van el ders en alle „nieuwe" factoren die hier verband mee houden, vormen samen voor de oudere Veenendaler een materie die hij nauwelijks verwerken kan. ,,'t Veen" is hem te groot geworden, in zijn eigen dorp komt hij nu voor het feit te staan dat hij er de weg moet vragen, ter wijl hij vroeger elk straatje direct kon thuisbrengen. Het is een ontwikkeling die eigenlijk maar op één punt afwijkt van het landelijke patroon. Natuurlijk, de na oorlogse woningbouw manifesteert zich op een wijze, die we nog piet zo lang ge leden voor onmogelijk hadden gehouden. Ook in Veenendaal, of liever vooral in Veenendaal, want het tempo dat deze ge meente wist te ontwikkelen om haar ex pansie gestalte te geven, ligt hoog, zo hoog, dat alweer die oudere Veenendaler er een tikkeltje „angstig" van geworden is Waar gaat het met „zijn" dorp naar toe...? Veenendaals toekomst. Het gemeente bestuur heeft zich aan de hand van ver schillende rapporten een toekomstbeeld laten beschrijven en hierbij gaat 't voor al om de groei van het aantal inwoners en de daarmee in direct verband staan de ontwikkeling van de woningbehoefte. Getallen, ze zijn er. Het Economisch- Technologischlnstituut voor Utrecht heeft uitgekiend dat een groei van Veenendaal tot 52.000 inwoners in het jaar 2000 in ruimtelijk opzicht geen bezwaren oplevert. Er werd bij het vaststellen van deze cij fers vanuit gegaan dat er sprake moet zijn van een versnelde ontwikkeling, wat weer inhoudt dat de vestiging van nieuwe inwoners zal moeten worden gestimu leerd. Zou Veenendaal de ontwikkeling van de gemeente uitsluitend laten afhan gen van de „natuurlijke" groei (een ge volg van de geboorte-overschotten), dan zou, volgens de berekeningen van het ETI het aantal inwoners in 2000 onge veer 42.000 bedragen en dit getal wordt onvoldoende geacht. Veenendaal moet de pas dus gaan versnellen en deze gedrags lijn valt al enkele jaren in het woning bouwbeleid te constateren. Op woensdag 9 juni '65 ging de woning bouw in Veenendaals grootste bestem mingsplan van destijds „De Engelenburg" van start. Nu ruim twee jaar later wo nen er honderden jonge gezinnen; de bouw van de 540 galerij woningen die er zijn geprojecteerd nadert zijn voltooiing. Intussen werden andere omvangrijke pro jecten ten uitvoer gebracht; de woning bouw in „De Punt" en in het Vijverplan. Veenendaal kreeg een modern gezicht, dat evenwel nog geen definitieve vorm heeft gekregen, want de kracht van de bouwstroom is nog lang niet uitgewerkt. De etagebouw in de Molenbrug, Veenen daals grootste bestemmingsplan tot nu toe, is korte tijd geleden van start gegaan en voor de nabije toekomst staat het Dragonderproject op de nominatie. Re sultaat van dit alles: een nieuw Veenen daal, een modern Veenendaal, een ener gieke centrumgemeente met duizenden nieuwe woningen. ■yeenendaal zou veel sneller gegroeid zijn als er maar meer woningen zou den zijn geweest", is een uitspraak van burgemeester mr. dr. J. Hazenberg. In de na-oorlogse ontwikkeling, speelde Vee nendaal, in provinciaal verband gezien, een belangrijke rol, ook al heeft het ge meentebestuur vele jaren achtereen ver zucht dat de toewijzingen in de woning bouw te gering waren en dat er derhalve een aanzienlijke vertraging optrad in de expansie-mogelijkheden. Wethouder Ant. de Ruiter zei in 1965 tijdens een interview dat de gemeente in dit opzicht zonder meer „stiefmoederlijk" werd bedeeld, woorden die hij later in een raadsverga dering zou herhalen. Het ETI-rapport geeft de burgemees ter en de wethouder gelijk. „Het is niet uitgesloten dat Veenendaal thans circa 29.000 inwoners zou hebben gehad, indien in de afgelopen jaren voldoende wonin gen beschikbaar waren geweest, zodat mensen van buiten Veenendaal zich ook metterwoon in deze gemeente hadden kunnen vestigen. Wellicht vindt het ach terblijven van de vestiging voor een niet gering deel zijn oorzaak in het woning bouwbeleid, zoals dat na de tweede we reldoorlog moest worden gevoerd". Het was een beleid dat beperkingen in hield; enige jaren geleden veranderde dat beeld. In het kader van de bouwstroom kon men de woningnood met een nieuw wapen te lijf gaan; het wapen van de kwantiteit. Toen deed zich een nieuwe zorgelijke factor voor; de hoge huren. De secreta ris van Patrimoniums Bouwvereniging, de heer S. Kroesbergen, zorgde in febru ari van het vorig jaar voor enige sensa tie toen hij in het openbaar de aandacht van de burgemeester op de hoge huur prijzen vestigde. „Er spelen mij zorgen door het hoofd, zorgen voor de toekomst", zo sprak hij toen. „Het parool is tegen woordig bouwen en nog eens bouwen; de bouwstroom moet door blijven gaan en er zullen veel mensen zijn die de huur van de dure flats niet kunnen betalen... Het gemeentebestuur week niet van zijn beleidslijn af. „Bouwen of niet bouwen, daar gaat het in deze tijd om..", was de reactie van de burgemeester. gouwen of niet bouwen. Er werd ge bouwd. En de hoge huur? Burgemees ter Hazenberg kijkt door het raam van zijn werkkamer naar de immer bedrijvi ge Hoofdstraat en zegt een tikkeltje filo sofisch: „De instelling van de mensen na de oorlog is in mijn ogen totaal verkeerd. Men wilde zich verzekeren van alle mo gelijke begeerlijke zaken en tenslotte be dacht men pas dat er ook nog geld over moet blijven om te kunnen wonen. Vroe ger was dat anders. Men wilde zich be wust opofferingen getroosten om zichzelf een menswaardig onderdak te verschaf fen. Maar later veranderde dat beeld; de harde gulden kwam op het eerste plan te staan... Veenendaals burgemeester hecht vooral in deze tijd belang aan een dergelijke fac tor en hij is van mening dat er zich een ontwikkeling ten goede manifesteert. „De mensen gaan beseffen, dat een huis betaald moet worden., net zo goed als bijvoorbeeld een pakje sigaretten. De overheid heeft in het nabije verleden een verkeerd voorbeeld gegeven. Men schiep een zekere sfeer en het ging erop lijken dat de mensen die een eigen huis hadden of die wel bereid waren er voor te spa ren, moesten worden afgestraft Er ftaan flats, veel flats in Veenen daal. In de Molenbrug is men begonnen met de bouw van torenflats, die twaalf etages zullen gaan bevatten. De burgemeester is voor deze hoog bouw bepaald niet huiverig. „Als ik de mensen zo hoor, geeft het wonen in een flat een aangename sfeer. Vanzelfsprekend blijven er nog genoeg wensen over die men graag vervuld zou zien. Als gemeente hebben we daar ze ker oog voor, de huisvrouwenadviescom missie mag hier een voorbeeld van zijn. Ik acht het een waardevol orgaan, want ik meen pertinent, dat we steeds bedacht moeten zijn op toekomstige voorzienin gen,die beter zijn dan de huidige." Er blijven wensen genoeg over, een sprekend bewijs daarvan is de wijkraad, die de gezamenlijk^ belangen van de En gelenburg-bewoners wil behartigen. Een enquête onder hen heeft een lange lijst vol wensen en klachten opgeleverd. En tussen de regels ^an de enquête-uitslag door kon men nogal wat kritiek lezen op de hedendaagse woontoestanden. Burgemeester Hazenberg zegt streng: „Ik juich het toe als mensen voor hun eigen omgeving belangstelling hebben en zich daarvoor nuttig willen maken, maar men moet aan de andere kant ongeloof lijk voorzichtig zijn. Als men positief-kri- tisch ingesteld is, heeft een dergelijke wijkraad nut. Het gevaar bestaat echter dat men op andermans stoel gaat zitten, dat men uitgaven voteert uit andermans portemonnee". Veenendaal bouwt. Een raadhuis, een politiebureau, een lyceum, scholen en kerken... en flats, ook al is er de mede deling van de burgemeester dat er in het toekomstige bestemmingsplan Dragonder voor ongeveer de helft eengezinswonin gen zijn geprojecteerd. Veenendaal bouwt aan zijn toekomst, die het gemeentebestuur overigens niet alleen in de vingers zal hebben. De pro vinciale en rijksoverheid hebben als 't om woonkernen als Veenendaal gaat al een min of meer vastomlijnd toekomstbeeld geschapen, waarin het beleid van het ge meentebestuur zal moeten passen. Het ETI-rapport concludeert dan ook: „De rol die Veenendaal in de toekomst zal spelen en de mate waarin de verschil lende bronnen in de welvaart zullen bij dragen, zal niet worden bepaald door de eigen groeikracht van de gemeente, maar door de ontwikkelingsgang in de hele pro vincie. De vraag is niet welke functies Veenendaal in de toekomst zal kunnen vervullen, maar welke taak de gemeen te op zich zal moeten nemen, wil de leef baarheid van het gewest gehandhaafd en verbeterd worden." De burgemeester tenslotte: „De wo ningbouw... ja... als je van week tot week geconfronteerd wordt met de ellen de die daaruit voortvloeit, dan kan je dat ook als mens niet onberoerd laten. Je zoekt steeds naar het beste. Je gaat op reis, want als je vooruit wil, moet je niet op je stoel blijven zitten. Wij krij gen nu in de Molenbrug de zogenaamde cycluswoning. Vele gemeenten hebben achter 't net gevistin Veenendaal wor den ze gebouwd. Vooraanstaande archi tecten hebben aan dit type in samenwer king met de regering een vol jaar ge werkt. Bij alles wat tot stand gekomen is zijn we gelukkig, maar niet voldaan. We moeten onszelf bewaren voor zelfge noegzaamheid...

De Vallei | 1967 | | pagina 3