Benauwde uren voor ex-premier BIJ VLIEGRAMP IN V.S. 78 DODEN Miljonaire werd door ontvoerders doodgeschoten Britse regering kreeg borgsom lïï!OTTft Over de grenzen TAFELIJS Wellicht uitbreiding van handelsovereenkomst SPRONG OP MOTORKAP Algemene Bank Nederland Vertrouwen Pleidooi vair twee uur Grote gasbel onder Noordzee Conflict over navigatie in Suez-kanaal Met een A.B.N. Spaarbiljet 196772 groeit uw spaargeld in bijna vier-driekwart jaar van f.100,- naar f.133,- FRANSE VERDEDIGER WERD DE ZAAL UITGEZET Benzine weer duurder in Duitsland Zeven jaar cel voor scheepskok uit Rotterdam Samenzwering om Soekarno weer in zadel te helpen Grootste motor Met politie op de hielen Voor zusterschip „Torrey Canyon Schade vergoeding van f 30 min Ma anver kenner gelanceerd a mH WÊmm i De Tussen Frankrijk en Rusland Zwendel in Warschau Kerncentrales voor België „LEVEN IN GEVAAR VERDOOFD REEDS EERDER Plan voor tweede telecommunicatie- satelliet TEGENVALLER GOED MOGELIJK DONDERDAG 20 JULI 1967 MORGEN BESLUIT OVER TSJOMBE HAMBURG (Reuter) British Pe trol in West-Duitsland heeft vandaag zijn benzine- en olieprijzen met een pfennig (0,9 cent) per liter verhoogd. Dit is de vierde prijsverhoging sinds het uitbreken van de Suezcrisis. Deskundigen verwachten dat de an dere oliemaatschappijen in de Bondsre publiek dit voorbeeld spoedig zullen vol gen. In totaal hebben zij hun prijzen al met 3,5 tot 4 pfenning (3,2 tot 3,6 cent) per liter opgetrokken om de geste gen kosten te kunnen goedmaken. Van onze correspondent ALGIERS Het hooggerechts hof in Algiers zal vrijdagochtend om negen laten weten, of het gevolg zal geven aan het verzoek van de Congo lese regering om Moise Tsjombe uit te leveren. Tsjombe werd in het begin van deze maand ontvoerd en naar Algerije overgebracht. Daar werd hij gearresteerd. Het bestuur van het hooggerechts hof werd gisteren bekend gemaakt na een zitting, die ruim drie uur duurde en die met een dubbele ver rassing was begonnen. In de eerste plaats werd mr. Flo- riot, de Franse verdediger van Tsjom be de toegang tot de rechtszaal ont zegd en in de tweede plaats besloot het hof tot een zitting met gesloten deuren. Voor het eerste besluit rechtvaar digde het hof zich met de medede ling, dat mr. Floriot niet stond inge schreven. De deuren werden gesloten op verzoek van het openbaar ministe rie, dat van mening was, dat de „ver hitting van de geesten" en de „atmo sfeer van haat en geweldpleging" rond om de persoon van Tsjombe diens le ven in gevaar brachten. Na afloop van de zitting vertelde mr. Benabdallah, de Algerijnse verde diger van Tsjombe, dat de oud-pre mier het hof in alle vrijheid alle nood zakelijke inlichtingen had kunnen ge ven over de toestand in Congo en over zijn eigen aandeel in de Congolese po litiek. De verdediger probeerde in een pleidooi van twee uur het politieke karakter aan te tonen van de feiten, waarvan Tsjombe door Congo wordt beschuldigd. Het requisitoir had slechts twintig minuten in beslag ge nomen. De Congolese procureur-generaal Kabeyae die gevraagd had de zitting te mogen bijwonen, was met het pu bliek uit de zaal verwijderd, toen de deuren werden gesloten. DUBLIN, (Ierland). De Neder landse scheepskok Nicolaas Peters en de Duitse zeeman Achim Hoffmann zijn gisteren door een rechtbank in Dublin veroordeeld tot elk zeven jaar gevangenisstraf wegens doodslag op de Schotse zeeman James Campbell. De jury bevond de 31-jarige uit Rotterdam afkomstige Peters en de 23-jarige Hamburger Hoffmann on schuldig aan de ten laste gelegde moord, maar besloot na drie uur ver gaderen tot een veroordeling wegens doodslag. Het proces heeft drie dagen geduurd. De president verklaarde aan het einde dat het vonnis „ruimschoots" verdiend was. De openbare aanklager had aange voerd, dat Campbell had getracht zich in te dringen op het verjaardags feestje van de kapitein van het Ne derlandse schip Ingkabir in de haven 'van Dublin. Hij werd van boord gezet en raakte even later in gevecht op de kade met de Nederlander en de Duit ser. Volgens de aanklager hadden de twee mannen Campbell in de haven gegooid, waar hij verdronk. Peters zei dat Campbell op de ka de zijwaarts en achteruit stapte en daarbij zijn evenwicht had verloren. Hij zei de Schot niet te hebben aan geraakt. Ook had hij geen moment het plan gehad Campbell letsel toe te brengen. In antwoord op vragen zei hij dat Hoffmann niet dronken was geweest, hoewel ook niet helemaal nuchter. Peters werkte aan boord van de Ingkabir en hij had Hoffmann aan boord uitgenodigd. De voormalige Congolese mi nister-president Moise Tsjombe komt hier aan in het gerechtsgebouw te Algiers, waar achter gesloten deu ren wordt beslist of hij zal worden uitgeleverd aan de Congolese repu bliek, waar hem de doodstraf wacht. DJAKARTA (ANP/Reuter) Vijf tien militairen, onder wie verscheidene kolonels, en een aantal burgers zijn ge arresteerd, verdacht van het beramen van een complot om president Soekarno weer aan de macht te brengen. Dat is gisteren in Djakarta meegedeeld door de Indonesische procureur-generaal Su- giharto. De Indonesische communistische par tij blijft volgens Sugiharto proberen het vroegere bewind weer in het zadel te helpen en zelf weer aan de macht te komen, nu de regering alle aandacht nodig heeft voor het herstel van de economie. Twee maanden geleden werd ook al een samenzwering ontdekt, waar bij verscheidene militairen waren be trokken. Het is niet duidelijk of de arrestatie van generaal Sukendro begin deze maand met het oprollen van het com plot te maken heeft gehad. Sukendro was hoofd van de inlichtingendienst van het leger. Hij werd vorige maand afge zet als leider van de Indonesische on afhankelijkheidspartij Ipki. De jongste arrestaties zijn verricht nadat vorige week alle militaire com mandanten op Java zich schaarden achter de „verklaring van Djokjakar ta". Die verklaring hield in dat alle groepen, die de voormalige president Soekarno steunen, zullen worden neer geslagen. AUGSBURG De Westduitse ma chinefabriek M.A.N, in Augsburg heeft gisteren de „grootste motor ter wereld" getoond: een dieselmotor van de omvang van een huis met twee verdiepingen. De motor, bestemd onder andere voor gebruik in schepen van meer dan 200.000 ton, kan per cylinder een kracht van 4000 p.k. ontwikkelen en kan worden gebouwd in uitvoeringen van zes tot tien cylinders. NEW YORK (Reuter, UPI) Als. gevolg van een botsing tussen twee vliegtuigen zijn in de Ameri kaanse staat North-Carolina ten minste 78 mensen om het leven ge komen. Zij vormden de passagiers en de bemanning van een Boeing-727 die kort na het vertrek van hel vliegveld Hendersonville in botsing kwam met een éénmotorig vliegtuigje, een Cess na. Onder de omgekomen passagiers zouden zich de pas benoemde minis ter van marine, John T. Mc. Naughton met zijn vrouw en elfjarig zoontje hebben bevonden. Een ooggetuige, K. C. Smart, ver telde, dat de Cessna neerstortte onmid dellijk na de botsing. De Boeing bleef nog even in de lucht, ontplofte toen en stortte eveneens neer. „Wrakstukken vielen op de huizen in de omgeving waar ik woon", zei hij. Over een afstand van een halve ki lometer lagen de lijken en resten van het vliegtuig over een verkeersweg verspreid. De Boeing behoorde toe aan de bin nenlandse luchtvaartmaatschappij Piedmont. Deze deelde mee dat het toestel op weg was van Atlanta, Vir ginia, naar Washington. Het had 73 passagiers en een bemanning van vijf koppen aan boord. BONN In een eenzame boeren hoeve ten noorden van Osnabrück, die al was omsingeld door de politie, is de uit West-Berlijn ontvoerde mil jonaire Gerda Nietschke met een nekschot vermoord door haar ont voerder. De moordenaar, die vroe ger als accountant bij mevrouw Nietschke had gewerkt, had telefo nisch 138.000 mark losgeld geëist van de zoons van de ontvoerde za kenvrouw, maar deze hadden zijn stem herkend en de politie op zijn spoor gebracht. Gerhard Lorf (37) en zijn vrouw Irmgard (38) gingen 's morgens vroeg zogenaamd op verjaarsbezoek bij de vroegere werkgeefster in West-Berlijn. Mevrouw Nietschke (61) is mede eigenares van de expeditie-onderne ming Wendschlag Pohl, een oude Berlijnse familieonderneming, die on der andere vier maal per week vracht auto's naar Nederland laat rijden. Het echtpaar gebruikte de verjaars visite om de oude dame slaapmiddelen toe te dienen. Toen zij verdoofd was, brachten zij haar in een gehuurde auto naar een Westberlijns kampeer terrein, waar Lorf een Volkswagenbus je had staan, dat tot kampeerwagen is omgebouwd. Met het slachtoffer in dit busje verstopt, belde Lorf de zoons Nietschke op en eiste 138.000 mark losgeld. „Anders wacht uw moeder een vreselijk einde". In de verlaten veenmoerassen tus sen Osnabrück en Bremen bezat het echtpaar een afgelegen oude boeren hofstede, een „vakwerk"-huis met een rieten dak. Hier meenden zij hun slachtoffer veilig te kunnen verbergen, maar de politie zat hen reeds op de hielen. Terwijl de mist boven het moeras het zicht belemmerde, omsingelden twaalf politiemannen, onder wie zes scherpschutters met karabijnen, de boerderij. Terwijl de mannen het huis beslopen door dicht struikgewas, ratel den voor alle vensters de rolluiken naar beneden. Een hoofdinspecteur riep de ont voerders met behulp van een handluid spreker toe zich over te geven. Op dat ogenblik viel binnen in het huis een schot. Even later werd aan de deur met een witte doek gezwaaid, daarna kwam het echtpaar naar buiten, de handen boven het hoofd. Mevrouw Nietschke? „Die heb ik doodgeschoten, met een nekschot", zei de man. Binnen in de woonkamer vond de politie het lijk, voorover lig gend op de divan. De ontvoerde vrouw moet tijdens het schot nog steeds ver doofd zijn geweest door de slaapmid delen. Van onze correspondent LONDEN De Lake Palourde, het 118.000 ton nietende zusterschip van de Torrey Canyon dat in Singapore aan de ketting is gelegd, kan vertrekken. Gisteren heeft de Britse regering de borgsom gekregen die ze heeft geëist: dertig miljoen gulden. Deze eis houdt verband met de schadevergoeding die Engeland vraagt van de eigenaars van de Tor rey Canyon die in maart voor de Zuidwest-kust van Engeland op de rotsen liep. Hierdoor kwam een groot deel van de stranden van Cornwall onder de olie die uit de reuzentanker stroomde. De Lake Palourde deed eerder de ze week Singapore aan om een paar rollen kabel aan boord te nemen. Een juridisch vertegenwoordiger van de Barracuda Tanker Corpora tion in Bermuda, de eigenaars van de reuzentankers, zei gisteravond in Lon den dat de Lake Palourde waarschijn lijk vandaag zou worden vrijgelaten. Hij vertelde dat hij drie nachten niet had geslapen, zo hard had hij moeten werken voor het bij elkaar brengen van de dertig miljoen gulden. Er waren honderden mensen, die geld beschikbaar wilden stellen, het was dus een kw.estie van tijd. Het he le bedrag is in Londen bijeengebracht, maar wie er zich borg voor hebben gesteld, wordt niet onthuld. LONDEN (A.P.) De Signal Oü of Britain heeft in de Noordzee een grote gasbel aangeboord. Op 72 kilometer uit de kust voor Yarmouth is een bel ge vonden die anderhalf miljoen kubieke meter gas per dag levert. Er worden nu verdere boringen ge daan om de omvang van de gasbel te kunnen vaststellen. CAPE KENNEDY In Cape Ken nedy is gisteren een maanvèrkenner van ruim 100 kg gelanceerd. Het is de bedoeling dat het toestel over drie da gen in een baan om de maan komt. Twee a drie jaar lang wil men via dit IMP (Interplanetary Monitoring Plat form) allerlei waarnemingen verrich ten. ADVERTENTIE TEL AVIV (Reuter, UPI) De span ning in het gebied van het Suezkanaal neemt weer toe. Generaal Odd Bull, het hoofd van de groep waarnemers van de Uno heeft gisteren een dringend beroep gedaan op Egypte en Israël geen ac ties te ondernemen die de wapenstil stand in gevaar zouden kunnen bren gen. Met nadruk drong hij er op aan het varen van boten in het Kanaal ach terwege te laten. De oorzaak van de nieuwe spannin gen is de kwestie van navigatie in het Suezkanaal. Egypte is onder geen voorwaarde bereid toe te staan dat Is raëlische schepen van het Suezkanaal gebruik maken. De Egyptische artille rie heeft instructies gekregen om on middellijk te schieten op alle Israëli sche schepen die in het Kanaal worden waargenomen. Israël is van oordeel dat de militaire overwinning die het heeft behaald hem het recht geeft van de waterweg ge bruik te maken. Generaal Odd Bull heeft gisteren met de Israëlische minister van defensie, Mosje Dayan, gesproken. Over het on derhoud is niets meegedeeld. Later op de dag is hij naar Cairo vertrokken voor een ontmoeting met de Egyptische president Nasser. Intussen is het Arabische overleg in de Egyptische hoofdstad voorlopig af gesloten. Het Algerijnse staatshoofd Boumedienne en zijn Syrische ambt genoot Aref zijn gisteren respectievelijk naar Algiers en Damascus terugge keerd. WASHINGTON De Amerikaanse maatschappij voor telecommunicatie- satellieten (Comsat) wil op 20 sep tember een tweede satelliet voor ver bindingen over de Grote Oceaan lance ren. Comsat heeft reeds een satelliet in de ruimte gebracht voor de verbindin gen tussen Japan, de Filippijnen, Thailand en Hawaii. De nieuwe satelliet zal met mede werking van het bureau voor ruimte vaart (NASA) vanaf Kaap Kennedy gelanceerd worden. 17 oning Hoessein heeft de Jordaanse regering verzocht aan te blijven en de last op zich te nemen van de conse quenties van de oorlog met Israël. Vorige week had 't kabinet van pre mier Saad Juma zijn ontslag aangebo den teneinde koning Hoessein de ge legenheid te bieden eventuele door hem gewenst geachte veranderingen in de bezetting van de ministersposten aan te brengen. De minister van Voorlichting heeft nu bekend gemaakt, dat de koning op een door hem voorgezeten vergadering van de ministerraad zijn vertrouwen heeft uitgesproken in het huidige ka binet. T~|e regering-Juma is sinds 23 april aan het bewind. Zij volgde een voorlopig kabinet op dat in functie was tijdens de algemene verkiezingen. Er hadden geruchten de ronde gedaan, dat koning Hoessein het kabinet had willen versterken met enkele krach- KONING HOESSEIN eenheid tige figuren, teneinde beter het hoofd te kunnen bieden aan de problemen waarvoor Jordanië gesteld is na de wapenstilstand. Een groot deel van het land, het rijkste en vruchtbaarste deel, de westelijke oever van de Jordaan, wordt door Israël bezet, waardoor de economie van Jordanië totaal uit zijn evenwicht is gebracht, fce werkloosheid stijgt en het land staat voor grote financiële verlie zen tengevolge van het wegvallen van de inkomsten uit het toerisme naar de heilige plaatsen. Men had verwacht dat koning Hoes sein enkele belangrijke figuren van de westelijke oever in het kabinet zou op nemen, vooral in verband met de acute vluchtelingenvraagstukken. Maar bovengenoemde bekendmaking toont aan dat de koning, althans voor de naaste toekomst, tevreden is met het zittende kabinet. T\e koning die met het kabinet de si- tuatie in het Midden-Oosten heeft besproken zou opnieuw gewezen heb ben op de noodzaak van eenheid bin nen de Arabische natie. De koning is 'n tegenstander van de vetes en twisten die de Arabische sta ten steeds weer verdeeld houden. ADVERTENTIE Dit betekent een samengestelde interest van 6H°!o perjaar.Nalöjuli wordt rente bljberekend. I Deelneming aan het Premie Spaarplan betekent een I extra premie van f20.-. Dan is het rendement i i ruimÖ^o/o. ii Folders en inlichtingen bij al onze kantoren. De bereden politieman Pedro Gar cia maakte in Caracas met zijn paard een lelijke val op de motorkap van een auto. De wagen kon nog op tijd stoppen, zodat alles nog vrij goed afliep. WARSCHAU In Warschau zijn gisteren negen leidinggevende perso nen van een aantal restaurants in de Poolse hoofdstad tot gevangenisstraf fen variërend van één tot acht jaar veroordeeld wegens zwendelpraktij- ken, waarvan voornamelijk de gasten de dupe waren. De verdachten moe ten voorts hoge boetes betalen, ter wijl zij ook hun burgerrechten voor perioden van twee tot vier jaar heb ben verloren. Van onze correspondent BRUSSEL Het staat vrijwel vast dat bij de Belgische gemeente Doel aan de linkeroever van de Schelde twee kerncentrales worden gebouwd met elk een vermogen van 400.000 kilowatt. Vol gens de Antwerpse Volksgazet is de keus voor deze centrale gevallen op de pressurized water reactor van Westing- house. De eerste reactor zal in 1971 in be drijf worden gesteld, de tweede een jaar later. Er is sprake van dat in 1972 ook in Tihange aan de Maas een kern centrale in gebruik wordt genomen. De beslissing daarover hangt af van de vestiging van een Amerikaans alumini- umbedrijf en van het deelnemen van de Franse autoriteiten aan het plan Ti hange. (Van onze correspondent.) PARIJS Nicolas Patolitsjef, de Russische minister van Buitenlandse Handel, is met een grote delegatie in Parijs aangekomen. Als doel voor de ze reis wordt opgegeven de officiële opening van de Frans-Russische Ka mer van Koophandel in Parijs. Alge meen heerst echter de indruk, dat dit doel een zo grote delegatie en het ver blijf van een gehele week niet recht vaardigt. Het is duidelijk, dat beide landen van deze gelegenheid willen profiteren om de wederzijdse handel uit te breiden. Frankrijk heeft al aan gekondigd meer olie uit Rusland te willen kopen. De handel tussen Frankrijk en Rus land is, na een eerst aarzelend begin, zeker niet slecht. In oktober 1964 werd een eerste handelsovereenkomst voor vijf jaar, van 1965 tot 1970, getekend. Dit verdrag voorzag in een goederen verkoop door Frankrijk aan Rusland voor een bedrag van 3,56 miljard franks dat wil zeggen voor 712 miljoen franks per jaar. Hierbij waren de Franse en Russi sche onderhandelaars er (te optimis tisch) van uitgegaan, dat de Franse verkoper maar al te spoedig de Rus sische koper zou weten te vinden. Dit viel bitter tegen. Landurige onderhan delingen over contracten waren er oor zaak van, dat Frankrijk in het eerste jaar van de overeenkomst voor slechts 414 miljoen franks verkocht. Het vorig jaar, 1966 was iets beter, maar het bedrag van 630 miljoen franks bleef toch nog duidelijk beneden het jaar lijkse gemiddelde. Pas dit jaar schijnt het verdrag zijn bijzonder rijpe vruchten te zullen af werpen. In de eerste helft van dit jaar heeft Frankrijk al voor een bedrag van 539 miljoen franks naar Rusland geëxporteerd en alles wijst erop, dat aan het einde van dit jaar het mil jard franks zullen worden overschre den. De Russen hebben in 1965 voor 356 en in 1966 voor 373 miljoen franks aan Frankrijk verkocht. Uitbreiding van hun handel is dus nog heel goed mo gelijk. De Russen verkopen vooral energie (53 procent), ruwe grondstof fen (23 procent) en landbouwproduk- ten (8 procent). Frankrijk levert daar entegen hoofdzakelijk fabrieksuitrus- tingen (50 procent), eindprodukten (23 procent) en granen (15 procent). Het Nederlandse consulaat op Zanzi bar. dat sinds de revolutie in 1964geslo- ten is geweest, is gisteren heropend. Consul is de directeur van De Twentsche Overzeese Handelmaatschap pij, de heer R. H. O. Karssen.

De Vallei | 1967 | | pagina 9