Veenendaals dagblad WIJ Luchtmacht hield wedloop voor leven van twee kinderen Collectieve afspraak over loonstijging Burgemeester Vlieland sluit schietinrichting Buiten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Conferentie Zwarte Macht9in Newark Windhoos treft Helmond SKIËN IN ZWEMBROEK Prins Claus deelnemer Nijmeegse Vierdaagse inde Desnoods schiettoren verzegelen Russen willen oplossing in Midden-Oosten DESEGREGATIE IN HANDELSOCIALE LEVEN EN OPENBARE PLAATSEN MIJNWERKERS INGESLOTEN Morgen warmer Boudewijn H. is de enige Jordaanwater voor doopdienst De Bussy N.V. neemt Ellerman Harms over Theodorakis veroordeeld Zorgen om lot van Joden VAKBONDEN IN NOTA KRACHTENS ARTIKEL HINDERWET: CAIRO (Illinois) De negerleiders in de Ame rikaanse stad Cairo hebben de plaatselijke autoriteiten tot zondagmiddag de tijd gegeven om een volledige desegregatie in de handel, het sociale leven en de openbare plaatsen van de stad aan te kondigen. MILJOENEN GULDENS SCHADE ZWARTE MACHT Belangrijke concentratie Onderzoek vaste standplaatsen tenten en caravans LEEUWARDEN De burgemeester van Vlieland heeft het ministerie van Defensie laten weten dat er voorlopig geen schietoefe ningen op het eiland meer mogen worden gehouden. B. en W. hebben de schietinrichting op de Vlie- horst met onmiddellijke in gang gesloten. „Als er toch vliegtuigen gaan oefenen, zal ik mij genoodzaakt zien de schiettoren te verzege len", zei burgemeester G. Rombout ons gisteravond. GEVAAR VERZEGELEN NIET THUIS Besmetting Met Bur. voor ipdactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 21 JULI I967 4le JAARGANG NEGERS STELLEN ULTIMATUM IN VS Worden de eisen niet op tijd ingewilligd, dan voorspellen de negerleiders een hervatting van de ongeregeldheden, waarbij volgens hen wel eens doden zouden kunnen vallen. Afgelopen zondag en woensdag hebben jonge negers in Cairo op verscheidene plaatsen brand gesticht. Van onze correspondent HELMOND Een windhoos heeft in de omstreken van Helmond voor mil joenen guldens schade aangericht. De windhoos, die in de Kempen moet zijn ontstaan, koerste met grote snelheid via Maarheeze, Someren, Asten en Neerkant naar Helenaveen. Binnen een straal van een kilometer vielen enor me hagelkorrels. Bomen werden ont worteld, van verscheidene kippenhokken werden de daken afgerukt en in Neer kant waaide zelfs een groentekas van 26 aren aan diggelen. Ruim 300 negers hebben gisteren in Durham (Noord-($arolina) ge demonstreerd voor betere behuizing en verbetering van hun sociale om standigheden. De betogers werden door een groep blanke jongelui uitgejouwd en met stenen bekogeld, waarbij een neger gewond raakte. Het kwam niet tot een gevecht tussen beide groepen. Plaat selijke politie en eenheden van de na tionale garde van Noord-Carolina wis ten een eind te maken aan het optre den van de blanke jongelui. In de door rassenonlusten geteis terde stad Newark is gisteren ach ter gesloten deuren een conferentie over „zwarte macht" geopend. Ruim 400 afgevaardigden, voor het merendeel jongeren, van gematigde tot extreme opvattingen, nemen aan het overleg deel. Doel van de conferentie is het zoe ken naar middelen om „zwarte macht" in te schakelen bij het verbeteren van de levensomstandigheden van de Ame rikaanse negers. In Oostenrijk was het gisteren bij zonder warm. Daarom trokken en kele skiërs, die ook bij deze hitte hun winterse sport bedrijven, er de zwem broek maar bij aan OVIEDO Bij een instorting in een mijn te Turon zijn gisteren vier Spaanse mijnwerkers van de buiten wereld afgesloten geraakt. Reddings ploegen verwachten de ingestorte ga lerij vandaag te bereiken. (Van onze weerkundige medewerker) Een vlak gebied van hoge luchtdruk is uit de Golf van Biscaje naar ons land getrokken, vergezeld van wol kenvelden. Verwacht wordt, dat er in het binnenland flinke zonnige perio den zullen komen, vooral ook morgen, wanneer de wind onder invloed van een depressieontwikkeling ten zuid westen van de Britse eilanden wat gaat toenemen uit richtingen tussen zuid en oost. Er wordt dan bovendien een stijging van temperatuur ver wacht tot een middagniveau van 25 tot 27 graden in Gelderland. Pas in een later stadium wordt de kans op een bui iets groter. De Engelse weerkundigen verwach ten niet, dat het „hogedrukweer" zich ongestoord zal kunnen handhaven tot half augustus. Zij rekenen op onder brekingen met onvast weer. Volgens hen, zal de gemiddelde temperatuur wat onder normaal komen te liggen, terwijl het aantcü onweersbuien wel licht groter zal zijn dan normaal in deze tijd van het jaar. DEN HAAG In jeugdgevangenissen volgden in het afgelopen cursusjaar 387 gedetineerden een opleiding. In rijks asielen waren dit 48 patiënten onder de 25 jaar en in particuliere inrichtingen 23. De meeste cursussen vielen onder het beroepsonderwijs (216), gevolgd door ba sisonderwijs (135), talenstudies voor be ginners (96) en voortgezet onderwijs (10). Slechts in één geval werd wetenschap pelijk onderwijs gevolgd en wel in een particuliere inrichting. Dit antwoordt minister Polak (justitie) op vragen van het Tweede-Kamerlid mevrouw Singer-Dekker (Soc.). Zij had gevraagd hoeveel jonge delinquenten een opleiding volgen en hoeveel van hen een universitaire. Een van die particuliere inrichtingen is de Van der Hoevenkliniek in Utrecht waar Boudewijn H. Baarnse moordzaak wordt verpleegd. Hij loopt college aan de Utrechtse universiteit. Minister Polak geeft de verzekering dat in beginsel alle jonge gedetineerden die opleiding kunnen volgen waartoe zij de bekwaamheid bezitten. LEIDEN De Nederlandse Hervorm de predikant van Nieuw-Vennep, ds. J. C. J. Bronsgeest, zal op 17 september kinderen dopen met water uit de rivier de Jordaan. Binnenkort maakt hij een reis naar Israël, waarvan hij het Jor daanwater zal meebrengen. mmm HffiH AMSTERDAM. De besturen van J. H. de Bussy N.V. en van drukke rijen v/h Ellerman Harms N.V. heb ben overeenstemming bereikt om trent plannen tot een volledige sa menwerking. Te dien einde zal J. H. de Bussy N.V. aan aandeelhouders van drukke rijen v/h Ellerman Harms N.V. een aandeelruil voorstellen van f 1000,- aandelen Ellerman Harms in f 1000,- gewone aandelen De Bussy. J. H. de Bussy N.V. en drukkerij en v/h Ellerman Harms N.V. heb ben besloten over te gaan tot volledi ge samenwerking onder de naam De Bussy Ellerman Harms N.V. Tot J. H. de Bussy N.V. behoort een meerderheidsbelang in N.V. drukkerij v/h Trapman en Co. te Schagen. Dhikkerijen v/h Ellerman Harms N.V. omvatten mede de N.V. Periodiekendrukkerij en N.V. drukke rij Jacob van Campen, beide te Am sterdam. In het gezamenlijke verkoop- en fa- bricageprogramma zullen zijn opge nomen: algemeen handelsdrukwerk, reclamedrukwerk, boeken, periodie ken, jaarverslagen, formulieren (ook voor mechanische administratie), waardedrukwerk, enz. De toe te pas sen procedé's zullen zijn: hoogdruk, vlakdruk en diepdruk, waar mogelijk in geautomatiseerde rotatieve ver werking. Hoewel in de toekomst ge streefd zal worden naar concentratie van gelijksoortige produktiemidde- len, zullen voorlopig alle drukkerij vestigingen in gebruik blijven. Aan het personeel van de drukke rijen is meegedeeld, dat de met fusie gepaard gaande reorganisaties geen aanleiding zullen geven tot ontslagen. De betrokken vakbonden, onderne mingsraden en de personeelscommis sies zijn volledig ingelicht. DEN HAAG. De Nederlandse Kampeerraad heeft aan de Stichting Interuniversitair Sociaal Wetenschap pelijk onderzoek te Amsterdam (SIS- WO) de opdracht verstrekt een onder zoek in te stellen naar het verschijnsel van vaste standplaatsen voor tenten en caravans op de kampeerplaatsen. Het ligt in de verwachting dat uit de gegevens van dit onderzoek in samen hang met andere reeds beschikbare ge gevens, conclusies kunnen worden ge trokken of, en zo ja waar en in welke mate, de belangen van toeristische kampeerders (de kampeerders die niet over een vaste standplaats beschikken en slechts voor korte tijd 1-14 nach ten op een kampeerplaats willen verblijven) niet geheel tot hun recht zouden komen (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Prins Claus zal vol gende week meelopen in de Vier daagse van Nijmegen. Op zijn verzoek schreven de organisatoren van de Vierdaagse hem dinsdag avond in. De Prins die zal wor den vergezeld door drie vrienden, kreeg het deelnemersnummer 203. De Prins heeft de organisatoren op het hart gedrukt als gewoon deel nemer in de Vierdaagse te willen meelopen. Er worden hem daar om geen speciale faciliteiten ver leend. De vorstelijke wandelaar zal iedere dag vijftig kilometer lopen. In het geheim heeft hij de afgelopen maanden vijfhonderd kilometer gelopen als oefening. Op de laatste oefendag, begin deze week, wan delde de Prins van Zaltbommel naar Nijmegen. Tijdens de Vierdaagse zullen en kele verzorgers en rechercheurs in een auto in de buurt van de Prins blijven om hem zonodig de helpende hand te kunnen bieden. Prinses Beatrix heeft de organisa toren al laten weten dat zij haar man op de laatste dag, volgende week vrijdag, met bloemen in Nij megen zal inhalen. Zoals bekend wordt alle wandelaars op de laat ste dag door toeschouwers en be kenden langs de route een bloe menhulde gebracht. De vrienden die met prins Claus meelopen, zijn mr. F. Salomon- son uit Dubbeldam die in Dor drecht een advocatenpraktijk heeft, drs. F. M. L. Baron van Geen uit Brussel die medewerker is mij de Euratom en mr. J. C. van Munster van Heuven uit Rot terdam. Zowel prins Claus als zijn vrienden zullen logeren in het Nij meegse hotel Groot Berg en Dal. De organisatoren noemden de be langstelling voor de 51ste Vier daagse, die volgende week dins dag begint, bijzonder groot. Er hebben zich al ruim vijftiendui zend wandelaars gemeld. De deel nemers komen behalve uit Neder land en van de Nederlandse An tillen ook uit China, Italië, Ier land, België, Canada, Denemar ken, Duitsland, Frankrijk, Enge land, Israël, Noorwegen, Oosten rijk, Luxemburg, Zwitserland, de Verenigde Staten, Australië en Zweden. Ook zal er een detache ment militairen van de Navo mee lopen. In totaal zullen er ruim 3200 Nederlandse en ongeveer vijf duizend buitenlandse militairen meelopen. DEN HAAG: Op het ministerie van Buitenlandse Zaken is donderdagmid dag een overeenkomst tussen Nederland en Roemenië ondertekend inzake econo mische, industriële en technische samen werking. V.l.n.r.: De Roemeense premier Maurer, minister Manescu, minister Luns en pre mier De Jong. Een van onze redacteuren kreeg van het Ministerie van Justitie toestem ming om eens met de heer C. J. G. M. Geurts, directeur van kamp Overberg te gaan praten over de deining die is ont staan over de aangekondigde bouw van een gesloten paviljoen voor wat werd ge noemd „zware deliquenten". Met deze term is de directeur het zonder meer niet eens. Voor wie het paviljoen dan wel be stemd is vertelt hij uitvoerig op een van onze stadspagina's. Een „Zwitserse koopman" belde bij een inwoner van Veenendaal aan en wist na een fantasierijk verhaal twee lap pen vrijwel waardeloze stof voor f 200,- aan de man te brengen. De politie twij felt sterk aan zijn Zwitserse nationaliteit. Wel geld, geen Zwitsers dus ATHENE Een Atheense recht bank heeft gisteren de Griekse compo nist Mikis Theodorakis, die o.a. de muziek voor de film „Zorba de Griek" heeft geschreven, bij verstek tot vjjfeneenhalve maand gevangenis straf veroordeeld wegens ^belediging van de koninklijke familie./ GENèVE De Israëlische rege ring maakt zich zorgen over het lot der Joden in de Arabische landen in verband met het conflict in het Mid den-Oosten, aldus Kidron, Israëlisch vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties in Genève. ROTTERDAM De drie vakcentra les hebben de loonstrijd voor 1968 in geluid met een nota aan de Stichting van de Arbeid. Zonder percentages te noemen geven zij daarin hun visie op het loonbeleid voor het komende jaar. Het NW, NKV en CNV willen een centrale afspraak maken voor de loon stijging die in contanten mag worden uitbetaald. Daarnaast zal het in vrije B. en W. hebben hun besluit geno men op grond van een artikel in de Hinderwet, dat de gemeente het recht geeft een inrichting te sluiten, wanneer zij meent dat die levensgevaar ople- vert voor de omgeving. Zoals gemeld is eergisteren een oefenbom op Vlie land gevallen, ongeveer achthonderd meter ten oosten van het cavalerie- schietkamp. Niet ver van het schiet kamp ligt het druk bezochte vakantie centrum Het Posthuis. B. en W. wijzen erop, dat in de ver gunning voor de schietoefeningen op Vlieland wordt bepaald dat tussen 1 maart en 15 september niet met explo sieve bommen mag worden gewerkt. Zij vinden het gebruik van rookbom men niet in overeenstemming met die bepaling. Ook hadden B. en W. begrepen dat de vergunning aan luchtmacht en mari ne om op de Vliehorst te schieten, niet gold voor vliegtuigen of schepen van vreemde mogendheden. Inmiddels is vastgesteld dat de rookbommen zijn neergeworpen door een Canadese Star- fighter van de basis Solingen in West- Duitsland. B. en W. hebben er in hun besluit op gewezen dat de minister van Defensie „in de gelegenheid wordt gesteld om zodanige wijzigingen aan te brengen, dat deze in overeenstemming zijn met de bepalingen van de oefenvergunning. Het verzegelen van de schiettoren be tekent dat de apparatuur, die nodig is voor het loodsen en instrueren van de vliegtuigen, niet meer ter beschikking zal zijn. Ook de commandant van de schietinrichting is op de hoogte gesteld van de maatregel. Bij de brand, die tengevolge van het neerkomen van de oefenbom is ont staan, zijn vier hectaren helmduin ver brand en een aantal zilvermeeuwen en konijnen gedood. Het ministerie van Defensie legde gisteren terstond een rookgordijn om de kwestie-Vlieland. De brief met het besluit van B. en W. van Vlieland is nog niet ontvangen, zo zei men ons. Dat neemt niet weg dat burgemeester Rombout het ministerie gisteren ook te lefonisch op de hoogte heeft gesteld. „Zodra wij over de tekst van het Vlielandse besluit beschikken, zal deze in studie worden genomen", zo beloof de men ons bij Defensie. onderhandelingen mogelijk moeten zijn een „niet-direct besteedbare" loonsver hoging overeen te komen. De nota noemt in dit geval als voorbeeld: verbe tering van pensioenrechten. Het vorig jaar gelanceerde „spaar loon" wordt niet in de nota genoemd. Het betekent niet dat de vakcentrales het idee overboord hebben gezet. Vol gens hen zijn er verscheidene vormen waarin de niet-contante loonsverhoging kan worden gegoten. In de vrije onder handelingen zal blijken aan welke de partners de voorkeur geven. Vorig jaar hebben de centrales ver geefs dit loonsysteem pogen in te voe ren. Het is voor hen een overgang naar een nagenoeg vrij loonbeleid waar in alleen in geval van nood de regering zou mogen ingrijpen. LONDEN In gesprekken met Westerse diplomaten heeft de Sovjet- Unie laten weten dat ïzij geïnteres seerd is in een compromis dat zou kunnen leiden tot vrede tussen Israël en de Arabische landen, aldus hebben hoge Westerse autoriteiten vandaag in Londen bekend gemaakt. Het compromis zou de volgende punten omvatten: Israël trekt zich terug uit de Si nai en Gaza in Egypte, van de Jor daanse westelijke oever van de Jor daan en uit de bezette gebieden in Sy rië. De Arabische landen beëindigen de staat van oorlog met Israël. Rusland zou zijn compromis-voor stel vergezeld hebben doen gaan van de waarschuwing, dat de Arabische landen op grote schaal herbewapend zullen worden indien het voorstel ver worpen wordt. Ook uit kringen van de Verenigde Naties in New York en uit belangrij ke Westerse hoofdsteden zijn berich ten ontvangen die wijzen op de Rus sische belangstelling voor een oplos sing van de geschillen in het Midden- Oosten volgens de termen van het hierboven geschetste compromis. Van onze correspondent LEEUWARDEN De Koninklijke Luchtmacht heeft gisterochtend ge vochten voor het leven van twee meis jes. Voor het anderhalfjarige dochter tje van de gereformeerde dominee H. J. Heggen uit Velp dat met de ouders op Vlieland met vakantie was, was het tevergeefs. Het meisje stierf by aan komst in het ziekenhuis in Harlingen. Het meisje had gisteren plotseling 'n ernstige keelontsteking gekregen. Men besloot het kind over te brengen naar een ziekenhuis in Leeuwarden. Toeval lig was er een helikopter op Terschel ling. De piloot kreeg opdracht het meis je onmiddellijk naar Leeuwarden over te brengen. Om vijf minuten voor tien vertrok de helikopter van Terschelling en om tien over tien lag de kleine reeds in het toestel. Daarin zaten ook een narcoti seur en een dokter. Op weg naar het ziekenhuis in Leu- warden werd de zuurstofvoorraad ech ter minder. Men besloot daarop naar Harlingen te vliegen. De helikopter landde achter het ziekenhuis. Toen het kind naar binnen werd gebracht over leed het. Een tweede vliegtuig, een Beaver, eveneens van de Koninklijke Lucht macht, moest even later op Terschel ling, waar het toevallig stond, hulp ver macht, moest even later op Terschel lenen. De twaalfjarige Anna Schuur- sma was door 'n auto gegrepen en ern stig gewond geraakt. Onieuw begon de race tegen de dood. Toen de Beaver, waarin ook de vader van het meisje zat, op de vliegbasis Leeuwarden landde, werd het kind in snelle vaart per ambulance naar het St. Bonifacius-hospitaal vervoerd. Op nieuw vloog het toestel naar het eiland om ook de moeder van het kind te ha len. De toestand van het meisje was teravond redelijk goed. gis- de zuurbes of berberis, eens zeer gezocht en populair we gens de lakrode, langwerpige beziën, die eetbaar en ook in de oude far macie bekend waren, komen we weer in de buurt van de gisteren in ons hoekje naar voren gebrachte maho- nia, want deze behoort tot dezelfde familie. Echter geniet zij een betere faam dan de berberis, want die blijkt niet zelden behept met een gevreesde roetzwam, in de zomer zichtbaar als geelrode vlekjes op de bldren. Het is een ontwikkelingstrjp van de gevaar lijke graanroest, die onze zuurbes als waard benut, op welker lover zij aan de onderkant der jonge bladeren haar sporen vormt, die door de wind over het koren gewaaid worden. Zij zijn stoffijn en worden mtljoenenvoudig door de geringste luchtbeweging voortgewerveld, om tenslotte op de graanplanten neer te dalen en te gaan parasiteren. Deze bekersporen kunnen pas kiemen, wanneer ze op de vochti ge bladeren der rogge terechtkomen. Overigens worden er nog tweecellige wintersporen (z.g. zwarte roest', en eencellige zomersporen onderschei den; de eerste zien we in de tweede helft van de zomer als donkere hoop jes en strepen verschijnen. Beide heb ben de berberis of de mahonia nodig en al langer dan een eeuw geleden hield de opmerkzame landman beide struiken vèr van zijn akkerland, want de oogst kan er zeer onder lijden. De in halm en blad binnendringende schimmeldraden ontnemen nl. voe dingsstoffen aan de plant, de aange taste plekken worden kaal, de uit- stoeling van de korrel functioneert gebrekkig en zo schenkt de roest er gernis en schade aan de boer. 21-7-'67 A. B. WIGMAN

De Vallei | 1967 | | pagina 1