de appelc JT?F' Ide appel bloeien Internationaal Filmfestival Moskou Rusland eiste alle grote prijzen voor communistische landen op Ditmaal weinig gekrakee UIT DE KERKEN fi ;iële notities Odell Shepard in Amerika overleden Paul Newman als Mosie Dayan Zilveren medaille voor Haanstra Nieuwe speelfilm voor Beatles A.K.U. lager NfAN( VANAVOND MORGEN Lager resultaat bij Bensdorp Van der Grinten: hogere omzet WISSELMARKT M ^7/ PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG )ERM Johnny Hart T 1SABEURSKOERSE]Y Zaanl. Scheepsbouw onderhandelt over order Pagina 2 VRIJDAG 21 JULI 1967 De zon stond hoog en zomers tus sen de bladeren. Het wegdek was lichtgrauw. Achter een heg werden matten geklopt. „Coen", zei Alexander toen, „hoe oud ben je nu?" „Elf jaar", antwoordde Coen. „Je wordt al een hele kerel", ver volgde Verbrinke. „Je moet één ding begrijpen, Coen..." „Ja", zei Coen, alsof hij het al be greep. „Ik heb je nooit in de steek gelaten, jongen..." Het kind schudde weer het hoofd. „Er zijn soms dingen, die mensen van eikaars pad afbrengen", ver volgde de man. Hij had het hopeloze gevoel, veel te grote woorden te ge bruiken voor een nutteloze zaak. „Zou je me dan toch uitgenodigd hebben?..." vroeg Coen daarna, on verwachts op de man af. „Elke vakantie", zei de jongeman. „Maar er kwam iets tussen, bui ten mijn schuld, Coen... En ik kon je niet schrijven..." „Nee..." zei Coen stil. Toen waren ze bij de Lange, en de ze jongeman kwam naar buiten ren nen met alle impulsiviteit waarover hij met zijn dertien jaren beschikte. „Harregat!" zei hij, „je hebt 'm toch niet van 't Huis gehoald, me neer?" „Nee", antwoordde Verbrinke, en zijn snelle glimlach riep vele herin neringen in Coen wakker „we kwa men elkaar tegen op straat". De Lange legde een zwarte klauw op Coen's schouder. „En is 'ie nie groot geworre?" zei hij trots. Dan tot Coen: „Kon je 'm nog wel?" „Ja-a", antwoordde Coen. Ze hoor den allebei het onzekere in zijn toon. De Lange ergerde zich eraan. „Moe heb limenade voor ons inne fles ge- doan", zei hij. Alsof met limonade al le gemoedsproblemen te cureren wa ren. Ze gingen met zijn drieën heerlijk slenteren. De Lange was het meest aan 't woord. Hij vertelde los en vast door elkaar, van alle mensen, die Alexan der al of niet kende, in het dorp. De man schaterde om zijn gezegden, en vertelde van zijn kant ook leuke din gen, die hij in de stad had meege maakt. Coen liep daarnaast, en luisterde en bekeek zijn vriend. Hij herkende veel kleine eigenaardigheden, welke hij vergeten had. Meneer Alexander kon zo hartelijk lachen, met het hoofd achterover. Soms was zijn hele vro lijkheid alleen maar kenbaar aan een snelle, uiterst zonnige grijns, die even over het gelaat flitste, en waaruit de ogen meteen vol aandacht voor het verhaal opleefden. Hij had een heel aardige stem, veel dieper en klankrij ker dan die van meneer Kaarsberg. Alexander kon midden in zijn vertel ling even de wenkbrauwen fronsen, en soms streek hij met de hand door zijn haar, even maar, het had eigen lijk helemaal geen betekenis. Coen zag het die middag allemaal. Hij werd zich voor het eerst bewust, dat men iemand kon uitbeelden met deze tekenende gebaren. Hij wist, veel gehouden te hebben van Alexander. Hij wilde zelfs op dat moment veel van hem houden, en wist hem betrouwbaar eigenlijk de enige mens, behalve de Lange, waar op hij bouwen kon maar er zat een dikke glasplaat tussen hen. Vertrouwen was vroeger zo vanzelf sprekend geweest; nu moest hij het willens en wetens schenken. Dat ging niet gemakkelijk. Het was een heerlijke middag onloochenbaar; met een verschrikke lijk wrange bijsmaak. De Lange ervoer daar niet zo veel van, of liet het in elk geval niet mer ken. Maar meneer Alexander en Coen konden het geen van beiden een se conde uitbannen. Zij wisten beiden, dat op deze middag een afscheid moest volgen, waar geen horizon ach ter stond. De man had innig spijt van de drang, die hij nu achteraf sentimen taliteit noemde, welke hem naar het dorpje had gedreven, om een dagje bij zijn vroegere pupil te gaan kijken. Het was wreed en zonder reden. Tenslotte sloeg de torenklok half zes, sonoor achter de tarwevelden vandaan roepend naar de mensheid, dat daar een dorp lag, waar de tijd gebonden was met grote en kleine banden. „Ik moet naar huis", zei Coen. De limonadefles was leeg. Ze had den allebei van meneer Alexander een reep chocola gehad, en een pak je stroopwafels. Alles was op. Waar kwam dan toch dat lege gevoel vandaan? „We zullen je tot aan het hek bren gen", stelde Verbrinke voor. Het was alleen uitstel. Want het hek lag eveneens binnen de klankcir kel van de torenklok. De verhalen waren ook op, er viel niets meer te zeggen. Of toch?... „Nou moet je niet denken, dat ik je vergeet, Coen", zei de jongeman; „de Lange is mijn getuige, dat ik het tegen je gezegd heb: als je ooit in zorgen komt, en je denkt, dat ik je helpen kan, dan moet je proberen het mij te laten weten". „Ja", zei Coen. Proberen-te-laten-weten. Ingewik keld. „Dan geef je mijn mar 'n seintje", fantaseerde de Lange sensationeel, „en dan zal ik zorge, nou, afijn!...' Verbrinke moest erom lachen. Hij hield de kleine jongenshand even vast, en trachtte Coen aan te kijken. „Je moet het leven niet te treurig vinden, kerel!" zei hij, en lachte. „Dag Coenraad!" „Dag meneer Alexander...", ant woordde Coen. Hij trok zijn hand los, en wendde zich naar het hek. „Salu, hoor!" zei hij tegen de Lan ge. Hij deed een paar stappen, en wuif de dan. Ze wuifden allebei terug. Daarna zette Coen het op een lo pen, de hele lange laan af, langs het huisje van Geiles, langs de hoge bo men, en de bermen met madelieven. Hij keek nog tweemaal om, en wuif de. Ze stonden er nog. Toen was hij zo ver weg, dat hij ze niet goed meer zien kon. Hij stond stil, en haalde bevend adem. Hij had een gevoel, alsof hij ziek was. Zijn hoofd deed pijn, en zijn keel was dik. Zijn ogen brandden. Hij moest slikken. Marie Geiles stond buiten. Coen deed, alsof hij haar niet zag. Hij kon niemand meer goedendag zeggen. „Waarom heb je zo krankzinnig hard gelopen?" zei een stem naast hem, uit een zijpad van het park. Daar wandelden Agneta en Chrisje en Lientje. „Waarom doe je toch altijd gek?!" vroeg Freule Agneta verbaasd. Misschien bedoelde zij er niets pijn lijks mee. Maar Coen wist op dat ogenblik, dat hij de hele middag gek gedaan had. E (Wordt vervolgd) E MOSKOU De Grote Prijs van Moskou's vijfde Internationale Filmfestival is gegaan naar de Sovjet Unie en Hongarije, die de prijs delen. Zoals altijd op de festivals in Moskou sleepten communistische landen de meeste prijzen in de wacht, maar een Engelse inzending maakte hierop dit jaar een uitzondering door zowel de prijs voor de beste acteur als de prijs voor de beste regie in de wacht te slepen. Het betrof de film „A man for all seasons", met Paul Scofield, geregisseerd door de Amerikaanse regisseur Fred Zinneman. De Amerikaanse actrice Sandy Dennis deelde de prijs voor de beste vrou welijke rol met de Noorse ster Grynet Molvig. Sandy Dennis voor haar rol in „Up the down staircase", Molvig voor haar rol in de Zweedse film „De prinses". 3561. Arends verklaring, dat die witte kronkelaars daar buiten geen gevaar opleverden, zolang zij de luchtsluis maar gesloten hield, kon Sandra's angst niet helemaal wegnemen. Aldoor weer ging haar blik naar die griezelige spookverschijningen, die in steeds grote ren getale op en over de Naald dansten... Soms meen de zij gebons op de buitenwand te horen en'n vreemd hoog gehuil, maar dat was natuurlijk onmogelijk in 'n drukcabine. Op Arends verzoek babbelde zij aan een stuk door in de microfoon, zodat de verdwaalde man nen misschien aan de hand van de geluidssterkte hun richting opnieuw konden bepalen. Inderdaad vingen Arend en de professor de stem van het meisje sterker op, toen zij driekwart van een grote cirkel in de sneeuw afgelegd hadden. Bucks helmradio was door zijn val onklaar geraakt en hij sjokte maar gewillig tussen zijn twee collega's mee, verbonden door het klimtouw. Toen het geluid weer flauwer werd, wist men dus inderdaad ongeveer de goe de richting Met hernieuwde moed stapte het drietal voort, tot zich een nieuwe moeilijkheid voordeed, in de vorm van een zwerm sneeuwbeesten, die veel op vlie gende roggen leken.... 27. Tsjiao Tai loopt in de richting die de houthakker hem gewezen heeft en ziet al gauw een herberg liggen tussen het geboomte. Een vreemde plaats voor een her berg, denkt hij. Er zullen hier weinig reizigers passeren. Maar dan schiet hem te binnen dat de herberg precies op de route ligt van rovers en smokkelaars, die naar het naburige district willen ontkomen Plotseling maakt een onrustig gevoel zich van hem meester, en als hij om zich heen tuurt om te zien of iemand hem soms bespiedt, ziet hij iets tussen de struiken liggen dat zijn aandacht trekt. Hij loopt er heen, buigt de takken uiteen en schrikt heftig. Het is een menselijke gestalte die daar ligt, ge- kleed in een oud, opgelapt gewaad dat met bloed is be smeurd. Het gezicht van de dode is onherkenbaar ver minkt. Tsjiao Tai heeft heel wat gezien in zijn .leven, maar zelden een lijk dat zo toegetakeld is. Voorzichtig betast hij het been van de dode man Het lijk is nog niet koud, zodat de moord hoogstens een paar uur ge leden gepleegd kan zijn. Zouden de rovers hier soms ook de hand in hebben gehad? Plotseling valt zijn blik op een rode halsdoek die wat terzijde ligt. Tsjao pakt hem voorzichtig op. Misschien kan hij nog te pas komen om de onbekende te identificeren. Nu moest hij de herber gier maar eens aan de tand gaan voelen De prijs voor de beste film ging naar de Russische film „De journalist" en de Hongaarse inzending „Vader". Deze twee films zouden met de En gelse inzending „A man for all sea sons" de inzendingen geweest zijn waartussen de jury heeft gekozen voor de eerste prijs. Een niet-communistisch jury-lid zei: „Een deel van de jury wilde de Engel se film laten winnen. Maar anderen waren van mening dat deze film al ge noeg onderscheidingen behaald had op andere festivals. Daarom wilden zij een andere film bekronen". Deze zegsman voegde er nog aan toe dat er niet volgens politieke lijnen ge stemd was althans niet bij de toe kenning van de eerste prijzen en dat er geen politieke discussies of menings verschillen binnen de jury waren ge weest. Vorige festivals hebben hieraan geen gebrek gehad omdat de Russen toen per se wilden dat hun inzendingen de hoogste prijzen kregen. De jury bestond dit jaar uit 14 leden, van wie 8 uit communistische landen en 1 Egyptenaar. De voorzitter en twee leden van de jury waren Russen. De tweede prijs ging naar de Bul gaarse film „Afwijking" en de inzen ding van Peru „Geen sterren in de jungle". De derde prijs ging naar de Italiaan se film „Operatie San Gennaro" met de vermelding „Beste komische film" en naar de Tsjechische inzending „Ro- WATERFORD, Connecticut Odell Shepard, de met een Pulitzerprijs be kroonde dichter, politicus en historicus die eens gezegd heeft dat de toekomst van de mens „een lange donkere reis naar het licht zal zijn", is dood. Hij overleed gisteren op 82-jarige leeftijd. Op zijn 81ste ^verklaarde hij eens op een bijeenkomst ^aar Kerstliederen ge zongen werden, dat hij zich ongerust maakte over de oorlog in Viëtnam. „Is het mogelijk dat Amerikaanse jongens en jongemannen op Kerstmis mensen zullen doden in dat land Viëtnam aan de andere kant van de wereld" vroeg hij. „Ik hoop van niet, dat zal de dag don kerder maken en de reis langer. Dat zal ons ver achterop brengen." Bijna drie decennia eerder, in 1937, werd Shepard's „Pedlar's Progress, the live of Bronston Alcott" met een Pulit zerprijs bekroond. Zijn werken variëren van gedichten en Shakespeare-studies tot een geschie denisboek en een onderzoek naar de eenhoorn-mythe. NEW YORK Als alles goed gaat kunnen wij binnen niet al te lange tijd het bekende gezicht met het lapje voor het linkeroog van Israëls minis ter van defensie op het filmdoek be wonderen. Volgens het Amerikaanse blad Va riety worden er voorbereidingen ge troffen voor de verfilming van het leven van Mosje Dayan. Filmprodu cent George Mosher reist volgende week naar Israël om besprekingen met Dayan te voeren. De titel van de film wordt „De vos van de Sinai". De Amerikaanse acteur Paul New man zal de hoofdrol vertolken. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Deurne (toez.): R. E. R. van Buiren, kand. te Rotterdam; door de gen. synode tot predikant mor bui tengewone werkzaamheden (arbeid on der in Nederland studerende Afro-Azia- tische studenten): T. E. van der Brug, kand. te Apeldoorn; idem tot zendings predikant te Kameroen: N. T. Bakker, eervol ontslagen predikant te Vriesche- loo, wonende te Oegstgeest. Bedankt: voor Dordrecht (vac. A. L. van der Smit): G. van Estrik te Gene- muiden. Geref. Kerken (vrijgem.) Aangenomen: naar Leerdam (vac. C. A. Versluis - miss. predikant): R. Kee- senberg, kand te Zwolle). Chr. Geref. Kerken: Aangenomen: naar Boskoop: J. Man- ni, kand. te Amsterdam. Bedankt: voor Drogeham: J. M. Vis ser te Broeksterwoude. Geref. Gemeenten: Beroepen: te Veen: N. W. Schreuder, kand. te Amersfoort. mance voor klarinet" en de Poolse film „Westerplatte". In de categorie korte films gingen de eerste prijzen naar een inzending van de Viët-Cong „Koe-ti guerrilla's" en een Noordviëtnamese film „De poor ten van de wind". De prijs voor de beste kinderfilm ging naar een Russisch-Japanse co-pro- duktie „De kleine vluchteling". Onder de films die tweede prijzen be haalden was de Amerikaanse inzending „Skater dater". Gezien het overweldigend aantal prij zen dat op het totaal der inzendingen door communistische filmers is behaald verklaarde een niet-rcommunistische waarnemer: „Aanvankelijk dachten wij dat de be slissingen niet politiek zouden zijn, maar zij zijn naar blijkt zeer politiek geweest. De Russen hebben zelfs prij zen bedacht voor films die afschuwe lijk slecht waren maar toevallig uit landen kwamen in Azië of Afrika die Moskou onder zijn invloed wil krij gen". De Russische film „De journalist" vertelt het verhaal van een jonge Rus sische journalist uit Siberië die buiten lands correspondent wordt en in die functie de officiële Russische standpun ten verdedigt in discussies met buiten landers. Buitenlandse waarnemers en sommige Russische vinden de film wat log gemaakt en zwaar op de hand. Maar dinsdag had de Pravda alleen maar lof voor de film, wat er op wees dat de Sovjet-Unie ook dit jaar weer de eerste prijzen voor zich zou opeisen op het Moskouse festival. De Hongaarse film vertelt het ver haal van een jongen die zijn vader ver loren heeft op het einde van de twee de wereldoorlog, en die nu op zoek gaat naar de waarheid omtrent zijn vader door allerlei mensen te gaan bezoeken die hem gekend hebben. DEN HAAG Op het vijfde In ternationale Filmfestival van Mos kou is in de afdeling korte films „De stem van het water" van Bert Haanstra bekroond met een zilveren medaille, zo meldt het Russische persbureau Tass. De grote prijs van het festival wordt gedeeld door de Russische film „De journalist" van Sergei Gerasimow en de Hongaarse rolprent „Vader", geregisseerd door Istvan Szabo. LONDEN Beatle John Lennon heeft tegenover de „Daily Mail" ver klaard dat de Britse Popgroep nog dit jaar aan een nieuwe film zal beginnen, waarbij zonder regisseur, en mogelijk zelfs zonder scenarist zal worden ge werkt: „We zullen onszelf spelen niet als groep maar als individuele personen en de film zal ontstaan als wij bezig zijn, op dezelfde manier waarop wij 'n plaat maken", aldus Lennon. Hij verklaarde dit in een vraagge sprek naar aanleiding van zijn eerste film zonder de drie andere Beatles, „hoe ik de oorlog won", waarin hij een normale acteursrol heeft. HILVERSUM I 18.00 Met band en plaat voor U pa raat: A. klassieke muziek; B. lichte muziek. 18.55 Op het woord af, praatje. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Ra diokrant. 19.30 R.V.U.: Recreatie: Vrije tijd, nu en morgen, door dr. C. J. B. J. Trimbos uit Utrecht. NRU: 20.00 Grenspost: informaties voor en over vakantiegangers. 22.25 Humanis tisch Verbond. Kort commentaar onder redactie van en uitgesproken door Th. Polet. 22.30 Nieuws. 22.40 Jazz-festival te Montreux: Europese jazz. 23.20 Ra- diorama: veertiendaags mini-magazi ne. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Nieuws. 18.15 Amerika in ter mijnen, praatje. 18.20 Metropole or kest. 18.30 Jazz-rondo. 19.00 Lichte grammofoonmuziek. 19.30 Lezen en schrijven: letterkundige rubriek. 20.00 Nieuws. 20.05 Chansons, refrains et ri- tournelles. 20.45 Het waaien van de Geest, lezing (III), VARA: 21.00 Klas sieke gewijde muziek (opn.). 22.20 Na beschouwing over de Ronde van Frank rijk. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Stereo: Lichte grammofoonmu ziek. 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND I. NTS: 16.30-171.5 Eurovisie: Tour de France 1967: 20e etappe. 18.30 Tour de France: samenvatting. 18.45 De Mini- molen. 18.50 Journaal. STER: 18.55 Re clame. KRO: 19.00 Zeehonden, filmre portage. 19.25 A thing of beat, is a joy for ever, muziekprogramma voor de jeugd. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. KRO: 20.20 Zomercarrousel: amuse mentsprogramma. (co-prod. BRT - RTB en Tsjechische TV). Vanavond: programma van de RTB uit Knokke. 21.05 Bonanza, TV-film. 21.55 Brand punt. NTS: 22.45-22.50 Journaal. NEDERLAND II. NTS: 20.00 Nieuws in 't kort. STER: 20.10 Reclame. AVRO. 20.05 De Hazy Osterwald show. 20.55 AVRO's Televi- zier. 21.25 Vlootdagen 1967 te Den Hel der, filmreportage. STER: 22.10 Recla me. NTS: 22.15-22.30 Journaal. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord, lezing. 7.15 Stereo: Pianorecital (gr): klassieke muziek. 7.30 Nieuws. 7.32 Geestelijke liederen (opn). 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.10 Djinn: gevarieerd programma. (8.30 Nieuws; 8.32-8.45 Touringclub: vakantietips; 9.35 Waterstanden). 12.25 Marktberichten. 12.27 Medelingen voor land- en tuin bouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Overheids voorlichting. Mens en samenleving. Een uitzending van het ministerie van CRM waarin aandacht wordt geschonken aan de recreatie. Spreker: B. M. van Griet- huysen. 12.50 Zonder grenzen: een ru briek over missie en zending. 13.00 Vliegende schijven: verzoekplatenpro- gramma voor de militairen. 14.00 P.M: familieprogramma. (16.05-16.10 Ronde van Frankrijk 1967). 17.10 Carionca: ra dio voor tieners. (Tussen 18.00 en 19.00 Ronde van Frankrijk 1967). HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek.. 9.40 Harm on ie-orkest: moderne muziek. 10.00 Z.O. 135, gévarieerd' programma. (Om 11.00 Nieuws). 12.15 Welkom Afri ka!, lezing. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Actueel sport nieuws. 13.00 Nieuws. 13.10 VARA-Va- ria. 13.15 Voor de jeugd. 14.15 Voor de twintigers. 14.55 Radio Jazz Magazine. 15.35 De tijd: ritmisch klankbeeld. 16.00 Nieuws. 16.02 Oosteuropese kro niek. 16.20 Een wereld vol zang en dans. 17.05 Amateursprogramma. 17.30 Radioweekjournaal. 18.00 Nieuws. Aan sluitend: commentaar op het nieuws. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Klassieke mu ziek (gr.). 10.00 Nws. 10.02 Operamu ziek. 11.00 Nws. 11.02 Hilversum 3-ver- tissement. 11.30 Leger des Heilsmuz. wenken en wetenswaardigheden voor een vrolijke vakantie in eigen land. 13.00 Nieuws. 13.02 Tienerama. (14.00 Nieuws.) 14.30 Ramblers Radio Repri ses. 15.00 Nws. 15.02 Live!: modern Amerikaans amusement. 15.30 Tournee: muzikale zwerftocht. 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 Sportshow: sport en lichte muziek. VRIJDAG 21 JULI 1967 DUITSLAND I. 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal (herh. v. gisteren). 10.20 TV-spel. 12.00-13.30 Das actuelle Magazin. 16.40 Nieuws. 16.45 Filmreportage. 17.15 Discussie. 17.55 Overzicht middagprogramma's komende week. 18.00 Nieuws. (Region, progr.: NDR: 18.03 Actualiteiten. 18.19 Das Freitagsmagazin. 18.53 Zandman netje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 Film. 19.59 Programmaoverzicht. WDR: 18.05 Nieuws uit Noordrijn-Westfalen. 18.10 Mode-rubriek, en jeugdclub. 18.25 Hier unJ Heute (I). 18.50 Goedenavond. 19.00 Hier und Heute (II). 19.10 Film. 19.40 Frederic, film). 20.00 Journaal en weer bericht. 20.15 Report: politiek commen taar. 21.00 TV-film. 21.45 Journaal en weerbericht. Aansl.: commentaar. 22.00 Filmoverzicht van de vandaag gereden etappe van de Ronde van Frankrijk. 22.10 TV-spel. 23.55 Nieuws. DUITSLAND II. 18.05 Weerbericht voor vakantiegan gers. 18.10 Nieuws en weerbericht. 18.20 Die Drehscheibe. 18.55 TV-film. 19.30 Nieuws en thema's van de dag. 20.00 Documentair spel. Aansl.: nieuws. 21.20 Circus- én artiestenshow. 21.50 Film- portret van Ian Smith. 22.20 Nieuws, weerbericht en thema's van de dag. Aansl.: weerbericht voor vakantiegan gers. 22.50 Internationale korte films. =iiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiuiiii llllllllllllllllllllUi 31. Het mooie koekoekwespje deed net of zij de ver ontwaardigde uitroepen van Tekko niet verstond en verdween m het nest van de sceliphorn. „Wind je niet zo op!" vond de slak- „Dat dient toch nergens voor. Ieder vogeltje zingt nu eenmaal zoals het gebekt is. Er zijn trouwens veel belangrijker dingen op de wereld dan wespen. Kijk, in de tuin hiernaast groeien bijvoorbeeld heerlijke sappige sla-planten en daar ga ik mij eens even te goed doen!" Zij hadden nu eindelijk de boven kant van de schutting bereikt en Tekko verbaasde zich over de uitgestrektheid van zijn buurman's tuin. „Ik ga nu alleen wel verder!" zei Tekko, terwijl hij zijn zitplaats verliet. „Ik kon moeilijk de sla van mijn buurman gaan opeten. Daar zou ruzie van kunnen ko men. Maar voor jou is het natuurlijk heel wat anders. Bedankt voor 't meerijden en smakelijk eten!" „Zoals je wilt!" antwoordde de slak, die er niets van begreep, lijmerig en hij kroop langzaam verder. Tekko zocht naar een manier om nu weer ongedeerd beneden te komen en gelukkig vond hij een paar sterke klim opplanten waarlangs hij kon afdalen. Als een ervaren bergbeklimmer klauterde hij naar beneden en was blij een paar insekten te ontmoeten die nog kleiner waren dan hij nu was. „Hé daar! Wat zijn jullie voor dieren? wilde Tekko weten. „Wij ziin bladluizen edele heer!" antwoordden de beide beestjes gelijktijdig en zij keken angstig naar onze vriend op- WAT IS DE HOOFDOORZAAK VAN LUCHTVERVUILING? AMSTERDAM De officiële ontken ning van de AKU, dat er geen fusie op stapel staat en winstnemingen van de beroepshandel hebben tot gevolg ge had, dat de koers van de aandelen giste ren ƒ2,50 is gedaald tot ƒ54,30. Philips heeft daarentegen de stijging van de voorafgaande dagen voortgezet. Giste ren werd 1,60 aan de koers toege voegd. Hoogovens noteerden onveranderd, Unilever en Koninklijke Olie waren fractioneel lager. Op de scheepvaartmarkt daalde Ne- derlandsche Scheepvaart Unie twee punten tot 144, Van Ommeren steeg er twee tot 191. De andere soorten waren goed prijshoudend. Van de cultuurfondsen boekten Amsterdam Rubber en Deli enige winst. HVA moest terrein prijsgeven. De staatsfondsenmarkt was goed prijshoudend. Op korte termijn wordt hier de aankondiging van de lening van de Nederlandse Antillen verwacht. Te gen de koers van 100 procent wordt een 6 procent lening verwacht van 50 mil joen. Op de lokale markt behoorde Amsteï Brouwerij tot de favoriete aandelen. Als gevolg van het tussentijds bericht steeg de notering twintig punten tot 371. Heineken won negen punten op 545. Vast in de markt lagen voorts de aandelen EMS op geruchten over een nieuwe raad van commissarissen bij Zwclsman. Hoger waren voorts Zwa- nenberg-Organon. Koninklijke Zout, Hoek, Scholten-Honig en Nederlandse Kabel. Als gevolg van de tussentijdse mede deling, dat over 1967 niet op winst moet worden gerekend, daalde de note ring van de Zeeuwsche Confectiefabrie ken vijf punten tot 130 laten. Ondanks de meer dan gehalveerde winst bij Lij- empf steeg de koers zeven punten tot 177. Kon. Olie 128,20—128,40 er 128—128,50, Unilever 90,80—91 gl er 90,80—91 gl, Philips 96,70—97,60 e 97—97,50, KLM 365 gb-367. AMSTERDAM In de eerste helft van dit jaar is de concernomzet van Bensdorp Internationaal met 10 pet ge stegen, maar de resultaten zijn lager dan in 1966. Het ziet er naar uit, dat hierin in het tweede halfjaar 'verbete ring zal komen. Wei zal over 1967, on voorziene omstandigheden voorbehou den, weer 16 pet. dividend kunnen wor den voorgesteld over het door een agio- bonus met 5 pet verhoogde aandelenka pitaal. Dit verklaarde het bestuur in de jaarvergadering. Over de wereldmarkt voor cacaobo nen deelde de directie mee, dat de in koopprijzen voor dit produkt nog tweemaal zo hoog zijn als in 1965, toen een overweldigende oogst een overschot opleverde. Daarna kromp de produktie aanmerkelijk in, omdat' de*' oogsten door slechter weer kleiner en de prijzen door de nog grote voorraden lager werden. De consumptie nam daar bij enorm toe. Dit had tot gevolg, dat de wereldvoorraden sterk slonken en de inkoopprijzen behoorlijk aantrok ken. De vooruitzichten voor de markt zijn dit jaar nog erg onzeker, aangezien de produktielanden zich niet voor de volle honderd procent inzetten voor de oogst. De boeren hebben geen zin voor weinig geld de bossen in te gaan, omdat in andere artikelen meer te verdienen valt. Op de devaluatie met 30 pet. in Ghana hebben de producenten evenwel gunstig gereageerd. Daarom verwacht het bestuur van Bensdorp dit jaar weer een grotere oogst van cacaobonen, mits het weer meewerkt. De produktie zal echter nor laag blijven. Bensdorp heeft in 1966 he meeste verdiend in de cacaoboter er -poeder. De omzet van het concern in Neder land is betrekkelijk klein in verhou ding tot de totale verkopen, omds meer dan de helft van de produktie ir ons land wordt geëxporteerd. He: bestuur ziet de grootste ontwikkeling van het bedrijf in de Europese Econo mische Gemeenschap. ZAANDAM (ANP) Het bestuur van de Zaanlandsche Scheepsbouw maatschappij is bezig met het verwer ven van een opdracht voor nieuwbouw ter waarde van 15 miljoen. Het gaat om een order uit het buitenland. „Het desbetreffende land wordt door de Ne derlandse regering echter niet betrouw baar genoeg geacht, zodat het werk nog niet kan worden uitgevoerd", aldus het bestuur in de jaarvergadering. De activiteiten van de Hollandse Scheepsbouwassociatie, waarin negen Nederlandse werven samenwerken, zul len worden uitgebreid met binnen landse orders. Tot nu toe kocht men gezamenlijk in. „Om tot een betere posi tie te komen, zullen de werven uiteinde lijk hun zelfstandige positie moeten prijsgeven", zo werd gezegd. VENLO (ANP) De omzet van de Chemische Fabriek L. van der Grinten is in het eerste halfjaar behoorlijk ge stegen. De tot nu toe bereikte resulta ten wettigen de verwachting, dat on voorziene omstandigheden voorbehou den de winst over 1967 niet zal ach terblijven bij die van vorig jaar. In de buitengewone vergadering van aandeelhouders, waarin het bestuur dit bekend maakte, werd dr. J. E. de Quay weer tot comissaris benoemd. Eind vorig jaar kreeg hij op zijn ver zoek eervol ontslag wegens zijn benoe ming tot minister van verkeer en wa terstaat in het interimkabinet Zijlstra. AMSTERDAM, 20 juli Londen 10.02%—10.03%; New. York 3.60—3.60V«, Montreal 3.34—3.34%; Parijs 73.44— 73.49; Brussel 7.2514—7.26; Frankfort 90.02—90.07; Stockholm 69.91%— 69.9614; Zürich 83.31%—83.36i/2Mi laan 57.68%57.7314; Kopenhagen 51.87—51.92, Oslo 50.34%—50.39%, We nen 13.95—13.96; Lissabon 12.503/ 12.52%.

De Vallei | 1967 | | pagina 2