DIRECTEUR KAMP OVERBERG: ,Nu, na 20 jaar, probeert men ons hier weg te drukken'... Géén watersportvereniging in Opheusden Op 10 augustus drie wielerwedstrijden Veemarkt Utrecht Bekendmaking Gesloten paviljoen niet voor misdadigers Kantine „Opheusden spoedig gereed Nieuwe biljartclub in Opheusden Boerderij door bliksem in brand oude... of jonge... klare is toch maai je ware! Jaarlijkse Ronde van Veenendaal? Jaarlijks Kamperende vogels in Kesteren (UIT HET ZAKENLEVEN Nieuwe slagerij in Rhenen OVERBERG De ge meenteraad van Ameron- gen heeft „nee" gezegd tegen de aangekondigde uitbreiding van het obser vatie- en opvangcentrum „Kamp Overbergen de directeur van het kampde heer C. G. M. Geurtsis daar zonder meer teleur gesteld over. Teleurgesteld niet alleen over het oordeel van de raadmaar ook over de argumentatie die werd gebruikt. RISICO'S DOETINCHEM MISLEIDEND Muzikaal bedankje van O.B.K. Rhenen VRIJDAG 21 JULI 1967 RHENEN In het pand Fred. v. d. Paltshof 10, dat na de tweede we reldoorlog als slagerij heeft dienst gedaan en sinds enkele maanden leeg staat, wordt opnieuw een slagerij ge vestigd. De nieuwe slager, de heer A. van Dijk, afkomstig uit Zoetermeer, waar hij binnen een tijdsbestek van vijfen- eenhalf jaar de grootste slager werd en de grootste slagerswinkel van die gemeente had opgebouwd, vertelde ons, dat hij daarvoor vijf jaar in Den Haag een zelfde zaak heeft gedreven. De heer Van Dijk is Rhenenaar van geboorte. Hij hoopt zich definitief in de Grebbestad te vestigen en na een uitgebreide verbouwing half septem ber te kunnen openen. De woning naast de slagerij hoopt hij zelf te be trekken. De woning achter de winkel zal bestemd worden voor een perso neelslid, dat meekomt uit Zoetermeer. De heer Van Dijk is voornemens zijn eigen vleesprijzen te bepalen. Naar zijn mening heeft Rhenen al lang behoefte aan een dergelijke slage rij. In een van de laatste gemeente raadsvergaderingen deelde de burge meester al mede naar aanleiding van vragen over de verkoop van goedko per vlees dat zich zeer binnenkort een nieuwe slager in Rhenen zou ves tigen. Kennelijk was de burgemeester dus al op de hoogte van de komst van de heer Van Dijk. UTRECHT Veemarkt. Totale aan voer 4302; runderen 970; vette kalveren 397; graskalveren 21; nuchtere kalveren 566; schapen 89; lammeren 925; var kens boven 100 kg 231; varkens beneden 100 kg 32; biggen 1051; bokken en gei ten 20. Pryzen (in guldens): melk- en kalf- koeien. per stuk 10001415; kalf vaar zen, per stuk 8801200; vare koeien, p. st. 8601100; pinken, p. st. 550725; stieren, p. st. 9251100; graskalveren, p. st. 390550; nuchtere kalveren, p. st. 4080; fokkalveren. p. st. 130—250; schapen, p. st. 80115; lammeren, p. st. 85125; drachtige varkens, p. st. 400 550; lopers, p. st. 90120; biggen, p. st. 7282; bokken en geiten, p. st. 854; vette koeien, le kwal., per kg gesl. gew. 3,85-r-4,10; vette koeien, 2e kwal., per kg gesl. gew. 3,603,80; vette koeien, 3e kwal. per kg gesl. gew. 3,303,50; vet te kalveren, le kwal., per kg lev. gew. 2,702,85; vette kalveren, 2e kwal., per kg lev. gew. 2,452,70; vette kalveren, 3e kwal., per kg lev. gew. 2,302,45; nuchtere kalveren, per kg lev. gew. 1,40 1,80; zware vette varkens, per kg lev. gew. 1,85—1,90; zouters, per kg lev. gew. 2,102,15; slachtzeugen, per kg lev. gew. 1,751,80; jonge slachtzeugen, per kg. lev. gew. 1,801,87. Overzicht (resp. handel en prjjzen): melk- en kalfkoeien: redelijk, prijshou dend; vette koeien: stug. lager; vare koeien: rustig, niet geheel prijsh.; vette kalveren: vlot, prijshoudend; graskalve ren: rustig, prijsh.; nuchtere kalveren: rustig; fokkalveren: rustig; schapen: •ustig; lammeren: rustig; varkens: traag, ruim prijshoudend; biggen: traag, uim prijshoudend. RHENEN Zoals we gisteren al schreven heeft de Rhenense af deling van het Rode Kruis aan opoe Bijkerk, die in oktober 100 jaar wordt bloemen aangeboden. Op de foto overhandigt mevr. Deen het boeket. Aanmelding zwemlessen Burgemeester en wethouders van Rhenen maken bekend, dat U vanaf 24 juli 1967 in de gelegenheid wordt ge steld U en/of Uw kinderen aan te mel den voor het nemen van zwemlessen in het Lijsterberg-Instructiebad te Rhe nen. Wilt U het komende seizoen wekelijks een uur vrijzwemmen, ook daarvoor bestaat op beperkte schaal gelegenheid. Maandag 14 augustus a.s. zullen de nieuwe lessen weer aanvangen. Indien U zich nog niet hebt opgegeven, wendt U zich dan tot de badmeesters, die ook telefonisch bereikbaar zijn onder nr. 3026, en U alle gewenste inlichtingen zullen verstrekken. Teneinde teleurstellingen te voorko men, raden wij U aan Uw wensen tij dig bij de badmeesters kenbaar te ma ken. Tarieven: voor de leeftijdsgroepen van 6 t/m 12 jaar, 20 zwemlessen f 25„ 20 badenkaarten f 10,-; van 13 t/m 18 jaar, 20 zwemlessen f 27,50, 20 baden kaarten f 12,50; van 19 jaar en ouder, 20 zwemlessen f 30,-, 20 badenkaarten f 15,-. Rhenen, 18 juli 1967. B. en W. voornoemd, de secretaris, W. C. Pieters, de burgemeester, mr. J. Deen (loco). LIENDEN Tijdens een kort maar hevig onweer boven Lienden, sloeg 's nachts de bliksem in een schoor steen en het rietendak van de oude boerderij, bekend als „Het Gele Huis", Voorstraat 13 te Lienden. De op korte afstand wonende me vrouw Van Hal zag dat de bliksem in sloeg en het rieten dak in brand vloog. Haar man alarmeerde de vrijwillige brandweer, die binnen 5 minuten na het alarm onder leiding van comman dant A. van Arkelen met de auto-motor brandspuit uitrukte. Na een paar mi nuten was de brandweer ter plaatse en werd begonnen met drie stralen ho ge druk, kort er na gevolgd met 4 stralen op de waterleiding, het vuur te bestrijden. Met inspanning van alle krachten ge lukte het de brandweer na geruime tijd het lel brandende rieten dak te blussen en het grote pand te behouden. Uiteraard was er in de woning de no dige waterschade. riet huis was tegen brandschade verzekerd. De eigenaar was voor een zakenreis in Engeiand. Mevrouw Vissia zag kans in nachtgewaad met haar 2V2-jarig dochtertje het huis ongedeerd te ver laten. Toen zij buiten kwam, struikelde zij over de stenen, die van de gedeel telijk vernielde schoorsteen naast het huis waren gevallen en die zij in de duisternis niet opmerkte. Zij liep hier bij bloedende blessures op aan haar knieën. Dr. Guépin verleende even la ter geneeskundige hulp. Er was ondanks het nachtelijk uur grote belangstelling. Ook burgemeester Hoftijzer was geruime tijd op het ter rein van de brand aanwezig. Hij zegt kalm: „Onze maatschap pij stelt vrij hoge eisen aan de afzon derlijke individuen. Degenen, die door aanleg of andere factoren in hun ontwikkeling geremd worden lopen de kans te kort te schieten en kunnen dan tot onaangepast gedrag komen. Het personeel van het kamp ge troost zich vele inspanningen en wendt alle mogelijke middelen aan om er weer iets goeds van te maken. De mensen hier werken vanuit een zeker idealisme. Dat heb je nodig, want anders hou je het hier niet vol. Als je dan van een gemeenteraad te horen krijgt, dat je beter kunt ver dwijnen, voel je je behoorlijk ont nuchterd De voorgenomen bouw van een ge sloten paviljoen voor zogenaamde „vluchtgevaarlijke" jongens heeft in feite de deur dicht gedaan. De ge meenteraad was bevreesd dat er zich excessen zouden kunnen gaan voor doen, des te meer omdat het kamp midden in een voor de recreatie be stemd gebied ligt. Enkele raadsleden maakten er zelfs geen geheim van dat zij het kamp 't liefst in zijn ge heel zouden zien verdwijnen. De heer Geurts zat, toen het kamp in de raad aan de orde kwam, op de pu blieke tribune. Hij heeft zijn gedach ten over hetgeen zich heeft afgespeeld laten gaan en heeft zijn conclusies ge trokken. „Ik kreeg het gevoel", zegt hij rond uit, „dat men zat te trappelen om ons weg te krijgen... Voor hem was dit een bittere erva ring, want hij bekent: „Ik heb hier echt 't gevoel gekregen dat wij door de bevolking geaccepteerd werden. Sinds mijn komst heb ik zo veel mogelijk aandacht besteed aan een verdere in tegratie... we hebben altijd ja gezegd tegen de buitenwereld. We hebben ons sportveld, onze ontspanningszaal aan idereen die erom vroeg beschikbaar gesteld. Nog niet zo lang geleden heb ben ons personeel en de jongens flink geholpen bij een boerderijbrand. Ik dacht, dat er een zekere band was ge groeid De jongens van kamp Overberg zijn lastig, ze ontvluchten met alle gevol gen van dien, zo luidde een van de standpunten, die de raad innam. „Dat valt inderdaad niet te ontken nen", reageert de heer Geurts. „Maar wat hier gebeurt, is te herstellen het blijft bij schadeposten, die te over zien zijn. Als we met het kamp er gens anders naar toe zouden gaan, zou een andere gemeenschap dit moe ten accepteren... En als we een muur om het kamp heen zouden bouwen, ga je uitbraak pogingen uitlokken. Bo vendien zou het karakter van ons werk dan geheel veranderen Al het werk in de kinderbescher ming is erop gericht de jeugdigen zo te vormen, dat opname in de maat schappij weer mogelijk is. Zonder con tact met die maatschappij, zonder raakpunten, en dus soms ook wrijf punten, is dit onmogelijk". „Ik geloof dat iemand die nog niet volwassen is, niet in een huis van be waring thuis hoort. Als je ze gevan gen zet, storten ze psychisch in el kaar. Jongens beneden de zestien moe ten opgevangen worden met een gro tere vrijheid en vanzelfsprekend brengt dat risico's met zich mee". Zoals gezegd, de heer Geurts vindt de argumentatie die de gemeenteraad heeft aangevoerd, onjuist en eigenlijk ook onbillijk. „Toen het kamp hier kwam, stond hier op een paar boerderijen na, nog niets. Juist vanwege het feit, ging de justitie naar zo'n stille omgeving. Nu probeert men ons weg te drukken. Ik kan het daarom grotendeels eens zijn met wethouder Van Barneveld, die heeft gezegd dat na ruim 20 jr. het kamp en de mensen die daarbij zijn betrokken een deel van de gemeen schap geworden zijn en dat het voor een buitenstaander wel vreamd moet lijken dat na genoemde periode de ge meenteraad ineens wakker wordt. Ook voor hem was het gesloten paviljoen een groot bezwaar, maar hij keerde zich niet tegen de inrichting als geheel. De aanwezigheid van het kamp is dan ook volkomen legaal en vindt in de historie een bevestiging. Dit in tegen stelling tot hetgeen wethouder Thiel net vanuit de historie meende te moe ten betwijfelen." „Als we nu bij de gemeente om 'n vestigingsvergunning zouden aanklop pen, was het logisch als dit gewei gerd werd, maar deze veronderstel ling betekent in wezen een verdraai ing van de feiten." De directeur gelooft ook dat het feit, dat het kamp voor Amerongen van zeer geringe economische betekenis is, een rol heeft gespeeld bij de stand punt-bepaling van de raadsleden. Het is tenminste als argument naar voren gebracht. Er is een vergelijking gemaakt met de Doetinchemse moordzaak. De heer Geurts: „Wat daar gebeurd is, is erg maar we zijn nu eenmaal in ons werk humaner gaan denken. Inderdaad, dat brengt risico's voor de buitenwereld met zich mee. Maar vergeet dat een man die in een cel opgesloten wordt, wel degelijk de aans loopt psychisch ten onder te gaan, hetgeen zelfs kan uitlopen op al of niet geslaagde zelf moordpogingen, ook dit zijn dan dode lijke ongevallen. Overigens kan het kamp Overberg niet met de Kruisberg in Doetinchem vergeleken worden. De beide instellin gen zijn volkomen anders gericht. Wij vallen onder de kinderbescherming, zij onder de psychopatenzorg..." De vergelijking met Doetinchem wordt door de heer Geurts omschreven als „bijzonder onvoordelig voor ons". „In grote steden als Den Haag en Amster dam liggen observatietehuizen als het onze midden tussen de bebouwing..." Wat de gevolgen zullen zijn van de beslissing van de Amerongse gemeen teraad? „De consequenties liggen nog niet vast. Voorlopig is het woord mijns- inziens aan Gedeputeerde Staten en als zij er even zo over denken, zal justitie wellicht met een ander plan moeten komen..." Dat gesloten paviljoen, dat de aan leiding was voor zo veel deining, heeft in feite de bestemming onderdak te bieden aan „vlucht-gevaarlijke" de linquenten. Jongens, die de hun gebo den vrijheid binnen het kamp niet weten te hanteren, komen er in te recht. Geen misdadigers dus, zoals vrij al gemeen werd gesuggereerd. „De term zware delinquenten, zoals die in de raad werd gebruikt, is dan ook mis leidend en heeft uitsluitend betrekking op volwassen psychopaten...." Het pa viljoen zou plaats kunnen bieden aan tien personen. De totale capaciteit van het kamp zou met die uitbreiding maar weinig worden vergroot: van 84 naar 94 personen. „Een belanerijk deel van de uitbreiding die wjj hebben aangevraagd gold de verbetering ei: de uitbreiding van de bestaande be bouwing.... daar heeft de raad naar mi in oordeel te weinig rekening mee gehouden ff OPHEUSDEN Naar wij vernemen zal in augustus worden gestart met de bouw van de kantine van voetbalver eniging Opheusden, waarvoor dezer da gen de vergunning van de gemeente is afgekomen. Met de bouw hiervan is een bedrag gemoeid van ruim 9600,-. De vereniging moet genoemd bedrag zelf bij elkaar brengen, daar de gemeen te geen subsidie verstrekt. Wel heeft burgemeester D. J. Pott verklaard dat, wanneer „Opheusden" haar terrein „De Bokkewei" in 1969 verlaat, de kantine mag worden verplaatst. Het gebouw zal plaats bieden aan ruim 45 personen. ADVERTENTIE kleine glaasjes, groot genoegen OPHEUSDEN De geruchten welke in Opheusden en Kesteren de ronde doen als zou eerstgenoemde gemeente binnenkort een watersportvereniging bezitten, blijken geen enkele grond van waarheid te bevatten en zijn volgens één der initiatiefnemers in een lichtzinnige bui van een publiciteitsman „de wereld ingeschopt". Alhoewel een kleine groep van watersportbeoefenaars (voornamelijk water skiërs) regelmatig op de Rijn de meest fantastische toeren demonstreert achter pijlsnelle motorboten, is er van de oprichting van een vereniging nog geen sprake. Wel ligt het in de lijn der verwachtingen, dat in de naaste toekomst een watersportclub wordt gecreëerd in Opheusden, doch momenteel zijn de moge lijkheden zeer beperkt, aldus een woordvoerder. Als argument wordt aange voerd, dat van gemeentezijde in dit geval bijzonder weinig te verwachten is. vooral met betrekking tot het verkrijgen van een geschikte jachthaven, zé*%^el voor zeilboten als ook voor speedlx)ten. „Bestaansrecht zou een dergelijke vereniging overigens wel hebben, maar o.i. is de gemeente hier nog niet rijp voor," deelde men ons mede. Van gemeentezijde was men echter eufemistisch uitgedrukt wat ver baasd over deze krasse uitspraak. „Uiteraard zullen wij aan de oprichting van een watersportvereniging alle medewerking verlenen, maar het aanleggen van een jachthaven hangt in belangrijke mate af van het particuliere initiatief. Het punt (de zgn. „Spees") is prachtig gelegen en voor zover wij in grondaan koop e.d. kunnen bemiddelen, kan men op onze volle medewerking rekenen." Misschien dat er het volgend jaar wat positiefs op dit gebied uit de bus komt VEENENDAAL De besprekingen omtrent de wielerwedstrijden in Vee nendaal, welke de pasgeboren Veenendaalse VVV gisteravond heeft gevoerd met een speciale commissie van de Tour de Oude Jan uit Velp, zijn achter de rug. Op initiatief van de plaatselijke VVV zullen op donderdag 10 augus tus in het Salamanderplan (de wegen tussen de Kerkewijk en Bergweg) de geplande wedstrijden doorgang vinden, waardoor Veenendaal en omgeving eindelijk weer eens kunnen kennismaken met de wielersport. De wedstrijden, voor iedereen gratis toegankelijk, beginnen 's avonds om 19.30 uur. OPHEUSDEN In Opheusden li sinds kort een nieuwe biljartvereniging opgericht, „De Zwaan", die in oktober reeds zal uitkomen in de competitie „Wageningen en Omstreken". De voor zitter van de opgerichte club is de heer M. Bello. Het ligt in de bedoeling van het be stuur de a.s. competitie te starten met drie teams, welke overigens nog niet definitief zijn geformeerd. In het eerste viertal komen uit de heren: T. Ver- woert, D. C. Cruyf, B. Tahapary en B. v. d. Bijl, terwijl zich verder als lid hebben opgegeven: J. W. Huibers, S. P. Willemsen, H. Roelof sen, A. Roelof- sen, B. Maanen en G. Hendriksen. 's Middags zal de Tour de Oude Jan in Veenendaal finishen. De VVV-Vee- nendaal heeft in dit leuke wielerevene- ment de mogelijkheid gezien om hier aan enkele wedstrijden te koppelen en zocht voor deze gebeurtenis een uitste kend parcours op: het Salamander-plan. Voorzitter Zilstra vande VVV deelde ons desgevraagd mee. dat de wedstrij den in drie categorieën konden worden verdeeld. Hoewel de volgorde van de te houden wedstrijden nog niet geheel bekend is, mag worden aangenomen, dat er aller eerst een ronde zal plaatsvinden voor deelnemers aan de Tour de Oude Jan op gewone fietsen. Hierna wordt het startschot gegeven voor rennertjes met een racefiets, terwijl na deze twee ad- spirantenronden de amateurs aan bod komen. Deze derde en laatste ronde zal worden verreden door in hoofdzaak Arnhemse amateurs en een aantrekke lijk punt van deze wedstrijd is het feit, dat in deze ronde eveneens zeven Vee nendaalse renners aan de»-start komen, o.a. de gebroeders Hummel. Bovendien is het vrijwel zeker, dat alle jongens uit Veenendaal en omgeving die werkelijk interesse hebben in de wülersport tot een half uur voor de jeugdwedstrijden kunnen inschrijven voor deze match es. Men behoeft hiervoor dus geen lid te zijn van een vereniging. Wanneer dit in feite eerste eve nement van de Veenendaalse VW een succes wordt en er deze avond veel pu bliek komt, ligt het in de bedoeling van het bestuur een jaarlijkse Ronde van Veenendaal te houden met gerenom meerde renners. 11 augustus, 's Morgens om tien uur (de jongens uit de Tour overnachten in Veenendaal) vertrekt de jeugdige Tour karavaan vanaf de Markt naar Nijme gen, voor welke etappe hoofdinspecteur Dekker uit Veenendaal het startschol zal .Al met al een leuk initiatief van de prille VW in Veenendaal, dat wel eens de basis zou kunnen zijn van een aantrekkelijke traditie: een (jaar lijkse) Ronde van Veenendaal! Laat ik U ditmaal eens over de voe ding van onze planten het een en an der vertéllen. Om het organisme in stand te houden hebben de planten evenals de dieren voeding nodig. Planten hebben het vermogen, om het koolzuurgas uit de lucht met be hulp van het door de wortels opgeno men water en het zonlicht om te vor men tot koolhydraten, organische stof fen. Dit is o.a. zetmeel, suiker, etc., etc. De dieren hebben dat vermogen niet en vele zijn dan ook voor hun behoefte aan koolhydraten op de plan ten aangewezen. Is het U duidelijk? Buiten de luchtvoeding (koolzuur gas) vindt de plant de tweede bron van voeding in de grond. De wortelha ren nemen het voedsel uit de grond op en hebben het vermogen om de zouten uit de grond op te nemen. Op het mo ment dat de zouten door de wortelha ren worden opgezogen zijn deze in een stadium van oplossing. Bij het gehele voedingsproces speelt het water een grote rol. Duidelijk is het, dat de door de plan ten aan de grond onttrokken stoffen weer op een of andere wijze moeten worden aangevuld, anders zou de voe ding in de grond al spoedig uitgeput raken, met het gevolg dat de plant wegens gebrek aan het benodigde voedsel uitgeput zou raken. De planten zouden gaan kwijnen en de groei en bloei komt geheel tot stilstand. De plant raakt dan ondervoed. Door be mesting moet dus onherroepelijk de voorraad voedsel wórden aangevuld! De plant bestaat voor 60-90 pet. uit water, het overige gedeelte is de dro ge stof en het is nu die droge stof die uit organische en anorganische stof bestaat. Organische stoffen zijnzoals ik reeds vertelde, koolhydraten (zet meel, suiker, etc., etc.). En de orga nische stoffen dat zijn zogenaamd de asbestbestanddelen, zouten met diver- KESTEREN Op het kampeer terrein „Lede en Oudewaard" te Kesteren kamperen naast de vele honderden mensen op het ogenblik ook vogels. De gevederde dieren zijn ondergebracht in een mini-ca ravan, die door de kampbeheerder, de heer Van Ingen, in zijn vrije tijd werd vervaardigd. Aan de caravan, die ongeveer één meter hoog en an derhalve meter lang is, is een voliè re gebouwd. Het originele vogelver- blijf trekt dagelijks veel belangstel ling van de gasten. De drukte op het nog jonge kam peerterrein heeft dit jaar de ver wachtingen overigens sterk overtrof fen. Op enkele plaatsen na is de camping reeds verschillende weken bezet. Eigenaar de heer H. J. van Dongen, vertelde dat ook voor het volgend seizoen reeds vele plaatsen zijn besproken. Het toerisme in dit deel van de Betuwe is het afgelopen jaar duidelijk in grote mate toege nomen. Hieruit kan worden afge leid, dat het bijna unieke landschap, se elementen, zoals kalium, kalk, ijzer, magnesium en verder sporenelemen ten. „Sporen" wil zeggen, dat de plan ten er maar een „spoor" weinigvan nodig heeft, o.a. koper, mangaan, bo rium, enz. Zoals reeds gezegd: de plant neemt koolzuur op uit de lucht. Dit door mid del der bladeren assimilatieDaaruit xcorden met het water de koolhydra ten gevormd. Voor de vorming van andere organische stoffen zijn echter nog enige elementen nodig en dat zijn fosfor en stikstof, elementen, die voor de opbouw van de eiwitten van zeer groot belang zijn. Deze elementen moet de plant uit de grond halen en dus is het toch wel zeer duidelijk dat het bij de voeding bemestinggaat om: stikstof, fosfor, kali, kalk en magnesium. De meeste gronden bevatten voldoende ijzer („ferrum", scheikundig gezegd). Bovenstaand „opstelletje" heb ik zo eenvoudig en duidelijk mogelijk ver teld en het zal U, geachte lezer (es), toch wel duidelijk zijn geworden dat de voeding (bemestingeen vraagstuk van de eerste orde is. Geef XJw tuin de benodigde elementen (bemesting). Dit geldt begrijpelijk ook voor onze kamerplanten. Evenals een parkiet- of kanarievogeltje in een kooitje gevan gen zit, zo zitten ook de wortels van de kamerplant gevangen in hun pot en hebben dus weinig ruimte om voeding te halen. Zorg dus altijd dat het re- servevoedsel in de potgrond op peil blijft. Kamerplantenmest bevat de voor planten onontbeerlijke elementen voor de opbouw en instandhouding, voor de groei en de bloei. De vakanties zijn aangebroken, ve len rukken zich los uit de dagelijkse beslommeringen en nemen de fijne geuren van dennen en sparren in zich op, waarbij de gevederde vrienden zorgen voor het gejubel. Zie dan het sterke contrast tussen de dennen en sparren met de losse en vrije ontwikkeling der loofbomen. Ge zamenlijk zijn het de voornaamste toongevers van het landschap. Tegen over de aan geen regel of wet verbon den vertakking van de zich jaarlijks met een verjongd uiterlijk vertonende loofbomen, staan de altijd groen blij vende sparren en dentien als een sym bool van standvastigheid. Wil men we ten hoe oud die jonge naaldbomen zijn f Tel dan de door de takken ge vormde kransen om de stam, van bo ven af. Dit komt nauwkeurig overeen met het aantal jaren, dat de boom oud is. Ik zeg het met de dichter Daems: Lied van de dennen, soms zacht als het ruisen Der zangerige harp, waar 't windje in zucht. Soms machtig en prachtig als 't stor mende bruisen Van het water dut neerploft met scha terend gerucht, Er is in Uw zangen, o lied van de dennen. Een geest die spreekt van een hogere sfeer, Van zangen die wiegelen op engelen- pennen. En te midden van al dat moois, van al dat schoons? Een onrustige, een „verdwaasde" wereld. Mag ik dat zeggen Een wereld die zich steeds meer van het mooie, het schone, het lieflij ke afwendt. E. J. G. Rijsen, Rhenen. RHENEN De muziekvereniging „Oefening Baart Kunst" gaat de burge rij vergasten op muziek uit erkentelijk heid voor het heuglijke feit, dat de openbare geldinzameling van enkele we ken geleden zulk een enorm succes is geworden. De muzikale rondgang wordt gehou den op zaterdag 22 juli. Er wordt in twee etappes geblazen. Onderweg wordt een moment gepauzeerd in het „Eigen Gebouw" om wat op adem te komen voor de tweede helft.

De Vallei | 1967 | | pagina 5