Exploitatieverlies P.T.T. ?icux bedraagt 43.6 miljoen Onderscheiding voor dapperen R.-K. en N.H. kerk erkennen doop in eikaars kerken T.N.O. onderzoekt oorzaak explosie van munitieschip Oogst in Twente is al rijp Roemenië onder indruk van Deltawerken ALLEMAAL IJS? Ruim 45 miljoen winst als bedrijfsresultaat GIRODIENST BOEKTE HOGERE WINST VAN ONZE LEESTAFEL JEUGDBENDE OPGEROLD Benoemingen gemeentepolitie Zo fijn... zo lekker zoudt U willen zeggen., en dan spreekt U van: DE GRAAUWE HENGST Historische dag in Utrecht Tegenvaller Niets geen wonder Wrange bijsmaak Prinses Beatrix en prins Claus in Giethoorn In samenwerking met landmacht Briefwisseling onderschept NAVO ONDERSCHEIDEN NOOIT 10.80 Staking bij Franse spoorwegen BELEID KOSTEN DEN HAAG Het exploitatieverlies van de P.T.T. heeft vorig jaar een na-oorlogs dieptepunt vaii 43.6 mil joen gulden bereikt. Het jaar daarvoor bedroeg het exploi tatieverlies nog maar acht miljoen gulden. Door rentever- schillen en rente-opbrengsten kwam het bedrijfsresultaat in 1966 nog op een winst van 45.5 miljoen gulden toch nog elf miljoen of twintig procent minder dan het jaar tevoren. GIRO MANESCU EN LUNS EENS OVER EGYPTE EN ISRAËL Waardevol Tevreden VRIJDAG 21 JULI 1967 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG T.N.O. in Delft gaat begin augustus samen met de tcehnische dienst van de landmacht een onderzoek instellen naar de oor zaak van de munitie-explosie op 12 juni in de Utrechtse Kernhaven. Granaten uit dezelfde partij, als die, welke in het munitieschip tot ontplof fing kwam, zullen op hun kwaliteit en eigenschappen worden getest. Onder meer zal de munitie met behulp van afstandbediening worden onderworpen aan schok-, tril-, druk- en verhittings- proeven. Het onderzoek zal zeker twee maanden vergen. Mochten de onderzoekingen een tot nog toe onbekende eigenschap van de munitiesoort aan het licht brengen, dan zullen de voorschriften voor het transport, de opslag en de verlading zo snel mogelijk worden gewijzigd. De resultaten van het onderzoek zullen worden doorgegeven aan de partners in de Navo. Minister Den Toom (defensie) en de procureur-generaal in Den Haag heb ben vorige week een rapport ontvan gen, dat de Marechaussee over de ont ploffing heeft opgesteld. Omdat van enig menselijk falen niets is gebleken, wordt niet verwacht, dat een strafver volging wordt ingesteld. Bij het rapport zijn de resultaten ge voegd van het eerste onderzoek, dat de technische dienst van de Landmacht heeft verricht. Dit onderzoek is ver richt met behulp van reconstructies in de munitieopslagplaats Fort Rhijnau- wen bij Utrecht. Luitenant-generaal F. van der Veen, de bevelhebber van de landstrijdkrach ten, heeft gistermorgen in de Julianaka- zerne in Den Haag zeventien militairen en vier burgers onderscheiden, die heb ben deelgenomen aan het reddingswerk na de explosie van het munitieschip. Allen kregen een tevredenheidsbetui ging met oorkonde wegens hun koel bloedig en vastberaden optreden. Som migen kregen bovendien een bedrag va riërend tussen de honderd en tweehon derd gulden. In Haarlem wordt vier tot vijf maal per jaar aan de Conradkade munitie verladen, bestemd voor de opslagplaats bij Spaarndam. Dit antwoorden B. en W. van Haarlem op vragen van enkele raadsleden Die munitie is altijd van zo'n recente makelij dat er geen sprake kan zijn van zelfontbranding, hebben B. en W. gehoord van de militaire auto riteiten. Mocht er bij het overladen van de munitie in Haarlem toch iets misgaan, dan kan dat nooit tot een ramp leiden zoals in Utrecht, omdat de afstand tus sen de industrieën aan de Conradkade en de woonwijken zeer groot is. DEN HAAG Bij KB van 18 juli '67 is met ingang van 1 augustus 1967 be noemd tot commissaris van gemeente politie te Arnhem in de rang van hoofd ambtenaar derde klasse, de heer H. H. Westhof thans hoofdinspecteur ambte naar eerste klasse te Arnhem. Is met ingang van 1 augustus 1967 be noemd tot commissaris van gemeente politie te 's-Hertogenbosch in de rang van hoofdambtenaar derde klasse de heer W. H. G. Hetterscheid, thans hoofd inspecteur ambtenaar tweede klasse corpschef te Heemstede. Is met ingang van 1 augustus 1967 eer vol ontslag verleend aan de heer H. G. Maagendans, commissaris van gemeen tepolitie te Arnhem in de rang van hoofdambtenaar derde klasse. ADVERTENTIE kibfMA-VERKOOP, bel 04490-5055 vie 4—'on vibu>. ...cndy special T")e kans Is groot, dat in de komende weken 70.000 jongelui zullen mer ken dat er voor hen geen werk is. Eind juni, een paar weken geleden nog maar, waren dat er 6200. Dat waren er weliswaar 6200 teveel, maar vergeleken met de 70.000 was dat nog maar een klein groepje. Over de moeilijkheden en over hun uitzichtloze toestand is al veel geschreven, aldus „Het Vrije Volk" (PvdA), maar opgelost is wei nig. „De grote vloed van 70.000 heeft men vele maanden van tevoren kun nen zien aankomen. De verantwoor- DEN HAAG: De bevelhebber van de Landstrijdkrachten, Luitenant-Gene raal F. van der Veen heeft vanmorgen in de Julianakazerne onderscheidingen uitgereikt aan 17 militairen en 9 burgers, die zich dapper hebben gedragen bij de explosie op 12 juni j.l. van het munitie schip in Utrecht, Twee van de onder- ENSCHEDE: Boer Paskamp uit Wiene (tussen Delden en Goor) bekoort tot de eerste landbouwers, die met de oogst begonnen zijn. Mede gedwongen door enkele hevige slagregens van de laatste weken konden verscheidene Twentse boe ren de oogst niet langer uitstellen. Het platgeslagen koren moet met de hand gemaaid worden, hetgeen in deze warme dagen menig zweetdruppeltje kost. PARIJS In Frankrijk hebben van daag de conducteurs bij de staats spoorwegen het werk voor 36 uur neergelegd. De bestuurders doen niet mee met de staking. De spoorwegen verwachten dat op de grote lijnen normaal zal worden gereden en dat wat het buurtverkeer betreft zeker één op de twee treinen zal rijden. Uit twee voorbeelden blijkt hoe groot de onzekerheid voor de P.T.T. vaak is bij de uitstippeling van de lijnen voor haar beleid. Toen vorig jaar het finan cieringsplan werd opgesteld, ging men er van uit dat het rijk 33 miljoen gul den zou bijdragen in de investeringen. Achteraf bleek deze bijdrage door tal van ontwikkelingen op sociaal en econo misch terrein te moeten uitkomen op 136 miljoen gulden. Dit jaar zou zelfs een rijksbijdrage van 220 miljoen gulden nodig zijn ge weest. De positie van de schatkist maakte een dergelijk zwaar beroep op de rijksmiddelen echter onmogelijk. Er viel niet te ontkomen aan ingrijpende tariefsmaatregelen. De P.T.T. beschikt op papier over reserves maar deze hebben een heel andere betekenis dan in het particulie re bedrijfsleven. Het grootste deel van de winst die de P.T.T. aan het rijk afdraagt, wordt namelijk sinds jaren meteen en volledig gebruikt voor uit breiding van het bedrijf en wordt in de begrotingsstukken verantwoord als ka pitaalsverstrekking door het rijk. Op de balans worden deze posten niette min opgenomen als „belegde reserve". „De opvatting dat het bedrijf een be roep moet doen op zijn reserves in plaats van over te gaan tot tariefsverho gingen, is dus niet juist in de huidige situatie," zet de directie uiteen. „Het zou neerkomen op twee keer aanwen den van hetzelfde geld." Voor de vierde keer heeft de stijging van de loonkosten, de toeneming van de produktiviteit bij de P.T.T. belang rijk overtroffen. Met de stijging van de loonkosten was vbrig jaar 99 miljoen gulden extra gemoeid. Zou de P.T.T. de tarieven niet hebben verhoogd, dan was er slechts zestig miljoen voor loonsverhoging beschikbaar geweest. De stijging van de rentevoet kostte vorig jaar 22 miljoen; prijsstijgingen vroegen 34 miljoen gulden. Alle lasten van de P.T.T. samen bedroegen vorig scheidenen, Sgt 1 J. A. W. M. Groeneveld (L) en de heer A. Bijl (r.) met Lt.-Gen. Van der Veen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Bisschoppen en domi nees zaten gisteren in Utrecht broeder lijk naast elkaar. De roomskatholieke hiërarchie in Nederland en het Breed Moderamen van de Generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk brachten gezamenlijk oecumenisch nieuws: erkenning van de doop in el- kaars kerken. Moeilijkheden zoals indertijd bij de overgang van prinses Irene naar de roomskatholieke kerk zullen zich in de toekomst niet meer kunnen voordoen. Beide kerken hebben nu officiële ge dragslijnen vastgesteld, die erop neerko men dat de roomskatholieke kerk en de Nederlandse Hervormde Kerk eikaars doopplechtigheden volledig erkennen. Zowel kardinaal Alfrink namens het Nederlandse episcopaat als ds. G de Ru namens de Nederlandse Hervormde Kerk gewaagde van een historische ge beurtenis De nu tot stand gebrachte overeenkomst houdt een belofte in voor de toekomst, merkte de kardinaal op. Zij is een eerste stap in de richting van de eenheid van alle christelijke kerken, vulde ds. De Ru aan. De hervormde hoogleraar Bronkhorst deelde mee dat de gemengde roomska tholieke hervormde commissie, die de kwestie van de dooperkenning tot en goed einde heeft gebracht, zich nu zal buigen over het grote vraagstuk van het gemengde huwelijk. Daarna staat het probleem avondmaal-eucharistie op de agenda. delijke regeringsinstanties wisten ongeveer hoe het met de werkge legenheid zou staan. Het was ook be kend, door middel van een eenvoudi ge optelsom, hoeveel jongelui er van de scholen zouden komen. Op zoek naar „hun eerste baas", naar hun eerste kennismaking met de maat schappij. Welnu, die eerste kennismaking moet heel hard tegenvallen. Wie niet het geluk heeft werk te vinden, moet eerst drie maanden volledig door de ouders onderhouden worden, daarna krijgen zij ruim 29 gulden per week, gedurende maximaal een half jaar. Wie dan nog geen werk heeft gevon den, moet het maar uitzoeken. Zo zijn de maatregelen in een maat schappij, die niet op werkloze jonge ren is ingesteld. Trouwens, wie spreekt er eigenlijk over maatregelen? Hoewel de over heid, zoals gezegd, de bui heeft kun nen zien aankomen, is er tot dusver nog niets gebeurd om de werkloze- jongeren-stroom op te vangen. Pas eind vorige week heeft het ka binet nog weer 100 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de bestrij ding van de totale werkloosheid. In de begeleidende tekst werd ook iets 1 over de jongeren. Daar bleef En dat terwijl de minister van Sociale Zaken, en het gehele ka binet, een keur van voorstellen op tafel heeft gekregen om goede maat regelen te nemen. Men behoefde er zelf niet eens meer over na te den ken. Met dat al is er toch niets ge beurd. en kan nu hooguit nog achter af het een en ander doen. Is het vreemd, dat de jongeren wei nig waardering kunnen opbrengen voor het „inzicht" van de oudere ge neraties?" j^ederland heeft tot dusverre nog niet zijn evenredig deel gehad van de Europese toeristen. Met name het bezoek aan de kuststreek is ondanks het mooie weer beneden de verwachtin gen gebleven. Nederlanders die naar de kust zijn getrokken, zullen daar niet al te erg om treuren, aldus het „Alge meen Handelsblad" (lib.). „Wie '40-'45 niet ten volle kan verge ten en vergeven, blijft er moeite mee hebben dat in de zomermaanden langs onze stranden het Duits de voertaal is. Maar dat alles daargelaten, over heerst in VVV-kringen een gevoel van pessimisme over het feit dat een deel van de verwachte gasten uit het buitenland heeft laten afweten. Is de onrust in de wereld en in Amsterdam daar mede oorzaak van? Wij geloven het nauwelijks. Veeleer lijkt er aan leiding te bestaan dat het Horeca-be- drijf de hand in eigen boezem steekt. Ook op dit terrein toch wreekt zich de fout, die men de Nederlanders vanouds aanwrijft: te weinig te geven en te veel te vragen. Tegenover ste vige prijzen staan, de goede uitzonde ringen niet te na gesproken, te vaak: onvoldoende service, onsmakelijke kost, surrogaat-koffie, morsige kop jes, schoteltjes en glazen, slordige of norse bediening, onhygiënisch sani tair, stranden die eruit zien als een vuilnisbelt, etc. etc. Ook in andere Westeuropese landen is het op dit ge bied lang niet altijd troef. Maar dat dient nog geen reden voor de Neder landse Horeca te zijn om het er maar bij te laten zitten. In dat verband zij ook nog eens gewezen op de onzinni ge situatie dat voorzover ons be kend Nederland het enige EEG- lid is, waarin het roulettespel wette lijk niet is toegestaan. Ook al weer geen aanbeveling om ons land te be zoeken! VW en Horeca zullen goed doen de rust van de komende winter maanden te benutten om de hoofden bij elkaar te steken, hoe verdere af gang te voorkomen. Overal ter we reld beweegt het toerisme zich in stijgende lijn, naarmate de beste dingsmogelijkheden toenemen. Maar de Nederlanders dreigen de boot le lijk te missen". lVederland heeft de Westduitse rege ring de namen overhandigd van 658 mensen, bijna allen Duitsers, die verantwoordelijk kunnen worden ge steld voor de dood van tenminste 2030 Nederlanders. Dit aantal zou ook wel 4000 kunnen ztfn, aldus de „Haagse Courant" (onafh.). Ondanks een paar verzachtende omstandigheden vindt het blad het vreemd dat Nederland nu pas op de proppen is gekomen met gege vens, die al jaren in handen van de Westduitse politie hadden moeten zijn. „Nog meer bevreemding wekt een vergelijking van de aantallen. Na de oorlog hebben voor Nederlandse rech ters 238 Duitsers verantwoording moeten afleggen. Op de lijst van nu komen echter 310 Duitsers voor onder verdenking van moord of medeplich tigheid daaraan. En als tevens de delicten in aanmerking waren geno men, die inmiddels zijn verjaard, zou een lijst met 2000 tot 3000 namen van nimmer gestraften het resultaat zijn geweest. Kortom, de Nederlandse regering heeft met het samenstellen van deze nota op dit moment, bewezen hoe an dere naoorlogse regeringen niet met voldoende ernst hebben gestreefd naar bestraffing van oorlogsmisdadi gers. Want zelfs het argument, dat pas in de laatste jaren door het geperfec tioneerde onderzoek zoveel meer ge gevens bekend zijn geworden en dus daaruit de vertraging zou kunnen worden verklaard gaat niet op. De Nederlandse nota immers kwam he laas niet tot stand op Nederlands ini tiatief, maar op verzoek van de West duitsers aan de vooravond van het verstrijken der verjaringstermijn. Daarom heeft de voldoening over het feit, dat die nota er toch nog is gekomen, een wrange bijsmaak. Want terwijl Nederland al 22 jaar op 4 mei de doden herdenkt, bleven de namen van zeer vele moordenaars onopgemerkt in het aangroeiend stof der officiële archieven". Het verlies van de posterijen steeg tot bijna zeventig miljoen gulden. De helft van dit tekort wordt toegeschre ven aan de kosten van het bezorgen van nieuwsbladen. Vooral de loonsver hogingen hebben de posterijen de forse rode cijfers bezorgd. De PTT spreekt van een structurele verliessituatie, om dat de postbehandeling moeilijk valt te mechaniseren en automatiseren. De winst van het telefoonbedrijf schrompelde in tot 3,8 miljoen gulden, bijna 32 miljoen gulden minder dan in 1965. Ook de telefoondienst heeft te kampen met hogere lonen, maar voor al met de hoge rente die voor de beste de kapitalen moest worden betaald. Alleen de postcheque- en girodienst meldt rooskleurige cijfers. De winst steeg tot 23 miljoen gulden. Vier jaar geleden werd nog een verlies van twee miljoen gulden geboekt. Dit verrassen de resultaat is een resultaat van de automatisering van deze dienst. Het aantal rekeninghouders groeide storm achtig tot bijna 1.280.000 maar de per soneelsbezetting kon vorig jaar worden verminderd van 4189 tot 3954 man. De PTT blijft ernstig bezorgd over de mogelijkheden van financiering in de toekomst. Een doelmatig investerings beleid wordt ernstig belemmerd zolang er geen wettelijke regeling komt die de PTT minder afhankelijk maakt van de inhoud van 's rijks schatkist, schrijft de directie in het jaarverslag 1966. jaar ruim tweehonderd miljoen gulden. Aan de groei van het bedrijf zelf kan slechts 45 miljoen worden toegeschre ven. Het ligt voor de hand dat noodge dwongen compromissen worden aan vaard, zegt de directie van de P.T.T. De hoge prioriteit, die de Nederlandse ge meenschap geeft aan loonontwikkeling en sociale voorzieningen, aldus de direc tie, beinvloedt zowel de kosten als de kwaliteit van het dienstbetoon van de P.T.T. ROTTERDAM De recherche in Rot terdam heeft 7 jongens van 16 tot 18 jaar voor de Officier van Justitie ge leid, die, vaak na halsbrekende klauter- partijen, langs regenpijpen en over da ken, verspreid over de gehele stad, een 20-tal inbraken hebben gepleegd. ADVERTENTIE Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Roemeense mi nister van buitenlandse zaken Manescu, en zijn Nederlandse collega Luns vin den dat «en Europese veiligheidsconfe rentie nuttig kan zijn voor de wereld vrede. Nederland en Roemenië vinden rechtstreekse onderhandelingen tussen Israël en Egypte de beste methode voor een oplossing van het conflict in het Midden-Oosten. In de kwestie-Viëtnam nemen beide landen hetzelfde stand punt in: op zo kort mogelijke termijn moet worden gestreefd naar een beëin diging van de oorlog daar en moet wor den gewerkt aan het zelfbeschikkings recht van het Viëtnamese volk. Vandaag besluiten minister-president Ion Gheorghe Maurer en zijn minister van buitenlandse zaken, Corneliu Ma nescu, hun bezoek aan ons land. Zowel Manescu als Luns noemde het bezoek gisteren bijzonder waardevol omdat verscheidene akkoorden tot stand wa ren gekomen. Zo zijn een economisch en een agrarisch akkoord gesloten en is de basis gelegd voor een cultureel en een wetenschappelijk akkoord. Volgens minister-president Maurer had het bezoek aan ons land meer pun ten van overeenstemming opgeleverd dan door de Roemeense delegatie was verwacht. Hoewel een groot aantal de tailpunten nog moet worden geregeld is een nauw contact tussen beide landen tot stand gekomen, hetgeen voor Neder land en Roemenië economische voorde len kan opleveren. Zeer tevreden waren de Roemenen over hun bezoek aan de Deltawerken. De kennis van de waterhuishouding en de ontzilting heeft de Roemeense dele gatie zeer getroffen. De beide ministers hopen dat deze kennis ook in Roemenië goede diensten zal bewijzen. Gistermorgen hebben premier Maurer en minister Manescu op de Roemeense ambassade in Den Haag bezoek ontvan gen van het dagelijks bestuur van de Communistische Partij Nederland. UTRECHT: In hotel Pays Bas kwamen vandaag het Episcopaat van de R.-K. Kerk en het Moderamen van de Neder landse Hervormde Kerk voor de eerste maal in de Nederlandse kerkgeschiedenis bijeen. De Praeses van de Hervormde Kerken, dr. G. de Ru (l.) in geanimeerd gesprek met kardinaal Alfrink. GIETHOORN Prinses Beatrix en prins Claus hebben gisteren een privé- bezoek aan Giethoorn en Wanneperveen gebracht, 's Morgens waren zij de gast van de heer Dirk Slot te Wanneperveen, die de zeilpunterkampen van de Neder landse Christelijke Studentenvereniging onder zijn beheer heeft. Het gezelschap heeft later op de och tend en 's middags, begeleid door de heer Slot een tocht met een zeilpunter gemaakt door Wanneperveen en Giet hoorn. Van onze correspondent ROERMOND. Een geraffineerd plan van een Duitser om zichzelf en twee landgenoten aan een langdurig verblijf in de Roermondse gevangenis te onttrekken leed schipbreuk, doordat bewakers de briefwisseling tpssen de gevangenen onderschepten. Dat onthul de gisteren de officier »van justitie in Roermond tijdens de behandeling van de zaak tegen R. B. (28) uit Oberhausen en E. S. (43) en K. K. (22) uit Duisburg.

De Vallei | 1967 | | pagina 6