BEZORGDHEID IN ENGELAND Bijna half miljoen mensen zonder werk Amerika herziet wapenleveranties DA JAN MET HITLER VERGELEKEN Artikel uit nazistisch weekblad verwijderd Een hand van „de grote Charles" TEGENSTAND BIAFRA IS GEBROKEN REGERING ZET MES IN BESTEDINGSPLANNEN Protest tegen houding van Frankrijk Uitgehongerde Egyptische soldaten gevonden Zeven jaar cel voor spion Vlucht naar de vrijheid Besluit over Midden-Oosten weer uitgesteld Speciaal voor Midden-Oosten Maar enkele Nederlanders uit Nigeria met verlof Smokkelaffaire in Indonesië BARREVOETS DOOR WOESTIJN KROMMENIE VINYL I HITTEGOLF Volgens regering in Lagos DEVALUATIE VERENIGDE NATIES IN HEERLIJK HARDERWIJK IS EEN D0LFUNE DAG NIET ZO DUUR VERENIGDE TOERISTENBEDRUVEN n.v. BEWIJS CONTRACT VERKLARING EUROPESE BEWEGING PORTRET Alles rustig in Haiti Salarisverhoging Belgische ministers karnemelk: koele drank» frisse drank» blanke drank» zomerdrank VRIJDAG 21 JULI 1967 Van onze correspondent LONDEN Er zijn op het ogenblik in Engeland ruim 496.000 mensen werkloos. Dat is meer dan in enige juli-maand sinds 1940. Vergeleken met de vorige maand daalde het aantal werklozen met 3400. Toch was deze teruggang te gering voor de tijd van het jaar, die gewoonlijk een verminde ring met 18.500 man te zien geeft. Van de beroepsbevolking is nu 2,1 procent werkloos. Dat is tweemaal zo veel als een jaar geleden, toen premier Wilson de ingrijpende bestedingsbeper king en een absolute loonstop afkondig de, die Engeland de afgelopen twaalf maanden in hun greep hebben gehad. Zet de ontwikkeling zich zo door, dan kunnen er de komende winter weieens 700.000 werklozen komen. De vakbon den en de werkgevers hebben dan ook al krachtig aangedrongen op ingrijpen door de regering. Die is op het ogenblik juist druk bezig om nog eens flink het mes te zetten in allerlei bestedingsplan nen. Dat bleek deze week onder meer uit het witboek inzake de defensie. Maar binnenkort komen soortgellijke mededelingen over andere aderlatin gen, vooral ook op sociaal gebied. Omdat het een jaar geleden is, dat de loonstop werd afgekondigd, hebben ze ventig socialistische leden van het La gerhuis o.m. de traditionele groep van uiterst links een ongemeen felle aanval gedaan op het economisch be leid van de regering-Wilson. Zij eisen radicale socialistische maatregelen om de toestand te redden. De groep wil o.a. de nationalisatie van particuliere investeringen in het buitenland, om de internationale schul den van Engeland af te lossen. Zij wil len op bepaalde gebieden een beper king van de invoer zien afgekondigd en een nog veel snellere en drastischer besnoeiing op het gebied van de de fensie. Vergroting van de werkloosheid is een orthodox middel, aldus deze soci alisten, dat er niet toe bijdraagt om de economische problemen op te lossen. Ook is deze groep uit de labourfrac- tie van het Lagerhuis niet afkerig van een zekere devaluatie van het pond sterling. Zoals bekend zijn daar op het ogenblik weer allerlei geruchten over, nu het pond weer eens onder zware druk staat. Gisteren moest de Bank van Engeland weer steun verlenen aan gezien de koers opnieuw was gedaald. Alsof er al niet voldoende geruchten zijn: gisteren kwamen er nog meer bij. Daarin werd gespeculeerd over komen de veranderingen in het kabinet. PREMIER WILSON bezuinigen NEW YORK (Reuter) De Algeme ne Vergadering van de Uno is gister avond voor nog eens 24 uur verdaagd om de afgevaardigden de gelegenheid te geven een compromisresolutie uit te werken over de crisis in het Mid den-Oosten. De kans dat zij hierin zul len slagen wordt niet groot geacht. Zoals bekend had de Algemene Ver gadering maandag besloten zichzelf een tijdslimiet van drie dagen op te leggen om tot een beslissing te komen. Onmid dellijk nadat gisteren de zitting was heropend, diende de Fin Max Jakobson een voorstel in om de bijeenkomst voor 24 uur te verdagen. Hij zei dat er nog overleg werd ge voerd over een voor alle leden aan vaardbare resolutie. Niemand had be zwaren en voorzitter Abdoel Pazhwak verdaagde de zitting daarop tot vanmid dag kwart over vijf Nederlandse tijd. WASHINGTON Het State De partment heeft gisteren meegedeeld, dat Amerika tot een volledige her ziening is overgegaan van al zijn pro gramma's voor wapenleveranties aan het buitenland, „speciaal wat het Midden-Oosten betreft". Wat de mo gelijke consequenties hiervan zullen zijn wilde woordvoerder niet zeggen. Wel herinnerde hij aan een perscon ferentie van minister Rusk, van woensdag, waarop de bewindsman zei de hervatting van de bewapenings wedloop in het Midden-Oosten door de Sovjet-Unie te betreuren, een ver gelijk tussen de grote mogendheden hierover bepleitte, en het voorstel herhaalde om de wapenleveranties onder toezicht van de Verenigde Na ties te stellen. Sinds 1949 heeft Amerika vooj* meer dan 46 miljard dollar aan militaire uitrusting verkocht of geschonken. Volgens gezaghebbende kringen lever de het sinds 1950 andere landen 8.540 straaljagers, meer dan 20.000 pantser wagens, ruim 30.000 raketten, bijna 30.000 mortieren, circa 3,4 miljoen ge weren en karabijnen, 150.000 mitrail leurs, 360.000 vrachtwagens, 3.300 les- vliegtuigen, 3.700 wagens voor troe pentransport, 36 torpedoboot jagers, 24 duikboten en 33 sleepboten. Amerika is daarmee de voornaamste wapen leverancier in de wereld, gevolgd ADVERTENTIE entree Dolfinarium inclusiefVeluwe- ltrna™*> speeltuin en theehuis slechts f 2.50, kinderen t/m 12 jaar f 1.50. Zonder Dolfinarium volwassenen f 1.-, kinderen f 0.60. Dolfinarium demonstraties dagelijks om 10.00 12.00. 14.00, 16.00 en 17.30 uur. (demonstratie om lO.OOuur vervalt op zondag). Veluwestrand breed en schoon met een zee zonder getij en stromingen. Gratis wisseicabine. Speeltuin èén van de grootste in Europa Vanaf het strand vrij toegankelijk. Theehuis met zonneterrassen. Alle con sumpties. Gewone prijzen. Rondvaart van ca. 60 minuten langs de Zuiderzeewerken in vol bedrijf. Vertrek elk heel uur. Prijs 2kinderen t/m 12 jaar f 1.25. ALLE ATTRACTIES 00K OP ZONDAG Boulevard -Harderwijk-Tel. 03410-2569 door Rusland, Engeland en Frank rijk. De Amerikaanse regering heeft bij monde van onder-minister van Bui tenlandse Zaken, Eugene Rostow, naar gisteren bekend werd, een be roep op het Congres gedaan de fi nanciering van wapenverkopen aan het buitenland mogelijk te blijven ma ken. Rostow zei maandag tegenover de financiële commissie uit het Huis van Afgevaardigden, dat de wapen leveranties niet kunnen worden over gelaten aan Moskou en Peking, die met hun grote wapenverkopen „de wereld voor een verschrikkelijk di lemma hebben geplaatst". Amerikaanse functionarissen ont hulden intussen, dat Amerika geen van de vliegtuigen waarover voor het uitbreken van de recente oorlog met Jordanië een contract was gesloten, aan dat land heeft geleverd. Ook heeft Amerika nog geen uitrusting geleverd voor het luchtverdedigings stelsel van Saoedi-Arabië. LAGOS Van de Nederlanders uit de afgescheiden Nigeriaanse staat Biaf- ra, die met het Italiaanse schip Isonzo onderweg zijn van Port Harcourt naar de hoofdstad Lagos, zal slechts een en keling doorreizen naar Nederland. De genen die niet wilden achterblijven in het nog rustige Port Harcourt, zullen op instructie van hun bedrijven in La gos het herstel van de rust in Biafra afwachten. Doorreizen naar Nederland zullen slechts de mensen die aan verlof toe zijn. Overigens zijn in Biafra nog altijd een paar honderd Nederlanders gedeel telijk in dienst van buitenlandse onder nemers, een groot aantal werkt voor de Shell. De oliemaatschappij laat de beslissing om te evacueren over aan de plaatselijke directies. Onder de buiten landers die zich hebben ingescheept op de Isonzo, zijn volgens Shell slechts vier vrouwelijke employé's van de maatschappij. Vooral Britten en Amerikanen heb ben de kans benut om met de Isonzo uit te wijken naar Lagos. Zij zijn bang door de opstandige Biafraanse troepen te worden gegijzeld. Er zouden slechts vijftig blanken van andere nationalitei ten aan boord van het Italiaanse schip zijn gegaan. DEN HAAG De Europese be weging in Nederland heeft de ver klaringen, die kortelings van Franse zijde zijn afgelegd inzake het Britse verzoek tot toetreding tot de Europe se Gemeenschappen, en die schril af steken tegen de uitlatingen van de overige lid-staten, met grote veront rusting ervaren. De Europese beweging is van me ning, zo stelt zij in een communiqué, dat de thans door Frankrijk aange voerde zg. zakelijke argumenten te gen een uitbreiding van de Europese gemeenschappen in feite de politieke onwil van de Franse regering moe ten versluieren, om gevolg *te geven aan de eis tot openheid van de ge meenschappen, zoals die in de ver dragen van Parijs en Rome besloten liggen en op basis waarvan de toe treding door de Britse regering is verzocht. De problemen die zullen ontstaan bij de toelating van Groot-Brittannië en van andere kandidaat-leden zoals Denemarken, Ierland en Noorwegen, dienen in de eerste plaats te worden besproken in onderhandelingen tus sen de zes regeringen en de regerin gen van genoemde kandidaat-leden, waarbij de Europese commissie de in de verdragen vastgelegde rol zal moeten vervullen. Het Franse voorstel inzake een diepgaande studie vooraf zal de ope ning van de onderhandelingen ernstig vertragen. Hiertegen protesteert de Europese beweging met klem. Met vertrouwen ziet de Europese beweging het rapport tegemoet, dat de commissie van de Europese ge meenschappen voor eind september zal uitbrengen over de toelating van nieuwe leden. Zij verwacht, dat dit rapport een nieuw uitgangspunt zal bieden ter be vordering van de uitbreiding van de Europese gemeenschappen. Het jongste nummer van het uiterst rechtse weekblad „Deutsche Natio nal- und Soldaten-Zeitung", waarin Mosje Dajan met Adolf Hitler wordt vergeleken. „Dajan in de voetsporen van Hitierzo luidt een van de koppen. DJAKARTA (UPI) In Indonesië zijn 43 gevallen van smokkel en „an dere manipulaties" aangebracht, waar mee miljoenen dollars gemoeid zijn ge weest. De gevallen werden door diverse depar tementen voorgelegd aan een kabinets vergadering, die in het presidentiële paleis in Djakarta werd gehouden. De minister van Voorlichting, B. M. Diah, deelde mee, dat bij de onregelma tigheden particulieren, ambtenaren en militairen betrokken zijn geweest. Inmiddels zijn 32 douaniers en veertig employé's van de staatsbanken ontsla gen. Van onze correspondent BONN „Israels Auschwitz in de woestijn" „Massamoord op de Ara bieren" „Mosje Dajan in de voetsporen van Hitier!" Deze koppen stonden boven een artikel in de nazistisch gekleurde Deutsche National-Zeitung und Soldaten-Zeitung, die vandaag in omloop zou worden gebracht. De justitie in München heeft de pagi na's met het desbetreffende artikel in beslag laten nemen. De justitie heeft ook huiszoeking la ten doen in de uitgeverij van de Natio nal-Zeitung, die in de Beierse hoofdstad is gevestigd. Minister Lücke (Binn. zak.) overweegt om voor het constitutionele gerechtshof in Karlsruhe een verschijningsverbod van het week blad te eisen. Het in beslag genomen artikel was geïllustreerd met portretten van Da- EL KANTARA Vier uitgehon gerde Egyptische soldaten die 240 km barrevoets door de woestijn had den gezworven op weg naar het Suez- kanaal zijn woensdag bij El Kantara aangetroffen in een schuilplaats. „Het waren lqpende geraamten", zei een van de Israëlische soldaten die de Egyptenaren hadden gevonden op ongeveer vijf kilometer van het ka naal. De vier overlevenden van de Israëlische „bliksem"-oorlog in de Si- nai-woestijn hadden alle vier verwon dingen opgelopen in de strijd. „Een van hen had een granaatscherf in de borst gekregen", aldus de Israëlische commando's. „De wond was al ge heeld maar de scherf zat er nog in". „Een tweede had een duim verlo ren. Zij hadden papier en lompen rond hun gezwollen en kapotte voe ten gebonden. Zij vertelden dat zij zich in leven hadden gehouden met cactussen, hagedissen, torren en wat ze uit onze kampementen hadden kun nen stelen. „Zij hadden zich verre gehouden van onze patrouilles (die de verdool de Egyptische soldaten hielpen), om dat ze dachten dat zij ze zouden doodschieten. Men had hun verteld, dat wij hen zouden doden, en ze kon den niet begrijpen waarom wij dat niet gedaan hadden". Aan het kanaal is het rustig. Een kleine groep VN-waarnemers houdt nu toezicht na drie weken van her haalde gevechte in de Suez- zone. Hieraan is zaterdag een einde gekomen. Majoor Roy E. Skinner, de com mandant van de waarnemers, heeft verklaard dat vier controleposten zijn ingericht tussen El Kantara en Port Taufio, 120 km zuidelijker. „Het is er nu redelijk kalm", al dus Skinner, „maar wij zijn op alles voorbereid". Israëlische soldaten zijn donderdag gaan zwemmen in het kanaal bij El Kantara, minder dan 70 meter van Egyptische sluipschuttersnesten in verwoeste huizen en gebouwen aan de westelijke oever. ADVERTENTIE IETS NlEUWS OP DE VLOER In de Andalusische stad Ecija, 's zo mers toch al berucht als „de braad pan", was 't gisteren 47 graden Celsius in de schaduw. In Sevilla en Cordo ba loog de thermometer er evenmin om: 45 graden. De inwoners van Ma drid waren in vergelijking hiermee goed af, want de temperatuur steeg daar „maar" tot 39 graden. De Franse president Charles de Gaulle begroet een klein jongetje tij dens zijn bezoek aan het Franse eiland Saint Pierre, gelegen voor de kust van Newfoundland. Zoals bekend is de pre sident op doorreis naar Canada. BONN (AP) - Een Duitse dubbelspion Friedrich Schulz, is gisteren door het hooggerechtshof in Karlsruhe we gens hoogverraad tot zeven jaar veroor deeld. Het hof achtte bewezen dat Schulz op 17 juli 1954 de Oostduitse veilig heidsdienst had geholpen bij de ontvoe ring van zijn westelijke contactman, Friedrich Bauer. Zowel Schulz als Bauer werkte in dertijd voor de Westduitse contraspiona gedienst, die officieel bekend staat als het federale bureau voor de bescher ming van de grondwet. Schulz werkte echter van juni 1953 tot juli 1954 te vens voor de Oostduitse veilig heidsdienst. In die tijd zou hij zijn collega Bauer naar een dorp bij de Oostduitse grens hebben gelokt waar hij toekeek hoe communistische agenten Bauer ar resteerden en mèt hem een aantal ge heime documenten in handen kregen. Bauer werd in Oost-Duitsland tot le venslang veroordeeld omdat hij schul dig zou zijn aan de voorbereiding van een „agressieve oorlog" en omdat hij tijdens de tweede wereldoorlog oor logsmisdaden zou hebben begaan. Bij een uitwisseling van gevangenen, toen Bauer al elf en een half jaar had gezeten, werd hij vrijgelaten. Bij zijn terugkeer in West-Duitsland diende hij een aanklacht in tegen Schulz, die op zijn beurt in mei 1966 werd gear resteerd. jan en van Hitler. In het laatste vond de réchter juridisch houvast voor de inbeslagneming. Het Westduitse wet boek van strafrecht verbiedt de publi- katie van „Symbolen" van organisaties die in strijd zijn met de grondwet. Al eerder had de Westduitse rechtspraak uitgemaakt dat een portret van Hitier bij uitstek een symbool is voor het nazisme. jQe Poolse schrijfster Seweryna Szmaglewska neemt de lezer van haar boek „Het wordt een mooie dag" mee naar de laatste uren van de tweede wereldoorlog. Hitler's Der de Rijk staat op instorten en in de talrijke concentratiekampen in en buiten Duitsland pogen de nazi's de sporen uit te wissen van de onmense lijkheden, die er werden bedreven. Zo ook in Auschwitz, waar de carto theek, alle papieren en registers van levenden en doden bevattende, wer den verbrand; de laatste groepen ge vangenen moesten te voet in de rich ting van Gross-Rosen en Buchenwald worden getransporteerd. Szmaglew ska, die zelf enige jaren in een con centratiekamp doorbracht, beschrijft heel indringend de vlucht van een groepje vrouwen tijdens een van deze transporten. Pogingen om te ontsnap pen werden er niet vaak ondernomen. Men hoorde immers het kanongebul der al van de bevrijder. Het lijden van de gevangenen kon niet lang meer duren. Maar het transport was hard. Koude, ondervoeding, ziekte en onvoldoende kleding ondermijnen de laatste krachten van de vrouwelijke gevangenen. Voor velen van hen kwam de bevrijder te laat, want wie niet het door de SS'er aangegeven tempo kon bijhouden kreeg de kogel. Zo bleven honderden slachtoffers van het nazi-regime als onbekenden in de greppels langs de Poolse wegen ach ter. Toch gelukte het een paar vrou wen aan de dodelijke oplettendheid van de nazi's te ontsnappen; na een barre tocht komen zij aan in het vrije Krakau, waar de Russen de Duitsers hebben verjaagd. „Het wordt een mooie dag" is het verhaal van hen, die zich niet lieten intimideren door de grote smoelen van de SS'ers en geestelijk weerstand bleven bieden aan de vernederingen en de martelingen, vele jaren lang. Angst en vertwijfeling vergezelden deze moedige Poolse vrouwen op hun tocht naar de vrijheid, maar ook een onverwoestbare humor was hun compagnon in deze erbarmelijke om standigheden. Een ontroerend ver haal, dat goed afloopt voor de hoofd personen. Maar wat is goed, met zo veel lege plaatsen om je heen...? „Het wordt een mooie dag", door Seweryna Szmaglewska. Uitgeverij „West-Friesland", Hoorn. Prijs f 7,90. WASHINGTON. In officiële Ame rikaanse kringen is donderdag naar aanleiding van geruchten dat de re gering van Haiti omver zou zijn ge worpen verklaard dat deze medede lingen volkomen ongegrond zijn. Er heerst absolute rust in Haiti, zo zei men. LAGOS Een Nigeriaanse rege ringswoordvoerder heeft gisteren ver klaard dat de federale troepen hun opmars naar Enoegoe, de hoofdstad van het afgescheiden oosten, voortzet ten en daarbij „niet zoveel tegenstand ontmoeten als wij hadden verwacht". De strategisch belangrijke universi- teitstad Nsoekka, 65 km ten noorden van Enoegoe, is naar zijn zeggen nog steeds stevig in handen van het fede rale leger. Het staatshoofd van het na de af scheiding in „republiek Biafra" omge doopte oosten, luitenant-kolonel Ojoek- woe, daarentegen maakte bekend dat Nsoekka door zijn troepen was her overd. De federale troepen die de stad eind vorige week innamen waren vol gens hem over de noordelijke grens van Biafra teruggedrongen. Volgens de regeringswoordvoerder in Lagos heeft de Nigeriaanse lucht macht militaire doelen in de buiten wijken van Enoegoe en bij de grens stad Eha-Amoefoe aangevallen. Euro pese reizigers die gisteren uit Enoe goe in Lagos arriveerden zeiden ech ter dat ze geen vliegtuig hadden ge zien en ook niets van luchtaanvallen hadden gemerkt. Woensdag nog scheen er vrij tussen Enoegoe en Nsoekka op en neer gereisd te kunnen worden, zo vertelden zij. BRUSSEL (ANP) De Belgische mi nisters krijgen op 1 januari een (belang rijke) salarisverhoging, zo heeft pre mier Vandenboeynants na het weke lijks kabinetsberaad gezegd. Verscheide ne Belgische kranten meldden een ver hoging van 425.000 frank (30.000 gulden) tot 600.000 frank (ruim 43.000 gulden). ADVERTENTIE Voor maar 45 cent per echte liter en nog thuisbezorgd ook.

De Vallei | 1967 | | pagina 7