Jos van der Vleuten kreeg prijs voor de meest strijdlustige renner Etappe morgen Fedor den Hertog kreeg geen kans om te ontsnappen Droog was kansloos tegen Wienese Tour in cijfers Davis Cup Zuid-Afrika staat voor op Brazilië: 2-0 Kanis verbeterde record hoogspringen René Pijnen boekte tweede ritzege Dagploegenprijs voor Nederlanders Vierdaagse-leger in goede stemming Favoriet Triton door Laga verslagen IBM-toernooi Mensonides terug in nationale zwemnloeg Stablinski als grote profiteur Aanval Goede dag Frisse moed Eendrachtig Rini Wagtmans behield groene trui Twee mogelijkheden Voorlopig Geen ophouden KLEINE TOUR IN CIJFERS Nederlandse roeikampioenschappen Probleem Geen spanning RONDE VAN FRANKRIJK 1967 FONTAINEBLEAU 2 2 j u 11' 359 km inay Ie Chateau Villefranche Be lie naves CLERMONT FERRAND VRIJDAG 21 JULI 196/ t mm Chotanoy Sully s.Lofra Bourges AN? v. pelt 1 LIMOGES Er klonk boe-geroep aan de finish van de negentiende etappe in Limoges. Niet van de zijde van de Fransen maar enkele buitenlanders in de volgerskaravaan lieten op deze wijze overduidelijk hun afkeuring neerdalen op het hoofd van de 35-jarige Jean Stablinski, de grote profiteur van deze rit door de toeristisch zo aantrekkelijke Dordogne. Want nadat Stablinski ge durende meer dan 140 km als een blok aan het been van de drie grote demar- ranten van deze etappe, onze landgenoot Jos van der Vleuten, de Zwitser René Ringelli en de Fransman Michel Grain had gehangen en tijdens deze vlucht geen meter kop had gedaan, ging de oud-wereldkampioen na de ravitail lering in Nontron plotseling wèl meefietsen. Hij had daartoe toestemming ge vraagd en gekregen van Marcel Bidot, die, nu met zekerheid vastgesteld kon worden dat Raymond Poulidor in zijn woonstreek niet zou zegevieren, zijn pu pil de vrije hand liet. Mede door de frisse kracht van Sta blinski ging de voorsprong van de kop groep, die na 108 km bijna zestien mi nuten had bedragen, niet geheel verlo ren. Maar het waren ook de gespaarde krachten van de Franse nationaal, die tenslotte de doorslag gaven toen hij in de laatste twintig kilometer demarreer de en in zijn eentje de moegestreden vluchtmakkers achter zich liet. Dat en het feit dat Michel Grain die deel uit maakt van dezelfde extrasportieve for matie als Stablinski en die zijn „ploeg maat om den brode" hielp ontsnappen, legden een smet op deze rit, waarin Jos van der Vleuten weer eens één van de grootsten was geweest. Uitslag negentiende etappe: 1. Sta blinski (Fr) 5.50,20 (met bon 5.50,00). 2. Grain (Coqs, Fr) 5.52,06 met bon 5.51,56. 3. Bingelli (Zwits) z t met bon 5.52,01. 4. Van der Vleuten (Ned) 5.52,06. 5. Sche pers (Ned) 5.54,29. 6. Huysmans (Belg), z.t. 7. Schleck (Lux) 4.46,10. 8. Wilde (W Did) z t. 9. Polidori (Primavera, It) z t. 10. Janssen (Ned) 5.56.16. 11. Reybroeck (Rode Duivels, Belg). 12. V. d. Berghe (Belg). 13. Samyn (Bleuets, Fr). 14. Van de Bossche (Belg) 15. Jacquemin (Rode Duivels, Belg). 16. Lemeteyer (Fr). 17. Hoban (Gb). 18. Durante (It). 19. Balma- nion (Primavera, It). 20. Junkermann (Did). 24. Karstens (Ned). 27. Poulidor (Fr). 28. Letort (Bleuets, Fr). 35. Gimon- di (It). 37. Pingeon (Fr). 44. Aimar (Fr). 46. Haast (Ned). 60. Jimenez (Sp). 67. Harings (Ned. 76. Zilverberg (Ned). 5.56,16. 87. De Roo (Ned), z t. Alg. klassement: 1. Pingeon (Fr). 114.23,53 2. Jimenez (Sp) op 2,03; 3. Letort (Bleuets, Fr) op 4,05; 4. Balma- mion (Primavera, It) op 5,48; 5. Aimar (Fr) op 7,02; 6. Janssen (Ned) op 8,39; 7. Manzaneque (Esperanza, Sp) op 12,21; 8. Huysmans (Belg) op 13,57; 9. Gimon- di (It) op 15,50; 10. Bodrero (Primavera, It) op 19,03; 11. Poulidor (Fr) op 19,04; 12. Monty (Belg) op 19.17; 13. Bayssiere (Coqs, Fr) op 19,45: 14. Van Clooster (Rode Duivels) op 22,30; 15. Samyn (Bleuets, Fr) op 23,32; 16. Junkermann (Did) op 24.03; 17. Brands (Belg) op 25.18; 18. Haast (Ned) op 25.39; 19. Gi- nes Garcia (Sp) op 26.38; 20. Polidori (It) op 28.45; 26. Karstens (Ned) op 33.31; 35. Schepers (Ned) op 41.20; 64. Van der Vleuten (Ned) op 1.09.44; 70. Zilverberg (Ned) op 1.15.19; 73. Harings (Ned) op 1.19.56; 75. De Roo (Ned) op 1.22.46. Doorkomst Cóte du Moulin Blanc (2e cat): 1. Bingeli (Zwits/Lux) 3 pnt; 2. Van der Vleuten (Ned) 2; 3. Stablisnki (Fr) 1; Het bergkiassement: 1. Jimenez (Sp) 112 pnt; 2. Balmanion (Primavera, Ita lië) 61; 3. Poulidor (Fr) 46; 4. Pingeon (Fr) 38; 5. Manzaneque (Esperanza, Sp) en Letort (Bleuets, Fr) 32. Dagploegenklassement: 1. Nederland (v. d. Vleuten, Schepers, Janssen) 17.42.50; 2. Frankrijk (Stablinski, Leme teyer, Genet) 17.42.52; 3. Zwitser land/Luxemburg (Bingelli, Schleck, Ru- egg) 17.44.32; 4. Coqs, Frankrijk 17.44.38; 5. Belgie 17.48.42. Algemeen ploegenklassement: 1. Frankrijk 244.58.48; 2. Primavera, Italië 345.30.47; 3. Nederl. 345.32.10; 4. Bleu ets, Frankrijk 345.38.30; 5. België 345.39.27. Het puntenklassement: 1. Janssen (Ned) 138 pnt; 2. Reybroeck (Belg) 116; 3. Van den Berghe (Belg) 111; 4. Grain (Fr) 94; 5. Karstens (Ned) 92. De prijs voor de strijdlustigste ren ner ging naar Jos van der Vleuten. DURBAN De tennisploeg van Z- Afrika, die in de eerste ronde van het toernooi om de Davis Cup Nederland met 32 versloeg, heeft op de openings dag van de tweede Europese zonefina le een voorsprong van 20 genomen op Brazilië. De in Australië geboren Bob Hewitt versloeg in de eerste partij van de ont moeting in Durban de linkshandige Br ziliaan Thomas Koch met 64,911, 119 62 en daarna won Cliff Drys- dale met 62, 86, 62 van Edison Mandarino. AMSTERDAM Bij atletiekwedstrij den in Amsterdam heeft Klaas Kanis het Nederlands record hoogspringen verbeterd. De atleet uit Deventer kwam tot 1.97 meter. Een poging om als eer ste Nederlander boven de twee meter te komen, mislukte. Ruim negentien jaar lang is het Ne derlandse record met 1.96 meter in han den geweest van de Amsterdamse atleet Jan Brasser. Op 18 september 1965 bracht Ed de Noorlander het record op 1.96 meter. De Nederlander had acht kilometer na het vertrek uit Bordeaux het sein voor de aanval gegeven. De aanval, waarin Bingelli, Grain en Stablinski deze voorlopig alleen als bewaker van de belangen van de Franse nationalen waren meegegaan, Van der Vleuten werkte letterlijk en figuurlijk als een paard. Dit kon men merken wanneer de Brabander op kop reed en het tem po steeds iets omhoog ging. Aan zijn zwoegen was het voornamelijk te dan ken, dat de winst van de koplopers, die aanvankelijk heel langzaam was opge lopen tot zes minuten, daarna snel om hoog vloog tot de al eerder genoemde zestien minuten. Van der Vleuten is in deze Tour on getwijfeld een van de meest opvallen de Nederlanders, ook al neemt hij in de klassering een uiterst bescheiden plaats in. Zijn strijdlust is in de kara vaan bijna spreekwoordelijk geworden. Niet alleen in de vlakke ritten maar zelfs in de etappes met niet al te hoge colletjes is hij totnogtoe steeds bijge- weest. Waarom de Brabander nu weer en dan zo vroeg op pad ging? „Ik voelde me goed en wilde tijd winnen voor onze positie in het algemeen ploegenklasse ment", was de bescheiden uitleg van Van der Vleuten. Wat dat betreft heeft hij wel succes gehad. Want toen hij als vierde na Sta blinski, Grain en Bingelli, met een winst van 4.10 op het grote peloton, binnen kwam was zijn doel al bereikt. Omdat bovendien Wim Schepers in 't slot van de rit' samen met Jos Huys mans wist te ontsnappen en als vijfde ook nog 1.42 op de grote groep pakte, was het resultaat helemaal boven de verwachtingen. Oranje legde door Van der Vleuten, Schepers en Jansen spurtwinnaar voor Reybroek van het peloton niet alleen beslag op de eer ste plaats in het dagploegenklassement, maar bracht de achterstand in de alge mene klassering op de Primavera's te rug van 7.15 tot 1.23. De tweede plaats achter het onbereikbare Frankrijk, de grote wens van Wout Wagtmans, zit er dus nog steeds in. Het werd over het geheel een goede dag voor de Nederlandse ploeg, die door de plaatsingen van Van der Vleu ten, Schepers en Janssen, de dagploeg- prijs én de prijs voor de strijdlustigste renner, die aan Van der Vleuten werd toegekend, bijna drieduizend francs aan de prijzenpot toevoegde. Als dat incidentje met Stablinski er maar niet was geweest. Dat profiteur schap vergalde veel voor Jos van der Vleuten, die het uiteraard wel op prijs had gesteld toen de Franse nationaal na 147 km ging meewerken. Dat gebeurde op het moment, dat de voorsprong, voornamelijk doordat de „Bleuets", die in het algemeen ploegenklassement slechts 22 sec. achter Nederland ston den maar voorin niet vertegenwoordigd waren, op kop van het peloton gingen rijden en de steun van de Italiaanse Jos van der Vleuten, Grain, Bingelli en Stablinski (v.r.n.l.) tijdens hun ont snapping. Primavera's kregen. Toen slonk de winst van de vluchters, die steeds meer vermoeid raakten, tot iets meer dan 6 minuten. Zou alle moeite tevergeefs zijn ge weest? De verandering van de tactiek van Stablinski bracht weer moed in de vluchtgroep, die na 170 km zeven mi nuten voorlag. De gang ging er even uit toen achter elkaar Van der Vleuten en Grain door lekke banden van de fiets moesten. Toen bleek hóé sterk Van der EDINBURGH De Nederlandse wielrenner René Pijnen heeft de derde etappe in de Ronde van Schotland voor amateurs gewonnen. Hij reed de 201 ki lometer van Aberdeen naar Edinburgh in 5.17.49. Het was de 2e ritoverwinning van de Nederlander in deze vijf etappes tel lende ronde. Pijnen werd op een secon de gevolgd door Jean Claude Genty van Frankrijk en Billy Bilsland van Schot land. De Nederlandse ploeg behield de lei ding in het plcegenklassement. Vleuten was want Grain kon maar ter nauwernood aan zijn wiel blijven han gen tijdens de terugkeer naar de kop. Eenmaal weer verenigd ging men met frisse moed verder. Dat de voorsprong niet helemaal gehandhaafd zou blijven was een duidelijke zaak. Zoals altijd dienden zich in de laatste 40 knl in de hoofdmacht liefhebbers voor de vrije ruimte aan, die daardoor het tempo op joegen. Bijvoorbeeld tijdens een demar- rage van Desire Letort en na 180 km, toen Wolfshohl ontsnapte en achter hem Raboute, Poulidor, Karstens, Van Schil, Brands, Ruegg en Hoban meesprongen. Toen moesten de overige Nederlan ders hard werken om de situatie in de hand te houden. Het lukte dank zij een drachtige inspanning van de Oranje mannen die „het weer fantastisch de den", aldus captain Jan Janssen. Het paste helemaal in het spel van de Nederlanders toen Schepers en Huys mans na 190 km in het gat sprongen. Schepers immers kon de winst alleen maar groter maken, dus werd vanaf dat moment door de andere Oranjerij ders in de remmen geknepen. Het zou echter allemaal nog mooier zijn geweest, wanneer Stablinkski zich aan de ongeschreven wet in de wielren nerij, dat degene die vrijwel geen kop heeft gedaan, ook niet om de prijzen meestrijdt had gehouden. Maar de ver leiding voor de oude „Stab" was blijk baar te groot. APELDOORN De paden en lanen door de Hoog-Soerense en Kootwijkse bossen hebben oök gisteren de nodige slachtoffers gemaakt onder de Vierdaag- sekaravaan, die door een negental uit vallers op deze dag thans gereduceerd is tot 1289 wandelaars, want vanmorgen verschenen vier deelnemers niet aan de start. Het totaal aantal uitgevallenen is hierdoor gestegen tot 40. Een wel bijzonder groot aantal voor de Apel- doornse Vierdaagse. Gelukkig had het in de nacht van woensdag op donderdag flink geregend waardoor men over het algemeen op de zanderige wegen gespaard bleef voor stof. De stemming is overigens nog steeds uitstekend en de grote massa loopt er nog fit over. Van sommigen zijn de voeten aardig geteisterd door de bla ren, maar de goede verzorging van de hulpposten houdt hen op de been en met de wetenschap, dat vandaag het einde in zicht is waren zij vanmorgen al vroeg uit de veren om het laatste traject over Beekbergen, Hoenderloo en Ugchelen af te leggen met aan het eindpunt de beloning, het Vierdaagse- kruis. De eerste wandelaars arriveerden vanmorgen al vroeg op de eerste rust plaats „Klein Canada" in Beekbergen. Ze gunden zich er weinig tijd, want men wilde allemaal tijdig op het AGOVV-veld arriveren om de feeste lijke intocht mee te maken. Een record is in deze Vierdaagse ze ker gebroken. Het traditionele slechte weer bij de tot nu toe gehouden vier- daagsen in Apeldoorn is ditmaal achter wege gebleven. Jan Wienese: revanche MARSEILLE De Franse zwem mer Alain Mosconi heeft in het vijftig- meterbad van Marseille het Europese record op de 4 x 50 meter wisselslag persoonlijk verbeterd. Hij maakte een tijd van 2.16.3 en bleef daarmee juist onder de tijd van 2.16.5, die totnogtoe op dit nieuwe nummer als limiet gold. LIMOGES Na de storm in de zevende etappe van de Ronde van de Toekomst is op de achtste dag de stilte gekomen. Het is natuurlek geen rustdag geweest, zoals de karavaan uit de grote Tour zo graag inlast, maar het is een dag met schijngevechten geworden, waaraan vrijwel alleen de „schaduwen" van de groten hebben deelgenomen. De klasse menten zijn vrijwel ongewijzigd gebleven in de rit van gisteren, die gewonnen werd door de Duitser Andras Troche. Christian Robini, die binnenkwam in het peloton van 41 renners, bij wie alle Nederlanders, behield de leiderstrui. Rini Wagtmans mag voor de negende etappe een nieuwe groene trui aantrekken en de positie van de Fransen aan de top van het landenklassement bleef on aangetast. Ondanks de kleine schermutselingen, die bij vlagen het betrekkelijk rustige veld activeerden, zakte het gemiddelde van deze etappe naar het voor de Ron de van de Toekomst ongekend lage ni veau van iets meer dan 37 km. Toch blijft een dag in de kleine Tour niet zonder geschiedenis. En wat er op deze achtste dag is gebeurd, heeft zich voornamelijk rondom Fedor den Hertog afgespeeld, die zowel door Fransen, Ita lianen als Spanjaarden als de gevaar lijkste Nederlander wordt beschouwd. Er wordt gereden op en gekeken naar de slanke Harderwijker. Den Hertog, die het op de warme woensdag moeilijk had gehad, heeft gisteren geprobeerd om uit te vinden of de krachten van zijn naaste concurrenten misschien net zo waren aangetast als de zijne. Op het moment echter, dat Den Hertog het tepipo verhoogde, werd de stormbal gehesen. Na ongeveer 25 km plaatste hij zijn aanval. Den Hertog ontsnapte met John Schepers, de Brit Harrison, de Fransman Samy en de Tsjechen Hava en Konecky. De groep aarzelde geen moment en er ontstond een furieuze jacht, die de snelheid enorm opschroef de tot Den Hertog was achterhaald. Het moet een harde slag voor het eergevoel van Rini Waghtmans zijn geweest, dat de groep nauwelijks reageerde, toen hij was weggesprongen met een aantal an dere renners. Er waren voor deze dag twee mogelijk heden: of een groot aantal renners had plotseling aan koersinzicht gewonnen, of de betrekkelijke rust werd veroor zaakt door een algemene moeheid. Het laatste is het meest waarschijnlijke, want op een enkele uitzondering na wa ren er geen „dwaze" ontsnappingen. De eerste van de pogingen kwam van de Zwitser Köchli, die al na enkele ki lometers wegsprong. Köchli heeft slechts kort op kop gereden en hetzelfde ge beurde met het groepje van Schepers en Den Hertog. Een veel minder hevige reactie uit de grote groep kwam ook, toen Daan Holst, Köchli en nog zes an deren even opstandig waren en het her haalde zich bij de poging van Samy, Schepers, Tesselaar en de woensdag onttroonde leider in het algemeen klas sement Arthuro Pecchielan. Drie van dit laatste viertal zagen het nutteloze van hun poging in doch John Schepers dacht sterk genoeg te zijn om het hele veld te trotseren. Schepers onderstreepte daarmee de Nederlandse aanvalsdrift, maar terwijl iedere revolte van kleinere of grotere groepen reacties had opgeroepen, liet men John Sche pers voorlopig zijn gang gaan. De winst van Schepers, die een ma ximum bereikte van twee minuten en vijftien seconden, verdween snel, toen het veld, dat in twee groepen was uit een gevallen, even harder op de pedalen ging drukken. John Schepers had vijf kwartier in betrekkelijke eenzaamheid mogen fietsen tot het eerste gedeelte van het peloton hem achterhaalde. Ondanks de aanwezigheid van drie Nederlanders bij de eersten, namelijk de ingelopen Schepers en de „inlopers" Wagtmans en Holst, was het geen ster ke ploeg, die ongeveer met een halve minuut voorsprong het veld aanvoerde. De groep slonk bovendien snel in kwan titeit omdat verscheidene renners, bij wie Wagtmans, zich lieten terugvallen. Tot degenen die volhielden, behoor den de Duitser Troche, de Spanjaard Linares, de Tsjechen Kindl en Konecky en natuurlijk John Schepers, die van geen ophouden wilde weten. Het einde voor Schepers kwam echter nadat twee derde van de rit was afgelegd en een klein heilinkje, dat de kwalificatie de de categorie nauwelijks waard was, aantoonde dat Schepers zijn krachten slecht had verdeeld. Bij een stijging van ruim 130 meter, die in 3200 meter moest worden geno men, betaalde Schepers de tol voor zijn inspanningen. Hij verspeelde niet min der dan veertig seeconden op het trio Li nares, Kindl en Troche, dat in de hoog te vlak achter elkaar het hoogste punt passeerde. Dit drietal is door het matig geïnte resseerde peleton niet meer achter haald. Pas toen de winst in twintig km tot bijna 3.30 was uitgegroeid werd er wat flauw tegengestribbeld. Dat had tot oorzaak dat het verschil nog maar heel langzaam verder groeide. Pas in de laatste km voor Limoges kwam nog een tegenaanval van de Luxemburgers Gil- son en Smaniotto, de Spanjaard Alvel- da en de Fransman Ricci. Dit viertal veroverde nog ruim een minuut winst op de groep, waarvan Piet Tesselaar op overtuigende wijze de sprint won in Limoges. De uitslag achtste etappe: 1. Troche (W-Dld) 5.09.41 (met bon. 5.09.21), 2. Li nares (Sp) 5.09.45 "(met bon. 5.09.35), 3. Kindl (Tsj-Sl) 5.09.54 (met bon. 5.09.49), 4 Gilson (Lux) 5.12.09, 5. Ricci (Fr) 5.12.54, 6. Giaccone (It) z.t., 7. Smaniotte (Lux) 5.12.55, 8. Alveida (Sp) z.t., 9. Piet Tesselaar (Ned) 5.14.07, 10. Gomez (Sp), 11. Guimard (Fr), 12. Bilic (Z-Sl), 13. Pintens (Belg), 14. Wagtmans (Ned), 21. Schepers (Ned), 27. Holst (Ned), 46. Den Hertog (Ned) z.t. Algemeen klassement: 1. Robini (Fr) 28.28,20; 2. Conti (It) op 5,09; 3. Gomez (Sp) op 6,16; 4. Guimard (Fr) op 7,26; 5. Den Hertog (Ned) op 8,24; 6. Brazdira (Tsj-Sl) op 10,26; 7. Bilic (Z-Sl) op 11,05; 8. Pecchielan (It) op 11,32; 9. Wagtmans (Ned) op 12,40; 10. Cavalcan- ti (It) op 13,31; 11. Harrison (G-B) op 13,56; 12. Guyot (Fr) op 15,15; 13. Tro che (Did) op 15,24; 14. Cattelan (It) op 16,01; 15. Pintens (Belg) op 18,46; 16. Weckx (Belg) op 18,52; 17. Mascaro (Sp) op 19,29 18. Giaccone (It) op 20,59; 19. Schepers (Ned) op 23,30; 20. Marcelli (It) op 24,33; 30. Piet Tesselaar (Ned) op 31,18; 31. Holst (Ned) op 31,52. Doorkomst Cöte du Moulin-Rouge (derde categorie): 1. Linares (Sp) 5 pnt; 2. Kindl (Tsj-Sl) 4 pnt; 3. Troche (Did) 3 pnt; 4. Necky (Tsj-Sl) 2 pnt; 5. Sche pers (Ned) 1 pnt. Algemeen bergklassement: 1. Masca ro (Sp) 47 pnt.; 2. Pecchielan (It) 43; 3. Robini (Fr) 39; 4. Conti (It) 31; 5. Gomez (Sp) 30. Dagploegenklassement: 1. Spanje 15.36,47; 2. Duitsland 15.37,55; 3. Tsje- cho-Slowakije 15.38,08; 4. Luxemburg 15.39,11; 7. Nederland 15.42,21. Het puntenklassement: 1. Wagtmans (Ned) 77 pnt; 2. Guimard (Fr) 72; 3. Pecchielan (It) 71; 4. Guyot (Fr) 57; 5. Conti (Italië) 55; 6. Den Hertog Ned) 53. De Italiaan Bianco staakte de strijd. De Zwitser Lier en de Zuidslaviër Ku- naver, die te laat binnenkwamen, wer den uit de strijd genomen. AMSTERDAM Op de Nederlandse roeikampioenschappen, die gisteravond op de Bosbaan bij Amsterdam zijn be gonnen, heeft Jan Wienese de titel bij de skiffeurs veroverd. Harry Droog, z'n concurrent die in Luzern tijdens de Rotsee-regatta de Amsterdammer op grandioze manier klopte, was ditmaal kansloos. Bij de gestuurde vieren verloor het favoriete Triton verrassend van Laga, dat fantastisch roeide en een enorm hoog tempo ontwikkelde. Ook dit jaar staan de nationale roei kampioenschappen, die vandaag en morgen verder worden afgewerkt, weer geheel in het teken van de Europese ti telstrijd, die in september in het Fran se Vichy zullen worden gehouden. Volop sensatie dus in het nummer vier met stuurman. Favoriet Writon, vo-' rig jpiar nog finalist bij de wereldkam pioenschappen in Bied, kreeg klop van Laga dat in het begin van de strijd een behoorlijke voorsprong op de Utrechters kon veroveren. Triton bleek niet in een zo goede vorm te verkeren: het kon de voortdu rend op kop roeiende Delftenaren niet meer bedreigen. De Laga-vier met op de slagplaatsen de bekende bemanning van de gestuurde twee Van Nes en Su- selbeek was echt de betere ploeg. Het roeien was technisch goed verzorgd en getuigde van bezieling: iets wat nu niet bepaald kon worden gezegd van Triton. delijk de sterkere te zijn. Harry Droog kreeg deze keer geen enkele kans. Na 120 m trok Wienese er eens extra aan hetgeen voldoende was om een comfor tabele voorsprong te nemen. Droog zag er toen kennelijk geen heil meer in en zette geen tegenaanval meer op touw. Hij heeft immers nog 'n redelijke kans op meer succes in het nummer dubbeltwee met Van Dis als partner. Profijt hiervan trok de Posei- donskiffeur Ruud Stokvis, die zijn kan sen rook en dank zij een fikse eindspurt Droog \fo&rbij'girig om als tweede te ein digen. De dames dubbeltwee bleek na enke le honderden meters reeds een uitge maakte zaak te zijn. Volgens de ver wachtingen hadden de jonge ploegen van De Laak en Gouda geen kans te gen het ervaren duo van De Vliet. De voorsprong van de Leidse dames be droeg na 250 m al enkele lengten, ter wijl Gouda en De Laak ongeveer gelijk op gingen. Deze situatie bleef tijdens de gehele race bestaan, met dien ver stande, dat de voorsprong van De Vliet steeds bleef groeien. Op deze wijze Een probleem voor het bestuur van de roeibond levert deze overwinning van Laga zeker op. Het ziet er namelijk naar uit, dat Van Nes en Suselbeek ook het kampioenschap bij de gestuur de tweeën zullen gaan winnen. Is dat 't geval, dan blijft er voor Triton nog steeds een kans op uitzending naar Vi chy bestaan, namelijk indien men Laga voor de gestuurde twee aanwijst. Dan kan Triton, ondanks deze nederlaag, toch nog als gestuurde vier worden uit gezonden. De wedstrijd, waarvan de meeste spanning werd verwacht, liep met een sisser af. Jan Wienese bleek ditmaal dui- AMSTERDAM. De rol, die de Ne derlandse schakers in de grootmees- tergroep van het IBM-toernooi spe len, lijkt niet indrukwekkend te zijn. Onder de eerste zeven op de ranglijst bevindt zich namelijk slechts één Ne derlander, Kick Langeweg, die gister middag van Enevoldsen won. Hij deelt de tweede plaats. Met de tweede plaats is het een op-, merkelijke zaak, omdat de afstand tot Portisch een vol punt bedraagt; en dat na slechts drie ronden.. Kotof heeft Donner verslagen. De par tij kan de toests der kritiek royaal doorstaan, daar niet van. We willen desondanks opmerken, dat groot meester Donner die verleden week een kaakabces kreeg juist gisteroch tend werd „getrokken". Het deed zijn conditie geen goed. Portisch Zuidema was van Neder landse zijde geen geringe defensieve prestatie tot Zuidema plotseling last van een hallucinatie kreeg.en onmiddel lijk verloor. De remise Ree—Scholl werd een lichte routine-zaak. In de meestergroep spelen de buiten landers geheel de baas. Met 2V* punt staan Gereben, Marovic en Medina op' kop. Het is vrijwelzeker,dat er voor. de onzen geen houden aan zal zijn. De uitslagen waren: afgebroken' partij tweede ronde:. Zuidema (Ned) Kotof (Rusland) V»Vi. Derde ronde: Portisch (Hong)Zuidema (Ned) 10, EheVóld- sen (Den)—Langeweg. .(Ned) 01, Ciric (Zsl)Ghitescu (Roem) V*Va, Ree (Ned)Scholl (Ned) V*V2, Mojsejef (Rusland)Pachman (Tsj) VtV2, Kotof (Rusland)Donner (Ned) 10. Stand: 1. Portisch 3 punten, 2/5. Ciric, Kotöf, Mojsejef en Langeweg 2 pnt.; 6/7. Pachman en Enevoldsen IV2 pnt.; 8/10. Donner, Ghitescu en Ree 1 pnt.; 11/12. Scholl en Zuidema V2 pnt. Meestergroep: derde ronde: Slisser (Ned)Smederevac (Zsl) V2Vi, Jong- sma (Ned)Gereben (Zwits) 01, Medi na (Sp)—Tatal (It) V2Vt, v. d. Lijn (Ned)v. d. Weide (Ned 10, Marovic (Zsl)—De Rooi (Ned) 1—0. Truus van der Ende: met geringe voor sprong O kwam de nationale titel op de juiste plaatste recht. De lichte acht van Skadi had bij ge brek aan tegenstand aan een row over genoeg om het kampioenschap in de wacht te slepen. De uitslagen waren: Heren, Lichte acht: 1. Skadi 6.16.6 (row over). Vier met stuurman: 1. Laga (Van Nes, Suselbeek, v.d. Want, Lambrecht- sen, Rijnders, (stuurman) 6.30.3, 2. Triton 6.32.5, 3. Nereus 6.37.4. Skif: 1. Wienese (De Amstel) 7.16.6, 2. Stokvis (Poseidon) 7.24.4, 3. Droog (Protheus) 7.25.8, 4. Van Dis (Willem III) 7.28.2. Dames: Dubbeltwee: 1. De Vliet (Ar- bouw v.d. Veen, Wacht) 3.37 2. De Laak 3.51.6, 3. Gouda 3.52.7. Skiff: 1. Toos v.d. Ende (DDS) 3.54.9 2. Truus Bauer (DDS) 3.57.2, 2. mej. Poelenije (Gouda) 3.58.6. DEN HAAG Wieger Mensonides, derde in de finale van de 200 meter schoolslag bij de Olympische Spelen van Rome (1960), maakt dit weekeinde zijn comeback in de Nederlandse zwem ploeg. De 29-jarige Hagenaar vatte onlangs de training weer op om zijn club Zian van dienst te zijn op de 4 x 100 m wis selslag bij de Nederlandse kampioen schappen. Bij de Haagse kringkam pioenschappen kwam hij dusdanig goed voor de dag (1.11,8), dat coach Kerkho ven hem alsnog heeft uitgenodigd om de schoolslag te zwemmen op de 4 x 100 meter wisselslag bij de landenwedstrijd Nederland-Hongarije in Oldenzaal. 4

De Vallei | 1967 | | pagina 9