Veenendaals dagblad President Boumediënne moet vonnis bekrachtigen Buiten In Maassluis 420 man zonder werk Kie singer regelt defensiekwestie VN-ASSEMBLEE BOEKTE GEEN RESULTAAT Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei UITSPRAAK VAN HET ALGERIJNSE HOOGGERECHTSHOF Duitse tanks voor landmacht Slachtoffer van C.I.A." PRINS CLA US „INSPECTEER T" GASBUIZEN KOOIHOED IETS APARTS Stukken rots vielen op trein Hogere omzetten winkeliers in eerste halfjaar Bij Vereenigde Touwfabrieken DAG PREMIER Vluchteling zond lderen al terug GEMEFGD HUWELIJK Conflict Schröder-Strauss Acteur Rathbone overleden Ook in Frankrijk Zuidkoreanen ontvoerd TV-toestellen met X-straling Minder vast ALGIERS (Reuter, AP) Voor Moïse Tsjombe (48) is er geen uitweg meer. De terechtstelling van de Congolese oud-premier lijkt onafwendbaar nu het Algerijnse hooggerechtshof heeft besloten hem aan Congo uit te leveren. Tsjombe werd daar enkele maanden geleden bij verstek ter dood veroordeeld wegens hoogverraad. NAAR MEN AANNEEMT Daas en horzel GEEN EMOTIE KOMPLOT KATANGA buitenlands geld NUTSSPAARBANK Kwestie-Midden-Oosten naar Veiligheidsraad Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, leder woord meer 15 cent. ZATERDAG 22 JULI I967 4le JAARGANG TSJOMBE WORDT UITGELEVERD MOISE TSJOMBE naar Kongo Van een onzer verslaggevers SEEDORF Bij het parate Eerste legerkorps dat in Duitsland is gelegerd, gelooft nien dat de landmacht als op volger van de Centruriontanks de Duitse Leopardtanks zal kiezen. Zoals de zaken nu staan, aarzelt het ministerie van defensie tussen de Leo- pardtank en de Chieftaintank, met op de achtergrond nog de Amerikaanse Post 70. In legerkringen overheerst de mening dat de Leopard om verschil lende redenen de voorkeur verdient boven het Britse produkt. De Leopard, die op ruim één mil joen gulden zou komen, is enkele ton nen per stuk goedkoper. Bovendien zou West-Duitsland bereid zijn voor de vol le honderd ppöcent compensatie-orders in Nederland te plaatsen Overigens moet geen verband wor den gelegd tussen het bezoek dat de Westduitse Bondspresident, dr. Hein- rich Lübke, gisteren aan de Nederland se 41ste pantserinfanteriebrigade in Seedorf bracht en een eventuele aan schaf van Leopardtanks. Over deze tanks is gisteren zelfs niet gesproken, zo werd ons verzekerd. HTwee lieverdjes, die in het zonnige weideland onderling nogal eens verward worden, zijn de beruchte, felle vliegen, die de volksmond dazen, blinddazen of bremsen noemt en de er totaal van verschillende horzels, die in enige soorten buitenlopend vee belagen. Vat] deze steekvliegen is de donkerbruine, in tegenstelling tot de horzel, onbehaarde runder daas of paardevlieg met ruim 2 cm lengte de grootste vertegenwoordiger, die voor al bij zwoel weer optreedt en de wer kers in 't land, de hengelaars, de zwemmers, maar speciaal het rund vee echt uit de hinderlaag, brandende steekwonden toebrengt. Deze insekten vervolgen gonzend koe en paard hard nekkig door de lucht, om er tenslotte op neer te strijken en bloed af te zuigen. Even hinderlijk en zeker scha delijker zijn de wat kleiner horzels, waarvan bij de vroegere grote kud den wolvee vooral de schapehorzel een zeer lastige plaaggeest was, die zich zwermsgewijs bij kooi en stal ophield. Nu de schapeteelt tot op een fractie werd teruggedrongen, bemerkt de scheper er gelukkig niet zoveel meer van en ook de runderhorzel eigenlijk runderbuilenhorzel neemt af. Doch dit komt door de intensieve bestrijding; waar een eitje op de koe is gelegd, boren de larven zich fluks naar binnen en komen tenslotte in het ruggemergkanaal tot rust. Zijn ze volgroeid, dan meten ze wel 2 cm en verlaten door een groot gat van de etterbuil hun gastheer, om in de grond te verpoppen. Geen wonder, dat het weidevee die infectie vreest. Verlaging der melkproduktie en min derwaardig leder brachten de vee houders er georganiseerd toe, de larven in de builen te doden en dit had een gunstig resultaat. 22 juli *67 A. B. WIGMAN In een toelichting op de uitspraak zei de president van het Algerijnse gerechtshof gisteren dat Tsjombe weliswaar niet op politieke gronden kon worden uitgeleverd, maar dat de Algerijnse justitie geen bescher ming biedt aan „bedrijvers van roof en moord". Omdat naar het oordeel van het hof Tsjombe schuldig is aan gewone misdaden, staat niets uitle vering aan Congo in de weg, zo mo tiveerde de president de beslissing. Tsjombe toonde geen enkele emotie bij het voorlezen van de uitspraak. Toen de president hem toestond enke le woorden te zeggen, zei hij kalm: „Als u besluit mij over te leveren in handen van de Congolese regering, zal ik me bij uw besluit neerleggen. Ik ben een man. Ik ben een staatshoofd, ik zal gaan. De verantwoordelijkheid voor mijn lot berust echter bij deze rechtbank." Tjombe merkte voorts nog op dat hij het slachtoffer was geworden van een komplot van de Amerikaanse in lichtingendienst C.I.A. Hij lichtte dit niet nader toe. De beslissing van het Algerijnse höogge rech t r? *r r worden be krachtigd door president Boumedien- ne. Het staat wel vast dat dit zal ge beuren. Men houdt er in Algiers overigens rekening mee dat Tsjombe in het ge heim naar Congo zal worden gebracht en dat de bekrachtiging van het be sluit door president Boumedienne pas bekend zal worden gemaakt als Tsjom be zich al in handen van de Congole se regering bevindt. Precies drie weken geleden werd Tsjombe naar Algerije ontvoerd. Het is nog steeds niet opgehelderd wie verantwoordelijk is voor de ontvoe ring van de Congolese oud-premier, die in een vliegtuig zat waarvan de piloot door een passagier werd ge dwongen naar Algerije te vliegen. Tsjombe is een van de meest om streden Afrikaanse politieke leiders. Hij was eens president van de ~ijke Congolese provincie Katanga, die zich had afgescheiden van Congo. In 1963 moest Tsjombe zwichten voor de druk van de federale Congo lese troepen en de strijdmacht van de Uno, die twintigduizend man telde. Hij ging in ballingschap en vestigde zich in Madrid. In 1964 haalde de Congolese presi dent Kasovoeboe hem terug als minis ter-president. Een jaar later werd de regering van Tsjombe echter ten val gebracht. Tsjombe ging weer als bal ling naar Madrid. Hij bleef zich ech ter met politieke zaken bezighouden, wat de wrevel opwekte van de huidi ge Congolese machthebber, generaal Moboetoe, die vreesde dat Tsjombe in Madrid een terugkeer naar Congo aan het voorbereiden was. Het Congolese hooggerechtshof ver oordeelde Tsjombe op 17 maart bij verstek ter dood. Men had hem hoog verraad, moord op Loemoemba en schuld aan de dood van duizenden Congolezen ten laste gelegd. ADVERTENTIE Gaat u met vakantie of komt u terug voor naar Kerkewijk 6, Veenendaal. ROTTERDAM De winkeliers in ons land behaalden in de eerste helft van dit jaar hogere omzetten dan een jaar geleden. De groei was in het al gemeen echter minder sterk dan in het eerste halfjaai 1966, zo blijkt uit voor lopige cijfers van het Economisch Insti tuut voor het Midden- en Kleinbedrijf in Den Haag. Premier De Jong wuift hier de Roe meense premier Maurer en zijn mi nister van Buitenlandse Zaken, Manes- cu, uit op het vliegveld Ypenburg. DEN HAAG De enige van de vier vluchtelingen uit de Scheveningse ge vangenis die nog op vrije voeten is, de 21-jarige Hendrik H. heeft gisteren in een postpakketje zijn gevangeniskleren teruggestuurd naar Den Haag. De Haag se recherche is ervan overtuigd dat het pakketje is verzonden uit Arnhem, de woonplaats van H. H. had zijn manchester gevangenis- broek en jasje en schoenen verpakt in een stuk grauw karton en samengebon den met een stuk touwv Er zat geen briefje bij het pakket. Van een onzer verslaggevers MAASSLUIS Na intensieve be sprekingen met de vakbonden heeft de directie van de Verenigde Touwfa- brieken in Maassluis een afvloeiings regeling gemaakt voor de 420 man personeel die binnenkort op straat komen te staan. t De fabriek zal binnen zes tot twaalf maanden worden gesloten. Volgens de directie moet dit worden geweten aan het teruglopen van de markt voor Jabo- en Habouclétapijten. Een juiste datum voor de sluiting kan de directie nog niet noemen. Dat maakten bestuurde- ren van de drie vakbonden gisteravond bekend tijdens een vergadering met het personeel van de fabriek. In de afvloeiingsregeling legt de di rectie de nadruk op de mogelijkheid tot overplaatsing naar de fabrieken van 't concern in Steenwflc, Lekkerkerk, Vlaardingen of Leiderdorp. Tijdens de vergadering van gisteravond bleek dui delijk dat 't personeel veinig voelt voor deze overplaatsing. De vakbonden toondtn zich niet bijs ter gelukkig met de afrloeiingsregeling. O.a. had men kritiek cp de voorwaar den dat de directie cfe ontslagdatum vaststelt. „De directie moet een even tueel verlies accepterei als het bedrijf sneller leegloopt dan vas voorzien. Mensen die zelf ancer werk vinden zouden dus niet of slechts ge deeltelijk onder de reeling vallen. Dit is onbillijk. Het laafcte woord is hier over nog niet gesproken", merkte de voorzitter van de tertielbond De Een dracht, de heer Th. de Jong, gister avond op. Er werken 120 buitenlandse arbeiders bij de Vereenigde T>uwfabrieken. De meesten zullen geen neuw contract krij gen. Buitenlanders m«t een gezin in Maassluis zullen in aaimerking komen voor de afvloeiingsregding. NASHVILLE, (Teniessee) Voor het eerst sedert 1864 - het einde van de Amerikaanse burgroorlog is 'n Tennessee een rechtgeldig huwelijk gesloten tussen een neger en een blanke. Het huwelijk werd gestoten door een negerdomine op de stoep van het gerechtsgebouw in Nashville. De 29-jarige neger ierman McDa- niël, van beroep borenwasser, trad in 't huwelijk met de34-jarige Joyce Prescott. Vorige weel was hun een huwelijksvergunning gweigerd door de autoriteiten, maai bij uitspraak van de procureur-genraal van Ten nessee werd bepaald lat de vergun ning toch moest woien afgegeven. Het bruidspaar kree de papieren kort voor het huwelijkwerd gesloten. De procureur-general bepaalde dat een uitspraak van ht opperste ge rechtshof van de Veenigde Staten, dat de wet in de staa Virginia waar bij huwelijken tussenleden van ver schillende rassen veooden werden, ongeldig is, ook van repassing moet worden geacht op eet dergelijke wet in Tennessee. WIJSTER: Prins Claus, die vandaag in Drente het leggen van de gasbuis van de N.A.M. bezocht, kijkt met grote belangstelling toe, hoe de lange buis in de zojuist gegraven geul wordt neerge laten. BONN De Westduitse regeringsleider, dr. Kiesinger heeft gisteren persoonlek het conflict tussen z(jn ministers van Defensie en Financiën, Schroder en Strauss, over het peil van de defensie-uitgaven in de komende jaren, geregeld. Het ver schil van mening hield in, dat naar Schröders mening de Bundeswehr het als gevolg van het plan tot vermindering van de staatsuitgaven in de komende vier jaar met minder geld zou moeten doen, terwijl Strauss het tegendeel beweerde. In een gesprek van twee uur tus sen Kiesinger en Schroeder werd men het eens over een eindbedrag waar over het ministerie van Defensie het volgend jaar zal kunnen beschikken. Volgen§ regeringswoordvoerder Von Hase, had dit ministerie bij zijn be rekeningen het nog niet gebruikte geld, dat de Bondsrepubliek in de VS voor wapenaankopen moet besteden ter compensatie van de kosten van de legering van de Amerikaanse strijdkrachten in West-Duitsland, bui ten beschouwing gelaten. Tot dusver zou dit ongebruikte geld ongeveer 2.7 miljard gulden omvatten. Von Hase zei dat de Westduitse defensie hier door in 1968 over 1.1 pet meer geld zal kunnen beschikken dan in het lo pende jaar. In de komende jaren zou dit percentage nog stijgen. NEW YORK De bekende acteur en filmster Basil Rathbone is giste ren en in zijn appartementen in New York aan een hartaanval overleden. Hjj is 75 jaar geworden. Rathbone die zijn debuut maakte op het Engelse toneel in 1911, is vooral bekend geworden door zijn Shake- Speare-rollen. In 1912 kwam hij naar de Verenigde Staten. Zeven jaar lang speelde hij Sher lock Holmes in een serie radiohoorspe len naar de boeken van Conan Doyle. Zo beroemd was hij als Sherlock Hol mes dat niemand, wanneer, hij ergens kwam hem nog begroette met „dag Rathbone", maar iedereen zei „dag Holmes". In de Zweedse plaats Malmö is de zer degen de jaarlijkse derby ge houden, waar het niet alleen om de paarden te doen was, maar ook om de dameshoeden. Hier een van de vele cre aties, die er te „bewonderen" waren. Het is een z.g. kooihoed, gemaakt van rood katoen en versierd met margrie ten. BOLZANO De sneltrein Rome- München is gistermiddag op 15 km van Bolzano in Noord-Italië ontspoord doordat er als gevolg van een steen storting stukken rots op de rails wa ren gevallen» Een tegemoetkomznde goederentrein reed daarop in op de ontspoorde wagons van de passagiers- trein. De bestuurder van de goederen trein kwam om het leven. In de snel trein, die vol toeristen uit Duitsland, Oostenrijk en andere landen zat, liepen ongeveer twintig mensen verwondin gen op, die naar ziekenhuizen in het nabijgelegen Bressanone werden over gebracht. De steenstorting die het ongeluk ver oorzaakte, deed zich voor tijdens een zwaar onweer dat een einde maakte aan een hittegolf in het betrokken ge bied. Niet alleen de spoorweg, maar ook de daarnaast gelegen autoweg over de Brenner werd versperd. PARIJS De Franse regering heeft gisteren bij Zuid-Korea gepro testeerd naar aanleiding van de ver dwijning van vijf Zuidkoreaanse stu denten uit Frankrijk, vorige maand, „onder abnormale omstandigheden", aldus officiële kringen in Parijs. De Zuidkoreaanse ambassadeur werd op het ministerie van Buiten landse Zaken ontboden om een nota daarover in ontvangst te nemen. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken verklaarde, dat een politie-onderzoek had uitgewezen dat de bewuste stu denten geïntimideerd en bedriegd wa ren. Fysiek geweld was echter niet toegepast. Een woordvoerder van de Koreaanse ambassade had eerder meegedeeld dat de studenten uit eigen vrije wil naar hun land waren terug gekeerd om zich te verweren tegen beschuldiging van spionage voor Noord-Korea. Het Franse protest volgt op het schandaal in West-Duitsland, losge barsten na de mysterieuze verdwij ning van zestien Zuidkoreanen uit het land. De Westduitse regering heeft de terugkeer van de betrokkenen en het vertrek van drie Zuidkoreaanse diplomaten geëist. De eerste is al te rug gekomen, na in Seoel vrijgespro ken te zijn van de spionagebeschuldi- gingen. KIESINGER bemiddelen VERENIGDE NATIES (New York) De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft besloten de kwestie van het Midden-Oosten weer over te dragen aan de Veilig heidsraad. De Algemene Vergadering is het niet eens kunnen worden over een oplossing van de crisis. De algemene vergadering is voor on bepaalde tijd verdaagd. Na de aanne ming van een resolutie, waarin secreta ris-generaal Thant wordt verzocht de notulen van de spoedzitting der Alge mene Vergadering over te dragen aan de Veiligheidsraad. De Arabische landen waren het niet eens met deze formule en stemden te gen. De betreffende paragraaf werd met 62 stemmen voor, 27 tegen en 27 onthoudingen aangenomen. Tot de voorstemmers behoorde Rus land; Frankrijk onthield zich van stemming. In een tweede paragraaf werd besloten de vergadering „tijde lijk" te verdagen en de voorzitter de Algemene Vergadering, Abdoel Rah man Pazjwak, te machtigen de verga dering weer bijeen te roepen als dit no dig is. Waarnemers verwachten echter niet, dat dit zal gebeuren voor het begin van de normale zittingsperiode van de Alge mene Vergadering, op 19 september. De stemmenverhouding voor de reso lutie in haar geheel was 63 voor, 26 te gen en 27 onthoudingen. WASHINGTON De Amerikaanse dienst voor de volksgezondheid heeft gewaarschuwd, dat er bij circa negen duizend in het afgelopen jaar verkoch te tv-toestellen straling op kan treden die schadelijk is voor de gezondheid. Het gaat om grootbeeldapparaten voor de ontvangst van kleurentelevisie, die tussen 1 september vorig jaar en 31 mei jl. verkocht zijn. De fabrikant, de General Electric Company, heeft al meer dan 100.000 toestellen van de „verdachte" serie opgespoord en gere pareerd. De waarschuwing werd uitge geven nadat de maatschappij had mee gedeeld, dat ze ongeveer een-tiende gedeelte van de serie niet had kunnen achterhalen. Het hoofd van de gezondheidsdienst, William Stewart, heeft verklaard dat proeven met buizen uit die toestellen hebben uitgewezen, dat er X-stralen van gevaarlijke intensiteit uit „lekken". (Van onze weerkundige medewerker) /Ander invloed van een kleine depres- sie, die naar Wight koerst, en een afzonderlijke hittestoring uit Frankrijk, die in de richting van Noordwest-Duitsland en Denemarken trekt, wordt aanvankelijk met zuid oostelijke tot oostelijke winden war mere lucht naar onze omgeving ge voerd, waarin de temperaturen wel licht tot omstreeks 25 graden kunnen oplopen, maar tegelijkertijd neemt de stabiliteit van het weer af en is er tijdelijk kans op enige regen, mogelijk vergezeld van onweer. De meeste neerslag wordt daarbij verwacht in het zuiden en oosten van het land. Zondag zal het waarschijnlijk minder warm zijn, maar er zijn aanwijzingen, dat het weer zich ook ditmaal zal her stellen van de depressionaire in zinking.

De Vallei | 1967 | | pagina 1