TS§i£" 3550 ^WsÊ 4079 typiste Rhenens burgemeester trekt vergunningen B en WBouwen in: horeca-sector is verontwaardigd op zondag niet met wet in strijd weg 55 jaar lief en leed gedeeld Speelautomaten moeten Kindercircus 't Kraaien nest Sloop molen is iio}j niet zeker Rijkspolitie stelde een onderzoek in Officiële overschrijving G. v. d. Weerdhof naar VRC DOVO op zaterdag 29 juli tegen „Rest van Veenendaal" Tijdelijk dorpshuis? DOYO 1 en 2 contra DYS '33 MIST U UW Biggen Bromfietser reed jongetje aan Derde verdieping is bijna gereed Bestelauto liep zware schade op Voormalig Turkenpension heeft aandacht van B. en W. dagblad DE VALLEI? Bel: Schildersbedrijf v. d. Grift N.V. OPNIEUW V.V.V.-VEENENDAAL Terrein IJsbacm VRAGEN MINDER GELUKKIG Helft van dubbel woonhuis Dubbele bungalow Diverse percelen bouwterrein MAKELAAR DEN HARTOG fATERDAG 22 JULI 1967 tot 17.30 u. «-"—UW» ^lLer<iagS 16.30—17.30 uur Voor ons kantoor vragen wij een goede beheersing van de Nederlandse taal, terwijl enige kantoorervaring tot aanbeveling strekt. GREBBEWEG 49 - RHENEN Tegen deze apparaten maakt Rhenen's burgemeester bezwaar. Half augus tus moeten ze uit de horecabedrijven verdwenen zijn. De heer Van Capelle (78) is niet al leen een geboren en getogen Veenen- daler, hij heeft zelfs altijd aan de Achterkerkstraat gewoond, zij het dan niet altijd in hetzelfde huis. Hij is na melijk aan de overzijde geboren in het pand, waar nu een kapper in zit. Gedurende 61 van die 78 jaar is de heer Van Capelle biggenkoopman ge weest. Hij begon daarmee reeds op zijn twaalfde jaar. „Er is wel iets ver anders in die tijd. Toen ik mijn eerste handel gekocht had, in Scherpenzeel, moest die met de hondekar opgehaald worden." In de jaren, dat hij zijn beroep uit oefende heeft hij bekendheid gekre gen op verschillende varkensmarkten: „Ik bracht de biggen naar verschillen de varkensmarkten. 's Maandags naar Nijmegen, op dinsdag naar Vee- ncndaal. de volgende dagen naar Den Bosch, Barneveld en Arnhem, en als VEENENDAAL J^urgemeester en Wethouders van Veenendaal zijn van mening, dat de bouwwerkzaamheden aan de torenflat in het plan Molenbrug, die ook op zondag doorgang vonden, niet in strijd zijn met de zondagswet. Door de gemeenteraadsfractie van S.G.P. waren hier vragen over gesteld. Men vroeg van het college maatregelen om werkzaamheden als deze op zondag te voorkomen, omdat men hierin een aantasting van de zondagswet zag. Burgemeester mr. L. Bosch van Ro senthal gaf 't volgende commentaar: „Misstanden zijn mij bepaald nim mer ter ore gekomen", „maar daar om gaat het hier in feite niet. Natuur lijk, wanneer ik van misstanden zou hebben gehoord, had ik zeker ingegre pen. In de verstrekte vergunningen had ik de clausule opgenomen, dat ik ze te allen tijde kon intrekken zelfs zonder opgave van redenen. Dat ik nu tot een algemene intrekking ben over gegaan berust dus zuiver op het feit, dat de in Rhenen staande speelauto maten volgens de deskundigen van po litie en justitie uit een inmiddels in gesteld onderzoek op één na van de vijfendertig strijdig zijn gebleken met de wet. Ik kan toch moeilijk ver gunning afgeven voor een speelauto maat, wanneer me bekend is dat de bewuste automaat naar hazard zweemt. Dat zou toch al te gek wor den. Overigens heb ik alle vergunning houders medegedeeld, dat zij opnieuw vergunning kunnen krijgen, mits na tuurlijk de te plaatsen apparaten zo danig zijn ingericht, dat degene, die er mee speelt, invloed kan uitoefenen op de resultaten of dat er uitsluitend van zuiver spel sprake is. Het gokele- ment zal niet aanwezig mogen zijn. Persoonlijk beur ik niet zo bijzonder zwaar aan deze zaak, dat getuigt wel het feit, dat ik royaal vergunningen heb uitgeschreven. BURG. BOSCH RIDDER VAN ROSENTHAL. VEENENDAAL Op 7 augus tus zullen de heer en mevrouw C. van Capellevan Doorn herdenken, dat zij 55 jaar lang alle lief en leed gedeeld hebben. Die dag zullen hun vijf kinderen en negen kleinkinderen in het huisje aan de Achterkerkstraat 44 het bejaarde echtpaar komen feli citeren. De grote gebeurtenis werpt reeds zijn schaduw vooruit in de vorm van enkele grote bloemstukken in de woonkamer van dé woning van hef bruidspaar. ik nog niet los was, zaterdags naar Utrecht, want wat moet je thuis met die varkens doen?" De prijzen van de biggen zijn wel wat veranderd: toen de heer Van Capelle met de han del begon kostten ze f 4,- tot f 6,-, nu f 70,- tot f 100,-. De heer en mevrouw Van Capelle voelen zich nog goed gezond. „Opa" zoals zijn vrouw (77) hem steeds aanspreekt fietst nog regelmatig. Hij leest nog zonder bril en hij kan zijn sigaartje nog niet laten liggen. Fietsen is iets wat zijn vrouw nooit geleerd heeft. Al het werk doet het echtpaar samen, „Och het is fijn als je elkaar helpen kunt en voor een rusthuis voelen we niets," merkt de bruid lachend op. ADVERTENTIE organiseert WOENSDAGMIDDAG 26 JULI optreden van het bekende Haagse o.a. ACROBATENGROEP EENWIELERS CLOWNS LINTENSHOW GOOCHELAAR KOORDDANSEN enz. AANVANG 2 UUR PRECIES DIJKSTRAAT Entree slechts 35 CENT p. persoon Aanvang kaartverkoop 13.30 uur EEN FIJNE MIDDAG VOOR GROOT EN KLEIN VEENENDAAL De toekomst van de molen De Vriendschap aan de Nieuweweg ligt in handen van 't pro vinciaal bestuur. Deze instantie zal moeten beslissen of graanhandel G. J. van Eden vergunning verleend zal worden om op de plaats waar nu de molen staat een silo te bouwen. Uit een schrijven aan de gemeenteraad blijkt dat het college van B. en W. in feite in tweestrijd staat. Enerzijds heeft men begrip voor de situatie waarin het bedrijf van de heer Van Eden zich bevindt: de molen staat een economische bedrijfsvoering in de weg en belet hem zijn bedrijf verder uit te breiden. Anderzijds zegt het college het te betreuren, wanneer de molen zou wor den gesloopt. Zoals bekend heeft de oudheidkundige vereniging Flehite te Amersfoort ook bezwaren gemaakt tegen een eventuele sloop van de mo len. Men stelt voor een rijkssubsidie voor restauratie aan te vragen. Het college schrijft geen bezwaar te hebben tegen het verlenen van een bouwvergunning aan de heer Van Eden, en zegt verder: „Wij hebben iii overleg met de stedebouwkundige de zer gemeente getracht een oplossing te vinden middels verplaatsing van het bedrijf naar het industrieterrein. Economisch gezien is deze oplossing niet haalbaar gebleken. De aan een verplaatsing verbonden kosten zouden de exploitatie van het betrokken com plex onevenredig zwaar belasten. Ook de door „Flehite" gereleveerde rijks subsidie hebben wij bij onze beoorde ling in aanmerking genomen. Wij merken op, dat tegen het bouw plan van de heer Van Eden tijdens de lehandelingsfase ter secretarie in het :eheel geen bezwaren zijn ingebracht, óverwogen hebbende, dat afremming ■an de groei van het onderhavige be- irijf evenmin in het belang van de jeer Van Eden als van de gemeente s, zijn wij uiteindelijk tot bovenbe- ioelde conclusie gekomen. Momenteel igt de bouwvergunning ter goedkeu ring bij het provinciaal bestuur. Bij 1it orgaan berust thans de beslissing m deze zaak. Er is in deze zaak nog ruimte voor particulier initiatief. Mogelijk dat langs deze weg met de heer Van Eden een (financiële) regeling kan worden getroffen, die leidt tot het behoud van de molen. De heer Onink zegt: „Kijk. zo'n knik- kerbak mag je wel hebben VEENENDAAL De driejarige Hans van S. uit Veenendaal liep vrij dagmiddag aan de hand van een meis je over het trottoir van de Savornin Lohmanstraat, rukte zieh plotseling los en rende naar de overzijde. Op dat moment naderde een brom fiets. Waarschijnlijk waren de remmen van de brommer defect, want de be stuurder zag geen kans tijdig tot stil stand te komen. Toen het knaapje de overzijde bijna bereikt had werd hij door de bromfiets gegrepen en enkele meters meegesleurd. Hans kreeg slechts een vrij lichte wond, waarvoor overbrenging naar het ziekenhuis niet noodzakelijk geacht werd. Een getuige van dit ongeluk zag, dat de bestuurder van de bromfiets weg reed, maar wist het nummer van het verzekeringsplaatje op te nemen, zodat de politie de bromfietser wel zal ach terhalen. VEENENDAAL De derde verdie ping van het raadhuis is nagenoeg ge reed. De deuren moeten nog worden ge schilderd en afgemonteerd. Op de twee de en eerste verdieping moeten deze werkzaamheden eveneens nog worden uitgevoerd en moet bovendien de vloer bedekking nog worden gelegd. Op de begtVe grond is men doende met 't uit gewassen beton. Daarna komt het schil derwerk en het leggen van de vloerbe dekking. In de kelder moeten dezelfde werkzaamheden nog worden verricht. Volgens het in februari 1967 aange paste schema, waaruit bleek, dat het gebouw in de eerste week van augustus 1967 gereed zou zijn, bestaat een ach terstand van ongeveer drie weken. VEENENDAAL De heer M. H. E. uit Landsmeer kwam met zijn auto op Rijksweg 12 in botsing met een vrachtwagen. Voorbij de oprit uit Vee nendaal was het verkeer over de lin kerbaan geleid in verband met werk zaamheden op de rechterbaan en de invoegstrook. De omlegging was met borden en tonnen aangegeven. Plotseling zag de heer E. een vracht wagen, die de oprit opgekomen was, bijna haaks tussen twee tonnen door rijden. Hij trachtte nog door te rem men en naar links uit te wijken een aanrijding te voorkomen, maar zonder resultaat. Zijn bestelauto werd aan de rechterzijde geheel opengescheurd door de vrachtauto, die bestuurd werd door de heer Z. H. uit Harskamp. VEENENDAAL Voetbalvereni ging DOVO onderneemt vandaag de reis naar Ermelo, waar de club met zijn eerste en tweede elftal uitkomt te gen de plaatselijke derdeklasser DVS '33, in het kader van het door deze vereniging georganiseerde nederlaag- toernooi. De eerste uitgave van de Vee- nendalers komt met één van de sterk ste opstellingen in het veld. Dit is geenszins verwonderlijk wan neer men bedenkt, dat de Ermeloërs tot op heden vijf wedstrijden in dit toernooi hebben gespeeld en geen en kele gastvereniging opk maar één winstpuntje heeft kunnen bemachti gen. Na de Veenendaalse tweedeklasser worden er nog vier matches gespeeld in het nederlaagtoernooi van DVS '33. RHENEN De burgemeester van Rhenen heeft zich per aangetekend schrijven tot de Horeca-bedrijven in de gemeente, die een vergunning voor het exploiteren van speelautomaten hebben, gewend en hun meegedeeld, dat hij alle vergunningen heeft ingetrokken en dat de vergunninghouders tot half augustus de gelegenheid krijgen de in hun zaken aanwezige speelautomaten op te ruimen. Gisteren werd bekend, dat de procureur-generaal van de Amsterdamse rechtbank binnenkort krasse maatregelen gaat nemen tegen de houders van speelautomaten. In Rhenen is de burgemeester nu echter al tot daden overgegaan. Artikel 6 van de Zondagswet, waar de S.G.P.-fractie zich op beroept, zegt dat zondagswerk zonder genoegzame reden de openbare rust in beroep of bedrijf niet mag verstoren. Het college is echter van mening dat er in het onderhavige geval wel van een zogenaamde „genoegzame reden" kan worden gesproken en dat het hier derhalve om een uitzonde ringsgeval gaat. In een schrijven aan de raad stelt het college het volgende: „Het probleem van de woningnood is reeds zovele malen een onderwerp van bespreking geweest, dat het nau welijks nodig lijkt daarop uitvoerig terug te komen. Niettemin echter noodzaken de thans gestelde vragen ons de aanhoudende zorg met betrek king tot dit onderwerp en de urgentie van een voortgaande woningbouw, nog eens met de meeste nadruk te beklem tonen. Voor 'n zo spoedig mogelijke realisering van de gekozen woning bouw in „stromen", is gebruik ge maakt van een recent ontwikkelde methode, waarbij de bouw wordt uit gevoerd met toepassing van z.g. glij- bekisting. Het werk, waaraan op zondag.25 ju ni 1967 de door u gewraakte arbeid werd verricht, betreft het trappenhuis van een 14 verdiepingen hoog woon gebouw (t.w. 12 woonlagen en 2 on derverdiepingen) plus liftopbouw. De totale hoogte ervan bedraagt 42,20 m. Zoals reeds opgemerkt, wordt het werk uitgevoerd met toepassing van een glij bekisting. Hierbij wordt het beton, in plaats van in een statische bekisting, gestort in een bekisting, welke tijdens het storten regelmatig wordt opgevijzeld. Bij deze werkwijze is het noodzakelijk, dat zonder opont houd, dag en nacht, wordt doorge werkt tot het werk „op hoogte" is. Ge beurt dit niet, dan verhardt het beton, zodat de bekisting aan het beton gaat vastzitten en niet meer kan worden opgevijzeld, dan wel wordt stukge- drukt. Bepalend voor het al dan niet door werken op een zondag is derhalve of het „op hoogte" brengen in 6 dagen kan worden tot stand gebracht. Maat gevend zijn daarbij de snelheid van opvijzelen, welke weer afhankelijk is van de tijd, nodig voor het binden en het begin van verharden van het be ton, alsmede uiteraard de hoog te van het werk. Aanvankelijk was gepland, dat voor de uitvoering van het betreffende bouwwerk 10 etmalen zouden nodig zijn. Deze tijd kon worden terugge bracht tot ruim 7 etmalen. Doorwer ken op zondag 25 juni bleek met dé I gekozen bouwmethode onvermijdelijk te zijn." Blijkens onze informaties zou de burgemeester tot intrekking van de vergunningen zijn overgegaan, omdat een ingesteld onderzoek door rijkspo- Mtie en rijksrecherche zou hebben uit gewezen, dat de automaten in strijd zouden zijn met de hieromtrent voor komende bepalingen in de wet op de kansspelen. Deze wet geeft ;de burge meesters de bevoegdheid vergunnin gen voor speelautomaten uit te reiken mits de apparatuur niet zweemt naar hazardspel. Tot voor kort was er op dit punt nog weinig inzicht in deze materie. De vele soorten en merken die er op automatengebied al bestaan maakten de zaak er niet eenvoudiger op. Thans blijkt men inderdaad met het onderzoek zover te zijn gevorderd, dat men kan vaststellen welke auto maten toelaatbaat 'Zijn en welke niet. Daarbij schijnt als maatstaf te wor den aangelegd of een speelautomaat al of niet onder het begrip „behendig heid" kan worden gebracht. Al spe lend zal men zelf invloed moeten kun nen uitoefenen op de uitslag. Is dat niet mogelijk, dan komt de strijdig heid met de wet om de hoek kijken. In één van de raadsvergaderingen zijn onlangs door het raadslid M. v. d. Berg van „De Vrije Partij" vragen over deze zaak gesteld. Hij maakte zich bezorgd over gesignaleerde mis standen op dit gebied. Het zou voor gekomen zijn, dat sommige ingezete nen hun hele weekloon zouden hebben verspeeld. De burgemeester beloofde toen een onderzoek te zullen instellen en de raad een rapport te zullen doen tokomen. Nu uit horecakringen vernomen wordt, dat alle vergunningen bereids zijn ingetrokken, is het onzeker of er nog een iftformatie op dit punt zal worden verstrekt. Zal dat wel het ge val zijn, dan zullen ongetwijfeld nade re mededelingen volgen over de ach tergrond van de iSeo-t de burgemees ter genomen maatregel, hoèweï de burgemeester op dit gebied geen ver antwoording schuldig is aan de raad. Maar de belofte ligt er nu eenmaal, zodat daarin ligt opgesloten dat er wel een rapport zal verschijnen. Van horecazijde is men in vele ge vallen minder gelukkig met het ver bod om speelautomaten te hebben. Nergens konden we bevestigd krijgen, dat er misstanden waren geconsta teerd. „In mijn zaak heb ik er nog nooit iets van gemerkt", zegt de heer A. Th. Onink, die in de Molenstraat zijn bekende eethuisje exploiteert en die er ongeveer drie heeft staan. „En als ik het had gemerkt had ik natuurlijk onmiddellijk maatregelen genomen. Ik kan niet hebben dat mijn zaak wordt vergeleken met een „goktent", want dat is het beslist niet. De automaten die ik er heb staan leveren regelma tig flinke bedragen winst op aan de spelers. Je kunt eigenlijk niet eens spreken van gokken. Het is een dub beltjes- en een kartjes-kwestie. Maar in Nederland mag je straks alleen nog maar belasting betalen", zo luidde z'n ietwat geprikkeld commentaar. „Misschien mag ik er nog één laten staan. Die daar!" En hij wijst op 'n knikkerspel. Een automaat die geen geld uitkeert. TE KOOP TE ELST (Utr.l: met schuur aan de Franseweg. met garages aan de Woudweg (ook afzonderlijk). Te bevragen: Amerongen - Telefoon 03434-1307. VEENENDAAL Volgende week zaterdagavond wordt op het Salaman der-terrein aan de Bergweg een wed strijd gespeeld tussen de kampioens- ploeg van DOVO en een combinatie van overige Veenendaalse voetballers. Ten behoeve van de jaarlijkse tocht voor ouden van dagen heeft het comité, dat ook het veteranentoernooi en het vriend- schapstoernooi organiseert, evenals vo rig jaar een aantrekkelijke voetbalwed strijd op het toch al overvolle program ma gezet. Belangstelling zal er echter wel voor zijn, want er is getracht een zo attrac tief en sterk mogelijk elftal als tegen stander van DOVO samen te stellen. Jammer is het, dat in het combinatie elftal geen spelers van VRC konden worden opgesteld. VRC bleek reeds een wedstrijd voor deze datum op zijn pro gramma te hebben en was niet bereid spelers af te staan. Een extra attractie mag worden genoemd het meespelen van ex-Veenendaler Wim Bleyenberg en zijn zoon, die de rechtervleugel vormen van DOVO's tegenstander, terwijl Gert van de Weerdhof als linkshalf staat opge steld. De wedstrijd begint om 7 uur. De opstelling van het combinatie elftal is: doel: Blankespoor (Veenen daal); achter: A. van Kooten (SVP), G. v. d. Bovenkamp (GVW), G. Hoede- man (GVW), E. Scholts (Kulan)mid den: T. v. d. Bovenkamp (GVW) en G. v. d. Weerdhof (Vitesse); voor: W. Bleyenberg (Go Ahead), W. Bleyenberg sr. AGOVV), L. Drost (Wageningen) en G. Heikamp (Veenendaal). Reserves zijn: Van Beek (NSVS), Ten Donkelaar (Advendo), B. v. d. Pol (SVP), en L. Roks (Kulan). Scheids rechter is de heer B. v. d. Heuvel, grens rechters zijn de heren T. v. d. Scheur en J. van Leeuwen. KESTEREN Iet voormalige Tur kenpension aan de Stationsstraat te Resteren heeft nog steeds geen de finitieve besteimiing. Het gebouw, dat nu ruim een half jaar leeg staat, is eigenlom van Bredero's Bouwbedrijf Nederland N.V. te Utrecht. In Kes;eren doen momen teel geruchten de ronde, dat 't pand voorlopig dienst zal gaan doen als dorpshuis in awachting van de realisering van de nieuwbouwplan- nen. Volgens insiders »u het voormalige pension voorlopg uitstekend ge schikt gemaakt cunnen worden als opvangcentrum roor de jeugd van Kesteren en Opleusden. Bovendien beschikt het getouw over een aan tal flinke lokaliteiten, waarin plaat selijke verenigirgen hun vergade ringen kunnen leleggen. Het pand werd reeds eerder gebruikt voor ba zaars. Een woordvoerder van Bredero's Bouwbedrijf Neerland N.V. merk te naar aanleidiig van de geruch ten op: „Als h(t gemeentebestuur van Kesteren om pand zou willen bestemmen als d>rpshuis, kan daar over altijd gepret worden. Op het ogenblik hebben wij nog geen enke le bedoeling methet gebouw". Het gemeentebestiur van Kesteren kon met betrekkiig tot de geruchten geen commentajr leveren. Wel merkte men op, cat de mogelijkheid de aandacht had van het college. Enkele maanden géeden was er spra- VEENENDAAL Het bestuur van de Veenendaalse Racing Club (V.R.C.) heeft onlangs van de Arnhemse semi-profclub Vitesse de akkoordverklaring met de overschrijving van G. van de Weerdhof ontvangen. De Veenendaler mag per 15 augustus uitkomen voor de derdeklasser. Vitesse-secretaris Verheijen deelde nog mede, dat Van de Weerdhof altijd een bijzonder sympathieke en betrouwbare speler was geweest in het Arnhems team en het speet de vereniging, dat hij geen nieuw contract had getekend voor het a.s. seizoen. Met deze officiële overschrijving worden de hardnekkige geruchten, als zou Van de Weerdhof door enkele vooraanstaande clubs zijn benaderd en zelfs een contract hebben getekend bij het Eindhovense P.S.V., dus tegenge sproken. De Veenendaler weet er zelf tenminste niets van ke van, dat het gebouw opnieuw J bestemd zou worden als pension voor buitenlandse gastarbeiders. De I woordvoerder van Bredero zei ech ter dat deze mogelijkheid geen door gang zal vinden. f

De Vallei | 1967 | | pagina 3