de appek bloeien Dichter en biograaf van Lincoln Carl Sandburg overleden UIT DE KERKEN Dichter Pierre Kemp overleden Sir HalcoSm Sargant leidde „proms" niet Meer dan 100 kerken verwoest in Vietnam Amerikaanse actrice in Londen bestolen m VANAVOND MORGEN Omzetgroei bij De Vries Ijzer RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S Westduits handels overschot Verdere terug gang in schoenen industrie Verolme in concentratie scheepswerven PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG Johnny Hart Hogere netto-winst bij Rembours- en Industriebank agina 2 MAANDAG 24 JULI 1967 üilSÜ 'k Was nog mar zo'n ventje van acht... Mar 't bleef je voader, hè?... Ik hield nou eenmaal van 'm... Mar dit...!" „Je houdt toch nog wel van 'm, al denk je nouzei Coen tastend. Er was hem veel a^n gelegen, de liefde van de Lange voor zijn ouders ongeschokt te zien, juist door deze problemen heen. Dat zou hem zelf zo velerlei vergemakkelijken. „Joa, neturelek!" betoogde de Lan ge, bijna medelijdend: men moest de volwassenen menigvuldig vergeven, dat was duidelijk. Toen lieth ij de wilgetak rusten om Coen aan te zien. „Hè je wel es opgelet", zei hij, „dat diere asse jong benne, d'r niks nie van wete? 'n Hondje of 'n kalf, of allé, wat dan ok ze benne klein, en ze spele... en 't volgend joar benne ze groot, en dan zoeke ze 'n wijfje!..." Coen knikte. Hij begreep de herha ling van dit thema niet, het maakte hem een beetje misselijk. „Misschien vinde ze 't dan niet erg meer, omdatte ze d'r kloar voor ben ne...", besloot de Lange zoekend. „Zo as 'n donderkop nooit nie uit 't woa- ter komp, voordat ie 'n kiker is. Grote mense vinde 't toch ok nie erg om kindere te moake... en wij wel..." „Misschien zijn we d'r nog niet klaar voor...?" besloot Coen, opeens begrijpend. Een glans trok over zijn gezicht. „Ja, dat kan best!" Hij was geweldig blij en opgelucht over deze minnelijke schikking met de zeden. „Mar", filosofeerde de Lange, „dan salie wij dus op 'n dag wèl groot zijn, en 't ook nie erg vinde!..." En toen hij Coen's gezicht daarvan zag versomberen, moest hij zo verschrik kelijk lachen, dat hij zich languit ach terover in 't gras liet vallen. Toch zou hij wellicht nooit tot de werkelijk zuivere gedachtengang ge komen zijn, als hij niet al die jaren met zo'n peinzend fijn jongetje had omgegaan, als Coen was. En midden in zijn geschater richtte hij zich op, en vroeg: „Zouwe die tuntels van jou nou nog altijd nie groot genog weze?!" en brulde verder Daarna was de geschiedenis van Dubbelbroek en zijn vrouw een van die verraderlijke complicaties, zoals het leven ze ons sturen kan. Coen had niet veel voor Dubbel broek kunnen doen: de man was een arme pachter. Zijn schoorsteen was vernieuwd, en de pacht met tien gul den verlaagd. Coen's geestelijke opgroei had zich voornamelijk gedemonstreerd in een sneller begrip van dergelijke kleinig heden. En tante Lientje had hem.ge holpen, deze verbeteringen erdoor te krijgen al had het ook twee jaar geduurd. De Dubbelbroeks woonden dus sa men in hun huisje, en ploeterden als vroeger van de allervroegste ochtend tot de avondlijke duisternis. En de ze gen van het nageslacht scheen hun niet beschoren. Ach, en als mensen nu toch zo graag kinderen willen hebben, om een horizon langs hun leven te per ken, en eindelijk te weten, waarvoor zij zwoegen en hongerlijden, wat doen ze dan? Zij gaan naar goede raad van an deren luisteren. Alle goede raad had vrouw Dubbel broek niet tot hoopvoller omvang kunnen brengen dan die van een iet wat lompe matteklopper; zij bleef hopeloos. Tot daar op 'n wonderbaarlijke och tend een kwaklap aan haar deur bel de met hoofdpijntabletten en direc toire-elastiek. Die raadde haar, een heel jaar lang haar navel niet te was sen en een stukje rauwe uit onder de zool van haar voet in de kous mee te dragen. Dit alles in streng geheim, zoals al les in het dorp placht te gaan: er werd alleen maar over gefluisterd. Dertien maanden na die glorieuze dag gaf vrouw Dubbelbroek het leven aan een tweeling. En terwijl de vroedvrouw bezig was, in een hevige consternatie nummer één zo'n beetje te wassen en nummer twee ter we reld te helpen, bekende de onthutste vader aan een intimus, dat hij voor alle zekerheid de kuur ook gevolgd had... „En begrijp je doar nou ies van?!" zei de Lange tegen Coen. Hun hele praktische kijk op het le- ven lag aan diggelen. Nee, Coen begreep er geen zier 5 van. Maar hij was op de een of an- s dere manier geweldig in zijn schik. „Het kan wel toeval zijn", zei hij. Doch daarvoor was de Lange weer teveel volksjongen. „Loop!" zei hij, „as die vent dat tege ze zégt, en 't is woar?!" Coen had toen juist aanwezig moe- ten zijn bij het voorlezen uit de Bij- bel. Barend Peun was drie dagen te 5 logeren geweest, en had zijn vroom- heid zo lang niet aan banden kunnen 5 leggen: hij moest 's avonds een stuk 5 uit het Oude Testament hardop le- zen. De tantes zaten daar beleefd bij te 5 staar-ogen, en bloosden nu en dan 5 Victoriaans bij passages, welke zij in E al te lange tijd niet meer gehoord 5 hadden. E FLAT ROCK Carl Sandberg, dichter en biograaf van Lincoln, is zaterdag op 89-jarige leeftijd op zijn kleine boerderij in de nabijheid van Flat Rock overleden. Hij stierf rustig om 14.00 uur W.E.T. op de boerderij waar hij een groot deel van het jaar doorbracht in bed of zittend op de veranda, terwijl hij op zijn gitaar tokkelde. Hij is bijna twee jaar ziek geweest. Sandberg had op 5 januari zijn verjaardag gevierd. Het was een rustige aangelegenheid met alleen zijn vrouw en een of twee vrienden. Mevr. Sandburg zei dat de dichter, Ik denk", besloot Coen peinzend, s die de meeste tijd in bed doorbracht, i f flnrl rlo mancon voreoViillanrla j j:v.i. „dat God de mensen verschillende s manieren geeft, om kinderen te krij- gen. Net, zoals je aardappelen kunt koken of bakken... Maar dat ,ie zélf 5 beslist, of ze kinderen mogen heb- ben". „Verrek", antwoordde de Lange kwiek bleef en de huidige gebeurte nissen tot ongeveer een maand geleden van nabij volgde. Van zijn laatste verjaardag zei mevr. Sandburg: „Hij begint nu van het leven te ge nieten in plaats de schepper te zijn van .w.w, - meien in piaats ae scnepper te zijn van perplex. Daar had hij nog niet aan s boeken en verzen. Hij houdt het meest gedacht. Het was een onprettige con- E clusie, afhankelijk te zijn van God. E Hij moest er zijn hoofd van krabben, „Bedoel je as 'n eh nou ja, dat- te ze ze allenig mar krijge, asse ze verdiene...? omda' ze oarrig geweest benne?" „J-ja", bevestigde Coen, die zo ver E nu weer niet gedacht had. „Nouda's dan ok wat, met die Dubbelbroek!..." besloot de Lan- ge. van historische boeken en poëzie" Hij had in twee jaar geen interview toegestaan. Gewoonlijk maakte hij kor te wandelingetjes en werd hij geholpen met werkjes op zijn boerderij, Conne- mara, op zonnige namiddagen. Ironischer wijze heeft de dichter zich een jaar vergist in zijn eigen sterfdag. Op zijn 80ste verjaardag voorspelde hij dat hij zou sterven op een leeftijd die deelbaar»zou zijn door 11. „Het is onvermijdelijk, onherroepe lijk, het staat in het boek van het lot geschreven", zei hij tot de pers. Op een middag vroeg Coen aan ta fel, of hij nu groot genoeg was, om eens alleen in de portretten-kamer te mogen. Dat veroorzaakte een nadenkend zwijgen bij de tegenpartij. „Waarom?" informeerde tante Ag- E neta dan voorzichtig; want zij was nog niet vergeten, hoe zij hem daar betrapt had op dansen, negen jaar te- voren. Er moet echter wel tussen het kind van vijf en de jongen 3 van veertien. Natuurlijk wist Coen 5- ziekbed in een ziekenhuis te Maastricht dat niet meerE overleden. Vele literaire prijzen zijn de „Waarom?" vroeg Agneta dus. dichter ten deel gevallen: in 1956 de „Ik wou ze zo graag eens bekij- Constantijn Huygensprijs, 1959 de P. C. ken", zei Coen. „En dat kan ik niet Hooftprijs en voorts een staatsprijs doen, als er altijd iemand bij staat te voor letterkunde, de culturele prijs van wachten, of ik haast weg ga". E provincie Limburg en de eremedail- Dat was zéér op-de-man-af. E le van de stad Maastricht. „Ik stam toch van hen af", zei in 1914 verscheen zijn eerste gedich- Coen. „Wat heb je aan je vaderland- tenbundel onder de titel „Het wondere verschil zijn S MAASTRICHT De Limburgse dich- en de jongen E P*erre Kemp is na een langdurig se geschiedenis, als je niet eens je j eigen voorouders mag bekijken?" Ja, daartegen viel eigenlijk niets in te brengen. Het vertederde Agneta's hart zelfs; want sprak daar dan ten langen leste niet het blauwe bloed? E „Goed", antwoordde ze. „Ik zal je E de sleutels straks door Braam laten geven". (Wordt vervolgd) 3563 Deze vliegende-vleugelvormige sneeuwbeesten bleken weldra heel wat minder onschuldig te zijn, dan hun kleinere, slangachtige soortgenoten. Zij doken steeds met zoveel driestheid op de drie mannen neer, dat deze maar een goed heenkomen zochten onder een overhangende rotspunt. Aldus beschermd wachtten zij tot de zonderlinge wezens zouden zijn afgedropen. Doch daartoe schenen zij voorlopig niet bereid te zijn. Zij bleven steeds om de rotspunt heen cirkelen, tot het Arend tenslotte ging vervelen. Hij besloot met ge weld op te treden. De straalpistolen kwamen te voor schijn en zonder omhaal werden de lastige klanten opgeruimd. Nu konden de mannen -hun weg vervolgen. Steeds duidelijker kwam Sandra's stem door: „Ik kan jullie al vaag onderscheiden op de radar-schijf, jongens. Nog even de tanden op elkaar. Ik zorg intussen dat de koffie warm is!!" 29 - „Je liegt, oude", zegt Tsjiao Tai. „Ik weet zeker, dat je vanochtend bezoekers hebt gehad." Als de oude man hem nog steeds niet wil binnenlaten, geeft Tsjiao Tai een harde duw tegen de deur. „Zo, en wat is dat?", zegt hij spottend tegen de herbergier, terwijl hij wijst op de tafel die nog vol staat met eetgerei. „Je zegt toch dat je gesloten was? We hebben daar dan gezeten?" In derdaad is de tafel beladen met rijstkommen, wijnkop jes en etensresten. Een heel gezelschap moet zich te goed hebben gedaan. „Je kunt beter alles opbiechten, herbergier!", vervolgt Tsjiao Tai, „als je tenminste niet wilt, dat ik je voor het gerecht sleep". Het woord ge recht heeft een magische uitwerking op de oude man. Hij valt op zijn knieën en jammert: „Ik kon het niet helpen, edele heer, ze hebben me gedwongen". „Hou op met die smoesjes en vertel me alles", zegt Tsjiao Tai. „Ja, heer, ja heer", stamelt de oude man Hij moet over de zeventig zijn en Tsjiao Tai begint een beetje medelijden met hem te krijgen. „Het is waar dat we haast nooit meer gasten krijgen", zegt de hergergier, „en dat is ook niet nodig. We kunnen ons bedruipen van ons spaargeld. Maar vanochtend bij zonsopgang zijn er zes rovers bij mij binnengedrongen. Ze dwongen mij om een stevig maal voor hen klaar te maken en ze hebben niets be taald" lied". Na enige tijd in Amsterdam als journalist bij het dagblad De Tijd te hebben gewerkt, keerde Pierre Kemp in 1916 naar Maastricht terug en was lange jaren als ambtenaar bij de mijn Laura in Eygelshoven in dienst. In de trein, op weg naar zijn werk, schreef hij bijna dagelijks gedichten. Pierre Kemp was een zeldzaam produk- tief kunstenaar. In de loop der jaren groeide zijn oeuvre uit tot een getal van meer dan zestigduizend gedichten. Zijn werk had vaak een argeloos kinderlij ke toon, doortrokken van een milde hu mor en ironie. LONDEN De Britse dirigent Sir Malcolm Sargent ligt met koorts in bed en kon daarom iaterdaga'vond voor de eerste keer in 21 jaar niet het openings concert van de promenade-reeks dirige ren. De „Proms" hebben hun 73e sei zoen in de Royal Albert Hall bereikt. De nu 72-jarige dirigent Sir Malcolm is sinds 1947 eerste dirigent geweest en heeft altijd het openingsconcert geleid. Hij werd vervangen door Colin Davis van het BBC-symfonieorkest. Albert Hall was uitverkocht met 6500 mensen en vele miljoenen volgden het concert op de tv. Sir Malcolm had verleden week een aanval van ingewandsontste king, welke is teruggekeerd en met koorts gepaard gaat. Onlangs heeft hij een inspannende tournee gemaakt door Australië en met groot succes in Chi cago gedirigeerd. WARSCHAU De Amerikaanse troepen hebben meer dan 100 kerken verwoest in Vietnam, aldus schrijft het Poolse blad voor Katholieke lezers, Slowo Powszechne. In een artikel van Wojciech Zoe- krowski, een Poolse schrijver, die kort geleden een bezoek aan Noord-Viëtnam bracht, wordt gezegd, dat de kerken verwoest worden, omdat de Amerika nen „het Viëtnamese volk willen tref fen en omdat voor de gelovigen de kerk hun bron van kracht en troost is. Zij bombardeerden ook scholen en hospita len. Zelfs het ziekenhuis dat nog niet ge reed was, en door Polen werd geschon ken, werd tot de grond toe verwoest." Zoekrowski zei, dat de Noordviëtna- mese minister van volksgezondheid „geprikkeld werd door mijn naïviteit", toen ik hem vroeg waarom ziekenhui zen niet gemerkt waren met een rood kruis. De minister zei: „Dat deden wij een keer, in Vinh, maar het kruis op het dak versnelde alleen maar de vernieti ging van het ziekenhuis. Zij willen het ons steeds moeilijker maken daarom vernielen zij elk gebouw dat wij kunnen gebruiken LONDEN Een koffertje met siera den ter waarde van ongeveer 400.000 gulden is in de nacht van vrijdag op zaterdag uit de Londense hotelkamer van de Amerikaanse actrice Connie Stevens gestolen. Connie Stevens ver blijft in Londen met haar verloofde Ed die Fisher. „Ik had twee overgrootvaders en twee grootvaders die stierven in jaren die door 11 deelbaar waren. Als ik niet op mijn 88ste sterf wordt ik 99. Het was gemakkelijk om door de 77 te ko men voor een oude dobbelaar, omdat dat een getal is dat door zeven en 11 deelbaar is". „Ik zal vermoedelijk in bed sterven, terwijl ik probeer een gedicht over Amerika te schrijven of over een man die God bidt een leeftijd te berei ken die door 11 deelbaar is". De „Prairie dichter" ging in 1945 naar de bergen van North Carolina en schreef de biografie van Lincoln die door velen zijn grootste werk genoemd wordt. Hij kreeg Pulitzer prijzen zowel voor zijn geschiedkundige werk als zijn poëzie. Hij schreef een roman, verha len en een autobiografie. Hij was hoofdredacteur van een weekblad, een dagblad en buitenlands correspondent- Hij fokte geiten, zong Amerikaanse volksliedjes en werd beroemd in zijn woonplaats als gitarist. Sandburg was uitgesproken links, maar hij koesterde geen sympathie voor het communisme. In 1955 *was communistisch China van plan de 100ste verjaardag te vieren van de pu- blikatie van Whitman's „Leaves of grass" en nodigde Sandburg uit. „Voordat ik een uitnodiging over weeg", aldus Sandburg, „zou ik iets meer van de geest van Walt Whitman de grote apostel van de vrijheid in het land van China willen zien". Op 14 september 1964 kreeg Sand burg van Johnson, de president, de medaille van de Vrijheid tijdens een plechtigheid in het Witte Huis. Sandburg trok voor het eerst de aan dacht met zijn vrije verzen in de taal van het volk en over de dingen van al ledag. Sommigen hadden kritiek op het gebruik van slang, maar hij zei: „Slang is de taal die de mouwen op rolt, in de handen spuugt en aan het werk gaat". Hij werd op 6 januari 1878 geboren in Galesburg, Illinois, zoon van August en Clara Anderson Sandburg. Hij trouw de met Lilian Steichen, de zuster van de beroemde fotograaf Edwar Stei chen, op 15 juni 1908. Zij hadden drie dochters. Maandag zal een particuliere uit vaartdienst gehouden worden in de kerk van St. John in Flat Rock, dicht bij zijn boerderij. Hij zal gecremeerd worden. Geref. kerken. Beroepen te Heerde: E. Boswijk te Jutrijp-Hommerts. Geref. kerken (vrij gem). Beroepen te Zwijndrecht (tweede maal): J. G. Meijer te Heemse, die dit beroep ook aannam. Aangenomen naar Driesum (c.a.): W. J. van der Linde, kandidaat te Zwolle. Baptisten Gemeenten. Beroepen te Veendam: R. J. Vóórhaar te Hengelo. AMERSFOORT Het omzetindex- cijfer bij H. A. de Vries' ijzerhandel N.V. is in het op 30 juni geëindigde boekjaar 1966/'67 ten opzichte van 1965/ '66 gestegen met ruim 19 pet. tot 224. De groei in de omzetten is daarmee toe genomen want over 1965/'66 bedroeg het stijgingspercentage ten opzichte van 1964/'65 ruim 13 pet. In het laatste kwartaal van het boekjaar 1966/'67 is de omzet in vergelijking met de over eenkomstige periode van 1965/'66 toege nomen van 195 tot 255 ofewel ruim 30 pet., zo blijkt uit een opgave van het be drijf. 33. Dat hard weglopen hem niet baten zou zag Tekko spoedig in. Toen hij namelijk nauwelijks op de vlucht geslagen was en eens even voorzichtig achterom keek merkte hij dat de loopkever hem al bijna geheel in gehaald had. „Nee, dat gaat zo niet!" hijgde Tekko, die angstig voortrende. „Daar valt niet tegen te lopen. Ik zal iets anders moeten verzinnen!" Plotseling week htj -jcherp naar rechts uit en stormde op een paar ste vige bloemstengels af. Door deze onverwachte manoeu vre kreeg hij een iets grotere voorsprong op de ver scheurende carabus en had hij juist voldoende tijd om zo hoog in een van de stengels te klimmen dat de kever hem niet bereiken kon. Eén ogenblik leek het of de loopkever niet wist wat hij moest gaan doen. Het scheen Tekko tenminste toe of 't beest draalde maar in werkelijkheid opende 't langzaam de machtige kaken en toen opeens....„KNIP!" Alsof het een nietig vezeltje was brak de stengel, waarin Tekko een goed heenkomen had, in tweeën. Tekko viel met een bons op de grond, sprong weer snel overeind en holde toen struikelend verder. HILVERSUM I 18.00 Koorzang. 18.20 Lichte gr.muz. voor de tieners. 19.00 Nws. en weer- praatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muz. uit Uw vakantieland (gr.): Oostenrijk, Hongarije en Zuid-Afrika. 20.15 Karoet- hamma en de zee, hoorspel. 20.55 Ste reo: Lichte orkestmuz. (gr.). 21.15 Ste reo: Zangrecital (gr.). 21.30 Muz. en dienst: gewijde muz. 22.15 Avondover denking. 22.30 Nws. en herhaling SOS- berichten. 22.40 Literama: radiokro niek over boeken, schrijvers en toneel. 23.00 -Licht muz.progr. (opn.). 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.25 Ik verbind U door praatje. 18.30 Stereo: Lichte gr.muz. 19.40 Humanistisch Ver bond: Reizen naar verbeurd gebied. Toespraak door prof. dr. B. W. Scha per. NRU: 19.50 Licht instrumentaal kwartet. 20.00 Nws. 20.05l Holland Fes tival 1967: Omroeporkest, orgel en koor van de Nederlandse Bachvereniging: klass. en mod. muz. 21.25 Draaimolen van de angst: documentaire over de Volksrepubliek China. 22.00 Let the peoples sing: internationale competitie voor amateurkoren. 22.30 Nws. 22.40 Iks, een sprong in het duister: lichte gr.muz. en reportages. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I. NTS: 18.45 De Minimolen. 18.50 Jour naal. STER: 18.55 Reclame. CVK IKOR/RKK: 19.00 Kenmerk, de weke lijkse actualiteitenrubriek over kerk en samenleving. VARA: 19.30 Wereldkam pioenschappen boogschieten 1967 te Amersfoort. STER: 19.56 Reclame NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Re clame. VARA: 20.20 Achter het nws. 20.45 Tik Tak Tor, wedstrijdspel. 21.15 Naar de Zuidpool met Peter Scott, filmreportage (BBC). 22.05 Blokfluitre cital met toelichting: oude en nieuwe muz. NTS: 23.55-24.00 Journaal. NEDERLAND II. NTS: 20.00 Nws.- in 't kort. STER: 20.01 Reclame. NCRV: 20.05 De held, TV-film uit het Wilde Westen. 20.30 De zee droogt op. Filmreportage over de Kaspische Zee. 21.05 Op verzoek: lied jes voor liefhebbers van Nederlandse amus.muz. 21.40 Windkracht en geest kracht: Tricht een maand na de ramp. 21.45 Instrumentaal kwartet. STER: 21.56 Reclame. NTS: 22.00-22.15 Jour naal. re en HILVERSUM I KRO: De 4-daagse te Nijmegen: portages om 7.32, 9.00, 12.40, 15.30 19.10 uur. 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord, le zing. 7.15 Lichte gr. muz. (7.30 - 7.32 Nws). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Voor de kinderen. 8.30 Nws. 8.32 Tou- ringclub: vakantietips. 8.45 Stereo: Lichte gr. muz. (9.25 Conciliepost bus; 9.35 Waterstanden). 10.00 Stereo: Aubade: klass. gr. muz. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Stereo: Musette-orkest. 12.18 Marktber. voor schippers. 12.20 Voor de landbouwers. 12.27 Mededelin gen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Act. 12.50 Licht ensemble met so listen. 13.30 Musiësta: licht gevarieerd muzlpr. 14.00 In de duivel moet je wel geloven, hoorspel. 14.35 Stereo: Metro- pole-orkest met zangsoliste: amuse mentsmuziek. 15.00 Pizzicato: Muzikaal middag magazine. 17.00 Overheidsvoor lichting: Nws uit de Ned. Antillen. Spreker: Henk Dennert. 17.10 Voor de jeugd. HILVERSUM II AVRO: 7.00 NWs. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte 'gt.muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte gr.muz. (8.30-8.35 De groente man.) 8.50 Morgenwijding. 9.00 Klank juwelen (gr.). 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.): populair verzoekplatenprogr. (11.00 - 11.02 Nws). 11.55 Beursberichten. 12.00 Stereo: Me- tropole-orkest. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.40 Stereo: Licht orkest. 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.27 Mo derne muz. (gr.). 15.00 We weten er al lemaal niet veel van: een reeks pro gramma's over het buitengewoon lager onderwijs (I). 15.25 Stereo: Viool en piano: klass. muz. 16.00 Nws. 16.02 Rostrum of Composers 1966: Omroep orkest van Radio Wenen: moderne mu ziek. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 New York calling. 17.20 Lichte gr.muz. voor de tieners. HILVERSUM III TROS: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.10 Vakan tietips. 9.13 Stoppen maarrrr: platen- programma met interviews. VARA: 10.00 Nws. 10.02 Kwink: pop- en caba- retmuz. (10.30 Geen ja, geen nee. 11.00 Nws). 12.00 Nws. 12.02 Eks pres: pla ten bij de lunch. (13.00 Nws). 14.00 Nws. 14.02 Verzoekplatenprogramma. (16.00 Nws.). 17.00. 1-7.02 - 18.00 55555en en 6666en. MAANDAG 24 JULI. DUITSLAND I. 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herh. v. gisteren). - 10.20 Sportjournaal. 10.50 Dierenprogr. 11.35 Progr. over filmar tiesten. 12.00-13.30 Actuele kroniek. 16.40 Nws. 16.45 Filmreportage. 17.10 Progr. over verkeersopvoeding. 17.35 Waarnemingen uit het dagelijkse leven. 18.00-18.05 Nws. Regionaal programma. NDR: 18.05 Actualiteiten. 18.19 Sport journaal. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Ac tualiteiten. 19.26 TV-film. 19.59 Progr.- overz. WDR: 18.05 Nws. uit Rijnland- Westfalen. 18.10 Uitzending over die renriemteken Leeuw. 18.25 Hier und Heute (I). 18.50 Goedenavond. 19.00 Hier und Heute (II). 19.10 TV-film. 19.40 TV-film). 20.00 Jpurnaal en weer bericht. 20.15 Report. 21.00 Muz. amu- sementsprogr. 21.45 TV-discussie. 22.30 Journaal en weerbericht. Aansl.: com mentaar. 22.45 Ballet. DUITSLAND H. 18.10 Nws.. en weerber. 18.20 Die Drehscheibe. 18.55 Oude films. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en thema's van de dag. 20.00 Dagboek uit de katholieke kerk. 20.15 Film. Aansl.: Nws. 21.00 Braziliaanse speelfilm (niet voor jeug dige kijkers). 22.30 Nws., weerber. en thema's van de dag. iiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiui EEN LUCHTFILTER. DE LUCHT GAAT DOOR REINIGENDE APPARATEN HnmiiimmiHMtmmnnmmimn zm r 'V- BONN West-Duitsland, de op een na grootste handelsnatie ter wereld, heeft in de eerste helft van dit jaar een groot handelsoverschot opgebouwd van 8.771.000.000 mark (2.192.750.000 dollar), aldus deelt het ministerie van Economi sche Zaken mede. De uitvoer heeft in die periode ongeveer 42.7 miljard mark (10.6 miljard dollar) en de invoer 33.9 miljard mark (8.4 miljard dollar) be dragen. Het overschot in de eerste helft van het vorige jaar bedroeg slechts 2.222.000.000 mark (555.500.000 dollar). De handelsvoorwaarden zijn blijk baar voor Duitsland ook sterk verbe terd. De invoerprijzen waren twee pro cent lager, terwijl de uitvoerprijzen slechts zeer weinig zijn gedaald. Een percentage werd door 't ministerie niet vermeld. Hoewel de Westduitse zaken zich in het binnenland in een stagnatie bevin den. is het effect geweest dat de vraag naar import is verminderd, terwijl de uitvoer zich is blijven uitbreiden. De cijfers voor juni vertonen een stijging van het handelsoverschot van drie keer zo veel als in juni 1966. DEN HAAG De verwachtingen van de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten voor de Nederlandse schoenproduktie in 1967 zijn niet hoog gespannen: een teruggang ten opzichte van 1965 in de orde van grootte van 5 pet. lijkt waarschijnlijk, zo deelt de fe deratie mee in haar verslag over 1966. De economische resultaten van het jaar 1966 moeten over het algemeen als ongunstig worden beoordeeld. De pro- duktiviteitsstijging van 4 pet. was niet voldoende om de stijging van de loon- en salariskosten te kunnen op vangen. Bovendien slaagden verscheidene fa brikanten er niet in om de enorme prijsstijging van grondstoffen in 1966 16 pet.) door te berekenen in het eindprodukt vanwege de hevige prijs concurrentie op de binnenlandse zowel als op de buitenlandse markt. Er is reden om aan te nemen dat de winsten als ge volg hiervan ongeveer gehalveerd zijn t.o.v. 1965. De ontwikkeling leidde er ook toe dat de personeelsbezetting in 1966 gemid deld met 3,6 pet. afnam. Aan het eind van 1966 lag de personeelsbezetting in de schoenindustrie zelfs 5,5 pet. bene den het peil van eind 1965. In 1966 werd de schoenenbranche ge confronteerd met een aarzelende en zelfs enigszins afnemende vraag naar schoenen. Behalve de teruglopende con junctuur hebben hierbij ook andere fac toren een voorname rol gespeeld. Het effect van de relatief grote prijsstijging van schoeisel in de detailhandel bij voorbeeld heeft er zeker ook toe bijge dragen dat het publiek in 1966 terughou dend was bij het aankopen van schoei sel. In de laatste 10 jaar was een da ling van het reële schoenverbruik niet meer voorgekomen. Overigens lijken recente cijfers over de eerste maanden van 1967 op enig herstel van de vraag- ontwikkeling te wijzen. AMSTERDAM De Rembours- en Industriebank N.V. (incourant) heeft het 31 maart geëindigde boekjaar 1966/ 1967 wederom met een iets hogere winst kunnen afsluiten, zo meldt het verslag. De deelnemingen hebben daaraan voor een belangrijk deel bijgedragen. De Beneluxbank te Antwerpen kon opnieuw op een gunstig jaar terugzien. Zeer bevredigend noemt de directie het, dat deze bank het dividend over het verdubbelde kapitaal heeft kunnen handhaven. Ook de resultaten van de dochter maatschappij op Curagao, de Leeward Islands Trust, waren gunstig. Het ba lanstotaal steeg van f 67,8 min tot f 93,1 min. Volgens de winst- en verliesreke ning bedroeg de bate aan interest, pro visie en diversen f 1,22 min (f 1,14 min). De algemene onkosten stegen tot f 727.000 (f 678.000), waarna het hogere netto-winstsaldo resteert van f 504.000 (f 470.000). Voorgesteld wordt een on veranderd dividend van 8 pet. ROTTERDAM Drie grote Euro pese scheepswerven, waaronder één Ne derlandse, hebben besloten tot en nau we samenwerking op technisch gebied. Deze ondernemingen zijn Cammel Laird, één van Engelands grootste wer ven; het concern van Verolme en A. G. Weser, een groot Duitse bedrijf met werven in Bremen en Bremerhaven. Bij deze ondernemingen zijn dertigdui zend man werkzaam in de scheepsbouw, de scheepsreparatie en werktuigbouw. De groep stelt zich vooral ten doel gezamenlijk projecten te ontwikkelen, waardoor de kosten kunnen worden ge drukt en aandacht kan worden geschon ken aan een groter aantal ontwerpen van allerlei typen schepen. Een bespa ring van de kosten willen de drie onder nemingen ook bereiken door een geza menlijke inkooppolitiek. De bestaande werkmethodes zullen bovendien wor den onderzocht en zo mogelijk verbe terd. De overeenkomst geldt behalve voor de scheepsbouw ook de werktuigbouw voor staalconstructies, zoals booreilan den. Marineschepen vallen niet onder het akkoord. De ondernemingen wijzen er nadruk kelijk op dat deze internationale over eenkomst samenwerking op nationaal gebied niet uitsluit. De bedrijven zullen ieder voor zich samenwerking met wer ven binnen de eigen landsgrenzen blij- van nastreven.

De Vallei | 1967 | | pagina 2