Nederlandse zwemploeg bracht Hongarije verpletterende nederlaag toe Waterpoloteam speelde gelijk tegen Hongarije DIT REGISTREERDEN DE CHRONOMETERS Gert Bongers excelleerde op Apeldoornse wielerbaan Wim Loos op Francorchamps verongelukt Remise-dag in IBM-toernooi Jim Clark boekte zege in Madrid Emerson versloeg Santana Vijf nationale records verbeterd Casals versloeg King-Moffitt Zuid-Afrika klopte Brazilië met 5-0 Peter Soeters Leids tenniskampioen Judith Salomé won jeugd-tennistoernooi TENNIS-ALLERLEI Rudi Mol snelste in 25 km-wedstrijd Nieuwe lente lijkt te zijn aangebroken SPORT van hier en daar Liefst vijf Oppermachtig Davis-Cup riYirii- MAANDAG 24 JULI 1967 FRANCORCHAMPS Negen perso nen zijn het afgelopen weekeinde bij autoraces om het leven gekomen. Za terdag verongelukte de 31-jarige Duitse Giinther Klass in de training voor de Grote Prijs van Mugello, die op het cir cuit van Florence werd gehouden. Wim Loos, die zich in twee jaar tijd ontwik keld had tot een coureur waar men ook buiten Nederland grote verwachtingen van had, kwam in de nacht van zater dag op zondag om het leven, toen zijn Alfa Romeo GT bij lichte mist in de 24-uursrace van Francorchamps »van de weg raakte. De toerwagen van de 21- jarige rijder uit Zantvoort kwam tegen een landbouwtrekker tot stilstand. Loos, die uit de wagen werd geslingerd, over leed toen hij per helikopter van het cir cuit naar het ziekenhuis in Luik werd vervoerd. In twee maanden tijd zijn al leen in Europa zeven coureurs veron gelukt. Zondag eiste de autosport te Louren- co Marques op Mozambique zeven men senlevens. De Repco-Brabham van de Zuidafrikaanse rijder Botha vloog uit de bocht en reed op het publiek in. Ze ven toeschouwers, onder wie twee kin deren werden door de bolide gedood. Volgens de eerste berichten liepen ten minste tien anderen ernstige verwon dingen op. Volgens de coureurs, die dicht ach ter de Alfa Romeo GT van Loos reden toen het ongeluk gebeurde, had de wa gen een snelheid van ongeveer 165 km per uur. Waarschijnlijk is de rijder uit Zandvoort geschrokken van het blauwe zwaailicht van de ambulance, die hulp verleende aan de Belg De Keyn, die en kele minuten eerder in de bocht van AMSTERDAM Alle partijen voor de v\jfde ronde van het internationale IBM-toernooi, dat in Amsterdam ge houden worden, eindigden zaterdag in remise. Er werd echter wel degelijk ge vochten om de overwinning. Zo bracht de Zuidslavische groot meester Ciric leider Portisch (Honga rije) in grote moeilijkheden, maar na uren moeizaam verdedigen kon de sterke Hongaar toch een half puntje aan zijn totaal toevoegen. Scholl leverde een verdienstelijke prestatie door de Rus Kotov remise af te dwingen in een partij, die veertig zetten vergde. Kotov is de grootste con current voor Portisch, want de Rus heeft slechts een half punt achterstand. Donner had tegen Pachman een goede stelling ontwikkeld, maar kon deson danks niet tot de volle winst komen. In de meestergroep bleef het drietal Gereben, Marovic en Medina op kop met de goede score van vier punten uit vijf partijen. De uitslagen luiden: Grootmeestergroep: 5e ronde: Ene- voldsen (Den.)Zuidema (Ned.) V»V«; Ciric (Z.-S1.)—Portisch (Hong.) Ree (Ned.)Langeweg (Ned.) V»Vt; Mojsejev (Rusl.)Ghitescu (Roem.) V*— V»; Kotov (Rusl.)Scholl (Ned.) V*Vt; Donner (Ned.)Pachman (Ts.-Si.) VtVt. Stand na vijf ronden: 1. Portisch 4 pnt; 2. Kotov 3Vt pnt.; 3/4/5. Ciric, Lan geweg, Mojsejev 3 pnt.; 6/7/8. Donner, Enevoldsen, Ghitescu 2V« pnt.; 9. Pach man 2 pnt.; 10/11. Ree, Scholl lVt pnt; 12. Zuidema 1 pnt. Meestergroep: 5e ronde: Jongsma (Ned.)Smederevac (Z.-Sl.) afgebr., Medina (Sp.)Slisser (Ned.) 10; v. d. Lijn (Ned.)Gereben (Zwits.) 01; Ma rovic (Z.-Sl.)—Tatai (Italië) Vt—Vt; De Rooi (Ned.)— v. d. Weide (Ned.) 1—0. Stand na vijf ronden: 1/2/3. Gereben, Marovic, Median 4 pnt.; 4. Tatai 2Vt pnt.; 5/6. Jongsma, Smederevac 2 en 2 afgebr.; 7/8. v. d. Lijn, De Rooi 2 pnt.; 9. Slisser lVt; 10. v. d. Weide 0 pnt. MADRID De Schot Jim Clark heeft met een Lotus 48 de Grote Prijs van Madrid voor formule II wagens ge wonnen. Hij reed over de 187 kilometer een gemiddelde van 131.497 km/uur. De Brit Jacky Stewart werd, met Matra Cosworth op acht seconden tweede. De uitslag van deze race, die meetelt voor het Europese kampioenschap in deze klasse luidt: 1. Jim Clark met Lotus 48, de 55 ronden (187 km) in 1.25.29 (ge middelde 131,497 Km/uur); 2. Jacky Stewart (G.B.) met Matra Cosworth op 8 sec.; 3. Chris Irwin (G.B.) met Lola T 100 op 14 sec.; 4. Jack Brabham (Austr.) met Repco Brabham op 24 sec. Stavelot van de weg was geraakt en ernstig werd gewond. De Alfa sloeg over de kop en Loos, die geen autogor del droeg, werd uit het voertuig geslin gerd. Franco Lini, manager van de Italiaanse Ferrari-renstal, kwam enke le maanden geleden onder indruk van de prestaties van de jeugdige Neder lander. Hij zag Loos in actie tijdens de toerwagenrace, die aan de Grote Prijs van Nederland voor formule-l-renwa- gens voorafging. Enkele weken daarna kreeg de rijder uit Zandvoort de uitno diging op de circuits van Monza en Mo dena een proeve van bekwaamheid af te leggen. Hij zou onder meer de 12-ci- linder formule-l-wagen van Ferrari mo gen rijden en de z.g. „prototypes", die deelnamen aan de strijd om de wereld kampioenschappen merken. Indien Loos op de Italiaanse circuits had aange toond, dat hij de capaciteiten had om deel uit te maken van een fabrieks- team, zou de Italiaanse manager hem hebben aangewezen voor wedstrijden, die in het begin van 1968 in Australië en Tasmanië worden gehouden. Al op zeer jeugdige leeftijd was de Nederlander vertrouwd met automobie len. Toen hij twaalf jaar oud was, reed hij al in wagens van de anti-slipschool van Rob Slotemaker, die bij het circuit van Zandvoort is gevestigd. Direct na dat hij 18 jaar was geworden haalde hij het rijbewijs, waarna de weg naar een startlicentie voor hem open lag. Het Racing Team Holland zag spoedig, wel ke mogelijkheden er in de Nederlander scholen. Hij reed een groot aantal toer- wagenraces voor het team. Inmiddels was hij instructeur op de school van Slotemaker geworden. Sa men met zijn werkgever vormde hij la ter het Racing-Team Slotemaker. De kans was groot, dat Loos komen de zondag op het circuit van Zandvoort zijn debuut zou maken in Nederland als formule-2-coureur. Voor de wed strijd om het Europese kampioenschap formule-2-renwagens, die de NAV orga niseert, werd namelijk een fabrieks-Lo- tus beschikbaar gesteld voor Loos of Slotemaker. OLDENZAAL Het Nederlandse zwemmen heeft dit weekeinde in Olden- zaal de na Leipzig gebroken draad van het succes weer opgevat. Hongarije, vanouds een zwemnatie van reputatie, werd een vernietigende nederlaag (112- 61) toegebracht en er konden nauwelijks voldoende bloemen worden aange voerd om in deze tijd van love-ins het vreugdebetoon een passende omlijsting te geven. Vijf jaar nadat Forbes Carlile uit middelmatige talenten een super team smeedde, zijn er tekenen, dat een nieuwe lente is aangebroken. De enkele coryfeeën van de oudere generatie die standhielden in de achter ons liggende donkere periode (Ada Kok, Betty Heukels, Klenie Bimolt en Dick Langer horst) werden thans geïnspireerd door het enthousiasme van de zorgvuldig door Carlile's opvolger Rob Kerkhoven gekweekte nieuwe lichting. Zwemmend Nederland is de crisisjaren teboven. In tegenstelling tot Hongarije, dat de wis seling van de wacht in het geheel niet heeft kunnen opvangen. De achterstand op landen als de V.S., Rusland en Frankrijk is voor Nederland in enkele jaren tijd enorm veel groter geworden. Maar de verjongde ploeg, die zo succesvol streed in Oldenzaal, vormt thans de basüs waarop straks successen van meer dan nationale betekenis kunnen worden gebouwd. In Mexico-Gty zal blijken of Rob Kerkhoven ook in dit opzicht de maarschalkstaf van Carlile heeft over genomen. land (4.11.3) onaangetast zou blijven. De Nederlandse ploeg finishte tenslotte in 4.13.2. Roy Emerson, eerste geplaatst in het toernooi om de internationale tennis kampioenschappen van Zwitserland, heeft zondag zijn enkelspeltitel gepro longeerd. In de eindstrijd versloeg de Australiër de Spanjaard Manuel San tana in drie sets: 62, 86, 64. Het was de vierde maal dat Emerson win naar werd. Voordien zegevierde hij in 1960, 1961 en 1966. Samen met Santana legde Emerson ook nog beslag op de dubbelspeltitel. De Australisch-Spaanse combinatie ver sloeg het Amerikaanse duo Jim McMa- nus/James Osborne met 64, 86, 57, 46, 6A In het dames-enkelspel ging de titel naar de 23-rjarige Zuidafrikaanse An nette van Zyl, die met 61, 36. 63 over de Australische Jean O'Neill- Lehane zegevierde. De titel in het gemengd-dubbelspel was voor Lesley Turner en haar land genoot Bill Bowrey. Zij versloegen de Amerikaans-Rhodesische combinatie Jim McManusPat Walkden met 36, 6—1, 6—3. In het schitterend gelegen verwarm de openluchtbad „De Vondersweyde" te Oldenzaal opereerde geen team van wereldklasse. Er vielen dan ook geen wereld- of Europese records, zoals in het verleden bij deze ontmoeting ge bruikelijk was. Alleen Ada Kok, geïn spireerd door de gedachte aan het duel van twee jaar geleden in Boedapest, toen zij de nederlaag (96127 verguld de met het fabuleuze wereldrecord van 1.04.5 op de vlinderslag, balde al haar krachten in een vernietigende sprint, die haar op 1.05.0 bracht, de op één na beste tijd uit haar glanzende carrière. Amsterdamse Ada tegen de wens van Kerkhoven wat bijverdienend els badjuffrouw in Limburg bleek in het veertiendaagse bezoek aan 's we relds beroemdste trainer George Hai nes van Santa Clara in Californië pre cies voldoende opgejaagd om na een week van betrekkelijke rust in het Haagse trainingskamp tot een geweldi ge krachtsexplosie te komen. Ook de 400 m vrije slag won zij zaterdag niet voluit zwemmend in de veelbe lovende tijd van 4.56.3, waarbij de jon ge Yvonne van Kuilenburg haar goed assisteerde met een tweede plaats in de nieuwe jeugdrecordtijd van 5.00.0. Op 20-jarige leeftijd heeft Ada Kok nog lang niet afgedaan. Kerkhoven had Nel Bos, die op de eerste dag in het vrijeslagduel tegen de Hongaarse ster Judith Turoczy ver loor, maar er met 1.02.2 een nieuwe persoonlijke recordtijd aan overhield, de opdracht gegeven het rustig aan te doen op de vlinderslag van zondag. De Nederlandse coach speelde namelijk met de gedachte aan een Europese re cordverbetering op de 4 x 100 m vrije slag, die nog moest komen. De blonde sportlerares uit Wormer werd echter hevig opgejaagd door de 13-jarige An drea Gyarmati, die met 1.08.4 een nieuw Hongaars record vestigde. Nel Bos bleef dit veelbelovende talentje met handslag voor en finishte in de prima tijd van 1.08.0. De herovering van het Europese vrijeslagrecord op Rusland werd tenslotte niet verwezen lijkt. Mirjam van Hemert (met 1.03.2 ook al sneller dan ooit op het persoon lijke nummer) startte met 1.03.0. Corry Mulder, die de plaats heeft overgenomen van Lidia Schaap, kwam eveneens uit op een tussentijd van 1.03.0, maar Bep Weeteling nam te laat over en ging bovendien stroef door het water (1.04.4), zodat Nel Bos als laatste zwemster al op het startblok wist, dat het Europese record van Rus- Ada Kok: geïnspireerd Zo bleven tenslötte alleen de Neder landse records over als doelen waarop gemikt kon worden. Niet minder dan vijf werden omver gekegeld. Drie door de 21-jarige Haagse student in de li chamelijke opvoeding Dick Langer- horst: de 40, 80 en 1500 m vrije slag in respectievelijk 4.22.0 (oude record 4.22.6 van Johan Bontekoe), 9.14.9 (ou de record op zijn naam met 9.15.3) en 17.41.8 (oude record eveneens op zijn naam met 17.41.9). Daarnaast kwam het vijftienjarig rugslagtalent van De Dolfijn uit Amsterdam, Bob Schoutsen, tot twee records: als startnummer van de wisselslag maakte hij op de rugslag 1.02.8 en zondag won hij het persoon lijke 200-meternummer in 2.16.1. Met deze tijden zou hij op de wereldrang lijst van vorig jaar hebben behoord tot de eerste twintig op de 100 en zelfs tot de eerste tien op de 200 meter. De opkomst van deze pupil van Bartels man is zo duizelingwekkend snel ge gaan, dat men kan gissen, waartoe hij in staat is bij de volgende hoogtepunten van het seizoen: de nationale kampi oenschappen in Groningen, de landen- wedstrijd tegen Engeland en de zes- landenwedstrijd half september in Dortmund. Coach Kerkhoven mikt op toppresta ties tijdens de nationale kampioen schappen. Dick Langerhorst echter heeft zijn top later gepland: bij de zes- landenwedstrijd in het duel tegen we reldrecordhouder Alain Mosconi op de 400 m vrije slag. Na de ups van vele overwinningen bij landenwedstrijden en de downs bij de Olympisthe Spelen in Tokio ^en de Europese kampioenschap pen van Utrecht wil Langerhorst de laatste jaren van zijn zwemcarrière een indrukwekend aanzien geven. Za terdag had de Hagenaar, die dertig vijfendertig km per week traint, als doel te komen tot 17.30.0 op de 1500 meter. Tot achthonderd meter hield hij het schema van 1.10 per 10 meter goed aan. Daarna werd hij vermoeid, ging aantikken bij de keerpunten en het werd twijfelachtig of hij al dan niet onder het Nederlandse record zou blijven. Aanmoedigingen schalden over het water en Kerkhoven riep per abuis enthousiast „allez" tegen een bijna in- .gelopen Hongaar. Geruime tijd nadat LangerhorsJ had aangetikt werd be kend, dat hij het Nederlandse record met 0,1 sec. had verbeterd. Een schra le beloning voor bijna achttien minu ten hard zwemmen. De gatsometer gunde hem zelfs die eer niet. Het appa raat stopte op 17.42.3. De drie hand- Dick Langerhorst: drie records ver beterd tijdwaarnemers hadden respectievelijk 17.41.8, 17.41.8 en 17.41.9. Inmeddels was Johan Schans uit kansloze vierde posi tie opgerukte naar de tweede plaats en deze Vechtstreekzwemmer vestigde met 18.03.5 een persoonlijk record. Nederland was in Oldenzaal opper machtig. Zevenmaal finishten de Ne derlandse vertegenwoordigers als eer ste en tweede. Daarbij waren persoon lijke records voor Coby Sikens (1.10.4) en Coby Buter (1.11.1) op de rugslag en voor de achter Betty Heukels (5.33.0) als tweede finishende Els Hulsebos op de wisselslag (5.37.5). Daarnaast waren er individuele overwinningen voor Ar thur van Oest op de 200 meter school slag (2.38.5) en de in Amerika stude- derende Bob Kammeyer op de 100 meter vrije slag (56.3 sec.). De Nederlandse meisjes en jongens waren in ongeveer gelijke mate sterk als de Hongaarse ploeg zwak was: de meisjes wonnen hun nummers met 5538. Zelfs indien het schoonspringen en waterpolo in de totaaltelling zouden zijn opgenomen hetgeen niet gebeurde, omdat men dat twee jaar geleden in Boedapest ook niet had gedaan zou dat de Hongaren niets hebben geholpen. De waterpolo-ploeg verloor weliswaar op de tweede dag met 71, maar had in de officiële in terland van zaterdag gelijk gespeeld met 5—5. Bij het schoonspringen com penseerden de voortreffelijke presta ties van Marriet Dommers en Eljo Kui ler het verlies van de heren. De Neder landse meisje^ eindigden als eerste en tweede, en worden steeds serieuzer kan didaten voor een plaats in de Olympi sche ploeg voor Mexico. MILWAUKEE De 18-jarige Rose mary Casals heeft in de halve finale v.d. Amerikaanse tenniskampioenschap pen op verharde banen, die in Milwau kee werden gehouden, Wimbledon-kam- pioene Billy Jean King uitgeschakeld. Rosemary, een nicht van de Spaanse componist Pablo Casals, won in twee sets (6-4, 6-4) en zal in de finale titel verdedigster Nancy Richey ontmoeten. Richey schakelde in de halve finale de Australische Kerry Melville uit met 6-1, 7-5. In het herenenkelspel bereikte Arthur Ashe de halve finale dank zij 'n gemak kelijke overwinning (6-1, 6-3, 7-5) op de Australiër John Cooper. OLDENZAAL Een herboren Ne derlands waterpolozevental heeft zater dag in Oldenzaal de reeks nederlagen te gen sterke tegenstanders afgebroken met een bijzonder knap geiyk spel tegen het van oudsher sterke Hongarije. Er was een handigheidje voor nodig om zo ver te komen. Eén minuut voor het ein de, by de stand 4-5, verdween Geutjes by een aanval ineens onder water. De onbekwame Franse scheidsrechter An- gelli Het zich misleiden. Hy kende Ne derland een derde strafpunt toede sterk meelevende toeschouwers, die met stygende bewondering hadden gezien, hoe de formatie van Gerrit Janssen met gedurfde, open aanvallen probeerde Hongarye te overmeesteren, barstten in luide aanmoedigingen uit. Nico van der Voet zwom naar de viermeteriyn. Hevig geëmotioneerd schreeuwde Janssen „Nee, nee." Maar zyn stem ging in het tumult verloren. Machteloos keerde de coach van het Nederlands zevental zich De uitslagen in de landen-zwem- wedstrijd Nederland-Hongarije in Ol denzaal waren: 400 m. vrije slag dames: 1. Ada Kok (Ned) 4.56.3; 2. Yvonne van Kuilenburg (Ned) 5.00.0 (nieuw Nederlands adspi- rantenrecord)3. Judit Baranyi (Hong) 5.25.6; 4. Maria Balla (Hong) 5.45.0. 200 m. vlinderslag heren: 1. Peter Lazar H(ong) 2.21.2; 2. Elt Drenth (Ned) 2.21.6; 3. Frenc Redei (Hong) 2.21.8; 4. Paul van Daalen (Ned) 2.25.4. 200 m. schoolslag dames: 1. Klenie Bimolt (Ned) 2.53.0; 2. Betty Heukels (Ned) 2.54.9; 3. Marta Egervay (Hong) 2.55.5; 4. Edit Kovacs (Hong) 3.02.2. 200 m. schoolslag heren: 1. Arthur van Oest (Ned) 2.38.7; 2. Istvan Szentir- may (Hong) 2.40.8; 3. Csaba Ali (Hong) 2.41.9; 4. Ben Sliphorst (Ned) 2.43.1. 100 m. vrije slag dames: 1. Dudit Turoczy (Hong) 1.02.0; 2. Nel Bos (Ned) 1.02.2; 3. Mirjam van Hemert (Ned) 1.03.2; 4. Andrea Gyarmati (Hong) 1.05.6. 1500 m. vrye slag heren: 1. Dick Lan gerhorst (Ned) 17.41.8 (nieuw Neder lands record); 2. Johan Schans (Ned) 18.03.5; 3. Istvan Hevesi (Hong) 18.13.8; 4. Giorgy Kosztolanczij (Hong.) 19.06.6 4 x 100 m. wisselslag dames: 1. Neder land (Coby Sikkens, Ada Kok, Klenie Bimolt, Nel Bos) 4.41.3; 2. Hongarije (Maria Balla, Edit Kovacs, Marta Eger vay, Jidut Turoczy) 4.47.9. 4 x 100 m. wisselslag heren: 1. Neder land (Bob Schouten, Wieger Mensoni- des, Elt Drenth, Bob Kammeyer) 4.12.7; 2. Hongarije (Josef Csikamy, Istvan Sentirmay, Peter Lasar, Galio Gushe- ro) 4.14.5. 400 m. vrije slag heren: 1. Dick Lan gerhorst (Ned) 4.22.0 (nieuw Nederlands record); 2 Istvan Hevesi (Hong) 4.27.0; 3. Elt Drenth (Ned) 4.27.3; 4. Mattias Borloi (Hong) 4.31.0. 100 m. vlinderslag dames: 1. Ada Kok (Ned) 1.05.0; 2. Nel Vos (Ned) 1.08.0; 3. Andrea Gyartmati (Hong.) 1.08.4 (nieuw Hongaards record); 4. Edit Kovacs (Hong) 1.11.4. 200 m. rugslag heren: 1. Bob Schou ten (Ned.) 2.16.5 (nieuw Nederlands re cord); 2. Rinus Van Beek (Ned) 2.19.0; 3. Joszeph Csikany (Hong.) 2.21.6; 4. Laszlo Kseh (Hong) 2.24.5. 100 m. rugslag dames: 1. Cobie Sik kens (Ned) 1.10.4; 2. Cobie Buter (Ned) 1.11.1; 3. Maria Balla (Hong) 1.11.9; 4. Edina Pok (Hong) 1.13.2. 400 m. wisselslag persoonlijk heren: 1. Peter Lazar (Hong) 4.58.4 (nieuw Hon gaars record); 2. Gyorgy Kasztolanczy (Hong) 5.02.6; 3. Wim Mulder (Ned) 5.10.5; 4. Wim de Boer (Ned) 5.14.1. 400 m. wisselslag persoonlijk dames: 1. Bettie Heukels (Ned) 5.33.0; 2. Els Hulsebos (Ned) 5.35.1; 3. Martha Egerva- ry (Hong.) 5.37.5; 4. Judith Turcczy (Hong) 5.38.2. 100 m. vrije slag heren: 1. Bob Kam meyer (Ned) 56.3; 2. Gabor Kuczera (Hong) 57.0; 3. Aadt Oudt (Ned) 57.2; 4. Laszlo Csaba (Hong) 58.0. 4 x 200 m. vrije slag heren: 1. Neder land (Dick Langerhorst, Johan Schans, Elt Drenth, Aad Oudt) 8.22.0 (beste tijd ooit door een nationale ploeg gemaakt) 2. Hongarije (Jaczo, Csaba, Kuczera, La zar) 8.31.0. 4 x 100 m. vrije slag dames: 1. Neder land (Mirjam van Hemert, Corrie Mul der, Bep Weeteling en Nel Bos) 4.13.2; 2. Hongarije (Judith Baranyi, Edith Ko vacs, Andrea Guarmati en Judith u- roczy) 4.22.0.Gediskwalificeerd wegens foute eerste wissel. Eindstand schoonspringen: Dames: 1. Marriet Dommers (Ned) 646.00; 2. Eljo Kuiler (Ned) 623,85; 3. Maria Toth (Hong) 547,45; 4. Eva Felhosy (Hong) 508,55; Heren: 1. Janos Konkoly (Hong) 664,00 2. Andreas Urbanyi (Hong) 640,35; 3. Ton van Oudheusden (Ned) 611,10; 4. Hans Feis (Ned) 252,80. af, toen de lange arm van „De Poot" naar achteren ging. Even een moment van doodse stilte, dan een luid gejubel. Gerrit Janssen veerde op en voerde in zyn eentje een Indianendans uit Van der Voet had de kans benut 5-5 tegen Hongarije. Een nauweiyks te geloven resultaat van de ploeg, die tegen Rus land en Oost-Duitsland zo had teleur gesteld. Overigens bleek ook by deze ontmoe ting duideiyk, dat de nieuwe spelregels de scheidsrechter tot een absoluut heer ser hebben gemaakt. Van de tien doel punten ontstonden er acht uit strafwor- pen. Met de snelheid van een reken machine verschenen de strafpunten op het speciaal daarvoor ontworpen score bord. Het uitlokken van overtredingen loonde meer de moeite dan hard zwem men, zoals de Hongaren al gauw door hadden. Maar ook Nederland leerde snel en zo gebeurde het, dat alle open aan vallen, die Nederland ondernam, slechts één doelpunt tot gevolg hadden dat van Hoogveld, waarmee de stand op 1-1 kwam. De overige vier ontstonden na strafworpen, die werden benut door Geutjes (2 x) en Nico van der Voet (2 x). Hongarye maakte in feite geen enkel normaal doelpunt. De treffer, waarmee Szivos de stand op 2-3 bracht, was ongeldig, omdat de Hongaar zich hard handig afzette tegen Wouda. Maar hoe wel deze actie een seconde of tien in beslag nam, zag Angelli er geen over treding in. Nederland raakte in die tweede periode zelfs met 24 achter door nog enkele onbegrypelijke scheids- rechteriyke beslissingen, die de Honga ren een strafschop opleverden. Deze werd onberispeiyk benut door Felkei, die in totaal viermaal op deze wyze scoorde. Zyn ploeggenoot Szivos schoot by de stand 2-1 voor Hongarye de bal by een strafworp recht tegen Feike de Vries op. Nederland kwam met de vol gende basisopstelling in het water De Vries, Wouda, Hoogveld, Van Dorp, Hermsen, Van der Voet en Geutjes. In de derde periode, die zonder doelpunten verliep, werden De Vries, Van der Voet en Wouda gewisseld voor Joop Schmidt, Bongers en Nolting. Bongers kon niet goed meekomen en werd in de laatste periode vervangen door Tom Schmidt, terwyi Van der Voet de plaats innam van Hermsen. De officieuze interland, die gisteren werd gespeeld, werd echter met liefst 1-7 verloren. APELDOORN. De Wielervereniging „De Adelaar" heeft gisteren vele wieler sportliefhebbers een zeer aantrekkeiyke middag bezorgd. Wielercoach Jan Derk- sen was met zyn pupillen naar Apel doorn gekomen en dat verhoogde de sportieve waarde van deze middag voor een niet gering deel. Het byprogramma was eveneens byzonder aantrekkelijk. Alvorens de renners op de baan ver schenen, werden er eerst 3 Nederland se wielrenners gehuldigd, in verband met een by'zondere prestatie. Gert Bon gers werd in de bloemetjes gezet voor het wereldrecord 4 km-achtervolging, dat hy vorige week in Antwerpen de Duitser Rudi Altig ontfutselde, terwyi het duo Jansen/Koopman bloemen kreeg voor de prolongatie van zyn nationale titel op de tandem. Voor de renners Kuiper (Veenoord) en Theo de Waal (Harderwijk) kreeg deze middag ook nog een prettige kant. Zij werden door Jan Derksen uitgeno digd om deel te nemen aan de selectie training in Amsterdam. Theo de Waal dankt deze uitnodiging aan het feit, dat hy tydens de nationale sprintkampi oenschappen voor nieuwelingen in Utrecht de derde plaats voor zich op eiste. Gert Bongers uit Voort was de grote man tijdens de omnium, waaraan tal rijke bekende renners deelnamen. De sterke Gelderlander won vier van de vijf onderdelen. Alleen op de sprint kon hij de eerste plaats, niet bereiken. Deze was voor Jan Jansen, nadat in een van de series Wim Koopman ten val kwam nadat de band van zijn achterwiel was gesprongen. Koopman kwam er nog vrij goed af en kan donderdag wel aan de nationale kampioenschappen deelnemen. De uitslagen van de omnium waren: Australische achtervolging. 1. G. Bongers 5.13,7 over vier kilo meter; 2. B. ten Tye (Den Haag) op 150 meter; 3. M. Pennings (Nieuw-Ven- nep); 4. Charles Ruykers (Amsterdam). Sprint. 1. J. Jansen (Westzaan); 2. L. Loeve- zeyn (Amsterdam); 3. K. Balk (Bad hoevedorp). Loevezeyn maakte in een van de se ries de snelste tijd over de laatste twee honderd meter, n.l. 12.8 sec. Kilometer-tydrit. 1. G. Bongers 1.13,6; 2. K. Balk 1.13,7; 3. J. Jansen 1.13,9; 4. L. Loevezeyn 1.14,0; 5. C. Ruykers 1.14,1. Afvalrit. 1. G. Bongers; 2. J. Jansen; 3. K. Balk; 4. B. ten Tye; 5. M. Pennings. Klassementsrit. 1. G. Bongers 19 punten; 2. K. Balk 13 p.; 3. B. ten Tye 11 p.; 4. J. Jansen 10 p.; 5. M. Pennings 8 p. Eind-uitslag. 1. G. Bongers 32 p.; 2. J. Jansen 26 p.; 3. K. Balk 24 p.; 4. B. ten Tye 18 p.; 5. M. Pennings 14 p. De uitslagen van het bijprogramma waren: Afvalwedstryd nieuwelingen: 1. Th. de Waal (Harderwijk); 2. A. Jansen (Voorthuizen); 3. Fr. Kraai (Apeldoorn). Adspiranten 10 km: 1. H. Baanen (Amsterdam); 2. B. Zillig (Apeldoorn); 3. B. Rodink (Loenen). Handicaprace voor amateurs: 1. H. Kuiper (Veenoord); 2. K. van Nimwe- gen (Bunnik); 3. H. Raaijmakers (Rot terdam). Klassementsrit voor amateurs/nieu welingen: 1. K. van Nimwegen (Bun- nik); 2. Th. de Waal; 3. Fr. Kraai; 4. Th. Okhuizen (Rotterdam); 5. D. Mas- selink (Apeldoorn). Afvalrit adspiranten: 1. B. Rodink (Loenen); 2. H. de Boer (Hilversum); 3. B. Zillig (Apeldoorn). DURBAN Zuid-Afrika heeft in de finale van groep B van de Europese zone van het Davis Cup-toernooi, die in Durban is gehouden, ook de resterende twee enkelspelen van Brazilië gewon nen. De Zuid-Afrikanen hadden vrijdag reeds een beslissende 3-0 voorsprong genomen. Zaterdag versloeg Bob Hewitt de Bra ziliaan Edison Mandarino met 1-6, 3-6, 6-4, 6-2, 6-0, waarna Cliff Drysdale met 6-3, 8-6, 6-4 over Thomas Koch zege vierde. LEIDEN Het afgelopen weekend zijn de open Leidse tenniskampioen schappen gehouden. In de finale van het herenenkelspel versloeg Peter Soe ters in twee sets Jan Veentjer met 7-5, 6-2. By de dames won Marijke Jansen in de finale met 2-6, 7-5, 7-5 van Lidy Jansen Venneboer. De titel in het he rendubbelspel ging naar Ron van Gel der en Evert Schneider. In de finale wonnen zy met 6-4, 6-2 van Richard Kasten en Peter Soeters: In de finale van het gemengd-dubbelspel waren Jen ny Ridderhof-Seven en Jaap Arends met 6-3, 6-4 de meerderen van Lidy Jansen Venneboer en Ron van Gelder. Gert Bongers: oppermachtig WEST-BERLIJN Judith Salomé heeft voor de tweede maal in kort'tijds bestek over de Zweedse Margaretha Strandberg getriomfeerd. Versloeg zij de Zweedse reeds in de finale van het Wim- bledon-jeugdtoernooi, zondag bleek zy weer de betere in de eindstrijd van het internationale jeugdtoernooi van de Westberlijnse club Rot-Weiss, toen zij de Zweedse opnieuw als tegenstandster kreeg. De grotere slagenvariatie van de linkshandige Amsterdamse en haar bete re anticipatie gaven de doorslag in het spannende slotduel, dat in drie sets werd beslist: 5-7, 6-2, 7-5. In het dubbelspel verloren Dita IJs- paard en Judith Salomé in de finale met 7-5, 3-6, 3-6 van de Zweedse combinatie Kerstin Anden-Margaretha Strandberg. De titel bij de jongens was voor de Duitser Kari Meiier, die met 3-6, 10-8, 6-0 won van de Zweed Terje Larsen en in de kwartfinale Fred Hemmes met 6-4, 6-1 had uitgeschakeld. •fr BRAUNSCHWEIG Tijdens het toernooi om de Duitse tenniskampioen schappen in Braunschweig heeft de 27- jarige Berlijnse Helga Schultze zater dag de enkel-speltitel gewonnen. In 'een tweeëneenhalf uur durend, uitermate spannend duel in een tropische hitte ze gevierde de Beriynse met 4-6, 9-7, 6-3 over Helga Niessen, kampioene in 1965 en 1966. De titel in het heren-dubbelspel was voor Hans Joachim Plötz en Bernd Weinmann, die met 7-5, 6-4, 4-6, 6-2 in de eindstrijd zegevierden over Ingo Bu- ding en Harald Elschenbroich. De 24-jarige Ingo Buding had weinig moeite door afwezigheid van Wimble don-finalist Wilhelm Bungert om zijn enkelspeltitel te prolongeren. In de eind strijd kwam hij uit tegen de 29-jarige Heidelberger Lothar Pawlik, die hy in drie sets (6-3, 6-4, 7-5) een illusie armer maakte. De titel in het damesdubbelspel ging naar Helga Schultze en Edda Buding, die met 5-7, 6-3, 6-1 zegevierden over Helga Niessen/Heide Orth. De eindstrijd in het gemengd-dubbel moest wegens de regen onderbroken worden en zal tydens de internationale kampioenschappen van Duitsland van 31 juli tot 8 augustus in Hamburg wor den uitgespeeld. KOPENHAGEN De in Hongkong wonende Australiër Ken Fletcher won een internationaal tennistoernooi in Ko penhagen door in de finale met 3-6, 6-4, 7-5, 6-4 te zegevieren over de Zweed Jan Erik Lundqvist. De dubbelspeltitel was voor Fletcher en de Indiër Jaideep Mukerjea. Zij wonnen van de Zweeds- Deense combinatie Erik Lundqvist-Jan Leschly 6-2, 7-5. ■fc FRINTON (Essex) Ann Jones legde zaterdag in Frinton beslag op de enkelspeltitel van het toernooi om de kampioenschappen van Essex. De Brit se versloeg in de finale de Australische Gail Sherriff met 6-0, 6-2. De titel in het heren-enkelspel ging naar de Brit Bobby Wilson, die met 5-7, 6-4, 6-3 over zyn landgenoot Paul Hutchins zegevier de. BEEK De Hilversummer Rudi Mol heeft zondag in het Limburgse Beek eer. internationale 25-kilometerwedstrijd gewonnen. Mol finishte na 1 uur 26 mi nuten en 15 seconden. Jacques Smits uit Leiden deed er 3.2 sec. langer over en eindigde op de tweede plaats. De West- duitser Dieter Segieth eiste met een tijd van 1.27.06 de derde plaats voor zich op.

De Vallei | 1967 | | pagina 6