Cees van Dongen behaalde in Oldebroek nationale titel 125 cc Heren-atletiekploeg kans loos in Europa Cup-strijd Nereus-acht oppermachtig internationale titelstrijd Oldebroek in cijfers Mike Hailwood werd wereldkampioen in de 250-cc klasse Pittsburgh Phantoms verloor weer Nederlands record 4 x 400 m verbeterd Zes finalisten voor Europa Cup bekend Jeugdige honkballers naar Rome Nederlandse roeiers naar Yichy Tandemtitel voor Koopman-Jansen Tonny Sijbrands in Batumi koploper Ronde van Schotland voor René Pijnen Dames-atletiekploeg tegen Frankrijk Voetbalwedstrijd als familie-reünie STOP'NTUGER IN UW TANK! (fssoT EXTRA Voor ruim 12000 toeschouwers Ondanks incidentele successen Groots Goed werk Opvallend 50 cc nationaal 125 cc nationaal 50 cc internationaal 125 cc internationaal De MOTOR-, RACE- en CROSSKLEDING ESSO PRESENTEERT VAN ECHT BAVARIA PORSELEIN 3.75 4 zegels Haal 'n spaarkaart bij een Esso dealer! MAANDAG 24 JULI 1967 50 cc Nationaal: Twee series en finale over 25.800 km. Herkansing 16,125 km. Snelste ronde R. Post 1 min. 59,7 sec. gem. 96,994 km/uur. Eerste serie: 1. R. Post, Enschede op Hemeijla; 2. L. Foekema, Den Haag op Kreidler; 3. J. van Leeu wen, Leidschendam op Honda; 4. J. Warners, Zuid-Beijerland op Jama- ha; 5. C. Zegwaard, Naaldwijk op Sachs. Tweede serie: 1. W. Spruit, Berg- schenhoek op Garelli; 2. G. van Beek, Varsseveld op Mijbeek; 3. Jan Zoom- belt, Oldebroek op Sachs; 4. J. Vrij dag, Rotterdam op MV en 5. R. IJpe- laar, Amsterdam op D.K.W. Herkansing: 1. J. Groenenboom, Oud-Beijerland op Kreidle.; 2. T. Ramaker, Hattem op Kreidler; 3. H. Foekema, Den Haag op Kreidler; 4. G. Vos, Daarlerveen op Kreidler en 5. J. Roos op Kreidler. Finale: 1. R. Post, Enschede; 2. L. Foekema; 3. J. Groenenboom; 4. Jan Zoombelt; 5. M. Vrijdag. 125 cc Nationaal: Twee manches elk van 32,250 km. Snelste ronde C. van de Goorbergh, 1 min. 55,2 sec. gem. 100,781 km/uur. Eerste manche: 1. H. Bastiaan, Den Haag op Bultaco; 2. J. van Leeuwen, Leidschendam op Honda; 3. W. Keers Breda op Honda; 4. A. van de Zijden, Den Haag op Bultaco; 5. P. Kostwin- der, Rotterdam op Honda. Tweede manche: 1. C. van de Goorbergh, Breda op Ducati; 2. J. Van Leeuwen; 3. A. van der Zijden; 4. P. Kostwinder; 5. A. Dingemans, Grijpskerk op Honda. Eindklassement: 1. J. van Leeu wen; 2. A. van der Zijden; 3. P. Kost winder; 4. C. van de Goorbergh; 5. W. Keers. 50 cc Internationaal: Twee manches elk over 25.80 km. Snelste ronde J. de Vries 1 min. 53,6 sec. gem. 102,022 km/uur. Eerste manche: 1. A. Toersen, Staphorst op Kreidler; 2. J. de Vries, St. Jacoba Parochie op Kreidler; 3. C. van Dongen, Rotterdam op Hon da; 4. H. Meijer, Laren op Hemeijla; 5. P. Lodewijkx, Nederhorst, Den Berg op Jamathi. Tweede manche: 1. J. de Vries; 2. A. Toersen; 3. C. van Dongen; 4. J. Bruins, Deventer op B.S.A.; 5. M. Mijwaart, Nederhorst den Berg op Jamathi. Eindklassement: 1. Jan de Vries, totaaltijd over beide manches 31 min.- 42.3 sec.; 2. A. Toersen, tijd 32 min. 04 sec.; 3. C. van Dongen. 125 cc Internationaal: Twee manches over 32,250 km. Snelste ronde Cees van Dongen, 1 min. 51,3 sec. gem. 104.315 km/uur. Eerste manche: 1. Cees van Don gen, Rotterdam op Honda; 2. J. Kost winder, Rotterdam op Honda; 3. J. Mooyen, Edam op Honda; 4. J. Hu berts, Den Haag op Honda en 5. H. Mos. Assen op Tohatsi. Tweede manche: 1. Cees van Don gen; 2. J. Kostwinder; 3. J. Mooyen; 4. H. Mos; 5. P. van de Goorbergh, Breda op Tohatsu. Eindstand: 1. Cees van Dongen 20 pnt. en tevens kampioen van Neder land in deze klasse; 2. Jan Kostwin der 19 pnt.; 3. Jan Mooyen 18 pnt; 4 en 5. H. Mos en A. Droog, Bar- singerhorn op Honda elk 161/» pnt. BRÜNN Door een zege in de 250- cc-klasse tijdens de wedstrijden om de Grote Prijzen van Tsjecho-Slowakije, is de Engelsman Mike Hailwood wereld kampioen in deze klasse geworden. Tijdens de race van de 350-cc- motoren, kwam de Brit Chris Conn ten val. Hij werd in bewusteloze toestand naar een ziekenhuis overgebracht. Vol gens de eerste berichten is hij niet ern stig gewond. Mike Hailwood bracht met zijn vier- cilinder Honda ook de race in de 500-cc-klasse op zijn naam. De Brit ver kleinde daardoor zijn achterstand in de rangschikking voor het wereldkam pioenschap der halve liters op Giacomo Agostini, die tweede in de race werd. De uitslagen zijn: 350-cc-klasse: 1. Hailwood (G.-B.) met Honda, 58 min. 13,7 sec. (gem. 158 km/ uur), 2. Rosner (O.-Dld.) met MZ 1.07.38, 3. Woodman (G.-B.) met MZ 1.07.57,6. Stand wereldkampioenschap: 1 en wereldkampioen Hailwood 40 pnt, 2. Agostini (It.) 24 pnt, 3. Woodman 12 pnt. 125-cc-klasse: 1. Ivy (G.-B.) met Ya maha 45.09.4 (148.1 km uur), 2. Graham (G.-B.) met Suzuki 45.59.4, 3. Szabo (Hong.) met MZ 46.12.3. Stand wereldkampioenschap: 1. Ivy 38 pnt., 2. Read (G.-B.) 34 pnt, 3. Graham 26 pnt. 250-cc-klasse: 1. Read (G.-B.) met Yamaha 48.04.2 (gem. 156.6 km/uur), 2. Ivy (G.-B.) met Yamaha 48.04.3, 3. Hailwood (G.-B.) met Honda 49.05.5. Stand wereldkampioenschap: 1. Read 42 pnt., 2. Bryans (Ierl.) 36 pnt., 3. Ivy 34 pnt., 4. Hailwood 30 pnt. 500-cc-klasse: 1. Hailwood (G.-B.) met Honda 1.06.33.7 (gem. 15V.1 km/uur), 2. Agostini (It.) met MV-Augusta 1.06.51,5, op één ronde: 3. Cooper (G.-B.) met Norton. Stand wereldkampioenschap: 1. Agos tini 36 pnt., 2. Hailwood 30 pnt., 3. Williams 16 pnt. NEW YORK Het team van de Pittsburgh Phantoms heeft zaterdag voor de competitie van de National Pro fessional Soccer League met 14 ver loren van Philadelphia Spartans. De overige uitslagen luiden: New York Ge neralsAtlanta Braves 22, St. Louis «-tarsT,os Anerples Toros 43. OLDEBROEK In het derde jaar van het bestaan van de Stichting Circuit Ol debroek kon men zaterdag tijdens de wegraces op het Vree-circuit een Neder landse kampioen huldigen. Cees van Dongen, onze internationale crack behaalde in de klasse 125 cc internationaal door een zege in beide manches zoveel punten voor de kampioenscompetitie, dat hy voor alle andere renners nu al onbereik baar is geworden. Dit was een hoogtepunt van de bgzonder interessante races, die de ruim twaalfduizend toeschouwers te aanschouwen kregen. Want niet alleen in de 125 cc internationaal, maar ook in de overige klassen werd felle strgd gele verd om de punten voor de nationale titels. Bq de vorige twee races had het Stichtingsbestuur de hulp ingeroepen van het bestuur van de Apeldoornse vereniging VVR. Die eerste wedstrgden werden toen voor de organisatoren een groot succes. Voor het derde jaar rustte de organisatie voor het eerst alleen op de schouders van het Stichtingsbestuur Circuit Oldebroek zelf. Dat men iets had geleerd uit de beide voorgaande jaren bleek duideiyk bq de races van zaterdag. Met Jan Zoombeld, de initiatiefnemer en voorzitter van de stichting aan het hoofd, heeft men voor een perfecte organisatie gezorgd. Bovendien hebben de wedstrijden on der de uitstekende leiding van KNMV- functionaris Rinze de Groot een bij zonder sportief verloop gekregen. Door het grote aantal inschrijvingen was men genoodzaakt deze klasse te laten verrijden in twee series, een her kansing en een finale. Reeds in de eer ste serie draaiden verschillende „gro te" jongens door de hoge snelheid stuk. Zo verdwenen T. Ramaker (Hat tem) met zijn Kreidler, Jan Groenen boom uit Oud-Beijerland eveneens op Kreidler en H. Foekema ook al op Kreidler, al vroegtijdig naar de pits. De Snschedeër Post op Hemija toonde zich in deze klasse al direct van grote klasse. Niet alleen was zijn machine snel, maar ook toonde hij een uitste kende rijtechniek. Zijn eerste plaats was dan ook volkomen verdiend. In de tweede serie startte de plaat selijke favoriet Jan Zoombelt. In de morgenuren, tijdens de training, maak te hij een lelijke slipper, maar het heeft zijn zelfvertrouwen niet kunnen schaden. Achter W. Spruit uit Berg- schenhoek met zijn supersnelle Garelli en Gert van Beek uit Varsseveld op zijn eigenbouw Mijbeek, plaatste Jan zich op zijn Sachs als derde. In de herkansing kwamen J. Groenenboom, T. Ramaker en Foekema met glans toch nog in de finale. Daarna bewees de Enschedeër Post zijn grote klasse. In een knappe race, waarbij Foekema als eerste van start ging, veroverde Post in de tweede ronde al de kopposi tie, en stond die niet meer af. Ach ter hem vochten Foekema en Groenen boom nog een duel uit, maar Foekema liet zich de tweede plaats niet meer ontnemen. Groenenboom werd derde. Van Beek, de leider in het puntenklas sement, draaide in de voorlaatste ron de stuk, hetgeen hem de vierde plaats en de nodige punten voor de titel kost te. Een prachtige strijd werd hier gele verd door Henk Bastiaan uit Haarlem op Bultaco en Jan van Leeuwen uit Leidschendam op Honda. Zij eindig den tenslotte in deze volgorde als eer ste en tweede. Het uitstekende rijden van C. van de Goorbergh uit Breda viel in deze manche op. Hij had aan vankelijk grote achterstand, maar in fraaie stijl werkte hij zich ronde na ronde op naar de derde plaats. In de zevende ronde bleek hij echter net iets te veel van zijn machine gevergd te hebben en verdween hij van het cir cuit. In de tweede manche toonde de Bre- denaar zich op zijn Ducatie echter onge naakbaar. Weer in de achterhoede ge start schoof hij opnieuw ronde na ron de naar voren, om in de allerlaatste ronde zijn grote concurrent Van Leeu wen in een snelle speed zijn hielen te laten zien. Bastiaan was toen al met motorpech naar de pits verdwenen en W. Keers uit Breda op Honda be zette nu in deze tweede manche de derde plaats. In deze klasse hebben Aalt Toersen uit Den Hulst en Jan de Vries uit St. Jacobi-parochie, beiden op Kreidler, hun wil opgelegd aan het overige ren- nersveld. In de eerste manche speelden zij een spelletje van stuivertje wisse len. Jan de Vries, die de leiding had in de competitie om de nationale titel, leek een zekere winnaar te worden. In de eindsprint liet hij zich echter op de streep nog verrassen door Toersen. In de tweede ronde nam De Vries geen enkel risico. Vanaf de start spoot hij weg en hij heeft Toersen zelfs de kans niet meer gegeven in zijn slipstream te komen. In beide manches werd Cees van Dongen op zijn Honda derde. De juist in de laatste tijd in het bui tenland zoveel successen in deze klasse boekende Cees van Dongen bracht ook in Oldebroek met een groot vertoon van superioriteit zijn Honda als eerste over de meet. De Rotterdammer toonde zich in stijl verreweg de beste rijder van deze wedstrijden. Achter zijn rug speel de zich echter een spectaculaire strijd af om de overige ereplaatsen. Good old Jan Wostwinder, de Rotterdammer. op zijn Honda, werd in beide manches tweede. De in zijn voorlichting nogal eens te kort schietende speaker K. van de ploeg uit Assen maakte tijdens de wed strijden bekend, dat wegens 't enorme succes voor wat de publieke belang stelling betrof, het stichtingsbestuur de inschrijfgelden van de renners zou te rugbetalen. Een geste, die door de ren ners bijzonder op prijs werd gesteld. OSTRAVA - Toen de Nederlandse heren-atletiekploeg zich een maand geleden in Kopenhagen plaatste voor de halve-finales van de stryd om de Europa-Cup, was het zonder meer duideiyk, dat zy in Ostrava slechts op enkele incidentele successen zou kunnen rekenen. Dat die tot een nationaal record van Europees formaat op de 4x400 meter (3.08.9), een persooniyk record van Ryn van der Heuvel op de 400 meter (47.0) en een goede prestatie van het 4 x 100 meter-kwar tet beperkt zouden biyven, was echter minder dan verwacht werd. In het benauwd-warme industriecentrum Ostrava is het een stryd geworden tussen Frankryk en Polen, een duel, dat pas in het enerverende slotnummer, de 4 x 400 meter ten gunste van de Polen werd beslist (94-93 pnt). De estafette werd voor de Fransen, die op de eerste dag met hun fantastisch ingespeelde 4x100 meterploeg (Berger, Delecour, Piquemal en Bambuck) in 38,9 sec een nieuw Europees record vestigden, een drama. In het gedrang bq de wissels kwam Samper, gehinderd door een Roemeense loper, te vallen, waardoor de Fransen hun slotoverwinning verspeelden. ADVERTENTIE werd geleverd door DE VAKMAN (Fa. Ohmann) De Leder- en Suède-Specialist Koninginnelacsn 40 (v.h. Zwolsew., A'doorn) Voor Nederland werd de 4 x 400 meter een lichtpunt in twee sombere atletiekdagen. Rob Mahieu, die in Ko penhagen zijn debuut in de nationale ploeg maakte, vertrok in de buitenbaan bijzonder snel en bij het wisselen op Sjouk Tel had de jonge Hagenaar alleen de Pool Balachovski voor zich. Tel ver dedigde de voorsprong op magistrale wijze door voor het uitkomen van de laatste bocht zijn Tsjechische tegenstan der bekwaam op te vangen. Toen Neder land Fred van Herpen hij liep zon dag zjjn 25e interland in de baan bracht, dreigde het mis te gaan. De nationale recordhouder liep kort na zijn start een dijbeenblessure op en zakte terug van de tweede naar de vierde plaats. Hij vocht zich echter dapper door de pijn heen. Rijn van der Heuvel, die zich zaterdag al had onderscheiden op het individuele AMSTERDAM De Wartena-acht liet er geen twyfel over bestaan: de Nereus-ploeg is de sterkste acht, die Nederland op het water kan brengen. Pogingen om door glings gevormde combinaties de hegemonie van Nereus' topploeg te doorbreken waren zinloos. De coalities, waarvoor Nereus en Aeglr alsmede Triton en Nereus, zorgden, konden de weerstand niet breken. Grandioos roeiend ging de acht van Ne reus op de slotdag van de Nederland se roeikampioenschappen over de baan. Ondanks de kracht, die in de combina ties gebundeld was, ging de Wartena- acht zonder ook maar een moment be dreigd te zijn met een lengte voor sprong door de finish. De race van de achten was zaterdag, ongetwijfeld het hoogtepunt van de ti tel wedstrijden. Genoten hebben de schaarse toeschouwers, die ondanks het bescheiden programma, dat werd afge werkt, naar de Bosbaan waren getrok ken, stellig ook bij de /edstrijd van de gestuurde twe®ën en de - V pioen in Bied was met Susselbeek superieure Laga-twee en de achtervol gers bedroeg vele lengten. Voor spanning-tot-op-de-aankomst- lijn zorgden de dubbelvieren van Argo, De Vliet en Nereus. Halverwege de wedstrijd lagen de dames van Argo nog in derde positie. De Wageningse stu dentes trokken in de tweede 500 meter naar voren en boord aan boord gingen de drie boten voorbij de tribune. Een sterke eindsprint bracht Argo de titel, die goed bleek voor uitzending naar de Europese kampioenschappen van Vichy. Nereus en De Vliet waren op deze „nationalen" duidelijk de meest succes volle verenigingen. De Amsterdamse studenten eisten door drie overwinnin gen de Van de Ploeg-beker op. De Sèvres-vaas voor de vereniging, die in de damesnummers de beste resultaten boekt, was voor 'De Vliet, dat eveneens driemaal goed bleek voor goud. De uit slagen waren: Heren: Twee zonder stuurman: 1. Nereus (Van Enst, Reesink) 7.58.2; 2. Nereus 3 8.02.3; 3. De Amstel 8.11.6. Twee met stuurman: 1. Laga I (Van Nes, Sussel beek, stuurman Reijnders) 8.11.0; 2. Tri ton 8.27.1; 3. Laga II 8.34.9. Achten: 1. Nereus (Steinhauser, Wesdorp, Van Enst, Reesink, Van Laarhoven, Bon, Den In de tweede manche kreeg Toersen bij De Vries geen schijn van kans. Toersen keek zijn rivaal gedurende de gehele strijd in de rug. De Nereus-acht zegevierde met ruime voorsprong Beste, Maarleveld en Koning (stuur man) 6.18.9; 2. Aegir-Nereüs-.combin^tte 6.22.0; 3. Nereus-Triton-combinatie 6.23.2; 4. Laga 6.35.0. Dames: Dubbelvier: 1. Argo (Bernelot Moens. Huisman, Ootjers, Bosch. Stuurvrouwe Stueker) 4.00.1; 2. De Vliet 4.01.6; 3. Nereus 4.02.7. Vier met stuurvrouw: 1. De Vliet (Van Willigenburg, Sermin, Van der Wal, Van Toor en Van der Lans (stuurvrouwe) 3.59.2; 2. Viking' 4.05.2; 3. Tachos 4.05.8. DEN HAAG Rusland, Oost-Duits- 'and, West-Duitsland, Hongarije, Polen jn Frankrijk hebben zich het afgelopen weekeinde geplaatst voor de finale van de strijd om de Europese atletiekbeker, die 16 en 17 september in Kiev wordt gehouden. De beste indruk in de halve finales, die in Duisburg, Ostrava en Stockholm werden gehouden, liet Rus land achter, dat in Stockholm maar liefst op tien van de 20 onderdelen zege vierde. De Russen legden twee jaar geleden in Stuttgart beslag op de Euro pa Cup. Voor de beste prestaties zorgden in Stockholm, waar Oost-Duitsland met 87 punten 2e werd, de Russische lange- afstandslopers Klistov (13.56.6 op de 5000 meter) en Mititenko (28.43.0 op de 10.000 meter). Verder won Klim het kogelslingeren met «8,62 meter. Goede prestaties leverden ook de Oostduitsers. Bij het polsstokhoogspringen kwam de Europese recordhouder Nordwig tot 5,10 meter, terwijl Beer 7,90 meter ver sprong. In Duisburg bleef West-Duitsland Hongarije ver voor (10587). De West duitser Metz won hier in 10.3 sec. de 100 meter, terwijl de Brit Davies 8,04 m ver sprong. De overige tijden in de drie halve-fina les waren: 1500 meter: De Hertoge (Belg.) 3.45.9. 3000 meter steeple: Jony (Hong.) 8.32.6. Hoogspringen: Dahlgren (Zwe.) 2,15 m. Kogelstoten. Guchin (Rusl.) 19,06 m. Speerwerpen: Nemeth (Hong.) 83,67 m. AMSTERDAM Vijftien Nederland se honkballers in de leeftijd van 13 tot en met 15 jaar vertrekken op 11 augus tus onder leiding van bondscoach Char les Urbanus naar Rome om daar deel te nemen aan de achtste Europese jeugdhonkbalkampioenschappen. Deze Babe Ruth League-wedstrijden worden van 14 tot met 19 augustus in de Italiaanse hoofdstad gehouden. Vorig jaar vond dit toernpoi met me dewerking van militaire autoriteiten in Haarlem plaats. De Nederlandse jeugdselectie zal in Rome de strijd aanbinden met het na tionale team van Italië en teams van Amerikaanse jongens uit Engeland, Bel gië, West-Duitsland, Italië en Spanje. Sinds Frankrijk geen NAVO-basis meer bezit, doet dit land niet meer mee aan dit jeugdtoernooi. De directeur van de Nederlandse Ba be Ruth League-organisatie, de heer J. Hartog, zal onder meer de Neder landse ploeg vergezellen. Het negental, dat de rood-wit-blauwe kleuren verdedigt, is geselecteerd via de jeugdtraining en het jaarlijkse na tionale jeugdkamp. AMSTERDAM Nederland zal tij- "&ènö de Europese roeikampioenschap pen voor heren, die van donderdag 7 tot en met zondag 10 september in Vichy worden gehouden, op zes van de zeven herennummers vertegenwoordigd zijn. Bij de titel wedstrijden voor dames, die van vrijdag 1 tot en met zondag 3 september in Vichy worden verwerkt, starten Nederlandse boten in vier van de vijf nummers. Op één uitzondering na werden slechts nationale kampioenen aangewezen. Rouwe en Hartsuiker, tweede tijdens de Nederlandse kam pioenschappen op de bosbaan, dankten hun uitverkiezing bij de tweeën met stuurman aan het feit, dat de kam pioenséquipe Van Nes-Suselbeek ook deel uitmaakt van de sterke Laga-vier met stuurman, die werd afgevaardigd. Op voordracht van de technische ad viescommissie heeft het bestuur van de Nederlandse Roeibond de volgende ploegen aangewezen voor deelneming aan de Europese kampioenschappen: Heren: Vier met stuurman: Laga (Van Nes, Suselbeek, Van der Want, Lambrecht- sen, Reijnders stuurman). SkiffJan Wienese (De Amstel). Vier zonder stuur man: Nereus (Kloosterman, Niehe, Bak ker, Van der Griek). Twee met stuur man: Triton (Rouwe, Hartsuiker, De Ruiter stuurman). Dubbel twee Pro- teus-Willem Ill-combinatie (Droog, Van Dis). Acht: Nereus (Steinhauser, Wes dorp, Van Enst, Reesink, Van Laarho ven, Bon, Maarleveld, Koning stuur man). Alleen in het nummer twee zon der stuurman is Nederland niet verte genwoordigd. Dames: Skiff: Toos van der Ende (DDS). Dub bel vier: Argo (Bernelot Moens, Huis man, Ootjers, Mosch, Stueker stuur vrouwe). Dubbel twee: De Vliet (mevr. Arbouw-v.d. Veen, Wacht). Acht: De Vliet (Van Willigenburg, Fermin, Van der Wal, Van Toor, Toxopeus, Van Schepen, Klerks, Reedijk, Van der Lans stuurvrouwe). Nederland komt niet uit in de vier met stuurvrouw. Naar de eer ste FISA-kampioenschappen van Noord-Amerika, die van donderdag 10 tot en met zondag 13 augustus in St. Ca tharines (Canada) worden gehouden, vaardigt Nederland twee deelnemers at Jan Wienese zal in het skiffnummer starten. Van Nes-Suselbeek (Laga) ko men uit bij de gestuurde tweeën. Ook voor de voor-Olympische wedstrijden, die in oktober in Mexico worden ver werkt, heeft de KNRB twee vertegen woordigers aangemeld. Het zijn skiffeur Jan Wienese en de dubbel twee, ge vormd door Droog (Proteus) en Van Dis (Willem III). UTRECHT De Amsterdammers Koopman en Jansen hebben in Utrecht hun nationale titel bij de tandems gepro longeerd. De uitslag van deze nationale titelstrijd was: 1. Wim Koopman/Jan Jansen, laatste 200 meter in 11 sec.; 2. Klaas Balk/Chris Ruykers; 3. Albert van Midden/Peter Klstner; 4. Gebr. Jon kers. Het kampioenschap sprint voor nieu welingen werd gewonnen door Jan Vlas- tuin uit Scherpenzeel vóór Wim Klin kenberg uit Utrecht. Als bijnummer werd nog een wedstryd achter grote motoren gereden. Winnaar van de eerste manche over tien kilometer werd Bert Romijn, ter wijl Piet de Wit de zege in de tweede manche over 40 kilometer behaalde. nummer, waar hg met 47,0 het nationale record tot op 0,1 seconde benaderde, liep als laatste man een grootse race. De lange Rotterdammer, die daags tevoren al een verbitterd duel had geleverd met Trousil (Tsj.-Sl.) dwong de Tsjech ook nu weer tot een uiterste krachtsinspan ning. Pas bij het ingaan van het laatste rechte stuk kon de Tsjech, fanatiek aan gemoedigd door zijn 8.000 landgenoten op de tribunes, langs de Nederlander komen. Nederland werd dus vierde, maar dat was van ondergeschikt belang. Met 3.08.9 bleef de nationale ploeg liefst 2,3 sec. onder het Nederlandse record, dat de formatie Vellinga-Tel-Van Herpen- Van der Heuvel een week geleden in Klagenfurt op 3.11.2 had gebracht. Ook de 4 x 100 meterploeg leverde op de eerste dag goed werk. Hoewel Tanmminga, De Jong, Blom en Mooy geen partij waren voor Frankrijk, Ita lië, Polen en Tsjecho-Slowakije mocht het viertal met 40,5 sec., de beste sei- zoentijd, tevreden zijn. Wanneer de eer ste wissel tussen Tamminga en De Jong, van wie de laatste de sterkste in druk maakte, net zo scherp was ge weest als de andere twee, had er zeker een snellere tijd ingezeten. Goede prestaties op de 800, 1500, 10.000 en 3.000 m steeplechase, die in de iyn der verwachtingen lagen, bleven uit, omdat op deze nummers de andere landen de tactiek lieten prevaleren. Een duidelijk voorbeeld daarvan was zater dag de 1.500 meter, die uiteindeiyk nog gered werd door Wim Huizinga. De Groninger nam na 300 m, die bijna wan delend werd afgelegd, de kop en trok zyn concurrenten daarmee nog naar een redelijke tijd. Het grote slachtoffer werd hier Jean Wadoux (Fr.), die met 3.38.4 de snelste Europese seizoentijd op zijn naam heeft staan. Toen de Fransman op 300 meter zijn eindsprint jnzette, trokken zijn „gespaarde" concurrenten onmiddellijk mee en de ingesloten Frans man was bij het uitkomen van de bocht kansloos. De Italiaan Arese werd ver rassend winnaar. Huizinga bleef in de slotfase de Roemeen Blotiu voor en daarmee ontging hem gelukkig de zesde plaats, die in deze twee dagen elf maal het deel van een Nederlander werd. Ben Lesterhuis vierde zijn debuut in de Nederlandse ploeg bij het hoog springen met een persoonlijk record. De Almelose tienkamper kwam tot 1.96 meter, waarmee hy een week geleden het Nederlands record geëvenaard zou hebben. De opvallendste atleet in Ostrava was de Franse kleurling Roger Bam buck, die beide sprintnummers won en bovendien een zeer groot aandeel had in het Europese record op de 4 x 100 meter. Bambuck imponeerde vooral op de 200 m, het nummer waarop hij vorig jaar in Boedapest Europees kampioen werd. Met 20,7 sec. was hij ongenaakbaar. De Pool Jan Werner, Europees record houder met 20,4 sec., had tegen hem geen schijn van kans. De Pool werd met 0,3 seconde achterstand tweede. Hervee d'Encaussee deed in Ostrava opnieuw een vergeefse aanval op het Europese record polsstokhoogspringen. De Fransman, die op 4,70 m., toen al leen de Pool Markovski en de Tsjech Tomasek nog in de strijd waren, begon te springen, haalde de 4,90 en 5,10 in zijn eerste poging, waarna hy de lat op 5,25 liet leggen, 2 centimeter boven het record van de Oostduitser Nordwig. d'Encausse faalde op deze hoogte drie maal. BATUMI De Nederlandse dam- kampioen Ton Sijbrands heeft na de vijfde ronde van het internationaal damtoernooi in het Russiche Batumi de leiding met negen punten. De Rus An- dris Andreiko, die vorig jaar in A.»es met geringe voorsprong op Sijbrands de Challenge Mondial won en het recht kreeg wereldkampioen Koeperman uit te dagen, bezet met 7 punten uit vier partijen de tweede plaats. De overige Nederlanders, Cees Varke- visser en Evert Bronstring, zijn minder succesvol dan Sijbrands en moeten met een bescheiden ldassering genoegen ne men. De stand aan de kop van de ranglijst luidt: 1. Sijbrands (Ned.) 9 uit 5; 2. An dreiko (Rusl.) 7 uit 4; 3, 4. Mansjin en Gantvarg (Rusl.) 7 uit 5; 5. Kaplan (Rusl.) 3 uit 4. AYR De Nederlander René Pijnen heeft de Ronde van Schotland voor amateur-wielrenners gewonnen. In de laatste etappe een rit van Dumfries naar Ayr over een afstand van 160 ki lometer werd hij achter de Frans man Danguillaume en de Engelsman Cromack derde in dezelfde tijd als de winnaar. Onze landgenoot Joop Zoete melk, die in de algemene rangschikking op de tweede plaats eindigde, werd in de laatste etappe vijfde en Wim Dubois achtste. Nederland werd tevens eerste in het ploegenklassement. De uitslag van de laatste etappe luidt: 1. Danguillaume (Fr. 4.4.51; 2. Cro mack (Eng.) z.t.; 3. Pijnen (Ned.) zt; 4 Maes (Belg) z.t.; 5. Zoetemelk (Ne- derl.) z.t.; 8 Dubois (Ned.) z.t. Het algemeen eindklassement luidt: 1. Pijnen (Ned.) 20.55.42; 2. Zoetemelk (Ned.) 20.56.4; 3. Cromack (Eng.) 2058.27. Het algemeen eindklassement voor ploegen luidt: 1. Nederland 62.5.45; 2. Yorkshire 63.13.10; 3. Italië 63.16.46. DEN HAAG De Nederlandse da mes-atletiekploeg, die op 5 en 6 augus tus in Fourmies tegen Frankrijk uit komt, bestaat uit de volgende atletes: 100 meter: Wilma v.d. Berg (De Keien) en Truus Hennipman-Cruiming (De Bataven); 200 meter: Wilma v.d. Berg en Truus Hennipman-Cruiming; 400 meter: Lia Louer-Hinten (Kenk) en Hilda Slaman-v. Doorn (Sagitta); 800 meter: Mia Gommers fUnitas) en Tineke Wonderen (Trias); 80 m horden: Ria van Slooten (ADA) en Mieke Sterk (At- modes). Verspringen: Corrie Bakker (Sagitta) en Ciska Jansen-Janssen (Sa gitta). Hoogspringen: Marjan Thomas (DEM) en Catrien v.d. Kruk (HBS-Fle- vo). Speerwerpen: Greet Versterre- v. zelm (Atmodes) en Hennie de Bruin (AVR). Discuswerpen: Jet v.d. Giessen (Sliedrecht Sport) en Anneke de Bruin- van Dijk (Sliedrecht Sport). Kogelsto ten: Els van Noorduyn (Sagitta) en Cor rie van Wissenburg-van Wijk (DEM). 4 x 100 meter: Wilma v.d. Berg, Corrie Bakker, Truus Hennipman-Cruiming, Lydia Makkinje-Vonk (ADA), Mieke Sterk en Ciska Jansen-Janssen. Vijf kamp: Marjan Thomas, Corrie Bakker en Mieke Sterk. MÜNCHEN Het is een normale zaak, dat er tijdens een voetbalwed strijd 22 spelers in het veld staan. Maar als er dan in het programma boekje slechts twee verschillende namen staan, wordt het wat onge woon. Dat was zaterdag in Kitzingen het geval, waar de familie Holzer stond aangetreden tegenover de fa milie Richard. Het was een wedstrijd voor de halve finales van het Duitse kampioenschap voor familie-elftal len. De Holzer-telgen bleken beter uit het voetbalhout gesneden te zijn dan de nakomelingen van het geslacht Richard, want zij wonnen met niet minder dan 83 ADVERTENTIE 4 TIJGER-BEKERS satijnwit,fleurige decoraties, moderne vorm, handig formaat, geschikt voor èlle dranken! Winkelwaarde f.7.-

De Vallei | 1967 | | pagina 7