Betrekkingen Roemenië met Sow jet-Unie bekoelen Paradegeld is nodig in oorlog tegen Israël Militaire verbroedering Weekendverkeer eist weer een zware tol Prawda waarschuwt Maurer voor buitensporig nationalisme99 Britse zorgen worden kleiner Dappere Israëli's op Deelen gearriveerd Dochter Mosje Dayan gehuwd Er kan geen pleziertje meer af voor Egyptenaren Kleuter liep 25 km naar huis W eerrapporten uit Europa ZWERVENDE AFPERSING GEGREPEN MEISJES BIJ KROMMENIE VINYLS KAïRO (Reuter, AP). De Egyptische president Nasser heeft gisteravond de Egyptenaren harde economische maatregelen in het vooruitzicht gesteld. De import van verscheidene goederen zal drastisch worden verminderd. Een 'krachtig ingrijpen is nodig om het verlies aan deviezen goed te maken als gevolg van de sluiting van het Suezkanaal. Egypte heeft gisteren zonder het gebruikelijke militair vertoon, het feit herdacht dat de inmiddels overleden koning Faroek in 1952 door een militaire staatsgreep van de troon werd gestoten. Drie weken geleden bepaalde de regering dat het door het afge lasten van de festiviteiten bespaarde geld zal worden gebruikt voor vergroting van het oorlogspotentieel. BOEDAPEST - De Sovjetunie heeft gisteren Roemenië indirect gewaarschuwd voor toenadering tot de westerse landen en „buitensporig nationalisme". Dit gebeurde in een artikel in de Prawda, het Russische partij orgaan, aan de vooravond van een debat over buitenlandse politiek in het Roemeense parlement. REDENEN O.E.S.O.-RAPPORT: TSA GRATIS REISJE Jongens dreigden N.S.-mannen met speelgoedwapen Pauselijke legatie werd nuntiatuur VIT DE BOCHT Finilec plakt en pompt a la minuut TEGEN LICHTMAST Kampeerder stierf aan brandwonden Brutale poging om aan geld te komen MAANDAG 24 JULI 1967 99 TEL AVIV Gisteren werd hier het huwelijk voltrokken tussen Yael Da jan, dochter van de Israëlische mi nister van Defensie Mosje Dajan en kolonel Dov Shion. Het huwelijk wérd voltrokken door opper-rabbijn Shlomo Goren van de Israëlische strijdkrach ten. Minister Dajan en de vroegere minister-president David Ben Goerion (gedeeltelijk zichtbaar) woonden de plechtigheid bij. Nasser deed een beroep op het Egyp tische volk dapper de moeilijkheden onder ogen te zien van „de ernstigste crisis die de Verenigde Arabische Re publiek in zijn vijftienjarig bestaan ooit heeft doorgemaakt". Hij beschul digde de Verenigde Staten er opnieuw van dat zij militaire en diplomatieke steun aan Israël hadden gegeven tij dens de jongste oorlog in het Midden- Oosten. President Nasser kondigde aan dat het Egyptische léger grondig zal wor den gereorganiseerd om de strijd te gen Israël te kunnen voortzetten. „Wij zullen de rechten van het Palestijnse volk nooit opgeven", zei hij. Volgens Nasser was Egypte in een diplomatieke val gelopen die Ameri ka had uitgezet met het doel de ver rassingsaanval van Israël te onder steunen. Het aandringen van Amerika op zelfbeheersing en het aanbod vice- president Humphrey naar Cairo te stu ren waren alleen bedoeld de aandacht van de Israëlische agressie af te lei den, meende Nasser. De Egyptische president prees de Sowjet-Unie voor haar steun aan de Arabische zaak. Hij beschuldigde het Westen ervan dat het een campagne tegen de Sowjet-Unie was begonnen en berichten had verspreid dat de Ara bieren verontwaardigd waren omdat het Russische leger niet te hulp was gesneld. „Wij hebben president Podgorny ge zegd, toen hij kortgeleden in Cairo was, dat wij niet willen dat het Rode Leger ons te hulp komt. Wij kunnen zelf vechten", zei Nasser. De Prawda waarschuwde er voor dat de politiek van de „imperialisten" erop is gericht de eenheid van de communis tische landen te verbreken door het na tionalisme in die landen aan te wakke ren. In de huidige internationale toe stand is meer dan ooit noodzakelijk de revolutionaire gelederen te sluiten, al dus de Prawda. Er deden de vorige week geruchten de ronde dat de Roemeense leiders de terugtrekking van Roemenië uit het Pact van Warschau zouden bekendma ken, maar dit werd gisteravond van Roemeense zijde met klem ontkend. De betrekkingen tussen de Sowjet- Unie en Roemenië zijn de laatste jaren geleidelijk koeler geworden. De redenen hiervoor waren: Onenigheid over het Pact van War schau. Roemenië heeft niet alleen de Russische pogingen gedwarsboomd om van het Pact van Warschau een supra nationaal lichaam te maken, het drong zelfs aan op de gelijktijdige ontbinding van het Pact van Warschau en de Navo. China. In het ideologisch geschil tussen de Sowjet-Unie en China heeft Roemenië steeds een neutrale houding aangenomen. Comecon. Roemenië heeft zich steeds verzet tegen Russische pogingen om van de Comecon de tegenhanger van de Europese Gemeenschappelijke markt een centraal orgaan te ma ken dat de economie van alle Oosteuro- pese landen zou beheersen. Kwestie Midden-Oosten. Roemenië heeft als enig communistisch land ge weigerd Israël als agressor te veroorde len en het heeft ook niet deelgenomen aan de communistische conferenties die over deze kwestie zijn gehouden. West-Duitsland. Roemenië heeft dit jaar diplomatieke betrekkingen aange knoopt met de Bondsregering en kwam daardoor in conflict met Oost-Duitsland en Polen. GRONINGEN De vijfjarige Douwe Boonstra uit Marum heeft zaterdag avond in zijn eentje de 25 kilometer van Groningen naar zijn huis gelopen. Het jongetje was met zijn moeder naar de Groningse markt gegaan en ver dween daar in de menigte. De Groning se politie zocht de markt af, maar het kind bleef spoorloos. Tegen middernacht kreeg zijn moe der een telefoontje van de politie fn Marum. Deze had het kind in het dorp op straat gevonden. LONDEN In een vandaag versche nen rapport over de economische si tuatie in Engeland merkt de Organisa tie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) op, dat thans een kalmere tijd schijnt aan te breken voor de Britse economie na drie jaar van betalingsbalanstekorten, vertrouwens crises en allerlei ingrepen. Tegen eind 1966 begon de betalings balans zich weer in de richting van een overschot te ontwikkelen. Waarschijn lijk zal in 1967 voor het eerst na vijf jaar een noemenswaardig overschot op de balrns ontstaan. Deze verbete ring kan voor een deel worden toege schreven aan directe maatregelen ter beperking van lopende en kapitaalbe stedingen in het buitenland. De overmatige druk, die eerst van de vraag uitging, is bedwongen. En, naar verwacht, zullen produktie en vraag in 1967 weer groeien. Misschien zal de produktie over heel het jaar ten opzichte van 1966 met slechts 1 a Vit pet. stijgen, maar in elk geval zal de groei volgens het rapport weer op gang komen. Naar verder in het rapport staat, zal de ruimte voor de groei van* de vraag in de komende jaren afgaande op de huidige ontwikkelingen waarschijnlijk hooguit drie procent per jaar bedragen. Door een gestage verbetering van de talingsbalanspositie en een snelle, nieu we stijging van de particuliere investe ringen zullen er minder middelen be schikbaar zijn voor overheidsbestedin gen en particuliere consumptie, zodat een krachtig beleid ter beheersing van de vraag zal moeten worden gevoerd. SUSTEREN Een goederentrein, af komstig uit R otterdam, die zaterdag nacht om half drie op het station in Susteren aankwam, bleek behalve goe deren ook personen te hebben vervoerd. Stationspersoneel, dat in één van de wagens iets zag bewegen, ontdekte daar twee jongens van 16 k 17 jaar oud, die een gratis ritje naar Susteren hadden gemaakt. De jongens werden uit de wagon ge haald en naar het stationsgebouw ge bracht, waar de politie gewaarschuwd werd. Terwijl men op de komst van de politiemannen zat te wachten, haalde een van de jongens een pistool voor de dag en bedreigde daarmee het N.S.- personeel. Onder dreiging met het pis tool maakten de knapen zich uit de voeten. Toen de politie kwam, waren ze ner gens meer te bekennen. Bij onderzoek in de wagon, waarin de jongens de reis hadden gemaakt, werden stukjes ba keliet gevonden, die naar men aan neemt afkomstig waren van het pistool. Bij nader inzien kwam men daarop tot de conclusie, dat de jongens waarschijn lijk met een speelgoedpistool hadden ge dreigd. MGR. ANGELO FELICI O DEN HAAG De pauselijke verte genwoordiging in Den Haag is van in- ternuntiatuur (legatie) verheven tot nuntiatuur (ambassade). Tot pro-nuntius in Den Haag is be noemd monseigneur Angelo Felici (47). NIEUWERKERK. Bij een ver keersongeluk op de Rijksweg bij Nieu- werkerk (Duiveland) is de vijftigjari ge J. Verdonck uit Roosendaal gedood. Negen mensen werden bij het onge luk gewond. Het slachtoffer botste bij een inhaalmanoeuvre met zijn wagen frontaal op een tegenligger. ROTTERDAM De elfjarige Har- riet Season uit de Britse havenstad Huil is gistermiddag omgekomen bij een on geluk op de Botlekweg in Rotterdam. Haar vader wilde met zijn auto stop pen bij een restaurant en werd daarbij geramd door een achteropkomende wa gen. De bestuurder van deze wagen en het negenjarige broertje van het omge komen meisje werden ernstig gewond in het ziekenhuis Dijkzigt opgenomen. GASTEREN De veertigjarige jachtopziener J. Kleef uit Gasteren is gistermiddag in een ziekenhuis in As sen overleden. De man was enkele uren eerder op zijn bromfiets in Gaste ren aangereden door een personenwa gen. BLOKZIJL. De 22-jarige Jan van Rosmalen uit Blokzijl is gistermiddag omgekomen toen hij met zijn auto uit een bocht vloog en in een sloot terecht kwam. Drie andere inzittenden werden levensgevaarlijk gewond. ZWOLLE. De achttienjarige me juffrouw A. E. Nap uit Zwolle is gis termiddag in het ziekenhuis overleden. Zij was zaterdagmorgen aangereden door een personenwagen. TILBURG. Het negenjarige meis je Karin K. uit Tilburg is gistermid dag gedood, toen de wagen van haar moeder op een weg bij Tilburg van de weg raakte en over de kop sloeg. Het kind was op slag dood. MAASTRICHT. De 59-jarige Syl vester Hemans uit het Belgische La- naken is gistermorgen verongelukt in Maastricht. Hij werd aangereden door een achteropkomende personenwagen. 's-HEERENHOEK. De 67-jarige A. Fraes uit 's-Heerenhoek is zater dagavond gedood toen hij op zijn fiets werd aangereden door een bestelwa gen. Het slachtoffer was plotseling linksaf gegaan. Het was het derde lid DEELEN Dodelijk vermoeid uren verlaat door motorpech In Rome arriveerden gisteravond op de vlieg basis Deelen bij Arnhem 35 van Israëls dapperste soldaten en zestien van de moedigste soldates uit de veldtocht te gen de arabische legers. Morgen be ginnen zij aan een vreedzamer beproe ving: de vierdaagse voettocht in de streken rondom Nijmegen. „Hun deelneming aan de Vierdaagse is een speciale onderscheiding voor hun buitengewoon moedig gedrag in de oor log", vertelde ons overste Benny Inbar, de besnorde commandant van het Is raëlische detachement. „Zij zijn volle dig onvoorbereid op zoveel kilometers wandelen. Maar komen zullen we er. Na de Sinai is dit een peuleschil". Paradepaardjes uit zijn betaljon zijn Efraim „Toepolef" Cohen en Sjalom „Prikkeldraad" Agiv. Efraim kreeg zijn bijnaam, nadat hij in zijn eentje een Iraakse bommenwerper van het Russische type Toepolef had neerge haald. Sjalom legde zijn lange lichaam over een prikkeldraadversperring, zodat een heel regiment zonder zich te prikken ADVERTENTIE r?M.'lif U„,L L |A.,^ rinuec n ©en rucocrtcjnirtn in mb (puubo*. Plakt bw baad M pompt bcm tegelijkertijd op met tin druk op de koop. Ficubaodbus (2 i 3 benden) C 4.29 Bromfiettbendbue (2 3 benden) f. 5,99 Autobeodbue (1 bend) f. 6.- Autobendbui (2 banden) f. g,. Fimlec, een produkt vee Aerochemie N.V. Van Halteraat 199-197, Ametardeaa-W. Telefoon Ié 25 49 kon doormarcheren de soldaten wan delden eenvoudig over hem heen. Overste Inbar (36), vader van drie kinderen, is zelf evenmin een kleine jongen. Voor de jongste oorlog al had menig Arabier tijdens joodse vergel dingsacties het leven gelaten na man- tegen-man gevecht met de donkere vechter. „We noemen dit detachement de vic torietroep. Er zit van alles bij jon gens van allerlei wapens, meisjes van vele dienstvakken", verduidelijkte kapi tein Saar Tuvia, de inlichtingenofficier van de advaardiging. „Sommige van de knapen zijn enig overlevende van een tankbemanning uit de Sinai. Er zijn ook para's bij uit de strook van Gaza, vechters van het eerste uur". „De meisjes hebben niet gevochten; dat doen meisjes zelfs in ons leger niet. Zij hebben zich verdienstelijk ge dragen in medische teams, bij het in pakken van parachutes of bij de ver bindingsdiensten". „U moet dit zien als een speciale be loning voor hun vechten. We hebben geen blikken onderscheidingen in Israël, wel reepjes stof. Die krijgen ze ook, maar de chef-staf heeft deze streng ge selecteerde jongens en meisjes nu vast dit willen geven. We kennen Nederland geen van allen, maar we houden er al lemaal van". De populaireit van de Israëli's was 's middags al gebleken, toen enkele honderden belangstellenden voor de hekken van de vliegbasis dromden in afwachting van hun aankomst. „Meneer soldaat, mag ik er ook in. Ik heb voor Israël gecollecteerd", bedelden ze bij de schildwacht voor Deelen. Enkele tientallen van hen zagen na uren wachten, de Israëlische stratocrui- ser landen en, na veel handgeklap en „sjalooms" Israëls ambassadeur in Den Haag dr. C. Lewin de gebruinde troep inspecteren. uit een gezin, dat door een verkeerson geluk is omgekomen. VINKEVEEN. De 48-jarige C. Bakker uit Hoorn is gisternacht ge dood toen hij in Vinkeveen met zijn auto uit een bocht vloog en in een sloot reed. De man kwam onder de wa gen terecht. HAARLEM. De 63-jarige W. A. Kleyn uit Haarlem is zaterdagmorgen in het ziekenhuis bezweken aan de won den die hij kreeg doen hij enkele uren eerder was aangereden door een auto. De man was plotseling de rijweg opge lopen. DID AM. De jongen A. Tervoort uit Didam is gistermorgen in een Nij meegs ziekenhuis overleden. Hij was vrijdagavond met zijn auto in Didam uit de bocht gevlogen. Twee andere jongens die in de wagen zaten, wer den licht gewond. Alle drie raakten bij het ongeluk bewusteloos. AMSTERDAM. Op de Rijksweg Amsterdam-Den Haag is gisternacht de 27-jarige H. B. met zijn auto uit een bocht gevlogen en tegen een lichtmast gebotst. De zeventienjarige mejuf frouw A. J. van Egmond uit Amster dam, die in de wagen zat, werd op slag gedood. De bestuurder werd ern stig gewond. WEESP. De 32-jarige J. J. C. Lankhaar uit Weesp is gistermiddag met zijn auto geslipt en tegen een boom gereden. Hij overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. BERGEN OP ZOOM. De 31-jarige mevrouw P. Mathyssen-Verheezen is gisternacht overleden aan de verwon dingen, die zij donderdag had opgelo pen toen zij met haar bromfiets onder een vrachtwagen kwam. OOSTVOORNE. Op de Kleidijk te Oostvoorne is zondagavond de 19-jari- ge Van der Spaan uit Melissant om het leven gekomen. Hij zat als duo-passa gier op een motor, die uit de bocht vloog en tegen een auto botste. De be stuurder van het motorrijwiel, de 21- jarige A. Reuseveld, werd ernstig ge wond. Een Franse bergjager (links) deelt de inhoud van zijn veldfles met een Duitse soldaat tijdens de eerste ge zamenlijke oefeningen tussen Franse en Duitse eenheden. c S Q> 5f O (0 u -O X rt 2 S UI 2 2 Den Helder onbew. z 18 6 Ypenburg mist windst. 21 0.1 Vlissingen onbew. z 22 0 Eelde onbew. windst. 18 5 De Bilt onbew. windst. 23 0 Twente half bew. windst. 23 10 Eindhoven onbew. windst. 21 0 Zuid-Limburg mist zw 20 3 Helsinki half bew. ono 23 0 Stockholm zw-bew. n 23 0 Oslo onbew. o 22 0 Kopenhagen onbew. wnw 20 0 Aberdeen regen z 16 2 Londen onbew. zw 22 0.1 Brussel mist windst. 22 0 Luxemburg onbew. windst. 20 1 Parijs licht bew. nno 24 0 Bordeaux licht bew. nno 23 0 Grenoble zw. bew. windst. 0 Nice zw. bew. windst. 28 0 Berlijn zw. bew. wnw 26 2 Frankfort zw. bew. wzw 26 0 München zw. bew. nnw 25 6 Zürich half bew. nw 22 6 Genève zw. bew. wzw 26 0.1 Locarno geh. bew. windst. 25 7 Wenen licht bew. n 31 0 Innsbruck zw. bew. ono 25 4 Belgrado onbew. z 33 0 Athene onbew. nw 33 0 Rome onbew. windst. 32 0 Barcelona licht bew. nnw 30 0 Madrid onbew. windst. 37 0 Mallorca licht bew. ono 33 0 Lissabon onbew. nw 26 0 APPINGEDAM De 34-jari- ge gymnastiekleraar W. Hendriksen uit Appingedam is zaterdag in een zieken huis in Nice overleden aan enkele zwa re brandwonden. De man was op va kantie in Zuid-Frankrijk. Begin vori ge week werd hij ernstig gewond toen een kooktoestel ontplofte en zijn tent in brand vloog. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een halve dag heeft de familie Kamp uit de Haagse Roemer Visscherstraat eergisteren in angst en spanning gezeten, nadat de vader des morgens toen hij de krant uit de bus wilde halen op de mat een anonieme dreigbrief had gevonden. In delettante- rig schoolschrift werd daarin duizend gulden geëist. Als het geld niet op het aangeduide uur op „het station" zou zijn, zou er „iets met het kind gebeu ren", zo luidde het dreigement. „De schrik zit ons nog in de benen", zegt de heer J. C. Kamp (45), chef monteur buitendienst bij de Spoorwe gen in Den Haag. „Als ze je kinderen bedreigen krijg je het wel op je zenu wen. Je weet immers niet wat voor een komplot er achter kan steken." In de woning van zijn dochter in de Wapenveldestraat vertelt hij: „Het was een opgevouwen briefje. De enige on dertekening was: Hoogachtend. Ik moest het geld zaterdagmiddag om twee uur in een envelop die in een krant was ver stopt, deponeren in de bandage-emmer van het damestoilet op het tweede per ron van het station. Welk station stond er niet bij. Als spoorwegman wist ik dat het Hollandse Spoor werd bedoeld. In het briefje stond ook dat ik met het oog op het kind maar beter de poli tie niet kon waarschuwen. Na de beta ling moest ik met een rond voorwerp in mijn hand naar buiten komen." „Het eerste wat ik deed was mijn vrouw wakker maken. Onze eerste ge dachte was toch maar de politie snel in de arm nemen. Bij het politiebureau aan de Loevesteinlaan zeiden ze me dat ik naar de recherche op het hoofdbu reau moest gaan". Dat deed de heer Kamp. De recher che besloot „de zaak mee te spelen". „Ik heb nog even zitten piekeren hoe ik zonder argwaan te wekken in de dames- w.c. kon komen. Mijn vrouw, die de kinderen ik heb er vijf; mijn zoon heeft vier uur lang met een fluit om z'n nek op de speelplaats gespeeld voor geen geld in de steek wilde laten, kreeg ik niet mee. Bleef over mijn dochtertje Atie van zes." De heer Kamp voldeed om twee uur aan het verzoek van de onbekende af persers, met dit verschil, dat hij geen duizend gulden in een envelop deed, maar kranteknipsels van dik papier van dezelfde grootte. Met de toiletjuf frouw was afgesproken dat zij als er iemand na hem op het toilet zou komen een stofdoek zou uitslaan. „Ik ben toen weggegaan. Om vijf over half drie ik was zelf net een om metje gaan maken kwam er al een telefoontje van de politie dat de daders waren gepakt." Het bleken twee min derjarige meisjes van zeventien en vijf tien jaar te zijn. Zij waren ontvlucht uit een observatiehuis in Zeist. Ze waren naar Den Haag gelift en hadden 's nachts in een portiek gesla pen. Omdat zij naar hun zeggen een vriendinnetje kenden in de Roemer Vis scherstraat besloten ze, nadat ze een fiets hadden gestolen, van een bewoner van die straat duizend gulden los te werken. Ze kozen de heer Kamp uit, van wie ze dachten dat hij wel kinderen zou hebben. De politie had op het station de meis jes vrij gauw in de gaten. Een ging er op het afgesproken ogenblik naar het toilet; het andere meisje bleef in de wachtkamer. Het eerste kind kwam zichtbaar teleurgesteld uit de w.c. Uit het verhoor bleek dat ze wel een krant had gezien maar geen envelop. De meisjes zijn ter beschikking van de kinderpolitie gesteld. ADVERTENTIE IETS NIEUWS OR DE VLOER

De Vallei | 1967 | | pagina 9