Veenendaals dagblad Detroit brandt aan alle kanten Aziaten en Afrikanen willen UNO in Parijs WIJ Niet alle infusienaalden waren geheel steriel De Gaulle wekt bezorgdheid bij premier Pearson Boe-geroep overstemd Canadese volkslied Prins loopt Vierdaagse mee Buiten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Nationale garde gebruikt pantserwagens tanks en automatische wapens Het blijft zomeren inde PLAN ZOU VEEL AANHANG KRIJGEN Indonesië weert Ned. boek en „De Spiegel" „VIVE LE QUEBEC LIBRE DETROIT - De golf van ongeregeldheden die thans door de Verenigde Staten woedt heeft tenminste aan 20 perso nen het leven gekost. In Detroit, de op vier na grootste stad van de V.S., vochten gisteravond sluipschutters en manschappen van de nationale garde om de heerschappij in de straten. De relletjes, die thans reeds twee dagen duren, geven de stad van boven een aanzien „als had een bombardement" plaatsgevonden. De schade wordt ge raamd op 150 miljoen dollar. In Cambridge in de staat Maryland is de landelijke voor zitter van een zwarte studentenorganisatie neergeschoten. Hij werd lichtgewond. Ook in de New Yorkse wijk Harlem is het onrustig. Hier w erden gisteravond branden gesticht en vochten Puertoricanen met de politie. In Michigan - een stad met 82.000 inwoners - die 40 km van Detroit is gelegen, is gisteravond geplunderd en brand gesticht. Puin Meerderheid Cambridge Toledo ZIEKENHUIZEN ZONDEN VOORRAAD TERUG VOORDAT ER ONGELUKKEN GEBEURDEN New York Man verpletterd door vallende kraanarm BAAS COMMENTAAR Buitenpad Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Teief. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent DINSDAG 25 JULI I967 4le JAARGANG GOLF VAN TERREUR WOEDT IN AMERIKAANSE STEDEN DETROIT In de Amerikaanse stad Detroit heeft in het weekeinde een oproer gewoed, die waarschijnlijk het meest verwoestende is geweest in de Amerikaanse geschiedenis. Volgens de laatste berichten zouden er zes doden zijn gevallen. Op de foto een soldaat van de Nationale Garde bij een van de vele brandende winkels. Het aantal doden te Detroit is tot 19 gestegen. Maandagavond doodde een sluipschutter een brandweerman, ter wijl drie burgers stierven. Parachutisten zijn de stad binnenge rukt om de nationale garde te helpen bij het onderdrukken van een oproer, dat thans reeds twee dagen en twee nachten duurt. Tenminste drie politiebureaus in ver uiteengelegen wijken van de stad lig gen thans onder vuur van scherpschut ters. De met puin bezaaide straten worden verlicht door de gloed van nieuwe bran den; het totale aantal branden, dat PARIJS Een groot aantal Afrikaanse en Aziatische landen wil de zetel van de Uno overbrengen van New York naar Parijs. Deze verhuizing is tijdens de afgelopen zitting van de Al gemene Vergadering van de Uno het onderwerp geweest van vertrouwelijk overleg tussen de landen die hiervoor belangstelling hadden. Dit is gisteren bekend geworden na de terugkeer van de Algerijnse minis ter van buitenlandse zaken, Bouteflika, in Algiers. De Algerijnse minister zou president De Gaulle hierover al hebben ingelicht tijdens zijn tussenlanding in Parijs op weg naar de Algemene Ver gadering van de Uno in New York. Bouteflika zei dat de desbetreffende landen de overtuiging hebben, dat „de internationale organisatie onder in vloed staan van de imperialistische grootmachten, zolang de debatten van de Verenigde Naties in New York wor den gehouden." De Algerijnse minister meent, dat er nu al een meerderheid te vinden is voor het overbrengen van de zetel van de Verenigde Naties naar Frankrijk. De meeste Afrikaanse en Aziatische landen zijn hiervan voorstanders, evenals de (Van onze weerkundige medewerker) TYe papieren van de zomer staan nog j steeds goed. Een zeer omvangrijk en breed hogedrukgebied van het zui- delijk deel van de Oceaan tot diep op het Europese continent zal het gun- stige zomerweer vermoedelijk het grootste deel van de week doen voort- duren, met weinig verandering in de temperatuursverhouding. Maxima van j 23 tot 24 graden, zoals de laatste j dagen in Nederland worden gemeten, zijn veel draaglijker dan de broeihitte, die momenteel in Spanje, Italië en op de Balkan heerst: in hoofdzaak maxi- j ma tussen 30 en 35 graden. In Madrid j was het gisteren met 37 graden zelfs even warm als in Algiers. Een zwak front van de Britse eilan- den geeft tijdelijk wat meer bewolking, maar regen van betekenis valt er niet uit. De hoeveelheid juliregen in Apel- doorn is tot nu toe nog maar 15 a 17 mm. Het droogste is het op Vlieland met 7 mm, het natst is het Friese j Bergum met meer dan 100 mm. communistische en enkele Scandinavi sche landen. De tegenstanders worden uiteraard gevormd door de Verenigde Staten en de Zuidamerikaanse landen, alsmede de Westeuropese bondgenoten van Amerika en Engeland. De verwijten van de Arabische en Aziatische landen richten zich voorna melijk „tegen de geduchte werking van :W- 9 De geprojecteerde bouw van een torenflat in de Engelenburg te Vee nendaal zal geen doorgang vinden om dat het gemeentebestuur is gebleken dat er geen geïnteresseerde belegger te vin den was. Op het terrein tussen de Tinne- weide en het stadspark De Groene Velden worden nu bungalows gebouwd. De raad zal overigens over deze mutatie donderdagavond het laatste woord heb ben. 0 De heer E. N. van Doorn uit Leer- sum heeft gisteravond zijn televisie debuut gemaakt. Onze fotograaf had zich met zijn camera voor de beeldbuis genesteld om hem tijdens zijn optreden in de quiz „Tik tak tor", zoals dat heet, op de gevoelige plaat vast te leggen. Behalve de foto in de krant hield mees ter Van Doorn 120,aan zijn tele visie-rol over. Q Het sportpark Panhuis in Veenen daal is al lang het zorgenkind van gemeentebestuur en Sportstichting. Nu men is begonnen met de verbetering van de velden wordt de gemeenteraad om financieringsmiddelen gevraagd. Het college van B. en W. windt er geen doekjes om; er is, zo schrijft men aan de raad, sprake van een constructie fout Overigens wisten de trouwe bezoekers van het sportpark dat al lang! 9 Met de kersenoogst in de Betuwe gaat het bergafwaarts. Pessimisti sche woorden werden gisteren onder meer gesproken door fruitteler J. den Hartog: „Volgens mij zal de kersen teelt op den duur geheel verdwijnen", zo luidt zijn voorspelling. de lobby's in de wandelgangen van het paleis van Manhattan, waar zoveel de legaties van kleinere landen,die niet voldoende instructies van hun regering hebben, roemloos ten onder gaan." Van de andere kant beklagen de Afrikaanse en Aziatische delegaties zich over de voortdurende rassendis criminatie, die zij in Amerika te ver duren hebben, ondanks de goede be doelingen en de bescherming van de Amerikaanse regering. Indien Parijs niet op deze aanbieding zou kunnen in gaan, dan denken de Afro-Aziatische landen aan een stad in Zwitserland of aan een hoofdstad van een van de Afri kaanse of Aziatische landen. thans in Detroit is gesticht door vanda len en plunderaars, wordt geraamd op ftoo. De materiële schade heeft de 150 mil joen dollar reeds ver overschreden, aangezien de brandweer, die het zwaar te verduren heeft van de sluipschut ters, veelal gedwongen wordt de vuur haarden aan hun lot over te laten. Het politiebureau in de vijfde wijk, aan de oostzijde van een stad, heeft drie uur lang onder het vuur van sluip schutters gelegen. A&n het beleg kwam een einde nadat de nationale garde een hotel aan de overzijde van de brede Jefferson Avenue had bestormd. Daar bij werden een tank en twee zware vrachtwagens gebruikt. Ook de politiebureaus van de zevende en tiende wijk liggen onder het vuur van sluipschutters. Drie manschappen van de nationale garde zijn gewond. Vanochtend vroeg hing een dichte rook boven de John Lodge Expressway, die van noord naar zuid dwars door de stad loopt op en kele straten van de zwaar geteisterde 12th Street. Vanmorgen vroeg zijn te Cambridge grootscheepse rassenrellen uitgebro ken. Twee huizenblokken staan in lich terlaaie. Ongeveer 1000 negers trekken plunderend door de straten. Eerder op de avond werd H. Rapp Brown, landelijk voorzitter van hq^ „Student Nonviolent Coordinating Com mittee", neergeschoten en licht gewond na het uitspreken van een redevoering voor een „zwarte macht" vergadering. Vele manschappen van de vrijwillige brandweer weigeren de negerwijk bin nen te gaan. De brandweer uit Easton, 25 km ten noorden van Cambridge, is te hulp geroepen. De officier van Justitie te Cambridge, Francis B. Burch, zegt dat Brown tot de relletjes opgehitst heeft. Het voor nemen bestaat de negerwijk binnen te gaan om Brown te arresteren. Twee bataljons van de nationale gar de zjjn opgeroepen en de politie van de staat Maryland trekt op naar de stad. In Toledo-zuid is de politie samenge trokken in een negerwijk, waar ruiten werden ingegooid, waar werd geplun- (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN. Alle Nederlandse zieken huizen hebben gisteren hun voorraad infusienaalden van het Duitse merk Braun naar de importeur terugge stuurd. Dit was het gevolg van een routine-onderzoek naar de steriliteit van deze naalden, zogenaamde brau- nules, in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Daarbij werd ontdekt, dat en kele naalden van dit fabrikaat, die wor den gebruikt bjj de kunstmatige voe ding, niet helemaal steriel waren. De importeur, de firma Hendriks en Van Steenbergen in Halfweg, werd ge waarschuwd, en deze liet gisternacht via de politie alle Nederlandse zieken huizen waarschuwen de braunules niet meer te gebruiken. In totaal gaat het om een paar duizend stuks die gisteren alle naar de importeur zijn terugge stuurd. De hoofdinspecteur voor de volksge zondheid heeft de arts R. Brion, on middellijk een onderzoek laten instel len naar de vraag of er niet-steriele naalden zijn gebruikt bij de behande ling van patiënten. Het is vrijwel zeker dat er geen ongelukken zijn gebeurd. De fabrikant van de (plastic) naalden is een maand geleden bij de sterilisatie van de naalden overgestapt van de zo genaamde gas-methode op het gebruik van gamma-stralen. Naalden van de oude en de nieuwe produktie kunnen door elkaar in Nederland zijn afgele verd. Tot nu toe werd altijd aangeno men dat de sterilisatie met gas afdoen de was, maar daaraan wordt nu ge twijfeld. De nieuwe methode schijnt absoluut waterdicht te zijn. Omdat de fabrikant en de importeur geen enkel risico willen lopen is de afle vering van braunules voorlopig stopge zet. De ziekenhuizen gebruiken in afwachting van de uitslag van een na der onderzoek weer metalen infusie naalden die in de ziekenhuizen zelf worden gesteriliseerd. De plastic naai den werden maar éénmaal gebruikt en daarna weggegooid. In Nederland bestaan nog geen wette lijke voorschriften voor de kwaliteit (waaronder steriliteit) van medische instrumenten. De verantwoordelijkheid voor het gebruik van deze instrumen ten ligt bij de arts of het ziekenhuis. Vorig jaar is er een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend, waardoor het mogelijk wordt aan medische in strumenten kwaliteitseisen te stellen. Het gebied in de Verenigde Staten, waar zich in de afgelopen tijd voort durend rassenonlusten hebben voor gedaan. Detroit werd in het afgelopen weekeinde door plunderende en brandstichtende negers onveilig ge maakt, terwijl zich ook in New York, Newark en andere plaatsen onlusten voordeden. derd en brand gesticht. Bij de ongere geldheden zijn ongeveer 100 personen betrokken. De politie zegt de toestand meester te zijn. Tenminste vier perso nen zijn wegens onordelijk gedrag ge arresteerd. De branden zijn niet ern stig. Naderhand is verklaard, dat de wanordelijkheden om zich heen grij pen. Met verlof zijnde politiemannen worden in dienst geroepen. In Spanish Harlem hebben maandag avond 2.000 Puertoricanen branden ge sticht en met de politie gevochten. Voor het eerst sinds drie dagen zijn de onlusten over de Harlem-rivier heen geslagen naar South Bronx, waar zeer vele Puertoricanen wonen. In Spanish Harlem ontstond maandagavond een georganiseerde rel compleet met sluip schutters op de daken. Twee personen kwamen om het leven. Een politieman en elf burgers werden gewond. HARLINGEN De 29-jarige smid- constructiewerker J. Hof uit Tijnje is maandagmiddag op het terrein van de N.V. Haitsema te Harlingen dodelijk getroffen toen een kraanarm van de mobiele kraan van 2Vi ton, geladen met twee ton ijzeren balken, op hem viel. Hij was op slag dood. OTTAWA De minister-president van Canada, Lester B. Pearson, is ernstig bezorgd over de rede, die president De Gaulle van Frankrijk gisteravond te Montreal heeft uitgesproken. Een woordvoerder voor het bureau van de minis ter-president zei, dat Pearson de Franse president op de televisie met klimmen de bezorgdheid had gevolgd. Na afloop had hij verzocht om de tekst van de rede van De Gaulle. De Franse president is gisteravond in Montreal aangekomen, nadat hij een lange tocht door het oudste deel van Canada had gemaakt. Bij zijn aankomst werd hij geestdriftig verwelkomd door Frans sprekende separatisten. Het Cana dese volkslied werd overstemd door boe-geroep. De Gaulle sprak een menigte van ongeveer 3000 mensen toe vanaf* het balkon van het stadhuis. Hij beëin digde zijn toespraak met de uitroep: „Vive le Quebec libre". De leuze was enkele minuten eerder in spreekkoor geroepen door separatisten die een gevecht leverden met de politie tijdens een golf van geestdrift voor de president. De Gaulle zei, dat zijn rit langs Highway 2 op maandag van Quebec naar Montreal zo'n diepe indruk op hem gemaakt had dat hij moest denken aan de bevrijding van Frankrijk in 1945. De Gaulle en de premier van Que bec, Daniel Johnson stonden in de lan ge zwarte auto en wuifden naar de menigte toen zij 's avonds om 7 uur plaatselijke tijd aankwamen voor een welkomstplechtigheid op het stadhuis. In een aantal gepassioneerde toespraken langs de route drong De Gaulle er bij de Frans sprekende Canadezen steeds opnieuw op aan eigen meester te wor- ren. Hij sprak over Quebec als over een land en prees uitbundig premier John son: Hij liet na te spreken over de fe derale legering die hem naar Canada uitnodigde in het kader van de viering van het honderdjarig bestaan. „Frans Canada is een land dat zijn eigen baas wil zijn", aldus De Gaulle voor de toeschouwers langs de route. Toen de stoet van 8 km Montreal na derde, stonden de mensen aan beide zijden van de straten in de buitenwijk van de stad tot aan het stadhuis. Veel toeschouwers hielden Franse vlaggetjes en de vlag van Quebec in de handen. De Gaulle, wiens stem aan het einde van de dag hees geworden was, ver klaarde tot de menigte voor het stad huis: „Ik zal u een geheim vertellen: ik heb nu hetzelfde gevoel als geduren de de bevrijding van Frankrijk." In de voorste rijen van de menigte Prins Claus startte vanochtend vroeg in Nijmegen als een der eersten van de 14.102 deelnemers aan de 51ste Vierdaagse. We zien hem hier onder- weg met zijn drie vrienden, v.l.n.r.: mr. F. M. *L. baron Van Geen, mr. F. Salomonson en mr. J. C. van Munster van Heuven. stonden leden van de extremistische unie voor nationale onafhankelijkheid. Zij hadden borden bij zich met „Que bec, oui, Ottawa, non". „Steun de strijd voor nationale bevrijding". „Quebec is een Frans land", „Revolutie-vrij heid". De federale autoriteiten hebben zich van openbaar commentaar over de uitlatingen van De Gaulle onthouden. Een zegsman in Ottawa verklaarde dat er over de opmerkingen van De Gaulle enige ergernis gewekt is, „maar dat het geen dingen zijn om oorlog over te gaan voeren." DJAKARTA De Indonesische pro cureur-generaal heeft het Nederlandse boek „De godsdienst in zijn verschij ningsvormen" verboden omdat het een afbeelding van de profeet Mohammed bevat. Dit wordt door de Mohammeda nen beledigend geacht. Het boek, dat ivoor het eerst in 1947 in Indonesië werd gepubliceerd, is van de hand van prof. dr. H. T. H. Obbink. Naar het Indonesische persbureau Antara verder meldt, is ook een uitga ve van het Nederlandse weekblad „De Spiegel" verboden. De procureur-gene raal vreest, dat het boek en de uitgave van het weekblad de openbare vrede en veiligheid in gevaar zouden kunnen brengen. Naar wij van de hoofdredactie van „De Spiegel" in Wageningen die van het verbod nog niet op de hoogte was vernemen, betreft het vermoedelijk het nummer van 22 juli. Hierin is op pagina 6 een interview opgenomen, dat de journalist W. Oltmans heeft gehad met de Indonesië-kenner prof. W. F. Wertheim. In dit interview geeft prof. Wertheim zijn visie op Indonesië. T\OMlNEE Heldring, evenals de latere Craandijk, een aartswan delaar, schreef al 125 jaar geleden de wijze raad: „Wilt ge niet gestoerd door 's levens woest gewemel, niet af geleid door duizende kleinigheden, maar stil, rustig en effen voortgaande ja, volg ons dan op de Veluwe." En vervolgens keuvelt hij nog wat door over die stille, eenzame, woeste landstreken en kunnen wij een wee moedige glimlach niet onderdrukken. Niettemin hebben de chef-boswachter van de Hoge Veluwe (A. Langenbach) en de heer J. W. G. Wittkümper (medewerker aan het Amstelveense Heempark), gesteund door instruc tieve illustraties van Planta, kans ge zien een rustig en gevarieerd tracé van plm. 3 uur gaans te leggen, dat ook onze predikant wel eenzaam en ongestoord genoeg zou zijn geweest. Hun pad voert door het Museum kwartier enverder door barre stuif zanden en uitgestoven laagten ten zuiden van de Franse Berg, waar de dennenopslag en de schaarse vege tatie stof tot gedachtenwisseling ver schaft (praktisch is het plaatje met bunt en pijpestrootje, dat vaak ver ward wordt, doch ik had het graag aangevuld gezien met schapegras, zandzegge, muizenoor en zandblauw tje, om maar eens iets te zeggen over andere figuren van die droge lichenen- steppe met haar barre microklimaat). Tot mijn spijt ontbreken ook typische verschijningen als de tapuit en duin pieper. In een volgende druk hoop ik, dat enige aandacht wordt besteed aan de sporen van kleiner gedierte dan grofwild. Alles met alles geloof ik evenwel, dat deze beschijving de beste is van de 7 verschenen jaar gangen. Het volgen van dit natuurpad bij niet te warm weer! houdt menig deelnemer in aangename relatie met een ander leven dan het zijne, hoe eenvoudig de opgediende leerstof ook is. Dat er een situatiekaartje aan dit buitenpad ontbreekt, voel ik als een leemte. 25 juli '69 A. B. Wigman

De Vallei | 1967 | | pagina 1