Geen shag zo pittig en zacht als veelgevraagde SAMSON SHAG SAMSON NIEMEYER HALFZWARE SHAG Instituut Van Rijswijk boekte 4S7 geslaagd en TWINTIG JAAR GELEDEN BEGON DE PAROCHIE MET TWINTIG MAN Fa. L. HEIJ Vijftig mijnwerkers omgekomen R.K. Bennekom kwam tot bloei Twee dames bleven over uit het oude dorp HENDRIK SLOTBOOM LETTA KELDERMAN-VAN DER MEIJDEN EVERTJE VAN GINKEL Prins Claus naar de Antillen De ware shag-kenner ziet direct die lange draad en voelt hoe prettig Samson rolt Hij proeft de pit en geniet van de zacht heid. Dat kan alleen maar halfzware Samson zijn: de koning van de shag! Als altijd lekker vers in het plastic pak. f 1,25. VEENENDAAL Hoofdstraat 43-45 Frans Halslaan 26 SREPUBL10UE FRANCHISE NAME »C ME c 1 ALBERT CAMUS DINSDAG 25 JULI 1967 Na een langdurig geduldig gedragen lijden heeft de Heere nog onverwacht van onze zijde wegge nomen mijn innig geliefde man en onze zorgzame vader, behuwd- en grootvader op de leeftijd van 61 jaar. A. Slotboom-Tollenaar W. van de Kraats- Slotboom C. van de Kraats Bert en Addy G. van Ginkel-Slotboom M. van Ginkel Astrid en Regine Veenendaal, 24 juli 1967 Adriaen van Ostadelaan 42. De teraardebestelling zal D.V. plaats vinden vrijdag 28 juli 1967 om 3.00 uur op de Algemene Begraaf plaats te Veenendaal. Gelegenheid tot condoleren donderdagavond na 7.30 uur. Geen bloemen. Na een langdurig geduldig gedragen lijden heeft de Heere nog onverwacht van ons weggenomen, in .de volle zekerheid des Geloofs, mfln innig geliefde vrouw in de ouderdom van 78 jaar. Uit aller naam, J. Kelderman Ede, post Veenendaal, 24 juli 1967 Dragonderweg 29. De teraardebestelling zal D.V. plaats hebben op donderdag 27 juli a.s. om 12 uur op de algemene begraafplaats te Veenendaal. Gelegenheid tot condoleren: woensdagavond 26 juli a.s. na 7.30 uur. Geen bloemen Na een leven van stil vertrouwen nam de Heere op de gezegende leeftijd van 92 jaar geheel on verwacht uit onze familiekring weg, onze lieve" moeder, groot- en overgrootmoeder sinds 1951 weduwe van Wouter Harselaar J. van Elst-Harselaar G. van Eist J. Rebergen-Harselaar A. Re bergen C. van Elst-Harselaar H. van Eist E. W. Schoeman-Harselaar H. Schoeman R. Slotboom-Harselaar J. Slotboom C. Harselaar W. Harselaar-Baars klein- en achterkleinkinderen Veenendaal, 24 juli 1967 Zandstraat 58. Geen bloemen De teraardebestelling zal D.V. plaats hebben op donderdag 27 juli a.s. om 15.00 uur op de alge mene begraafplaats te Veenendaal. Gelegenheid tot condbleren: woensdag 26 juli a.s. van 19.30 tot 21.30 uur. VEENENDAAL In het afgelopen cursusjaar 1966 1967 boekte het Handelsinsdtuut Van Rijswijk te Veenendaal 487 geslaagde cursisten voor de erkende praktijkexamens. Hiervan werden onlangs reeds 146 cursisten gepubliceerd die met suc ces het winter- en voorjaarsexamen aflegden. De thans bekend geworden examenresultaten betreffen de onder staande 341 cursisten van genoemd onderwijsinstituut. Voor zover geen plaatsnaam werd vermeld, zijn zij woonachtig Je Veenendaal. Van en kele cursisten is het examenresultaat van dit zomerexamen nog niet be kend. Voor directie-secretaresse: te Utrecht, mevrouw M. Recter-Slot- boom. Voor receptioniste-informatrice: te Utrecht, de dames Joke A. de Kleu- ver, Hannie Kroesbergen, Lilian J. Otter (Bilthoven), Gerda C. J. E. van de Pol, Riet Reinshagen en Magda M. Rosbag (beiden te Rhenen), Rie C. van Spanje, Christine van West- rhenen (Bilthoven) en Ascha M. Wil- ten (Soest). Franse conversatie: te Rotterdam, de dames J. W. M. de Lange en zr. H. Pronk. Duitse conversatie: te Rotterdam, de dames Henny Achterberg, Jannie van Dijk, Mettie Hardeman (Rhe nen) en dhr. A. Meyer. Duitse handelscorr.: te Arnhem, dhr. Arie Meyer. Engelse conversatie: te Rotterdam, mevrouw S. T. Cimarosti-Hummel, Henk van de Grift, Jélies den Hartog (De Klomp), J. van Leuveren (Scher- penzeel), F. Magauer (Rhenen), Joke Nijhoff, Nettie van Ojik, Henny Vonk (Lienden), Reinier van Walsem en Andréa Willems (Scherpenzeel). Engelse handelscorr.: te Utrecht, mevrouw S. T. Cimarosti-Hummel en Henny Osnabrugge (Scherpenzeel). Elementaire Duitse conversatie: Nela J. Aantjes, mevrouw S. T. Ci marosti-Hummel, mej. J. van Heun (Opheusden), mevrouw C. A. Kens- VAN DELFT's del, mej. C. van der Poel, Truus G. Schoeman en de heren A. Diepeveen, R. Schuring (Rhenen) en J. Slot boom. Elementair Engels: Ineke I. J. van iren, Geurtje M. Berkhof (Eist), mevrouw J. H. van Dronkelaar-Rouw (Lunteren), Ellie A. Drost, Alie C. de Haas, Alie Hovestad (Rhenen), mej. P. van Manen, Celia Methorst (Eder- veen), Ineke T. Onink (Amerongen), Regien M. van de Pol, Heieen H. A. Schipper (Amerongen), Jeannette H. A. Slok, mevrouw A. M. W. Vos-Geer- rink en dhr. C. Schoeman. Middenstand algemene handelsken nis te Bilthoven: Ineke van Dijk (Amerongen), Marijke de Haas, Cor- rie de Jong, Corrie Koenders, Ina Middel (Rhenen), Evert van den Berg en Henk van den Berg (beiden te Eist), Martin de Bruin, Jaap Ekris (Scherpenzeel), Ab Gerritsen, Dick van der Meijden, Gijs Moesber gen (Renswoude) en Rijk Vonk. Boekhouden: dhr. G. van den Hoef (Renswoude). Algemene ontwikkeling: te Utrecht: Jannie van den Berg, Riet Beyer, Lu- cette S. Boismoreau (Scherpenzeel), Geesje Bos (Ederveen), Geertje van de Bovenkamp, Hennie van den Broek, Gerda Bruggeman, Rien B. de Bruin, Jan Bruys, Ria C. C. M. Diepeveen, Dicky W. H. van Galen, Gerda W. A. van Galen, Marrie C. van Gent, Alie C. de Haas m/aant. voor Duits, Gerda J. den Hartog (Renswoude), Ellie H. Henken, Mie- ke H. A. de Jong, Hannie A. Klumpe- naar, Joke D. Klumpenaar, Hennie G. Kolfschoten, Jannie van Kooten, Hanneke E. Lokhorst, Annelies E. Methorst (Scherpenzeel), Lenie Moes bergen (Woudenberg), Hannie H. Os kam, Arie Quint (Eist), Rita van Ra- venswaaij, Cocky Rebergen, Gerrie P. Reede, Ans Riemsfijk (Eist), Co- by van Roekei m/aant. voor Engels (Ede), Jurjen Scheper, Renée G. J. Sprey, G. van Viegen, W. Vink en Lenie M. van Wakeren. Nederlandse stenografie „Groote": Magda M. Rosbag en Marian H. C. van der Tak (Rhenen), Molly J. Ver schuren, Christien van Westrhenen (Bilthoven), Adrie van Zuthem en Betsy van Zuthem. Nederlandse handelscorr., resp. te Arnhem en Utrecht: Anneke M. Al- bers (Rhenen), Monty E. M. C. Bandsma (Resteren), Gerda S. van Baren, David van den Beid, Henk J. van den Berg, Marry C. van Bins- bergen, W. Brouwer (Amerongen), Harry C. Dekker (Ede), Ina ten Don kelaar, Wieke van Doorn, Truus van Dijk, Fieke van Dijk, Dicky W. de Goyer, Marijke C. W. ter Haar, Truus Hazeleger, Ria G. van de Kraats, mevrouw T. van der Kraats- van der Poel, W. H. Meijer, Willy van Ree (Amerongen), Ditta van Reeden (Lienden), Lenie van Roekei (Ede), Wim Roseboom (Rhenen), Gerda S. Schoeman, Marian Schrij ver, Ria M. Sennef. Jeannette H. A. Slok, Corrie Verbeek (Renswoude), Molly J. Verschuren, Corrie J. T. Versteeg (Resteren), Rina H. M. de Vries (Rhenen), Bep E. van de Weerthof, Truus Westerhuis (Scher penzeel) en Betty H. Wolters (Ame rongen). Machineschrijven Machineschrijven, kantoortypist- Ce), Ned. Unie: van het Chr. Ly ceum, rector dr. J. Bax: Ineke At- teveld, Hilda W. H. van Baren, Eppe P. Beimers, Jan W. Bergman, Marij ke Beyer, Carla C. Borman (Scher penzeel), Evert van den Brink, Bep- pie B. van Bruchem, Anneke van Bruggen, Joke L. P. Butijn (Wage- ningen), Jaap Dillen, Jinny Dinsbach, Marian Dulfer (Wageningen), Ietje M. de Gooyer, Ria F. van Haaften, Hannie J. de Haas, Els Huibers, Ger da Jochemsen (Renswoude), Lies- beth Kaper (Rhenen), Roef Klem, Wim van de Lagemaat (Ederveen), Jacobien Landweer (Wageningen), Anneke P. M. Remme, Harry Rob- bertsen (Ederveen), Kees J. de Roos (Rhenen), Marinus Roseboom (De Klomp), Sjimen Schoeman, Hans We gen (Ederveen) en Ali Wolleswinkel (Renswoude). Van de Koningin Julianaschool, hoofd dr. J. G. Thomes: Ina Aal- berts, Sjaak van Beek, Gert van den Berg, Wim Blaauwendraat (Renswou de), Kees Blom, Alfred E. J. G. Boers, Willie G. C. Bos, Joke C. A. van de Bovenkamp, Hilda Diepeveen, Peter van Dijk, Wally A. Eekhout, Bert B. J. van Engelenburg, Ina P. van Galen, Thea H. van Ginkel (Renswoude), Alida J. M. Goverde, Kees van de Haar, Bertus van Harse laar, Erna J. Hendriks, Jan van Hensbergen, Ria van der Horst, Wil- ma W. Jansen, Kea A. G. Kieviet, Jacques J. Koning, Liesbeth A. H. Konings, Bas C. van Leeuwen, Hans H. van der Meijden, Bert van Mou- rik (Renswoude), Rinus van der Neut, Marry van der Neut, Betsy Ruisch, Ulf J. de Ruyter, Hans van Schaik, Bram J. van Soest, Marian ne Sooder, Jan A. Spies, Otto Tak ken, Rudi E. Völke en Kees Vos. Van de Ichthus-Ulo, hoofd de heer G. J. de Vries: Joke Bakker, Arie van Barneveld, Ad R. van Beek, Li ly M. Beenen, Henny Bouman, Hen ny van Braak, Wim C. Buddingh, Janneke van Capelleveen, Anneke C. Chaudron, Piet Drost, Jenneke van Essen (Overberg), Cobie G. van Gor- kum, Jannie de Groot, Marian G. van de Haar, Kees van den Ham, Marjan J. van Hardeveld, Ton van Hattum, Willy Helms, Joop M. Heu velman, Ina van Holland (Overberg), Jaap Hoogenhuizen, Hanneke J. de Kleuver, Marrie W. J. Kroesbergen, Willie de Kruiff, Aartje J. van Kruis- tum, Bea van Laar (Overberg), Joke H. G. van Manen, Elly van Merke- stijn (Overberg), Aart van de Pol, Hillie van de Pol, Mia Schoeman, Dick Takken, Hannie G. Valkenburg, Gerard H. Verseput, Henny Verwoert, Wim Vink, Arie W. P. van Vliet (Overberg), Corrie van Wakeren en Aart van de Weerd. Van de Openbare Ulo te Rhenen, hoofd de hfeer J. J. Altena: Corrie van Binsbergen (Dodewaard), Rini K. Bor (Eist), Jan Bosch (Rhenen), Lientje Fintelman (Ochten), Kees A. de Haas (Kesteren), Alie Hovestad (Rhenen), Joke H. W. Janssen (Och ten), Joke C. de Jong (Rhenen), Jo ke Kakebeen (Ochten), Wim Luisman en Jane E. Mac Gillavry (beiden te Rhenen), Gerda van Olderen (Lien den), Willy A. Ruiterkamp (Ingen), Ans J. H. van Schaik (Lienden), Jan nie G. van Schaik (Ingen), Stanley Slagmolen (Lienden), Jaap Smaling en Jan Smaling (beiden te Dode waard), Rina J. van Soest (Ochten), Gerrie Spies en Jan C. van Thuyl (beiden te Rhenen), Truus van Ver- seveld (Ingen), Sjaak A. Vondel (Do dewaard), Louise van Walsem (Rhe nen), Kees van Welij (Achterberg), Adolf Zaaijer (Kesteren) en Gert E. Zaayer (Rhenen). Van de Chr. Huishoudschool te Vee nendaal, directrice mej. F. M. Wag- ter: Clazien van Barneveld (Ameron gen), Ada van Benthem, Jannie Bos, Carla Breeschoten (Overberg), Ber tha de Bruin, Renske van Dijk, Het- tie van Eden, Jansje van Engelen burg, Wilma Faber, Tonny Gaas beek, Gerrie van Ginkel, Corrie Koen, Dineke van de Kraats, Corrie G. M. Kuipers, Coby van Manen, Truus Nap (Ederveen), Jes de Ro der (Eist), Fietje van Rotterdam, Gerrie van Schaik, Ria J. van den Sigtenhorst (Amerongen), Hillie van Veldhuizen (Ederveen) en Alie van Wamel (Amerongen). Van de Streekhuishoudschool te Rhenen, directrice mej. G. J. Regte- 'ng: Jannie Boekhof (Achterberg), Hannie P. van de Bie (Rhenen), Ag nes van Brenk (Kesteren), Lies van Daalen (Rhenen), Lena C. Drost (Achterberg), Joke C. van Ee (Ame rongen), Joke Esmeijer (Lienden), Riet Hardeman (Rhenen), Lieneke Hulshof (Amerongen), Diddy C. van Ingen (Kesteren), Klazina C. de Jong (Achterberg), Dicky G. van Kalkeren (Lienden), Iris H. C. Keijman (Rhe nen), Annie C. van Kleef (Kesteren), Bep J. H. van de Klift (Rhenen), Ina Pallada (Lienden), Neeltje H. Peters (Opheusden), Jannie Tolle naar (Achterberg), Alie Vonk, Alie r Wielen (beiden te Lienden) en Bep J. van Wijk (Rhenen). Tenslotte van het instituut, dus niet in schoolverband: Freke Albrecht, Henk van den Berg, Annemarie Blan- :enspoor, Geesje Bos (Ederveen), Adrie Dubbeldeman (Rhenen), Ietje van Dijk, Corrie van Ede (Scherpen zeel), Meijnie van Eden, Alie de Haas, Heinie Hasselaar, Herman Hendriks (Ederveen), Letta van Hoe velaken (Scherpenzeel), Henny van Kolfschoten, Annemieke Kwaker- naak (Scherpenzeel), Mieke Maassen (Rhenen), Annelies Methorst (Scher- ~>enzeel), Gert van Nieuwamerongen, Willie Pol (De Klomp), Piet Reber gen (Eist), Beppie Schoeman, Truus Teunissen, Nel E. Valkenburg, mej. A. B. Veen en Eefje Wagensveld (Scherpenzeel). In Zuid-Afrika JOHANNESBURG. Vijftig Afri kaanse mijnwerkers zijn dinsdag ge dood en 49 gewond bij een ongeluk in een goudmijn, aldus bericht de Anglo- American Company. Geen van de gewonden verkeert in levensgevaar. Het ongeluk gebeurde in een onder grondse tussen een arbeiderstehuis en een mijn in Carltonville, ongeveer 50 km ten zuidwesten van Johannesburg. Dit soort ondergrondse verbindingen tussen de verblijven van de arbeiders en de mijnen zijn bij veel mijnen in Zuid-Afrika in gebruik. Een treintje met arbeiders is met grote vaart opgebotst tegen een groep, die aan het einde van de baan stond te wachten op de liften, waarmee zij in de mijn afdalen. De mijn maakt deel uit van de grote goudvelden van Witwatersrand. IP05TCS Ter herinnering aan het bezoek, dat de Amerikaanse aviatrice Amelia Ear- hart bracht aan Suriname zijn er twee bijzondere zegels uitgegeven. Op beide zegels die tot 31 juli worden uitgege ven, is de aviatrice afgebeeld, het vliegtuig waar zij mee vloog en een luchtopname van Paramaribo. De ze gels zijn uitgevoerd in geel en rood (20 ct) en geel en groen (25 ct). In Nederlandse munt kost de serie 90 cent. Als bijzondere tekst is vermeld „Parimaribo 1937" en „Amelia Ear- hart". Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het Nederlandsche Roode Kruis zal er dit jaar van 8 augustus tot 30 september een serie van vijf zegels met toeslag worden uitgegeven. Als gemeenschappelijke voorstelling hebben alle zegels een rood kruis. 12 plus 8 ct jaartallen 1867-1967, 15 plus 10 ct drie in het rode fond uitge spaarde kruisen. 20 plus 10 ct, olijf groen en rood viermaal de letters NRK in kruisvorm. 25 plus 10 ct. don kergroen en rood, twee op het donker groene fond uitgespaarde kruisen en een Malthezer kruis. 45 plus 20 ct, grijs en rood, viermaal het getal 100 in kruisvorm. Twee bijzondere frankeerzegels van Suriname worden uitgegeven van 21 juni tot 21 augustus ter gelegenheid van het vierde lustrum van de stich ting Cultureel Centrum van Suriname. Voorstelling 10 ct, God van de dans f ARAMASitO m? ?.ARAMA*rt*0 mt' „Siva Nataraja" en Spitze van bal letdanseres. Kleuren lichtgroen, blauw, en zwart. 25 ct: trommelmasker, Bas- hi-Lele" en de krul van een viool. Kleu ren: lichtgroen, bruin en donkergrijs. Als bijzondere tekst is op de beide ze gels vermeld „1947 Cultureel Centrum 1967". In Nederlandse munt kost de se rie 70 cent. België heeft een zeer mooie zegel uitgegeven in veel kleuren gewijd aan de vlasindustrie. De zegels stelt voor een vlasbloem met garenklos en spoel tegen een achtergrond van fabrieken. Waarde zegel 6 fr zonder toeslag. Ter gelegenheid van de 700e verjaardag van de verheffing van Ostende tot stad wordt een bijzondere zegel uitgegeven voorstellende de Kurzaal van Ostende met in de rechterbovenhoek het stads wapen. Waarde 2 fr. Oost-Duitsland heeft in de afgelopen maand 14 nieuwe zegels op de markt gebracht. De eerste serie is gewijd aan kindertekeningen. 5 pf Kater, 10 pf Sneeuwwitje, 15 pf Brandweer, 20 pf Haan, 25 pf Bloemen in vaas, 30 pf Ballende kinderen. De tweede is een serie van Vermiste schilderijen. 5 pf Drie ruiters van Rubens, Berlijn. 10 pf „Druivenplukster", Dou. Dresden. 20 pf „Voorjaarsidylle", Thoma, Dres den. 25 pf „Portret W. Schroeder". Devrient, Dresden. 40 pf „Meisje met strooien hoed", Bray, Dresden. 50 pf „De vier Enagelisten", Jordaens, Des sau. Bij de vijftiende landbouwexposi- tie Leipzig-Markkleeberg werd een 20 pf zegel uitgegeven voorstellende het tentoonstellingsembleem op de kaart van de DDR. Frankrijk. Groot formaatzegels van Brug van Bordeaux f 0,25, kleuren zwart en bruin, f 1,- zegel van het gezicht op de kathedraal van Rodez en toren uitgevoerd in de kleuren don ker- en grijsblauw. Twee nieuwe toe ristische zegels, f 1,50 gezicht op stad Morlaix met citadel en oude gebouwen, f 0,70 Gezicht op kasteel van Saint- Germin-en-Laye. Zegels met toeslag 1913 I960 voor Rode Kruis, f 0,30 plus f 0,10 St. Franciscus van Sales, f 0,30 plus f 0,10, portret van Albert Camus. In de serie van reprodukties van beroem de schilderijen een nieuwe zegel van f 1,- het portret van Frans L door Jean Clouet. West-Duitsland. 30 pf Vijf kruisenem- bleem als herinnering aan de dertien de Duitse kerkendag. Uitgevoerd in rood en zwart. Nieuwe waarden in de serie Duitse gebouwen uit twaalf eeu wen. 10 pf donkerbruin, Zwingerin Dresden. 80 pf roodbruin Elingerpoort in Weissenburg. Een portretzegel ter waarde van 30 pf van Friedrich von Bodelschwingh zoon van de stichter van de inrichtingen van Bethel. Engeland heeft de gelegenheid aan gegrepen om van de zeiltocht om de wereld van Sir Francis Chichester een nieuwe zegel uit te geven voorstellende Sir Francis aan boord van de Gipsy- Moth IV. In de serie nieuwe uitgifte met portret van koningin Elizabeth kwamen de volgende waarde uit: 3d violet, 9d groen, 6d turkoois en blauw. Polen gaf een nieuwe serie van zes stuks uit met afbeeldingen van be schermde planten. Noorwegen geeft de volgende maand groot formaat zegels uit ter gelegenheid van het eeuwfeest van de geboorte van de toneelspeelster Johanna Dybwad. 40 grijsblauw, 60 purper. Portret naar beeldhouwwerk van Per Ung. De bekende Pro Patria serie van Zwitserland is ook weer uit. 5 plus 5 rp, blauw, portret van chirurg Theo- dor Kocher (1841-1917), 10 plus 10 rp groen, blauw, oker en roodbruin. Bood schap aan de herders naar schilderij van de kerk van St. Maarten in Zills. 20 plus 10 rp, rood, bruin, blauwgrijs en groen, Christus en de Samaritaan- se naar schilderij uit dezelfde kerk als voorgaande. 30 plus 10 rp, licht bruin, blauw, grijs en roodbruin, aan bidding van de drie koningen, dezelfde kerk. 50 plus 10 rp, lichtblauw, blauw, olijf geel en roodbruin. Jozef op de troon eveneens naar schilderij uit de zelfde kerk. Ook de pers wordt in de postzegels betrokken want de volgende maand geeft Canada ter gelegenheid van vijf tig jaar Canadese pers een mooie ze gel uit. Waarde 5c in kleuren blauw en wit. De zegel stelt voor het weste lijke halfrond waardoorheen een soort pijl waarin vermeld het getal „50". Aansluitend op een bericht van vo rige week waarin vermeld stond dat de heer. Ouwehand het boekje van Mao Tse Toeng t«;n geschenke kreeg vermelden we nu dat een serie van elf zegels het daglicht heeft gezien. De zegels stellen voor de gedachten van Mao. Waarde f 8,-. Portret van Mao, De kracht van de communis tische partij. We moeten geloof heb ben in de massa. Politie en tactiek, enz. Allemaal gedachten. De zegels zijn gedrukt in twee groepen van vijf samenhangende zegels, elke groep heeft een andere kleur rand. De SKF postzegelclub heeft haar sei zoen besloten met een gezellige ruil- avond in de SKF-kantine. Het nieuwe seizoen start weer in september. Op de eerste avond zullen dan tevens plannen besproken worden voor de te houden postzegeltentoonstelling. Nieu we leden ook van buiten de SKF zijn welkom en kunnen zich aanmelden bij de secretaris, de heer C. v.d. Dikken- berg, Klaas Katerstraat 46, Veenen daal. DEN HAAG Prins Claus gaat op 14 augustus naar de Nederlandse An tillen om daar de Koninkrijksspelen 1967 te openen. Hij zal ook met de An tilliaanse regering overleggen hoe het voor de Antillen bestemde deel van het nationaal huwelijksgeschenk het beste kan worden besteed. BENNEKOM We schrijven 1947. Voor het eerst gaat het handjevol ka tholieken dat Bennekom telt het zijn er amper twintig in het dorp kerkdiensten houden. Tot nu toe heeft men iedere week de tocht naar Ede- Zuid gemaakt, waaronder men kerke lijk ook ressorteert. Nu is het dan zo ver dat men zelf Missen wil hebben, omdat het groeiend aantal katholieken dat nodig gaat maken. Maar welk een decorum! Het is de zaal van een café, dat nog steeds bij de dorpelingen be kend staat als café Bothof. Het is zon dagmorgen en de slingers van het feest dat de vorige avond de mensen nog lang bijeenhield, hangen er nog. In die entourage moet de Mis worden opge dragen, primitiever kan het bijna niet. Er is nog een ander bezwaar: in de week kunnen de katholieken voor hun overige activiteiten nergens terecht. Er komt steeds meer aanwas en dan is het duidelijk dat er iets moet gebeu ren. Op 28 mei 1951 trekt een depu tatie het initiatief komt uit het col lectantencollege naar Utrecht om bij het bisdom de Bennekomse belan gen te bepleiten. Er is echter dan nog geen enkele basis om tot het stichten van een parochie te geraken en men moet geduld hebben. Drie jaar later gaat het inmiddels gestichte comité Katholiek Belang Bennekom naar kar dinaal Alfrink en naar aanleiding van het uitgebrachte rapport beslist deze dat er een parochie kan worden ge sticht. Op 23 augustus 1954 wordt ka pelaan P. Lutz uit Arnhem aangewe zen om als bouwpastoor op te treden. Er zijn dan ongeveer 250 parochianen. HULP Uiteraard is er de financiële zijde: men wil een kerk bouwen, maar hoe? Dan daagt er spontaan hulp op uit de Betuwe. Dat heeft een voorgeschiedenis: na de oorlogsjaren zijn de verwoeste kerken in het Betuwse land door paro chies van elders geadopteerd en nu wil men graag iets terug doen. Zo adopteert het dekenaat Eist (OB) liefdevol Ben nekom, welks bouwpastoor zondag aan zondag uit preken gaat en tenslotte komt er uit deze adoptie een bedrag van 158.000. Een plaatselijke actie be kostigt het interieur. Op 8 juni 1956 is het zover dat de bouw van de kerk kan worden aanbesteed. De deken van Eist verricht de steenlegging en daaraan herinnert nog de grote steen bij de in gang. Op 1 november 1957 wordt de parochie officieel opgericht, kapelaan Lutz werd pastoor en er komt een kerk bestuur. Twee dagen later wordt de kerk door kardinaal Alfrink geconsa creerd. Op 4 januari 1959 vertrekt pas toor Lutz naar Winterswijk: hij wordt opgevolgd door pastoor A. J. J. van Willigenburg, eerder kapelaan te Wage ningen. Deze blijft tot 18 februari 1964 en gaat dan naar de St. Michaëlparo- chie te Zwolle. Tien dagen later komt de man tegenover wie we nu in de mo derne pastorie zitten en ons dit alles vertelt: pastoor J. A. M. Reinhard. Hij heeft er het parochiememoriaal bijge haald, en dat is bij zoveel gebeurtenis sen in amper twintig jaar tijd beslist niet overbodig. Zelf is hij kapelaan van de St. Josephparochle in Arnhem ge weest en godsdienstleraar aan het Tho mas a Kempiscollege aldaar, eer hij naar Bennekom kwam. Hij heeft aan dat lesgeven op het college bijzondei prettige herinneringen: je blijft er jong bij en krijgt te maken met tal van ac tuele vragen die de jeugd je stelt. Dan vertelt de pastoor nog iets over het pa rochieleven. Het Katholiek Vrouwen Gil de zegt hij, is de grote band die aller lei parochiële acties op touw zet: men gaat rond met de doopkoffer, doet zie kenbezoek en verwelkomt nieuw-ingeko- menen. Ook is er een liturgiecommis sie, die zoekt naar aangepaste vormen van eredienst. Er is een pastorale ge spreksgroep, er zijn bijbelclubs. Het jeugdwerk is nog niet goed los van de grond, want er is gebrek aan leiders: daarom verwijzen we ze naar Wagenin gen en Ede, vooral naar laatstgenoem de plaats, daar is een instuif. We heb ben hier naast de kerk een parochie zaaltje, waar we samenkomsten voor kleine groepen kunnen hebben en er voor zestig mensen plaats is. IMPORT We vragen de pastoor nog wanneer de grote groei van de parochie is ge komen. Dat was in '59'60, zegt hij, toen de wijk tussen Bennekom en Wa- geningen-Hoog er is gekomen. We zijn zo goed als helemaal import, hebben maar twee vrouwen in de paro chie die Bennekomse van geboorte zijn, tellen veel mensen van de Landbouwho geschool onder de onzen. „En dit is dan het verhaal van twintig jaar: van twin tig mensen in een rokerige cafézaal tot elfhonderd nu, in hun eenvoudige, maar smaakvolle kerk.

De Vallei | 1967 | | pagina 4