Steeds hogere kosten funest Is de kersenteelt in de Betuwe ten dode opgeschreven Ravage in groentezaak na explosie Veiling Septer Tiel Schipper spelde politie beroving op de mouw Misschien mag de klas straks mee" TELEVISIEDEBUUT VAN MEESTER VAN DOORN Geen sprake van jonge aanplant DYSA 1 en 2 tegen Musketiers Eist ,,/fe kreeg 'n klap in mijn nek Yalleiruiters gaven goede demonstratie Eiermarkt Hete kolen Pluimveemarkt bevredigend KESTEREN. In de Be tuwe is men pessimistisch ge stemd wat betreft de toekomst van de kersenteelt. Alhoewel de opbrengst in geld dit jaar niet slecht was, wordt de oogst 1967 matig genoemd. Insiders verwachten zelfs, dat de ker senteelt binnen afzienbare tijd nagenoeg zal zijn verdwenen. De enorme hoge oogstkosten met name het plukken drukken de geldelijke op brengst in belangrijke mate en leiden in vele gevallen zelfs tot verliezen. In de Betuwe komen dit jaar zelfs boomgaarden voor, waarin de kersen niet werden geplukt, omdat de hoge kosten de teler hiertoe dwon gen. Gemengd EIERVEILING EDE IPHILIPS BATTERIJEIMl die móéten, wel zijnI BURGERLIJKE STAND Dit treurige verschijnsel doet velen besluiten hun kersenboomgaarden te rooien. In een groot aantal gevallen is ook dit zelfs niet mogelijk, aange zien de kosten van het rooien even min gering zijn. Momenteel circuleren echter geruchten over een nieuwe rijkssubsidieregeling, welke de telers in dit geval tegemoet zal komen. Het rooien van de kerseboomgaarden zal dan vanzelfsprekend worden gestimu leerd, hetgeen tot gevolg heeft, dat de prijs van de Nederlandse kersen voorlopig blijft stijgen. „Kersen worden een weelde-artikel" merkte een woordvoerder van het tuinbouwconsulentschap „Boom en Vrucht" te Kesteren gisteren op. „Het aantal oude boomgaarden verdwijnt gestadig, terwijl een nieuwe aanplant geen sprake meer is. Trouwens bij een boomkweeker kun je praktisch geen jonge kersebomen meer krij gen". Volgens de zegsman zijn het niet alleen de hoge oogstkosten, die de teler ertoe dwingen om een boom gaard te rooien. Ook de verschrikke lijke spreeuwenplaag weerhoudt velen ervan om door te gaan of om een nieuwe aanplant op te zetten. De spreeuwen richten jaarlijks voor vele duizenden guldens schade aan. Er wordt van alles geprobeerd om dit te gen te gaan, maar tot op heden kon geen afdoend middel worden gevon den. De nieuwste afschrikkingsme thode de angstschreeuw van een koppel spreeuwen door middel van een bandrecorder en luidsprekers in de boomgaard ten gehore te brengen vol doet evenmin, ook al gaat het in dit geval om een proef, die nog maar in een beginstadium is. Tot nu toe vol doet zogenaamde „kersen-kanon" nog het beste, maar ook daaraan ra ken de spreepwen gewend. Het komt zelfs wel voor, dat ze er gewoon op gaan zitten.". De directeur van de veiling te Kes teren, de heer H. van Tongeren, ziet de toekomst van de kersenteelt ook niet rooskleurig in. Volgens zijn zeg gen was de aanvoer dit jaar niet be vredigend. De afzet daarentegen noem de hij gunstig. De heer J. den Hartog, fruitteler te Kesteren, was van mening dat de kersenteelt alleen nog maar kan wor den uitgeoefend naast iets anders. „De plukkosten z(jn onze ergste vlfj- and", aldus Den Hartog. „Ik zie de toekomst heel somber in. Volgens mij verdwijnt op den duur de gehele ker senteelt". De heer Den Hartog was was van mening, dat een echte fruit teler er onmogelijk meer kersen bij kan gaan telen. „Alleen een gemengd bedrijf komt hier nog voor in aan merking. Aangezien het aantal ge mengde bedrijven ook jaarlijks terug loopt in de Betuwe (gevolg van de specialisering) zie ik in de kersen mo menteel weinig perspectief". VEENENDAAL In de groente zaak van de heer Van Manen aan de Prins Bernhardlaan heeft zich van morgen om tien minuten over half negen een enorme gasexplosie voor gedaan. Mevrouw Van Manen zette op dat tijdstip de „schraapmachine" in werking om voor een klant wat wortels te schrapen. Op hetzelfde moment volgde er een enonne klap en de grote etalageruit viel in hon derden stukken op het trottoir. Reeds wekenlang had de familie v. Manen in en om de winkel een gas- lucht geroken. Deskundigen van de gasmaatschappij hebben verschillen de malen een onderzoek ingesteld, evenwel zonder resultaat. Gisteren beloofden ze, dat er van morgen opnieuw naar de oorzaak van de gaslucht zou worden gespeurd. Voordat zij arriveerden had zich de ontploffing echter al voorgedaan. De schade, zo bleek later, was in verhou ding tot de kracht van de explosie nog vrij gering. Behalve de winkelruit, moest ook de schraapmachine het ont gelden. Mevrouw Van Manen kwam er, behalve met wat schade aan haar kleding, heelhuids af. Opgave na klasse mm maat. Appelen: Close Early Victoria Stark Early Stark Early k.2 x Yellow Transp. k.l x Yellow Transp. k.2 75/opw 70/75 65/70 60/65 55/60 90—96 65—75 50—55 70—83 70—78 62—68 35—60 35—40 64—81 70—75 54—62 43—57 32—56 31—52 20—25 20—25 17—20 Zuurkroet per 100 kg f 12,10; fabrieksfruit f 19, Peren: Janbazen Kruideniersperen Aardbeien per doosje van 250 gram Revada 7992, 4162. Bramen per doosje van 250 gram 5670. 28—32 21—24 99—88 69—75 Nu de kersenpluk bijna achter de rug is alleen de morellen worden nog op de veiling aangevoerd richt de aandacht van de fruittelers zich naar de andere vruchten in de boomgaarden, naar de appels bij voorbeeld. De kersenteelt maakt momenteel 'n moeilijke periode door en wellicht zal dit beeld zich in de toekomst nog in sterkere mate door zetten. Misschien ligt de toekomst van de Betuwe daarom wel in de appels en de peren wie zal het zeggen? De foto werd genomen in een boomgaard te Kesteren, waar de in volle groei zijnde appels, zich nog wat angstvallig schuilhielden achter de bladeren KESTEREN Het verhaal van een ongeveer vijfenveertigjarige over- slagschipper uit Wageningen aan de rijkspolitie van de groep Lienden, dat hij 's morgens omstreeks half tien in de buurt van 't Shell-pompstation aan de rijksweg 15 op de grens Kesteren- Lienden door een tweetal lifters van een portefeuille met vijfhonderd gul den zou zijn beroofd, heeft de rijks politie heel wat werk bezorgd. Het heeft uren geduurd, voordat hij door de mand viel en bekende het ver haal van A tot Z te hebben gelogen. Vanuit het pompstation kreeg de politie de melding, dat een automobi list, die bij het pompstation aankwam verzocht had de politie te bellen, om dat hij was beroofd. De groepscom mandant snelde, vergezeld van een wachtmeester, erheen en trof er de schipper aan. Hij vertelde dat hij even tevoren, bij twee mannen op rijksweg 15 was gestopt, die hem een lift vroegen. Na dat beiden op de achterbank van zijn auto hadden plaatsgenomen, zouden ze hem gevraagd hebben of hij naar Arnhem reed. Hij zou nauwelijks ge zegd hebben dat hij naar Wageningen moest, of een der lifters had hem met een zwaar voorwerp een klap in de nek gegeven, waardoor hij buiten westen was geraakt. Van een klant zou hij 's morgens in 's-Hertogenbosch f 570,- vracht hebben ontvangen, waarvan hij f 70,- in zijn portemonnee had gebor gen en f 500,- in de portefeuille had ge daan. Toen hij weer bijkwam, ontdekte hij aldus zijn veirhaal dat de lif ters de f 500,- uit zijn portefeuille had den gehaald en er vandoor waren ge gaan. De politie vertrouwde het verhaal niet en nam de aangever mee naar het bureau in Lienden. Telkens ont dekten de politiemannen tegenstrij digheden in de verklaringen van aan gever. Via de politie te Wageningen kwam men er achter, dat de man de gehele nacht niet was thuis geweest. Eerst in de late namiddag ging hij door de knieën en vertelde in Den Bosch aan de zwier te zijn geweest, waarbij de 500,- waren opgegaan. Hij durfde zonder dit geld niet bij zijn vrouw te komen en nam zijn toevlucht tot het gefingeerde berovingsverhaal. Nadat proces-verbaal wegens valse aangifte tegen betrokkene was opge maakt, kon hij naar huis gaan. Wat hij zijn vrouw verteld heeft en hoe hij daar ontvangen is, konden we niet te weten komen. AMERONGEN In het kader van de voorbereidingswedstrijden voor de komende competitie spelen het eerste en tweede elftal van DVSA zaterdag te Eist tegen Musketiers 1 en 2. De krachtmeting tussen de tweede elftallen begint om kwart voor vier en diè tussen beide eerste elftallen om half zeven. Vooral die tussen beide eerste elftal len belooft een interessante ontmoeting te worden. EDE, 24 juli Aanvoer 248.175 stuks, handel vlug. Prijzen per 100 stuks: eieren van: 52/53 gram 9,04; 56/57 gram 10,36—10,48; 60/61 gram 11,11—11,89; 64/65 gram 11,82—12,79. SCHERPENZEEL De- landelijke rijvereniging „De Valleiruiters" en de pony-club van dezelfde naam, hadden zaterdag erg veel succes met hun wedstrijden en demonstraties. Eerst dreigde de regen spelbreker te wor den, maar juist op tijd klaarde het weer op en de belangstelling was dan ook zeer groot, toen men even ever zeven met de parade begon. Na een pony-nummer kon men ge nieten van het carroussel rijden voor eenspannen. De jury bestaande uit: de heren Willigen uitBunnik en Wou denberg uit Houten hadden dan ook een zeer moeilijke taak. Uiteindelijk was de uitslag als volgt: 1. Meerveld 2. A. v. d. Lagemaat; 3. G. ter Maa- ten; 4. Joh. v. Ginkel; 5. M. Florijn; 6. C.v. Ginkel. Ook het hoogspringen met barage was leuk en boeiend. Tenslotte gingen de prijzen naar 1. Arends; 2. v. d. Schans; 3. Mej. Kamphuis. Het clownsnummer, opgevoerd door een achttal dames van de „Schaffe- laar" viel zeer in de smaak, evenals de vossejacht van de pony-club. Bei de verenigingen kunnen met trots te rugzien op hetgeen werd gepresteerd. Een verheugend verschijnsel was te vens de grote publieke belangstelling. Nederlandse exporteurs hebben wat kleine eieren kunnen verladen naar Frankrijk, evenals de Belgische colle ga's, die bovendien nog wat meer eie ren dan de Nederlanders naar Italië wisten te exporteren. Mogelijk heeft dit bijgedragen tot 'n iets vriendelijker stemming op de in ternationale» eiermarkt, die eind voor gaande week was op te merken. De Duitse markt blijft lusteloos, ge kenmerkt door een matige vraag en 'n weinig bevredigend consumptiecijfer, wat mede verband houdt met de zeer hoge temperaturen van de laatste da gen. De algemene offerteprijs van de Ne derlandse export ligt rond de f 10,75 voor 3tjes. In Duitsland verneemt men van of fertes van overzeese eieren, doch de onzekerheid ten aanzien van de heffin gen, maakt kopers nog .kopschuw, om tot aankopen over te gaan, gezien de lange tijd die verstreken gaat tussen afzending en aankomst. De Nederland se export ligt aanzienlijk lager dan vo rig jaar. AMERONGEN Overleden: D. S. Vink, 63 jaar, Overstraat 1. Ondertrouwd: C. A. van Luttervelt, Delft en E. J. van Oeveren, De Del 9. Ingekomen personen: E. J. van Oeve ren, de Del 9 van 's-Gravenhage; H. Overeem-van Ravenhorst, Overstraat 6 van Leersum; D. F. van Nes, Koene straat 110 van Wageningen. e ;%v LEERSUM De heer E. N. van Doorn, onderwijzer aan de Konin gin Juliianaschool in Leersum, heeft zijn televisiedebuut gemaakt. Gis teravond kon heel televisiekijkend Nederland ervan getuige zijn hoe handig hij het televisiespel „Tik tak tor" wist te spelen. Hij won in een paar minuten tijds honderd twintig gulden en toonde zich een bijzonder sympathiek quiz-kandidaat. Quiz master Thom Kelling zei via de beeldbuis, voordat de heer v. Doorn onder vragen vuur werd genomen: „Nu kunnen uw leerlingen ook eens zien, wat u zelf allemaal weet De Leersumse onderwijzer aan vaardde deze „uitdaging" glimla chend. Hij beantwoordde zes van de zeven vragen zonder enige aar zeling goed. Tot zes maal toe kla terde het applaus op en zelfs de nuchtere quizmaster Thom Kelling liet zijn bewondering voor de slag vaardige kandidaat blijken. De heer Van Doorn had al eens eerder op hete kolen gezeten. Tij dens de vorige opname van de quiz was hij ook present, maar kwam toen net niet aan de beurt. „Ik was al helemaal geschminkt", zo' vertel de hij later. Gisteravond was hij dan wel op de beeldbuis te zien. En met succes. Hij versloeg twee tegenstanders op overtuigende wijze en werd uitgeno digd om ook de volgende keer van de partij te zijn. Hij excelleerde voor al en dat mogen we ook eigenlijk wel van een onderwijzer verwachten in de onderweren aardrijkskunde en geschiedenis. Hij wist de naam van de hoogste vulkaan van Europa, hij wist wanneer de bestorming van de Bastille plaats vond, hij wist wie de eerste president van Amerika wasmaar ook zijn kennis op sportgebied werd ruimschoots ge test. En ook op dit terrein bleek hij op en top geïnformeerd te zijn. „Fantastisch", was zijn laconieke commentaar toen Thom Kelling de gewonnen honderdtwintig gulden voor hem uittelde. Bijna was hij nog tegen een derde tegenstander in het strijdperk getreden, maar hier ont brak de tijd voor. Op 21 augustus echter keert hij terug op het beeldscherm. Toen we hem gisteravond opbel den zei hij: „Ik zal proberen om dan een aantal van mijn leerlingen mee te nemen, dan kunnen zij ook eens zien hoe zo'n televisie-opname wordt gemaakt En een woordvoerder van de VA RA merkte door de telefoon nog even op: „Het was de best geslaagde uit zending van de quiz tot nu toe. We hebben er steeds nog stukken uit moeten knippen, maar deze keer hebben we de schaar niet hoeven te hanteren....". De export van kuikens blijft zich be vredigend ontwikkelen en ook de prij zen tendeeren in opwaartse richting. Een enkele exporteur biedt (helaas) nog aan tegen prijzen die geen enkel ver band houden met de kostprijs, doch van grote omvang is dit aanbod niet meer, al dient opgemerkt dat het effect daar van onevenredig groot is. Duitse kopers plegen dan te schermen met de goed kope offertes en verleiden andere ex porteurs daardoor ook hun offerteprij- zen te verlagen. De grote voorraadhouders in Neder land zijn weinig geneigd een grote ac tiviteit te ontplooien; men geeft er door gaans de voorkeur aan daarmee te wachten tot na 13 aug. als de heffingen in Duitsland geheel op nihil gesteld zul len zijn. De Duitse slachters hebben hier en daar hun prijzen iets kunnen optrekken, doch van veel betekenis was dat niet. Het aanbod van de Duitse slachters is niet zeer groot, men heeft rekening gehouden met de nieuwe situatie die ont staan is met de inwerkingtreding van de Gemeenschappelijke markt. Het lijkt daarom alleszins waar schijnlijk dat de prijzen zich in de naaste toekomst duidelijk zullen verbe teren. Het momenteel betrekkelijk lage consumptiecijfer in Duitsland, verband houdende met de vakanties, remt de prijsstijging vooralsnog wat af. Voor le vering na 13 aug. hoort men voor cou rante kuikens offertes van rond f 2,60, aflopend tot f 2,50 voor .de zwaardere kuikens. In de week tot 15 juli werd 2395 ton geslacht gevogelte uitgevoerd, waar van 2250 ton kuikens; 107 ton kippen en 37 ton Pekingeenden. Kersen: Hedelfinger 123380; Wijnkersen 225264. Pruimen: Early Laxton 152189. x Frambozen per doosje van 250 gram 7385, 3452. x Rode bessen per doosje van 250 gram 2642. x Rode bessen per kg 108128, Bloc 102. Zwarte bessen per kg 230243. Kruisbessen, blonde, per doosje b van 250 gram 3435, 22—25; kruisbessen blonde per kg 80130, 2978; witte kruisbessen per kg 4081, 3235. Meloenen per stuk 113139. Groenten: Andijvie 1523; bloemkool per stuk 2430, 1118; komkommers per stuk, witte, 2629; landbouwerwten 1820; peulen 97121; snijbonen 52119; 2840; sla per 100 krop 8.1010.20; spitskool 1026; tomaten per kistje van 6 kg 2.503.60, 1.502.30; uien 2029; aardappelen, middel, 1321, kriel 57. x Is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg, tenzij anders vermeld. Bomhof Hier ligt in 't weids rivierenland een drijf schaal met gebloemt, waarin de wereld er omheen zich speels weerspiegeld ziet. Zoet is de lucht en zinderend, t insectenleger zoemt. Er geurt een oever kruidentuin. Voor 't huis, stoer, hoogopgaand dragen de bomen rijpend fruit. Daar vlakbij wiegelt riet, dat zingt zijn tijdeloze lied. Waar peilt een blij mens zuiverder ooit van de julimaand de weelde die voor 't grijpen ligt, de lichte zomerziel dan hier in 't groeizaam Gelderland, in Kesteren aan 't wiel? Hermen

De Vallei | 1967 | | pagina 5