Broodvissers vissen achter eigen net Fietsend meisje in Loenen verongelukt DflVINO^iJS Vrachtcombinatie ging met lading verloren Slbe HS Arrogant gedrag hielp om de cel uit te komen MINISTER LUNS OPENDE B.P.-RAFFINADERIJ Over de renzen ISTANBOEL r ALLEMAAL IJS? Vlammenzee op autoweg „HIER ZIT HET KNOPJE. Recreatie van anderen kost hun geld Kleuter onder puin bedolven Schilders vielen met stelling De vijide in Rotterdam Saragat naar Johnson W eerrapporten uit Europa Duitse dieven aangehouden SPELEVAARDERS ÏN DE BIESBOSCH BESCHADIGEN NETTEN EN FUIKEN Nieuwsgierigheid Aart de dreg Verrassingen BOS GESPAARD Zo fijn...zo lekker BOUDEW1JN H. WERD OVERGEPLAATST NA HEIBEL MET ANDERE GEVANGENEN VECHTPARTIJ Scheveningen stopt met vuurwerk AUTOMATISCH CHEQUE GESIMULEERD Haarlemmermeer „SCHIPHOL IS NU GROOT GENOEG" Voor marihuanabezit 114 jaar geëist Moedwillig stuk weg opgebroken DINSDAG 25 JULI 1967 (Van een onzer verslaggevers) BIESBOSCH Bruin tot op hun botten zijn de broodvissers van de Bies- bosch. Voor de zomer half om is al hebben zij alle zonnebadende pleziervaar- ders in hun wateren met glans verslagen. Toch ziet het langzaam slinkende groepje de felle pit aan de lucht nog liever vandaag dan morgen verdwijnen. „Die zon trekt spelevaarders aan als een brandende kaars muggen. Dat kost ons onze netten en fuiken", mopperen ze unaniem. „Het is van oudsher 's zo mers donderen, maar nu zijn er meer bootjes dan ooit. Door het mooie weer." Nog geen tien zijn er over van het legertje vissers dat vroeger de kost ver diende op de Amer, de Nieuwe Merwe- de en in de Biesbosch. Een driftig groei ende vloot plezierbootj es verovert 's zo mers het Gat van de Vissen, het Scherp Geultje en het Steurgat. Met tegenzin wijken de beroepsvissers voor de recre atie. Hardnekkig blijven zij hun netten en fuiken zetten in de wateren en kreken die ze hebben gepacht, maar waar nu de recreanten oprukken. Wrokkig incas seren ze de schade: gelichte of geleegde netten en fuiken. Verlies van hun kost baar materiaal soms. „Het is niet altijd kwaadwilligheid", weet Willem Klop (56), Hardinxvelds laatste visser om den brode. „Het is gewoon nieuwsgierigheid, meneer." „Dan lichten ze een fuik en weten ze niet meer hoe ze hem terug moeten zetten. Sinds 1 juni ben ik er al acht van de 140 kwijtgeraakt. En een grote fuik kost al gauw vijf tientjes". Met twee van zijn tien kinderen vijf zoons en vijf dochters bemant hij zijn vlootje, opgeborgen tussen een rietkraag en de Merwededijk voor zijn huis. Hij laat de fuik die hij moet stoppen even rusten en telt de masten: een Zuiderzeebottertje, twee zalmschou- wen en wat volgbootjes. Op de bodem van twee bakken op de kant krioelt wat paling en aal. De vangst van een dag? „Neen", lacht Willem Klop, „van een week". „Er is niet veel aal dit jaar. Dus van de massa moeten wij het hebben. Hoe meer fuiken, hoe meer kans. Elke fuik die verdwijnt of wordt stukgetrokken, telt". „Mijn zoon Aad is dit weekeinde overgebleven in de Biesbosch. Hij miste een fuik en toen zag hij een Bels die daar zat te vissen. Zeok je je net, vroeg hij. Dat zit bij ons aan de dreg. Nou, daar was geen maasje aan kapot en de vangst was eruit. Als je het mij vraagt Een goede boterham ziet hij voorlo pig nog wel in de visserij. Ook voor de twee zoons die meeyaren. Voor een der- LOENEN Het 14-jarig meisje S. van der Hoek uit Honselersdijk is maandagavond in Loenen (Veluwe) bij een verkeersongeluk om het leven ge komen. Het meisje reed met een vrien dinnetje op de Hoofdweg, toen z(j wer den ingehaald door een vrachtauto met aanhangwagen. Op het moment, dat de aanhangwagen haar inhaalde is het meisje vermoedelijk even naar links uitgeweken, waardoor zij door de wagen werd geraakt. Zij viel met haar hoofd op de rijbaan en overleed! ter plaatse. ERMELO De 17-jarige mej. A. Meerkerk uit Ermelo reed gistermid dag met haar bromfiets bij het station te Ermelo tegen de zijkant van een vrachtwagen. Zij werd zeer ernstig ge wond naar een ziekenhuis vervoerd, waar zij korte tijd later is overleden. DEN BOSCH Door een trekker met oplegger is in Den Bosch de ze ventienjarige Annie-Marijke van der Nat uit die plaats overreden. Het meis je overleed ter plaatse. DELFT In een ziekenhuis in Was senaar overleed gistermorgen de twin tigjarige J. Dekker uit Delft. Hij was ernstig gewond geraakt, toen de be stuurder van de bromfiets, waarop hij •ls duopassagier meereed, onder in vloed van sterke drank van de weg raakte. BERGEN OP ZOOM Op de ver keersweg bij Terheiden is gistermorgen de 29-jarige N. Meeuwissen uit Dor drecht met zijn scooter geval len. In een ziekenhuis in Breda is hij overleden. LEENDE Op de Valkenswaardse- weg in Leende zijn zondagavond laat twee personenauto's tegen elkaar ge botst. Daarbij verloor de bestuurder van de ene auto, de 33-jarige A. W. M. van der Rijt uit Heeze, het leven. Van de vier inzittenden van de andere auto werd de bestuurder zwaar, de drie an deren licht gewond. HOUSTON (Texas) Twee Neder landse zeelieden zijn in Houston zon dagavond aangereden door een auto. Cornelius A. van Altena (53) van het Nederlandse vrachtschip „Sinon" is op weg naar het ziekenhuis overleden, zijn collega Gerrit Trom (32) eveneens van de „Sinon", is met een gebroken schou der en ernstige kwetsuren opgenomen. ADVERTENTIE de zoon heeft hij toch maar een benzi nepomp gekocht, een witte, pal voor het huis. „Zo verdienen we", bepiekert hij grinnikend, „toch nog aan de recrea tie" Een beste boterham vinden ook de neven Adam (68) en David (72) de Vis ser, pal aan de andere kant van de Biesbosch-jungle, in Hooge Zwaluwe. „Maar alleen in de winter, want in de Biesbosch hoeven we helemaal niet te komen in deze tijd van het jaar. Van lieverlee komen er meer bootjes". Adam vist met de kub, een soort fuik voor diep water. David verschalkt voorns in netjes. Boven een concentra tie kubben ligt een boei. Adam, bruinge- rimpeld als een oud appeltje: „De poli tie heeft wel eens gezegd: Waarom boei je die" dingen, dan kan iedereen ze vinden. Poe, ga zelf maar eens dreggen naar je fuiken. Dat kost ook een hoop tijd". „Nou ja," zegt zijn robuuste, grijsge- lokte neef, „de politie is vaak genoeg in de weer, hoor. Maar het zijn zulke goochemerds. En als ze een visser aan zien komen in de verte, zijn ze allang gevlogen met die speedboten". De Rijkspolitie te water in Drimme- len, waar met de warmte de korte broek is verschenen, kan er niet zo zwaar aan tillen. „Er gaat bij iedere beroepsvisser wel eens een fuik weg, maar met de klachten valt het wel mee", zegt wachtmeester eerste klas J. G. Delhaas. „Ik weet wel hoe dat gaat. Er komen mensen in de Biesbosch die niet op het water zijn geboren. Ze zien opeens een stok staan en uit louter nieuwsgierig heid trekken ze er eens aan. Hé, een net, constateren ze dan. Nou en dan weten ze die stok niet meer weg te zetten." „We hebben hier wel veel overtredin gen van de Visserijwet. We nemen nog wel eens een wargaren of een fuik in beslag er hangt er nog eentje in de schuur maar het stelen en lichten van fuiken valt wel mee. Natuurlijk proberen we het tegen te gaan, maar de Biesbosch is zo'n geweldige wilder nis. Bovendien is het feit zo moeilijk te constateren." Een patrouilleboot, een speedboot, een motorvlet en een motor met zijspan heeft de post Drimmelen voor het toezicht in haar uitgestrekte ge bied: de Biesbosch, de rivieren van Moerdijk tot Den Bosch en het kanalen- gebied tot de lijn Den Bosch - Aar- le-Rixtel - Eindhoven. „Ja, we kunnen overal bij. We kun nen alleen niet overal tegelijk zijn, maar", zegt wachtmeester Delhaas met een superieur lachje, „we werken met verrassingen. Niemand weet waar we zullen toeslaan." „Dat kan wel wezen", zegt daarop Jaap Struik (30) uit Woudrichem, „maar de politie heeft er nog nooit een op heterdaad kunnen betrappen. In vijf jaar tijds zijn mijn vader en ik tachtig fuiken kwijtgeraakt." „Het zijn ook stropers, die ze wegha len om er. zelf mee te gaan vissen. Peurders misschien ook wel. Die ple- ziergasten maken ze vaak alleen maar los, waardoor ze wegdrijven." Uit voorzorg hebben vader en zoon deze zomer hun activiteiten verlegd. Hun IJsselmeerbotter maakt van Wil lemstad uit tochtjes met sportvissers. Zo verdienen ook zij aan de recreatie. W&- (Van een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN. Veertien ton fel- brandende en rokende tapijten versper den gistermiddag drie uur langs de Rijksweg Arnhem-Utrecht voor het ver keer in de richting Utrecht. Treinen die op dat punt vlak langs de autoweg rij den, kropen langs de vuurhaard. De vrachtauto met aanhanger die de ta pijten vervoerde, brandde uit. De scha de wordt geschat op drie ton. De Rotterdamse chauffeur Ch. B. de Graaf, onderweg van Duitsland naar Rotterdam, had ter hoogte van Maam een brandluchtje opgesnoven Hij schoof zijn combinatie de vluchtstrook op, keek onder de motorkap en zag op hetzelfde ogenblik de vlammen uit zijn lading slaan. Terwijl zich een vijftien kilometer lange file formeerde, braakten de van kunststof vervaardigde tapijten een rookkolom uit die tot in Utrecht te zien was. Uit vrees voor het gevaar van een MADE De vierjarige Peter Dirven uit Made is gistermorgen omgekomen, toen hij bij een gevel stond die gesloopt werd en plotseling instortte. Het jonge tje werd onder het puin bedolven. Tijdens reparatiewerkzaamheden aan een, klein schip in de Maasha ven te Maasbracht is maandag de 52- jarige P. van Buggenum uit Maas- bracht van dek gevallen en verdronken. In Callantsoog is gistermiddag de ze venjarige Hugo Speijer uit Amsterdam in zee verdronken. ontploffing en wegens de intense hitte leidde de politie het verkeer over Wou denberg en Zeist. Twintig brandweerlieden uit Drieber gen en Maarn pakten het vuur met vijf nevelstralen aan. „Ik heb", verzuchtte commandant O. Vlastra, „nog nooit zo'n geweldige autobrand meegemaakt. Een enorm geluk dat het vuur niet is overgeslagen op de bebossing langs de weg". Tegen vijf uur was het gevaar op de Rijksweg geweken. Kortsluiting in het elektrische circuit van de vrachtwagen was volgens de politie de oorzaak van de brand. DELFT Te Delft is maandagmor gen een arbeidsongeluk gebeurd, waar bij één man om het leven kwam en een ander ernstig werd gewond. Het waren twee schilders, de 40-jarige A. den Oud ste en de 67-jarige J. Roelofswaard, die bezig waren met werkzaamheden tegen de gevel van het windtunnelgebouw van het gebouw voor vliegtuigbouwkunde in de Technische Hogeschoolwijk te Delft. De twee mannen stonden op een stel ling, die zij zelf hoger en lager konden draaien. Toen zij een hogere stand wil den bereiken, schoot de stelling los, waardoor beiden vielen. De heer Den Oudste was op slag dood. De heer Roe lofswaard werd ernstig gewond in het Gasthuis te Delft opgenomen. HOOGEVEEN De 63-jarige J. R. Nijboer uit Hoogeveen is gistermorgen, waarschijnlijk als gevolg van duizelig heid, uit een raam van acht meter hoog te gevallen. Op weg naar het ziekenhuis is hij overleden. ADVERTENTIE SIBEMA-VERKOOP, bel 04490-5055 Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM Boudewijn H., een van de hoofdverdachten in de Baamse moordzaak, is indertijd van de gevan genis Schutterswei in Alkmaar naar een psychiatrische kliniek overgeplaatst omdat hij voortdurend ruzie had met zijn medegevangenen niét omdat hi psychisch zou zijn gestoord. Zijn mede gevangenen vonden zijn gedrag zo arro gant en provocerend, dat hij tenslotte door een aantal veroordeelden werd aangevallen en in elkaar werd gesla gen. Omdat een herhaling van een derge lijke afstraffing werd gevreesd, is hij wegens „aanpassingsmoeilijkheden" met spoed opgenomen in de psychia trische observatiekliniek van het geva- geniswezen van prof. dr. J. Kloek aan de Gansstraat in Utrecht. Toen Boude wijn H. daar aankwam zat hij onder de blauwe plekken en verwondingen. Een van zijn ogen was dichtgeslagen. Daarna is hij opgenomen in de Van der Hoevenkliniek. Medegevangenen uit Alkmaar vertel den dat Boudewijn H. weigerde nor maal met de anderen om te gaan. Zij vonden dat hij zich hooghartig en niet solidair gedroeg. Steeds zou hij hebben laten blijken dat hij neerzag op de andere gevangenen, die dan woedend werden en hem voorhielden dat zij (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Als eerste van de grote oliemaatschappijen heeft British Pe troleum aangekondigd, dat zij na het gereedkomen van de oliegeul in de Noordzee voor de ingang van de Nieuwe Waterweg Rotterdam als doorvoerhaven zal gebruiken voor raffinaderijen in vier andere Europese havens. De ruwe olie wordt dan in tankers van meer dan 200.000 ton naar Rotter dam gebracht, daar in entrepot opge slagen en in tankers tot tachtigduizend ton verder verscheept naar raffinade rijen in Götheborg (Zweden), Kent (En geland), Antwerpen (België) en Ham burg (Duitsland). Dit werd gisteren meegedeeld tijdens de officiële opening door minister Luns (Buitenlandse Zaken) van een nieuwe raffinaderij met een verwerkingscapa citeit van vijf miljoen ton ruwe olie per jaar, die B.P. in Europoort heeft ge- Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Maatschappij Zee bad Scheveningen zal deze zomer op donderdagavond geen vuurwerk meer afsteken om publiek naar de promena de te trekken. Volgens directeur mr. P. van Dusseldorp zijn de kosten, onge veer zesduizend a achtduizend gulden per avond, te hoog ten opzichte van de inkomsten uit entreeheffingen voor de terrassen.* Ook de belangstelling voor het kleurrijke schouwspel loopt volgens de heer Van Dusseldorp terug. ROME President Giuseppe Sara gat van Italië zal op 19 september in Washington een ontmoeting hebben met president Johnson, aldus is door het bureau van Saragat meegedeeld. Saragat heeft een uitnodiging aan vaard om naar Washington te gaan en Johnson te ontmoeten. Hij zal naar Washington gaan aan het einde van zijn bezoek van 11-15 september aan Canada, waartoe hij uitgenodigd werd. Na zijn bezoek aan Washington gaat hij naar Australië voor een officieel bezoek, dat 25 september begint, en dat 1 oktober zal eindigen. Saragat zal op deze drie bezoeken vergezeld worden door zijn minister van Buitenlandse Zaken, Amintore Fan- fani. G O Ï3 rt W T3 e a a» ■4J K co s CO 8 2 Den Helder zw. bew. wzw 21 0 Ypenburg licht bew. w 24 0 Vlissingen mist wzw 24 0 Eelde licht bew. zzw 23 0 De Bilt onbew. zw 24 0 Twente onbew. zzw 24 0 Eindhoven onbew. windst. 24 0 Zuid-Limburg onbew. z 24 0 Helsinki onbew. n 21 3 Stockholm zw. bew. zzo 22 0 Oslo regen zzw 23 0.5 Kopenhagen licht bew. zzw 20 0 Aberdeen onbew. wzw 20 0.3 Londen geh. bew. zw 25 0 Brussel onbew. wzw 25 0 Luxemburg onbew. no 24 0 Parijs onbew. windst. 26 0 Bordeaux onbew. windst. 27 0 Nice half bew. n 31 0 Berlijn onbew. zo 24 0 Frankfort onbew. ono 26 0 München licht bew. ono 24 0 Zürich zw. bew. nnw 25 0 Genève onweer ono 26 3 Locamo zw. bew. 0 26 18 Wenen onbew. wnw 27 0 Innsbruck half bew. w 23 4 Belgrado half bew. w 32 0 Athene onbew. nnw 36 0 Rome half bew. windst. 31 0 Barcelona half bew. windst. 28 0 Madrid onbew. no 37 0 Mallorca licht bew. ono 35 0 Lissabon licht bew. windst. 26 0 bouwd. Met de overslag van ruwe olie naar andere Europese havens zal twin tig miljoen ton kunnen zijn gemoeid. De raffinaderij is de vijfde in Rotter dam en de derde in grootte in het Wa terweggebied na Shell en Ésso. Met de bouw van de raffinaderij en het over- slagstation voor ruwe olie is een inves tering van driehonderd miljoen gulden gemoeid. De raffinaderij is in hoge mate ge automatiseerd. Per ploeg werken slechts zestien technici aan het produk- tieproces. In totaal zijn 120 mensen in dienst van de B.P., portiers en een ver pleegster inbegrepen. Uit een zaal van de commandotoren worden de meeste afsluiters bediend. Van daaruit wordt ook het destillatie proces bestuurd en worden oliesoorten met elkaar vermengd. Zelfs de eigen schappen van gerede produkten worden door nerveus trillende meterwij zers in de controlekamer aangegeven. Minister Luns kreeg van het bestuur van het concern behalve 'veel compli menten over het begrip dat gemeente lijke en rijksoverheden hadden getoond voor het oplossen van technische moei lijkheden, een cheque van een ton, die hy naar goeddunken kon besteden. De minister onthulde een plaquette en deed daarna de keurig in het gelid luisterende officiële gasten schudden van het lachen, toen hij quasi-geschrok- ken naar de microfoon terugrende en be kende: „Dit is een ongelooflijk ogenblik in mijn leven. Ik zie mijn naam in on vergankelijk brons vereeuwigd". tenslotte geen moordenaars waren. Boudewijn H. zonderde zich steeds meer af. Dat gaf tenslotte aanleiding tot de vechtpartij, waarbij de sterke Boudewijn H. een pak slaag kreeg van een aantal medegevangenen, die hem een les wilden geven. Dat hielp niet. Boudewijn H. kwam volledig geïsoleerd te staan. Zijn mede gevangenen meenden echter ook daar na aan hem te kunnen merken dat hij een diepe minachting had voor ordinai re inbrekers. De andere gevangen verklaarden tenslotte tegenover de bewaarders dat er ongelukken zouden gebeuren als het zo doorging. Toen viel het besluit Bou dewijn H. over te plaatsen. Onder gedetineerden is het een be kende methode, zo werd ons gezegd, om door zich voortdurend af te zonde ren en zich niet aan te passen, over plaatsing naar een (minder onaangena me) kliniek te verkrijgen. Zijn medege vangenen waren er van overtuigd dat Boudewijn H. dat spel speelde. Ook anderen, die nauw bij de Baarnse moordzaak waren betrokken, menen dat Boudewijn heeft gesimu leerd om uit de gevagenis te komen en dat hij wist dat plaatsing in een kliniek veel voordelen biedt. Dat laatste is in middels duidelijk gebleken. Toen wij de directeur van de gevan genis Schutterswei in Alkmaar om in lichtingen vroegen, ontkende hij dat Boudewijn H. daar had gezeten. De voorlichtingsdienst van het ministerie van justitie bevestigde echter dat Bou dewijn H. voor zijn overbrenging naar Utrecht in de Schutterswei zat. HAARLEMMERMEER^ Het ge meentebestuur van Haarlemmermeer vindt het nieuwe Schiphol nu groot ge noeg. Als de capaciteit van de luchtha ven toch nog moet worden uitgebreid, moet dat maar op het grondgebied van Flevoland, vinden B. en W. Daar moet het vrachtvervoer maar worden afge wikkeld. Het gemeentebestuur van Haarlem mermeer zal binnenkort een voorstel van deze strekking op tafel brengen. Het college van B. en W. is bang dat een verdere uitbreiding van de luchtha ven er zou nog een nieuwe startbaan moeten komen ten koste zal gaan van het nog aan te leggen nieuwe streekwoonwagenkamp en van twee kerkhoven. Bovendien zou het streekziekenhuis waarvan de bouw volgend jaar begint, hinder ondervinden van een dergelijke uitbreiding van de luchthaven, menen B. en W. van Haarlemmermeer. AMSTERDAM Een jaar en zes maanden onvoorwaardelijk hoorde gis termiddag de negentienjarige student Chr. R. uit Warnsveld tegen zich eisen, omdat de Duitse politie hem in maart in het bezit had gevonden van twee kilo marihuana. Vorig jaar had verdachte tijdens een reis naar Noord-Afrika met een Ame rikaan de marihuana ingekocht. R. zou de voorraad aanvankelijk in Zweden, later in Duitsland proberen te verko pen. In Amsterdam werd de hoeveel heid marihuana in 36 kleine zakjes overgepakt. Toen de student op het station in Mün- chen arriveerde werd hij door de poli tie aangehouden. - Mr. J. M. A. H. Luns heeft maan dagmiddag in het Europoortgebied door het onthullen van een ge denkplaat de nieuwe raffinaderij van British Petroleum officieel ge opend. De Turkse reis, die de paus vandaag is begonnen brengt hem in een oude stad, die duizend jaar het roemrijkste bolwerk van het oosterse christendom is geweest, maar de laatste vijf eeuwen heeft weergalmd van de mohamme daanse oproepen tot het gebed. Vijf keer per dag klinkt uit honder den minaretten de klaaglijke melodie van de muezzin, die de moslims oproept tot het gebed in de rijke moskeeën en zich vermengt met de lage galm van de scheepsroepers van de vaartuigen op de druk bevaren wateren van de Bospo rus. Op de meeste van de 700 moskeeën is geen muezzin te zien maar steken de grijze randen van luidsprekers vlak bo ven de stenen muren van de gaande rijen uit, want de oproepen tot 't gebed staan op een bandje. Dit is een manifestatie van het mo derne Turkije, dat vasthoudt aan de oude geestelijke waarden van de Is lam, maar met een scheutje moderne techniek. Europa en Azië reiken elkaar aard rijkskundig de hand over de beroemde Bosporus, maar het gelaat van Turkije is dertig jaar geleden onder de regering van Kamal Atatürk naar het westen ge keerd. Hij schafte de sluier voor de vrouwen af, verbande de fez van de hoofden der Turkse mannen en verving het Arabische alfabet door het Latijn se. De stad is in 330 gesticht door een Romeinse keizer, die een nieuw Rome wilde bouwen in het oosten. Hij koos een plaats, die met Rome alleen het be zit van zeven heuvelen gemeen had. Constantijn de Grote, zoon van de heilige Helena, wijdde deze nieuwe stad aan de heilige maagd Maria en liet er het christendom tot bloei komen na drie eeuwen van vervolging door de Romeinen Hij zelf evenwel liet zich pas op zijn sterfbed dopen. Constantino- pel zoals de stad aanvankelijk heette beleefde een duizendjarige strijd over theologische, politieke en culturele kwesties, die tot een steeds grotere ver vreemding tussen het oosten en het westen leidde. Ketterijen s-hoten hier als paddestoe len uit de g ï>nd. Vijf pausen snelden uit Rome to 3, ontboden door keizers, die het niet eens waren met de over heersende westerse leer. Te Constan- tinopel zijn vier grote kerkvergaderin gen gehouden en een vijfde heeft plaats gevonden te- Chalcedon, aan de Azia tische zijde van de Bosporus, thans be kend als Kadikoy. De meningsverschillen leidden in 1054 tot een openlijk schisma, dat het wes terse katholicisme en de oosterse ortho doxie verschillende wegen deed inslaan wegens de kwestie van het primaat van de paus. Duizenden kruisvaarders, op weg om de „ongelovige" moslims te verslaan, trokken op hun weg om Jeruzalem te bevrijden door de stad. In 1204, tijdens de vierde kruistocht, werd Constanti- nopel veroverd. De Byzantijnen her overden de stad in 1261 maar verloren haar in 1453 aan de mohammedaanse Turken onder Mehmet. Van die tijd af is Turkije een mo hammedaans rijk geweest en zijn de christenen hier de ongelovigen. De mohammedanen vereren de Jezus van het christendom niet als de zoon van God, maar als een groot profeet, die werd opgevolgd door de laatste pro feet, Mohammed. De godsdienstige levensopvatting van Turkije staat evenwel buiten het grote streven naar oecumenische broeder schap, dat de laatste tijd de kerkgenoot schappen in het westen kenmerkt. De meeste van de twee miljoen bur gers van Istanboel zijn er zich niet van bewust, dat hier vanouds drie patriar chaten bestaan: het Grieks-orthodoxe, het rooms-katholieke van de Armeense ritus en het Armeense. De jodenwijk ligt buiten de stadsmuren. De orthodoxe patriaten Athenagoras. die een bijzondere ereplaats inneemt onder alle 150 miljoen orthodoxen, In de wereld, is slechts het geestelijk hoofd van de 80.000 Grieks-orthodoxen van Turkse afkomst en woont in een ap partement van twee kamers met een studeervertrek in de vervallen wijk Fener. Het is het voornaamste doel van de reis van de paus, maar het minst be langrijke in de ogen van de Turkse re gering, die vreest, dat Athenagoras nieuw aanzien zal verlangen door het bezoek van een zo eminente persoon lijkheid. Toen de paus zich in december 1964 in Indië bevond, trok hij grote menig ten Hindoes aan, die zich inspanden om een glimp op te vangen van de „allerhei ligste man" van een andere godsdienst in de hoop, dat dit hun geluk zou aan brengen. Van onze correspondent NOORD WIJK In Noordwij k zijn twee achttienjarige Duitsers aangehou den. Ze worden verdacht van diefstal in Leiden. Een van hen moest zich vorig jaar al in ons land verantwoorden voor roof. In Duitsland heeft hij ook nog tien maanden gevangenisstraaf tegoed. De jongens liepen nu tegen de lamp toen zij reden in een auto die zij begin juni in Duitsland hadden gestolen. Het tweetal is opgesloten in het Leidse poli tiebureau en zal aan de officier van justitie in Den Haag worden voorgeleid. Van onze correspondent ZUNDERT In Zundert hebben on bekenden ruim zes vierkante meter van de Meirseweg opengebroken. Om het gat heen hebben zij de wettelijk voor geschreven verkeersborden geplaatst. De politie ontdekte deze wandaad tijdig, zodat ongelukken konden worden voor komen. Vorige week hadden onbekenden een grote doodskop op de weg geschilderd met het bijschrift „Pas op". In Zundert zijn de afgelopen maand al eerder vandalen aan het werk ge weest. Vorige week werd de dorpsge meenschap in het holst van de nacht opgeschrikt door een loos brandalarm. Drie weken eerder was het monument van Van Gogh van de beeldhouwer Zad- kine met verf beklad. De sokkel van het rid werd vernield.

De Vallei | 1967 | | pagina 6