Honkong schatkist van Verre Oosten Europe tse same, met koloniale trekjes Pond sterling zal niet devalueren Campagne in marihuana Engeland om toe te laten Roemenië blijft op ingeslagen weg P.N.I. staat onder zware druk IN TURKIJE KOMT REDDINGSWERK NU OP GANG OMYL KA TOEN VOOR SJANGHAI (I) OUD WIJKT VOOR NIEUW IN VICTORIA Lectuur in overvloed als je lezen kunt Uitstalling DE GAULLE ONRUST STOKER Industrie Nieuwe V.N.- ambassadeur van Indonesië ENGELAND OP GOEDE WEG Handelsbalans daalde in 2e kwartaal Geen mini Kongo m van ruim Bod acht miljoen op Queen Mary Lagerhuislid vraagt onderzoek naar schadelijkheid genotmiddel Geen EEG-hulp aan vluchtelingen uit M.-Oosten Zweden verzoekt toetreding tot EEG Franse politie vindt opium New York Times: Optimistisch Besnoeiingen Omhoog BEATLES ONDERZOEK KLEINER AANHANGER VAN SOEKARNO DOODGESTOKEN insectendoder. Eén spuitbus voor alle Kamers van uw huis. DINSDAG 25 JULI 1967 Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen tE ai Tak, de luchthaven van Hongkong, is op een smalle landtong gebouwd. Het vliegveld is aan drie zijden omgeven door water, terwijl de groene heuvels van het Chinese vasteland voor een onvergetelijk decor zorgen. Het verkeerstoestel, waarin ik me bevond een grote Boeing van PAN AM was afgeladen met Amerikanen. De meesten waren militairen, die het 2.000 kilometer in zuidwestelijke richting liggende Saigon na een diensttijd van een jaar voor goed hadden verlaten. Ze konden hun vreugde nauwelijks op. Welk een verschil met, welk een verademing na Viëtnam. De groene hel, waar honderdduizenden mensen elkaar belagen, waar het geweervuur ratelt, en waar tonnen bommen elke dag opnieuw dood en verderf zaaien, ïykt in Hongkong verder verwijderd dan ooit. De wind van de vrede waait hier voor 't oog en het gevoel althans geluk en welvaart bloeien er in exotische kleuren. Tn het air-conditioned stationsge- gebouw, dat als 't modernste in heel Azië geldt, is de paspoortcontrole in handen van keurig geüniformeerde en gedisciplineerd optredende Chinese ambtenaren. Ze gaan niet over één nacht ijs. Behalve een toeristisch win kelparadijs is Hongkong ook een cen trum van handelaars in verdovende middelen en van politieke agitatoren. Het „zwarte boek", dat steeds weer wordt gehanteerd, is dikker dan de bijbel. Ik installeerde me in August Moon, een hotel, dat in het hart van Kow- loon gelegen is. Genoemd naar de berg keten van het achterland „De Negen Draken" is deze wijk, dat immense stadsdeel eigenlijk, de kleurrijkste, die men, waar ook ter wereld, aanschou wen kan. Hier vonden de eerste pro- Maotische relletjes plaats, die nog al tijd een lichte nadeining hebben. Hier treft men de traditionele „ladderstra ten" aan, de Chinese pagodes van het felste groen, rood en blauw, de hande laars in alle mogelijke luxe gebruiks goederen, die met elkaar zo'n 600 mil joen gulden per jaar omzetten. De etalages van de juweliers en de horlogiers van Carnavon Road zijn als inkijkjes in een schatkist. Jade, mala chiet, ivoor, koraal, lapis lazuli, parels, goud, platina, briljanten, daarnaast lak werk, zijde, met koper beslagen kisten van teak- en kamferhout. Van al deze schittering en weelde bestaat de vrijha- NEW YORK De New York Times van dinsdag heeft president De Gaulle verweten het separatisme in de Cana dese provincie Quebec aan te moedigen. Het zegt in een hoofdartikel dat De Gaulle „van staatsman is afgedaald tot onruststoker". Hij moedigt afscheiding opzettelijk aan op zijn tocht door Quebec door zijn politieke hatelijkheden en door overmatig de nadruk te leggen op de Franse afkomst, taal en cultuur van het gebied. „Hij is bezig een al enorm moei lijk probleem voor de Canadese regering meedogenloos te verscherpen. De gene raal is duidelyk van plan zijn pijlen naar de Verenigde Staten te laten afketsen omdat de Frans-Canadezen nauwe be trekkingen met de V.S. hebben. En na tuurlijk geeft hij niet alleen de Engels sprekende Canadezen zijdelings een trap na maar ook Engeland, dat hij volledig uit het westelijk halfrond weg wil heb ben", aldus het blad. ven Hongkong grotendeels. En dat pre cies op de grens met China, waar de grootste luxe nog steeds een volle maag is. Een vreemd gebiêd, een anachronis me ook, die uit 1842 stammende Britse kolonie, die door gouverneur Sir David Trench nog als in de jaren van het Im perium wordt bestuurd. Het eigenlijke Hongkong is een eiland, waar de za kenwereld wolkenkrabbers van hyper moderne kantoorpaleizen en flatgebou wen heeft neergezet. Er zijn nog zo'n 200 andere eilanden, doch de meeste hiervan zijn onbewoond. Kowloon ligt aan de andere kant van het water, dat Victoriahaven heet en dat breder is dan het Hollands Diep. Om de paar minuten varen er ponten heen en weer, als er tenminste geen stakingen zijn. Aan de boeien liggen vrachtvaarders, passagiersschepen en oorlogsbodems, omzwermd door steige rende jonken, tongkans en sampans. Achter Kowloon, waar 2 van de 3.5 miljoen Chinezen van Hongkong wonen en werken, houdt die meeslepende sfeer van bedrijvigheid plotseling op. Daar be gint het Nieuwe Territorium, dat in 1898 voor 99 jaar van China werd gepacht, en dat, in de richting van Kanton, tot aan de grenzen van het rode rijk voert. Men vindt daar wat boeren, die op rijst- en aardappelveldjes ploeteren. Men ziet er vluchtelingen, die in grote kampen bijeen zijn gebracht. Er zijn ge weldige eendenfokkerijen, die de Peking ducklings een delicatesse van de Chinese keuken naar alle delen van de aardbol exporteren. Voor Hongkong en zyn miljoenenbe volking is de voornaamste industrie de verwerking van de textiel. De produktie van speelgoed en lederwaren is sterk in opkomst. De meeste van de 150.000 be drijven zijn echter weinig arbeidsin tensief. De aan Chinese families toebe horende fabriekjes, die meer dan 100 werknemers tellen, zijn bijna op de vingers te tellen. Het laatste Britse bastion in het Ver re Oosten worstelt met enkele ont zagwekkende problemen. In de eerste plaats is de samenstelling van de leef tijdspiramide vrij ongunstig. Door het geboorte-overschot, dat als een van de grootste van de wereld geldt, zullen op zeer korte termijn nieuwe vormen van werkgelegenheid moeten worden ge zocht. Op een wijze, die haars gelijke niet heeft wordt in Hongkong aan de oprui ming van verkrotte woonwijken ge werkt. Het honderden miljoenen guldens kostende bouwprogram voorziet in het ter beschikking stellen van woonruim te (flatgebouwen) aan meer dan 100.000 zielen per jaar. De stinkende, onhygiëni sche waterwijken, waar ontelbaren op verrotte en vaak half gezonken bootjes samenhokken, genieten in het sanerings plan topprioriteit. Ook de wrakke hutjes op de daken van bestaande en redelijk bewoonbare huizen gaan eraan. Tenslotte de sluikhandel in narcotica. Volgens de statistieken is meer dan één procent van de Chinese bevolking aan opium (vrij geproduceerd in India), morfine en heroïne verslaafd. Speciale commando's voeren een onafgebroken strijd tegen het net van internationale smokkelaars, dat zijn vertakkingen over de hele wereld heeft. Alleen in Hongkong worden jaarlijks bijna even grote hoeveelheden narcoti ca in beslag genomen als in de hele Verenigde Staten. In 1966 kon de hand worden gelegd op niet minder dan 2000 kilo opium, 100 kilo morfine en 10 kilo heroïne, terwijl 15.000 personen zich we gens illegaal vervoer tegenover de rechtbank moesten verantwoorden. Dit alles hoor je al de eerste dag in Hongkong, waar de Europese sa menleving nog typisch koloniale trek jes heeft, en dat door de eilandmenta liteit zware stempels, zo geen littekens draagt. Naast hardwerkende lieden en koopgrage of uitgelaten toeristen schuimen er avonturiers en profiteurs rond. Er wordt met geld gesmeten, maar er wordt ook politiek gemaakt. (Wordt vervolgd) DJAKARTA De waarnemend pre sident van Indonesië, generaal Soeharto, heeft Roeslan Abdoelgani geinstalleerd als de nieuwe ambassadeur bij de Vere nigde Naties, niettegenstaande krachtig verzet van de politieke partijen en de massa organisaties hier. Abdoelgani was de voormalige pro pagandist en woordvoerder voor de Marxistische leer van president Soe- karao. De zakenwijk van Victoria, het op een eiland gelegen I gewijzigd. Vooroorlogse gebouwen zijn gesloopt om stadsdeel van Hongkong. De laatste tien jaar is de aanblik te maken voor de wolkenkrabbers van twintig of van dit representatieve gedeelte van Hongkong drastisch verdiepingen en er komen er nog steeds bij. plaats meer Dit Chinese jongetje kan nog niet lezen, maar later is er genoeg lectuur voor hem te krijgen. Hongkong biedt een rijke keuze aan kranten en tijd schriften; er verschijnen niet minder dan 38 dagbladen en talrijke week bladen en andere periodieken. Buiten landse publikaties, ook uit andere Aziatische landen, worden in groten getale ingevoerd, zodat men zich op allerlei gebied uitvoerig kan oriën teren. (Van onze correspondent) LONDEN Geen devaluatie van het pond sterling en geen beperking van de invoer. Dit was de kern van het betoog van de Britse minister van Financiën Cailaghan gisteren in het Lagerhuis, dat een motie van afkeuring behandelde van het economische beleid van de regering Wilson. We zijn op de goede weg, meent Cai laghan, ondanks de achteruitgang op de handelsbalans in het tweede kwartaal. De daling van de uitvoer onder meer als gevolg van de sluiting van het Suez- kanaal betekent geen verlies aan concurrentiekracht van Engeland. Even als de industriële produktiviteit ver toont zij zeis een steeds beter beeld, zei hij. Optimistische woorden dus, terwijl er alom in Engeland weer zorg bestaat over de economische toestand: een aan zienlijk tekort op de handelsbalans, bij na een half miljoen werklozen en vori ge week weer flinke druk op het pond sterling. Voor de oppositie, maar ook voor tal van Labourleden van het La gerhuis waren deze feiten aanleiding tot de bitterste verwijten aan de rege ring. Een aantal van deze laatsten had gedreigd zich van stemming te zullen onthouden, hoewel de fractieleiding had aangekondigd dat niet te zullen tolereren. „Ik geloof niet dat er iemand is die meer heeft gedaan voor de devaluatie van onze economie en van zichzelf, dan de minister-president", zei de woord voerder van de conservatieven, MacLeod, onder gejuich van zijn aan hangers, terwijl premier Wilson grijn zend tegenover hem zat met de benen op de tafel voor zich. Over één ding waren regering en oppositie het eens: devaluatie brengt geen oplossing, hoezeer allerlei econo- KINSJASA De minirok zit de Congolese regering erg hoog. De Congolese minister van justitie, Jo seph Nsinga, maakte er gisteren voorgoed een eind aan en verbood het dragen van deze luchtige kle ding. Modezaken die de rokjes blijven verkopen en Congolezen en buiten landers die zich niet storen aan het verbod, staan strenge maatregelen te wachten. men in Engeland ook het tegendeel be weren. Devaluatie betekent dat wij in feite loonsverlaging toepassen, zei mi nister Cailaghan en dat vindt hij geen oplossing. Hij verwacht die wel van de besnoeiingen, die de regering heeft ge last in de defensie-uitgaven en derge lijke. Een Britse economische, buiten landse en defensiepolitiek in volledige harmonie, gecombineerd met onze bena dering van de Europese Economische Gemeenschap, geeft ons de kans een levensvatbare positie in" de wereld te bouwen, zo zei hij. Cailaghan beloofde evenwel geen ro- zegeur en maneschijn in de komende maanden. Een harde winter zal onge twijfeld nog een stijging te zien geven van het aantal werklozen. De belastin gen zullen omhoog moeten, willen we allerlei sociale maatregelen kunnen be talen, die wij wensen in te voeren, zo voorspelde hij. Dat geldt ook voor een verhoging van de kinderbijslag, die gisteren is aangekondigd. Volgens de oppositie is die nog veel te laag om de armoede in veel grote gezinnen werke lijk te kunnen bestrijden. LONDEN Morgen wordt er beslist over het lot van de Queen Mary van de Cunard line, die samen met de Queen Elizabeth uit de vaart wordt genomen. Met deze grootste «m zeer luxueus inge richte passagiersschepen is er op de dienst over de Atlantische Oceaan geen geld meer te verdienen. Het ziet ernaar uit dat de Queen Mary door een Amerikaanse koper zal worden verworven. Er was gisteren van vier kanten een bod gedaan op het schip. Het hoogste bedraagt meer dan achteneenhalf miljoen gulden. Drie van de vier gegadigden zijn Amerikaanse instellingen. Het was gisteren de laatste dag om een bod uit te brengen. Het hoogste bod is gedaan door de gemeente New York die het schip van ruim tachtigduizend ton als school voor arme negerkinderen wil gebruiken Een Amerikaanse zakenman die ongeveer evenveel heeft geboden, wil er een drij vende toonkamer van maken voor Ame rikaanse produkten. De derde gegadig de in de Verenigde Staten hoopt de Queen Mary te verbouwen tot luxueus hotel. Het vierde bod kwam uit Hongkong. Ook daar heeft iemand hotelplannen voor het reusachtige schip, maar als die niet lukken, wil men het schip daar naar de sloper brengen. Van onze correspondent LONDEN In Engeland is gisteren een campagne begonnen om het roken van marihuana (Cannabis) niet langer strafbaar te stellen. Marihuana is het minst schadelijke van alle genotgevende middelen en is vooral minder schadelijk dan alcohol en zelfs tabak, aldus een advertentie over een hele pagina in de Times, waarmee de campagne gisteren is in geluid. Een aantal bekende figuren uit het openbare leven in Engeland hebben hun handtekening gezet onder een op roep aan de minister van binnenlandse zaken om marihuana niet langer als gevaarlijk middel te beschouwen. BRUSSEL (ANP). De Europese Gemeenschappen zullen voorlopig geen hulp geven aan de vluchtelingen in het Midden-Oosten. Italië, dat daartoe een voorstel had ingediend, trok dit giste ren tijdens de ministerraad van de EEG in Brussel weer in. Het wilde een soort voorschot geven op de voedselhulp, voortvloeiend uit de wereldovereenkomst voor graan. Maar bij de uitwerking stuitte het Ita liaanse plan op zoveel moeilijkheden dat men het liet varen. Volstaan werd met een beroep op de Zes om hun hu manitaire hulp aan het Midden-Oosten voort te zetten. Nederland heeft gisteren in de minis terraad vergeefs aangedrongen op een duidelijke Franse verklaring over de toekomst van Euratom. De Fransen weigerden een Nederlandse resolutie te ondertekenen, waarin enkele lijnen wa ren aangegeven voor het werk van de ze gemeenschap na 31 december, de datum waarop het tweede vijfjaren- programma voor gemeenschappelijk onderzoek afloopt. De ministerraad slaagde er wel in de begroting voor het laatste jaar van het onderzoek- en investeringsprogramma vast te stellen. De begroting beloopt ongeveer 360 miljoen gulden. Er is bij na 23 miljoen gulden uitgetrokken voor het werk aan de snelle reactoren. Dit werd mogelijk door andere uitgaven wat in te perken. Hierdoor hebben voornamelijk de onderzoekcentra, waar onder het Nederlandse Petten, een veer moeten laten. De namen van de vier leden van de Beatles staan er onder meer bij met de drie letters MBE achter hun namen. Dat is de afkorting van de koninklijke onderscheiding die zij hebben gekre gen: lid van de orde van het Britse imperium. Ook hun manager, Brian Epstein, heeft zich akkoord verklaard met de actie, evenals de bekende schrij ver Graham Greene. Twee leden van het Lagerhuis heb ben verder adhesie betuigd, vijftien dokters, enkele geestelijken, onder wie een Benedictijner monnik en een Nobel prijswinnaar. Intussen heeft een Lagerhuislid dat zich niet achter de campagne heeft ge plaatst, de minister van binnenlandse zakén gevraagd om een onafhankelijk volgen van het gebruik van marihuana. In de advertentie in de Times wordt de minister hetzelfde gevraagd. Verder pleiten de ondertekenaars om het ro ken van marihuana in besloten kring niet langer strafbaar te stellen op het ogenblik staat er een gevangenis straf van ten hoogste tien jaar op en een boete van tienduizend gulden. Dat moet als het strafbaar gesteld moet blij ven, veranderd worden in een geldboe te van maximaal honderd gulden, me nen de voorstanders van legalisering en onder controle brengen van marihuana. Hierdoor zal de strijd tegen de werke lijk gevaarlijke verdovende, opwekken de en bewustzijnsverruimende midde len pas met succes kunnen worden ge voerd, aldus hun advertentie. BRUSSEL (ANP-AP) Zweden zal vrijdag z(jn eerste stap op weg naar de Europese Gemeenschappen doen. Dan zal het namelijk in Brussel een verzoek indienen om de onderhandelingen te openen. Zij moeten dienen om uit te maken wat de beste manier is waarop Zweden aan de E.E.G. kan deelnemen. Het gaat daarbij om de associatie, vol ledig lidmaatschap of iets daartussen in. De belangrijkste eis van Zweden is dat men rekening houdt met zijn neutrali teit. Zweden is het derde Skandinavische land dat op zoek is naar aansluiting b(j de gemeenschappen. Denemarken deed het verzoek tot het beginnen van onder handelingen samen met Engeland in mei. Gisteren volgde Noorwegen. PARIJS De Parijse politiebrigade ter bestrijding van de handel in verdo vende middelen heeft 480 kilo ruwe opium en een ton kwikzilver terugge vonden in een boerderij in het rustige dorpje Fays in de Vogezen. Deze vondst was de opbrengst van een diefstal ge pleegd in de nacht van 18 op 19 juni in een opslagplaats van farmaceutische ar tikelen in St. Denis bij Parijs. De vrees van de politie, dat de diefstal was gepleegd door een bende handelaars in verdovende middelen, die wilde trachten deze ruwe opium tot heroïne te verwerken en daarna aan de man te brengen, bleek daarmee onge grond. BOEKAREST (Reuter, AP) Roeme nië blijft zijn gematigde onafhankelijke politiek voortzetten. Dat bleek uit de rede die de Roemeense partijleider, Ni- colaie Ceausescoe, gisteren in het Roe meense parlement heeft gehouden. H\j zei dat Roemenië zijn verplichtingen tgenover het Pact van Warschau zal nakomen. Hij koppelde daaraan echter een pleidooi voor het terugtrekken van alle troepen van buitenlands gebied en de opheffing van de Navo en het van Warschau. Pact Uit de rede van Ceausescoe werd duide lijk dat er geen dramatische veranderin gen in de buitenlandse politiek van Roe menië zijn te verwachten. Hij beperkte zich tot een uiteenzetting van de beken de grondslagen van de Roemeense koers: onafhankelijk, maar steunend op de marxistisch-leninistische beginselen. Ceausescoe pleitte voor een groter aan deel in de wereldpolitiek van de kleine re landen. Naar zijn oordeel kan de regeling van internationale kwesties niet langer worden overgelaten aan de beslissing van de grote mogendheden. Kleine en middelgrote landen willen niet langer pionnen zijn in handen van grote imperialistische staten, zei hij. Over het vraagstuk van het Mid den-Oosten zei Ceausescoe dat Roeme nië niet de mening deelt van de landen die vernietiging van de staat Israël wensen. Wel vond hij dat Israël zich uit de Arabische bezette gebieden moest terugtrekken en de annexatie van Jeru zalem ongedaan moest maken. Hij drong verder aan op samenwer king binnen de communistische wereld voor het geven van militaire hulp aan Noord-Vietnam en de Vietcong. DJAKARTA De ontdekking «van een komplot om de afgezette president Soekarno weer aan de macht te helpen, heeft tot gevolg gehad dat de grootste part(j van Indonesië, de P.N.I., onder zware druk is gezet. De nationalistische partij heeft Soe karno totnutoe altijd beschouwd als haar eigenlijke oprichter en schepper van haar ideologie. Verwacht wordt dat zij binnenkort zal omzwaaien en het bewind van generaal Suharto openlijk zal gaan steunen. Osa Maliki, de voorzitter van de P.N.I., heeft op een vergadering van het partijbestuur in Djakarta gezegd dat Soekarno geen enkele invloed meer heeft in de partij. „Wij hebben geen verplichtingen jegens de afgezette presi dent", zei hij. Tijdens de viering van het veertigja rig bestaan van de P.N.I, in Medan, is een lid van de P.N.I. doodgestoken door tegenstanders van Soekarno. In Atjeh hebben studenten geëist dat de partij wordt verboden. Het Djakartase studentenblad Harian Kami heeft gemeld dat de vice-voorzit- ter van de P.N.I. op Midden-Java, Ha- disubeno, is aangehouden. Hij zou be trokken zijn geweest bij het komplot om Soekarno weer in het zadel te hel pen. Het officiële Indonesische persbureau Antara heeft gisteren bekend gemaakt dat negenduizend communisten, gevan gen genomen na de mislukte staatsgreep in 1965, zullen worden vrij gelaten. Zij kregen de waarschuwing mee, dat zij zullen worden doodgescho ten, zodra zij zich weer met politiek bemoeien. ISTANBOEL Het reddingswerk in Turkije kwam gisteren goed op gang. Honderden vrijwilligers uit Ankara en Istanboel waren onderweg naar het gebied dat zaterdag en zondag door een serie aardschokken was getroffen. De genie van het Turkse leger stuurde kranen en bulldozers alsmede troepen uitgerust met houwelen. Hoewel de toestand langzaam wat overzichtelijker wordt, was het nog steeds onmogelijk het juiste aantal do den en gewonden vast te stellen. Gister morgen vroeg waren een kleine honderd lijken geborgen. Maar het stond wel vast, dat zich nog talrijke slachtoffers onder de puinhopen bevonden. Men vreest dat het totaal aantal slachtoffers in de 456 getroffen steden en dorpen in de provincie Anatolië tot enkele honderden zal oplopen. Bijna duizend huizen werden door de aardbeving verwoest in het gebied dat van de Zee van Marmora zuidoostwaarts loopt Het aantal beschadigde huizen is vele malen groter. In Adapazari, waar het middelpunt van de aardbeving lag, werden honderdvijftig gebouwen ver woest. Daaronder waren flatgebouwen van vijf verdiepingen. Tijdens de serie aardbevingen werden tien kinderen geboren. Een van hen kondigde zich juist aan toen de eerste hevige aardschok werd gevoeld. Het ziekenhuis in Adapazari, waar de moe der lag, beefde op zijn grondvesten. De moeder werd ijlings naar de tuin ge bracht, waar ze onder een rozestruik het leven schonk aan een meisje. ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 7