BERGING MET BALLETJES IN STILLE BAAI Wrak (onder ijsberg) voor Groenlandse kust door Nederlanders gelicht 1GARNETT EN i RIVA TONEN NIEUWE 1 CREATIES Rassenrellen in V.S. kregen ander accent R Goede stimulering van de badpakkenverkoop MENS ZAL ZICH NIET EINDELOOS BLIJVEN VERMEERDEREN A TL ANT IS" GEVONDEN OP GRIEKS EILANDJE GETREITERD VANWEGE HUIDSKLEUR Katten zonder staart op Man Dertig meter EMANCIPATIE ZWAARTEPUNT (rrrnmMww^*"^'wrmrrmmrrrrrrmrmrnnrrnfrrrmmmnnrrrrrmrrrrmrrrrrrmrmmmnrrnrmrrrnrrnrrrrrrmrrrrrrrrrrrrrmrmnnr9nrrnnrnmrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr/mrrfrrrmmmrrnnnrmrrrr/rrrrrrrrrrrrrrrrrr/rrrrr//rrrrrrnmrmmr^ m ,-;r ÜSBERGEN, rondgeslepen rotsen en een zon die het volle etmaal boven de einder bleef, vormden de afgelopen weken het decor van een wm. unieke operatie door Nederlandse bergers. In de baai van Sukkertoppen, 'n verstilde nederzetting aan de west kust van Groenland, voerden 26 mannen van Van den Tak's Ber gingsbedrijf in Rotterdam een strijd tegen de eenzaamheid en tegen het wrak van de Deense vrachtvaarder Martin S, die sinds anderhalf jaar in zijn graf lag op 35 meter onder de waterspiegel. Hoofduitvoerder Willem Moerkerk (45) en zijn man nen maakten geschiedenis door het schip van deze kolossale diepte naar boven te brengen met behulp van polystyrene balletjes. De hefkracht van het bergingsvaar tuig Bever (honderd ton) en van de bok Arend (210 ton) in mei door Smit-sle pers naar Sukkertoppen gebracht zouden onvoldoende zijn geweest om de Martin S te lichten. Het schip woog onder water 1700 ton. Het verschil werd overbrugd door de polystyrene balle tjes, waarvan slechts honderdtwintig ton nodig was. In de oorspronkelijke staat lijken ze op minuscule glinsteren de kraaltjes. Zodra ze met stoom wor den verhit krijgen ze vijftig maal hun eigen volume en ontwikkelen een onge kend groot drijfvermogen. npwee geleerden van het Oceanogra- X fisch Instituut te Woodshole bij Boston (Massachusetts) hebben op het Griekse eiland Thira, 80 km ten noor den van Kreta, een stad uit de Oudheid blootgelegd, die onder een tien tot vijf tien meter dikke laag vulkanische as was begraven en waarvan de inwoners een hoge beschaving moeten hebben gehad. De gebouwen bestaan uit twee of drie etages. Zij zijn bijna ongeschonden be waard gebleven, ook het hout. Waar schijnlijk heeft de stad 30.000 inwoners geteld, er zijn geen mensenbeenderen gevonden, zodat wordt aangenomen, dat de bewoners destijds tijdig zijn ge vlucht. Het onderzoek, dat nog onge veer tien jaar zal duren, wordt op tien miljoen dollar per jaar geschat. Het vermoeden bestaat dat men hier te doen heeft met Atlantis, waarvan Pla to verhaalt Via gaten in de scheepswand werden de balletjes in de ruimen van de Mar tin S gepompt. De bergers wisten van tevoren dat de opwaartse druk zo krachtig zou zijn dat het dek zou kun nen scheuren. Daarom waren zware sta len balken met trekhaken over het dek bevestigd, een karwei waarmee tien dui kers dagenlang op meer dan dertig me ter diepte bezig waren. Toen alle balletjes in de ruimen wa ren gepompt, namen de bok en het ber gingsvaartuig de Martin S in de takels en kwam het 4500 brt metende schip bijna zonder moeite boven water. De Bever had eerst een monster van een ijsberg boven het wrak weggesleept. Het gevaarte was tijdens een sneeuwstorm de haven ingewaaid en versperde de bergers de weg. Het succes van de ber- ging-met-de-balletjes is behalve aan de mannen van Van den Tak te danken aan de Deense beroepsuitvinder Karl K0yer, die dit systeem ontwikkelde. Het gebruik van polystreen bracht Van den Tak bovendien ir. een sterke con currentiepositie tegenover Canadese, Duitse en Zweedse bergers, die een vloot van bokken naar Groenland had den moeten overbrengen. Het is met rassenrelletjes als met de dodelijke ongelukken in de maandags krant. Op een mooie zondag hebben misschien wel een paar honderdduizend Nederlanders hun huis verlaten, hebben zich vermaakt op strand en hei, in bos en speeltuin. Dat staat niet in de krant het is immers geen nieuws. De men sen die in de drukte de dood vinden, die vormen nu eenmaal nieuws, die ko men dus in de krant. Zij vormen de naargeestige en negatieve begeleiding van een positieve zaak: de mogelijkheid voor die honderdduizenden om recrea tie te vinden. Zo is het met de rassenrellen ook. Het zijn andere rellen dan zes jaar geleden. Ten eerste barstten de conflicten toen vooral uit in de zuidelijke staten waar een arm, zwart landarbeidersproleta- riaat geen redelijke kans in het leven kreeg: Alabama, Louisiana, Mississip pi. Of in Harlem, toen nog een getto. Nu komen de meeste conflicten voor in Chicago, in Los Angeles, in Cincinnati; in industriesteden waarheen de negers bij honderdduizenden zijn getrokken om zich een nieuw bestaan op te bouwen. De rellen van toen waren wanhopige uitingen van maatschappelijk rechtelo zen. De rellen van nu zijn uitingen van onvrede van mensen die al een en an der hebben bereikt maar die in vele opzichten terecht vinden dat hun emancipatie te langzaam gaat. Toen was er de strijd over de vraag of een negerkind wel naar een school mocht waar blanke kinderen op gingen. Die strijd is goeddeels gestreden. Over al in de Verenigde Staten echt niet alleen in Washington of New York ziet men blanke en zwarte kinderen sa men op schoolreisje, samen base ball spelen, samen musea bezoeken. In Ala bama en Mississipi zal dit minder vaak voorkomen dan in Virginia of Illinois, maar ook daar begint het, aarzelend. Nu gaat de strijd veeleer om de gelijk heid van kansen na die schooljaren. Een man als Stokely Carmiihael, een der felste negerleiders van de laatste tijd, vele malen agressiever en ook onbekookter dan een man als ds. Martin Luther King, gaat uit van de suprematie der negers die volgens hem ROME Enige Italiaanse mode huizen hebben afgelopen week in Ro me hun najaars- en wintercollecties getoond. Bij Eleanora Garnett trok de de aandacht o.a. een rode wollen man tel met opgestikte zakken, gecomple teerd met lang gepluimde kraagmuts. De ontwerper Riva bracht onder meer opvallende creaties op het gebied van de cocktail-japonnen. De foto rechts toont er een bestaande uit een zilverkleurige ondergrond, die geheel met zalmkleurige veren bedekt is. Ook de bijbehorende kousen zijn zilverkleu rig. Zal de wereldwerkelijk over enige tien tallen jaren zo overbevolkt zijn dat er voor de dan levende miljarden mensen onvoldoende voedsel is? Met dit schrikbeeld zijn de meeste mensen de laatste jaren vertrouwd geraakt. Er gaat bijna geen dag voorbij of in kran ten en in radio- en -televisieuitzendin- gen krijgt dit schrikbeeld aandacht. Het is afwisselend opgedoken en weer verdwenen sedert 1798, toen Robert Malthus zijn beroemde boek „Essay on the principle of population" (Verhande ling over het bevolkingsvraagstuk) pu bliceerde. De theorie van Malthus had als grondslag dat bevolkingsgroei ge vaarlijk en ongewenst was. Het akelige aan de bespiegeling van Malthus was dat volgens hem alleen hongersnoden, epidemieën en oorlogen de gevaarlijke bevolkingsgroei zouden kunnen afrem men. Nu schijnt de pil uitkomst te moeten brengen en zoekt men het in verbeterin gen van landbouwmethoden in gebie den waar men de grootste bevol kingsaanwas vreest. Niet iedereen ech ter ziet in deze cultuurpessimistische wereld de toekomst zo donker in. Prof. Roger Revelle, hoofd van het centrum voor bevolkingsvraagstukken van de Harvard-universiteit, is een van degenen die het hoofd koel willen hou den. Hij gelooft niet dat wij van de cij fers over bevolkingsaanwassen een een voudige rekensom mogen maken. In een vraaggesprek, dat het Ameri kaanse tijdschrift International Science and Technology dezèr dagen publiceer de, heeft prof. Révelle er op gewezen dat wij de dierenwereld maar eens moe ten bestuderen. Die houdt zich hele maal niet aan de wetten van Malthus. Als er geen natuurwetten werkzaam waren geweest, die in de dierenwereld de bevolkingsaanwas voortdurend bin nen de perken hielden, zouden de die ren lang geleden alle leven op aarde hebben verstikt door hun aantallen. Mensen, aldus prof. Revelle, worden, anders dan dieren, niet alleen geleid door instincten. Zij kunnen tot op zeke re hoogte de natuur beheersen door hun verstand te gebruiken. Wie denkt dat de mens zich eindeloos zal blijven vermeerderen, begaat volgens hem de vergissing dat mensen nu eenmaal geen bacteriën zijn. Sedert de tijd, in het grijze verleden, van de opkomst van de landbouw heeft de mens geleerd zijn groei in getal af te stemmen op de beschikbare hoeveelheden voedsel. In het verleden, aldus prof. Revelle, was het kindertal per gezin altijd zeer groot in tijden van grote kindersterfte. Dat is in primitieve samenlevingen, waar de geneeskundige verzorging slecht is of ontbreekt en waar de econo mische onzekerheden van het leven zeer groot zijn, nog altijd zo. Vandaar dat het kindertal van Eskimogezinnen zo ver boven het gemiddelde ligt. Zo dra het voortbestaan van de groep in gevaar komt, zal het aantal kinderen per gezin groeien. Een stijgende wel vaart gaat gepaard met een daling van de gemiddelde gezinsgrootte. In de Ver enigde Staten is het gemiddelde aantal geboorten na de oorlog flink gezakt. In 1957 was het 26 per duizend mensen; thans is het achttien per duizend. Eigenlijk 'is dat geen goede maatstaf, vindt prof. Revelle. Een betere zou zijn: het aantal geboorten per duizend vruchtbare vrouwen. Dat aantal is aan geheel andere schommelingen onderhe vig. ASSENRELLETJES zijn weer aan de orde van de dag. En naarmate de zomer heter wordt in de Verenigde Staten zullen er nog wel meer komen. Betekent dit, zoveel jaren nadat de regering te Washington uitdrukkelijk de negers gelijke burgerrechten gaf, een bewijs voor Amerikaans farizeïsme op dit stuk? Ons antwoord hierop is; Neen. In de zes jaren dat wij niet in de Verenigde Staten waren zijn op het stuk van de verhouding tussen blanken en negers ver anderingen gekomen die wij nauwelijks voor mogelijk hadden gehouden. lichamelijk en geestelijk meer in hun mars hebben dan de blinken. Onlangs betoogde Herbert Ottley, een leraar-ne gerleider, dat integratie van het onder wijs eigenlijk geen doel van betekenis meer is want „onze zwarte onderwijzers en leraren zijn volkomen mans om onze kinderen een goede opleiding te geven zonder hulp of medewerking van blin ken." En een andere negerleraar, dr. Alvin Poussaint, zei: „Wie zwart is, is exclusief. Er is geen enkele reden waar om we ons zouden aansluiten bij de blanke gemeenschap om onze doelein den te bereiken." Dat zijn wel heel andere klanken dan zes jaar geleden! „Het gaat niet meer om de status in de samenleving, het gaat om onze oplei ding, om onze kennis", dat is nu de slagzin geworden. Relletjes zullen er nog jaren blijven maar als begeleirings- verschijnsel van een ontwikkeling die zeer ten gunste van de negers is. In Philadelphia waren wij aanwezig bij de uitreiking van de William Penn- medaille een zeer hoge onderschei ding aan de negerpredikant dr. Leen Sullivan. Deze onderscheiding van de Kamer van Koophandel, eerder ten deel gevallen aan mannen als George Marshall en Charles Wilson, ging voor het eerst naar een neger. Sullivan - een menomenaal spreker - is de man die een organisatie heeft gesticht om ne gers (en ook Puerto-Ricanen) zonder vakkennis te helpen aan een opleiding en aan werk. Hij sprak 'n zaal toe met meer dan duizend, zeer overwegend blanke, zakenlui. En hij geselde ze met zijn woorden. „We zullen het zélf doen", zei hij. „Wij moeten het zelf doen, omdat jullie er te weinig aan hebt gedaan. En we gaan door, we gaan straks onze eigen bedrijven stichten met de door ons op geleiden. En ik zie de tijd komen dat wij ook ongeschoolde, arme blanken zul len gaan opleiden, zodat zij een mens waardige plaats in de samenleving zul len gaan innemen". De zaal ook het blanke deel klapte als razend... On derhand heeft Sullivans organisatie, be gonnen in een oude, gammele gevange nis, alleen in Philadelphia drieduizend mannen en vrouwen opgeleid voor uit eenlopende beroepen en ook aan werk geholpen. Duizenden staan op de wacht lijst. Sullivan zo ugeen goede Amerikaan zijn geweest want dat zijn de negers; anti-Amerikanen en communisten treft men heel weinig onder hen aan als hy ook niet had gezegd: „Alleen al in Philadelphia wordt door deze actie acht miljoen dollar per jaar toegevoegd aan de koopkracht, en de Staat bespaart zich nu een miljoen dollar die anders weggegaan zou zijn aan steun". En: „Ik geloof in het systeem van het vrije on dernemen, ik egloof dat dat 't machtig ste systeem is voor het economisch wel zijn van de mensheid." Het rassenprobleem wordt trouwens in zijn geheel meer een probleem van economie dan van kleur. Niet langer ligt het zwaartepunt van de strijd der negers in ageren tegen de blanke grond bezitters in het zuiden die „de zwarte ex-slaven onder de duim willen hou den", neen: er is een competitie tussen blanke en zwarte werknemers in de gro te steden van middenwesten en noord oosten aan de gang. Blanke arbeiders voelen zich bedreigd door de opmars van steeds grotere aantallen negervak- lui Nieuwe moeilijkheden dus, zeker. Maar moeilijkheden als exponenten van een ontwikkeling. Nog jarenlang, denken wij, zullen van tijd tot tijd berichten verschijnen over rassenrelletjes, over onlusten. Er zullen nog doden vallen, er zal nog veel verbittering blijven. Nog heel lang. Want er is in de Verenigde Staten een langzaam, bitter, moeilijk proces gaan de. Maar... het is gaande. En dat is de hoofdzaak. LONDEN. Een jongen van negen jaar in Hednesford, een plaats in het Engelse Staffordshire, boent zich elke avond met een borstel. H\j hoopt op die manier een blanke huid te krijgen. Deze jongen, David Tur ner en zyn zusje van tien, Jeanette, zyn de enige negerkinderen in Hednesford. Ze worden er onbarm hartig getreiterd vanwege hun zwar te huidskleur. Deze kinderen worden als pleeg kinderen grootgebracht by Engelse ouders die nu van plan zyn het plaatsje te verlaten. Ook zy worden lastig gevallen. De kinderen worden vaak door oudere kinderen achterna gezeten met een katapult. Het echt paar heeft al verscheidene dreigbrie ven ontvangen. De staartloze katten van het eiland Man zijn nu wereldbekend. Toch is dat niet altijd zo geweest. Er was enige jaren geleden zo weinig belangstelling voor deze merkwaardige poezen, dat zij dreigden uit te sterven. Omdat de regering van het eiland Man deze in Europa unieke diersoort niet verloren wilde laten gaan, werd besloten een kattenfokkery te openen. Dat initiatief had succes en na ver loop van tijd werd de kat zo beroemd, dat de fokkerij niet aan de vraag kon voldoen. De poezen zijn nu over de ge hele wereld te vinden. Op tentoonstel lingen op de gehele wereld behalen ze geregeld hoge prijzen. Als u de katten zonder staart wilt bekijken, kunt u terecht bij de fokkerij in Noble's Park, Douglas. Zo u er een zoudt willen bezitten, houd er dan re kening mee, dat er een lange wacht lijst is. U bent niet de enige.... TOKIO: De verkoopsters op de afdeling badpakken van een warenhuis in de Ja panse hoofdstad dragen de kostuumpjes zelf om de verkoop te stimuleren. Naar het schijnt, heeft de nieuwe verkoopactie succes opgeleverd.

De Vallei | 1967 | | pagina 8