Goddet wil volgend jaar Tour met landenteams weer Gehele Vierdaagse-Seger wacht op eerste prinselijke blaar Portisch nog steeds aan in I.B.M.-toernooi kop Toeristen kunnen zelf m mim-autootjes Lia Louer schakelde van horden over op 400 m Drijfpartij op tweede dag in Loosdrecht Jeugdvoetballers naar trainingskamp Riessen kansloos tegen Ashe Troche en Linares gebruikten doping NA „BOOTJES-ALS- VLIEGEN9 OOK „A UTOS-MOUCHES" Attractie Juichkreten Dranghekken Natte spons Pessimistisch Ontvangst Doorslag Geen terugkeer Leeg Hoog tempo Niet prettig Goed voorbereid Kleuter gedood door in huis opgesloten luipaard Goed vissen SPORT van hier en daar I FRANSMAN HAD AARDIG IDEE DINSDAG 25 JULI 1967 PARIJS Het staat vrijwel vast dat ook de Ronde van Frankrijk in 19681 met nationale ploegen zal worden verreden. Dit valt op te maken uit de ant woorden, die Jacques Goddet, de directeur van de Tour de France, gisteren gaf I in een interview voor de Franse radiozender Europa I. Weliswaar weigerde hij zijn voornemens over de ronde van het volgend jaar te onthullen, maar wel zei hij letterlijk: „Ik wil er hier geen geheim van maken, dat wij de formule van de nationale ploegen verre verkiezen boven die van de fabrieksploegen". „Niet alleen, omdat wij in zekere zin gevangenen zijn van de nationale autoriteiten (de ministeries van wa terstaat, sport, justitie en PTT), maar vooral omdat wij vinden, dat de be roepswielersport dit hoge niveau nodig heeft en in zekere zin, zoals in de af gelopen Ronde van Frankrijk is geble ken, ook toekomt". In verband met dit laatste herinner de hij eraan, hoe hij dit jaar bij het passeren van het peloton eindelijk weer De intocht van de Israëlische deel nemers aan de Nijmeegse Vierdaagse tijdens de vlaggenparade in het Gof- fertstadion. NIEUW LOOSDRECHT De wind liet gisteren op de tweede dag van de Nieuw Loosdrecht Week vrijwel volle dig verstek gaan en dat resulteerde in vele klassen in een langdurige drijfpar tij. Veel wordt onder dergelijke omstan digheden van het concentratievermogen van de wedstrijdzeiler geëist, want elk vlaagje wind moet onmiddellijk worden uitgebuit. Ondanks dat werd duidelijk dat geluk in het wedstrijdzeilen niet doorslagge vend is. Bart Kraan bewees dat in de Valkenklasse. Gevaarlijke tegenstan ders als Piet van Buren, Jan de Wilde en Ben Staartjes moesten capituleren voor de lichtweertechniek die Kraan op de wijde Loosdrechtse Plassen demon streerde. Hij finishte als eerste, gevolgd door Van Buren, Staartjes, De Wilde en Prins. Rolf von den Baumen werd in deze race nog niet in de voorste gele deren gesignaleerd. In de 16 m2-klasse stuurde Siebrand zijn nieuwe jacht Monsieur Vin voor de tweede keer naar de overwinning. De gerenommeerde Kaagzeilers kwamen er in de Pampusklasse opnieuw niet aan te pas. Palsma, Besseling, Bollee en Van den Berg legden beslag op de eer ste vier plaatsen. Pas op de vijfde plaats kwam de eerste Kaagzeiler (Leo de Wit) binnen. Eekels triomfeerde in de Flying Dutchmanklasse, voor Schipper. In de Spankerklasse ondervond Rienks weer geen tegenstand van betekenis en zeilde hij naar een onbedreigde zege. Ham- minga werd voor de tweede keer in successie tweede, gevolgd door Klock- ner. De Haas, die al jarenlang een toonaangevende rol speelt in de Vrij heidsklasse, kon zijn overwinning van zaterdag niet prolongeren. De tacticus uit Breukelen moest de overwinning aan Paulich laten. De Haas eindigde als tweede, voor Van der Laan. De uitslagen luiden: Finnjollen: 1. Otto, 2. De Jong. 12- m2-klasse: 1. Van Swol, 2. Van Wijk. Flying Juniorklasse: 1. Groeneveld, 2. Dudok van Heel. Olympiajollen: 1. Van der Pijl, 2. Saltzherr. Jeugdklasse: 1. Kaars Sijpesteijh, 2. De Wit. Sternklas se: 1. Van Dusseldorp, 2. Marree. Vau- rienklasse: 1. De Groot, 2. Booy. Scha kelklasse: 1. Wessel, 2. Kirkenier. OK- jollen: 1. Van Hilten, 2. Gerner. Solo klasse: 1. Kaan, 2. Wilton. NIJMEGEN Tegen alle goedge meende en deskundige adviezen in lie pen gistermiddag de fanatieke wande-' laars hun laatste trainingsrondjes in en om Nijmegen. Anderen maakten er een rustdag van. Zij flaneerden door de bevlagde straten van een tropische stad en dronken overmoedig pils. Vandaag wordt de feestelijke chaos bij het begin van de Vierdaagse in orde lijker banen geleid. De meeste wande laars - van vandaag - waren gisteren al in Nijmegen aangekomen. Zij gingen gisteravond vroeg naar bed in de hoop vandaag fit de eerste dertig, veertig of vijftig kilometer te kunnen lopen. De man die de komende dagen in het middelpunt van de belangstelling zijn vijftig kilometer moet lopen, is Prins Claus. Gisteravond nam hij zijn intrek in het Nijmeegse hotel Groot Berg en Dal. Of zijn plan om vanochtend om vijf uur bij het concertgebouw De Ver eniging te starten kan doorgaan, is nog de vraag. De organisatoren van de Vier daagse verwachten op dit vroege uur al zoveel belangstelling van het publiek dat zij enkele speciale maatregelen heb ben genomen. Om het publiek op een afstand te houden zijn dranghekken geplaatst bij de startplaats. Mocht dit niet voldoende zijn dan zal er alleen voor de Prins naar een nieuwe, geheime startplaats worden gezocht. Vier dagen lang zal een paleisrecher cheur de Prins op een fiets volgen. Het is de heer Bleeker die ditmaal niet tot taak heeft prins Claus te bewaken (en kelen van zijn collega's die beter hebben getroffen volgen de Prins in een auto. Zij staan in voor zijn veilig heid) maar om hem te verzorgen. De heer Bleeker heeft brood bij zich voor zijn werkgever en zo nodig zal hij zijn „baas" met een natte spons mogen verfrissen. „Iedereen wacht op de eerste prinse lijke blaar", veronderstelden gister- AMSTERDAM. De Rus Kotof heeft gisteren in de zesde ronde van het IBM-schaaktoernooi in Amsterdam, dank zij een remise tegen de Roemeen Ghitescu, zijn totaal op vier punten ge bracht. Ranglijstaanvoerder Portisch heeft evenveel punten, maar heeft nog een afgebroken partij tegen Ree, die zich gisteren heldhaftig verzette. Remi se lijkt het meest voor de hand liggen de resultaat. Langeweg mag tegen de nog ongesla gen Rus Mojsejef hopen op het volle punt. Na ruim zes uur zwoegen werd de partij voor de tweede keer afgebroken. Langeweg heeft een merkwaardig eind spel: toren en drie pionnen contra loper en drie pionnen; alles op dezelfde vleu gel gestationeerd. Zuidema en Pachman kwamen na negentien zetten remise overeen. Het duel tussen Scholl en Donner werd een Piric in de oude agressieve stijl. De Fries rukte al na de vierde zet met de h-pion naar voren. Donner keek er met gemengde gevoelens naar en moest er varen dat de betreffende opstelling zo'n twintig jaar geleden door Richter geïntroduceerd voldoende gif bevatte om voorzichtigheid te betrachten. Het werd remise, eveneens in negentien zetten. De partij tussen Enevoldsen en Ciric duurde ook negentien zetten en ook hier was remise het resultaat. Uitslagen zesde ronde: Grootmeester- groep: ZuidemaPachman V*Va; SchollDonner V*Va; GhitescuKotof VaVa; EnevoldsenCiric VaVa; Lan- BRUSSEL (ANP) In de vijver van het Belgische paviljoen op de Wereldtentoonstelling in Canada is het goed vissen. Bij een schoonmaak werden er vierhonderd kilo munten uitgehaald met een totale waarde van 1960 dollar (ruim zevenduizend gulden). Veel bezoekers gooien er een geldstukje in als zij het pavil joen verlaten. De opbrengst is aan de Canadese blindenvereniging ge schonken. gewegMojsejef afg.; PortischRee afg. Stand na 6 ronden: 1. Portisch (Hong.) 4 en la; 2. Kotof (Rusl.) 4; 3. Ciric (Zsl.) 3V2; 4 en 5. Langeweg (Ned.), Mojsejef (Rusl.) 3 en la; 6, 7, 8. Donner (Ned.), Enevoldsen (Den.), Ghitescu (Roem.) 3; 9. Pachman (Tsj.sl.) 2V2; 10. Scholl (Ned.) 2; 11. Ree (Ned.) U/2 en la; 12. Zui dema IV2. Meestergroep: Uit de vijfde ronde: TafaiDe Rooi 01; Slisserv. d. Lijn V2V2; JongsmaMedina VaV2; Sme- derevev. d. Weide 10. Stand na zes ronden: 1. Marovic (Z.sl.) 5; 2. Medina (Spanje) 4V2; 3. Gereben (Zwits.) 4; 4, 5. Jongsma (Ned.), Tatai (Ital.) 3V2; 6. Smederevac (Z.sl.) 3; 7. v. d. Lijn (Ned.) 2Va; 8, 9. De Rooi (Ned.), Slisser (Ned.) 2; 10. v. d. Weide (Ned.) 0. avond de organisatoren van de Vier daagse die hun handen vol hadden met het inschrijven van honderden nieuwe Vierdaagse-lopers. Gisteren waren er zoveel die op het laatste nippertje hun drempelvrees hadden overwonnen, dat het aantal deelnemers dit jaar waarschijnlijk nog groter is dan vorig jaar (15.117). „Als het zulk stralend weer blijft", voorspelden de deskundi gen pessimistisch, „kunnen wij op heel wat uitvallers rekenen. Tenminste tien procent zal het bijltje er dan bij neer leggen". De grootste sympathie ging gisteren uit naar de 56 Israëlische wandelaars, die zich hebben onderscheiden tijdens de jongste gevechten in de Si- nai-woestijn. Tijdens een vlaggenpara de in het Nijmeegse Goffertstadion waar de vlaggen van alle achttien deel nemende landen werden gehesen, klonk een daverend applaus toen de Israëli sche vlag in top ging. De com- DEN HAAG Het Nederlandse jeugd-voetbalelftal (zestien-achttien jaar) zal van 213 augustus een trai ningsstage in het internationale trai ningskamp in Hamburg meemaken. Tij dens deze stage worden wedstrijden gespeeld onder meer tegen de jeugdelf- tallen van Zwitserland, Luxemburg, De nemarken en het stedelijke team van Hamburg. Trainer Arie de Vroet zal de vijftien geselecteerde jeugdspelers bege leiden. Deze jeugdspelers zijn: Van Vianen (ADO), Husers (AFC), Krijgh (BW), De Groot (FC Cambuur), v. d. Sluis (CVV), Van Leeuwen (Feyenoord), Van Eyk (Go Ahead), Smid (Hoogeveen), W. Graaumans (NAC), Bish (PSV), Janssen (Swift '36), v.d. Berg (Velox), Nelis (Vrusschemig), Visser (Xerxes) en de Wit (ZFC). MILWAUKEE De Amerikaanse nummer één Arthur Ashe heeft in Mil waukee het tennistoernooi om de Ame rikaanse kampioenschappen op ver harde banen op zijn naam gebracht. In de finale versloeg hij zijn landgenoot Riessen met 46, 63, 61, 75. Ashe- had de eindstrijd bereikt dank zij een overwinning op de jonge Australiër John Cooper, 61, 63, 75. Bij de dames ging de titel voor de vijfde achtereenvolgende keer naar Nancy Richey, die met haar gebruike lijke baselinespelletje de weerstand van de achttienjarige Rosemary Casals ruim brak, 62 63. Casals had in de halve finales Wimbledonkampioene Billis King met 64, 64 aan de kant gezet. Richey was tot de finale doorgedrongen via een overwinning op de Australische Kerry Melville, 61, 75. Florian Albert, de middenvoor van het Hongaarse elftal, tekent op ver zoek van de Nationale Loterij 1000 loterijbriefjes voor de Olympische Spelen in Mexico. Hij had er de han den vol aan mandant van het Israëlische detache ment, luitenant-kolonel Benjamin In- ber, gaf de Nijmeegse burgemeester, C. M. J. H. Hustinx, gistermiddag tijdens een ontvangst in het gemeentehuis met trots een ingelijste luchtfoto van het herenigde Jeruzalem. Met tranen in zijn ogen vertelde deze harde vechter ons: „Jeruzalem betekent meer voor ons dan u waarschijnlijk zult beseffen. Deze oor log vergeten kij niet snel. De hereni ging van Jeruzalem vergeten wij nooit meer." Voor de wereldkampioenschappen boogschieten, die vandaag in Amers foort beginnen, werd gisteren reeds druk getraind. Links de heer A. Ver- brugge, rechts mevrouw D. Lanson. eens juichkreten als Vive la France, Vive la Belgique en Vive les Hollandais gehoord had, in plaats van geconfron teerd te worden met het zwijgend sta ren naar individuele renners, wier na men pas geroepen werden als men hun rugnummers had gezien en ze dus al lang verdwenen waren. De Tour was daardoor en door ande re omstandigheden in Frankrijk veel meer het volksfeest geworden, dat zij altijd was geweest. Tot die „andere omstandigheden" behoorden de grote re soepelheid en medewerking van de steden, die in navolging van de rege ring in de Ronde opnieuw een interna tionale krachtmeting zagen tussen na tionale ploegen en niet langer meer een publiciteitskwestie. mm Met pop-art figuurtjes in opzichtige kleurtjes versierd, rijden sinds kort in Pa rijs outootjes, waarmee de toeristen zelf achter het stuur de stad kunnen bekijken. De wagentjes lijken op een klein formaat jeep: hoofdkleur groen, platte motorkap, geen deuren, groen zeildoeken dakje dat in een paar seconden kan worden neergelaten, kleine groene kussens op de vier eenvoudige zitplaat sen. Het is een idee van Jean Bruel (51) die enkele jaren na de Tweede Wereldoor log zijn stad ging verrijken met grote rondvaartboten waarmee honderden toeris ten een tochtje op de Seine konden maken. Zij heten Bateaux mouches, maar het zijn allang geen simpele stoombootjes meer. Miljoenen maken er jaarlijks gebruik van De stevig gebouwde en vriendelijke Jean Bruel denkt internationaal, maar hij is een echte Fransman gebleven. Daarom noemde hij zijn autootjes niet mini- jeeps, maar auto's mouches. Tenslotte is een mouche ook een vlieg en dat zijn ook maar kleine beestjes. Hij wil het voorlopig laten bij de twaalf zo men wil auto's zonder chauffeur die nu ter beschikking zijn. „Dat is geen grote zaak, ook niet wat de verdiensten betreft, zegt hij, maar men moet het zien als een faciliteit voor de toeristen". De stichter, eigenaar en directeur van de varende en rijdende mouches zegt in zijn kantoor onderdeks van het tot toeristenbedrijf ingerichte vaartuig bij de Pont de l'Alma, schuin tegen over de Eiffeltoren: „Het toerisme loop terug in Frankrijk en daarom pro beer ik steeds iets anders te bedenken voor de bezoekers. Hier (hij grijpt een lange filmsliert) staan allemaal be roemde schilderijen op die je in Parijs kunt zien. Die laat ik op de boottoch ten vertonen. Dat brengt me niets op het kost me alleen handenvol geld". Ik wil nu eenmaal graag dingen uit leggen aan het publiek. Voor de oorlog ben ik vijftien dagen leraar geschiede nis geweest, maar ik ben leraar geble ven. Ik wil het evenwel anders dan op de schoolse manier zijn". De toeristen worden altijd in groepen naar steeds dezelfde bezienswaardig heden gebracht waar de gidsen hun routine verhaaltjes afsteken. Toch zijn er behalve het Louvre nog meer belangrijke musea in Parijs. Er zijn ook een massa, mooie interessante en historisch belangrijke plekjes waar ze nooit komen". „Ze zouden wel willen, want de mees te mensen houden er toch wel van om individueel te leven. Ze willen niet al tijd in een groep leven. De taal levert dikwijls moeilijkheden op en daarom moeten de toeristen die wat anders wil len, worden geholpen". Jean Bruel zit intussen wat te spe len met een plat, vijf centimeter groot plastic spoeltje. „Daar hoort een band je in met tweeëeneenhalf uur tekst. Daar staan de te rijden route en een uitleg van de bezienswaardigheden op. Het spoeltje gaat in een klein appa raatje dat in de auto wordt bevestigd. De tekst kan worden afgeluisterd door een knopje als van een gehoorapparaat in een oor te steken". „Ik ben op dit idee gekomen toen ik een jaar of zes geleden in een Amster dams museum was. Daar werd een radio gebruikt, maar het was technisch niet mogelijk hetzelfde toe te passen. Ik laat mijn toestelletjes maken in een bedrijf zoiets als Philips waarin ik financiële belangen heb". Het is de bedoeling dat van een groot aantal talen geluidsbandjes wor- consolideerde voordelen zal laten lopen en terug zal keren naar de formule van de fabrieksploegen. PARIJS, (ANP). De Westduitse wielrenner Andreas Troche en de Span jaard Linares zijn door een internatio nale jury geschrapt uit het algemeen eindklassement van de Ronde van de Toekomst omdat zij gebruik zouden hebben gemaakt van doping. Troche stond op de elfde en Linares op de twintigste plaats. Vermoedelijk zal bij het te nemen besluit de welwillende houding van de regering en de medewerking van de steden, zoals ze zich dit jaar gemanifes teerd hebben, wel de doorslag geven. Het bezoek van minister Missoffe bij voorbeeld, die de etappe Divonne-Brian- gon over de Galibier het dak van de Tour dit jaar achter op een motor volgde, is ondenkbaar in een Ronde van Frankrijk met fabrieksploegen. Niet voor niets drukte het blad van Jacques Goddet, L'Equipe, de dank brief van minister Missoffe gisteren volledig af. Hierin zegt de minister, dat hij voor deze Tour en voor de renners van de nationale ploegen de grootste be wondering heeft en dat de organisatie een voorbeeld is voor iedereen. Met deze brief in de hand komt Jacques Godet bij het organiseren van zijn Ronde heel wat verder dan met welke andere getuigschriften ook. Daarom is het niet aan te nemen, dat hij de dit jaar verkregen en stevig ge- TILBURG Er was moed voor nodig om van horden over te scha kelen op een van de slopendste af standen die de dames-atletiek kent: de 400 meter. Een bedrieglijk num mer, dat in feite is uitgegroeid tot één lange, energie en kracht vreten de sprint. Zwartharige Lia Louer (24) uit Tilburg, ongecompliceerd en druk pratende atlete van Kunst en Kracht, was met 10.8 sec ten slotte Nederlands recordhoudster op de 80 meter horden. Wanneer zij in nationaal verband uit de startblok ken schoot gebeurde dat in de rust gevende overtuiging dat ze ook de ze keer onbedreigd zou zegevieren. Lia Louer had veel te verliezen, maar misschien ook wel iets te winnen. Want hoewel ze haar wed strijden als hordeloopster in Neder land soepel aaneenreeg tot een lang durige triomftocht besefte zij, dat ze op internationaal niveau nooit een toonaangevende rol zou spelen. „Ik liep in die tijd ook weieens een 200 meter," vertelt ze. „En dat vond ik prachtig. Wanneer je start mis lukt kon je tenminste nog eens te rugkomen. Je kon lekker vechten." Experts hadden er veelvuldig bij de vinnige hardloopster op aange drongen zich te gaan toeleggen op de 400 meter. „Maar," zegt Lia Louer, „ik vond het altijd zo'n rot- nummer. Je moet je op die afstand zo verschrikkelijk leeg lopen. Voor al op die laatste honderd meter vraag je jezelf soms af hoe je het einde moet halen. Nee, ik vond het vreselijk en ik heb ook altijd ge zegd: ik wil alles proberen, maar dat nooit." Het werd aan het eind van het seizoen '65, toch de 400 meter, om dat ze begreep, dat dit onderdeel aanzienlijk ruimere perspectieven voor haar zou kunnen openen en omdat haar tijden op de training uiterst veelbelovend bleken. Ruim een jaar voor de Europese kampioenschappen in Boedapest, waarnaar Lia Louer als hordeloop ster in ieder geval zou zijn uitge zonden, besloot ze ten slotte het ri sico te nemen en te proberen haar reis naar Hongarije op de 400 meter te verdienen. „Ik was in het begin enorm zenuwachtig," herinnert ze zich nog levendig. „Kan ik het nou eigenlijk wel, dacht ik steeds maar, zou ik wel rondkomen?" Lia Louer kwam rond. In hoog tempo. In juli van het vorig jaar in Londen zelfs in 54.2, hetgeen nog steeds haar persoonlijk record is. In september versloeg zij in Boeda pest de gevestigde recordhoudster Hilda Slaman in de halve finales van de Europese titelstrijd voor het eerst in haar carrière, maar speel de in de eindstrijd nog geen rol van betekenis. Terwijl Hilda Slaman en de verleden jaar pijlsnel naar vo ren geschoten nationaal kampioene Stans Brehm sukkelden met blessu res verscheen Lia Louer deze win ter frequent op de buitenlandse in- door-atletiekbanen. Lia Louer: „Dat is toch wel heel iets anders, hoor. Ik geloof niet dat dat nou zo bevorderlijk is voor je wedstrijden in het zomerseizoen. Om te beginnen loop je al niet in aparte banen, waardoor ze je vaak voor de voeten lopen. Omdat de rechte stukken zo kort zijn is het van geweldig groot belang wie als eerste de bocht in gaat. Nou dan lijkt het vaak meer op ellebogenwerk dan op hardlopen. Het mag natuur lijk niet en er wordt ook gezegd dat er scherp op zal worden gelet. Maar wanneer ze bij de Europese indoor kampioenschappen in Praag ieder een die duwde hadden gediskwalifi ceerd hadden ze niemand meer overgehouden." Nu Stans Brehm en Hilda Sla man tijdelijk op non-actief stonden ontmoette Lia Louer in het prille begin van het zomerseizoen '67 geen Lia Louer-Hinten: overgeschakeld enkele tegenstand op haar tournee langs de nationale atletiekcentra. „Ik had gedacht," zegt ze, „dat het dit jaar knokken zou worden, hè. Maar nu heb ik in Nederland niet een keer strijd gehad. Ik heb alle keren alleen moeten lopen en dat is op den duur toch niet prettig. Ik was blij, dat ik veel invitaties uit het buitenland kreeg. Toen ik bete re tegenstanders tegenover me had werden mijn tijden ook ineens een stuk beter." „Ik had gedacht," zegt ze, „dat het dit jaar knokken zou worden, hè. Maar nu heb ik in Nederland niet ene keer strijd gehad. Ik heb alle keren alleen moeten lopen en dat is op den duur toch niet prettig. Ik was blij, dat ik veel invitaties uit het buitenland kreeg. Toen ik bete re tegenstanders tegenover me had werden mijn tijden ook ineens een stuk beter." Uiterst actief in internationale at- letiekkringen trok Lia Louer dank zij die fraaie tijden de aandacht. In drukwekkend was haar overwinning in 54,4 tijdens de halve eindstrijden van het toernooi om de Europese beker in Dresden. „Ik had gewoon nog kunnen doorgaan", zegt ze. „Ik had het gevoel, dat ik nog sneller had gekund." Een paar dagen later was Lia Louer als enige Nederland se gekozen voor de Europese atle- tiekploeg, die 9 en 10 augustus in het Canadese Montreal uitkomt te gen de Verenigde Staten. Het is echter nog niet zeker, dat de Tilburgse daar ook aan de start zal komen, want behalve zij zijn ook de Zweedse Karen Wallgren en de jonge Britse ontdekking Lilian Board uitgenodigd. Lia Louer: „Ik neem aan, dat di twee wel zullen lopen, want ze zijn sneller dan ik. Maa> ik vind het al geweldig dat ik er bij mag zijn". Veel verwacht atletiekminnend Nederland van de prestigeslag tus sen Lia Louer, Hilda Slaman en Stans Brehm. De beide atleten van Sagitta bereiden ongetwijfeld een grootscheepse tegenaanval voor en het zou interessant zijn alle drie loopsters in de strijd om de Neder landse titels 12 en 13 augustus te Rotterdam aan de start te zien verschijnen. Het is echter de vraag of Lia Louer dan al weer terug zal zijn uit Canada. Wanneer of waar de aanval op haar vooraanstaande positie in Ne derland echter ook mag komen Lia Louer zal er goed op zijn voorbe reid. Haar zelfvertrouwen is sinds Boedapest gegroeid en de angst voor de concurrentie is voor een groot deel verdwenen. Lia Louer: „Verle den jaar stond ik onder geweldige druk wanneer ik tegen Hilda Sla man moest lopen, maar nu heb ik veel meer ervaring. Ik kan mijn wedstrijd nu veel beter indelen. Vroeger ging ik vaak veel te vlug weg en liep ik maar raak. Nu weet ik precies: Zo en zo moet ik lopen." den gemaakt. Behalve van het Frans zijn al vertalingen gemaakt in het En gels, Spaans, Italiaans, Duits, Neder lands, Vlaams, en zelfs in het Zuidfran se dialect waar Jean Bruel zelf van daan komt. Languedoc. Bij het kiezen van de auto's heeft Jean Bruel zakelijke overwegingen bo ven nationale gevoelens laten gaan: „Voor dit doel kwam geen Frans type in aanmerking. We hebben gekozen tus sen Fiat en Austin. Het Italiaanse type vonden wij niet krachtig genoeg.' Het Engelse produkt is het best voor alge meen gebruik, omdat ieder er gemak kelijk mee kan omgaan. Ze kosten tienduizend francs per stuk". In de weinige weken ervaring die men nu met de exploitatie heeft opge daan, blijkt er grote belangstelling voor te bestaan: „De Franse jongelui zijn er gek op, maar wij geven de voorkeur aan de buitenlandse toeristen. De auto's mouches zijn in het bijzonder voor hen als attractie bedoeld". Bij de huur zijn verzekering tegen brokken maken, benzineverbruik en het lenen van de bandrecorder inbegrepen. De kosten bedragen vijftien francs per uur en een franc per gereden kilome ter. Jean Bruel: „Ik weet het, het is niet goedkoop. Met opzet willen wij geen concurrent zijn van de rent a car be drijven. In elk geval zijn de auto's mou ches voor de toeristen iets anders dan anders". KAAPSTAD Een meisje van twee jaar is maandag in haar ouderlijke wo ning gedood door een luipaard, een van de twee exemplaren, die haar vader er in z(jn particuliere dierentuin in Bell- ville bij Kaapstad op na houdt. De vader had het dier in de badkamer opgesloten, omdat het door zijn soort genoten was gewond en het daar beter verzorgd kon worden. Toen het kind de deur opende, sprong het roofdier on verhoeds op haar. Op weg naar het zie kenhuis overleed zij.

De Vallei | 1967 | | pagina 9