Veenendaals dagblad Buiten Schade 1 miljard dollar Amerika zendt modernste oorlogsschip naar Vietnam Buurvrouwenvete leidde tot een steekpartij Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Onlusten in V.S. laaien weer op; dodencijfer blijft stijgen MILITAIREN CONTRA SLUIPSCHUTTERS nieuw Henny W. wil naar T.H. Op branden in Detroit weer Spoedi schieten op Vlieland Weer man uit De Kruisberg ontvlucht I Vrij warm Paus vandaag naar Ephese TOPFUNCTIONARISSEN VIJF UUR BIJEEN Franse president hoopt op '„nuttig bezoek" NIEUW PROCES OP KOMST Zweden zal moordenaars van Henk Drost uitleveren DETROIT - Nationale gardisten en politieagenten hebben met steun van tanks de gehele nacht vuurgevechten ge leverd met negersluipschutters in het westen van Detroit. In het oostelijk stadsdeel hebben parachutisten van het staande leger de toestand redelijk in de hand en het kwam slechts tot enkele schietpartijen. Na 3 dagen en nachten van onlusten is het dodencijfer in de automobielslad tot 33 gestegen. Op de bres SAGINAW Behoudens goedkeuring door gemeentebestuur Voorzitter K.v.K. Detroit voorspelt Ned. fotograaf in Moskou bekroond DOETINCHEMMER LEVENSGEVAARLIJK GEWOND DOOR MESSTEKEN BESPREKING AANVAL VERZOEK Bur. voor redactie en administratie: Prins Bemhardlaair 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op df., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 26 JULI I967 4le JAARGANG VUURGEVECHTEN DUREN VOORT ATLANTA De Amerikaanse neger leider dr. Martin Luther King in over peinzing tijdens een persconferentie. Hij verklaarde de beslissing van pre sident Johnson te ondersteunen om federale troepen naar Detroit te zen den. DEN HAAG Henny W., de veroor deelde in de Baarnse moordzaak, die pas is geslaagd voor het staatsexamen hbs-b, wil gaan studeren aan een tech nische hogeschool. Het ministerie van Justitie heeft zijn verzoek in behande ling. Nagegaan wordt in welke plaats Henny W. eventueel zou kunnen stude ren. Hij verblijft momenteel in de jeugdgevangenis Nieuw-Vosseveld in Vught. Ook wordt bekeken wie de studiekos ten moet betalen. Bij de beslissing of een gedetineerde hoger onderwijs mag volgen, is de welgesteldheid van zijn ouders niet van invloed, A llerlei natuurbeschermingsproble men in binnen- en buitenland blij ven onveranderd de aandacht van de gevoelige mens vragen, dit blijkt tel kens weer. Zo kon het Wereld Natuur Fonds in het eerste half jaar van 1967 alweer ruim zes ton ter beschikking van 40 beschermingsprojecten stellen en dat mag weieens in de krant O.m. werd steun verleend aan de verdere realisatie van het natuurreservaat in het beroemde Oostenrijkse Neusied- lerseegebied, waar ornithologen uit geheel Europa wegens de vermaarde moeras- en watervogelwereld heen trekken, want het is er voor hen een waar Mekka. Gelden werden voorts disponibel gesteld voor de broodnodi ge roofvogelbescherming in N.-Frank rijk en veel verder van huis voor het behoud der bedreigde halfapen op Madagaskar en de reïntroductie van de prachtige Swinhoe-fazant van For mosa. Voortgang vond de telling der schaarse reuzenschildpadden op de Galapagos Eilanden, alsook de be scherming der zeeschildpadden aan de kusten van Amerika en Suriname, terwijl de actie tot behoud van de zeldzame reuzenfuut in Guatemala mede aandacht verkreeg. Men is hier mee nog lang niet aan het eind zijner wensen. Er staan op het programma zelfs tweemaal zoveel reeds voorbe reide projecten, als die, waaraan thans steun wordt verleend. De mid delen, om deze ten uitvoer te leggen, moeten nog bijeen wórden gebracht, maar het wakkere bestuur van het Wereld Natuur Fonds blijkt actief en staat voortdurend op de bres als er op aarde weer wat onvervangbaars ver loren dreigt te gaan. 26 juli '67 A. B. WIGMAN In de deftige woonwijken in het noor den van de stad moesten para's met tanks en gepantserde jeeps uitgerust optreden tegen sluipschutters, nadat oplitieagenten zich hadden moeten te rugtrekken. Ook een legerpatrouille zou door heftig vuur van sluipschutters niet in staat zijn zich te verplaatsen. Bij een gevecht met een neger-scherpschut ter werden een nationale gardist en twee politieagenten neergeschoten voor dat de neger gedood werd. In het wes ten van de stad laaiden de branden weer hoog op, maar de autoriteiten be weerden dat het de afgelopen nacht tot minder gevallen van brandstichting en plundering was gekomen. President Johnson's speciale verte genwoordiger zei dat er vooruitgang wordt .geboekt, maar dat het. einiie. van de toestand nog niet in zicht is. De ge hele nacht door werden arrestanten blanken en negers door de politie op gebracht wegens plundering en schen ding van de avondklok. In Detroit bedragen de verliezen naast 33 doden en ruim 1.00 gewonden ook een schade van meer dan 530 mil- jen gulden, voornamelijk tengevolge van brand. Naar schatting van de poli tie zijn in de afgelopen 72 uur 1.070 branden gesticht. De laatste slachtoffers waren een 4- jarig negermeisje, dat door een raam van haar ouderlijk huis dodelijk werd getroffen door een kogel, en vier men sen die door de politie dood in een mo telkamer werden gevonden. In de afgelopen nacht kwam het ook tot ongeregeldheden in Sagi naw, 20 kilometer ten noordwesten van Detroit, Chicago en Cleveland, plaatsen in het merengebied die tot nog toe voor rellen gevrijwaard ge bleven waren. In Saginaw werden bij vuurgevech ten tussen politie en sluipschutters ze ker acht personen gewond. Brandweer lieden die branden trachten te blussen werden door een stenenregen verdre ven. De onlusten ontstonden toen ne gers, die niet toegelaten werden tot een bespreking met burgemeester Henry Marsh zelf een neger een sitdown- betoging op straat hielden. In Chicago kwam het tot gevallen van plundering (Van onze correspondent) VLIELAND Het schietterrein op de Vliehorst op Vlieland zal wellicht eind deze week weer worden openge steld voor de Kon. Luchtmacht en de Kon. Marine. Dit is het resultaat van besprekingen tussen vertegenwoordigers van het mi nisterie van Defensie en burgemeester en wethouders van Vlieland, gistermid dag in het Vlielandse raadhuis. Zoals bekend verbood burgemeester G. Rombout vorige week het gebruik van het schietterrein nadat een Cana dese straaljager boven Vlieland een oefenbom te vroeg had neergeworpen, die vlak bij een toeristencentrum te recht kwam. Er ontstond brand, waar bij vier hectare helmduin verloren ging. Het ministerie van Defensie zal waar schijnlijk eind deze week aan het Vlie landse college van B. en W. voorstel len het schietterrein duidelijk te laten markeren. Als de voorstellen aanvaard baar zijn voor het college, gaat het schietterrein weer open. Op onze vraag of dan ook buitenland se vliegtuigen de schietinrichting weer mogen gebruiken, zei burgemeester Rombout dat dit nog nader zal worden bekeken. in de negerwijk, maar de politie meldde later, dat zij de toestand m de hand had, na enige arrestaties te hebben verricht. Dichtbij de wijk Hough van Cleve land, waar vorig jaar juli bij rassenrel- len vier mensen het leven lieten, wer den enige brandbommen geworpen, waarbij een onbewoond huis in vlam- met opging. Een 71-jarige vrouw liep ernstige verwondingen op tengevolge van een brandbom die op haar bed was geworpen. DETROIT De totale schade die door de ongeregeldheden in Groot-De- troit is aangericht zal wellicht de 1 miljard dollar (3,6 miljard gulden) overschrijden, aldus heeft Dwight Ha vens, voorzitter van de Kamer van Koophandel van het district Detroit Detroit voorspeld. Havens noemde dit cijfer een schat ting, gebaseerd op de economische ver wachtingen ten aanzien van de produk- tie in Groot-Detroit, voor het lopende jaar. De verliezen van de detailhandel werden door hem alleen al op rond 250 miljoen gulden geschat. „Indien de ongeregeldheden op een ander tijdstip zouden hebben plaatsge vonden", aldus Havens, „zou de scha de nog aanzienlijk groter geweest zijn." Behalve de schade aan de produktie- sector van de industrie, vreesde Ha vens grote schade voor bijvoorbeeld de toeristische industrie tengevolge van het gezichtsverlies dat de stad geleden heeft. Hoeveel de stad Detroit aan inkom sten moet derven omdat belastbare eigendommen verloren zijn gegaan valt nog niet te schatten, maar men denkt in de grootte van 150 miljoen dollar (540 miljoen gulden). DOETINCHEM In de afgelopen nacht is opnieuw een verpleegde uit het rijksasiel voor psychopaten „De Kruisberg" bij Doetinchem ontvlucht. Het is de 23-jarige uit Amsterdam af komstige M., die wegens inbraak ver oordeeld was. Hij luidde zijn vlucht in door verbrijzeling van een ruit. De ontvluchting werd opgemerkt, toen omwonenden van de inrichting een man over de Kruisbergseweg hoorden ren nen. Direct zette de gestichtswacht de achtervolging in, daarbtf geholpen door de inmiddels gealarmeerde gemeentepo litie van Doetinchem. Ook de rijkspoli tie werd van de ontvluchting op de hoogte gesteld. Tot nu toe ontbreekt van de vluchteling ieder spoor. DEN HAAG De Nederlandse foto graaf Ralph Prins heeft op de interna tionale fototentoonstelling „Mijn Mos kou" de Novosjti-persprijs gewonnen met zijn reportage van de rij voor het Lenin-Mausoleum. DETROIT Militairen van de Nationale Garde hebben zich verschanst in een politiebureau, dat door sluipschutters onder vuur is genomen. ISTANBOEL Paus Paulus VI Is vandaag uit Istanboel per vliegtuig ver trokken naar Izmir en een bezoek aan de oude christengemeenschap Ephese. Voor zijn vertrek had de paus in de kerk van Sint Antonius de mis bijge woond en een bezoek gebracht aan Pa triarch Snork Kaloestian, hoofd van de Armeense kerk in Turkije. Het gesprek ging over de christelijke eenwording. In Ephese zal de paus o.a. een be zoek brengen aan het huis waar volgens de overlevering de maagd Maria ge woond heeft. Vanavond zal paus Paulus vanuit Izmir per vliegtuig naar Rome terugkeren. t s SAIGON Het enorme Amerikaanse vliegkampschip „Forrestal" is, voor zien van de nieuwste geheime elektronische installatie, operaties tegen Noord. Vietnam begonnen. Het is de eerste maal, dat het schip is ingezet in de Viet namese oorlog. De 60.000 ton metende Forrestal opereert thans in de Golf van Tonkin, waar thans drie Amerikaanse vliegkampschepen liggen. Behalve de „Forrestal" ope reren daar de „Oriskany" en de „Bon Homme". DOETINCHEM Een al jaren sle pende vete tussen enkele buurvrouwen is dinsdagavond in Doetinchem tot uit barsting gekomen. Het slachtoffer werd de heer De R., die met een 25 cm die pe steekwond in de borst, steekwonden in de linker bovenarm en diverse bui len op het 'voorhoofd in allerijl naar 'n ziekenhuis moest worden overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. De steekpartij was het abrupte einde van een vechtpartij tussen een vijftal buurvrouwen, die hysterisch schreeu wend elkaar in dolle woede de haren bij bosjes uit het hoofd trokken, trap ten, sloegen en krabden. De omstanders MONTREAL President Charles de Gaulle inspecteert de erewacht tijdens de officiële ontvangst op de Wereldtentoonstelling. die bij tientallen op het geschreeuw wa ren afgekomen, werden er bang van. De vechtpartij had plaats in de Ge neraal Crerarstraat in de Doetinchem- se woonwijk „De Hoop". De ruzie was voorafgegaan door een twistgesprek tus sen de buurvrouwen van de percelen 32 en 34. Toen zij handtastelijk werden, kreeg de vrouw, die uit de deuropening van nr. 32 was gekomen, assistentie van een drietal andere buurvrouwen die nr. 34 aftuigden. G. W. B. van D., die het gevecht pven had aangezien, vond het toen tijd worden zich ermee te gaan bemoeien. Hij verscheen vanuit perceel 34 ten to nele, met jn de linkerhand een scherp mes en in de rechterhand een bierfles. Hij raakte in gevecht met buurman De R. Al vechtend rolden beide mannen de gang van nr. 32 binnen, waar De R. met het mes en de fles ernstig werd toegetakeld. Badend in zijn bloed, werd hij door de inmiddels gearriveerde politie aan getroffen, die hem met de meeste spoed naar een ziekenhuis liet overbrengen. Het slachtoffer had bij zijn aankomst daar reeds zeer veel bloed verloren Van D. is in verzekerde bewaring ge steld. MONTREAL President De Gaulle heeft gisteravond verklaard zich ten zeerste te zullen verheugen, indien zijn Canadese bezoek nuttig is geweest voor de Franstalige inwoners van Quebec. De Franse president legde deze ver klaring af in een korte toespraak tij dens een diner, dat hij gaf in het Fran se paviljoen op de Expo. Zijn verklaring kwam enkele uren na dat premier Lester B. Pearson te Otta wa bekendgemaakt had, dat de eerder door de president afgelegde verklarin gen onaanvaardbaar waren voor volk en regering van Canada. In een dronk op premier Daniel Johnson van Quebec zei president De Gaulle dankbaar te zijn voor het feit, dat hij in de gelegen heid was gesteld dit bezoek aan Que bec te brengen. Het is een open vraag hoe de ont vangst zal uitvallen die president De Gaulle vandaag in de Canadese hoofd stad wacht. De Gaulle zal in de loop van de mid dag per trein aankomen in Ottawa. Een aantal recepties en banketten zullen de afsluiting vormen van z'n staatsiebezoek aan Canada. Donderdag vliegt hij terug naar Frankrijk. De Gaulle zelf laat in niets merken dat hij zich iets aantrekt van de opwin ding die hij in Canadese kringen veroor zaakt heeft door maandag in Montreal de leuze van de separatisten „Vive le Quebec libre" over te nemen. Na op de Atlantische Oceaan en in de Middellandse Zee te hebben dienst gedaan voer de „Forrestal" een jaar geleden naar de marinewerf te Nor folk, waar het schip een grote beurt kreeg en uitgerust werd met de mo dernste gevechtscomputer, waarover de marine beschikt. Deze computer spoort honderden vliegtuigen en sche pen op, scheidt vriend van vijand en bepaalt elektronisch welke vijandelijke schepen en vliegtuigen de grootste be dreiging vormen. Bovendien bevat de installatie een elektronisch brein voor taktische en strategische informatie alsmede een elektronisch landingssys teem om straalvliegtuigen onder alle weersomstandigheden veilig te laten landen. Het vliegdekschip heeft 80 straalvliegtuigen aan boord. Zuidviëtnamese hoge functionarissen hebben een bespreking van vijf uur ge had in Saigon met een groep Ameri kaanse autoriteiten, onder wie de spe ciale afgezanten van president Johnson generaal Maxwell D. Taylor en Clark Clifford. In een communiqué is alleen meege deeld dat men een zeer ruime gedach- tenwisseling heeft gehad over de huidi- voortgang en de te nemen stappen voor een toekomstige vooruitgang. Dit laat ste slaat waarschijnlijk op een flinke uitbreiding van Amerikaanse en geal lieerde troepen in het land en een in grijpende reorganisatie van de Zuid viëtnamese strijdkrachten. Onder de Amerikaanse deelnemers aan het gesprek waren verder ambas sadeur Ellsworth Bunker, diens plaats vervanger Eugene M. Locke en de Amerikaanse opperbevelhebber in Viët- nam, generaal William C. Westmore- land. Van Zuidviëtnamese zijde waren aanwezig het staatshoofd Nguyen Van Thieu, premier Nguyen Cao K, minister van Defensie Can Van Vien, minister van Buitenlandse Zaken Ojaf Van Do, de minister van pacificatie Nguyen Due Thang en de ambassadeur in Washing ton Ton Bui Diem. Viët-Cong-leden hebben onder dek king van een geroofde ziekenauto een aanval gedaan op de Zuidviëtnamese militie in het dorp Thoi Tam, dichtbij Saigon. De militie leed zware verliezen en onder de plaatselijke politie waren acht slachtoffers te betreuren, terwijl de verliezen aan rebellenzijde onbe kend bleven, aldus een regeringswoord voerder in Saigon. Zuidviëtnamese regeringsgroepen hebben in acties in de provincie Thua Thien, 670 km ten noorden van Saigon, 57 rebellen gedood ten koste van lichte verliezen. In een gevecht in de provincie Quang Ngai, 575 km ten noordoosten van Sai gon, sneuvelden twee Amerikanen en acht rebellen. DEN HAAG De twee Nederlan ders, die in december 1965 in Stock holm hun twintigjarige landgenoot Henk Drost hebben vermoord, zullen zich binnenkort waarschijnlijk voor de Rotterdamse rechtbank opnieuw voor dit misdrijf moeten verantwoorden. Op 4 december 1965 vermoordde het tweetal, de twintigjarige J. van 't H. uit Rotterdam en de 23-jarige J.D. uit Doetinchem, Henk Drost in een oud en vervallen huis in het centrum van Stockholm. Al vlug na de moord werd het tweetal gearresteerd. Op 3 augustus van het vorige jaar werden Van 't H. en D. door de rechtbank in Stockholm wegens moord en diefstal veroordeeld tot psychiatrische verpleging, uitwij zing en een verbod tot terugkeer in Zweden. Zeven maanden na het vonnis ver zocht Zweden de Nederlandse regering hen over te nemen. Dit verzoek stelde de Nederlandse justitie voor problemen omdat er met Zweden geen uitleve ringsverdrag bestaat. Opnieuw berech ten is volgens de Nederlandse wet al leen mogelijk als het buitenlandse von nis nog niet geheel is uitgevoerd. Een commissie, bestaande uit mr. S. J. van der Hoeven, officier van justitie in Rotterdam, en dr. J. M. Scholten van het ministerie van justitie, ging in mei van dit jaar naar Zweden om te beoor delen of dat al dan niet het geval was. Het vonnis bleek inderdaad niet geheel ten uitvoer te zijn gelegd en er bleken ook verder geen juridische moeilijkhe den te bestaan. Op basis van de uitspraak van de commissie liet het Nederlandse ministe rie de Zweedse regering onlangs weten dat het verzoek tot overneming van de twee jongens kon worden ingewilligd, maar alleen bij een nieuwe strafvervol ging in Nederland. Als de jongens worden uitgeleverd zullen zij na hun aanhouding op Schip hol niet onmiddellijk in een gevangenis worden opgesloten. Men zal trachten hen in afwachting van een mogelijke berechting in een psychiatrische inrich ting te plaatsen. In Nederland zal zeker opnieuw een psychiatrisch rapport over de geestestoestand van het tweetal worden uitgebracht. Dit rapport zal worden ge voegd bij het omvangrijke dossier dat in Zweden werd samengesteld. Het is waarschijnlijk dat de Rotter damse rechtbank Van 't H. en D. in Nederland ter beschikking van de rege ring zal stellen. In dat geval zal de door Zweden gevraagde voortzetting van de psychiatrische verpleging toch kunnen worden uitgevoerd. O LONDEN Malta en de Sovjet-Unie zijn overeengekomen diplomatieke be trekkingen op ambassadeursniveau aan te knopen, aldus werd gisteren officieel in Moskou bekendgemaakt, volgens Tass, dat hier beluisterd werd. pussen een diepe depressie ten zui- j den van IJsland en een gordel i i van hoge druk, die reikt van de i Azoren tot Midden Europa, staat i boven onze omgeving een matige zuid- i i westelijke luchtstroming. Hiermee i wordt tamelijk vochtige lucht aan- i gevoerd waarin veel bewolking voor- i komt. De depressie trekt geleidelijk naar de omgeving van Schotland en i tengevolge van deze ontwikkeling j krimpt de wind in ons land naar zui- delijke richtingen. Voor donderdag neemt de kans op zonnige perioden hierdoor toe, terwijl de temperatuur enkele graden hoger kan worden dan i vandaag.

De Vallei | 1967 | | pagina 1