IN RHENENS VERKEER VVZ betaalt alleen op dinsdag Rhenense brandweer hele dag in actie Bouwfonds pleit voor overdracht van de woningwetwoningen Samen in 't Anker.... gezellig ERNSTIGE AANRIJDINGEN Kunstwerk voor raadhuis Schepping van Paul Kingma Oorzaak gasexplosie is nu opgehelderd 4079 3550 PROFICIAT! Anoniem Opstelling Wageningen voor hedenavond Twee fietsen gestolen MIST u uw H engelwedstrijd in Rhenen VZC. favoriet in beslissingsduel GEMEENTE KOCHT BEELDENGROEP NOG MEER AANKOPEN ZULLEN VOLGEN Dominee beroepen te Opheusden BURGERLIJKE STAND Bel: O O VEEISETSDAAL - Dezer dagen heeft het gemeente- bestuur het eerste kunst werk aangekocht om het vrijwel voltooide Raadhuis te verfraaienHet betreft een beeldengroepje van de bekende beeldhouwer Paul Kingma uit Epe9 die tot vorig jaar in Amerongen woonde en werkte STIJL MOEILIJK Burgemeester houdt geen spreekuur Rhenen in geuren en kleuren i WINKELCENTRUM VEENENDAAL 0 Winkels zijn tot 6 uur 's avonds open. 0 Vrijdagsavonds KOOPAVOND tot 9 uur. 0 's Woensdagsmiddags zijn de win kels na 1 uur gesloten. (De Hema aan de Markt is deze middag wel geopend en is 's maandagsmorgens gesloten). 0 Kappers zijn 's maandags de gehele dag gesloten. 0 Markt: dinsdagsmorgens tot 1 uur, 's zaterdags de gehele dag. VW-Inlichtingenkantoor: Hoofdstr. 84, tel. 08385-4607 en 4602. Heden, woensdag RHENEN Veerplein, 20 uur: Vertrek nachtelijke Rijnvaart. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „De wreedste aller Amazones". Morgen, donderdag VEENENDAAL Grote Pekken 578, 14-18 uur: Model woning firma Matser. Korenbeurs, 19.30 uur: Raadsvergade ring. RHENEN Bella Vista 19 uur: Bromfietsralley. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „Veel liefs uit Moskou". RHENEN Twee ernstige aanrijdingen waren de oogst van een drukke dag in het Rhenense verkeer. Op de Grebbeberg nabij Oiwehands Dierenpark reed de 10-jarige R.v.d.S. uit Opheusden, door plotseling linksaf te slaan op een achter hem aan ko mende personenauto, bestuurd door A. P. uit Wageningen. De jongen werd geschept en kwam op de motorkap van de wagen terecht. Met hoofdwonden moest hij naar het Julianaziekenhuis aan de Cuneraweg worden overgebracht. Zowel de fiets als de auto liepen zware schade op. sing wat minder hard aankwam. Toch moest H. naar huis worden vervoerd, waar de dokter hem onmiddellijk in bed stopte. De brommer en de auto liepen flinke schade op. VEENENDAAL De administra teur van de Vereniging voor Zieken- huisverpleging (VVZ), de heer A. Roor, zit in moeilijkheden. Zijn ad ministratie is enkele maanden achter, Op het Fred. v. d. Paltshof werd de 17-jarige bromfietser H. H. uit Rhenen het slachtoffer van het drukke ver keer. Hij stak plotseling over, waarop een achter hem aankomende perso nenauto, bestuurd door J. L. K. uit Zeist, H. niet meer kon ontwijken. K. probeerde nog wel het stuur om te halen, maar alles gin^ te snel in het werk om een aanrijding te voorkomen. Doordat K. meedraaide ving hij min of meer de klap op, waardoor de bot- De heer Van de Hoef, werkzaam ten kantore van de Coöp. Landbouwvereni- ging te Renswoude behaalde dezer da gen te Arnhem het diploma boekhouden Vereniging van Leraren. Naar aanleiding van ons bericht over de paal, die voor de woning van het raadslid G. J. van Deelen is ge plaatst, is op onze redactie een brief binnen gekomen, waarvan de inhoud interessant genoeg is om deze aan onze lezers door te geven. De brief is echter niet van naam en adres voorzien. Wij kunnen dan ook niet tot publikatie overgaan. Vandaar ons verzoek brieven die voor de redactie bestemd zijn niet anoniem te verzenden. REDACTIE De beeldengroep van Kingma, die door de gemeente werd aangekocht. RHENEN Gisterochtend om streeks negen uur brak brand uit op de gemeentelijke vuilnisbelt aan de RESTEREN In een brief aan vele Gelderse gemeentebesturen waar onder de gemeente Kesteren, pleit N. V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten voor overdracht van de woningwetwoningen. Men vestigt in het schrijven de aandacht op de verruiming van de reeds bestaande regeling tot overneming van goede woningwetwoningen door de bewoners. Een verruiming, die der mate ingrijpend is, dat veel meer mensen er gebruik van zouden maken als men op de hoogte was van de financiële consequenties", aldus een begelei dende brief aan B. en W. aan wie om medewerking wordt gevraagd. „Deze medewerking is niet verplicht, maar wordt door de minister wel op prijs gesteld", zo zegt het Bouwfonds. In een circulaire van 30 juni heeft de minister van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening uiteengezet, op welke wijze de regeling voor de overdracht van woningwetwoningen aan de bewo ners is verbeterd. Er is een gemeente deelneming door het rijk, opheffing van leeftijdsbeperkingen en verruiming van de inkomensgrenzen van de koper, de prijsvaststelling is vereenvoudigd en bij subsidie is er keuze tussen een bijdra ge ineens of tien jaarlijkse bijdragen. Hoewel lang niet alle woningwetwo ningen en ook niet alle bewoners ervan voor een dergelijke transactie in aan merking komen, kunnen bij overdracht ten als hier bedoeld verschillende aan trekkelijke aspecten worden aangewe zen, zo vervolgt het rondschrijven van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten. Men denkt hier aan aspecten als bezitsvorming, het opnieuw ter be schikking komen van overheidsgelden en het wegvallen van exploitatiezorgen. Er zijn meer redenen, waarom de N.V. Bouwfonds meent dat bevordering van en propaganda voor dergelijke over drachten thans meer resultaat zal heb ben dan in het verleden. In de eerste plaats is juist de laatste tijd de eigen woning meer gaan aanspreken, o.m. als middel tot vorming vanieen waar devast bezit. In de tweede plaats zijn velen zich bewust geworden van het feit, dat in huurwoningen met nog meer huurverhogingen rekening moet worden gehouden. In de derde plaats is het Bouwfonds bereid, een medewerking te verlenen, die geheel op de nieuwe rege ling is aangepast. Indien de gemeente lijke garantie wordt verleend, is het Bouwfonds bereid een lening van 90 pet van het benodigde kapitaal te verstrek ken en genoegen te nemen met 10 pet eigen geld. Dit benodigde kapitaal kan zijn voor de overdracht bepaalde koopprijs plus notariskosten plus desgewenst een ra mingsbedrag voor in de woning aan te brengen verbeteringen en/of nieuwe voorzieningen. De maximale looptijd van de Bouwfondslening is 30 jaar voor woningen die niet ouder dan tien jaar zijn en 20 of 25 jaar voor oudere wonin gen. De N.V. Bouwfonds vraagt aan het slot van de brief aan de gemeentebe sturen een opgave van de woningwet woningen, die ervoor in aanmerking komen, teneinde de bemiddelende taak te kunnen uitvoeren. Het is niet bekend of de gemeente Kesteren aan genoemd voorstel mede werking zal verlenen. De 120 woning wetwoningen, die bijna voltooid zijn, zouden waarschijnlijk wel voor 'n der gelijke transactie in aanmerking komen. Of het gemeentebestuur dit woningbe- zit uit handen zal willen gaan geven mag echter sterk in twijfel worden ge trokken. VEENENDAAL In de wedstrijd DOVOWageningen, die vanavond wordt gespeeld, komen de semi-profs uit in de volgende opstelling: Doel: Quint; achter: Tanis, Dielissen, Van de Weert, Houtriet; midden: H. Jansen, H. Jansen; voor: Van Viegen, Roelofs, Van Ernst en Loffeld. overkant van de Rijn. De politie waarschuwde de brandweer die in eerste instantie uitrukte met drie man. Ter plaatse aangekomen bleek dat het vuur echter zo snel om zich heen te grijpen, dat er openbaar alarm werd gegeven. Een ploeg van ongeveer tien man rukte daarop uit met een lagedruk- spuit en een hulppomp. De vuurhaard werd met vijf stralen bestreden. Met één straal werd water gegeven vanuit een roeiboot, die achter een speedboot werd gekoppeld. Ten spijt zagen de spuitgasten echter geen kans het vuur te bedwingen. De aannemersfirma Schoemaker werd ingeschakeld, die met vijf vrachtwagens zand ging aan voeren. Met behulp van een bulldozer werd het zand op de vlammen gescho ven. Door het vuur op deze wijze af te dekken, waardoor er geen zuurstof meer bij kon, was omstreeks vijf uur in de middag de vuurhaard bedwon gen. Waarschijnlijk ontbranding. De van de grootste spuitgasten. is de oorzaak zelf- felle wind was één vijanden van de LEERSUM Geboren: Frederica Clara Maria, d. v. A. van Doorn en N. Roelofse, Bremweg 10; Gerrit, z. v. K. Lokhorst en R. Roelofse, Gooijerdijk 12; Fleur Passchasia Johanna, d. v. C. V. Geerlings en M. M. D. Tellier, Kon. Julianalaan 43; Theodora Gerarda Maria d. v. A. R. S. Verhoeven en J. C. E. M. van den Brink, Englaan 46. Ondertrouwd: M. G. van den Dool te Velsen en A. Vos te Leersum. Gehuwd: B. ten Kate, Amersfoort en J. Ploeg, Leersum. Vestigingen: Dhr. W. Bakhuizen, Schermlaan 21, komende uit Doorn; Dhr. K. van der Wal, Rijksstraatweg 10, komende uit Maarn. Vertrokken: Dhr. J. P. Blom, Hoog straat 8, naar Bussum, Koopweg 58; Mevr. B. B. de Rooij-Kampherbeek, Pomplaan 16, naar Amerongen, Kon. Wilhelminaweg 18. Overleden: M. C. van Dijk, geh. met A. J. de Ridder, 78 jaar, wonende te Leersum; J. H. van Stekelenburgh, oud 57 jaar, geh. met C. F. M. Smit Roe- ters, wonende te Leersum. zijn vakantie heeft hij niet opgeno men en verschillende avonden zit hij tot laat in de avond te werken om te trachten iets van de achterstand in te lopen. Om te trachten hem iets te verlichten heeft het bestuur van de VVZ nu besloten om in het vervolg alleen op dinsdag uitbetalingen te doen, want dat vormde een van de oorzaken van de moeilijkheden, die de heer Roor in zijn werk ontmoet. De heer Tj. van der Wal, voorzitter van de VVZ lichtte de stap van het bestuur als volgt toe: „We moesten de werkzaamheden van de admini strateur op één of andere manier zien te verminderen. Doordat hij steeds uit zijn werk gehaald wordt is het on mogelijk om door te werken en zo is er een grote achterstand ontstaan. Tien dagen heeft de heer Roor van zijn vakantie opgeofferd om te probe ren wat „bij" te komen, maar nog blijft er een achterstand in de admi nistratie» Daar komt bij, dat de fi nanciële situatie van de vereniging niet zo goed is, dat uitbreiding van het personeel toelaatbaar zou zijn. Ondanks de verhoging van de con tributie in het begin van dit jaar is het in het eerste halfjaar onmogelijk gebleken het banksaldo te verhogen, wat gezien het tekort van het vorige jaar eigenlijk noodzakelijk geweest zou zijn. Uiteraard kan die situatie in de tweede helft van het jaar nog wel veranderen, maar dan nog blijft het onmogelijk de staf uit te breiden. We hoopten te bereiken, dat doordat de leden alleen op dinsdagen uitbeta ling kunnen krijgen, men de heer Roor minder van zijn werk zal halen," aldus de heer Van der Wal. De heer Roor vertelde, dat hij vaak onnodig uit zijn werk gehaald wordt: „Een klein praktijkvoorbeeldje, dat echter herhaaldelijk voorkomt: Iemand komt om een uitkering voor kraamgeld, maar heeft noch de lid maatschapskaart, noch het trouwboek je bij zich. Als hij dan terug komt, blijkt wel het trouwboekje meege bracht te zijn, maar nog steeds niet de lidmaatschapskaart. Zo wordt je driemaal uit je werk gehaald voor één uitbetaling". VEENENDAAL Dinsdagmorgen ontdekte mevrouw G. H.-v. V. die in een flat aan de Palmengrift woont, dat de fietsen van haar en haar man ver dwenen waren. De vorige avond waren de fietsen in de ingang van de flat ge zet. De dieven hadden waarschijnlijk alleen de fietsen nodig, want de kinder zitjes die op beide fietsen gemonteerd waren, werden teruggevonden. ^uieruags 16.3017.30 uur WOENSDAG 26 JULI 1967 dagblad DE VALLEI? tot 17.30 u. van 17.30 tot 19.30 u. KESTEREN De bewoners van het nieuwe bejaardencentrum „Het Anker" te Kesteren raken al aar dig aan hun nieuwe tehuis gewend. Overdag kan men de meesten van hen zonnebadend vinden op het ter ras of de balkons van hun grote „villa", 's Avonds wordt gezellig heid gezocht in de grote recreatie zaal. Onder het genot van een kopje koffie worden dan de belevenissen van de dag uitgewisseld. Nog deze week komt ook de twee de en laatste vleugel van het bejaar dencentrum gereed. Reeds de vol gende week zullen hierin de eerste bewoners hun intrek nemen. Ver wacht wordt dat half augustus het gehele bejaardencentrum zal zijn bewoond. Eind augustus of begin De bejaarden voelen zich in het nieuwe centrum al best thuis. september vindt de officiële opening plaats, die tegelijkertijd wordt ge houden als het gemeen bestuur het bejaardencentrum overdraagt aan de Protestantse Stichting Bejaar dencentrum Neder-Betuwe Oost. RHENEN De heer H. Pleijler, sec retaris van de Rhenense Hengelaars- vereniging „De Voorn" deelt ons mede, dat er voor de hengel wedstrijd van ko mende zaterdag 29 juli veel belangstel ling bestaat. De vissers worden opge wekt zich tijdig aan te melden. Dat kan bij 3. Brouwers, Gerard Doustraat 24 te Veenendaal, bij H. Terschegget, Beatrixlaan 36 in Eist of bij de heer Pleijler en overige bestuursleden. Het inleggeld bedraagt ook nu weer f 1,50 per persoon. Er zijn fraaie prijzen te winnen. Het vertrekpunt is bij café „H. P. v. Noort", 's namiddags 3 uur. Vrijdagavond om tien uur sluit de in schrijving. ADVERTENTIE VEENENDAAL De gehele och tend en een deel van de middag zijn deskundigen van de Gasmaatschap pij bezig geweest om de oorzaak van de ontploffing bij groentehandel van Van Manen op te sporen. Tegen kwart over twee had men het lek gevonden en toen werd ook direct duidelijk, waardoor men bij vorige pogingen geen gaslek had kunnen aantonen: de buis liep door een rioolputje. „Als je een rioolputje om een gas buis heen bouwt, kun je er bij blijven zitten om op het lek in die buis te wachten", merkte één van de deskun digen van het Gasbedrijf hoofdschud dend op. De directeur van het Gasbe drijf, de heer Schouten verklaarde, dat het een^geluk was geweest, dat er een grote rtiit in de winkel gezeten heeft. „Een dergelijke ontploffing heeft een kracht van 8 kg-cm2 en daardoor slaat zo'n ruit er direct uit, zonder dat er meestal verder veel ge beurt. Had deze ontploffing in een be sloten ruimte plaatsgevonden, dan Het trottoir voor de groentezaak werd gisteren opengebroken om het lek te signaleren. was de schade heel wat groter ge weest. De machine in de winkel is re gelrecht op deze put aangesloten en zodoende is het gas in de winkel te recht gekomen. Overdag kon het weg stromen en dus weinig kwaad, maar tijdens de nacht had het gelegenheid zich te verzamelen. Toen vanmorgen de machine aangezet werd ontplofte het opgehoopte gas". Van de zijde van het gasbedrijf ver klaarde men, dat eventuele schade in de meeste gevallen door hen gedra gen wordt. Slechts bij schuld van de gedupeerde wordt schade-vergoeding twijfelachtig. Om aan de mogelijkheid van her haling een eind te maken is door werknemers van het Gasbedrijf een andere leiding gelegd, die ditmaal om het putje heenloopt. VEENENDAAL Donderdagavond om acht uur vangt in het bad De Krom me Rijn te Utrecht het beslissingsduel aan tussen de ploegen Brandenburg uit Bilthoven en VZC. Beide ploegen eindig den met een gelijk aantal punten boven aan de ranglijst van de derde klas. Brandenburg kon verleden week vrij dag maar net Flevo uit Nijkerk er met 6-4 onder houden en speelde zich der halve naast de Veenendaalse herenfor matie. Gezien het verloop van de competi tie is VZC in de komende strijd favo riet. Het won diverse wedstrijden met zeer grote cijfers en won thuis van dit Brandenburg heel ruim met 8-3. Uit verloor het van de Bilthovenaren krap met 5-3, maar toen moest VZC in dit eerste competitieduel met drie reserves aantreden. He tzou al te voorbarig zijn om de Veenendalers een gemakkelijke overwinning te voorspellen, maar als de ploeg draait zoals zij kan dan moet zij kunnen winnen. Brandenburg is vooral een tactische ploeg, maar qua snelheid en vaardigheid is VZC de baas. Een goede arbitrage zal ongetwijfeld van doorslaggevende betekenis kunnen zijn. Het is duidelijk, dat beide ploegen el kaar geen duimbreed toe zullen geven en dat er gestreden zal moeten wor den tot en met het laatste fluitsignaal. De winnaar van deze strijd is tevens kampioen van de derde klas en mag daarna uitkomen in de promotiecompe titie met nog drie andere kampioenen om twee plaatsen in de tweede klas. Maar zover is het voor VZC nog lang niet. Al met al zien we VZC morgen avond onder normale omstandigheden winnen. Het groepje, „Vergadering" ge noemd is 60 cm hoog en 80 cm lang en kostte f2.800.Het werd ver vaardigd in 1966. De kosten worden bestreden uit het budget, dat direct bij de bouw van het Raadhuis ver kregen is, om de aankoop van kunst werken mogelijk te maken. Normaal is dat bij dergelijke bouwwerken l#/o van de bouwsom voor dit doel ge bruikt wordt. Het werk komt waar schijnlijk op een bordes van één der verdiepingen te staan. De gemeentesecretaris, de heer D. van Manen, vertelde dat er nog meer aankopen gedaan zullen worden, al zijn er nog geen concrete plannen. „Het is heel waarschijnlijk, dat bij de opening van het gemeentehuis nog niet alle kunstwerken aangeschaft, laat staan geplaatst zijn," aldus de heer Van Manen. Volgens de gemeentesecretaris is het de bedoeling om behalve in het nieuwe raadhuis ook daarbuiten, en wel op het terras een beeldhouw werk te plaatsen. De kunstwerken, die aangekocht worden, zullen in stijl bij het moderne gebouw passen, het geen uit de foto van het werkje van Kingma duidelijk blijkt. Paul Kingma werd in 1931 geboren. Zijn opleiding ontving hij aan de Aca demie Kunstbeoefening in Arnhem, de Rijksacademie voor Beeldende kunst in Amsterdam en The Royal Academy of Arts te Londen. In de loop der jaren heeft hij exposities ge houden in onder andere Londen, Am sterdam, Den Haag en Parijs. Mo menteel is werk van hem, waaron der het beeldje „Vergadering", te zien in De Bilt, waar in samenwer king tussen de Stichtse Culturele Raad en de Culturele Raad Gel derland op het terrein van het gemeentehuis Jachtlust een ten toonstelling ingericht is van werk van kunstenaars uit Gelderland. Ook vorig jaar was van hem werk te zien in De Bilt, toen in een expositie van kunstenaars uit Utrecht, waar King ma toen nog bijhoorde. Hij heeft op drachten van gemeentebesturen in Drachten, Valkens waard, 's-Grave- land, Hoogland, Weesp, Hilversum, Eindhoven, Schiedam en Wassenaar. Bovendien heeft hij diverse portret drachten. Paul Kingma, die Veenendaal goed kent, door zijn „Amerongse" periode, vond het „heel leuk", dat hij dit beeldje naar Veenendaal verkocht heeft. Hij had er eigenlijk niet op gere kend, dat hij op deze expositie iets verkopen zou. „Het verkopen van een beeld is niet gebruikelijk, tegenwoor dig", zo zei hij, „maar het is natuur lijk wel fijn." „U vraagt, of ik in een „school" thuis te brengen ben. Dat is een moeilijke vraag, waar ik wel graag een antwoord op zou willen geven, maar het gewoon niet kan. Er is in de beeldhouwkunst zoveel beweging tegenwoordig, veel meer dan in de schilderkunst eigenlijk, dat het moei lijk is op zo'n vraag te antwoorden. Er ontstaan zelfs tijdschriften spe ciaal voor beeldhouwwerk. Ik geloof dat het de manier van de toekomst is om gedachten over te brengen." Gedachten overbrengen wil de heer Kingma ook met zijn beeldje „Ver gadering," dat in het Veenendaalse gemeentehuis komt te staan. Het past daar wonderwel, gelet op de verkla- OPHEUSDEN Naar wjj vernemen heeft de Nederlands Hervormde Ge meente te Opheusden een beroep uit gebracht op ds. Muilwijk te Garderen. Enkele maanden geleden heeft men reeds een toezegging van beroep uit gebracht op dezelfde predikant, die hier voor bedankte. ring van de heer Kingma: „Vergade ren is iets waarbij gesproken wordt, niet alleen door de mensen, maar ook door de stoelen. Die stoelen zijn eigenlijk het belangrijkste: het zijn de „zetels", waarop het een eer is te mogen zitten. Er wordt vaak zo weinig gedaan op vergaderingen, ze zijn vaak zo saai. Ik kan het niet he lemaal onder woorden brengen, maar ik heb het ironisch bedoeld." RENSWOUDE De burgemeester van Renswoude is op de woensdagmid dagen 26 juli, 2 en 9 augustus verhin derd spreekuur te houden. RHENEN Nadat in januari van dit jaar de Westduitse televisie in Ouwe hands Dierenpark op de Grebbeberg opnamen maakte voor de binnenkort te verzorgen eerste uitzending van kleu rentelevisie, was gisteren de AVRO in Rhenen om hetzelfde te doen in het stadje en omgeving voor de eerste uit zending in het Nederlandse kleuren t.v.- programma. Bekende kunstschilders als Ruysdael en Rembrandt zochten destijds Rhenen al op. Er is dus met de schoonheid rond de Grebbeberg kennelijk niets veran derd!

De Vallei | 1967 | | pagina 3