Matti de Koning won in Zandvoort bronzen medaille Kind overleed aan brandwonden Phil. Ork. New York naar Europa door Adriaan P. de Kleuver Suksessen der wielrenners Vrouwen lichtten juwelier op Restanten Ijstijd Recreatie Wat? Domein Specifiek Marineman bekeurd, die hielp zaal te ontruimen „Vroeger zag je gedurende de winter geen levende ziel bui- ten", zei de echtgenote van een mij bevriende jachtopziener laatst, „maar nu komen de men sen al in januari in de bossen wandelen." Dat was een bui tengewoon verheugend geluid. Je moet zo dikwijls schrijven, dat dit of dat een veeg teken aan het worden is. Eindeloos praat men over recreatie. Wij kregen er zelfs een paar jaar geleden een ministerie voor aangemeten. Dat ministerie be hartigt nu ook de maatschap pelijke zorg. Een héél sympa thiek ministerie dus. Daar wordt gewerkt aan het welzijn van land en volk. Dat kun je nu niet direct van alle ministeries in gelijke mate zeggen. Als je de natuur beschermt en de mensen gelegenheid geeft een onbezorgde vakantie onder Gods wijde hemel te hebben en bovendien je leven mag wijden aan de zorg voor al wat mis deeld is, nou, dan ben je als minister je centen wel waard. EEN JUWEEL VAN EEN DIJK WERD VOORLOPIG GESPAARD WOENSDAG 26 JULI 1967 SCHERPENZEEL, VEENENDAAL Te Amersfoort (in het Industriekwartier) werd een rit gehouden voor de zondagmorgencompetitie, waaraan door 15 ren ners werd deelgenomen. Gelukkig bleef het bij enkele regendruppels, zodat de renners alleen met de harde wind hadden af te rekenen. De eerste vluchtpoging kwam op naam van Nol Wildeman, die ongeveer 50 meter voorsprong kreeg, maar spoedig weer werd achterhaald. Andere pogingen liepen in de beginfase op niets uit, totdat A-nieuweling Leo Stapelbroek (Achterveld) en B-nieuweling Wim van Dompseler (Putten) elkaar vonden en door goede samenwerking tot een voorsprong kwamen, die regelmatig werd vergroot, ondanks de verwoede po gingen, die door de groep werden ondernomen om daar verandering in te bren gen. Het enige resultaat was, dat de groep uiteenviel. Amateur Dick Vervloet verleende steun aan B-nieuweling Ad van der Veen. die uit de groep Herman Hummel Ton Brons en Hans Huibers was terug gevallen. Daarachter kwamen nog Joop van Beek en Jan van Garderen. Ver der waren Geert Hummel (materiaal- pech), .Henk Hendriksen en Nico Val kenburg achtergeraakt, toen vooraan de strijd ontbrandde. Leo Stapelbroek won de spurt van de beide koplopers, met Dompseler als 2e. De strijd bij de B- nieuwelingen ging verder tussen de 3 achtervolgers, waarvan Herman Hum mel een van veraf ingezette spurt won, met Ton Brons als 2e en Hans Huibers als 3e. Hierna volgden Joop van Beek (Putten), Jan van Garderen(Hamers- veld), Geert Hummel (Veenendaal), Ad van der Veen (Den Dolder)', Henk Hendriksen (Rhenen) en Nico Valken burg (Veenendaal). Bij de adspiranten was het de Barne velder Wim Pater, die zich tussen zijn grotere clubgenoten nestelde, zodat de kleine Veenendaler Jetze Reijenga op achterstand kwam. Pater won en Reijen ga eindigde op de 2e plaats. Na het prachtige succes, dat Jan Vlastuin (Scherpenzeel) vrijdagavond op de Utrechtse wielerbaan behaalde door in de sprint van de nieuwelingen Kampioen van Nederland te worden (in 2 ritten schakelde hij favoriet Wim Klinkenberg uit), reed de Scherpenze- ler Matti de Koning zaterdag middag op het auto-circuit van Zandvoort in het Nederlandse Kampioenschap van Nieu welingen op de weg naar de 3e plaats en de bronzen medaille. Matti was met de latere kampioen Aling uit Dren te en Jansen uit Nes aan de Amstel 2 ronden voor het einde van deze ruim 62 km, lange rit weggesprongen uit het zeker nog 200 renners tellende peloton en de voorsprong kon tot het einde be houden blijven, Matti de Koning kwam in de spurt van de moedige koplopers op de 3e plaats. De 2e rit van de uit 3 onderdelen be staande tijdritten-competitie werd over 4 ronden van 2750 m. voor adspi ranten en 8 ronden voor de overigen ge houden. De loting is altijd heel belang rijk omdat minder sterke renners zich aan een sterkere voorganger kunnen optrekken, waardoor vaak een heel ver rassende uitslag ontstaat. Amateurs: Jan Sandbrink(A'foort) 33.08 (snelste tijd); Dick Vervloet (A' foort) 34,10. EDE De driejarige Christina van den Brink uit Wekerom, die veertien dagen geleden in een emmer met ko kend water was gevallen en daarbij zeer ernstige brandwonden had opge lopen, is aan de gevolgen daarvan gis termiddag in het Julianaziekenhuis overleden. Veemarkt Doetinchem. Aanvoer: Slachtvee 341, gebruiksvee 683, vette kalveren 161, vaarskalveren 964, schapen 27, lammeren 80, geiten 12, paarden 32, veulens 1, biggen 372, beren 1, totaal 2674. Prijzen (in guldens): Melk- en kalfkoeien f 840 tot f 1460, mest- en weidevee f 810 tot f 1230, drach tige vaarzen f 880 tot f 1440, guste vaar zen f 820 tot f 1240, pinken f 480 tot f 780, graskalveren f 420 tot f 610, vaars- kalveren f 140 tot f 240, stierkalveren f 80 tot f 110, schapen f 90 tot f 115, lammeren f 70 tot f 85, biggen f 66 tot f 77,50. Alles per stuk. Vette kalveren le kwal. f 2,60f 2,95, 2e kwal. f2,30f2,50, 3e kwal. f2, f 2,20, alles per kg lev. gew. Slachtvee le kwal. f 4,00f 4,30, 2e kwal. f 3,50—f 3,85, 3e kwal. f 3,25— f 3,40, worstkoeien f 3,00f 3,25, slacht- paarden f 2,95—f 3,35. Alles per kg gesl. gew. Handel: Slachtvee kalm, weidevee kalm, big gen kalm, vaars- en stierkalveren kalm, vette kalveren willig, schapen en lam meren kalm, paarden levendig. A-nieuwelingen: Jan Cozijnen (Scher penzeel) 33.20; Teus Valkenburg (Scher penzeel) 33.42. B-nieuwelingen: Marius Blom (Ach terveld) 34,03; Jan van Garderen (Ha- mersveld) 34.05; Hans Huibers (Vee nendaal) 34.06; Aart-Jan Schurink (A' foort) 34.29; Max de Vries (A'foort) 34,38; Herman Hummel (Veenendaal) 34,58; Ton Brons (A'foort) 35,07; Nol Wildeman (A'foort) 35.50; Henk Hen driksen (Rhenen) 37,07; Geert Hummel (Veenendaal) 37.35; Nico Valkenburg (Veenendaal) 41,10. Donderdag 27 juli wordt de derde rit verreden. In de nieuwelingenwedstrijd te El- speet waren hevige regenbuien er de oorzaak van, dat zich ernstige valpar tijen voordeden, terwijl de strijd in vol le gang was. Jan Vlastuin, die alleen naar de koplopers was gesprongen, ach terhaalde tegen het slot de opnieuw weggesprongen Matti de Koning, waar na Vlastuin de le plaats voor zich op eiste, met Matti de Koning als 2e. Ar nold Voogt, die een mooie kans op de 3e plaats had, ging helaas tegen de grond. Jan van de Beek (Barneveld) klasseerde zich als 14e. Van onze correspondent DORDRECHT In Dordrecht is een juwelier door twee vrouwen voor 8400 gulden opgelicht Zaterdag had de man bezoek gekregen van een Engels spre kende vrouw, die eerst belangstelling had voor een gouden ring met parel, maar later toch liever een gouden ring met een diamant wilde. Ze vertelde dat ze maandagmorgen met haar Neder lands sprekende vriendin zou terugko men. Het tweetal kwam inderdaad terug. De ring met de diamant werd uitgeko zen. De Nederlandse toonde plotseling belangstelling voor een zilveren theeser vies. De juwelier liet de Engelse bij de diamant alleen. De vrouwen gingen ten slotte weg met de belofte nog eens terug te ko men. Toen dit niet gebeurde ging de juwelier zijn diamanten natellen. Hij miste de gouden ring met diamant ter waarde van 8400 gulden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een van de marine mannen die op 11 juni tijdens een ru moerig beatconcours in Roermond de feesttent hebben ontruimd, is bekeurd. Dit antwoordt minister Den Toom (defensie) op vragen van het pacifis tische Tweede-Kamerlid A. G. van der Spek. De minister1 wacht af welke be slissingen de bevoegde autoriteiten zul len nemen ten aanzien van de militai ren die bij het incident waren betrok ken. Het beatconcours was een onderdeel van het feestprogramma rond de ope ning van de nieuwe Maashaven in Roermond. Een aantal bemanningsle den van een eskader mijnenvegers maakte het feest mee. Op verzoek van de organisatoren hielpen de militairen mee de tent te ontruimen toen zoveel kabaal werd gemaakt dat de beat- bandjes niet meer konden spelen. NEW YORK Dank z(j giften van Trans World Airlines en het Ameri kaanse Departement van Buitenlandse Zaken zal New York Philharmonic Orchestra de volgende zomer een tour nee van vijf weken door 10 landen van Europa kunnen maken. Leonard Bernstein zal de 20 tot 25 concerten, die het orkest in de periode tussen 25 augustus en 26 september 1968 in Europa zal geven, alle dirigeren. Het orkest zal deelnemen aan zeven muziekfestivals in zes landen. Een van die muziekfestivals is dat van Vlaan deren. Mijn persoonlijke activiteiten hebben zich steeds uitgestrekt naar de restanten van het oude landschap. Wij moeten de generaties die na ons komen wat nalaten opdat zij zich nog een denkbeeld van het oer-landschap kunnen vormen, als het ten minste behouden blijft. Want men heeft toegelaten dat er bijv. ergens bij De Klomp op een zeldzaam fraai blauwgras- land met aansluitend broekbos een boerde rij gebouwd zou worden. Op onze prachti ge Allemanskamp waren al bouwvakkers bezig de bouwput te graven. Toen ontdek te men pas dat er iets fout gegaan was. En met de Slaperdijk tussen de Emmik- huizerberg en de Schans onder Renswoude was het eender gegaan. De gemeente Vee nendaal zat met haar vuilnis al een paar meter in de Blauwe Hel. Steeds maar weer stond ik helemaal alléén op de bres en moest tegen de beruchte bierkaai vech ten. Toch bleef dat niet zonder resultaat. Samen met oud-burgemeester Boot van Ede en Jac. Gazenbeek vormde ik het driemanschap dat de Slaperdijk zou gaan redden. Ik weet niet of de mensen er mij wel dankbaar voor zijn. Ik „hengel" niet naar complimentjes. Helaas moet ik wél constateren dat de meeste natuurreserva ten wat al te veel op slot zitten. Ze behan delen ze als porselein. Ik ben het met de gang van zaken beslist niet eens. Er is evenwel een héél mooi natuurre servaat dat op wel zeer vreemde wijze be houden werd; de Slaperdijk. Het bleef open terrein. Je kunt er net zo veel wan delen en fietsen als je wilt. Nergens wordt je de pin op de neus gezet. Het door mij bedoelde gedeelte sluit aan op de Emmik- huizerberg. De Kooiweg gaat er dwars door heen. Daar ga je dan de dijk op. Dat de dijk daar aansluit op ons merkwaardig zich midden in de vallei verheffend ijstijd relict is van de ontwerper maar slim be keken. Zo spaarde men een deel van de aanlegwerkzaamheden uit. Dat prins Fre- derik Hendrik in de zeventiende eeuw met die Slaperdijk nog een militair doel voor ogen zweefde komt later nog wel ter spra ke. Zaak voor ons is dat de dijk er nog in al zijn glorie bleef liggen. Een hoogge plaatst ambtenaar had al toestemming ge geven de dijk af te mogen graven! Wij sloegen alarm, belegden vergaderingen en het Waterschap deed de dijk voor f 15.000 aan het Utrechts Landschap van de hand. En toen kwam in eens van het ministerie van Defensie de boodschap dat er hele maal niets mee gedaan mocht worden omdat het altijd nog een belangrijke wa terkering in oorlogstijd is. Weten ze in Den Haag nu wel wat voor belangrijke militaire objecten er nog weer zijn? Ze haalden uit een even belangrijk militair object, de Groeperkade, een hele hap en bij de Veenweg onder Ederveen nog een hap. 't Water kan op wel tien plaatsen zo maar wegstromen de noorde lijke valleipolders in. 't Is allemaal even ondoorgrondelijk. Maar de dijk ligt er nog. Hogerop vormt hij met de begeleidende rijk begroeide randstroken één geweldig natuurreservaat. Waar de stroken nog aan wezig zijn. Ze hebben er heel wat geli quideerd ontstonden moerasbosjes met een natte ondergrond waarop de open plek ken nog wat gagelstruikjes groeien. Dat is in onze omgeving een zeldzame verschij ning geworden. De enige flinke groei plaats die ik ken ligt in de wildernissen bij Wagensveld onder Renswoude. Voorts nog paar armetierige struikjes bij de Schans. Je moet de geur, die aan dennen doet herinneren, eens opsnuiven als ze in april staan te bloeien! Tik je dan tegen de roodbruine of warmokerkleurige kat jes, dan wolkt dat geurige stuifmeel rond. Insekten zag ik er nooit op. 't Is een ech te windbloeier. U wilt de oorzaak van het verdwijnen weten? Ook al weer, net als met de orchideeën die je vroeger bij dui zenden en nog eens duizenden langs de wegbermen zag groeien, verdwijnt de mooie gagel door de mogelijk wel wat al te ver doorgevoerde verlaging van de wa terspiegel van de vaarten en sloten in de vallei. Het is mij heus wel bekend dat boe- renbelang voor natuurbehoud en recreatie gaat. Tot de boeren, net als hun collega's in Overberg, erg beginnen te krijgen in de toeristenindustrie. Dan gaat natuurschoon een woordje meespreken! Dan is t woord natuurschoon een begrip geworden waar je aan verdienen kunt. Daar wordt tot mijn vreugde mijn werk wel gewaardeerd. Dat is immers altijd zo. En dat is ieders goed recht op de koop toe. 't Scheelt mij pakt men de mensen op een hoop bij el- je door de goodwill en daadwerkelijke na tuurbescherming van mij of anderen gaan verdienen. Als maar blijkt dat mijn stem niet die van een roepende in de steenwoestijn, die ons overbevolkte cultuurland aan het wor den is, geweest is. Lieve lezers, ik ben soms hopeloos ver drietig, omdat mijn doelstelling dat de na tuur er voor ieder onzer moet zijn en blij ven alleen maar beperkt wordt tot de aan gewezen bossen, duinen en stranden. Daar pakt de mensen op een hoop bij el kaar en dat noemt men recreatie. Bij ons wordt alles overvloedig georganiseerd. Ge lukkig dat wij dan nog onbezorgd en zon der op de vingers te worden gekeken kun nen wandelen en fietsen over de kruin van dat prachtige landdijkje uit 1655. Al die jaren is er niet veel aan veranderd. Be houdens dan de „doorbraken" bij de Utrechtsestraatweg en de reeds genoemde bij de Veenweg. Daarover is trouwens heel wat te doen geweest. Een boer die er langs zat met z'n grond pikte dat afge graven deel rap in. Een andere boer even wel vond het héél erg, omdat hij vooral in de winter, als de grote kamer aan de weg betrokken werd, dat wondermooie stukje natuurschoon voor de deur moest missen. En nogmaals: „Ik snap van dat alles geen snars; is dat nu een in oorlogs tijd belangrijke waterkering of niet?" Be doeld wordt dat b.v. bij zéér hoog water een deel van de vallei onder water gezet kan worden en vanaf de Slaperdijk tot Amersfoort de nog lagere gronden van de Vallei droog moeten blijven. Als nu toch zulke happen er uit gehaald worden waar blijven wij dan? Er ligt nog een tweede „slaperdijk" in de vallei, de spoorweg van Utrecht-Arnhem. Ja, zo redeneren de he ren van de spoorwegen, een spoordijk kan en mag nooit waterkering worden. En nu gelooft u dat het Rijnwater zich daar iets van zal aantrekken? Belachelijk! Die Sla perdijk is volkomen nutteloos als militair instrument. Een pietepeuterig snertbom- metje en de hele vallei gaat er aan. Wat wij, natuurbeschermers dan gewild hadden? In onze handen die dijk, het ge val goed onderhouden, een mooi fietspad in de hele lengte er over, in de Schans een aardige picknicplaats en de natuur er laten doen wat de natuur wil: groeien en bloeien. Vroeger was de slaperdijk met zijn be groeide taluds wel eens wat te véél het Vanaf de d(jk heeft men vaak een boeiend uit zicht op dé eeu wenoude boerde rijtjes, die vaak uniek voor de Gel derse Vallei zjjn. (foto rechts) Een prachtig wiel aan de Sla perdijk in de ge meente Renswou de. domein van de vogelaar. Dat zeggen wij nu. Een ernstig man als dr. Jac. P. Thijs- se wist daar aan het begin van onze eeuw nog geen raad mee. Er dreigde iets, maar hoe er een einde aan te maken was, stond de goede, ja zéér goede man nog niet voor ogen. Als je mannen als wijlen Wil lem Frederik de Vries geloven mocht en ik twijfelde werkelijk nooit aan diens verhalen nou dan was het vroeger een dorado voor véél meer soorten vogels dan er nu huizen. En dan beschouw ik het al tijd nog als het rijkste broedgebied van de vallei, dat slechts overtroffen wordt door de hakhoutwallen langs Rijn en grift aan de Grebbe. En met de wilde flora is het ook de verkeerde kant uitgegaan. Oh, er is nog uitzonderlijk veel moois. U moet er in het voorjaar maar eens de weelde van bosanemonen gaan bekijken. Overweldi gend mooi, zoals ik het alléén maar ken van het bos van Kolland onder Ameron- gen. En evenals daar groeien en bloeien hier langs de gespaarde oude bedding van de Fliertse beek overweldigend de gele do- venetels. En nergens zijn de keverorchis sen mooier, de salomonszegels forser en de bosveldkers weelderiger dan hier bij 't Nieuwe Werk. (Het Kanaal). Zowaar is 'n groot deel van het talud daar vlakbij be groeit met het al zeldzamer wordende dal- kruid. Maar de strook tussen de straatweg en de Veenweg aan de kant van de Hof, wie herinnert die zich nog? Gelukkig heb ben wij als laatste overblijfsel van zulk een heerlijke wildernis dan nog de Alle manskamp die er pal aan grensde. Maar u mag er niet in om de mooie orchideeën in het voorjaar en de duizenden gentianen in de nazomer te bewonderen. Vroeger dwaalde ik daar maar rond. Soms avond aan avond. Zo heb ik het veldwerk ge leerd. 'k Was onder de jongeren van toen de enige die zo door de natuurbescher-. mingsgedachte in bezit genomen was dat ik het op een moment aandurfde een briefje te schrijven naar de toen zo vermaarde prof. dr. Jeswiet te Wageningen; 'k Heb nooit een briefje terug gehad. Het veran derde nadat in 1944-'45 twee vermaarde hoogleraren uit Wageningen gedurende hun evacuatie kennis met mij kwamen maken. Ze hadden hun verteld dat ik zo goed in O Over de Slaperdijk loopt een fietspad waarvan veel gebruik wordt gemaakt. plantjes was. En later heb ik vele malen met de grote vogelbeschermer en -kenner prof. dr. D. H. de Vries uit Wageningen onze omgeving doorkruist. Toen pas gin gen ze in mijn pogingen om het restant van ons oude veenland te redden van een gewisse ondergang belang stellen. Einde lijk vielen velen mij bij. En geen van de ze mensen wist eigenlijk iets af van die rijke hoekjes vol planten en struiken. Eén man zelfs die mij al enige jaren van nabij kende nam aanvankelijk de moeite niet eens te komen informeren naar dat na tuurhistorisch fenomeen De Slaperdijk. Zonder ook maar één stap te zetten ,zo maar ongezien vanuit de verte werd een streep door de rekening gehaald. En toen gebeurde er in eens wat. Op een zon dagmorgen kwam ik uit de kerk en bij mij thuis zat de auteur Jac Gazenbeek te wachten. Neen, zeg maar gerust te pope len. 'k Vertelde precies wat er aan dé hand was. 'k Heb nog nooit iemand zo te leurgesteld zien kijken. In een mum van tijd zaten wij in Ede bij burgemeester Boot en even bliksemsnel werd een actie op touw gezet. De burgemeester belde om streeks 12 uur die morgen. Ir. Mals, de toenmalige directeur van Staatsbosbeheer op en deze liet de maandag daarop in ho tel De Klomp de hele natuurbescherming opdraven. Als dan drie zo te naam en faam bekende natuurbeschermers voor dat dijkje opkwamen, dan was dat dijkje ook de moeite waard. En na al die angstige momenten kwam dan de mededeling van Defensie: 't wordt geen natuurreservaat maar 't blijft liggen zoals 't ligt Mij best. Als 't maar waar is en ze bij Defensie 't maar nooit in hun hoofd halen het eeuwen oude dijkje te gaan „opknappen" zoals dat in die kringen heet. Dat komt er veelal op neer dat ze er een glad geval van maken. Dat moet nu juist niet. Defensie pikt de prachtige natuurreservaten zo maar in om er militaire oefenterreinen van te maken. Hele heidevelden ploegen ze om met die tanks. En je houd je hart vast als je er aan denkt dat de een of andere strateeg al dagenlang zijn hoofd zit te pijnigen met gedachten over verbeteren van objecten, 'k Heb daar al een paar maal heel nare ervaringen opgedaan. Neen, ons dijkje is niet weg te denken uit het specifiek Zuidoost-Utrechtse Land schap. 't Is er een onvervreemdbaar deel van. Van Monica, de moeder van de kerk vader Augustinus, wordt verteld dat zij over haar losbandige zoon dacht met de woorden: „Een kind van zo veel gebeden kan niet verloren gaan". En zo zou ik over de Slaperdijk kunnen zeggen dat een stukje natuurschoon als dit waar zó voor gevochten is, evenmin verloren kan, nee mag gaan. Zo staat het er bij. 'k Heb u de hele affaire Slaperdijk dan maar eens verteld. Er zal nu wel beter op gelet wor den. Het gehele gebied heeft een opper- pervlakte van 15 ha. Dat valt u misschien tegen? Bedenk dan evenwel dat het een langgerekte en zéér smalle strook is. Van de Emmikhuizerberg af tot de Schans is een eind hoor. En daar bloeien dan de bloemen en kwinkeleren de vogels dat het een lieve lust is. 't Is helemaal een aan gelegenheid die binnen de gemeente Rens woude valt. Welnu dan, gemeentebestuur van Renswoude, let op Uw zaak. Laat men U nooit dit pronkstuk onder de natuurre servaten ontroven. Weest paraat, 't Is in feite nog onbeschermd gebied.

De Vallei | 1967 | | pagina 5