Consternatie in Canada over uitlatingen De Gaulle Geleerden kropen op „kousevoeten over maanbodem Voorzichtige Britse zet inzake Rhodesië FS economie herstelt zich Begroeting twee kerkvorsten Eenmansvertoning Franse president Auto-industrie ook gunstiger Rhodesische regering goed op de hoogte VERONTWAARDIGING EN VERBITTERING; PARLEMENT IN SPOEDZITTING BIJEEN COSPAR-CONGRES IN LONDEN BEGONNEN Weerrapporten uit Europa Britten kunnen nog meer snoepen Inmenging binnenlandse aangelegenheden Washington ontving geen aanbod van Israël Djakarta taboe voor Soekarno Belasting hoger in Egypte Opel schort produktie een week op Johnson's adviseurs schijnen gelijk te krijgen Brits kabinet gewijzigd Mevr. Tsjombe in New York i MONTREAL (Reuter, AP). Met de kreet „Lang leve het vrije Quebec" heeft presi dent De Gaulle een golf van verbittering, verbazing en verontwaardiging losgesla gen. Hij riep deze leuze maandagavond van het bal kon van het stadhuis in Mon treal. Het Canadese kabinet kwam gisteren in spoedzit ting bijeen om zich te bera den over de politieke gevol gen van de opmerkingen van het Franse staatshoofd. CONSTERNATIE VREUGDE In Maas verdronken WILSON GEEFT OPDRACHT AAN GOUVERNEUR Sancties Verlangen TIEN MILJOEN PRIJS PATROON Secretaresse stal documenten: WOENSDAG 26 JULI 1967 MONTREAL Quebec, het Franstalige deel van Canada. Zoals bekend hebben de leuzen van president De Gaulle: Vive le Quebec libre, Vive le Canada Frangcds, ergernis opgewekt bij de regering in Ottawa. Van onze redacteur wetenschappen LONDEN -Geleerden uit vele de len van de wereld hebben gisteren op kousevoeten over de maanbodem ge schuifeld en de aarde zien wassen en afnemen. Zij hielden zich ook bezig met serieuzer zaken in het jaarlijkse congres van COSPAR, de internatio nale commissie voor wetenschappelijk ruimte-onderzoek. Bijvoorbeeld met een project dat voor ziet in het oplaten van duizenden bal lonnen die de weerkundigen in staat moeten stellen voortdurend goed op de hoogte te blijven van windsnelheid en windrichting op allerlei hoogten boven alle continenten en wereldzeeën. De maanbodem waarover de deelne mers aan de conferentie op kousevoe ten rondschuifelden was een ongeveer 75 vierkante meter beslaande combina tie van sterk vergrote opnamen van delen van de naar de aarde gekeerde kant van de maan, die door Lunar Orbi- ters waren gemaakt. Op zeker moment kroop dr. Homer Ne well, een van de leiders van de afde ling wetenschappelijk ruimteonderzoek NASA, met enkele anderen over de reusachtige, op de vloer uitgespreide foto rond om de plaats te vinden waar Russische ruimtesondes op de maan te recht waren gekomen. Het wassen en afnemen van de aarde was te zien op een filmdoek. De Ameri kanen draaiden enkele korte films die een beeld gaven van de aarde zoals die er uitziet op een afstand van 35.000 km. Een van de films bestond uit opnamen die de kunstmaan ATS-I in een etmaal van de aarde had gemaakt. De wassende aarde vertoonde zich op het filmdoek als een dunne sikkel, even als de afnemende aarde. Tussen die bei de fasen in zagem wij hoe de zon een steeds groter deel van de aarde verlicht te, totdat deze vol was geworden, waar na de scheiding tussen licht en donker steeds verder naar de andere kant van de aarde kroop. Die film en sommige andere gaven een indrukwekkend beeld van de verande ringen van het weer in een etmaal, voor al boven de oceanen. Centra van hoge en lage luchtdruk waren duidelijk te herkennen. De depressies geleken op gigantische draaikolken waar wolken massa's omheen dreven. Beter dan tien tallen voordrachten gaf deze film de aanwezigen het idee van de steeds gro ter wordende betekenis van de ruimte vaarttechniek voor de voorspelling van het weer op lange termijn. Om dat laatste ging het ook de tiental len deskundigen die van gedachten wis- a S c .0 IJ. TJ <D 4-» 05 1 4-» s .s 0> ril ■4-» 10 2 z Den Helder licht bew. zw 20 0 Ypenburg zw. bew. zzw 21 0 Vlissingen mist zw 21 0 Eelde onbew. zzw 21 0 De Bilt geh. bew. zzw 22 0 Twente geh. bew. wzw 24 0 Eindhoven onbew. zw 23 0 Zd-Limburg half bew. zzw 24 0 Helsinki bew. zzw 23 0 Stockholm geh. bew. w 23 0.3 Oslo zw. bew. zw 23 2 Kopenhagen zw. bew. wzw 22 1 Aberdeen licht bew. zw 19 1 Londen zw. bew. zzw 22 0 Brussel mist wzw 25 0 Luxemburg onbew. nnw 26 0 Parijs onbew. windst. 27 0 Bordeaux half bew. windst. 30 0 Nice onbew. n 30 0 Berlijn half bew. nnw 26 0 Frankfort onbew. windst. 28 0 Zürich zw. bew. ozo 19 27 Genève licht bew. zw 20 9 Locarno licht bew. ozo 24 12 Belgrado onbew. windst. 22 0 Athene onbew. n 37 0 Rome half bew. ono 33 0 Barcelona licht bew. nnw 29 0 Madrid onbew. windst 36 0 Mallorca onbew. ono 35 0 Lissabon zw. bew. wnw 25 0 selden over de wijze waarop zo snel mogelijk de vele grote gaten kunnen worden gedicht die er nog zijn in het net van meteorologische waarne mingsposten dat de aarde omspant. Züj werkten tijdens de conferentie van COSPAR aan een serie voorstellen over vergaring over de hele wereld van we tenschappelijke gegevens van belang voor de weerkunde gedurende een heel jaar. Het plan voor oplating van duizenden grote weerballonnen, alle voorzien van een miniatuurzendertje dat maar 100 gram weegt, zal omstreeks 1975 worden uitgevoerd. Van maart 1966 tot nu heb ben al meer dan 85 van die ballonnen lange tijd in de dampkring rondgezwor ven en deze proefvluchten hebben goed voldaan. Een van die ballonnen drijft al 252 dagen rond en is in die tijd twintig maal om de aarde gegaan. De codenaam van dit Amerikaanse project is Ghost (geest). Van onze correspondent) LONDEN. De grootste snoepers ter wereld zijn de Britten. Oisteren kregen ze het mooiste nieuws dat ze maar konden krijgen: enorme prijs verlagingen voor chocolade en ande re snoepwaar in de grote super markten. Dit gebeurde nadat er defi nitief een einde was gekomen aan de verticale prijsverbinding voor deze artikelen. De prijzenslag op het snoepfront leverde verlagingen op die in'sommi- ge gevallen meer dan dertig procent bedragen. De verlagingen gingen in enkele minuten nadat een speciaal hof, dat zich bezighoudt met zaken als verticale prijsbindingen, een uit spraak had gedaan, waarbij de prijs afspraken van vijf van de grootste fabrieken op dit gebied ongedaan wa ren gemaakt. De vijf fabrieken hebben vergeefs geprobeerd om een besluit van de minister van Economische Zaken, om de prijsafspraken te verbieden, ongedaan te laten maken. Alle argu menten die deze fabrieken tijdens een recordbehandeling van J§3 dagen naar voren brachten, werden verwor pen, met name dat de kleine winke lier nu op grote schaal wordt be dreigd in zijn bestaan door de grote bedrijven. De Britten versnoepen nu jaarlijks voor een bedrag van meer dan 3,2 miljard gulden. Met hernieuwde energie wierpen ze zich gisteren op alle heerlijkheden in de super markten nadat die in prijs waren verlaagd. Op de beurs was de stemming heel wat minder zoet: De aandelen van de betrokken fabrieken daalden aan- zienlijk in waarde. De Engelstalige Canadezen zijn uiter mate verontwaardigd over het optreden van de Franse president. „Leve het vrije Quebec" is de leuze van een ex tremistische beweging, die streeft naar onafhankelijkheid voor de provincie Quebec. Bij het kabinet van premier Pearson is een stroom vSn protesten tegen de opmerkingen van De Gaulle binnenge komen. Gistermorgen waren er al 65 protesttelegrammen en vele tientallen telefonische protesten ontvangen. Vele Canadezen eisten dat het bezoek van de Franse president zou worden af gebroken wegens duidelijke inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van een ander land. In regeringskringen in Canada heb ben de uitlatingen van de Franse presi dent „aanzienlijke consternatie" te weeg gebracht, zo verluidde gisteren in Ottawa. Aan de Franse ambassade is een letterlijke tekst gevraagd van de opmerkingen van De Gaulle. Ook in Frankrijk zelf verbaast men zich over de uitlatingen van De Gaulle. Sommige politici menen dat de sympa thie die De Gaulle voor de separatisten in Quebec heeft laten blijken een onder deel is van een opzettelijke politiek overal verzet aan te wakkeren tegen Amerikaanse economische en militaire penetratie. Gisteren heeft De Gaulle een bezoek gebracht aan de wereldtentoonstelling in Montreal. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat deze op het grondgebied van Quebec werd gehouden. Een toe spraakje in het Franse paviljoen eindig de hij met de woorden: „Leve Canada, leve Quebec". Voor vandaag staat een bezoek aan de universiteit van Montreal op het programma. WASHINGTON Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken weet niets van een aanbod door Israël om in de Arabisch-Israëlische oorlog buitge maakte Russische wapens te leveren in ruil voor tanks en vliegtuigen. Door de „New York Times" was gemeld, dat Israëlische officieren de geheime dien sten van Engeland, de Verenigde Sta ten en West-Duitsland lijsten met buit gemaakte Russische wapens hadden voorgelegd en het aanbod hadden ge daan om een deel van deze buit te ruilen voor westers oorlogsmaterieel. ROERMOND De vijftienjarige Jan Janssen uit Merum bij Roermond is gistermiddag bij het zwemmen in de Maas verdronken. DJAKARTA De afgezette presi dent Soekarno mag niet meer zonder toestemming in Djakarta komen. De militaire commandant van de In donesische hoofdstad, generaal-majoor Amir Machmud, heeft verder bepaald dat iedereen die Soekarno wil spreken voortaan toestemming moet vragen bij de militaire autoriteiten. Soekarno was zaterdag van Bogor naar Djakarta gekomen om zijn vierde vrouw Yurike Sanger te bezoeken. Hij maakte een autoritje door de stad op het moment dat er binnen het leger een zuiveringsactie aan de gang was waar bij aanhangers van Soekarno werden opgepakt. Ten minste twintig officieren werden bij de actie aangehouden. Of zij be trokken zijn geweest bij het vorige week ontdekte komplot om Soekarno weer aan de macht te brengen, is niet duidelijk. PREMIER SMITH VAN RHODESIë. KAIRO Belastingen en prijzen voor consumptiegoederen in Egypte zul len worden verhoogd om de financiële aderlating van de verloren oorlog tebo- ven te komen. De Egyptische minister van Finan ciën, Nazih Deif, zei in een persconfe rentie dat de regering had besloten de maatregelen te nemen om de verliezen goed te maken die voortvloeiden uit de sluiting van het Suez-kanaal, het weg blijven van toeristen, en het verlies van olie en mineralen in de door Israël be zette Sinai. President Nasser had er zondag in een toespraak al op gewezen dat de Egyptenaren zich economische offers zouden moeten getroosten om de strijd tegen Israël te kunnen voortzetten. Van onze correspondent LONDEN Engeland heeft besloten 'n nieuwe, beperkte en zeer voorzichti ge poging te ondernemen om tot een akkoord te komen met Rhodesië. De Britse gouverneur in Rhodesië, nog steeds op zijn post en trouw aan Enge land, heeft opdracht gekregen om over enkele punten inzake het geschil met de Britse regering besprekingen te gaan voeren met premier Ian Smith. Dit deelde premier Wilson gisteren mee in het Lagerhuis, toen hij verslag uitbracht van de missie van Lord Al- port naar Rhodesië. Deze vroegere Ho ge Commissaris in Salisbury heeft daar namens de Britse regering de meningen gepeild. De blanke minderheidsregering van Rhodesië heeft ruim anderhalf jaar ge leden zonder toestemming van Enge land de zelfstandigheid uitgeroepen. De sancties die Engeland toen onmiddellijk tegen Rhodesië afkondigde blijven on verminderd van kracht. Deze hebben in feite gefaald, ze konden niet voorko men dat Rhodesië voldoende olie kreeg via Zuid-Afrika en Portugees Mo zambique. Wilson gaf duidelijk te verstaan dat hij weinig verwacht van de nieuwe po ging om tot een overeenstemming te komen. Hij was dan ook zeer voorzich tig in zijn woordkeus. Bovenal wachtte hij zich ervoor om al teveel hoop te wekken. Ook zei hij met nadruk dat zijn regering vasthoudt aan de eis dat er geen onafhankelijkheid kan worden erkend, zolang de zwarte bevolking van Rhodesië, de meerderheid dus, niet baas is in eigen huis. Lord Alport heeft de Britse regering aangeraden om weer met de regering van Rhodesië te gaan praten, hoewel ook hij na zijn gesprekken met ruim duizend blanke en zwarte Rhodesiërs van alle partijen niet in staat was om te zeggen ef nieuwe besprekingen suc ces zullen opleveren. Maar hoe langer men wacht, hoe minder de kans erop wordt. Lord Alport is er volgens premier Wilson van overtuigd, dat een meerder heid van de blanken en veel Afrikanen die hij heeft gesproken, verlangend uit zien naar een regeling met Engeland. Vele keren waarschuwde Wilson er voor niet teveel te verwachten van het nieuwe overleg dat over enkele punten gaat van het ontwerp grondwet, dat Wilson en Smith acht maanden geleden hebben opgesteld tijdens hun besprekin gen in de Middellandse Zee aan boord van de Britse kruiser Tiger. Wat Smith toen aanvaarde is bij zijn terugkomst in Salisbury verworpen door de extre mistische leden van zijn kabinet. Dat kan opnieuw gebeuren, meent Wilson. RÜSSELHEIM De Westduitse Opel- fabriek dochter van General Motors of America gaat volgende maand de produktie een week stilleggen. De maat schappij doet dit wegens de aanhouden de geringe autoverkoop, vooral in de middenklasse. De (kleine) Kadett heeft zijn plaats in de teruglopende markt weten te behouden, aldus Opel. (Van een bijzondere correspondent) NEW YORK Voorspellingen door president Johnsons economische advi seurs in januari, dat de economie van de Verenigde Staten reeds in de tweede helft van dit jaar haar gezondheid zou terugkrijgen, schijnen uit te komen. Aanwijzingen hiervoor zijn: 1Een opleving van de vraag naar auto's, huishoudelijke apparaten en meubi lair na een slecht eerste halfjaar. 2. Een verwachte stijging van het bruto nationaal produkt van 15 miljoen dollar in het derde kwartaal en een spong van 20 miljoen dollar of meer in de laatste drie maanden van dit jaar. Daarmede zal de groei drie- tot vier maal zo groot zijn als in het eerste kwartaal. Toen was er eigenlijk hele maal geen groei, alleen maar stijgende prijzen. Zakenlieden schijnen er nu veel voor te voelen de economen gelijk te geven. Zij bereiden zich voor op een nieuwe golf van activiteit, voorafge gaan door een stroom van leningen van het bedrijfsleven. Gelijk hiermee is hun vertrouwen in de regering terugge keerd. De automobielindustrie, die gewoon lijk wordt beschouwd als de gevoelig ste conjuncturele barometer, staat er gunstig voor. De grote voorraden zijn al teruggelopen en voor het derde kwartaal wordt een produktieverhoging van 11 pet. verwacht. Een stijging van de produktie op jaarbasis van 8,5 tot misschien 9 miljoen auto's zit er vol gens sommige deskundigen in. Ondanks de sombere voorspellingen eerder dit jaar kan de totale produktie van auto's en vrachtwagens in de Ver enigde Staten derhalve in 1967 op tien miljoen komen. Hoewel dit cijfer bene den de record-produktie van de twee voorafgaande jaren ligt, zou 1967 zo toch nog een heel goed jaar worden. De staalindustrie is van plan de in vesteringen dit jaar 6 pet. boven het record-niveau van 1966 te brengen. Door het weer invoeren van de 7 pet. investeringsaftrek en het toestaan van versnelde afschrijvingen kunnen de in vesteringen zelfs nog hoger worden, on danks de stijgende importen van goed koop staal, die in de eerste vier maan den 20 pet. boven die van dezelfde pe riode van vorig jaar lagen. De heer Joseph L. Block, president van de Inland Steel Company, voorspel- Is De Gaulle seniel? Een „ja" als antwoord op deze vraag, die miljoenen zich gisteren vroeg of laat zullen hebben gesteld, zou de ge makkelijke verklaring zijn van de onge looflijke eenmansvertoning van de Franse president in Canada. Het roepen van „Leve het vrije Que bec, leve Frans Canada" door een staatshoofd te gast bij de Canadese re gering, en nog wel door het staatshoofd van een beschaafd land als Frankrijk, is zo grof, zo gevaarlijk en zulk een ernstige schending van de internationa le gedragsregels, dat men het nauwe lijks anders zou kunnen zien dan als een tijdelijke verminderde toerekenings vatbaarheid. Ging het niet om de Franse president dan schopte men de zondaar linea rec ta het land uit. Ging het niet om Charles de Gaulle, dan zou men het de oude man hoofd schuddend vergeven en hem uit de cir culatie nemen. Helaas, het antwoord op de vraag: „Is De Gaulle seniel?" kan niet „ja" lui den, noch kunnen vermoeidheid, impro visatie of andere omstandigheden een afdoende verklaring geven voor De Gaulles escapade. Want hoewel De Gaulles beslissingen en daden al jaren lang en tot nu toe een beeld van eigen zinnigheid vertonen, maken zij niet de indruk van ondoordacht te zijn. Neen, de extreme uiting van de Fran se president die herinneringen oproept aan de indertijd door Hitier gebreukte opzwiepingsmethoden, past geheel in de structuur die zo oud ie als De Gaulle en die dag in dag uit in Europa de rede lijkheid in de weg staat. Laten we ons voor ogen houden wat deze Charles de Gaulle in zijn mémoi res, vele jaren geleden en in alle rpst schreef, niet op één pagina, maar op vele. Het vertrekpunt van zijn gdach- ten, zo verbijsterend neergelegd in de volgende zinnen, houdt alle kiemen in zich voor ontsporingen als in Canada. „Van kindsbeen af heb ik mij om trent La France een bepaald denkbeeld gevormd. Hiervoor word ik geïnspi reerd, zowel door mijn gevoel al door mijn verstand. De gevoelsmens in mij stelt zich haar vokomen natuurlijk voor als de prinses uit de sprookjes of als de madonna der fresco's op de muren, gewijd aan een zeer verheven en uitzon derlijk bestaan." „Instinctmatig heb ik de indruk, dat de voorzieningheid La France heeft ge schapen voor volmaakte successen of weergaloze rampen." „Maar ook de positieve kant van mijn geest overtuigt mij ervan dat La Fran ce wezenlijk zichzelf slechts is op het eerste plan..." „Kortom, La France kan naar mijn mening La France niet zijn zonder de „Grandeur"." Nu, zoveel jaren later zegt hij in Quebec tot het „stukje van het Franse volk in Canada": „Op het gebied van het denken, de cultuur en de wetenschap aanvaardt gij niet langer het overwicht van in vloeden die u vreemd zijn. U moet uw eigen elites, universiteiten en laborato ria hebben. Gij wilt niet zoals vroeger de rol spelen van hulptroepen, maar gij wilt scheppers en leiders zijn." Is het dan niet net of hij in één ruk heeft verder geschreven aan de geci teerde inleiding van zijn memoires? Zijn zijn geëmotioneerde uitroepen over Frans Canada, de bevrijding en over neemde invloeden op elementen uitzon derlijk, ondoordacht te noemen? Neen, De Gaulle heeft in Quebec zijn ware gezicht in alle scherpte laten zien. Het gezicht van de profeet en leider van de Franse Grandeur, van een man aan wie de wereld die zich buiten de Franse grenzen blijkt te bevinden heel wat verschuldigd is omdat het belang van Frankrijk zo fervent en dikwijls zo deskundig door De Gaulle gediend vaak parallel liep met belangen van an deren. Het incident van Quebec is, wanneer men het niet anders dan door De Gaul les structuur poogt te verklaren, één van een bijna eindeloze reeks waar schuwingen aan allen die samenwerken met Frankrijk. Bij De Gaulle is er nim mer iets nieuws onder de zon; naast „La France" is daar immers geen plaats voor-. ISTANBOEL Een beeld van de be groeting van Paus Paul us VI door de 81-jarige patriarch Athenagoras van Constantinopel op het vliegveld van lstanboel De Paus is vandaag voor een tweedaags bezoek in Turkije aange komen. LONDEN. De Britse minister voor Sociale Zaken Margaret Herbison is gisteren afgetreden uit protest tegen het binnenlands beleid van premier Wilson. De 60-jarige mej. Herbison is een dapper voorvechtster van de Britse welvaartstaat zoals die werd opgezet door de eerste Labour-regering, waar van ze ook deel uitmaakte. Haar aftreden volgt op een felle strijd binnen de regering, waarbij minister van Financiën Callaghan bezuinigingen in het binnenland van 4 tot 5 miljard gulden per jaar vroeg met het oog op de hachelijke economische toestand Een groot deel hiervan zou uit de so ciale voorzieningen hebben moeten ko men. Minister van Onderwijs Anthony Crossland, wiens departement ook door de bezuinigingen zou zijn getroffen leidde de oppositie tegen Callaghan Mej. Herbison wordt opgevolgd door mevr. Judith Hart (42), die sinds 1966 staatssecretares is van Gemenebestza ken. Zij is sociologe en heeft twee zo nen. Haar functie op het departement van Gemenebestzaken zal worden ovegeno- men door Lord Shepeherd (48), de so cialistische fractievoorzitter in het Ho gerhuis. de kortgeleden, dat de leveringen van United States Steel dit jaar op 84 mil joen ton zullen komen. Dat is wel min der dan de negentig miljoen ton van 1966, maar meer dan in de beide voor gaande jaren. Van de bouwactiviteit wordt ln het tweede halfjaar ook een opleving verwacht, hoewel evenals in de auto mobielindustrie de groeivooruitzichten vergezeld gaan van waarschuwingen over hogere prijzen. De regering heeft getracht de bouwactiviteit gaande te houden door de rentetarieven naar be neden te „praten". Dit is bereikt door de aankoop van langlopende obligaties op de open markt. De beleggers zijn voor deze pa pieren evenwel niet erg enthousiast na waarschuwingen van de regering over inflatie in de afgelopen zes maan den. De Verenigde Staten hebben in het verleden een benijdenswaardig record in handen gekregen, wat het vermijden van inflatie betreft. Maar de prijs die daarvoor werd betaald, was zeer hoog, want in 1961 was het aantal werklozen gestegen tot 7 pet. van de werkende bevolking. Naar Europese maatstaven uit die tijd was dat uitzonderlijk veel. In de afgelopen jaren hebben een combinatie van economische politiek volgens het systeem Keynes en de oor log in Viëtnam de werkloosheid bene den Europees niveau gebracht. Bij bui tensporige eisen van de oorlogsecono mie bestaat echter het vooruitzicht op een inflatie door stijgende loonkosten. Deze inflatie zal zich volgens Euro pees patroon ontwikkelen, want de stij ging van het bruto nationaal produkt moet dan komen uit een hogere pro- duktiviteit of een toeneming van het aantal gewerkte uren per man. Het mi nisterie van Economische Zaken ver wacht op deze basis een groei van 4 pet. per jaar, waarvan 2,7 pet. door de verhoogde produktiviteit en de rest door een stijging van het aantal man uren als gevolg van de groei van de werkende bevolkipg. Bij een geschatte bevolkingsgroei van IV2 pet. per jaar komt de werke lijke stijging van het bruto nationaal produkt uit op 2V« pet. per hoofd van de bevolking. (Van onze correspondent). LONDEN. Notulen van een verga dering over Rhodesië van het Britse kabinet onder leiding van premier Wil son zijn in handen gekomen van de Rhodesische regering. Ook met andere geheime documenten inzake Rhodesië is dat het geval. Dit blijkt uit een kort proces dat gisteren in Londen is ge voerd, waarb(j een agent van de Rhode sische en Zuidafrikaanse geheime dienst tot vijf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Zijn vriendin, van wie hij de documenten kreeg, een ste notypiste bij het secretariaat van het Britse kabinet, kreeg zes maanden. Het ging in deze zaak om de twin tigjarige knappe Helen Mary Keenan, die tot 25 mei bij het secretariaat van het kabinet heeft gewerkt. Op die dag werd ze gearresteerd wegens zeven overtredingen van de wet op de staats geheimen. Ook haar vriend van 29 jaar, de op zichter Norman „Blackie" Blackburn, werd die dag door rechercheurs van de Special Branch van Scotland Yard in gerekend. De Special Branch heeft on der andere tot taak om spionnen te ont maskeren. Het tweetal, dat volledig be kende, woonde vlak bij elkaar op ka mers in het Londense Earls Court. De notulen van de kabinetsvergade ring die Blackburn in handen kreeg dank zij zijn vriendin hadden betrek king op een bespreking over de toe komstige politiek van Engeland inzake Rhodesië. Voor de Rhodesische regering heeft Blackburn in Londen ook gegevens ver zameld over allerlei Afrikaanse natio nalistische organisaties. Toen hij werd gearresteerd werkte hij vooral voor Zuid-Afrika. In Engeland kreeg hij 1025 gulden per maand plus onkosten voor zijn spionagewerk. Nadat Blackburn vijf jaar bij de Britse marine had gediend, ging hij voor enige tijd naar Rhodesië en Zam bia. In Salisbury raakte hij bevriend met een lid van de Rhodesische gehei me dienst. Die haalde hem over om er ook voor te gaan werken. BRUSSEL Mevr. Tsjombe is gis termiddag uit Brussel naar New York vertrokken. Zij hoopt er gehoord te worden door de VN-commissie voor de rechten van de mens in verband met de mogelijke uitlevering van haar echt- doaf Algcvië aan Kongo.

De Vallei | 1967 | | pagina 6