Veenendaals dagblad Kabinet bleef hele nacht op Uittocht beledigde president Rassenonlusten nemen aj Buiten Franse pers niet blij met uitlatingen Verpleging en pas na jaar in de wet Rijk bespaart nog f 91 miljoen WL (lijnde J WBtsm MB Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Lid van Canadese delegatie veroorzaakt incident Vader en kind verdronken in de IJssel Veel zon VERDRIETIG NEGERJONGETJE GROOTOPPERHOOFD IS ZIEK PARIJS HAD MOEITE MET VREEMD VVR VAN AANKOMST Politie en nationale garde blijven waakzaam Gevlucht in plastic bootje Queen Mary wordt museum IJSDRONKEN Levende illuminatie Cambridge L ARIJS - President Charles de Gaulle is hedenmorgen vroeg van zijn omstreden officiële bezoek aan Canada in de Franse hoofdstad teruggekeerd. Hij lachte stralend toen hij uit het vliegtuig staptè en was kennelijk vol zelf vertrouwen. De Gaulle, die Canada voortijdig verliet als gevolg van de officiële kritiek op zijn opmerkingen ten gunste van het separatisme der Frans-Canadezen, werd begroet door premier Georges Pompidou, één van de 17 Franse minis ters, die waren opgebleven om De Gaulle in de vroege ochtend te kunnen begroeten. Hij kwam aan in zwoel weer na een zware hittegolf. KRITIEK IJZIG AANSLAG OUD-MINISTER VELDKAMPS IDEE VAN DE HAND GEWEZEN ADVIEZEN PREMIE Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaaf, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 27 JULI I967 4le JAARGANG DE GAULLE WEER THUIS DETROIT Het driejarige negerjongetje Thomas Allen staat tussen dé ruïnes van zijn afgebrande huis, nadat dit een prooi is geworden van woestelingen. Thomas en zijn moeder verblijven nu in een tehuis, waarvan er speciaal voor dit doel zeven zijn ingericht. DETROIT Tanks en troepen hebben woensdagavond in Detroit-West ogen schijnlijk rust gebracht. Na het invallen van de duisternis was het op de vierde dag van de ergste rassenexplosie in de jonge geschiedenis van de stad met 1,7 miljoen inwoners bijzonder stil. Zo nu en dan werd de stilte echter verbroken door het vuren van sluipschut ters, dat dan beantwoord werd door soldaten en politiemannen. Maar na 21 uur, toen de avondklok begon, waren de straten verlaten. Alleen politie en leger patrouileerden met gedoofde lichten. f^een lichtspel in de zachte zomer- avond is zo charmant en myste rieus als de in koud-groene gloor ont stoken miniatuur-lampions van de glimwormen. Nog mooier zou het we zen, indien we er ons aan konden ge wennen deze kevers (het zijn in 't geheel geen „wormen") Johanneske- vertjes te noemen, want we zien hun schijnsel pas in mid-zomer St. Jan en ook verkregen zij hun lampje van de apostel, nadat deze, volgens een oud verhaal, zulk een, tot dusver niet-lichtend schepsel, in zijn gewijde hand nam, om het voor vertreden door een ruwe mensenvoet te bewa ren. Hoe het zij, die glimwormen vor men een wondere fascinerende fami lie; de seksen trekken elkaar door hun lampen aan, waarbij het vleugelloze, op een platte larf lijkende wijfje tus sen gras en kruid zit en het manne tje rondvliegt. Nog altoos wist de we tenschap het geheim van dit lichtge vende vermogen niet te ontsluieren; wel is bekend, dat 't voortkomt uit de stoffen luciferine en luciferase. In het mooie werk „Insecten" moet prof. dr. J. Wilcke met spijt verklaren, dat de mens er nooit in is geslaagd zo eco nomise h en met zo weinig warmteont wikkeling licht te produceren. Kon men de glimwormen de kunst afkij ken, dan zou dit een revolutie beteke nen op het gebied onzer lichtvoor ziening, want hun bescheiden aureool bezit een nuttig effect van minstens 98 procent. Me dunkt dat Philips er nog lang aan kan dokteren, vóór hij het zover heeft gebracht als ons sim pele torretje in de stille zomeravond. ifjuli '67 A. B. WIGMAN M Plunderaars zijn woensdagavond door Manhattan's deftigste winkelwijk getrokken. Aan Fifth Avenue en Madi son Avenue werden ruiten ingegooid en werd wfnkelwaar meegenomen. De ben de telde volgens de politie 'n man of veertig. Negers holden door de straten, waar zij de voorbijgangers verrasten terwijl politie-auto's met werkende zwaailich ten en sirenes onmiddellijk in actie kwamen. Kort na middernacht deelde de politie mee, dat zeven arrestaties waren verricht. Na door jonge negers met stenen en flessen te zijn bekogeld zijn manschap pen van de nationale garde de neger- wijk van Cambridge binnengetrokken. De garde gebruikte traangas om een menigte van circa 300 personen te ver spreiden. Niemand werd gewond. Nadat groepen jonge negers stenen gooiend door de stad begonnen te trek ken, zijn alle politiemannen van Cincin nati in dienst geroepen. De moeilijkhe den woedden vooral in de negerwijk Avondale, waar ook in juni ernstige relletjes hebben plaatsgehad. Enkele personen onder wie een brandweerman zijn gewond. Tot dusverre zijn geen ar restaties verricht. Woensdagavond laat heeft de burge meester voor een groot deel van Phoe nix de noodtoestand afgekondigd. In het hart van de negerwijk van San Francisco zijn in een supermarket drie benzinebommen geworpen. Om te voorkomen, dat de moeilijkheden zich uitbreidden, is de algemene alarmtoe stand afgekondigd. In het gebouw ont stond een brandje, dat vrijwel onmid dellijk kon worden geblust. LIGNANO SABBIADORO Een Italiaans pleziervaartuig heeft in de Golf van Triëst een Tsjechisch echtpaar en dochtertje opgepikt uit een kleine plastic boot, waarmee zij van Zuid- Slavië naar Italië wilden vluchten. Het gezin heeft in Italië politiek asiel aangevraagd. De 76 jaar oude De Gaulle, die er vermoeid maar gelukkig uitzag, schud de zijn ministers en de andere aanwe zige functionarissen hartelijk de hand. Daarbij waren een vertegenwoordiger van de Canadese ambassade en een functionaris van „Quebec Huis", een quasi-diplomatieke legatie der Canade se provincie te Parijs. In tegenstelling tot De Gaulle toonden sommige minsters een ernstig gezicht. Bij aankomst op het vliegveld deed zich een klein incident voor. Een onbe kende had zich bij de wachtende mi nisters gevoegd, maar moest zihc van een militaire attach éverwijderen. Bij navraag bleek dat het een lid van de Canadese delegatie bleek te zijn. Nadat de handen waren geschud riep De Gaulle zijn ministers bijeen in het uiteinde van de ontvangstsalon op het vliegveld. Daar spraken zij de hoof den bijeengestoken, ongeveer vijf minu ten met elkaar. Enkele keren weerklonk een daverend gelach. Een dergelijk ge sprek volgt meestal op de terukeer van De Gaulle van een buitenlands bezoek. Ditmaal was het gesprek echter onge woon lang en levendig. Niemand kon zich overigens herinneren, dat De Gaul le ooit op zo'n vreemd uur was terugge keerd van een dergelijke reis. Na het gesprek vertrok het gehele gezelschap per auto naar het Elysée de ambtswoning van de president. Hoewel er ogenschijnlijk eenheid heerst blijft de kritiek van de pers op De Gaulle onverminderd voortduren. Het conservatieve dagblad Aurore schrijft: „De grote vriendschapsreis is in een ongekende mislukking geëin digd." De doorgaans Gaullistische Figaro meent: „Er zal geen einde komen aan de vragen en repercussies na deze zeer ernstige diplomatieke mislukking..." En de onafhankelijke Paris Jour merkt op: „De houding van generaal De Gaulle wordt, zelfs voor hen die hem sinds 1958 hebben gesteund, steeds min der begrijpelijk". De Gaulle stapte gisteravond niet in de trein naar Ottawa, zoals in het pro gramma was voorzien, maar in een door hem gecharterd vliegtuig naar Parijs. Hij gaf geen toelichting op zijn besluit. Vermoedelijk voelde hij zich be ledigd door een verklaring van pre mier Pearson, die De Gaulle's toe- HEERDE De 33-jarige Olster groothandelaar A. H. M. Jansen en diens vijfjarige dochter Monica zijn woensdagmorgen omstreeks elf uur in de IJssel bij Wapenveld verdronken. De man, die met zijn gezin kampeerde op de camping Westra aan de Werver- dijk onder Wapenveld, was met een po lyester-bootje de IJssel opgegaan, sa men met een dienstmeisje, Elly Olster uit Wijhe, en drie eigen kinderen en een vriendje. Op een gegeven moment werd het dienstmeisje Elly bang en sprong zij de boot uit. Toen het meisje aan de ach terkant probeerde weer in de boot te klauteren, sloeg deze om, waardoor al len in het sterk stromende water te recht kwamen. Het meisje wist drie kinderen vast. te grijpen en de heer Jansen ontfermde zich over zijzn vijf-jarig dochtertje. Spoedig kreeg het dienstmeisje hulp van de heer Van Duurse uit Zwolle en me vrouw IJsink uit Wijhe, die het tafereel vanaf de kant zagen, twee kinderen overnamen en veilig aan de wal wisten te brengen. De redding kwam te laat voor de heer Jansen, die tevergeefs trachtte met zijn dochtertje aan de wal te komen. Beiden verdwenen onder water. De politie heeft de hele dag gedregd, maar vanmorgen waren de lichamen nog niet gevonden. Door medekampeer- ders was de heer Jansen reeds herhaal de malen gewaarschuwd zich niet met het wankele bootje met zo veel inzit tenden op de IJssel te wagen. spraak in Montreal „onaanvaardbaar" had genoemd. Het besluit van de Fran se president is zonder precedent. Hij is naar zijn land teruggekeerd, zonder dat hij zijn opwachting bij de Canadese re- gerig heeft gemaakt. Overigens zou hem een bijzonder ijzige ontvangst in Ottawa hebben ge wacht als hij daarheen zou zijn ge gaan. De Canadese regering ls bijzon der gebelgd over zijn toespraak maan dagavond op het balkon van het stad huis in Montreal, die hij besloot met de strijdkreet van de separatistische bewe ging in Quebec: „Lang leve het vrije Quebec". Voor de Canadese regering kwam het besluit van de Franse president niet on verwacht. Premiei. Pearson reageerde met een koele verklaring a aai In hij op merkte dat hij begrip had voor de wijzi ging in de plannen van de president, maar dat de omstandigheden die daar toe hebben geleid niet door de Canade se regering zijn veroorzaakt. Terwijl de president gisteravond zijn koffers pakte was de Canadese politie nog druk bezig aan een onderzoek van een vermoedelijke aanslag op het leven van De Gaulle. Het ging om de vondst van een kogelgat in de muur van het stadhuis van Montreal, vlak bij de plaats waar De Gaulle maandag zijn re de had gehouden. De kogel had ook een ruit verbrijzeld. Volgens een Cana dese krant was de kogel afgevuurd tij dens de toespraak van het Franse staatshoofd. President en mevrouw De Gaulle brachten gisteravond te Montreal een laatste afscheidsgroet, alvorens het straalvliegtuig te betreden voor de vervroegde terugreis naar Parijs. LONDEN Het passagiersschip Queen Mary zal aan de stad Long- beach, Californië, verkocht worden voor gebruik als maritiem museum en hotel. De leider van de Bosnegerstam der Saramacaners in de Surinaam se binnenlanden, het 77-jarige groot opperhoofd Aboikoni, is gisteren in ons land aangekomen. Hij zal in het Academisch Ziekenhuis in Groningen worden behandeld door de neuroloog prof. J. Drooglever Fortuyn. Het grootopperhoofd wordt vergezeld door zijn twintigjarige zoon Michel (links op de foto). Aboikoni werd op Schip hol in een rolstoel naar een auto gereden. CATANIA In de Siciliaanse plaats Caltagirone, dichtbij Catania, zijn 33 personen in ernstige staat van dron kenschap geraakt door het eten van bedorven ijs. Onder de „misbruikers" waren 18 kinderen. De zaak waar het ijs vandaan kwam is gesloten. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het opnieuw uitkammen van de begroting 1967 waartoe de rege ring onlangs is overgegaan heeft een besparing op de uitgaven van 91 miljoen gulden opgeleverd. Daarvan valt 6,6 miljoen gulden onder de categorie „mee vallers". Per departement bedroeg de bezuiniging: algemene zaken: vier miljoen (beper king investering civiele verdediging); justitie: twee miljoen (bouwsubsidies; kin derbescherming en psychopatenzorg), binnenlandse zaken: elf miljoen (uitstel ziektekostenverzekering ambtenaren), onderwijs en wetenschappen: vijf miljoen, financiën: 3,3 miljoen, defensie: vijf miljoen (aanschaffing groot materieel voor de drie krijgsmachtonderdelen), volkshuisvesting: 21,2 miljoen, verkeer en water staat: 12,6 miljoen, economische zaken: 3,4 miljoen, landbouw en visserij: 13 mil joen (waarvan 6,5 miljoen verlaging van subsidie op broodgraan met 2,75 gulden per honderd kilo in juli), sociale zaken en volksgezondheid: 6 miljoen, c., r„ en m.: 4,5 miljoen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De regering heeft besloten om de verpleging in het zieken huis en de geneeskundige hulp door specialisten in ziekenhuizen de zogehe ten kiinisch-specialistische behandelingen pas na één jaar in de wet op de zware geneeskundige risico's onder te brengen. Daarmee komt de regering tegemoet aan de verlangens van de particuliere verzekeringsmaatschappijen. Minis ter Veldkamp had op de valreep van de regeringsperiode van het kabinet- Zijlstra de twee soorten hulp nog on middellijk in de wet willen brengen. De regering is bij haar beslissing zo blijkt uit een vierde nota van wijzi gingen - voor een belangrijk deel af gegaan op de adviezen van de Sociaal- Economische Raad en de landelijke specialistenvereniging. Zij vindt dat de argumenten van de commissie sociale verzekeringen uit de SER in vele op zichten hout snijdt en dat het voorstel in de nota-Veldkamp diep kan ingrij pen in het verzekeren van de genees kundige verzorging. De regering hoopt, nu de werking van het wetsontwerp tot de oorspronke lijke opzet is teruggebracht, dat de ver dere afwikkeling van het voorstel spoe dig kan geschieden. De regering zegt ook dat het met het oog op de toestand van 's rijks schatkist niet mogelijk is om een groter bedrag dan 75 miljoen gulden aanvullende bijdrage in de ver zekering te storten. De aanpassing van de rijksbijdrage *»an de loonontwikkeling zal pas ingaan op 1 januari 1972. Het tekort in de fi nanciering kan slechts worden opgevan gen door het heffen van premie van de verzekerden. De regering is dat ook van plan. Zij meent voorshands de. or de van grootte van het premiepercenta ge op 0,2 procent te kunnen ramen. M „Eigenlijk zou ik een bunker van mijn kiosk moeten maken", zei Gijs Bakkenes uit Renswoude ons gisteren. Hij en zijn collega Vink hebben in de loop der jaren al veelvuldig (onge wenst) bezoek ontvangen van inbre kers, die het voor cd op ijs, snoep en sigaretten hebben gemunt. In Veenendaal trad voor het eerst het kindercircus ,,'t Kraaiennest" op. Achthonderd kinderen waren er met veel plezier getuigen van. M De politie in Opheusden kent de „weelde" van een eigen bureau nog steeds niet. Nu echter schijnt er iets in de lucht te hangen Vandaar onze vraag: „Krijgt Opheusden een eigen politiebureau?" M Leersum's Belang wil de vleugels uitslaan. In Leersum is men ook druk bezig met de voorbereidingen voor het bloemencorso. pussen een gebied van hoge lucht- druk, dat zich uitstrekt van de Azoren over Frankrijk tot Midden- Europa, en een diepe depressie bij IJsland wordt een zuidelijke tot zuid westelijke stroming in stand ge houden. In grote delen van West- Europa komen daarbij zonnige perio den voor, waarbij de temperaturen tot boven de 25 graden stijgen. Een zwak front, dat de scheiding vormt met koelere lucht van de Oceaan, lag vanochtend boven Mid- den-Engeland en verplaatst zich ge leidelijk in oostelijke richting. In ons land kan dit front tijdelijk wolken velden brengen, maar in de loop van vrijdag zullen deze grotendeels weer oplossen en zullen de zonnige perio den overheersen. De temperaturen kunnen hierbij in het binnenland op nieuw oplopen tot boven de 25 graden. Een nieuwe storing, die vandaag boven Noord-Amerika lag, trekt met de westelijke bovenstroming naar de Oceaan, maar zal morgen nog geen invloed uitoefenen op het weer in ons land.

De Vallei | 1967 | | pagina 1