Forellen kampioen door ruime overwinning op De Fuut Bloemencorso in Leersum wordt groots LEERSUMS BELANG IN 'T NIEUW In oktober eerste openbare meeting Kindercircus maakte in Veenendaal goed debuut Burgerlijke stand Rhenen Vreugdedoop in de Rijn Goede beurt van V. V. V. Waterpolokanon Piet de Zwarte op schot Doortastend Zonder score WE WILLEN DE VERSNIPPERING TEGENGAAN ElV DE KRACHTEN BUNDELEN LEERSUM - l\a vele maanden van voorbereiding is het definitief; de vereniging Leersums Belangtot op heden uitsluitend op politiek terrein actief gaat de vleugels uitslaan en wil uitgroeien tot een massale verenigingdie op vele terreinen actief zal zijn. ^Leersums Belang wil in de dorpsgemeenschap een levend begrip wordenzo lichtte de heer H. A. Kroes een van de bestuursledentoe. In oktober zal er een openbare bijeenkomst worden belegdtijdens welke de nieuwe vereniging Leersums Belang de kaarten op tafel legt. OPTIMISTISCH DONDERDAG 27 JULI 1967 RHENEN In het natuurbad „Ouwe hand'' op de Grebbeberg werd gister avond de kampioenswedstrijd Forellen- De Fuut (Maarssen) gespeeld, die door Forellen met 3-0 werd gewonnen. Voor deze drie doelpunten zorgde Piet de Zwarte, het speciaal voor deze gelegen heid uit Amsterdam overgekomen „wa terpolokanon" .Daarmee heeft hij zijn vereniging naar het kampioenschap vierdeklas van de zwembond geschoten. Aan het begin van de competitie dacht iedereen met angst in het waterpolo- hart aan het einde van de zomer. Zou De Forellen zijn plaatsje in de vierde klas-bond kunnen handhaven? De gele deren waren hier en daar wat uitge dund en op behoorlijke reserves kon men feitelijk niet meer teruggrijpen. „Ik heb het niet durven dromen", zei Forellen-voorzitter A. J. Bovenschen na afloop van de spannende wedstrijd. „Een prognose voor de komende pro motiewedstrijden durf ik echt niet te geven. Ik geloof echter wel, dat het voor het eerste zevental beter zou zijn, als het nog een jaartje in de vierde klas blijft uitkomen. Maar de tijd zal het le ren". Voor bijzonder veel toeschouwers le verde Forellen al in de eerste spelpe- riode een uitputtingsslag. Het zevental was veel beweeglijker dan dat van De Fuut. Er werd veel meer en sneller ge zwommen. Dat de eindscore al was be reikt na de tweede speeltijd vormt het bewijs, dat De Fuut toen al totaal over zwommen was. Forellen deed het in de beide laatste perioden wat kalmer aan en De Fuut had geen kracht meer om terug te komen. De. zwemmers uit Maarssen kregen echter evenveel kan sen als de jongens van de Grebbeberg. Wanneer De Fuut had gewonnen, was de titel naar Maarssen verhuisd. Welis waar was een gelijk spel voor Forellen voldoende geweest, maar met deze gran dioze overwinning, hebben de Rhenense heren bewezen het kampioenschap ten volle te hebben verdiend. Piet de Zwar te heeft een bijzonder groot aandeel ge had in het eindresultaat. Dank zij prachtig opzwemmen van Hans de Jong kwam Forellen aan de leiding. Hans de Jong plaatste de bal dwars over het veld naar Piet de Zwar te, die met een keihard schot de Fuut doelman voor de eerste maal het nakij ken bezorgde (1-0). Met deze stand brak het einde aan van de eerste spelperiode. Door bijzonder snel reageren van P. de Zwarte aan het begin van de twee de speeltijd zag hij kans de bal uit han- dn van de Fuut-keeper te futselen en de stand was tot grote verrassing van vriend en vijand 2-0. Een applaus van het publiek was zijn beloning voor dit doortastend stukje waterpolo. Aart Timmerman werd daarna tussen twee Fuut-spelers gemangeld. Hij kreeg een straf worp toegewezen, die door P. de Zwarte werd genomen, niemand twijfelde aan het resultaat van zijn vas te schot. De stand werd 3-0. Forellen bleef ook na dit derde doel punt op de speelhelft van De Fuut, maar ging het nu wat kalmer aan doen. De eerste aanval van enige betekenis van de gasten kwam in deze speelperio de. Maar onnauwkeurig schieten was er de oorzaak van, dat de bal over de lat ging. Een wat méér gericht schot werd door doelman Aalten corner ge werkt. Maar de corner zelf werd niet door De Fuut-aanval benut. Doelman Aalten kon de bal wegwerken. Met De Fuut in de aanval kwam het einde van de tweede speelhelft. Eigenlijk was de beslissing toen al gevallen. De Forellen werden vanaf de kant al aangemoedigd met uitroepen als „hup kampioenen!" De beide laatste speeltijden van elk vier minuten verliepen zonder sco re. De gasten beperkten zich tot het af geven van verre schoten op hun ver vooruit geschoven middenvoor. Deze werd echter zo zwaar afgedekt door Dick Jansen, dat de man geen schijn van kans kreeg en de ballen, die hij nog weg kon werken, een gemakkelij ke prooi werden voor doelman Aal ten. Een ogenblik nog dachten we dat Wim Brouwers en André de Kruyf de voorsprong verder zouden opvoeren, maar de Fuut-verdediging was er bij om door zwaar hinderen schieten te beletten. Tegen het einde van de kampioens wedstrijd kregen beide ploegen te kampen met moeheid, maar Forellen bleef de toon aangeven. En met de kampioenen in de aanval kwam dan tenslotte het einde. De Fuut had geen fut meer kunnen opbrengen om de eer te redden. Het bleef 3-0 in het voordeel van Forellen, dat in kampioensstem ming het water verliet. Nadat clubtrainer Ton van Dijk „in de plons" was gegooid, feliciteerde als eerste Forellen-voorzitter A. J. Boven- RHENEN De heer P. van Thuyl, vurig „F or ellen"-supporter, die gisteravond tijdens de kampioenswedstrijd van zijn ploeg als V.V.V.-afgevaardigde de nachtelijke Rijnvaart bij moest wonen, heeft na afloop van de tocht waar schijnlijk voor de eerste maal in zijn leven een vreugdedoop ondergaan. Het kampioenszevental stond hun supporter tegen middernacht op de aanlegsteiger op te wachten om hem vervolgéhs kennis te laten maken met het Rijnwater. Op de foto de heer Van Thuyl en badmeester Tom van Dijk in „Forellenkringen" respec tievelijk „Moby-Dick" en „badbeer" gezamenlijk tussen de wal en het schip. Voorzitter P. J. Bovenscheen felici teert de kampioensploeg van de „Forellen" en biedt namens het be stuur bloemen aan. schen de complete ploeg door namens bestuur en leden bloemen aan te bie den. De Fuut bleef niet acher. Ook uit het kamp van de sportieve tegenstan ders kwamen de gelukwensen binnen. De beide ploegen en de besturen met aanhang dronken na afloop op de terrassen van „De Koningstafel" een welverdiend kampioenspilsje. Forellen zal nu promotiewedstrijden moeten spelen voor een plaats in de derde klasse van de zwembond. Piet de Zwarte, die aan het CIOS studeert voor sportleraar, gaat de vereniging verlaten. Hij heeft al overschrijving aangevraagd naar APZC te Amers foort. Dit betekent voor de Rhenense zwemclub een zwaar verlies. Het lijkt beter dat Forellen nog een jaartje vierde klasser blijft. Ook het vertrek van Eep Landman blijft zich nog steeds wreken. De Forellen-ploeg van gister avond heeft echter getoond de beste te zijn en de kampioenstitel volledig te hebben verdiend. Het is een waardi ge afsluiting geworden van de compe titie. Komende vrijdagavond wordt in het kader van de VVV-evenementen een toernooi georganiseerd in natuur bad „Ouwehand" waaraan wordt deelgenomen door de kampioenen en verder door Pluvius (Nijmegen), VZC (Veenendaal) en Polar Bears (Ede). Het belooft een interessante ontmoeting te worden. LEERSUM Het vijftiende bloe mencorso te Leersum, dat wordt ge houden op zaterdagmiddag 19 augus tus, is groter van opzet dan in voor gaande jaren. Voor het versieren van de praalwagens worden deze keer 200.000 dahlia's gebruikt, dat is meer dan tweemaal zoveel als ooit het ge val was. Er komen ongeveer 30 wagens, waarvan de helft praalwagens. Op één van de praalwagens zal de pas uitgeroepen „Naaldprinses" zijn ge zeten. Zij woont in Leersum en kreeg deze titel, omdat op een concours in Duitsland bleek, dat zij de beste eigen gemaakte kleding droeg. De stoet wordt opgeluisterd door 7 muziekkorp sen, w.o. het bekende 60 man ster ke showkorps van de Shell te Den Haag. De route is 5 km lang en ligt weer door het noordelijke gedeelte van het dorp. Zoals in Leersum gebruikelijk, mag de route slechts betredep worden te gen betaling van een toegangsprijs. Teneinde aan hiertegen gerezen be zwaren tegemoet te komen, worden kinderen beneden 15 jaar deze keer gratis toegelaten, de anderen betalen f 1,entree. De wagens zijn vanaf 13.00 uur te bezichtigen, de stoet ver trekt om 15.00 uur. 's Avonds is een nieuwe attraktie toegevoegd: om 21.30 uur vuurwerk bij de school met de Bijbel. Alle deelnemende verenigingen zijn nu al druk in de weer om met een zo fraai mogelijke wagen te voor schijn te komen. Er zijn al veel ont werpen gemaakt. De wagenbouwers zijn erg geheimzinnig met hun plan. Niemand weet zogenaamd nog niet wat het dit jaar wordt. Onderling wordt een soort koude oorlog gevoerd Dit jaar worden tenminste weer 14 praalwagens aan de start op de Lom boklaan verwacht. Naast dit grote aantal praalwagens doen ook nog een 16-tal luxe wagens mee. De accordeonvereniging „Crescen do" kweekt zelf dahlia's op een ter rein aan de Wildbaan en op een stuk grond achter het huis van G. Putman Ook de vrijwillige brandweer doet mee aan de eigen teelt van de dah lia's. Natuurlijk voorziet dit niet in de totale behoefte. Voor alle praalwagens zijn ongeveer 150.000 bloemen nodig. Zeven muziekkorpsen uit omliggen de plaatsen zullen dit bloemenfestijn opluisteren. Het zijn: E.M.M. uit Leersum, Ons Genoegen uit Amerongen, Ons Genoegen uit Rhenen, Excelsior uit Cothen, Cecilia uit Venendaal, het Tamboers- en Pij perskorps uit Maarn en de Jeugdtam boers Klein Maar Dapper uit Bene denLeeuwen. Men is bezig statuten en een huis houdelijk reglement voor de vereni ging op te stellen. De plannen verke ren dus nog maar in een beginsta dium, al hebben de heren A. van de Bogert, dr. J. C. C. Dell en A. Kroes, die zich alle drie achter het initiatief hebben geschaard al vrij concreet omlijnde ideeën. „De groep breidt zich uit en gaat nu een vereniging worden, waarvan iedere inwoner ongeacht zijn kerkelijk of politiek beginsel lid kan worden", zegt dr. Dell, een van de drie ge meenteraadsleden van Leersums Be lang. De activiteiten richten zich op vrij wel elk facet v an de Leersumse dorpsgemeenschap. Om te bepalen, waar de belangstelling naar uit gaat zullen er van tijd tot tijd bijeenkom sten worden gehouden, die openstaan voor alle inwoners, en waar men met wensen en suggesties naar voren kan komen. „Uit de ervaringen die we op die manier opdoen zal geleidelijk het pa troon van plannen en activiteiten wor- DR. J. C. C. DELL initiatiefnemer den samengesteld", zo formuleert de heer Kroes. Er zijn echter, zoals gezegd, al be paalde gedachten, die de initiatiefne mers nader willen uitwerken. „We denken aan het organiseren van evenementen, zowel in samenwer king met al bestaande clubs of vereni gingen of uit eigen initiatief en aan het stimuleren van activiteiten, die betrekking hebben op het culturele en maatschappelijk leven. We willen VEENENDAAL Voor het eerst organiseerde de nieuwe vereniging voor vreemdelingenverkeer (VVV) een kindermiddag en tegelykertyd bleek, dat een dergelijk initiatief navolging verdient. Niet minder dan ruim achthonderd kin deren waren woensdagmiddag op het IJsbaanterrein aan de Dykstraat bijeen om te kyken naar de verrichtingen van het kindercircus „Het Kraaiennest". Ge heel terecht overigens want wat door deze leden van het clubhuiswerk in Den Haag werd verricht was voor de kinderen alleszins de moeite van het aan schouwen waard. Ieder jaar al vier jaar thans geeft dit kindercircus maximaal 15 voorstellingen. Daar men elk jaar een geheel nieuw programma geeft, zou 't de VVV niet misstaan, indien men van het optreden van ,,'t Kraaiennest" 'n jaarlijks weerkerende traditie maken zou. Het programma van het kindercir cus telde drieëntwintig nummers. Na tuurlijk waren niet alle op even hoog peil, maar over het algemeen werd de spanning er bij de kinderen goed in gehouden. Het hoogtepunt vormde on getwijfeld het optreden van de „Cow boy kids" in hun sensationele spring- nummer. Gebaseerd op het „tafel- springen", was dit 'n nummer, dat zelfs aoor beroepsacrobaten gebracht zou kunnen zijn. Het vormde dan ook een waardige afsluiting van het program ma. Van het optreden van de Mosko- wa's, een acrobatieknummer met on dermeer een Russische dans; Les Frastis, die op een schuine ladder schoonheid en gratie" te zien gaven; Les Pirates met hun parterreacroba- tiek en The Pops, de „moderne meis jes van elastiek", waren alleszins het aankijken waard. Een apart woord verdient ook het nummer „Zwarte Veulens en hun Merries, gepresenteerd door Madame Sonja". Heel leuk werd hier een „paardenspul" geïmiteerd waarbij zelfs de traditionele suikerklontjes niet vergeten werden. Vijwel gelijk hieraan was het optreden van de „chimpansees". Heel leuk wist men deze aapjes te imiteren. Enige angst onder de jongsten van de kijkers bracht het optreden van „Dombo", de olifant. Blijkbaar hadden deze kleinen niet in de gaten, dat hij niet echt was. Kortom, het was een middag, die de jeugd van Veenendaal nog lang zal heugen. Het programma was vooral gebaseerd op ballet- en ritmische gym nastiekoefeningen, maar door de aan kleding van het geheel, werd het een aardige show. De medewerkenden zijn leden van het clubhuis ,De Fram' uit Den Haag en variëren in leeftijd van 5 tot 15 jaar. Zonder een zweem van plankenkoorts wisten ze hun num mers te brengen, en dat op zich is reeds een applaus waard. C. I. Trapeze-werk, zij het op wat lager niveau dat men doorgaans gewend is, was een van de nummers, die veel bewondering oogstte. ie inwoners van Leersum op zo ruim mogelijke schaal en velerlei gebied van advies dienen; daarvoor zal een aan- :aj deskundigen beschikbaar zijn". „Samenvattend", aldus de heer Kroes, „zou je kunnen stellen dat we de eenheid in de dorpssamenleving willen versterken met respectering van ieders persoonlijke gevoelens". De bestuursleden van Leersums Be lang zijn optimistisch over het slagen van hun plannen. Ze rekenen voctal op veel sympathie van de jongere ge neratie. „Wat wij willen is een haal bare zaak", is de mening van dokter Dell. „Er moet veel veranderen. Neem bijvoorbeeld de laatste ge meenteraadsverkiezingen. Er zijn elf zetels te verdelen en er waren maar liefst zeven partijen. Dat is toch al te dwaas! Wij willen die versnippering tegen gaan. De krachten bundelen... da is ons parool. Een ander voor beeld, de ontspanning voor de jeugd. Er zijn hier in Leersum wel drie groeperingen, die zelf iets voor de jongeren doen of willen doen. Dat is best, maar waarom doen ze het niet samen? Waarom drie zalen? Een der gelijke verdeeldheid hebben we hier niet nodig..." Leersums Belang wil, populair ge zegd, een deur intrappen. Daar draai en de drie initiatiefnemers niet om heen. Ze vinden dat veel mensen vast geroest zitten in een politiek harnas. De heer Van de Bogert. raadslid, zegt het zo: „De mensen lusten het oude, bekrompen politieke systeem niet meer. De schone verkiezingsbe loften imponeren niet meer, vooral niet in de plaatselijke samenleving. De raadsfracties van politieke partij en zijn gebonden aan een beginsel program. Ze zitten er niet voor het belang van Leersum, maar ze zitten er namens een partij... als een soort van filialen". De heren van Leersums Belang zien het allemaal anders. Ze willen zelfs niet aangemerkt worden als een poli tieke groepering en zeker niet als een politieke partij. De heer Kroes raad pleegt zijn aantekeningen even en zegt dan: „Geleidelijk aan zal de Leer sumse bevolking moeten gaan erva ren, dat Leersums Belang, geen soort politieke partij of iets dergelijks is. Het gaat er om de dorpsgemeenschap te dienen vanuit de wensen die er on der de bevolking leven. In feite komt het dus ook op het persoonlijke, op het eigen belang neer". Vanaf 1962 hebben drie leden van Leersums Belang zitting in de ge meenteraad en vormen daarmee de- grootste fractie. Tot nu toe is het de groepering niet slecht gegaan, ook al bracht een verkiezingsaffaire met de Boerenpartij het hele dorp in op schudding. Men vormde toen samen met de Boerenpartij een lijst en raak te met deze partij in conflict toen de bezetting van de zetels aan de orde kwam. In feite is het daarom moeilijk na te gaan hoeveel stemmen Leersums Belang bij de laatste verkiezingen ge had heeft, want in het aantal gaan een zekere hoeveelheid Boerenpartij- stemmers schuil. Naar schatting heeft een kwart van de stemgerechtigde bevolking voor dokter Dell en de zij nen gekozen. Vanzelfsprekend streeft men naar meer invloed, vooral in de gemeente raad en volgens dr. Dell is de ideale situatie pas bereikt als alle elf zetels worden bezet door leden van Leer sums Belang! De nieuwe opzet van Leersums Be lang zal, zo verwachten de initiatief nemers, moeizaam op gang komen, hetgeen men vooral wijt aan de ver deeldheid die zich zo sterk in Leer sum manifesteert. Anderzijds is het niet de bedoeling dat de nieuwe ver eniging allerlei ruzietjes gaat oplos sen. „Samenwerken en ieder in zijn waarde laten", zegt de dokter tenslot te en de twee anderen beamen dit met een vastberaden knikje met het hoofd... De schaar werd door de „artiesten" van het kindercircus ruimschoots gehanteerd. Tenslotte kom je niet elke dag in Veenendaal! Geboren: Anna Elizabeth, d.v. Wil helm Elenbaas en Jansje Clazina Treep; Robert Peter, z.v. Henricus Ar- noldus Antonius Beekmans en Maria Francisca Cornelia van Hees; Teunis, z.v. Barend van der Meijden en Aaltje van Dijk; Herma Margriet, d.v. Wil lem Teunissen en Harmken Valken burg (Veenendaal); Janna Elisabeth Jacoba, d.v. Antonie van Dijk en Ge- rarda Geurtje van Laar; Breunis, z.v. Christiaan van de Pol en Geertruida van Laar (Eist); Adrianus Franciscus, z.v. Franciscus van Laar en Celia van Zetten; Margaretha Johanna, d.v. Jan Willem Samuël van de Weerdhof en Jantje Greetje'Oomen; Félipe Johan nes, z.v. Félipe Garcia Torres en Es- trella Janez Pino (Amerongen); Evert, z.v. Geurt Hardeman en Grietje van Ginkel. Ondertrouwd: Jan Janssen (Wagenin- gen) en Gerda Jeanne van den Hatert (Rhenen); Arend Jan Teunis Landè- wers (Tiel) en Angenieta Gijsberta van Veenendaal (Rhenen); Aalbert Gerrit Steven van Nieuwamerongen (Veenen daal) en Barendina Adriana van den Oosterkamp (Rhenen); Hendrik Juria- nus van Barneveld (Veenendaal) en Margaretha Cornelia Flora van Dijk (Rhenen); Johan Verkuijl (Dodewaard) en Gerritje Maria Rijksen (Rhenen). Getrouwd: Arie Pomp (Veenendaal) en Cornelia Willemina Mol (Rhenen). Ingekomen personen: Sophia J. C. van Verse veld, van Lienden naar Rhe nen, Rijksstraatweg 46; Hans R. van Kranenburg, van Zeist naar Rhenen, Cuneraweg 12; Helga Scheeres, van Arnhem naar Rhenen, Grebbeweg 8; Mathilda W. van Bruggen, van Vee nendaal naar Rhenen, Paarden veld 11; Hendriena van der Neut, van Veenen daal naar Rhenen, Rijksstraatweg 183; Aaltje G. Berends, van Lienden naar Rhenen, Beatrixstraat 38. Vertrokken personen: Wilhelmus J. M. Hutjes, met gezin, van Rhenen, Anjer- laan 71 naar Raalte, Graaf van Rech- terenstraat 30; Butaher M. Hani, van Rhenen, Cuneraweg 411 naar Marokko; Gerrit Vervat, van Rhenen, Rijksstraat weg 163 naar Veenendaal, Boslaan 49; Reinier van der Meer, met gezin, van Rhenen, Dokter Wallerstraat 29 naar Rotterdam, Pleinweg 88c; Arie Kwint, met gezin, van Rhenen, Sparrenlaan 10 naar Veenendaal, De Palmen Grift 461; Adrianus Henzen, van Rhenen, Franse- weg 113 naar Amerongen, salonwagen „De Oude Weg"; Willem B. Stoeller, van Rhenen, Grebbeweg 8 naar Am sterdam, Marco Polostraat 106 II; Oeno Norder, van Rhenen, Rijnstraat 32 naar Veenendaal, De Palmen Grift 459; Christiaan de Ridder, van Rhenen, Wil lem van Nasstraat 5 naar Kesteren, Spoorstraat 11; Aaltje C. van den Belt, met gezin, van Rhenen, Grebbeweg 55 naar Wageningen, Thorbeckestraat 56; Cornelis C. Hoogenraad, met gezin, van Rhenen, Julianastraat 25 naar Geldrop, Wingerd 12; Gerrit H. Gijsberts, van Rhenen, Franseweg 34 naar Drieber- gen-Rijsenburg, Van der Meulenstraat 66; Hassan Amar Hammou, van Rhe nen, Cuneraweg 411 naar Utrecht, Koe koekstraat 50; Allal A. Mohand, van Rhenen, Kon. Elisabethplantsoen 4a naar Utrecht, Alexander Numankade 16; Mokhtar A. Hammouch, van Rhe nen, Kon. Elisabethplantsoen 4a naar Utrecht, Alexander Numankade 16; Jo hannes C. J. Merts, van Rhenen, Pa rallelweg 2 naar Soest, Gen. Winkel manstraat 90; Jan J. E. Marsman, van Rhenen, Nude 36 naar Hengelo O., Schubertstraat 51; Felix P. H. du Rieu, van Rhenen, Nude 38 naar Wageningen, Veerstraat 2c; Sybren Maat, van Rhe nen, Cuneraweg 337 naar Opsterland, 't Hou 4; Anna H. A. van Benthem, met gezin, van Rhenen, Heimersteinse- laan 1 naar Gemert, Mgr. Den Dubbel- denstraat 52; Johan H. Geurink, met gezin, van Rhenen, Rijnstraat 11, naar Ede, Swammerlaan 9; Marinus H. Lit, met gezin, van Rhenen, Utrechtse straatweg 204 naar Amerongen, Elster- straatweg 28; Arend Koops, van Rhe nen, Nieuwe Veenendaalseweg 176, naar Groningen, Peizerweg 233; Janna J. Schreuders, van Rhenen, Cuneraweg 425 naar Lienden, Marsdijk 37 II. Overleden: Maria Cornelia van Dijk, 78 jr., e.v. Arie Jan de Ridder, (Leer sum); Dirkje Oelderik, 66 jr., geh. gew. met Piet van Dooren (Ede); Clasina Johanna van der Poel, 89 jr., e.v. Jan van Geenhuizen (Veenendaal); Albert Kleijer, 81 jr., geh. gew. met Gijsber tha van Harselaar.

De Vallei | 1967 | | pagina 4