Engeland treedt strenger op tegen discriminatie Man die kleuter vermoordde gaat „memoires" schrijven Amerikanen verwachten stijgend overschot op handelsbalans Over de renzeri Gegeneerd JONGE FILMSTERREN IN KLEURENFILM LAA TSTE HANDDR UKKEN VOOR VER TREK GESCHROKKEN VAN RASSENRELLEN IN V.S. Vietcong valt •vliegveld aan Het echte sinaasappelsap, waarvoor u in hei restaurant gaarne ±1.50 per glas betaalt,... koopt U bij Uw winkelier voor 1.50 per FLES echt vol sap zonder suiker Nassers dank aan Sovjet-Unie is eindeloos Grieken nog meer aan banden DUITSERS VERONTWAARDIGD: Slecht nieuws voor exportlanden Rust bedriegt vinden officieren Prostituees spekken staatskas Sovjet-Unie steekt Cuba hart onder de riem Arabische olie vloeit door Israël Pravdabeziet Ned. activiteit in Indonesië met argusogen AANDRANG WEST-INDIËRS Fruit Levenslijn Nederlandse tomaten naar Amerika DAF kreeg flinke Noorse order DONDERDAG 27 JULI 1967 (Van onze correspondent) LONDEN Strenger optreden tegen allerlei vormen van rassendiscriminatie in Engeland is gisteren aangekondigd door de minister van Binnenlandse Za ken. Hij heeft nu vooral discriminaties op het oog bij sollicitaties, bij het toe wijzen en verkopen van woningen, in het verzekeringswezen en bij het verstrek ken van hypotheken. Op al deze gebieden ondervinden tal van niet-blanke inwoners in Engeland moeilijkheden. Dat is enkele maanden geleden nog eens duidelijk geworden uit een rapport waaruit ontstellende toestanden bleken. Zo is het heel nor maal dat Westindiërs, Indiërs en Pa- kistaners die in Engeland wonen, een hogere premie moeten betalen voor hun autoverzekering dan blanken. Verder wordt er zeer veel gediscri mineerd bij het aanstellen van perso neel. Veelal gebeurt dat op aandrang van de blanken in de bedrijven, die niet met negers of mensen met een bruine huidskleur willen samenwerken. Er zijn ook gevallen aan het licht gekomen waarin blanke Britten niet van zins wa ren hetzelfde toilet te gebruiken als hun niet-blanke medemensen. Onder de indruk van wat er op het ogenblik in Amerika gebeurt, wordt nu van uiterst rechtse conservatieve zijde in Engeland gepleit voor een volledige stopzetting van de immigratie van niet- blanken. Doen we dat niet, dan gebeurt er hier over enkele jaren hetzelfde als in Detroit, zegt onder andere de conser vatieve oud-minister van Gemenebest zaken Duncan Sandys, schoonzoon van wijlen Sir Winston Churchill. De minister van binnenlandse zaken wees er gisteren op, dat er nu nog maar zeer weinig mensen uit het Gemenebest in Engeland binnenkomen om hier te werken. De overgrote meerderheid van de immigranten bestaat op het ogenblik uit familieleden van mensen uit het Ge menebest die al een baan hebben in Engeland. Het verbond van vakverenigingen TUC, heeft juist gisteren besloten om samen met het verbond van werkgevers een organisatie in het leven te roepen die gevallen van discriminatie in het bedrijfsleven kan onderzoeken. Intussen heeft een organisatie van West-Indiërs het stedelijk vervoerbe drijf van Londen beschuldigd van gro ve discriminatie ten nadele van de vele West-Indiërs die op de bussen en bij de ondergrondse werken. Niet-blanke bus chauffeurs en conducteurs zouden vol gens deze West-Indiërs geen kans krij gen om inspecteur te worden. Deze be schuldiging is al ten stelligste ontkend. Volgens het vervoerbedrijf zijn maar weinig van de niet-blanken die promo tie proberen te krijgen geschikt geble ken voor het werk als inspecteur. SAIGON. Viët-Cong-leden hebben vandaag het vliegveld Phuoc Vinh, 90 km ten noordoosten van Saigon, met mortieren en raketten bestookt. Bij de aanval kwamen 11 Amerikanen om het leven. 43 werden gewond. Volgens een Amerikaanse woordvoer der werd het vliegveld met mortieren van 82 en raketten van 122 milimeter bestookt. De Amerikanen beantwoord den de aanval met mortieren en zwaar bewapende transportvliegtuigen, zoge naamde „magische draken". De woordvoerder noemde de schade aan de basis en materieel gering. De verliezen aan Viët-Cong-zijde waren hem onbekend. ADVERTENTIE AUCKLAND (Nieuw-Zeeland) De Lawson-vijfling, v.lrur.: Lisa, Deborah, Samuel, Shirlene en Selena tijdens op namen voor de kleurenfilm „Vijf wor den twee" van Robert Steele. Dit ter gelegenheid van de tweede verjaardag van de kinderen. MOSKOU. De Sovjet-Unie heeft gisteravond een boodschap van presi dent Gamal Abdel Nasser van Egypte aan de leiders in het Kremlin gepubli ceerd. In deze boodsrhap zegt Nasser dank voor hun vastberaden hulp en ge weldige krachtsinspanning ten behoeve van de Arabische partij in het Midden- Oosten. De Arabische staatsman gaf uiting aan zijn diepe dankbaarheid voor de vriendelijke houding van de Sovjet- Unie. De boodschap van Nasser was ge richt aan algemeen secretaris Leonid I. Breznjef van de communistische partij der Sovjet-Unie, premier Alexei N. Kosygin en president Nikolai V. Podgorny. Het was een antwoord op een boodschap van de drie Russische staatslieden aan Nasser ter gelegen heid van de 15e verjaardag van de Rus sische revolutie. Nasser voorspelt de onvermijdelijke liquidatie van de gevolgen der agres sie, maar spreekt nergens van 'n moge lijke tweede ronde tegen Israël. Ver der verwacht Nasser een verdere ver steviging van de Russisch-Egyptische vriendschap. ATHENE (AP) Grieken die zich tegen het huidige bewind verzetten, kunnen voortaan hun staatsburger schap nog gemakkelijker kwijtraken dan vroeger. Door middel van een nieuw decreet zijn de bestaande regels op dit punt sterk uitgebreid. De maatregelen maken het mogelijk eigendommen te confiskeren van elKe Griek die in het buitenland woont of een dubbele nationaliteit heeft. Ze zul len vooral worden toegepast als de be trokkenen werken voor ontbonden Griekse politieke partijen, valse geruch ten verspreiden of de Griekse staat en zijn gezagsdragers belasteren. Het nieuwe decreet vormt meteen de ratificatie van de confiskering van eigendommen van de actrice Melina Mercouri en zeven andere Grieken, die wegens „anti-nationale activiteiten" van hun staatsburgerschap zijn beroofd. (Van onze correspondent) BONN Klaus Lehnert, die heeft bekend in 1964 de zevenjarige Timo Rinnelt te hebben ontvoerd en ver moord, gaat in de gevangenis voor veel geld zijn „memoires" schrijven voor een geïllustreerd weekblad. Hij heeft al een contract onderte kend. In West-Duitsland heeft dit feit een storm van verontwaardiging ge wekt. De wet biedt echter weinig hou vast om deze „memoires" te verhinde ren. De 26-jarige dokterszoon en playboy werd de vorige maand gegrepen en zit sindsdien in voorlopige hechtenis in zijn vaderstad Wiesbaden. Meteen boden en kele sensatiebladen grote sommen voor zijn eigen levensverhaal. Via tussen personen probeerden deze bladen zijn raadsman, Horst Bauer, die uiteraard toegang tot de gevangenis heeft, te ge bruiken als bemiddelaar, maar de advo caat weigerde. Daarna werden verschillende offertes per post gestuurd. De rechter-commis- saris liet de brieven in beslag nemen, maar nadat Lehnërt daartegen bezwaar had ingediend kreeg hij de post toch in handen. Inmiddels heeft hij een contract getekend. Juridisch is er geen grondslag om een gedetineerde, die nog niet is veroor deeld, het schrijven van „memoires" te verbieden. Wel bestaat de mogelijkheid de publikatie van een dergelijk verhaal te verhinderen. De Duitse wet staat toe dat aan ge detineerden beperkingen worden opge legd, bijvoorbeeld om te voorkomen dat eventuele getuigen worden beïnvloed. Dat kan echter alleen gebeuren zolang het vooronderzoek nog niet is afgeslo ten. Het onderzöek tegen Lehnert zal, met inbegrip van de psychiatrische rap porten, waarschijnlijk nog ettelijke maanden duren. Daarna zou aan pu blikatie van de „memoires" weinig meer in de weg kunnen worden gelegd. WASHINGTON Recente voorspel lingen van het Amerikaanse ministerie van Handel houden slecht nieuws in voor landen, die dit jaar meer in de Verenigde Staten denken te verkopen. Het ministerie verwacht een stjjgend overschot op de handelsbalans. Dit nieuws komt op een tijdstip, waarop de stjjgende kosten van de oorlog in Viet nam de Amerikanen steeds bedenkelij ker naar de betalingsbalans doen kijken. De uitvoer uit Amerika groeit welis waar langzamer dan vorig jaar, maar Israëlische troepen in Sinai rekenen op langdurig verblijf De sector langs het Suezkanaal is rustig sedert de ploeg waarnemers van de Verenigde Naties hier twaalf dagen geleden aangekomen is temidden van een Egyptische luchtaanval op de stad. Sommigl soldaten in machinegeweer- AL QANTARA Israëlische troepen graven zich in om deze door de ge vechten beschadgide Arabische stad en bereiden zich voor op een lang verblijf. Eenheden van Sinaï-veteranen, voor het merendeel reservisten, die de stad in juni bezetten en die de beschietingen en bombardementen die sedertdien uitge voerd zijn, overleefd hebben, worden vervangen door verse eenheden. De Israëli's hebben een grote hoeveelheid wapens en artillerie om de stad. Half-tracks en vrachtauto's worden beschermd door holen die door bulldozers in het zand gegraven zijn en muren van zand tegen bomontploffingen zijn aan gebracht om eerstehulpposten en andere installaties. stellingen vinden dat het allemaal te rustig is. „Wij weten dat Abdoel op ons let. Wij wachten totdat hij iets gaat doen. Het is niks voor hem zich zo lang stil te houden", aldus een soldaat. Op de weg langs de kust zijn contro leposten ingesteld vanaf El Arisj en per dag rijden verschillende treinen heen en weer voor het aanvoeren van voor raden en water en het meenemen van Egyptische uitrusting. „De spoorlijn is onze levenslijn", al dus een officier die met transport be last is. „Wij brengen elke dag contai ners met water. En 't is nu zo rustig dat wij zelfs ijs en vers fruit kunnen aanvoeren". Sommige soldaten zijn on dergebracht in verlaten huizen, waar van er enkele geheel nieuw zijn, andere maken een soort schuren van munitie- kisten en zelfs granaathulzen. Er woont nog een handjevol mensen in de stad en de militaire politie met dë witte helm op patrouilleert van de ochtend tot de avond, wanneer het uit gaansverbod ingaat. Oude mensen zitten op hun stoep in de avondkoelte en een café is weer open en heeft een recordverkoop aap koele dranken voor de soldaten. Er is een openluchttheater gebouwd en geregeld komen mensen uit de amu sementswereld hier om op te treden voor de soldaten. Veleden week is er elektriciteit geko men, voor het eerst sedert zij de stad bezetten. De soldaten worden bezig gehouden met het vegen van de straten en er wordt zelfs werk gevonden voor de Arabische mannen die gebleven zijn. Velen werken in de werkplaats van de BONN. Welvarende prostituees in Frankfort die door de belastingambte naar zijn gesnapt, hebben in het belas tingjaar 1966 meer dan een miljoen mark aan inkomstenbelasting opge bracht. Volgens een woordvoerder van het belastingkantoor in Frankfort be schikt men niet over genoeg personeel om de gangen van alle vrouwen van lichte zeden na te gaan, zodat men zich beperkt tot de rijksten, ongeveer 800 van de 2000 als prostituee bekend staande vrouwen. „Als een van hen in een dure auto rijdt, zijn wij er tamelijk zeker van dat het de moeite waard is een onderzoek in te stellen", aldus een woordvoerder. De belastingjacht op prostituees werd ge opend door een uitspraak van het fede raal fiscaal gerechtshof van 1964, dat inkomsten uit prostitutie belastbaar zijn. De tippelaarsters kregen een jaar uitstel voordat de belastinginspecteurs aan de hand van de politiedossiers on derzoeken gingen instellen. spoorwegen, anderen helpen bij het schoonhouden van de straten. Hongeri ge honden zwerven door de straten en de stad is verpest door muskieten en vliegen. Zelfs de woestijn wordt aangeveegd. Het merendeel van het in de steek ge laten of vernielde Egyptische materi eel wordt geborgen en weggstuurd. „Wij hebben ongeveer twee dozijn tanks, talloze voertuigen en 25 luchtaf- weerkanonnen en stuks veldgeschut ge borgen", aldus een officier van het hoofdkwartier. De helft van de vrachtauto's die door de Israëlische troepen gebruikt wor den zijn buitgemaakte Egyptische wa gens. De Davidster is op de kap ge schilderd en er staan Israëlische num mers op de nummerborden. Grappenmakers hebben hun eigen per soonlijke boodschappen op de vracht auto's aangebracht. Een khakikleurige 12 tons Russische auto prijkt met „From Russia, with love". Op een an dere staat „Arabische taxi maatschap pij." BOSTON Importeurs uit het Ameri kaanse Boston laten uit Nederland en Engeland tomaten overkomen, omdat zij goedkoper zijn ondanks het lange transport dan de tomaten uit Californië en Virginia. Het slechte weer in deze twee staten heeft de prijzen enorm doen stijgen. Tot nu toe zijn achttienduizend kilo to maten per vliegtuig aangevoerd. Ove rigens verwacht men niet dat de schaarste erg lang zal duren. Binnen een week kunnen tomaten uit andere, met beter weer gezegende, gebieden worden verwacht. ADELAIDE De lancering van de Europa-1 raket op het lanceerterrein Woomera is opnieuw uitgesteld ten ge volge van winden op grote hoogte. Dit volgt op een eerdere bekendma king dat de wind afnam en dat de lan cering mogelijk zou plaatsvinden tus sen 09.30 en 10.30 uur plaatselijke tijd. Er is geen nieuwe lanceerdatum be kendgemaakt de import blijft hierbij nog achter. Deze steeg in 1966 met 20 pet., maar dit jaar wordt amper een toeneming van 5 pet. verwacht. Met name de sector van de kapitaal goederen zal hierdoor worden getroffen, omdat de investeringen in de Verenigde Staten met slechts 2 pet. zullen toene men in 1967, tegen 16 pet. vorig jaar. Ook de verwachtingen voor de uit voer van verbruiksgoederen naar de Verenigde Staten zijn somberder. Daar worden de voorraden in een langzamer tempo opgebouwd en ook stijgen de in komens langzamer dan vorig jaar. Bo vendien zal- de belastingverhoging de persoonlijke uitgaven treffen. In sommige sectoren evenwel is het beeld minder somber. De invoer van whisky beweegt zich op hetzelfde peil als in het eerste halfjaar van 1966, ter wijl er ook kansen zijn voor gereed schappen en machine-onderdelen. De markt voor kantoormachines biedt ook nog mogelijkheden, hoewel de Italianen en de Japanners hiervan het meeste zullen profiteren. Het departement van handel ver wacht, dat de uitvoer uit de Verenigde Staten dit jaar hoger wordt dan het record van 29,4 miljard van 1966, hoe wel het stijgingspercentage van 10 wel niet gehaald zal worden. DUBLIN Hedenmrgen vroeg is gepoogd brand te stichten in het kloos ter van de Zusters van Liefdadigheid te Dublin. Bij de kloosterpoorten bra ken brandjès uit. De deuren werden vernield. LONDEN De Sovjet-Unie heeft beloofd, dat zij zalvoortgaan met ver sterking van de defensie van Cuba, al dus heeft Tass gisteren meegedeeld. De belofte werd gedaan in een tele gram aan de Cubaanse premier, Fidel Castro, door president Podgorny, par tijleider Brezjnev en premer Kosygin ter gelegenhei van de nationale her denking van de revolutie. Verklaard werd, dat de regering en het volk van de Sovjet-Unie, „trouw als zij zijn aan de principes van het prole tarische internationalisme, zullen voort gaan met het versterken van de broe derlijke Russisch-Cubaanse vriend schap en de republiek Cuba bijstand en steun zullen geven bij de opbouw van het socialisme en het versterken van de defensie van het land". In het telegram werd gezegd: „Het vergoten bloed en de offers die ge bracht werden door de patriotten die 14 jaar gelden opstonden om de Mon- cadakazernes te bestormen zijn niet vergeefs geweest. Het Sovjet-volk ver heugt zich ten zeerste in de grote pre staties van het Cubaanse volk onder leiding van de communistische partij met aan het hoofd kameraad Fidel Castro". TEL AVIV Olie van Saoedi-Ara- bië stroomt naar Libanon via een pijp leiding die over door Israël bezet ge bied loopt. Dit meldt het in Tel Aviv verschijnende blad Maariv. Israël legt de oliestroom door de lei ding van de Aramco niets in de weg. De leiding loopt door het Syrische heu velland dat door Israël is veroverd. De oliestroom is enkele weken geleden weer op gang gekomen. MOSKOU Het Russische commu nistische partijorgaan „Pravda" heeft dinsdag de Nederlandse firma's, die opnieuw hun activiteiten uitbreiden tot Indonesië, vergeleken met „handelsrei zigers van het internationale monopo listische kapitaal, die zich op de Indo nesische markt en op de natuurlijke rijkdommen van dat land werpen. Het blad wijst erop, dat een Neder landse economische missie onlangs een bezoek heeft gebracht aan Indonesië, wat resulteerde in de uitgifte van een gezamenlijke verklaring over de uitbrei ding van de betrekkingen en economi sche samenwerking tussen beide landen en de hulp die. Den Haag aan Djakarta kan verlenen. Volgens de „Pravda" kan Indonesië als ontwikkelingsland veel van een der gelijk land lenen, maar het voegt daar aan toe: „Het Indonesische volk heeft een belangrijk detail niet vergeten: De Hollandse kolonisatoren hebben bijna drie eeuwen lang Indonesië onderdrukt en de natuurlijke rijkdommen van het land geroofd". Over Nederland zelf merkt de „Prav da" op, dat de laatste jaren Amerikaans en Westduits kapitaal de Nederlandse economie is binnengedrongen. Achter de Nederlandse monopolies verschuilen zich „de monopolistische kringen van Engeland, de Ver. Staten en W.-Duits- land", aldus het blad. ürankrijk voelt zich gegeneerd over de woorden die zijn president in Montreal heeft gesproken en verbijsterd over het diplomatieke incident, waar mee het bezoek van De Gaulle aan Ca nada is geëindigd. Vrijwel alle bladen, pro- of contra- De Gaulle, vragen zich af wat hij be doeld zou kunnen hebben toen hij uit riep: „Leve het vrije Quebec". Ver moedelijk, zo zeggen zij, heeft hij de Franse Canadezen willen oproepen een grotere Franse persoonlijkheid te tonen tegenover Anglosaksische invloed in de ze zo typisch Franstalige provincie. Al deze kranten moeten echter toege ven, dat deze uitleg geen stand houdt, omdat De Gaulle met zijn ijzeren zelf discipline maar al te goed weet wat hij doet en zegt en dat hij van te voren heeft kunnen weten wat de gevolgen zouden zijn. Wat de Fransen het meest hindert is, dat De Gaulle zich voor het karretje heeft laten spannen van een groepje ge- exalteerde Canadese nationalisten, die een duidelijke minderheid vormen van de Franssprekende Canadeze bevolking. Juist De Gaulle, die te pas en te onpas (o.a. jegens de Amerikanen in Viët- nam) de niet-inmenging in binnenland se aangelegenheden van anderen pre dikt, had zich van deze nationalisten dienen te distantiëren. Hoe, zo vragen deze bladen zich af, zou De Gaulle zelf hebben gereageerd, wanneer president Lübke bij een bezoek aan de Elzas, of de Italiaanse president op bezoek in Savoye, of de Engelse vor stin onlangs nog in Normandië, gelijk soortige kreten zouden hebben uitgesto ten? Lag het in zijn bedoeling om via deze ongelukkige kreet in Montreal alle „Frans sprekende minderheden" op te roepen „het vreemde juk van zich af te schudden?" „Dit eerbewijs aan de francité" roept maar al te smartelijke herinneringen op aan ver verwijderde jaren, toen aan de overkant van de Rijn het „Deutsch- tum werd aangewakkerd", zo schrijft Combat. Men vraagt zich af „wat zich nu weer onder de kepi van de generaal af speelt?" (L'Aurore). „Heeft hij in Que bec het applaus willen zoeken waarop hij in Toulouse en in Lyon tevergeefs wacht?" (Combat). „Zijn schrik voor Amerika en zijn anti-Amerikaanse ge voelens hebben hem, zo dicht bij de Amerikaanse grens, in de door hem ver foeide Anglosaksische wereld de gren zen van het betamelijke uit het oog doen verliezen" (het links Gaullistische Les Echos). De enige, die zich volledig achter De Gaulle schaart, is de communistische Humanité, die tussen de regels door zijn lezers erop wijst, dat deze nationalis ten in wezen communisten zijn, die ge holpen dienen te worden. De hoop die Le Figaro uitspreekt dat de komende verklaringen al deze „mis verstanden" uit de weg zullen ruimen, werd gisteren de bodem ingeslagen door het bericht, dat De Gaulle zijn reis plotseling heeft afgebroken. De Franse bevolking werd op de hoog te gebracht door een bericht, waarin slechts werd gezegd, dat hij in de nacht van woensdag op donderdag om kwart over twee op het vliegveld Orly bij Pa rijs zou aankomen. Dit was alles, geen uitleg, geen commtntaar. Het schijnt echter, dat De Gaulle zeer boos is geweest over twee feiten: dat er een communiqué is uitgege ven over de woorden, die hij in Mon treal had gesproken; dat deze woorden voor de Canadese regering niet aanvaardbaar waren. Toen de Canadese regering het „on aanvaardbaar" over zijn woorden uit sprak, werd voor De Gaulle een verder verblijf in Canada „onaanvaardbaar". Lester Pearson en hij hadden elkaar niets meer te zeggen. Daardoor ont stond het diplomatieke incident van het afbreken van een officieel bezoek. EINDHOVEN (ANP). Het Noorse ministerie van defensie heeijt aan DAF in Eindhoven een order verstrekt. Het bedrijf zal 24 kleine scheepsmotoren met een vermogen van 135 pk. leveren. De motoren worden geplaatst in boten van de Noorse genie, die worden gebruikt bij het opduwen van drijvende pon tons. De onderhandelingen over de or der dateren al van november van het vorige jaar. MONTREAL Voor zijn vertrek heeft president De Gaulle woensdag nog een bezoek gebracht aan de universiteit. Dit ging vergezeld van stormachtige tonelen. Geestdriftige studenten, be horend tot de voor afscheiding ijveren de groep, riepen „leve De Gaulle" en „Quebec vrij". Velen probeerden hem de hand te drukken.

De Vallei | 1967 | | pagina 5