Lange rokken, experiment met commercieel tintje VIJF MODIEUZE HOEDJES Autorijden in Rusland geen pretje Ook PARIJS zwicht voor vervolg op „new look" IJscona - V?3)L heerlijk! Gaat „mini" helemaal verdwijnen Felle kleurtjes in de steek gelaten Geneeskundig onderzoek in Nederland raakt achterop VOLGENS PROF. Dr JONXIS MAXI-MODE VOORDEEL VOOR STOFFENFABRIKANTEN Warme dag? Maak eens 'n IJscona - een pittige verfrissing Zó gebeurd. Mooi weer is nadelig voor filmbezoek Gemiddeld tien centimeter onder de knie Drive-in" biechtstoelen Borduursel Bikini's Kalme kleuren verse pittige poederkoffie van Douwe Egberts ROME - Voor de grootste sensatie op modegebied sinds de ministijl zorgde Italië vorige week. De rokken worden er drastisch verlengd In alle modehuizen vallen de rokzomen voor het komende seizoen op of over de knie. Eindelijk Nog een jaar In combinatie Los tweemaal de normale hoeveelheid Moccona op in warm water. Voeg suiker naar smaak toe. Vul een hoog glas met ijsblokjes. Voeg nu de opgeloste Moccona toe. Wat stijf geklopte slagroom erop. Maak het gezellig met een snufje cacaopoeder op de slagroomen u hebt een verfrissende IJSCONA Men maakt van de mini maxi door roklengten tot op de kuit, zelfs tot op de enkels. Wat heeft de Romeinse couturiers ertoe gebracht de minirok zo resoluut te verbannen? Dit expe riment heeft vooral een commerciële achtergrond, zegt men in Rome. De stoffenfabrikanten die de coutu riers financieel terzijde staan hebben in Italië achter de schermen een grote invloed op de ontwikkeling van de mo de. Vooral zij stimuleerden de Ro meinse ontwerpers weer langere rok ken te brengen. Voor een jurk, mantel of pakje in mini-stijl heeft men heel wat minder stof nodig dan voor kleding in een leng te waaraan het oog gewend was voor Courrèges en Mary Quant de eerste heel korte rokken toonden. Een mode met langere rokken is; voor de textielin dustrie financieel veel gunstiger. niet aan willen. Maar drastische veran deringen zijn in de mode altijd slechts een kwestie van tijd. Heel kort moet wel als reactie heel lang tot gevolg hebben. Men verwacht dat ook Parijs langere rokken gaat brengen. Als dat gebeurt is er op de duur geen ontkomen men meer aan. De langere rok zal dan algemeen ingang vinden. Naar ik ver wacht tegen 1969." „Immers, iedere inkoper, die hier in Rome en de volgende week in Parijs de shows bezoekt, wil niet nalaten, althans voor een gedeelte met modellen in de nieuwe lengte uit te komen. Niemand wil met die sensationele noviteit de laatste zijn", zo zei de Engelse modeko ning. „De onderlinge concurrentie zal in de hand werken dat er overal in de win kels over enkele weken alweer kleren met lange en zelfs heel lange rokken voorradig zijn", zo vervolgde hij. „Daar door gaat dan ook de winkelende vrouw aan dat nieuwe modebeeld wen nen. Dat zal het begin zijn van een periode, waarin weer overal langere rokken worden gedragen." Federico Forquet toont een wollen stoffen jas, die bijna over de grond sleept. ADVERTENTIE „Nu kunnen we dan eindelijk weer eens meer meters stof verkopen," zei een textielfabrikant uit Como, die naast ons zat tijdens de show van For quet. Daar fcagen we de langste rokken van Rome. Schaft de vrouw dan over het algemeen niet meer kleding aan als zij daarvoor minder stof nodjg heeft? „Neen, dat maakt geen verschil", zei deze fabrikant. „Immers, in de winkels zijn de prijzen van zeer korte mantels en jurken niet lager dan modellen met lange rokken. Voor de leveranciers van stoffen is die ultakorte mode onvoorde lig. Alleen de confectiefabrikanten brengt het meer profijt." Na een week shows van modellen tot ver over de knie begonnen de bezoe kers van de Romeinse modeweek tegen de verwachting in al aan het nieuwe modebeeld te wennen. Maar zal de vrouw die nieuwe lengte voor de kle ding van het komende seizoen ook ac cepteren? „Ik geloof dat de mini-lengte zich voor een groot deel nog zal handhaven deze winter," zei de inkoper van een groot warenhuis in New York op de show van Baratta, die een lengte bracht tot op de kuit. „Maar deze lange re rokken zullen beslist stap voor stap terrein winnen. In goed een jaar tijd zullen zij overal weer worden gedra gen." „Nog een jaar ongciveer en dan is de mini verdwenen," zei ons een directeur van een firma met vele modezaken in Londen, waar de mini-lengte het meest van alle grote steden in Europa gedra gen wordt. „Dit is na de „new look" het eerste experiment op grote schaal met langere rokken. „Men zal er in het begin echter nog JQat een warme zomer niet in alle kringen onverdeeld wordt toege juicht, bleek weer eens op de jaarver gadering van het Tuschinski-concern, de N.V. Matubel, waar werd meege deeld dat het zonnige jaargetijde be paald geen goed heeft gedaan aan het bioscoopbezoek. Als het mooie weer onverminderd blijft aanhouden, zal een belangrijke neerwaartse druk op de resultaten waarschijnlijk niet uit blijven. De daling kwam juist op het mo ment dat er zekere aanwijzigingen wa ren voor een zich stabiliserend bio scoopbezoek. De bruto-recette bedroeg in het kalenderjaar 1966 ca f 12 miln., enkele tienduizenden guldens meer dan die in 1965. In de winst hebben de bioscoopexploitatie en de filmdistribu tie bijgedragen voor 75 resp. 25 pet. Een van de belangrijkste „paradepaar den" die het concern in september in roulatie gaat brengen is de nieuwe James Bond-film „You only live twi- c", die volgens het bestuur in het bui tenland een overweldigende belang stelling heeft gekregen. „Voor de naaste toekomst ziet het er niet som ber uit", zo werd gezegd. Het bedrijf heeft twee bioscopen, een in Den Haag en een in Schiedam, waarvan de exploitatie onrendabel is. Voor het Schiedamse theater hoopt het bestuur echter binnen zeer korte tijd een aantrekkelijke regeling met de ge meente daar te treffen. Voor het Haagse buurttheater worden andere mogelijkheden overwogen. In Rotter dam worden gunstige resultaten be haald. „De mini zal naast de maxi blijven bestaan," vertelde ons een vertegen woordiger van een békend modehuis in Zürich. „Mini-lengte zal voor de jeugdi ge en sportieve mode gehandhaafd blij ven. Voor de normale kleding krijgt de langere rok echter een grote kans. De mini zal bij de sportieve mode voor de jongeren worden aangevuld door lange broeken, maillots en hoge laarzen". „De winter is immers geen seizoen voor heel korte rokken boven benen in dunne nylons. Ook praktische omstan digheden geven de mini-rok in het kou de iaargetijde minder kans. Via de com binatie van maxi en mini verwacht ik wel dat langere rokken het na onge veer één seizoen van de korte rok zuL len winnen.' Een ontwerp van de Fransman Jean Barthet, geïnspireerd op de „zuidwester". De hoed is van wit mol- level; eronder een gestreept wollen kapje. De „Mosje Dajan"-hoed van de Franse ontwerpster Rose Valois. De creatie is van wit vilt; de motieven zijn aangebracht in zwart fluweel. Dit kapje is geïnspireerd op schil derijen van Vermeer en is gemaakt van groenachtig mollevel, dat het ge zicht omlijst. Een „pet-model" in diep rose fluweel met bloembladachtige secties, afgebiesd met lint (links)rechts een hoedje in helm-stijl met drie kleuren, zwart, grijs en wit. Het is gemaakt van geruite wol, afgebiesd met suède. Het wordt gedra gen onder een zwarte hoofdsjaal. de T~|e autobezitter in die in de vakantie PARIJS Ook in Frankrijk weten de couturiers voor de komende winter met de roklengte geen raad. Maandag, op de eerste dag van de Parijse modeweek, wipten de rok ken op en neer van op de dij tot helemaal op de kuit. De wijzer bleef over het algmeen stilstaan bij een lengte van tien centimeter onder de knie. Men verwacht dat wat Parijs decreteert als lengtemode, de algemene roklengte zal worden. Dat de ceintuur terug keert en nog wel in een heel opvallende breedte van tien tot twaalf centimeter was verder de grootste sensatie van de eerste dag van de winterpremières. Die brede ceintuurs snoeren het middel weer in tot een smalle wespentaille. Bij de jurken en mantels heeft men plotseling een grote voorliefde voor garneringen die op Zaans stikwerk lijken. Vooral Michel Tellin past deze versieringen toe in motieven van bloemranken, arabesken en geometrische figuren. Bruin en zwart waren de belangrijkste kleuren hier op de eerste shows van de wintermode. Dit ook in combinatie met elkaar. Beige en oranje zijn verder favoriet. Grote Rembrandtbaretten bekronen de nieuwe lijnen, dik wijls aangevuld door mutsen die het hoofd warm inpakken en in lange sjaals uitlopen. Slobkousen houden naast lange laarzen de benen warm voor zover de langere rokken dat niet doen. Sovjet-Unie, naar de Zwarte Zee wil, kan voor heel wat problemen komen te staan. Dit blijkt uit een artikel in het regeringsblad Izwestia. Onder de problemen die men kan ontmoeten op de grote weg naar het zuiden tijdens de 2.000 km lange reis van Moskou naar Simferopol in de Krim of Sotsji aan de zwarte Zee, bevinden zich volgens de Izwestia de volgende: De bestuurder kan met een nage- neog lege tank ankomen bij een van de weinige bezinepompen langs de weg en dan constateren dat de pomp gesloten is, omdat de meeste maar zeven uur per dag open zijn. Als de pomp bediend wordt, kan hij zijn auto beschadigen op de slechte weg naar de pomp en dan constate ren dat er geen reparatiefaciliteiten zijn. Als hij bij de pomp aankomt, kan het zijn dat hij niet de benzinebonnen heeft die voor de verkochte soort benzine nodig zijn. Als hij olie, water of lucht nodig heeft voor carter, radiator of banden, dan kan het zijn dat hij de pech heeft dat men bij de pomp niet over deze faciliteiten beschikt. Als hij in arren moede tracht te bellen om hulp, dan is er een vlotte kans dat de telefoon niet werkt. De Izwestia zegt dat de verant woordelijke autoriteiten hieraan iets moeten doen, maar het blad zegt niet wat. Het artikel is trouwens verre van volledig. In andere artikelen ie reeds opgemerkt dat er in de Sov jet-Unie slechts weinig faciliteiten zijn voor service ten behoeve van buitenlandse auto's, hoewel men het buitenlandse toerisme probeert aan te moedigen. Het aantal autobezitters in de Sov jet-Unie stijgt gestadig en de Russen die een auto hebben, geven er uiter aard de voorkeur aan per eigen ge legenheid te reizen en niet per trein of vliegtuig. Ze moeten dan echter wel van te voren hun reis zorgvuldig beramen. Er zijn weinig hotels langs de route naar het zuiden en een vrije kamer is een zeldzaamheid. De mees te Russen proberen onderweg bij familie of kennissen onder dak te komen. SYDNEY In een voorstad van Sydney, Smithfield, zal een katholieke kerk verrijzen met „drive-in"-biecht- stoelen. Er worden drukknopjes aan gebracht om de priester binnen te waarschuwen, dat er een zondaar is voorgereden. Als versiering worden op cocktail jurken kleurige Hon gaarse borduursels toegepast. Voor de sportieve mode vult Madeleine de Rauch haar tunieken van cofduroy aan door slobkousen tot over de knie van hetzelfde materiaal. Michel Tellin vindt het onhandig dat vrouwen altijd een handtas moeten meeslepen. Hij brengt daarom kleine tasjes aan op jurken en mantels met een knipsluiting als zakjes. Nu de „mini-ont hulling" achterwe ge blijft wordt het accent ter uitda ging verschoven naar boven de tail le, zoals dit zeer opvallende decol leté bewijst. De mantelpakjes krijgen in Parijs een heel ander aanzien door de dras tische verlenging van de jasjes tot ver over de heupen. Een vage taillering als een ceintuur geeft bij de pakjes de taille weer aan. Bontgarneringen zor gen ook in de Franse modehuizen voor een Russisch aanzien. Kort zijn de jasjes bij de mantelpak jes die een wijde klokrok hebben. Bij die pakjes laat Madeleine de Rauch hoge laarzen dragen. In badpakjes en bikini's legden de modinettes op de ateliers de laatste hand aan de warme wintermodellen voor de shows. Zelfs Esterel, de fanatieke Parijse verdediger van de minimode, kan niet meer tegen de tendens van langere rokken op. Hij laat zijn mini's tot net op de knie vallen. Wijde tentmini's worden door hem als onderdeel van gemakkelijke broekpakken gebruikt. De pijpen van de pantalons sluiten daarbij strak als nylons om de benen: Zelfs de ontwerpers die vooral met de voorkeur van de tieners rekening houden, hebben de felle kleuren van deze zomer in de steek gelaten. Oranje en rood blijven zij in kalmer nuances trouw, maar ook bij de speciaal voor jongeren ontworpen kleding zijn rusti ger kleuren zoals bruin, beige, zwart en groen in zachte schakeringen plot seling „hipper" dan in al die uitdagen de neontinten van nu. DEN HAAG In een beschouwing getiteld „de toekomst van speurwerk op het gebied van de medicijnen in Nederland", gepubliceerd in het jaar boek 1966 van de Nederlandse Organi satie voor zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek, schrijft de Groningse hoogleraar prof. dr. J. H. P. Jonxis, dat, waar hier te lande verschillende takken van exacte wetenschappen bloeien, het onderzoek op het gebied van de menselijke biologie en patho logie weinig bevredigend is. Op het ogenblik wordt in Nederland op dit terrein op slechts enkele plaatsen fun damentele research verricht, die ech ter met goed buitenlands werk kan wedijveren. Het aantal werkgroepen dat in ons land op medisch-biologisch en pathologisch gebied belangrijk on derzoek verricht, is klein en men heeft daarbij vaak het directe contact met de internationale research in zo ster ke mate verloren, dat men zich zijn achterstand niet meer voldoende be wust is en wetenschappelijk knutsel werk met fundamenteel onderzoek verwart. Het aantal veel-belovende jongere medici, dat als toekomstige leiders van fundamenteel wetenschappelijk onderzoek op medisch gebied zou kun nen optreden, is zorgwekkend gering en in de nabije toekomst is nauwe lijks verbetering te verwachten. De vraag behandelende of het wel noodzakelijk is om in Nederland werk van betekenis op het terrein van de menselijke biologie en pathologie te laten verrichten, zegt de hoogleraar onder andere, dat deze research een onderdeel vormt van de Westerse cul tuur en dat het verwaarlozen van dit aspect voor onze samenleving een ern stige culturele verarming zou beteke nen. Wij leven in een tijd, zo ver volgt hij, waarin de kennis omtrent alle levensprocessen zich in een zeer snel tempo verdiept en het valt niet te betwijfelen, dat dit in de komende decennia van grote invloed zal zijn op de toegepaste geneeskunde. Wil de Nederlandse bevolking in de toekomst in een vroeg stadium zo goed mogelijk van de technische voor uitgang die het gevolg zal zijn van onze toegenomen theoretische ken nis profiteren, dan is het noodzake lijk dat zij aan het daaraan ten grond slag liggende fundamentele onderzoek meedoet en niet uitgaat van hetgeen buiten onze landsgrenzen geschiedt.

De Vallei | 1967 | | pagina 8