Jo de Roo sloeg op het juiste moment zijn slag in sfeerloze „Acht van Chaam" DERBY UP DRINK Dubbele winst voor Kick Langeweg Ruska moet trachten troon van Geesink over te nemen Prins Claus heeft geen blaren, zijn fietsende verzorger wel Favorieten handhaafden zich in Nieuw- Loosdrecht-week Arnhemmer Hesse bij amateurs snelste Jan van Dooyeweerd won Gouden Zweep Lundquist vooraan bij handboogschieten NU 20 cent voordeel Teleurgesteld Vlucht In IBM-toernooi Plezierig Opgewekt Beginnertje Finilec plakt en pompt a la minuut Sijbrands op tweede plaats DONDERDAG 27 JULI 1967 CHAAM Aan het einde van een lange lauwe wielerdag in feestvierend Chaam moest Jo de Roo gisteren omkranst door bloemen op de schouders van uitbundige Brabanders. Hy had, drie dagen na de Tour, de Acht van Chaam gewonnen en daarom moest hy gehuldigd worden. De veertigduizend toeschouwers, samengedromd langs het achtvormige parcours, hadden overigens vóór de beslissende laatste kilometers de slanke Zeeuw nau- welijks gezien. En dat kwam niet, omdat zy overeenkomstig de traditie rondom deze hevig bezochte jaarlykse wielerdag meermalen uitgeweken waren naar de stampvolle plaatselijke café's. De Roo, de derde winnaar na triomfen van Wiger, Vlot (nieuwelingen) en Jan Hesse by de amateurs, had steeds de veilige beschut ting van het peloton gekozen. Pas in de slotfase, toen „de grote mannen" nog geen aanstalten maakten om te vechten, greep hy in. Terwijl Brouwer en Van Vianen kleuters nog onder de beroepsrenners uitzicht kregen op de zege, verliet hy zjjn schuilplaats. Via een venijnige solo en een scherpe eindsprint liet hy het recht van de sterkste zegevieren. Deze climax moest gelden als com pensatie voor hetgeen had ontbroken in de strijd der profs. Er waren wél gere nommeerde krachten gebundeld in de karavaan. Altig en Dolman, de beide wereldkampioenen op de weg van vorig jaar, de Nederlandse Tourploeg met de in het groen geklede Jan Janssen, de Italiaan Balmanion, die éls derde ein digde in de Ronde van Frankrijk, en Anquetil. Maar namen, die méér spreken tot de verbeelding als Aimar en Gimondi beiden Tourwinnaars ontbraken op de deelnemerslijst, hoewel het organise rend comité deze renners had kunfien contracteren, als zij de Tour 1967 niét zouden winnen. En bovendien waren Anquetil en Balmanion slechts gekomen naar Chaam om na niet gedane arbeid een bedrag op te strijken, waarvoor de gemiddelde Nederlander enkele maan den hard moet werken. Op die manier verliest het aantrekken van prominente coureurs zijn waarde, want ook de dui zenden in Chaam hadden méér nodig dan het simpele meedoen der groten om in extase te raken. Er klonk na de finish gejoel voor Jan Janssen en afkeurend gefluit voor An quetil, die deze spontane reactie onaan gedaan verwerkte. Terwijl Arie den Hertog bi] vlagen strijdvaardig tijdens het uitrijden troostend langszij kwam bij de Fransman, glimlachte An quetil beminnelijk en reed vervolgens onbekommerd fluitend naar het bad huis. De jonge profs, voor wie vechtlust nog broodnodig is, moesten het voorlo pig opknappen in Chaam. De steeds driftig demarrerende Van Vianen, die tenslotte werd beloond met een tweede plaats, zocht al snel de strijd in gezel schap van de als prof nooit tot bloei gekomen Pieterse en Peter Post. Zij vochten een premie-sprintje uit, waarna een lange reeks van ontsnappingen volg de, die echter nooit ver reikte. Karstens, De Jager, Hugens en Den Hartog toonden zich actief maar het meest van allen zocht de Belg Frans andsde strijd in de 160 km lange óers. Hij eiste zelfs een solistenrol voor zich op, omdat het peloton enige tijd twijfelde tussen inslapen en toe slaan. Toen tot het laatste werd beslo ten was Brands een geslagen man. Hij fietste nog wel comfortabel mee temid den der twaalf koplopers, onder wie Dolman, Karstens en Ottenbros, maar ook deze groep kon zich niet tot het ein de het sterk gedunde peloton van het lijf houden. De beslissing, zo werd toen duidelijk, moest vallen in de laatste kilometers op de smalle wegen van het circuit. De kersverse prof Johnie Brouwer wilde 't proberen, snelde inderdaad voor de meute uit. Van Vianen achterhaalde hem vervolgens. Maar deze jonge profs moesten tenslotte toch capituleren voor de routine en de kracht van Jo de Roo, die voluit sprintend de diep teleurgestel de Brouwer hoogstens een meter achter zich liet. Het einde kwam vervolgens met een chaos, die ook tot de tradities bij de Acht van Chaam schijnt te behoren. Temidden van honderden oprukkende toeschouwers moest triomfator De Roo zijn huldiging ondergaan. Kees Haast kwam vervolgens de onrust vergroten met de mededeling dat een groepje ren ners vlak voor de finish tegen de grond was gesmakt. Onder hen Gerben Kar stens, die in een volgauto over de streep werd gereden. De Arnhemmer Jan Hesse (23), we tend dat zijn eindsprint te kort zou schieten, had eerder op de dag het juis te moment gekozen om in de 120 km lange race voor amateurs te vluchten uit een laatst ontstane kopgroep. Hij liet acht rivalen in de steek en dat duidde op klasse. Zijn zege was boven dien de vrucht van min of meer uit nood geboren taktiek, uitgevoerd door zijn twee ploegmakkers van Vrede- steijn, Pijnen en Wagtmans, die beiden al eens in Chaam hebben gezegevierd. Op het moment namelijk, dat posities voor de beslissende spurt moesten wor den gezocht, draafde plotseling Hesse voor zijn concurrenten uit. „Ik zag", getuigde later Bennie Groen (23 jaar, géén familie van Tiemen), „dat Wagt mans en Pijnen afstopten, daarom de marreerde ik, maar toen was het al te laat om Hesse te achterhalen." Het leverde de Steenwijker een min of meer verrassende tweede plaats op. Rini Wagtmans (derde) verwees tevre den naar de zege van een ploeggenoot, waarme hij naar eigen verklaring best tevreden was. René Pijnen slechts stond wat te mopperen. „Een vierde plaats is toch ook goed", hield de in Chaam al tijd aanwezige Wim van Est hem vader lijk voor. De koers der amateurs had slechts enkele vechtlustigen geopenbaard. Van Katwijk, Duyndam en Spetgens eerst, Minneboo later. Rini Wagtmans, steeds bereid tot krachtsinspanningen, zorgde er tenslot te voor, dat hij in de kopgroep zat, waaruit ten slotte Hesse als triomfator te voorschijn kwam. De uitslag bij de amateurs luidde: 1. Jan Hesse, de 120 km in 2.18.14; 2. Bennie Groen op 3 sec.; 3. Rini Wagt mans z.t.; 4. René Pijnen; 5. Gaby Minneboo; 6. Rink Cornelisse; 7. Arie Duyker; 8. Daan Holst; 9. Joop Zoete melk; 10. Jos Frijters (België). De uitslag bij de profs: 1. Jo de Roo, I NOOTDORP In de beide drave rijen om de Zilveren Zweep, gistermid dag in Nootdorp, had trainer Jan van Dooyeweerd twee eerste kanspaarden. De eerste afdeling won hij met Diogen in de goede tijd van 2.47.2. In de twee de afdeling deed hij zijn uiterste best met Lifely Rodney te winnen. Daarin slaagde hij niet, want met alle inspan ning wist Anastasia Hanover de leiding te behouden en te winnen. Haar totaaltijd, beslissend voor de trofee, was slechts 2.49, zodat Van Dooyeweerd toch de Zilveren Zweep in ontvangst mocht nemen en met Dio gen de ere ronde kon rijden. De grootste verrassing was al geval len in de Natriumprijs, die Bellamia won met Duke Hollyrood als tweede en Dutch Master als derde. Zij brachten voor de gelukkige winnaar een trio van 2223,40 gulden, natuurlijk min de ge bruikelijke vijftien procent. Van D ooyeweerd had zijn dag wel, want met Cromwell W won hij nog een tweede cours. AMERSFOORT Na twee wed strijddagen hebben de tweehonderd deelnemers aan de wereldkampioen schappen handboogschieten te Amers foort de eerste ronde achter de rug. De Zweden, Amerikanen en Finnen ge ven bij de heren de toon aan, zowel in het individuele als in het landenklasse- ment. De Zweed Arne Lunqvist heeft na vier afstanden een puntentotaal be reikt van 1144; dat is vier punten meer dan de steeds beter in vorm komende Amerikaanse Cherokee-indiaan Raij Rogers, die op de korte afstanden voor treffelijk schoot. Ook in het landen- klassement geven de Zweden (3355 punten) en Amerikanen (3352 punten) elkaar niets toe. Op korte afstand vol gen de Britten die nog geenszins kans loos zijn. Bij de dames is het de Amerikaanse Nancy My rick gelukt de leiding te veroveren dank zij haar uitnemende prestaties op de korte afstanden. Op de tweede plaats staat de Poolse Mao- zynska met 23 punten achterstand. De Amerikaanse dames hebben in het lan- denklassement slechts tien punten voorsprong op de Poolse boogschut- sters. ADVERTENTIE tintelend fris en lekker pittig AMSTERDAM Kick Langeweg, de hardste werker in het IBM-schaak- toernooi, is voorlopig royaal beloond voor veel noeste vlijt. Hij won na vier zittingen en 82 zetten tenslotte van Mojsejef en versloeg in de mid daguren (achtste ronde) grootmeester Donner. Laatstgenoemde had de Or thodoxe Ruilvariant tegen zich gekre gen en daarna een variant gespeeld, die hem steeds minder schaak vreugde bezorgt. De hoop op koningsaanval werd de bodem ingeslagen. Langeweg drukte hard door in de centrale sector met het uiteindelijke resultaat een toreneind spel met pluspion. Na het afbreken be sloten de opponenten de stelling geza menlijk te analyseren. Als resultaat van deze arbeid zag Donner zeer spor tief van verder spelen af. Langeweg is overigens nog niet „bij". Vandaag als de anderen een vrije dag hebben speelt hij de hangpartij met Kotof uit. Die partij staat matigjes tot minnetjes doch de hoop op een remise is nog niet vervlogen. Portisch, ranglijstaanvoerder van het eerste uur, brak tegen Kotof af. Het ziet er naar uit, dat hij een winnend Jo de Roo was hij de finish Gerard van Vianen net even te vlug af. de 160 km in 3.45.38; 2. Gerard van Vianen z.t.; 3. Johnny Bouwer z.t.; 4. Arie de Bal 3.46.10; 5. Dies Kosten z.t.; 6. Peter Post z.t.; 7. Jo van Seggelen z.t.; 8. Cees Lute z.t.; 9. Henk Nijdam z.t. en 10. Marinus Paul z.t. Naar later bleek heeft de wielerpro- fessional Henk Cornelisse uit Amster dam tijdens de Acht van Chaam een hersenschudding opgelopen. Cornelisse kwam ten val door een onvoorzichtig overstekende toeschouwer. De onfor tuinlijke renner zal voorlopig rust moe ten houden. DEN HAAG Op de schouders van de judoka Wim Ruska, tweevoudig Europees kampioen in het zwaarge wicht, rust een zware taak, Want nu Anton Geesink, die judohistorie schreef door driemaal de Japanners van de we reldtitel af te houden tweemaal in de klasse „alle categorieën" en éénmaal in het zwaargewicht zich heeft terug getrokken, zal de blonde Amsterdam, mer wat gestalte betreft even indruk wekkend als Geesink volgende maand in Salt Lake City het hoofd moeten bieden aan de nog steeds op revanche beluste Japanners. Of Ruska er 10, 11 en 12 augtistus in zal slagen de rol van Geesink over te nemen, is een open vraag. Bovendien zal de 26-jarige Amsterdammer in Salt Lake City niet alleen de strijd met de Aziaten moeten aanbinden. Tot de kanshebbers voor Geesinks titel beho- Jan Hesse uit Arnhem, die veel klasse toonde, kreeg na afloop zijn beloning van de ronde-miss. ren ook de Russen Ousik en Kibrosatsj- vili, terwijl de Oostduitser Hennig even eens een niet te onderschatten te genstander is. Het felst belust op de titel zijn echter zonder twijfel de Japanners. Zij hopen en rekenen er op ondanks het feit, dat het Japanse judo een „magere" peri ode doormaakt dat Matsuzaka en Maejima in Salt Lake City zullen bewij zen, dat het land van de rijzende zon zich heeft hersteld van de slagen, die het in het jongste verleden heeft moe ten incasseren. De eerste slag bracht Geesink de Ja panners in Parijs toe, toen hij in 1961 in de finale Sone versloeg. De revanche bleef in 1964 tijdens de Olympische Spe len in Tokio uit, want ook toen versloeg de Utrechter een Japanner (Kaminaga) en werd daardoor naast Olympisch ook wereldkampioen. Opnieuw moest de Japanse judowe reld de wonden likken, maar een speci aal opgeleide jonge garde zou het jaar daarop alle blaam naar de vergetelheid verwijzen, dacht men. In het Maracana- zinhostadion in Rio de Janeiro bewees Geesink echter voor achttienduizend toeschouwers voor de derde maal de sterkste te zijn. Naast Wim Ruska zal Nederland in Salt Lake City op het tweede wereld kampioenschap met gewichtsklassen vertegenwoordigd zijn door Eddie van der Pol (half middengewicht), Martin Poglajen (middengewicht) en Peter Snij ders en Ernst Eugster (halfzwaarge- wicht). Geheel kansloos zijn de Nederlandere niet. In de tweè lichtste klassen zullen de Japanners waarschijnlijk niet al te veel moeite hebben, maar Peter Snij ders in Japan niet de mindere van Okana kan in zijn klasse ver komen. Ook Ernst Eugster, die. in Japan sterk vooruit is gegaan, kan misschien een belangrijke rol gaan spelen. De strijd zal in deze klasse beslist geen Aziatische aangelegenheid zijn, want ook Albertini (Frankrijk), Her mann (W-Dld), Ross (GB) en Michenko (Rusl) zijn sterke judoka's. Het maken van prognoses is echter een bijzonder moeilijke aangelegenheid, want over de kracht van de Aziatische judoka's (bij voorbeeld de Koreanen) is weinig of niets bekend. Onvoorbereid zullen de Nederlandse judoka's in Salt Lake City niet op de mat komen. In het Zuidfranse Beauval- lon heeft de Nederlandse ploeg enige tijd getraind; bovendien was de ploeg ook een week in het zomerkamp van de Nederlandse Jiu Jitsu en Judo Bond in Limburg bijeen. NIJMEGEN „Nee, de Prins heeft nog geen geen blaren. Ik welver telde gisteren rijksrechercheur P. J. Bleeker die vier dagen lang prins Claus op de fiets moet volgen met een pakje brood en een thermosfles bij zich. De monstratief toont de heer Bleeker zijn handen waarin het fietsstuur enkele bla ren heeft achtergelaten. Toen hij drie dagen voordat de Vier daagse begon, opdracht kreeg zijn baas per rijwiel te volgen, kreeg hij een fiets met een gezondheidszadel toege wezen. „Dat zadel maakte de eerste dag tot een hel. Ik zat niet lekker. Ik was bekaf toen de Prins zijn vijftig ki lometer had gewandeld. Ik heb toen meteen gezegd: Dat ding moet eraf. Nu heb ik een ander zadel en ik moet zeg gen dat deze tweede dag mij veel be ter is bevallen", vertelde de heer Blee ker ons Hij zei ook: „Hoewel ik politieman ben, ben ik voor deze vier dagen aan gewezen als de fietsende verzorger van de Prins. Met zijn bewaking heb ik niets te maken. Drie van mijn colle ga's die toch in de Vierdaagse zouden meelopen, hebben opdracht gekregen een beetje in de buurt van de Prins te blijven. Drie andere volgen de Prins in een auto". Even de voeten omhoog tijdens een korte rustperiode in de Nijmeegse Vierdaagse. toreneindspel op het bord heeft ge bracht. Dat de Rus zal doorvechten staat echter buiten kijf. Zijn achtervolger Ciric blijft in de run ning. Hij versloeg Ree, die zich na een merkwaardige misgreep overi gens als een leeuw weerde doch hij was te sterk gewond. Ghitescu begon wat later. Hij was zijn verloofde van Schiphol gaan halen. Pachman hield hem daarom niet al te lang aan de praat: remise en anderhalve privé-dag voor de boeg. Zuidema ver sloeg Scholl in een Spaanse partij. Hij heeft nu hetzelfde puntenaantal als zijn opponenten en als Ree. Enevoldsen ver loor van Mojsejef. Hij was er woedend over, zó goed dacht hij te hebben ge staan. Bij de meesters kijken we nu echt naar Jongsma. Hij heeft namelijk remi se gemaakt tegen Marovic en behoeft nog maar één punt voor een meesterre- sultaat. Daartoe dient hij morgen tegen De Rooi te winnen; dat is niet zo een voudig. Gereben werd de achtste overwin naar van Van der Weide, wiens vorm wel ontstellend zoek is. De uitslagen waren: Grootmeestergroep: zesde ronde: Lan gewegMojsejef 10. Achtste ronde: ZuidemaScholl 10; GhitescuPach man V2Va; LangewegDonner 10; PortischKotof afg.; EnevoldsenMoj sejef 01; CiricRee 1 Stand: 1. Portisch (Hong) 57i 1 afg. 2. Ciric (Zsl.)- 5Va; 3. Langeweg (Ned) 5 1; 4. Mojsejef (Rusl) 4V2; 5. Kotow (Rusl) 4 2; 6. Donner (Ned) 4; 7/8. Ghitescu (Roem), Pachman (Tsj) 3Va; 9. Enevoldsen (Den) 3; 10/12. Ree (Ned), Scholl (Ned), Zuidema (Ned) 2V2. Meestergroep: zevende ronde: v.d. LijnJongsma 01. Achtste ronde: 'SmederevacTatai afg.; Gerebenv.d. Weide 10; SlisserDe Rooi 01; JongsmaMarovic V2V2; Medinav.d. Lijn 10. Stand: 1. Marovic (Zsl) 6V2; 2. Ge reben (Zwits) 6; 3. Medina (Sp) 5V2; 4. Jongsma (Ned) 5; 5. Tatai (It) 4Va 1; 0. Smederevac (Zsl) 4 1; 7. De Rooi (Ned) 3; 8. v.d. Lijn (Ned) 2V2; 9. Slisser (Ned) 2; 10. v.d. Weide (Ned) 0. „Ja, misschien lijkt het een beetje' gek, maar toch vind ik dit een plezieri ge opdracht, ook al hebben mijn colle ga's mij de eerste dag bij die vechtpar tij in Eist van de fiets geslagen omdat zij mij niet herkenden. Zoiets kan na tuurlijk gebeuren. Als ik In hun schoe nen had gestaan, was het mij ook over komen." De heer Bleeker regelt de rustpauzes tijdens de dagelijkse tocht in overleg met de Prins. Onderweg drinkt zijn broodheer koude thee met citroen en melk. „Die melk koop ik onderweg. Vandaag hebben de Prins en zijn vrien den drie liter melk gedronken. Verder heb ik een verbandtrommeltje bij me. In geval van nood kan ik daar wel mee overweg want tijdens mijn opleiding tot politieman heb ik mijn EHBO-diploma gehaald", zegt de heer Bleeker. Prins Claus zelf heeft het gisteren ook naar zijn zin gehad. Opgewekt spurtte hij met zijn hoge tempo door het land van Maas en Waal dat door temperaturen van ongeveer dertig gra den werd geteisterd. „Deze Vierdaagse bevalt mij uitstekend. Ik geloof dat je niet alleen fysiek maar ook moreel in conditie moet zijn om deze tocht te kunnen uitlopen. Je moet weten dat je benen hebt waarmee je goed kunt lo pen. De meeste mensen rijden te veel en lopen te weinig", vertelde de Prins nadat hij in ruim zeven uur tijds zijn dagelijkse vijftig kilometer had vol bracht. „Ik ben maar een beginnertje", zei hij. „Deze tweede dag beviel mij be ter dan de eerste. Ik heb verschillende keren met andere deelnemers kunnen praten. Dat is juist de pret van deze tocht. Ik heb veel van die mensen ge leerd", aldus de Prins. "Even buiten Wychen waar de 13.295 wandelaars (de eerste dag vielen er 177 uit) op de smalle wegen in een flesse- hals terecht waren gekömen was de Prins met zijn vrienden een boerderij ingevlucht. Hij overrompelde daarmee de heer E. Grasveld met zijn gezin die het een hele eer vonden hun huis beschikbaar te mogen stellen. „Laat geen andere mensen binnen, want ik wil even rus tig zitten", vroeg hij zijn gastheer. In de keuken van de boerderij dronk het viertal een zelf meegebrachte thee-ci troen. De hitte van gisteren heeft veel wan delaars parten gespeeld. Er vielen 458 deelnemers uit. De Nederlandse amateur-wieler ploeg voor de Ronde van Zuidslavië (31 juli - 9 augustus) bestaat uit Braven- boer, Van der Klooster, Barendrecht, Kroonen, Legierse, Deelen en Van der Burgh. NIEUW-LOOSDRECHT Slechts twee zeilers, Van Dusseldorp (Stern) eii Van der Pijl (Olympiajol), hebben met het maximale aantal punten de hoofdprijs behaald in de 26ste Nieuw- Loosdrechtweek. Ook op de vierde en laatste wed strijddag bleven deze stuurlieden in hun klasse ongeslagen. Veel verras singen bracht de laatste race niet, want in bijna alle klassen handhaaf den de favorieten voor de hoofdprijzen zich zonder veel problemen. In de Valken, waarin voor Bart Kraan de kansen na de resultaten van dinsdag plotseling waren gekeerd, maakte de man uit Oude Wetering in de laatste wedstrijd aan alle illusies van zijn concurrenten al spoedig een einde. Na een goede start bereikte Kraan de eerste plaats van het veld en stond deze niet meer af. Achter zijn spiegel zeilde in de eerste rakken ADVERTENTIE Finilec is een rubberschuim in een spuitbus. Plakt uw band en pompt hem tegelijkertijd op met één druk op de knop. Fietsbandbus (2 4 3 banden) f. 4,25 Bromfietsbandbus (2 4 3 banden) f. 5,95 Autobandbus (1 band) f. 6,- Autobandbus (2 banden) f. 8,- Finilec, een produkt van Aerochemie N.V. Van Hallstraat 195-197, Amsterdam-W. Telefoon 162543 de Loosdrechtse zeiler Prins van de organiserende vereniging Het Witte Huis, maar deze werd halverwege de race door Rolf von den Baumen naar de achterhoede verwezen. Siebrand, die in de 16 meter-klasse op een geslaagde week kan terugzien, zeilde zonder enige risico's maar be haalde desondanks een tweede plaats en dat was ruim voldoende voor de hoofdprijs, die hij bereikte met een score van 1-1-1-2. In de laatste race ging eerst Molenaar op kop, maar diens plaats werd overgenomen door Koppenol, die hierdoor voor de eerste keer in de prijzen viel. De Europese kampioen in de Flying Junior-klasse, Dudok van Heel, boekte gisteren zijn derde zege en greep hier mee de hoofdprijs. Op de tweede plaats werd hij deze keer gevolgd door de Rotterdammer Lengton. De Amster dammer Van Swol was onbetwist de sterkste man in de Sharpieklasse, die op de Loosdrechtse Plassen nog altijd bijzonder goed is vertegenwoordigd. Met de score 8-1-1-2 behaalde hij de hoofdprijs, op de tweede plaats ge volgd door Van Wijk. BATOEM Na de achtste ronde van het internationale damtoernooi in de Russische havenstad aan de Zwarte Zee Batoem deelt de Nederlands kam pioen Ton Sijbrands met elf punten de tweede plaats met de Russische spelers Vladimir Kaplan en Sergei Mansjin. Ht klassement wordt aangevoerd door de Russische kampioen Andris Andrei- ko die tot nog toe twaalf punten verover de.

De Vallei | 1967 | | pagina 9