Veenendaals dagblad Huurprijs wordt aangepast bij wat hogere inkomens Buiten Johnson benoemt commissie voor rassenonlusten NATUURMONUMENTEN KOOPT DEELERWOUD Kinderbij slag-zwendel met valse trouwboekjes Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei NATIONALE GARDE WORDT AANGEPAST NIETS DAN WAT SMEULENDE RESTEN. 63.326 nieuwe huizen in de eerste helft van 1967 VRIJGELATEN OP BORGTOCHT Kabinet heeft regeling in studie voor gegoede bewoners van woningwethuizen MEER GENUANCEERD DAN HEFFING VAN BOGAERS Hele blokken in Detroit veranderd in uitgebrande puinhopen Minder VS-hulp aan buitenland Ontslag dreigt voor 100 man ZONDAG LANDELIJKE GEBEDSDAG Fraai gebied op zuidelijke Veluwe veilig gesteld Kleuter onder trein te Stroe Brand vernielt schoenfabriek Professorsvrouw opent vuur in collegezaal Opklaringen na buien Licht-tor BELASTINGDIENST NOODTOESTAND VOORLOPIG GEE1S UITKERUSG VOOR MAROKKAANSE GASTARBEIDERS TRAANGAS PLUNDEREN VAKBOND Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaai, Telèf. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent* Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent VRIJDAG 28 JULI I967 4le JAARGANG (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In het kabinet-De Jong is op het ogenblik een regeling in voorbereiding om huurders van woningwetwoningen, wier inkomen zo hoog is, dat zij er eigenlijk niet in thuis horen, een huur te laten betalen die meer in overeenstemming is met dat inkomen. Voor het reeds lang bestaande euvel, dat mensen die er helemaal niet voor in aanmerking komen, profiteren van de zeer hoge woningbouwsubsidies, had oud-minister drs. Bogaers al de zg. huurheffing uitgedacht. Deze vond bij de Tweede Kamer echter weinig in stemming. Ook de tegenwoordige mi nister van Volkshuisvesting, drs. Schut, voelt niet voor deze methode. Wel wil hij proberen om de noodzakelijke door stroming uit woningwetwoningen naar de premie- of de particuliere bouw op gang te brengen. De thans gekozen opzet gaat uit van een „sociaal inkomen", waarvoor het bedrag van 14.500 gulden kan dienen, dat geldt als grens voor het inkomen WASHINGTON De commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse senaat heeft de door pre sident Johnson verzochte extrakredie ten voor buitenlandse hulp in het lo pende belastingjaar met 20 procent verminderd. Van de aangevraagde som van 3,46 miljard dollar werd 736,800.000 dollar minder toegekend. De militaire hulp verlening liep terug van 59t tot 391 miljoen. De economische hulpverlening werd met 538,8 miljoen dollar be snoeid. "Ilfen heeft wel eens een aantal glim- wormen fijn gewreven en bevond dat het residu onveranderd bleef lich ten; ging men een gedeelte echter met heet water overgieten, zodat de stof luciferase werd vernietigd, dan zag men dit deel doven. Voegde men er weer wat van deze materie aan toe, dan werd de lamp opnieuw ontstoken. Waarom het licht varieert van groen, tot rood en geel met tussenliggende tinten, kan niet verklaard worden. Prof. Wilcke van de Landb. Hoge school meent in zijn interssante stu die dat dank zij de rustpozen in de lichtuitzending de geoxydeerde luci- ferine weer gereduceerd en herbruikt kan worden, wat op zichzelf een won der mag heten. Nog vreemder dunkt het ons, wanneer bij sommige soorten (Z.-Amerika) de groepen mannetjes hun lampions eensgezind en gelijktij dig in een bepaald ritme aansteken en doven. Hiervoor kan geen aanneemba re verklaring worden gegeven. Tropi sche kniptorren soms wel 5 cm lang geven zóveel schijnsel, dat ze opgesloten in een gazen zakje, als lichtende versiering van het dames kapsel veel effect sorteren. In Centr. Amerika komt een soort voor met 2 gele lantaarntjes van voren en een ro de van achteren. Het ligt voor de hand dat deze dieren allang de naam van „Ford-kevers" kregen! 28-7-67 A. B. WIGMAN waarover premies voor AOW en derge lijke worden geheven. Van het verschil tussen dit bedrag en het door de huur der genoten inkomen zal een percenta ge worden genomen de gedachten gaan uit naar tien procent en dat zou dan op de huur komen. Indien een huurder van een woning wetwoning bijvoorbeeld een inkomen van achttienduizend gulden heeft, zal hij boven zijn huur een aanvulling van 350 gulden per jaar moeten opbrengen, zodat zijn maandhuur dan ongeveer dertig gulden hoger zal worden. Deze zaak is nu in studie, ook de moeilijkheden die de toepassing ervan mee kan brengen. De beslissing is in ieder geval nog niet genomen. Niet al leen het departement van Volkshuisves ting maar ook dat van Financiën heeft er mee te maken. De belastingdienst zal toch het fisca le inkomen van de betrokkenen moeten vaststellen en bovendien zal de opslag op de een of andere manier moeten wor den geïnd. Het spreekt vanzelf dat dit achteraf zal moeten gebeuren. Op het oog is een inning, die tegelijk met de belasting penningen geschiedt, de meest voor de hand liggende. Al deze en dergelijke aspecten zijn nog in behandeling. Het is de bedoeling van minister Schut om de nieuwe regeling die stellig genu anceerder is dan die welke zijn voor ganger heeft voorgesteld in ieder ge val in september aan te kondigen, wan neer althans de voorbereidingen nog niet zo ver zijn gevorderd dat er een ontwerp klaar is. Hoeveel de opslag, als hij wordt toe gepast, aan de schatkist zal opleveren, hangt af van het percentage dat de mi nister vaststelt. Naar schatting zal tien procent ruim dertig miljoen opbrengen. Dit bedrag wordt dan in mindering ge bracht van de begrotingspost voor wo- ningwetbouwsubsidies. ROTTERDAM Thomsen's Haven bedrijf te Rotterdam gaat op 1 augus tus een ingrijpende reorganisatie door voeren. De directie deelt mee dat men er „technische" voordelen van ver wacht. Zij zegt ook dat het duidelijk is „dat op korte termijn een aanpassing van het personeelsbestand noodzakelijk is". In vakbondskringen verwacht men, dat een kleine honderd man zullen moe ten afvloeien. In het voorjaar vermin derde Thomsen zijn personeel ook al met een evengroot aantal mensen. Een kleine veertig man van hen kregen toen ontslag. Thomson heeft 550 meter kade lengte en 1.000 vierkante meter loods- oppervlakte gehuurd van het nieuwe bedrijf van de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij (K.N.S.M.) in de Prinses Margriethaven in het Eem- havengebied. Naar dit terrein worden de activiteiten van de Lekhaven ver legd. Het bedrijf daar is ondoelmatig voor een moderne behandeling van stukgoed en het kan er ook niet geschikt voor worden gemaakt. In het bijzonder heeft men te kampen met verkeersopstoppin gen bij de aan- en afvoer van goede ren. De loodsen van Thomsen aan de Lek haven zijn verhuurd. De kade blijft in beheer van Thomsen. Vier kranen gaan naar de Margriethaven. WASHINGTON President Johnson heeft een speciale commissie benoemd, die een studie zal moeten maken van de oorzaken van en de remedies voor rassenonlusten. Johnson heeft de commissie geheime F.B.I.-informatie ter beschikking ge steld en verklaard, dat het federale recherchebureau een gedetailleerd onder zoek zal instellen naar de recente rassenonlusten en dat het bureau zal blijven speuren naar blijken van een samenzwering. DEELEN De Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten heeft over eenstemming bereikt over de aankoop van een 1000 ha groot gedeelte van het landgoed Deelerwoud. Samen met de enkele weken geleden tot stand gekomen aankoop van de aangrenzende Deelerheide, is hierdoor een terrein van 1150 ha fraai natuurgebied voor de toekomst veilig gesteld. Deze aankoop, de grootste uit de geschiedenis van de vereniging, geeft een verbinding tussen de nationale parken „Veluwezoom" en „De Hoge Veluwe". Met de aankoop is een bedrag van ongeveer 7 miljoen gulden gemoeid. Het Deelerwoud is een zeer fraai, licht geaccidenteerd landschap van hei den en bossen met een rijke wildstand. Het behoort tot de mooiste gedeelten van de Veluwe. Tot dusver is het ter rein, dat door een wildraster omgeven is, voor het publiek gesloten geweest, doch het ligt in de bedoeling van de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten het voor wandelaars open te stellen. Deze openstelling zal vermoedelijk echter niet voor het komende voorjaar kunnen plaatshebben, daar na de over dracht nog enkele voorzieningèn moe ten worden getroffen om het publiek te kunnen- ontvangen. Gezien het nationale belang van deze aankoop heeft het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk toegezegd in de koopsom 50 pet. te zullen bijdragen. Men hoopt, dat ook de provincie Gelderland een bijdrage in de aankoopkosten zal kunnen verle nen. Een aanzienlijk deel van de koopsom, vermoedelijk in de orde van grootte van twee miljoen gulden, blijft ook dan echter ongedekt en zal dus voor reke- nig van Natuurmonumenten komen. Deze vereniging, die de steun heeft van vele Nederlandse natuurliefhebbers en momenteel oijna 65.000 leden telt, is echter financieel niet in staat een der gelijk groot bedrag zo maar op tafel te leggen. Ondanks dat zal 't bestuur 't ri sico moeten nemen tot aankoop over te gaan, om het behoud van deze be langrijke schakel in de natuurgebieden Een felle brand heeft te Dongen gistermiddag een bestrijden. Lange tijd bestond gevaar, dat de brand zou schoenfabriek in de as gelegd. De brandweren van overslaan naar omringende huizen. Dongen en Tilburg moesten de vuurzèe met groot materieel op de zuidelijke Veluwe te verzekeren. Het stelt zich voor om vooi het ontbre kende bedrag een beroep op het Neder landse bedrijfsleven en op het publiek in het algemeen te doen. STROE Het driejarig dochtertje van de familie Van der Haar uit Stroe is om ongeveer zes uur donderdag avond omgekomen, toen zij een door automatische knipperlichten beveilig de overweg in Stroe opliep. De kleuter werd daar overreden door een post trein, die van Amersfoort op weg was naar Apeldoorn. Op een niet beveiligde overweg tussen Berghem en Oss is donderdag middag omstreeks half een een brom fietser tegen de locomotief van een goederentrein gereden. De man, de 41- jarige tuinder H. M. van de Wiel uit Berghem, kwam daarbij om het leven. Twee Nederlandse toeristen, de 57- jarige Th. Feldbrugge uit Den Haag en zijn 20-jarige zoon Franciscus Jo hannes, zijn bij een verkeersongeluk te Rovate bij Brescia om het leven geko men. Zijn vrouw en twee dochters wer den licht gewond naar het ziekenhuis van Brescia overgebracht. Van een onzer verslaggevers DONGEN Een felle brand heeft gistermiddag een grote produktiehal van de schoenfabriek J. A. Ligtenberg N.V. in Dongen in de as gelegd. De schade wordt geschat op anderhalf tot twee miljoen gulden. De hal veranderde in enkele secon den tijds in een laaiende vuurzee. De vlammen, aangewakkerd door uit ont plofte cilinders stromende zuurstof, gre pen zo snel om zich heen, dat het ge bouw binnen een half uur met donder end geweld in elkaar stortte. Torenhoge rookkolommen die over het Brabantse plaatsje dreven, waren op ruim twintig kilometer afstand te zien. Van de hal bleef niets over dan een verwrongen hoop staal, puin, geblaker de machines en smeulende leer- en schoenenresten. Onder meer ging een partij nieuwe schoenen met een ver koopwaarde van 500.000 gulden verlo ren. Dat niemand werd gewond is te danken aan het feit dat het fa- briekspersoneel met vakantie is. Nor maal werken er in de hal ruim honderd mensen. Vermoed wordt dat de brand is ontstaan tijdens herstelwerk op het dak. De dakbedekkers werkten met gloeiende mastiek. Kortsluiting moet als oorzaak van de brand worden uit gesloten, omdat de stroom in de fabriek wegens de vakantie was uitgeschakeld. Een overzicht van een klein deel van de ontstellende verwoesting in Detroit na de reeds vijf dagen en nachten durende rassenonlusten. In een rede voor radio en televisie verklaarde de president verder, dat de minister van Landsverdediging Robert S. MacNamara opdracht is gegeven de nationale garde, waar ook in het land, nieuwe opleidingsvoorschriften voor het ondrukken van relletjes te geven. Verder zal aanstaande zondag een landelijke gebedsdag worden gehouden. Hij stelde alle burgers in het land voor die dag naar de kerk te gaan om te bid den voor de orde en de verzoening van de mensen. Johnson heeft tot instelling van de commissie besloten nadat uit het con gres talloze verzoeken waren binnenge komen voor een onderzoek door het con gres zelf of door een presidentiële com missie. Johnson heeft de namen van de commissieleden in zijn rede niet ge noemd. Burgemeester James H. J. Tate heeft donderdagavond na ongeregeldheden in Rap Brown, negerleider van de „Zwarte Macht?', tijdens een persconferentie te Washington, nadat hij juist op borgtocht was vrijgelaten. Hij was gearres teerd wegens aanzetting tot oproer. Hij legde er nogmaals de nadruk op, dat geweld nodig is. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Vereniging van Raden van Arbeid heeft haar 22 leden en vele Nederlandse bedrijven het ad vies gegeven voorlopig geen kinderbij slag aan Marokkaanse werknemers te verstrekken. Aanleiding daartoe is de ontdekking dat in ons land vervalste trouwboekjes in omloop zijn. Op het ogenblik werken in ons land twaalf- a dertienduizend Marokkanen, die natuurlijk niet allen zijn getrouwd. De vereniging is zich bewust dat veel goeden onder de kwaden zullen lijden. Zij ziet echter geen kans de klap voor de goeden op te vangen. Wel hoopt zij, dat de maatregel van heel korte duur hoeft te zijn. Al eens eerder is op een vergadering in Utrecht een dergelijke maatregel ter sprake geweest. Toen is deze nog even aangehouden omdat het zoveel als te goeder trouw bekend staande mensen zou treffen. De ontdekking van de vervalsingen heeft echter de deur dicht gedaan. Ne derland werd hiervan op de hoogte ge bracht door de Franse politie, die on langs vijf Marokkanen arresteerde. De mannen waren in het bezit van 95 trouwboekjes. Achttien stonden op naam van Marokkanen die in Neder land verbleven, 77 waren nog blanco. De familieboekjes waren kennelijk gestolen uit de staatsdrukkerij van Ma rokko. Bij het onderzoek kwam verder aan het licht dat de vijf mannen al eens eerder een dergelijke manouevre had den uitgehaald, waarbij Nederland het slachtoffer is geworden. Dat kan ge makkelijk, want zo eenvoudig is het niet het Arabisch, waarin de boekjes zijn gesteld, te vertalen. NEWHAVEN De vrouw van een professor aan de universiteit van Zuid- Connecticut heeft woensdagavond met een jachtgeweer twee salvo's gelost in een collegezaal waar zich 31 mensen bevonden. Haar man en een student werden gewond. Mevr. Ruth Dryfoos (34) werd kort na de schietpartij gearresteerd en in staat van beschuldiging gesteld wegens poging tot moord. Professor Robert Dryfoos werd licht gewond aan een been, een 20-jarige student aan het hoofd. Geen van bei den hoefde te worden opgenomen. de negerwijken van de stad een beperk te noodtoestand afgekondigd. Op een inderhaast bijeengeroepen persconferentie met politiecommissaris Frank Rizzo zei de burgemeester, dat de beperkte noodtoestand de politie de bevoegdheid geeft groepen van meer dan 12 personen uiteen te jagen. In de 12de wijk. van Detroit is van morgen vroeg door nationale garde en politie een huis omsingeld waaruit een sluipschutter vuurde. De politie vroeg toestemming om traangas te mogen ge bruiken. Dit was het enige belangrijke incident in Detroit's vijfde nacht van rassenter- reur. De toestemming werd verkregen en de politie schoot een twaaltal traangas granaten door een open raam een flat binnen. Een groep van ongeveer 50 negers heeft donderdagavond in het zakencen trum van Albany ruiten ingegooid en winkels geplunderd. De meesten waren nog geen 13 jaar oud. De vakbond van Amerikaanse brand weerlieden deed gisteren een beroep op president Johnson en het Huis van Afgevaardigden om een federale wet uit te vaardigen die aanvallen op brand weerlieden strafbaar stelt. De bond wees op het aantal brand weerlieden dat bij de onlusten in ver scheidene steden om het leven was ge komen of verwondingen had opgelopen. Vooral in Newark en Detroit waren de spuitgasten het mikpunt geweest van sluipschutters. DEN HAAG. In juni 1967 zijn, vol gens gegevens van het CBS, 13.038 nieu we woningen gereed gekomen. In juni 1966 werden 10.468 nieuwe woningen op geleverd. In de jaren 1961 t/m 1965 kwamen in de maand juni gemiddeld 7.935 woningen gereed. Het aantal in het eerste halfjaar van 1967 gereed ge komen woningen bedraagt 63.326 tegen 53.591 in de overeenkomstige periode van 1966. Van de in juni 1967 voltooide wonin gen werden er 2.990 volgens arbeidsbe sparende bouwmethoden vervaardigd (industriële boouw, systeembouw en ge rationaliseerde bouw). In het eerste halfjaar van 1967 kwamen 115.076 van deze woningen gereed. Sedert juni 1945 zijn nu in totaal 1.494.657 nieuwe wo ningen gebouwd, waarvan er 180.418 werden uitgevoerd in arbeidsbesparen de bouw. In juni 1967 werd een aanvang ge maakt met de bouw van 12.114 wonin gen (in juni 1966 met 10.349 woningen). In het ee.ste halfjaar van 1967 werd begonnen met de bouw van 63.557 wo ningen, tegen 58.346 woningen in de overeenkomstige periode van 1966. Aan het einde van de maand juni waren 139.190 woningen in aanbouw. (Van onze weerkundige medewerker) TXefc weer in West-Europa wordt nu een tikkeltje wisselvalliger. Een frontale zone uit Engeland passeert vanmiddag en vanavond onze om geving met veel bewolking en kans op een plaatselijke regen- of onweers bui. Morgen verwachten wij weer zonnige perioden in een iets frissere westelijke luchtstroming, waarin het tempera- tuurplafond in Gelderland 22 of 23 graden zal zijn. Ten westen van de Britse eilanden nadert inmiddels een nieuwe storing, die zondag in ons land kans geeft op enkele nieuwe buien, tenzij zich voor die tijd een nieuwe hogedruk- ontwikkeling voordoet. In vrijwel heel Midden- en Zuid- Europa duurt inmiddels het warme tot zeer warme zomerweer met mid dag tempera turen tussen 25 en 35 graden voort.

De Vallei | 1967 | | pagina 1