de appelc bloeien Voor directeur P. Verbist geen plaats meer in Doelen Liesbeth List naar Rio de Janeiro Boeiende orgelbespeling ':or Marie Claire Alain in Zwolle Ontslag aanvaard UIT DE KERKEN Geheim stuk WISSELMARKT VANAVOND MORGEN FINANCIËLE NOTITIES Palthe Almelo aan de beterende hand Nederlandsche Bank kocht dollars Citroen en Berliet samen Daggeld duurder PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG Van der WERFF HUBREGHT FOKKER - NETAM Pagina 2 VRIJDAG 28 JULI 1967 Hij schreeuwde of huilde niet; hij verbeet pijn en drift, en bleef dood stil liggen. Maar zijn ogen zagen nog slechts een bloedwaas. In zijn verbeelding duurde het uren. De grootste vernedering was voor hem, te bemerken dat de slagen lang zamer werden en minder krachtig dat de tuchtiging ophield. Dat hij moest opstaan. Zijn billen deden hem zo gloeiend pijn, dat hij zeker geloofde, het bloed erlangs te voelen lopen. „Nu kun je naar beneden gaan", zei de heer Kaarsberg hijgend. Coen bleef staan. „Betalen ze u daarvoor extra?" vroeg hij rillend. „Als je nog één woord zégt,..." balgde de vent, zijn voorhoofd bet tend, „zal ik je nog een rammeling geven!" „Daar heeft u immers de kracht niet toe! al zou dat natuurlijk nog meer geld opleveren", zei Coen kalm. Daarna ging hij hoog opgericht de kamer uit. Hij liep rechtdoor naar zijn eigen kamer, en nam met trillende vingers zijn zakmes uit de la van het nacht tafeltje. Hij hijgde sidderend, terwijl hij het openvouwde. Toen ging hij terug naar de trap, met een rampzalig gevoel; het nood lot klopte als een reuzenhart hoog om hem heen. Maar Coen was verne derd, hij was beledigd. En hij accep teerde dat net zo min als tante Ag- neta. Bijna kalm trapte hij de drie over gebleven martavaans naar beneden. Zij braken met gillend scherfgerinkel in de diepte orfder hem. Het was een lawine van pijn en verlies en ontzet ting. In de hal vond een verhevigde re prise plaats van wat vooraf gegaan was: Braam draafde de keukendeur uit; de tantes, alle drie nu, schoten tevoorschijn uit de Rode Salon. Maar- tje jammerde nerveuze kreten achter haar saamgeknepen vuist vandaan. Ze aanschouwden de scherven-zee: een stroom van groen-witte punten over de trap en de hal-vloer. Tante Agneta, spierwit bestorven, zette een spitse voet tussen de brij zei, en riep: „COEN!!" Doch achter Coen werd een deur geopend en gesloten: met keurige schreden naderde de heer Kaarsberg, zich in zijn uithoek van geen verdere gebeurtenissen bewust. Coen leunde tegen de trapleuning in een nachtmerrie-spanning. Kaarsberg bezag hem. Hij voelde een vage spijt, om dat kind, met zijn verhit gezicht en nat-plekkende ha ren. En meteen schoten zijn ogen naar de vier holten in de gesneden leuning, waardoor het licht zo snel en feestelijk over de vloer waaierde „Wat begon hij. Uit de onzichtbaarheid riep Agne- ta's stem: „Meneer Kaarsberg!..." „Ja mevrouw?..." meldde Kaars berg zich. „Ik wens, dat u Coen een tuchti ging toedient, zoals hij nog nooit ge had heeft! Er dient een ogenblikkelij ke grens gesteld te worden aan deze dezedaar schoot zelfs Agneta te kort. Maar over haar stem heen klonk die van Coen en dat was de stem van een even keiharde Wynendael, kil en heel scherp voor een kind van veertien: „Als je een stap dichterbij durft te komen, spring ik naar bene den, Kaarsberg". De stilte kolkte beneden en boven om en om. „Zie je dit mes?" vroeg die on menselijke stem verder. „Eh ja", antwoordde de heer Kaarsberg naar waarheid. Het was een flitsend geslepen zak mes met een lang lemmet. „Loop dan langs de kamers naar de trap, en kom geen stap dichter bij", beval de spookstem. Beneden hoorden zij de schreden van de gouverneur in een boog naar de trap lopen. Chrisje was een be roerte nabij. Agneta glimlachte grim mig, met zulke steek-ogen, dat Lien- tje, de handen samenklemmend van ontsteltenis, de hare sloot. Maartje was op een stoel neergezeten, en snikte borrelig in haar schort. Alleen Braam stond schijnbaar on bewogen. Hij voelde zich als die man zonder wapen, bij het bordes; en zijn hart zwaaide wijd-open voor het jon- getje, daar boven aan de trap, dat 5 hij ondanks deze bijna misdadige 5 wraak in zijn armen had kunnen ne- s men om hem eindelijk weg te dra- E gen naar zijn eigen huis. E Kaarsberg marcheerde als een ro- E bot de treden af, tussen scherven door, bedeesd verder brijzelend wat nog groot genoeg was om te breken. „Bent u een man?!" beet Agneta hem toe. „En bén jij een vrouw?!" zei bo- 5 ven haar de stem, die eensklaps zo S zéér op de hare geleek. „Ben jij een S dame?? Jij met je bescheten deftig- E heid, met je kale verraad?!?" Ze hoorden Coen half snikkend S ademhalen. E „Op een dag, als ik lang genoeg leef, zal ik jou eens komen vertellen. dat het tijd is", gilde hij nog. Agneta zette een tweede voet tus-£ sen de scherven. „Ik zal zelf even 5 naar boven gaan", zei ze priemend 5 kalm. Maar een fladderende hand van E Kaarsberg hield haar terug: „Hij heeft E een mes", fluisterde hij hees. „Het s kind isf Braam, zijn hoofd omwendend, vul- de koel aan: „Geschokt". „Ja..." beaamde de andere man. „Dan zal ik de arts opbellen", zeis Agneta. Ze lachte scherp, terwijl E haar voeten tussen de groene scher- E ven woelden. „Dan kunnen ze 'm weg- H halen". Er was geen liefde meer voor Coen. 'Zelfs Rientjes genegeheid scheen g met het Commande porselein gebro- E ken te zijn. Maar zoals éénmaal eerder, braks ook nu de onderdanigheid van de g huisknecht. „Hij is u ook niks waard, hè?" zei g hij met grimmige onbeleefdheid. 5 „Hoeveel mot u voor 'm hebbe? dats ik 'm van u koop en d'r nog een E mens van probeer te maken?..." Hij liep hun allemaal voorbij, de g trap op. Hij draalde niet, hij bukte niet, hij E week voor geen bedreiging van bo- E ven of beneden. Want Agneta zegde E hem in dat dronken moment een su- g biet ontslag toe. Hij ging door: een breed geschou- E derde, grijze man met de aangeleer- S de rechte rug, van een ideel butler. E Zijn buikje zwol onder het roze ge- E streepte jasje. „Coen", zei Braam kalm, „doe datg mes weg, jonkie. En kom mee naar je kamer. Je ken daar toch niet de g rest van je leve blijve staan, dus 5 staak het nou meteen mar". Toen was hij boven. „Kom", zei hij. Beneden kon men horen, hoe de g spanning van de jongen brak in hui- g len. Maartje kloof jankend op haar S vuist, ,,'t Is zonde!..." mompelde ze, g ,,'t is zonde!..." RIO DE J ANEIRO De Nederlandse Liesbeth List zal in oktober deelnemen aan het tweede internationale song festival van Rio de Janeiro, zo blijkt uit de vandaag bekend gemaakte deel nemerslijst. Voor Amerika zullen aantreden Henry Mancini, Cary Grant, Marlon Brando en misschien Frank Sinatra. De lijst van Europese deelnemers luidt als volgt: Frankrijk: Alain Bar rière, Paul Misraki, Anouk Aimée, Pierre Barough en Francia Lai; Enge land: Englebert Humperdink en Les Reed; Italië: Mina; Griekenland: Zoi Kuruskli; Zweden: Monica Zetterlund; Nederland: Liesbeth List; Polen: Ana German en Katarzyna Gartner; Oosten rijk: Udo Jürgens; Zwitserland: Arlette Zola en Gerard Gray; Spanje: Manola Diaz; Portugal: Duo Ouro Preto; België: Jean Valais en Jacques Brei; Roemenië: Mariana Badoio. In Frankrijk met zijn levendige en ook zeer oude orgelcultuur, die in veel bre der kringen is verbreid dan men meestal aanneemt, bespelen opmerkelijk veel vrouwelijke organisten het koninklijke instrument. Door orgelbespelingen en door hun contacten met de Haarlemse Orgeldagen, evenals door talrijke radio voordrachten en grammofoonplaten zijn Jeanne Demessieux, Marie-Louise Gi- rod en Marie-Claire Alain in Nederland zeer bekend geworden. Marie-Claire Alain vooral doet veel voor de popularisering van de Franse orgelmuziek, die in structuur en vorm, door aard en klankgestalte afwijkt van de beroemde Noordduitse orgelschol en. len. In de reeks orgelbespelingen op het Arp Schnitgerorgel in de grote kerk te Zwolle was de muzikale Francaise de zeer geziene en welkome gast. Marie- Claire Alain had onder haar gehoor talrijke orgelminnaars, afkomstig van de Veluwe. Onder de Franse organis ten onderscheidt madame Alain zich ook doordat zij naast de orgelmuziek van haar vaderland ook werk van niet- Franse componisten laat horen. Zij heeft ook nagenoeg het volledige werk van J. S. Bach op de grammofoon plaat vastgelegd. Maar volkomen Frans blijft de organisatie in haar, soms bijna lucide en toch kernachtige bena dering in de niet-Franse werken, waar bij zich ook even haar temperament laat gelden. Zo klonk de Toccata van Georg Muffat, exponent van de Zuid- duitse school, in een opvallende door zichtigheid. ROTTERDAM Het college van B. en W. van Rotterdam wil het verzoek tot ontslag van de directeur van De Doelen, de heer P. Verbist, per 31 decem ber van dit jaar aanvaarden. Het college acht het onmogelijk en ongewenst hem in een nieuwe bestuursvorm van De Doelen te handhaven. Het stelt zich voor drs. J. Hofman, directeur van de dienst Kunstgebouwen, na een interim periode per 1 januari ook met de leiding van Ete Doelen te gaan belasten. De wethouder van financiën en kunst zaken, de heer J. Reehorst (soc.), zei dit gisteren in antwoord op stellige vragen tijdens een interpellatie in de gemeenteraad door mr. dr. S. Couwen- g bergh (kath.) en drs. L. van Leeuwen (Wordt vervolgd) E (lib.). De raad verklaarde zich er later E mee akkoord. 3567 De Naald vloog nu langzaam boven de equato riale gordel van Pluto, een gebieds-aanduiding, die ge dachten opriep aan tropische plantengroei en zonnige stranden, doch daar beneden golfde een onafzien bare wolkenzee, waaruit overal de grilligste rotsforma ties omhoog staken, als de stronken en stammen van een versteend woud. Een landing tussen die fantastische zwarte vormen betekende zoveel als zelfmoord en toch zou Arend 't er weer eeps op moeten wagen, wilden zij niet onverrichter zake naar huis terugkeren Zodra zij dan ook boven een blijkbaar vlakker gebied kwa men, liet hij de machine door de nevels zakken voor een nieuwe steekproef. Behalve een hernieuwde kennisma king met de „sneeuwslangen" leverde deze verken ningstocht echter niets op. Noch de volgende, noch de daarop volgende. In de loop van twee aardse weken voerde de Naald zeker honderd landingen uit; sommi ge horizontaal, andere verticaal, al naar gelang de aanwijzingen van de automatische steunzoekers. De mannen kregen zo langzamerhand heel wat kennis van de Plutoniaanse meteorologie en volop gelegenheid om zich in het skiën te bekwamen, maar dat was immers de bedoeling niet van deze expeditie. En toenop eens waren daar twee torens! 33 - Tsjaio Tai rijdt snel terug naar de stad en nadert al gauw de Westelijke stadspoort. Het grootste deel van zijn opdracht zit er al op. Hij moet nu alleen nog de va der ondervragen van Meng Lan's huisjongen, de tuin man Hoe. Deze woont vlak naast de poort en zodra Tsjiao Tai onder de poort doorgereden is, besluit hij bij een oude man op een bankje te informeren waar hij tuin man Hoe kan vinden. Hij stijgt af en stelt zijn vraag aan de oude man, die zich laat koesteren door de mor genzon. „De tuinman Hoe? Waar hebt u die voor nodig?" vraagt de oude, die Tsjiao Tai met zijn slimme oogjes aandachtig opneemt. „Ik moet hem enkele vragen stel len over zijn zoon", zegt Tsjiao Tai. „Zijn zoon is huis jongen bij de vermoorde dichter Meng". „Gaat u dan maar zitten, want de tuinman Hoe ben ik zelf", zegt de oude „Wilt u misschien een kop thee gebruiken?" „Nee daar heb ik geen tijd voor", zegt Tsjiao Tai, „maar vertelt u mij eens, is uw zoon de gehele afgelopen nacht thuis geweest?" „Ik ben tenminste driemaal wakker ge worden van zijn gesnurk", zegt Hoe, „maar ik begrijp dat u hier bent gekomen om iets te horen, en ik weet toevallig iets dat u stellig belang zal inboezemen. Mijn zoon is erg zwijgzaam van aard, maar ik geloof dat ik het u beter kan vertellen". De ontslagaanvrage van de heer Ver bist ligt al een maand als een geheim stuk bij de gemeentesecretarie, nadat de heer Verbist en het gemeentebe stuur hadden afgesproken dat deze ge heim zou blijven tot 5 oktober. Dan zou het ontslag aan de gemeenteraad wor den voorgelegd. De heer Verbist had om deze geheimhouding gevraagd om zijn sollicitatiemogelijkheden niet te beperken. v De wethouder verklaarde gisteren, dat een reeks van administratieve han delingen al voor de opening van De Doelen niet was afgedaan en dat de achterstand er na die tijd niet minder op was geworden. Zo was er ondanks aandringen geen drankwetvergunning aangevraagd voor het gebouw. Er was een uitgesproken slechte communicatie tussen de Doelen-direc teur enerzijds en het gemeentebestuur, het Doelenpersoneel en de gebruikers van De Doelen anderzijds. Bij zijn optreden als wethouder be gin van dit jaar had de heer Reehorst een dossier-Verbist aangetroffen waar uit hij later een memorandum had la ten samenstellen dat aan de heer Ver bist was voorgelegd en met hem was besproken. Dat gebeurde nadat door 3 achtereenvolgende wethouders veel tijd was besteed om de zaken in het goede spoor te krijgen. Zelfs was de aanstaande directeur van financiën van de gemeente Rotterdam al in De Doe len gedetacheerd geweest om de ach terstand in de financiële administratie weg te werken. Ook 14-daagse stafver gaderingen, waarbij wethouder Ree horst aanwezig was om de gebrekkige communicatie op gang te brengen, hadden geen effect. Van een qommissie van goede dien sten zoals de interpellanten hadden ge vraagd, verwachtte de wethouder wei nig omdat de heer Verbist al eerder in de gelegenheid was gesteld met twee adviseurs overleg te plegen over zijn van gedistantieerd," constateerde de De wethouder toonde zich verbolgen over een aantal dagblad-interviews met de heer Verbist, waarbij alle schuld op de ambtenaren van het Rotterdamse stadhuis werd geschoven. „Gelukkig heeft de heer Verbist zich daar later van gedistancieerd", constateerde de wethouder. Hij sprak de hoop uit dat de heer Verbist spoedig een nieuwe be trekking zal vinden (hij krijgt een jaar salaris mee). „Dat hij in Rotterdam niet slaagde, wil niet zeggen dat hij el ders geen succes kan hebben." Hij zeg de de heer Verbist alle steun toe bij sollicitaties. De interpellanten stemden na deze verklaring met het ontslag in. Zowel de heer Couwenbergh als de heer A. J. Snoek (boerenpartij) vonden echter dat de wethouder ondanks zijn goede be doelingen zich geen geheimhouding had LONDEN ÏO.OÜ—10.02; New York 3.59rt— 3.59H; Montreal 3.34A—3.34A; Parijs 73.37173.42è; Brussel 7.241— 7.25F, Frankfort 89.81 89.861; Stock holm 69.81—69.86; Zürich 83.18—83.23; Milaan 57.62è57.761; Kopenhagen 51.78—51.83; Oslo 50.28—50.33; Wenen 13.94—13.95; Lissabon 12.483—12.50*. mogen laten afdwingen omdat het de democratische verhoudingen met de raad frustreert. Deze geheimhouding had ook de laatste dagen een eenzijdige voorlich ting tot gevolg, die in het nadeel van de wethouder en van de ambtenaren was uitgepakt. De registratie van het werk van Franz Tunder getuigde wel van durf en originaliteit, maar het mixituurgeöruik vonden we iets te dominerend. Voluit bewonderden we evenwel registerkeu- ze en daaruit voortvloeiende kleurwer- king van de korte stukken, die samen de Hymne „Ave maris stella" vor men, sterk werk van Nicolas de Grig- ny, Frans componist uit de zeventien de eeuw. Uit de Bach-koraalvoorspelen had de organiste drie zeer eenvoudi ge werken gekozen: „Erbarm Dich mein", wat le stug en weinig geïnspi reerd; „Schmücke Dich o liebe Seele" met meer affiniteit. Maar toch vonden we deze Bach-werken op minder hoog niveau staan dan de Pastorale van Cé- sar Franck, gezet in prachtige kleur en in fraaie mötivische tekening. Dit geldt vanzelfsprekend ook de zeer gave voor dracht van „Le jardin suspendu" van Jehan Alain, haar vroeg gestorven zeer begaafde broer. In Alains veelgespeelde sterke „Li tanies" treft altijd het motorisch-hym- nische element, in zijn „De hangende tuin" is een onmiskenbare impressio nistische inslag en dit werd door de opvallend milde kleur, die Marie-Clai- re Alain het stuk gaf, nog geaccentu eerd. Met de toccata-achtige Praelu- dium und Fuge BW 549 van J. S. Bach besloot Marie-Claire haar boeiende, in enkele opzichten ook curieuze orgelbe speling. HENRI TH. TIMMERMAN Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Terkaple (c.a.): R. E. R. van Buiren, kand. te Rotterdam. Aangenomen: naar Purmerend: (vac. A. F. L. van D(jk) (toez.): W. A. Z. Tieman, pred. voor buitengew. werk- zaamh. te Dieren. Chr. Geref. Kerken: Beroepen: te Vlissingen: J. Maris, kand. te Haarlem. Bedankt: voor Gouda: J. Westering te Kerkwerve. Vrjje Evang. Gem.: Aangenomen: naar Gorinchem: G. Siebert, kand. te IJmuiden. HILVERSUM I 18.30 Wil je weg wezenlicht pro gramma. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 R.V.U.: Wilhelm Conrad Röntgen en Nederland, door dr. W. A. H. van Wylick. NRU: 20.00 Grenspost: infor maties voor en over vakantiegangers. 22.25 Humanistisch Verbond. Kort com mentaar, onder redactie van en uitge sproken door Th. Polet. 22.30 Nieuws. 22.40 Profiel van de supremes, muzi kaal klankbeeld. 23.15 Stereo: Holland Festival 1967: Nederlands kamerorkest en zangsoliste: oude en klassieke mu ziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 18.00 Nieuws. 18.15 Amerika in ter mijnen, praatje. 18.20 Licht orkest. 18.30 Jazz-rondo. 19.00 Lichte grammo- foonmuziek. 19.30 Op reis met doctor Burney: muzikaal dagboek uit de jaren 1770-1772. 20.00 Nieuws. 20.05 Enkel spoor: drie monologen en een coda. VARA: 21.00 Stereo: Klassieke gewijde muziek (gr.). 22.30 Nieuws. 22.40 Actu aliteiten. 22.55 Licht platenprogramma. 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND I. NTS: 15.00-16.00 Reportage binnen komst deelemers Vierdaagse te Nij megen. 18.45 De Minimolen. 18.50 Jour naal. STER: 18.55 Reclame. VPRO: 19.00 Beestje kijken, filmreportage. 19.25 Hoepla, TV-magazine. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. VPRO: 20.20 Laat je kisten, cabaretprogramma. 20.45 De oude draaidoos. 21.20 Nous les amoureux: franse chansons. 21.50 On aantastbaar, tv-film. 22.35 Reportage van het achtste doopsgezinde wereld congres te Amsterdam. NTS: 22.45-22.50 Journaal. NEDERLAND II. NTS: 20.00 Nieuws in 't kort. STER: 20.01 Reclame. NCRV: 20.05 Eén ho rizontaal, quizprogramma. 20.25 Nu! en dan?: gesprek over de emancipatie van de vrouw. 21.00 Het Amsterdams ka merorkest en solist: klassieke muziek. 21.40 Avondsluiting. 21.45 De ontwortel den, filmmontage over Europese emi granten in de Ver. Staten in de vorige eeuw. STER: 22.10 Reclame. NTS: 22.15- 22.30 Journaal. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord, lezing. 7.15 Stereo: klass. gr. muz. 7.30 Nws. 7.32 De zingende kerk: geestelijke liederen. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Djinn: gevarieerd pro gramma (8.30 Nws.; 8.32-8.45 Touring- club: vakantietips: 9.35 Waterstanden). 12.25 Marktberichten. 12.27 Mededelin gen voor land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Overh. voorlichting: Exportivitei- ten. Nws., wenken en adviezen op ex- portgebied. 12.50 Zonder grenzen: ru briek over missie en zending. 13.00 Vliegende schijven: verzoekprogr. v.d. militairen. 14.00 P.M.: familieprogram ma. 17.00 Carionca: radio voor tieners. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdl. 7.23 Lichte gr.muz. VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr.muz. 9.40 Stereo: Klass. muz. (Gr). 10.00 Z.O. 135, ge varieerd progr. (11.00 Nws). 12.15 De apartheid in Zuid-Afrika: een beschou wing in het Zuidafrikaans. 12.27 Mede delingen t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Tussen start en finish: act. sportnws. 13.00 Nws. 13.10 VARA-Varia. 13.15 Voor de jeugd: lichte gr. muz. 14.15 Voor de twintigers. 14.55 Radio jazz magazine. 15.30 Ikke, een geluidscolla ge. 16.00 Nws. 16.02 Varen: Kerels- werk!, lezing. 16.15 De Scala voor 1910: klass. operamuz. (gr). 17.10 Elek tronisch orgelspel. 17.30 Radioweek- journaal. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Klass. gr.muz. 10.00 Nws. 10.02 Operafragmenten (gr). 11.00 Nws. 11.02 Hilversum 3-vertisse- ment: klass. gr. muz. 11.30 Leger des Heilsmuz. 12.00 Nws. 12.02 Wegwijzers, wenken en wetenswaardigheden voor een vrolijke vakantie in eigen land. 13.00 Nws. 13.02 Tienerama (14.00 Nws) 14.30 Ramblers Radio Reprises. 15.00 Nws. 15.02 Live!: modern Amerikaans amusement. 15.30 Toernee: muzikale zwerftocht. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Sport- show: sport en lichte muziek. Vrijdag 28 juli 1967. DUITSLAND I. 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal (herh. v. gisteren). 10.20 Amusementsprogram ma. 12.00-13.30 Actuele kroniek. 16.40 Nieuws. 16.45 Jeugduitzending. 17.10 Opnamen van de Karl May-spelen. 17.55 Overzicht middagprogramma's van de volgende week. 18.00-18.05 Nws. (Regionaal programma: NDR: 18.05 Actualiteiten. 18.19 Das Freitagsmaga- zin. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Actuali teiten. 19.26 TV-film. 19.59 Programma overzicht. WDR: 18.05 Nieuws uit Noordrijn-Westfalen. 18.10 Beroepen raden. 18.25 Hier und Heute (1). 18.50 Goedenavond. 19.00 Hier und Heute (II). 19.10 Programma met Hans Al- bers. 19.40 TV-film). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Actualiteiten. 21.00 TV-film. 21.45 Journaal, weerbericht en commentaar. 22.00 TV-spel. 23.25 Nws. DUITSLAND II. 18.05 Weerbericht voor vakantiegan gers. 18.10 Nieuws en weerbericht. 18.20 Die Drehscheibe. 18.55 TV-film. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nieuws en actuali teiten. 20.00 Documentair tv-spel. Aansl. nieuws. 21.05 Muzikaal programma. 21.45 Reportages van correspondenten in het buitenland. 22.30 Nieuws, weer bericht, actualiteiten en weerbericht voor vakantiegangers. 37. Toen het eindelijk ophield met regenen stapte Tekko stijf en strak voor zich uitkijkend onder 't bla derdak vandaan. Maar 't koolwitje dat gedurende de schuilpartij door diepe zuchten haar aanwezigheid had doen blijken trippelde onze vriend vlug achterna. „Wat bent u eigenlijk voor een onopgevoed insect dat u zich niet eens behoorlijk aan mij hebt voorgesteld, terwijl wij samen onder het zelfde blad stonden te schuilen? vroeg 't vlindertje toen zij Tekko bijna had ingehaald. „Houd op!" wimpelde onze vriend af, terwijl hij on vermurwbaar verder beende. „Ik heb voorlopig genoeg van insecten en ik zelf bèn trouwens geen insect. Ik ben een hond eh... ik bedoel een mens!" „Zo, dan be hoor jij zeker tot die kereltjes die ons gevangen nemen om ons op te prikken?" snibte 't koolwitje. „En jij be hoort zeker tot die aangename insecten die mijn kool altijd proberen op te eten?" bitste Tekko terug. „Mis! Dat zijn mijn kindertjes, de rupsen!" lachte 't koolwit je en ze vloog naar een bloem om er wat honing uit te puren. „Pas op! gilde Tekko. „Dat zijn de monniks- kapsbloemen en die zijn vergiftig!" „Dat weet ik!" lispelde het vlindertje „maar de honing niet! Ik vind het echter lief van je dat je me hebt willen waarschu wen en daarom zal ik mijn eitjes niet op jouw kool maar op die van je buurman gaan leggen! Adieu!" Het koolwitje vloog weg en Tekko die op een grote steen van 't rotstuintje neergevallen was zwaaide haar na tot zij uit 't gezicht verdwenen was. Van onze correspondent ALMELO Ook in de eerste helft van dit jaar heeft Palthe nog verlies geleden op het Almelose textielverede- lingsbedrijf. Het reinigingsbedrijf daar entegen loopt over de hele linie goed. De finishing in Tilburg (de Regenboog) is rendabel, aldus het bestuur in de jaarvergadering. De aandeelhouders vroegen het Alme lose bedrijf stop te zetten, omdat dit al vele jaren verliesgevend is. De presi dent-commissaris, de heer H. A. M. Kroese, antwoordde hierop, dat de ge meente Almelo als voorwaarde voor aankoop van de fabriek in de bin nenstad had gesteld dat een nieuw be- dryf moest worden gebouwd. De commissarissen spraken in deze verga dering van een te bouwen „bedrijfje" dat het concern naar wordt ver wacht geen verlies zal opleveren. In het afgelopen jaar heeft het bedrijf een verlies van tyjna een miljoen geleden De vergadering ging er mee akkoord het dividend te passeren. Op een vraag van een aandeelhouder of het mogelijk zou zijn toch dividend uit te keren en wel uit de reserves deelde de heer Kroese mee dat dit onverant woord zou zftn. De liquiditeit van de onderneming loopt dan gevaar. DENDEREND VERLIES Van verschillende zijden werd kri tiek geleverd, omdat de aandeelhouders meer dan een jaar in onwetendheid hebben geleefd over de bedrijfsresulta ten. In de vorige vergadering was mee gedeeld, dat deze over 1966 vrijwel ge lijk zouden zijn aan die over 1965, maar in werkelijkheid werd in 1966 een „denderend verlies" geleden, zoals de president-commissaris zei. „De koop door de gemeente Almelo van het verouderde fabriekscomplex in de binnenstad voor vijf miljoen is voor Palthe een uitkomst, zo werd gesteld. De directeur de heer C. J. Vermeer, deelde mee, dat de directie de zaak nu volkomen in handen heeft. Er is geen sprake van een katastrofale ontwikke ling. Palthe is over het dieptepunt heen. ADVERTENTIE Postbus 3446, Amsterdam-C Telefoon020-222033' Beursoverzicht no. 430 Van een medewerker AMSTERDAM Gisteren voor de tweede opeenvolgende dag kwam de Nederlandsche Bank in de valutamarkt tussenbeide door dollars te kopen op een koers van 3,59 5/8. Hoewel de cen trale bank eergisteren slechts weinig behoefde te kopen, was het aanbod in de meerderheid. Gisteren was er vooral in de namid dag, zulk een vraag dat de koers bij na 1/4 punt tot 3,59 7/8 steeg. De Ne derlandsche Bank fungeerde als stabili serende factor op de markt, terwijl men tevens aanneemt dat de interven tie er ook op gericht was om aanbod van dollars op te vangen dat uit de verkoop van ponden voortvloeide. De Nederlandsche Bank kwam tevens in de markt voor aankoop van contante dol lars tegen gelijktijdige verkoop van dollars op een maand en per 15 sep tember. Hierdoor werd in geringe ma te iets van de verkrapping van de geldmarkt opgevangen. De koers van het Engelse pond in Londen tegenover de dollar handhaaf de zich op het betrekkelijke lage ni veau van 2,7855. Er blijft aanbod, ook op termijn hetgeen in lagere termijn- koersen tot uiting kwam. Yan onze correspondent PARIJS. De Franse automobielin dustrieën Citroën en Berliet zijn een fusie aangegaan, waarbij beide onderne mingen afzonderlijk blijven werken. Ci troën, de tweede autofabrikant van Frankrijk, zal uitsluitend personen auto's en lichte bestelwagens blijven bouwen, terwijl Berliet, de grootste pro ducent van vrachtwagens in Frankrijk, de vrachtwagenafdeling van de'nieuwe onderneming zal worden. De fusie kwam tot stand nadat de familie Berliet, die tachtig procent van het aandelenkapitaal van haar onderne ming in handen had, deze had geruild voor een aandeel van twintig procent in het kapitaal van Citroën. De aande lenruil op de beurs is bepaald op acht aandelen Berliet tegen negen aandelen Citroën. Paul Berliet zal de directeur blijven van de fabriek te Lyon. Door deze fusie is Citroën-Berliet een ernstige concurrent geworden van het grootste Franse autoconcern Re- nault-Saviem. Het exploitatiecijfer van Citroën bedroeg het vorig jaar 4,4 mil jard francs en dat van Berliet, dat meer dan de helft van zijn produktie exporteert, 1,15 miljard. In dat jaar fabriceerde Citroën 26 procent van de totale Franse produktie en leverde Berliet 53 procent van de Franse vrachtwagenproduktie. De nieu we onderneming beschikt over 67.000 werknemers. Van onze redactie financiën. AMSTERDAM Het tarief voor dag geld is gisteren van 4 tot 4V* pet. ver hoogd door het naderende einde van de maand. Reeds woensdag werd de geld markt krapper, maar toen bleef het tarief nog 4 pet. Een dag eerder was het op dit percen tage gebracht, narat het maandag was verhoogd van 31/* tot 4V* pet. door dol- lartermijntransacties tussen de Neder landsche Bank en de banken

De Vallei | 1967 | | pagina 2