Lingegraaf waarschuwt: „Zwemmen in Linge beneden de stuwen is levensgevaarlijk" f y KERKDIENSTEN DE BETUWE OP Z?N MOOIST BOUWSTROOM LEVERT 118 WONINGEN OP Spoorlijn als duikplank Nederlaagtoernooi v.v. „Opheusden start zaterdag Twee vluchten van „De Luchtreiziger" „Forellen" spelen twee promotiewedstrijden „Sparta" speelt zaterdagmiddag tegen v.v. „Brakel DOYO tegen „rest van Veenendaal" om half zeven Duitser verloor macht over het stuur op rijksweg Raad Leersum vergadert Leersums vuil naar Maarn Verbetering van Kerkweg kost f 88.900,- Bloemen uit Brabant voor corso Leersum Betuwenaren zegevierden in Rhenen Frontale botsing op Rijksweg 25 Voor gemeente Leersum Onó tuinbouwhoeh T OPHEUSDEN. „Het zwemmen beneden de stuwen in de Linge is levensgevaarlijk". Met deze waarschuwing heeft de Lingegraaf, de heer P. van Westrheenen, zich gisteren tot het gemeentebestuur van Kesteren gericht, nadat reeds enkele grote honden op deze plaatsen waren verdronken. BURGERLIJKE STAND VEENENDAAL Urgentielijst van kapitaalswerken VRIJDAG 28 JULI 1967 Dagelijks bevinden zich enkele honderden jeugdige Opheusdenaren in de Linge om afkoeling te zoeken Het gemeentebestuur heeft begrip voor de waarschuwing getoond en zal op zo kort mogelijke termijn borden langs het riviertje plaatsen met het opschrift „Levensgevaarlijk te zwemmen beneden de stuwen". Waarschijnlijk zullen deze waarschuwingsborden nog deze week worden geplaatst. „Indien er door de jeugd geen gevolg aan wordt gegeven zullen we andere maatregelen moeten nemen", aldus wethouder J. van Appeldoorn gisteravond. Hierbij wordt gedacht aan een zwem verbod. „In feite is het zwemmen in de Lin ge overigens verboden. In deze warme periode zou het echter onmen selijk zijn als we hier op zouden gaan toezien, temeer daar het zwemmen in deze rivier uitgezonderd beneden de stuwen helemaal geen gevaar oplevert", vertelde ons de heer Wes trheenen. „De droogte, die door de warmte is ontstaan, maakt het nood zakelijk dat er op het ogenblik water landinwaarts gemalen moet worden. Hierdoor daalt en stijgt het waterpeil onregelmatig, hetgeen bij de stuwen kleine watervallen veroorzaakt. De jeugd vindt het heerlijk om zich in de stroom ,die ontstaat, mee te laten drijven. Dit is levensgevaarlijk in verband met voorkomende draaikol ken", aldus de Lingegraaf, die „de put wil dempen voor het kalf verdron ken is". De Betuwespoorlijn, die de Linge na bij de stuw in Opheusden kruist, wordt door de jeugd gebruikt als duikplank. Ook dit levert een groot gevaar op. Af en toe komt het zelfs voor, dat de treinen hun vaart moeten verminde ren of zelfs moeten stoppen. Van po litiezijde wordt ernstig tegen deze VEENENDAAL De Duitser A. F. H. reed met zijn vrouw en 10-jarig zoontje op Rijksweg 12 in de richting van zijn Heimat en kwam met zijn auto op het viaduct. Boven de Nieuwe- weg werd H. waarschijnlijk bevangen door de warmte en verloor hij de macht over het stuur. De wagen reed van de weg af, wor stelde zich door wat struiken heen en kwam tot stilstand op de oprit richting Arnhem. Mevr..H. en haar zoontje wer den naar het Julianaziekenhuis ge bracht, maar konden na behandeld te zijn weer vertrekken. De auto van de familie H. werd vrij zwaar beschadigd. VEENENDAAL Zaterdag 29 juli: J. H. Kets, Hoofdstr. 26, tel. 3056. Zondag 30 juni: G. Annot, Kerkewijk 56, tel. 3198. (Iin de Rijnpostdienst was vermeld dat dr. Schilperoort zondag dienst heeft dit is onjuist.) Apotheek: Zuidersma, Hoofdstraat 53, tel. 2123. EDERVEEN, DE KLOMP EN RENSWOUDE Arts: de heer Heij, De Klomp, tel 200. RHENEN Arts: de heer Rienstra, Heerenstraat 63, tel. 2577. Apotheek: Dienstdoende apotheek in Wageningen. KESTEREN Arts: de heer Zanddijk te Kesteren, tel. 08886-201. Wijkverpleging: Zr. S. Westerhof, Groe ne Kruis Kesteren, tel. 210. OPHEUSDEN Arts: de heer Jonker, Opheusden tel. 08887-393. Wijkverpleging: Zr. H. Budding te Do- dewaard, tel. 08885-218. I ,-v Geboren: Jan, z. v. K. van Silfhout en W. J. van Breenen; Lucia Carla, d. v. R. Koobs en A. A. Hahn; Willem Ger- rit Cornelis, z.v. A. Leeflang en W. H. van Vliet; Reijer, z.v. R. van Essen en S. C. de Keizer; Herma Margriet, d. v. W. Teunissen en H. Valkenburg (geboren te Rhenen); Gerrie, d. v. G. Vermeer en G. E. Franken (geboren te Leiden); Johanna Theodora, d. van B. van Engelenburg en P. H. van Leeu wen; Sylvia, d. v. R. Kalter en W. v. d. Bent; Gijsbertus, z. v. J. Roelofs en S. H. Hardeman; Martinus Laurentius, z.v. H. L. M. Postma en J. Leijer; Wijn tje Geertruida, d. v. C. van Eek en M. P. Nell; Johannes, z. v. J. Voorhout en J. Scholtus. Ondertrouwd: C. J. Veenhuis en H. Heikamp; W. van Harten en H. Oorlog; C. Diepeveen en A. Oskam; D. de Man en M. P. van der Poel; E. van de Vliert en E. C. de Koning. Getrouwd: A. H. Endeman en J. A. Jansen, S. G. W. van de Pol en T. van Dooren; D. Leeuwenkamp en G. van d. Brink;-A. K. van Kooten en,S Schrij ver; G. J. Robbertsen en S. Bijer. Overleden: Smittenberg Jacoba, 74 j. weduwe van A. Bussing; Van der Poel, Clasina Johanna, 89 jaar, echtgenote v. J. van Geenhuizen (overleden te Rhe nen). duikmethode gewaarschuwd. De ma chinisten op de treinen merken de „Linge-zwemmers" vaak op het laatste nippertje op, waardoor levensgevaar lijke situaties ontstaan. De seinhuis wachter heeft de jeugd reeds vele ma len gewaarschuwd, doch tot op heden tevergeefs. LEERSUM. Op woensdag 2 augus tus houdt de Leersumse gemeenteraad een vergadering in de zaal van hotel 't Centrum", die begint om 19.30 uur. De agenda omvat de volgende punten: 1. mededelingen; 2. ingekomen stuk ken; 3. vaststellen gemeenschappelijke regeling vuilnisstortplaats; 4. verzoek om rijksbijdrage en geldlening bouw 60 woningwetwoningen (bouwstroom 2) 5. wijziging van de bezoldigingsveror dening 1966; 6. onbewoonbaar verklaren van de woning Zandweg 23a. Op maandag 31 juli liggen de stukken op het gemeentehuis van 19.00 tot 20.00 uur ter inzage. LEERSUM Op 31 mei besloot de Leersumse raad in principe deel te ne men in de gemeenschappelijke rege ling vuilnisstortplaats te Maarn. De studiecommissie is thans zover dat deze een ontwerp-verordening klaar heeft voor de gemeenschappelijke rege ling tussen de deelnemen gemeenten. De Leersumse raad moet woensdag avond een lid uit de raad aanwijzen voor de commissie. De gemeenten Amerongen, De Bilt, Cothen, Doorn, Driebergen-Rijsenburg, Langbroek, Leersum, Leusden, Maarn, Stoutenberg, Wijk bij Duurstede, Wou denberg en Zeist gaan een gemeen schappelijke regeling aan ter voorzie ning in de inrichting en de exploitatie van een gemeenschappelijke vuilnis stortplaats in de gemeente Maarn. De geraamde kosten voor de gemeen te Leersum bedragen f 6240,ver hoogd met de kosten voor het storten van grof vuil, waarvan geen raming is te maken. LEERSUM De verbetering van de Kerkweg c.a. is aan de laagste inschrij ver, H. J. van Marle uit Doorn, gegund voor f88.900, Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten van Utrecht is afgekomen voor de aanleg van een voetpad langs de Ben- tincklaan, de aanleg van voetpaden langs de Gezichtslaan en de aanleg van een proefstuk voetpad langs de M.C. Verloopweg. Bij de goedkeuring van Gedeputeerde Staten is ook de verbouw van de boer derij „Het HOF" tot jeugdsociëteit. Helaas is bij de goedkeuring nog niet de verbetering en de uitbreiding van het H.D.S.-terrein aan de Wildbaan. Dit is bijzonder jammer, want als dit nog lang op zich laat wachten, kan H.D.S. volgend jaar nog niet op het zo lang verwachte „echte voetbalveld" spelen. LEERSUM Bestuursleden en orga nisatoren van het Leersumse Bloemen corso zullen dit weekeinde bloemen uit Zundert en Valkenswaard halen om te kjjken welke soorten en kleuren be schikbaar zijn. Op maandag a.s. zal in „Het wapen van Leersum" een vergadering gehou den worden, speciaal voor deelnemers met een praalwagen. Op deze vergade ring zullen de bloemenmonsters worden getoond. Voor een vlotte organisatie is 't wen selijk dat de deelnemers zo spoedig mogelijk de gewenste hoeveelheid en de gewenste kleur opleveren. LEERSUM. Op verzoek van het college van Gedeputeerde Staten in de provincie Utrecht moet een urgentielijst opgemaakt worden uit de gehandhaafde kapitaalswerken. Naar het gevoelen van B. en W. kan deze urgentielijst als volgt worden op gesteld: 1. bijzondere kleuterschool; 2. open bare kleuterschool (beide kleuterscholen te bouwen in bouwstroomverband met een school in Renswoude); 3. sport- veld/jeugdsociëteit; 4. tennisbanen; 5. machinepark openbare werken; 6. vrachtauto; 7. verbetering de Uitweg; 8. voetpad (Scherpenzeelseweg)9. voorbereidingskosten bouw rioolzuive ringsinstallatie. BROMFIETSRIT RHENEN De gisteravond door de stichting Jeugdzorgwerk in het kader van de V.V.V.-zomerevenementen geor ganiseerde betrouwbaarheidsrit voor bromfietsen, werd overwegend gewon nen door de Betuwenaren. De eerste prijs ging naar K. v. Wes- threnen te Kesteren, de tweede prijs naar J. van Dijk uit Lienden, de derde naar J. D. Neerbosch te Kesteren, de vierde naar H. v. Linden uit Lienden. De vijfde prijs was voor een Veenenda- ler, de heer G. van Walsem en de zesde prijs was voor de heer F. Moorman te Rhenen. De nummers 1 tot en met 4 hadden allemaal nul strafpunten. De nummers vijf en zes elk twee. De poe delprijs ging naar A. Hovestad, Rhenen, die 78 strafpunten op zijn naam wist te brengen. Oók een hele prestatie. Er waren veel deelnemers, 42 brom fietsers en evenzoveel duorijders. De rit was uitgezet door Rhenen, Wageningen, Bennekom, Ede en Veenendaal. Aan de finish moesten de rijders twee vragen beantwoorden, namelijk waar ligt „De Blauwe Hel" en door welke gemeenten liep de rit. Daar er vier deelnemers met nul strafpunten uit de bus kwamen werd de volgorde bij loting vastgesteld. V.V.V. had weer voor aardige prijsjes gezorgd, die door de heer B. Both wer den uitgereikt. De rit duurde 1 uur en 48 minuten. ADVERTENTIE WINKELCENTRUM VEENENDAAL Winkels zfln tot 6 uur 'n avonds open. Vrijdagsavonds KOOPAVOND tot 9 uur. 0 's Woensdagsmiddags zijn de win kels na 1 uur gesloten. (De Hema aan de Markt is deze middag wel geopend en is 's maandagsmorgens gesloten). Kappers zijn 's maandags de gehele dag gesloten. 0 Markt: dinsdagsmorgens tot 1 uur, 's zaterdags de gehele dag. WV-Inlichtingenkantoor: Hoofdstr. 84, tel. 08385-4607 en 4602. Heden, vrijdag RHENEN Natuurbad Ouwehand, 18.30 uur: Wa- terpolotoernooi „De Forellen". AMERONGEN Gemeentehuis 20 uur: Opening zomer- tentoonstelling „Delta-Techniek en Schoonheid". BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „Veel liefs uit Moskou". Morgen, zaterdag VEENENDAAL/RHENEN Rhenen Viaduct, 13 uur en Veenendaal Markt, 13.15 uur: Start middagfiets tocht o.l.v. A. P. de Kleuver. AMERONGEN Gemeentehuiszomertentoonstelling. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal: 19.30 uur: „Veel liefs uit Moskou". Het Centrum: Leersum: „Irma la Dou ce", 20.00 uur. RHENEN Op rijksweg 25 nabjj de Schoolweg is de automobilist Van C. uit Krimpen frontaal op de Rhenense garagehouder H. de R. gebotst. Van C., die kwam' aangereden uit de richting Amerongen, sloeg linksaf de Schoolweg in, zonder op tegenliggers te letten. Bei de wagens liepen flinke schade op. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. OPHEUSDEN Zaterdagavond be gint het nederlaagtoernooi van de v.v. „Opheusden". Als le komt op bezoek streekgenoot „Uchta" uit Ochten. On danks het feit, dat Uchta H. v. d. Kreeft zag vertrekken, mag worden aan genomen, dat Uchta Opheusden goed partij zal geven. Een zege mag echter niet verwacht worden. Opheusden komt in de volgende opstelling uit: doel: H. v. Eldik; achter: H. Huibers, M. van Broekhuijze, A. Geurts; midden: M. Sia- haya, H. van Brenk; voor: D. Siauta, J. Winkelman, A. Huibers, H. v. d. Brug, W. Huibers. »f VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk: Oude Kerk, 9.30 uur: ds. Broekhuis. Onstwedde; 17.00 uur: ds. Jongerden. Julianakerk, 9.30 uur: ds. Jongerden; 17.00 uur: ds. v.d. Berg, Huizen. Vredeskerk, 9.00 en 10.30 uur: ds. Van Assenbergh; 17.00 uur: ds. Broekhuis. Sionskerk, 9.30 uur: ds. v.d. Berg, Huizen; 17.00 uur: ds. Schuwman, Putten. Bejaardencentrum, 9.30 uur: kand. v. d. Stouw, Rijssen. Veeneind, 15.00 uur: ds. v.d. Peut, Renswoude. Dijkstraat, 14.45 uur: ds. v.d. Haar, Achterberg. Herv. Gem. „Sola Fide": 10.00 uur: ds. Vijzelaar; 17.30 u.: drs. De Liefde, Driebergen. Geref. Kerk: Oude Kerk, 9.30 uur: ds. Hiensch van Weesp; 17.00 u.: ds. Bosman v. Vrou wenpolder. Petrakerk, 9.30 u.: ds. Bosman; 17.00 uur: ds. Hiensch. Geref. Kerk (OCB): 9.30 uur: leesdienst; 15.00 uur: ds. Heij van Amersfoort. Chr. Geref. Kerk: Bethelkerk, 9.30 en 17.00 uur: ds. Van de Boomgaard van Sneek. Pniëlkerk, 9.30 en 17.00 uur: ds. Den Hertog van Harderwijk. Geref. Gemeenten (Ned.) 9.30 en 18.30 uur: ds. Mallan. Geref. Gemeente (syn.): 9.30 en 17.00 uur: leesdienst; woens dag 2 augüstus 19.30 uur: ds. Hooger- land uit Werkendam. Prot. Bond: geen dienst. R.-K. Kerk: Salvatorkerk, 9.00 en 11.00 uur: H. Mis en 19.00 uur: Lof. Willibrorduskerk, 8.00 en 10.00 uur: H. Mis. Leger des Heils: 10.00 uur: Heiligingssamenkomst en 19.30 uur: Verlossingssamenkomst. Jehova's Getuigen: (N.V.V.-gebouw), 14.30 uur: openbare vergadering en 15.30 uur: bijbelbe spreking. RENSWOUDE Herv. Kerk: 9.30 en 18.30 uur: ds. v.d. Peut. Geref. Kerk: 10.00 en 18.30 uur: ds. Slingenberg. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur: ds. J. van Noort; 19.00 uur: dhr. G. H. Bosch uit Tiel, Jeugddienst. Dorpshuis: Geen Jeugdkapel. Geref. Kerk: 10.00 uur: prof. dr. Van Dijk uit Drie bergen; 18.30 uur: ds. Lugtigheid uit Zeist. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur: ds. J. Vink uit Heerde. OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur: ds. C. van Viegen; 18.30 uur: eerw. heer C. H. W. Kuipéri. Oud Geref. Gem.: 10.00 en 18.30 uur: leesdienst. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 18.30 uur: ds. J. T. Cadzander. Geref. Kerk: 10.00 uur: ds. S. de Vries van Benne kom; 18.30 uur: ds. S. de Vries. Geref. Gem.: 10.00 en 18.30 uur: dhr. B. Roest. Vrye Evang. Gem.: 10.00 uur: Evang. J. Heinders uit Am sterdam. De dienst wordt gehouden in het Ver.gebouw aan de Molenweg. R.-K. Kerk: 8.30 uur: H. Mis. De dienst wordt ge houden in het Verenigingsgebouw aan de Molenweg. OPHEUSDEN Herv. Kerk: 10.00 en- 18.30 uur: ds. J. Catsburg. Geref. Gem. (syn.): 10.00 en 18.30 uur: leesdienst. Geref. Gem. in Ned.: 10.00 en 18.30 ur: ds. M. v. Beek. KESTEREN Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 uur: ds. C. v.d. Berg. RHENEN Herv. Kerk: Cunerakerk, 9.00 uur: ds. Van Estrik uit Genemuiden; 10.30 u.: ds. Westra; 18.30 uur: ds. Kooreman. Bergschool 9 uur: ds. Westra. Geref. Kerk: 10.00 uur: ds. A. W. T. Nijenhuis en 17.00 uur: ds. L. C. Rietveld uit Wa geningen. Geref. Gem. (.syn.) 10.00 en 17.00 uur: leesdienst. ELST Herv. Kerk: 9.30 uur: Dienst; 18.00 uur: kand. J. Codee uit Lunteren. Geref. Gem.: Donderdag 3 augustus 19 u.: ds. Toes uit Kinderdijk. LEERSUM Ned. Herv. Kerk: 10 u. ds. E. H. Broekema; 18.30 u. ds. J. van Noort, Amerongen. Geref. Kerk: 10 u. ds. G. Lugtigheid, Zeist; 18.30 u. prof. K. Dijk, Driebergen. Oud-Geref. Gem.: 10 en 18.30 uur leesdienst. MA VEENENDAAL De EVPV „De Luchtreiziger" uit Veenendaal nam af gelopen week deel aan de vluchten Bergerac (882 km) en St. Ghislain (212 km). Uit Bergerac meldde de eerste duif zich bij de heer Schuurman. De uitslag van deze vlucht was: 1. B. H. E. Schuurman 1-3; H. v. Kooten 2; R. J. Kooten 4; Barneveld-Tanis 5. Bij de jonge duiven waren de resul taten als volgt: G. Fasse 1, A. v. Barne- veld 2-6-10-11; A. v. d. Bovenkamp 3- 8-14; Barneveld-Tanis 4-22-39; W. J. v. Dam 5-7-9-1,3-24-27; H. v. Kooten 12; K. de Ruiter 15-16; W. Wolfsen 17-28- 35-36-41; A. Versteeg 18-29; H. Zwijnen 19-34; O. Nekeman 20-32; H. Beyk 21: R. J. Kooten 23; W. Brouwers 25; J. W. Kerseboom 26; C. Methorst 30-31-33; M. Heikamp 37-38; Schuurman 40; G. Muller 42. Morgenvroeg om 7.30 uur wordt er gelegenheid gegeven om in te korven voor de derbyvlucht van Tergnier. RHENEN Het eerste herenteam van de Rhenense Zwem- en Poloclub „De Forellen", dat woensdagavond kampioen werd van de vierdeklasse- bond, speelt op 8 en 11 augustus pro motiewedstrijden tegen de ploeg „E.Z.N.P.C." uit Eist bij Nijmegen. De Elstenaren hebben een sterk zevental. De Rhenenaren speelden al eens eerder tegen de ploeg en moesten toen met een flinke nederlaag genoegen nemen. ADVERTENTIE LEERSUM In het kader van de bouwstroom 2, waaraan meewerken de gemeente Amerongen, Leersum, Maarn en Wijk bij Duurstede, ligt het in de bedoeling in 1967 een aantal woningen te bouwen van 118, waaronder 60 woningwetwoningen en 58 huurpremiewoningen. De woningwetwoningen, welke door de gemeente gebouwd zullen worden zullen gerealiseerd moeten worden op terreinen liggende tussen de Middelweg en de Nieuwe Steeg. De voor woningbouw benodigde oppervlakte bedraagt ongeveer 12.100 m2 voor de bouw en ongeveer 11.500 m2 voor wegaanleg. Gezien de nog steeds bestaande woningnood in Leersum acht het college van B. en W. de bouw van 60 woningwetwoningen verantwoord. De woningen zullen in het kader van de bouwstroom worden gebouwd door de n.v. Bouw bedrijf Jan Visser Huizen. De wekelijkse huurprijs van de woningwetwoningen zal waarschijnlijk f 22,40 gaan bedragen. In dit hoekje wil ik eens de Begonia, in het bijzonder de „Knolbegonia", bespreken. Zij staan thans weer te pronken, hetzij in een vilatuin of op een perkje in een voortuintje, met hun fraaie bloemen in diverse kleuren en vormen, hetzij gekamde, gekroesde, gestreepte, gestippelde of gevulde. Een groep bloeiende begonia's spreekt ons aan. Het zal u wel eens opgevallen zijn, dat de knolbegonia's verschillend gevormde bloemen heb ben en u zult zich wél eens hebben afgevraagd waarom de in het midden geplaatste bloem zoveel groter is. Luister: de bloemen van begonia's zijn éénhuizig of, zoals dat in school vaktermen heet „floris minoci" Dit wil zeggen dat de middelste en lang ste bloem alleen meeldraden bezit, dus de mannelijke bloem is. De ande re bloemen bezitten de stampers (vrouwelijke bloem). Bij de knolbe gonia's is dus van „vrouwen-emanci patie" geheel geen sprake. In het ope nen van het huwelijksfeest gaat het mannetje voorop, waarna hij het woord geeft aan de dames die één bloemblaadje meer hebben dan de he ren. Zo is dat bij de knolbegonia's en alle soorten begonia's gestéld. Is het een en ander u duidelijk? De begonia is in ons land in 1871 voor het eerst gemporteerd in Den Haag. Door zaai en, stekken, kruisen etc. etc. is zij de moeder geworden van duizenden ver scheidenheden, waarvan de een nog mooier is dan de andere. Op overtui gende wijze is het bewijs geleverd, dat onze Nederlandse bloemisten en kwekers zeer kundig zijn. Bezichtig nu eens aandachtig een in bloei staan de knolbegonia en ongetwijfeld zult u met mij zeggen ,JIoe mooi en hoe wonderlijk." Kaaps Viooltje In vele woningen ziet men het Kaaps viooltje (botanisch Saintpaulia' ionan- the) met zijn fijne behaarde blade ren waarboven de fijne bloempjes pronken, op de tafel staan. Meer malen zag ik dit fraaie plantje voor een raam staan met bruine strepen en vlekken op de bladeren die een kwijnen bestaan leiden. Als ik u zeg, dat het Kaaps Viooltje zijn oorspron kelijke vaderland in het oerwoud in Zuid-Afrika heeft dan zal het u duide lijk zijn, dat het plantje geen felle zon kan verdragen. Het verlangt een plaats in het licht, maar de felle zon mag het niet beschijnen. Denk daar vooral om! Geef de plant geen water bad, maar wees met het water geven voorzichtig. Geef haar regenwater en giet 't langs de potrand en niet in het hart van de plant, want dan ontstaat smeul in het blad en gaat de plant rot ten. Vroeger zag men alleen Kaapse Viooltjes die bloeiden met lichtpaarse of donkerpaarse bloemen, thans zien we ook witte en rode bloempjes. Een leuk experiment is om zelf zo'n plant je te kweken. Neem een volwassen blad en zet dit met het bladsteeltje tot aan het blad in een potje gevuld met vochtig turfmolm waar scherp zand doorheen is verwerkt. Zet het potje daarna in een plastic zakje en al heel gauw vormen zich aan de voet van het blad jonge plantjes die men met een weinig zorg tot mooie planten kan opkweken. Een aardig heidje is om blaadjes te stekken van de paarse, rose en witbloeienden en deze na bewortéling in één pot bijeen te zetten. Men verkrijgt dan een exem plaar dat diverse kleuren bloemen te zien geeft, hetgeen een aardige aan blik oplevert. Het ontluiken en afsterven van de bloeiers en bloeisters volgt zich in snelle afwisseling op. Op de plek waar in 't voorjaar de voorjaarsbloe men ons de wederopstanding van het plantenleven verkondigen zien we thans verwelkende bladeren met er naast zich aan stengels bevindende~v zaaddoosjes. Zij groeiden, bloeiden, verwekten nakomelingenschap en leg den de zaden in de schoot van moeder aarde. Een ander geslacht speelt de door hen begonnen rol voort. Tuinieren is steeds vooruit zien! Het~ is nu hoog tijd om violen te zaaien. Men heeft dan, als de groeiomstandig- heden meewerken, het volgend jaar al vroegtijdig de eerste bloemen. U wenst een fleurig aanzien van uw tuin (tje) Zaai dan de fraaie Holland se reuzenviolen met hun éénkleurigc bloemen zonder vlekken. Deze soort is rijk- en langbloeiend. Tegen on gun- stige weersomstandigheden, zijn ze goed bestand. Hun groei is compact en rond, zij geven frappante kleuren. Zaai op een schaduwrijk plekje, liefst bij regenachtig weer. Violenzaad kiemt heel slecht wanneer de grond vati droogte heeft te lijden. Als de plantjes hanteerbaar zijn moet u ze- uitzetten op een bedje. De zon kunnen ze dan best verdragen. Antwoord aan mevr. v. d. L.-de D. te Sch: Uw vraag betreffende de door n bedoelde Wingerd moet ik als volgt beantwoorden. Déze wingerd is een mooie plant met hangende ranken, in verschillende bladtinten. Zéker, deze voldoet uitstekend als kamerplant. Verlangt volle zon. Tegen het voor jaar flink terugsnoeien en in zeer voedzame grond verpotten. Geef in de winter slechts zoveel water dat de stengéls niet verschrompelen, het blad mag gerust afvallen. Kan 's zomers ook wél buiten gehouden worden. Haar botanische naam voluit is Am- pelopsis brevipedunculata elegans. Succes toegewest!. E. J. GRIJSEN-RHENEN. OPHEUSDEN „Sparta" speelt za terdagmiddag om 4 uur een wedstrijd tegen „Brakel", uitkomende in district Zuid 1. „Brakel" was vorig seizoen 3e- klasser, maar degradeerde afgelopen seizoen naar de 4e klasse van de KNVB, afdeling zaterdagvoetbal. „Sparta" krijgt door deze wedstrijd een goede oefening ter voorbereiding van de komende competitie. Sparta s opstelling voor zaterdag is als volgt: Doel: C. van Eist; achter: E. Akkerman, A. v. d. Wardt; midden K. Schaap Pzn., A. van Ommeren, A. Roodbeen; voor: K. Schaap, J. v. Kleef, J. Vermeer, B. v. d. Pol en J. Stunnenberg. VEENENDAAL De wedstrijd van DOVO teggen de „rest van Veenen daal" zal naar wij vernemen morgenavond niet beginnen om 19.00 uur, doch 18.30 uur. De organisatoren verwachten zeer veel publiek. Gezien de opstellingen van bedde teams lijki een en ander beslist gerechtvaardigd. rr

De Vallei | 1967 | | pagina 5