Turkije opnieuw getroffen door hevige aardschokken Maanonderzoeker wil liever op aarde blijven Minstens 100 doden en evenveel gewonden Brits parlement keurt defensiepolitiek goed DE GAULLE'S DADEN EN GEVOLGEN BELGISCHE ECONOMIE GROEIT (NOG) TRAAG R ODE HAAN KRAAIT IN U RAMPGEBIED GEDEELTELIJK VAN BUITENWERELD AFGESLOTEN Rus kon het voorlopig met instrumenten af <B> Bomaanslagen in Hongkong Oorlogskabinet in syrie Conservatieven krachtig in oppositie NADER BESCHOUWD Ford samen met Willys Overland Biafranen gijzelen B.P.-directeur B.N.P. dit jaar slechts 2 procent Achttien mensen door gifgas omgekomen Bom gevonden in Montreal Ideaal voor mannen die nog moeten rijden en niet van zoete drankjes houden KROMMENIE VIIMYL ISTANBOEL (Reuter, UPI). Voor de tweede maal binnen een week is Turkije door een zware aardbeving getroffen. Het zag er gisteren naar uit, dat het aantal slachtoffers dat van de eerste ramp, die zondag ruim tach tig mensenlevens eiste, verre zal overtreffen. Gisteravond waren al tenminste honderd doden en evenveel gewonden geteld. SLAPEN VREES PLAN karnemelk: koele drank, frisse drank, blanke drank, zomerdrank Voor maar 45 cent per echte liter en nog thuisbezorgd ook. VRIJDAG 28 JULI 1967 Het gebied in Turkije, waar bij een nieuwe aardbeving een groot aantal slacht offers is te betreuren. Van onze redacteur wetenschappen LONDEN „Ik blijf toch maar lie ver met beide benen op de grond, hier op aarde." Dit zei gisteren de Russische maanonderzoeker A. I. Lebedinsky heel openhartig, toen hem de vraag was gesteld of htf graar zou zien, dat zjjn laboratorium werd overgebracht naar de maan. „Wij kunnen voorlopig de maanbo- dem nog wel met instrumenten onder zoeken", zei de Rus in een mengsel van Engels en Duits. Hij wilde zich echter niet uitlaten over de vraag, of dat bete kende dat de Sowj et-Unie weinig haast had met het zenden van kosmonauten naar de maan. Een andere Rus, V. V. Parin, liet blijken, dat het verongelukken van de Rus Komarof in het ruimteschip Sojoez een harde les voor zijn land was ge weest. Hij betoogde in het jaarlijks con gres van COSPAR, de internationale commissie voor wetenschappelijk onder zoek van de wereldruimte, dat tijdens een tocht door de wereldruimte van een bemand ruimteschip alles draait om-dervraag of de bemanning goed kan werken. Sedert de tocht om de aarde van Gagarin in de Wostok 1 hebben de Rus sen de wereld steeds voorgehouden, dat hun bemande ruimteschepen volmaakt waren en zo voortreffelijk automatisch werden bestuurd, dat de inzittenden ei genlijk niets behoefden te doen. Van daar dan ook, dat zij een vrouw Walen- tina TeresjkoWa, opnamen in de ploeg van Russische ruimtevaarders. Bij de voorbereiding van vluchten van lange duur door de wereldruimte, zei Parin, is de apparatuur die de inzit tenden in leven moet houden, van zeer grote betekenis. Die moet feilloos wer ken, omdat anders de inzittenden hun taken niet goed kunnen uitvoeren. Daarbij zullen zich grote moeilijkhe den voordoen, zei hij, omdat het haast onmogelijk is een automatisch werkend systeem te ontwerpen, waarmee de zeer geringe veranderingen kunnen worden ontdekt in de lucht in het ruimteschip. Het zijn juist die zeer geringe verande ringen in de samenstelling van de lucht, die op den duur nadelige gevolgen kun nen hebben. Dat houdt in, aldus Parin, dat het ruimteschip moet worden voorzien van advertentie 1 meetapparatuur die zeer gevoelig is en allerlei medische gegevens over de inzit tenden per radio naar de aarde moet seinen. Dat was een nieuwe visie, to taal in tegenstelling tot de oude Russische opvatting, dat alles wat men nodig had in een bemand ruimteschip een kastje met een paar drukknoppen was. Lebedinsky zei, dat de ontdekkingen die de ruimtevaartwetenschappen nu opleveren even belangrijk kunnen zijn voor de samenleving van morgen als indertijd de ontdekkingen van de be roemde Amerikaanse natuurkundige Isaac Newton, dat waren geweest. De wetten van Newton, zei hij, brach ten de wetenschap van zijn tijd een reuzensprong vooruit en de samenle ving plukte daar de vruchten van. Zo'n reuzensprong vooruit is thans opnieuw mogelijk indien zoveel mogelijk mensen begrijpen, dat ruimtevaart in feite meer is dan alleen maar de specta culaire tochten van bemande ruim tescheepjes om de aarde. „Er zijn ook in de Sowjet-Unie veel mensen, die het onderzoeken van de wereldruimte maar pure onzin vinden", zei Lebedinsky. „Maar die mensen zijn even slecht op re hoogte als degenen in het Westen, die daar ook zo over denken." advertentie IETS NIEUWS OR DE VLOER? I De jongste aardbeving deed zich voor in het bergachtige oostelijke deel van Turkije. De verbindingen in het gebied, die normaal toch al slecht zijn, vielen als gevolg van de aardbeving helemaal uit. Daardoor kwamen berichten over de ramp slechts druppelsgewijs in Istanboel binnen. In de oostelijke provincies Erzincan en Toenceli werden naar schatting hon derd dorpen door de aardbeving ge troffen. Twee drieduizend huizen en andere gebouwen werden vernield. De dorpen Karagol, Tercan en Poeloemoer zouden het zwaarst zijn getroffen. Veel dorpelingen lagen al in bed, toen ze woensdagavond negen uur, plaatse lijke tijd, werden opgeschrikt door de eerste schok. De boerenbevolking in de dorpjes kruipt vroeg onder de wol om dat de meeste huizen geen elektrische verlichting hebben. De grootste schade werd echter aan gericht door de tweede schok, die zich donderdagmorgen vroeg om ongeveer half vier plaatselijke tijd voordeed. Pas uren later bereikten de eerste berichten over de ramp in het afgelegen gebied de buitenwereld. Het getroffen gebied is maar goed 150 kilometer verwijderd van de streek rondom de stad Varto, waar amper een HONGKONG De politie heeft woensdag een terrorist doodgeschoten, terwijl communistische bommen ont ploften in geheel Hongkong en benden door de stad zwierven en taxi's, bus sen en andere auto's in brand staken. In de avond telde de politie acht bomaanslag in een hernieuwing van terroristische aanvallen na b\jna een week van betrekkelijke rust. Terroristen brachten een dubbeldek ker tot staan met een bom. De chauf feur en een passagier werden gewond. Andere terroristen smeten bommen naar een auto van het Britse leger, die een bus begeleidde door een andere ongunstige wijk. Een soldaat werd ge wond. De politie gebruikte traangas, de gummistok en wapens om de benden van communistisch gezinde Chinezen, die bussen, auto's en taxi's aanvielen en in brand staken, uiteen te drijven. Eerder hadden communistische ter roristen een tijdbom gelegd bij een tramhalte, waardoor negen wachtende mensen gewond werden. Drie van de ernstig gewonden waren kinderen. Bomdeskundigen van de politie heb ben een half dozijn bommen gedemon teerd, die aan straatlantaarns, trottoir hekken en voetgangersborden hingen. jaar geleden 2500 Turken bij een aard beving om het leven zijn gekomen. De streek die gisteren werd getroffen, ligt halverwege Ankara en de Perzische grens. Eenheden van het Turkse leger en reddingsploegen begaven zich op weg naar het rampgebied. Men vreesde, dat ze een groter aantal slachtoffers zou den moeten melden dan aanvankelijk was bekendgemaakt. De Turkse premier, Soeliman Demi- ral, die op het punt stond naar Perzië te vliegen voor besprekingen met de sjah en de Pakistaanse president, Ajoeb Khan, stelde zijn reis uit om een be zoek te kunnen brengen aan het ge troffen gebied. Turkije is in het verleden al vaak door aardbevingen getroffen. Het land ligt op een zogenaamde breuklijn, waar door zich voortdurend aardschokken voordoen. Als gevolg daarvan zijn deze eeuw al meer dan veertigduizend Tur ken om het leven gekomen. De zwaarste ramp was die van 1943 in het gebied van Kastamonoe in het noorden, die vierduizend levens eiste. FONTAINEBLEAU Brandweerlieden bestrijden een brand, welke opnieuw is uitgebroken in Mil'Iy la Foret in het hartje van het bos van Fontainebleau, een geliefd oord van vele Parijzenaars, die naar buitenlucht snakken. Uit Frankrijk worden meer bosbranden gemeld. BEIROET (AP) Binnen drie dagen zal in Syrië een oorlogskabinet worden gevormd. De eerste taak ervan zal zijn de gevolgen van de „Israëlische agres sie" uit te wissen. Dat wist het Syri sche dagblad Al Moharrer gisteren te melden. Volgens de krant zou het huidige Sy rische staatshoofd, dr. Nouredin Atassi, premier worden. De premier, Joessef Zayyen, zou plaatsvervangend eerste minister worden BRUSSEL. De groei van het Bel gische nationale produkt zal dit jaar vermoedelijk niet meer dan twee pro cent bedragen, tegen 2,7 procent in 1966, zo verklaart het jongste conjunc tuurrapport van de Belgische centrale raad voor het bedrijfsleven en de na tionale arbeidsraad. De vertraging van de economische expansie, die eind 1964 inzette, gaat nl. nog steeds voort, aldus het rapport. De groei van het B.N.P. (op basis van constante prijzen berekend) is geleide lijk aan gedaald van 6,6 procent in 1964 tot 3,5 procent in 1965 en 2,7 pro cent vorig jaar. Het rapport merkt op, dat de nieuwe kredietaanvragen voor produktieve be- LONDEN Met 297 tegen 230 stemmen en veel onthoudingen van Labourleden, heeft de Britse Labour-regering gisteravond de onderschrjjving door het parle ment verkregen van een nieuwe defensiepolitiek, waaronder terugtrekking van Britse strijdkrachten uit het Verre Oosten binnen acht jaar onder ogen wordt gezien. De meerdèrheid van de regering van 67 stemmen was ver beneden de alge mene marge van 96 stemmen in het La gerhuis. Een onbekend aantal linkse Labourleden die de Britse troepensterk te ten oosten van Suez nog sterker wil inkrimpen, had zich duidelijk van stem ming onthouden. De stemming kwam na een bedat van zes uur waarin de Conservatieve oppo- IN de hele wereldpers wordt veront waardigd geschreven dat het optreden van de Gaulle in Canada nog nooit is vertoond in de wereldgeschiedenis. Dat is niet helemaal waar. Natuurlijk, de geschiedenis herhaalt zich nooit hele maal gelijk, maar de redevoering van de Gaulle in Canada doet toch wel sterk denken aan de redevoering die keizer Wilhelm II in maart 1905 in Tan- ger hield. Ook in maart 1905 was de hele we reld verbijsterd over de tactloosheid en de brutaliteit van een staatshoofd dat zich op vreemde bodem met de binnen landse politiek had bemoeid. Het is echter geen vraag, welke woor den meer invloed zullen hebben op de loop der geschiedenis. De woorden van keizer Wilhelm waren het voorspel tot de Eerste Wereldoorlog. De woorden van de Gaulle zullen slechts als slecht- geplaatste anekdote in de geschiedenis een plaats krijgen. KEIZER Wlilhelm II meende in maart 1905 in Noord-Afrika wereldpoli tiek te bedrijven door de Marokkanen tot de vrijheid op te roepen. Dat lijkt nu een nobel streven, maar zestig jaar geleden was het politiek denken nog niet zo ver, en Wilhelm sprak niet als een vooruitziend vorst, want hij wilde zelf alle koloniale graantjes meepikken, die er in Afrika maar te vinden waren. Aan het eind van de vorige eeuw waren Frankrijk en Engeland driftig bezig koloniën te vestigen in Afrika. Een Engelse expeditie onder leiding van lord Kitchener trok dwars door Afrika van zuid naar noord, op alle belangrijke punten de Engelse vlag plantend. De Fransen waren ook bezig met een veroveringstocht door Afrika deze expeditie liep van west naar oost. Volgens de wetten van de logica moesten de beide expedities elkaar er gens ontmoeten. Dat gebeurde dan ook: in september 1898, in het klein Soeda- nese plaatsje Faieda. De Franse expedi- ti onder leiding van kapitein Mar- chand had in de zomer van 1898 Fasjo- da bereikt en daar de Franse vlag ge hesen. In september 1898 kwamen de Engelsen in Fasjoda aan en zij hesen tegenover het Franse kamp de Engelse vlag. Een oorlog tussen Engeland en Frank rijk scheen onvermijdelijk, maar er kwamen koortsachtige onderhandelin gen en een maand later gaven de Fransen toe: op 3 november 1898 werd "ll&lli kapitein Marchand door zijn regering naar Frankrijk teruggeroepen. Na enke le maanden kwam er in maart 1899 een overeenkomst tussen Frankrijk en En geland tot stand, waarin de koloniën in Afrika werden verdeeld. DUITSLAND was buiten deze rege ling gehouden en keizer Wilhelm, die in zijn tijd even als de Gaulle nu meende dat de wereld slechts om hem behoorde te draaien, vond dat hij daar wat aan moest doen. Hoewel keizer Wilhelm niet zo erg veel heil zag in koloniaal bezit, vond hij toch dat men Duitsland niet mocht passeren als men een werelddeel aan het verdelen was. Wel kwam er enkele jaren na Fasjo da een verdrag, waarin onder meer werd bepaald dat de handelsbelangen van alle Europese landen in de Afri kaanse koloniën zouden worden ge waarborgd, maar Wilhelm wilde méér. Hij wilde vooral een wig drijven tussen de Britse en de Franse samenwerking. Met Engeland voelde hij zich zoals de Gaulle nu met Duitsland verbon den in een soort liefde-haat verhou ding. Voor Frankrijk was Wilhelm bang, want in 1872 had Duitsland de Franse provincie Elzas-Lotharingen in gepikt en nog steeds werd aan het be gin van deze eeuw iedere redevoering in het Parijse parlement besloten met de zin: „Overigens ben ik van mening dat Elzas-Lotharingen bij Frankrijk dient terug te keren." In 1905 toen de Fransen grote moeite hadden bij het pacificeren van de hun toevertrouwde kolonie Marokko, stapte keizer Wilhelm tijdens een vakantiereis in Tanger aan wal. De Duitse keizer hield er een redevoering, waarin hij uitriep, dat Marokko zelfstandig moest blijven en dat hij, Wilhelm, de sultan van Marokko als onafhankelijk heerser beschouwde. IN tegenstelling tot het wangedrag van de Gaulle, was de redevoering van de Duitse keizer niet het idee van Wil helm zelf geweest Hij voelde in feite niets voor de politieke escapade, maar hij was ertoe overgehaald door militai re en politieke autoriteiten in Duitsland, die speelden met de gedach te aan een oorlog tegen Frankrijk. De woorden van Wilhelm in Tanger veroorzaakten een wereldcrisis. Het eni ge antwoord leek een oorlogsverklaring van Frankrijk. Na intensief diploma tiek verkeer kwam er echter een jaar later een internationale conferentie in het Spaanse plaatsje Algeciras, waarbij tot Duitslands ontzetting bleek, dat het Tangerincident de banden tussen Enge land en Frankrijk slechts nauwer had aangehaald. Duitslands politiek in Tanger, die al lerwegen verbazing en verontwaardiging had opgeroepen, had schipbreuk gele den. Wilhelm probeerde het enkele ja ren later nog eens. Op 1 juli 1911 ging op de rede van Agadir de Duitse kanon neerboot „Der Panther" voor anker, naar Duitsland verklaarde „om de Duitse onderdanen in het rumoerige Marokko te beschermen". Er woonden echter geen Duitsers in Agadir en nog duidelijker dan in 1905 sloten Frank rijk en Engeland zich aaneen om de Duitse „wildernis-politiek" te weerstaan. DE gevolgen van de Gaulles woor den in Canada zullen nooit zo verstrek kend kunnen zijn als de gevolgen van Wilhelms daden. Als de verbazing wat is weggeëbd, zal de wereld van nu wat meewarig glimlachen om het potsier lijke gedrag van een man die dacht groot te zijn. Frankrijk is trouwens niet meer in staat om de wereldpolitiek zo te beïnvloeden, als keizer Wilhelm dat nog kon aan het begin van deze eeuw. De manoeuvres van Wilhelm II voer den rechtstreeks naar de Eerste We reldoorlog en naar het einde van Europa als centrum van de wereld. De Gaulle gedraagt zich, alsof Euro pa nog steeds het wereldcentrum is en omdat in zijn ogen Frankrijk het centrum van Europa is, is Frankrijk dus het centrum van de wereld De woorden en daden van keizer Wil helm staan in de geschiedenisboekjes vet gedrukt, als het voorspel tot het omverwerpen van een wereld en van een beschaving. De woorden en daden van de Gaulle zullen in kleine lettertjes worden ge drukt, als de tragische uitingen van een man, die volkomen buiten zijn tijd leef de. sitie de regering uitdaagde en vroeg wat zij zal doen als de politiek oneven- wichtheid in Zuidoost-Azië na 1975 blijft bestaan. Premier Wilson verklaarde voor het roerige Huis: „Wij zijn van plan ons in het midden van de jaren 70 terug te trekken en ik ben van mening dat lan ge ervaring bewezen heeft dat een te rugtrekking te lang uitstellen de weg is om instabiliteit in een gebied te veroor zaken". Het doel van de regering bij het her zien van de defensiepolitiek is de Britse strijdkrachten in Singapore en Maleisië in te krimpen met 50 procent in het begin van de jaren 70, terwijl alle strijdkrachten met een vijfde vermin derd zullen worden. De doelstelling heeft president John son en de regeringsleiders in Australië, Nieuw>-Zeeland en Zuidoost-Azië ver stoord. Zij hadden gehoopt, dat Enge land voor onbepaalde tijd sterk in dat gebied zou blijven. De minister van Defensie, Denis Hea- ley stelde het huis op dit punt gerust. Hij zei, dat de inkrimping van de strijd krachten overeengekomen is na de oor log met „onze bondgenoten". SAO PAULO Ford Motor Company heeft door middel van een aandelen transactie een meerderheidsbelang ver worven in Willys Overland de Brasil, aldus heeft het avondblad „Jornal de Tarde" donderdag bekendgemaakt. De Braziliaanse onderneming was vroeger eigendom van de Amerikaanse Kaiser Industries en de Franse staats- maatschappij Régie Nationale des Usines Renault. Een officiële bekendmaking over de transactie, waarover sinds lang geruch ten de ronde hebben gedaan in de Bra ziliaanse automobielindustrie, wordt verwacht. Willys Overland heeft in 1958 de eerste, in Brazilië vervaardigde, auto mobiel afgeleverd en maakt op het ogenblik samen met Renault personen- en bestelwagens. Ford produceert in Brazilië trucks en personenauto's. LAGOS. Plaatselijke autoriteiten in Enoegoe, de hoofdstad van het voor malige Oost-Nigeria, dat zich onder de naam Biafra van de rest van het land heeft afgescheiden, hebben donderdag de Britse directeur van Shell B.P. in Nigeria, Gray, gevangen gezet. Zij ei sen enkele tientallen miljoenen guldens royalties van zijn maatschappij. drijfsinvesteringen in het eerste halfjaar van 1967 een vertraging hebben onder gaan. In de woningbouw is het aantal afgegeven bouwvergunningen in de loop van de laatste maanden eveneens ge daald. In de sector van de burgerlijke bouw daarentegen zal de uitvoering van het programma van openbare werken een positieve factor zijn. De vooruitzichten van de meeste landen die de voornaamste afnemers van Belgische produkten zijn, bevat ten tot nog toe geen factoren, die op een herstel op korte termijn wijzen, al dus het verslag. De centrale raad is van oordeel, dat de bevordering der produktieve investe ringen geïntensiveerd moet worden. Sommige indirecte belastingen op pro dukten die voor de conjunctuur van belang zijn, zouden moeten worden aan gepast. Voorts pleit de raad voor uitge breide programma's voor de bouw van sociale woningen, en plannen voor het slopen van oude of ongezonde huizen. De raad vraagt ook maatregelen ter ondersteuning van de uitvoer. Hij acht het voorts wenselijk dat de overheid een program uitwerkt om het scheppen van nieuwe werkgelegenheid te laten samenvallen met het wegvallen van ar beidsplaatsen. Op fiscaal gebied tenslotte vraagt de centrale raad om een doelmatiger be strijding van de belastingontduikng. DJEDDAH De royalisten in Je men hebben de Verenigde Naties ge meld dat verleden zondag 18 mensen het leven hebben verloren als gevolg van Egyptische aanvallen met gifgas. Egyptische II joesjin-bommen werpers hadden zes gasbommen laten vallen op twee dorpen. Op 2 en 15 juli hadden de Egypténaren ook gas gebruikt. Daarbij waren 45 burgers gedood en velen ge wond. MONTREAL In het gemeentehuis van Greenfield Park bij Montreal is gisteren een bom ontdekt. De politie vermoedt dat het projectiel daar is neergelegd door de extremisti sche beweging, die afscheiding van de Franstalige provincie Quebec van Cana da nastreeft. Militaire deskundigen verwijderden de bom, bestaande uit enkele staven dynamiet met 'n primitief tijdmechanis- me, nadat een onbekende de politie had gewaarschuwd. advertentie Kleding Bijenkorf V

De Vallei | 1967 | | pagina 6