Koopman onttroonde Jansen als Nederlands sprintkampioen Betty Stöve definitief niet in nationale titelstrijd Handboogschutters bestrijden elkaar in alle stilte DERBY 0 UP DRINK NU 20cent Vandaag laatste loodjes in Nijmeegse Vierdaagse Krachtexplosie van Gert Bongers op achtervolging Jiirgen May vluchtte naar West-Duitsland Weer zwemrecords verbeterd Koopman begon op de weg Nederland kansloos tegen Spanje voordeel Wereldtijd Krachtsexplosie Ook Fedor Okker-Hajer Niet iedere dag Warmte IPHILIPS BATTERIJEN! die móéten wel zün\ Geen tijd Streng Geduld Treurig Traditie mm Galeabeker VRIJDAG 28 JULI 1967 AMSTERDAM „Dat ik in twee ritten zou winnen had ik niet gedacht", zei een stralende Wim Koopman (20) gisteravond in het Olympisch Stadion. Verdwenen was toen de intense span ning die hem misselijk had gemaakt voor de start. Hij was nauwelijks ama teurkampioen bij de sprint. Jan Jans sen, de onttroonde kampioen, was be zweken onder zijn woedende aanval. „Ik had je als winnaar getipt", ont hulde dr. P. van Dijk, voorzitter van de Koninküjke Nederlandse Wielren Unie, die de Rotterdammer de kam pioenstrui aantrok. De titel voor deze enorm vechtlustige coureur onder streepte dat Wim Koopman door ijze ren wilskracht en harde training groeide naar volwassenheid als baan renner. In 2 jaar leerde de tengere Rotter dammer zoveel, dat hij nu de royaler gebouwde, doch de moreel zeer kwets- l:>are tweevoudige kampioen Jansen voorbij is gestreefd. Dat bewees duide lijk de finale. In 2 ritten klopte hij Jan sen tweemaal op precies dezelfde ma nier. Behendig ving Koopman zijn de marrerende rivaal op en bleef ook in de eindspurt op kop. Dat hij als kansheb ber zal starten bij de wereldkampioen schappen moét men niettemin betwijfe len. Daarvoor is zijn ervaring nog te ge ring en reikt bovendien zijn lichamelij ke kracht niet hoog genoeg. Voorts maakt hij nog wel tactische foutjes zo als 's middags bleek in zijn strijd te gen de zeer opvallende nieuwkomer Loevesijn, die de kampioen tot een 3e rit dwong. Zijn ervaring echter kan hij binnenkort belangrijk uitbreiden tij dens de voor-Olympische Spelen. Bo vendien heeft hij zich voorgenomen de komende winter kracht te putten uit training met halters. Het succes wordt een man als deze Koopman niet in de schoot geworpen, des te schoner was gisteravond zijn triomf. Jansen, stilletjes rondstappend na zijn verloren finales, had het ook eer der op de dag niet gemakkelijk gehad. Tegen Balk, die derde werd, had hij 3 ritten nodig in de halve finales. Gert Bongers (20) gooide voor de ogen van de gespannen toekijkende baancoach Jan Derksen een troef op tafel voor de wereldkampioenschappen in eigen land. De plaats die leeg was gebleven na de overgang van Tiemen Groen naar de profs, nam hij in door tijdens de serie amateurachtervolging in de vroege ochtenduren de 4 km te overbruggen in 4.55.3 sec een we reldtijd waarmee de sterke renner uit het Gelderse Voorst het optimisme van zijn leermeester Derksen niet be schaamde. Ter vergelijking: Tiemen Groen werd nagewezen als het Friese wonderkind, toen hij in de zomer van 1964 debuteer de op de baan met een tijd van 4.56.7 Een latere krachtsexplosie bracht 4.53.6 op de chronometer. De minder spectaculaire tijden die Bongers later op de dag maakte (5.04.5 en 5.0.3) wer pen geen schaduw over zijn reusachti ge prestatie. In latere races in de kwartfinales en halve eindstrijden waren niet de tijden maar de triomfen het doel. Hij had daarin geen enkele moeite tegen de Hagenaar Edward Kroon, met zijn 5.20.1, de traagste van de laatste acht. In de avonduren klop te Bongers Van den Ruit. Een opmerkelijke prestatie leverde overigens ook Fedor den Hertog, die in de kwartfinales op 5.01.2 uitkwam. Ook hij bereikte de eindstrijd die voor vol gende week donderdag op het pro gramma staat. In de halve finales was hij te snel voor Gerrie Bruin. De tijd van de winnaar was 5.2.2. Uit het armoedige aantal van 5 ren ners kwam Jaap Oudkerk tevoorschijn als Nederlands kampioen bij de prof stayers. Hij heroverde daarmee de ti tel die hem vorig jaar ontnomen was door de eindelijk succesrijke Jan le Grand. In een race zonder enige span ning bleef Le Grand vastgenageld op de derde plaats, terwijl voor hem Henny Marinus twee keer slechts een onbeduidende aanval lanceerde op Oud- kerk die achter gangmaker De Graaf met een snelheid van 78.1 km per uur naar het kampioenschap fietste. Don ker werd vierde, Van Kampen vijfde. De acht snelsten uit de series bij de amateurachtervolgers waren: Gert Bon gers 4.55.3; Gerrie Bruin 5.00.9; Fedor den Hertog 5.03,4; Harry van Pierre 5.05,9; Frans van de Ruit 5.07,4; Marcel ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) Ook Betty Stöve zal niet deelnemen aan het toer nooi om de Nederlandse tenniskampi oenschappen, dat van 7 tot 14 augustus op de Scheveningse Metsbanen wordt gehouden. Na Elly Krocké en titel- houdster Trudy Groenman heeft ook de met tennismoeheid kampende Rotter- HAMBURG Jürgen May, wereld kampioen op de 1000 meter, wie door het Oostduitse regime verboden werd nog aan atletiekwedstrijden deel te nemen, is naar West-Duitsland uitgewe ken. „Bild Zeitung", het grootste West- duitse dagblad, deelt mee, dat de 25- jarige sportman sedert gisteren bij Westduitse vrienden woont. May werd voor het leven uitgesloten na de Europese atletiekkampioenschap- pen van verleden jaar in Boedapest. Volgens de Oostduitse atletiekfedera- tie zou hij in Boedapest zijn status van amateur overtreden hebben door geld aan te nemen van een Westduitse maatschappij en door te proberen an dere sportlieden over te halen reclame te maken voor de firpia. Maar in het westen was algemeen bekend, dat het communistische regime May als poli tiek onbetrouwbaar beschouwde en dat hij daarom al lang uitgesloten werd van wedstrijden in het westen. damse speelster zich teruggetrokken. De merkwaardige situatie is nu ontstaan, dat de drie speelsters die ver leden jaar de eerste drie plaatsen op de plaatsingslijst innamen, z\jn verdwe nen. Els Veentjer is nu tot favoriete voor de Nederlandse titel uitgeroepen. Zij wordt gevolgd door Lidy J ansen-Venne- boer, Ada Bakker en Astrid Suurbeek. Judith Salomé, die het jeugdtoernooi op Wimbledon op haar naam bracht, is nu op de lijst verschenen. Op de zeven de plaats. Bij de heren rekent men weer op een finale tussen titelhouder Tom Okker en Jan Hajer. De plaatsingen: Herenenkelspel: 1. Okker, 2. Hajer, 3. Fleury, 4. Schneider, 5. Van Gelder, 6. Scholtz, 7. Van Eysden, 8. Soeters. Damesenkelspel: 1. Els Veentjer, 2. Lidy Jansen-Venneboer, 3. Ada Bakker, 4. Astrid Suurbeek, 5. Jenny Ridderhof, 6. Marijke Janssen, 7. Judith Salomé, 8. Tine Zwaan. Herendubbelspel: 1. Van Eysden Ok ker, 2. Hajer Schneider, 3. Van Gelder Fleury 4. Haks Scholtz Damesdub belspel: 1. Bakker Suurbeek, 2. Ridder hof Veentjer, 3. Salomé Zwaan, 4. Jansen Kieboom; Gemengd dub belspel: 1. Jansen-Venneboer Okker, 2. Bakker Fleury, 3. Ridderhof Arends, 4. Suurbeek Soeters, 5. Veen tjer Van Gelder, 6. Salomé Scholtz, 7. Jansen Veentjer, 8. Kieboom I Haks. Wim Koopman was in de finale van de sprint bij de amateurs tweemaal te snel voor titelverdediger Jan Jansen. Pennings 5.07,7; Leo Duyndam 5.08,; Eddy Kroon 5.10,3. De uitslagen van de kwartfinales wa ren: le rit: 1. v. d. Ruit 5.05.4; 2. Van Pierre 5.07,9; 2e rit: 1. Bongers 5.05,5; 2. Kroon 5.20,1; 3e rit: 1. Den Hertog 5.01,2; 2. Pennings 5.11,2; 4e rit: 1. Bruin 5.12.0; 2. Duyndam 5.19.8. Halve fihales: eerste rit: 1. Bongers 5.00,3; 2. Van de Ruit 5.04,1; tweede rit: 1. Den Hertog 5.02,2; 2. Bruin 5.05,0. De finale tussen Bongers en Den Her tog "wordt 3 augustus verreden. De voornaamste uitslagen bij de ama teursprinters: Kwartfinales: le rit: 1. Loevesijn 11.7, 2. Dijksman; 2e rit: 1. Balk 12.5, 2. Ruikers; 3e rit: 1. Koop man 13.1, 2. Raaymakers; 4e rit: 1. Jansen 12.4, 2. van Nimwegen. Halve finales: le serie: le manche: 1. Koopman 11.6, 2. Loevesijn; 2e manche: 1. Loevesijn 13.0, 2. Koopman; 3e man che: 1. Koopman 12.3, 2. Loevesijn; 2e serie: le manche: 1. Balk 11.6, 2. Jansen, 2e manche: 1. Jansen 12.1, 2. Balk, 3e manche: Ï.Jansen 12.9, 2. Balk. Om de derde en vierde plaats: eerste rit: 1. Balk 12.5, 2. Loevesijn; tweede rit: 1. Balk 12.5, 2. Loevesijn. Finale: eerste rit: 1. Koopman 12.5, 2. Jansen; tweede rit: l.Koopman 12.8, 2 Jansen. WINNIPEG Tijdens de Pan-Ameri kaanse Spelen, die in Winnipeg worden gehouden, zijn enkele verbluffende zwemprestaties geleverd. Na de tweede wereldrecordverbeteringen van donder dag door Elaine Tanner (Canada) en Mark Spitz (Amerika) werden vandaag drie wereldrecords naar de historie verwezen. De 14-jarige Amerikaanse Deborah Meyer legde de 400 meter vrije slag af in 4.32.6. Hiermee bleef zij ver onder het oude record van haar landgenote Pam Kruse, die op 8 juli van dit jaar in Santa Clara 4.36.4 zwom. In de se ries kwam de jeugdige Deborah Meyer reeds tot 4.36.9. De Canadese Elaine Tanner, het meisje, dat bekend staat als „de mach tige muis" veroverde haar tweede we reldrecord. Zij won de gouden medaille op de 100 meter rugslag in 1.07.3. Het oude record stond op naam van de Zuidafrikaanse Ann Fairlie met 1.07.4. Ook de heren lieten zich niet onbe tuigd. De Amerikaan Ken Walsh raas de de 100 meter vrije slag af in de nieu we wereldrecordtijd van 52.6, tijdens de series 4 x 100 meter vrije slag. De Fransman Alain Gottvalles was sinds 1964 houder van het wereldrecord met een tijd van 52.9. Ook de Amerikaan Steve Clark had deze tijd eens ge zwommen. tintelend fris en lekker pittig AMERSFOORT Voor de eerste maal in de oude geschiedenis van het boogschieten kreeg Nederland de organisatie van het om de twee jaar te hou den wereldkampioenschap handboogschieten toegewezen. In het anders zo rustige Amersfoort heerst deze dagen een licht opgewonden stemming. Er wapperen vlaggen. De stad, die alleen naam heeft door haar grote donkere kei, is voor vier dagen een belangrijke stad, een wereldstad. Uit 29 landen zijn ze gekomen, de beste boogschutters ter wereld. Midden tussen hoog wuivende bo men ligt in Amersfoort aan de Rubensstraat het voetbalterrein van de Amers- foortse Boys. Niets houdt evenwel de herinnering levendig, dat daar in de win termaanden achter een bruin monster wordt aangehold. op een man zit, die met strenge blik rondkijkt. Soms komt hij van zijn hoge zetel om ergens een vermaning te geven of om te kijken of alles wel op rolletjes loopt. Zijn enige wapen: een gewone fluit. Wedstrijdleider Michels heeft, zo hoog gezeten, de zaak stevig in handen. Hij is tijdens deze wedstrijden een machtig man, die geheel door zijn zwa re taak in beslag wordt genomen. Vraagt men hem, tijdens een kleine rustpauze, hoe het gaat, dan is zijn antwoord kort maar duidelijk: „Ik heb geen tijd". Snerpend klinkt zijn fluit, doodse stil te onder de deelnemers. Want stilte, stilte en nog eens stilte er wordt zelfs fluisterend gesproken daarop is het handboogschieten gebaseerd. Van daar ook, dat men de rustige stad Amersfoort voor dit grote festijn heeft uitgezocht. Kinderen verstoren de rust evenwel een enkele maal, hetgeen de omroeper de uitroep ontlokt: „De lieve, kleine Nederlandse kindertjes hebben toch al niet zo'n beste naam. Houd u ze alstu blieft rustig". Hij zal het zo wel niet bedoeld hebben DOELEN en lijnen zijn verdwenen en in slagorde staan de schietschijven, ver plaatsbaar op afstanden van 30, 50, 60, 70 en 90 meter, in de lengte van het terrein opgesteld. Twee enorme borden, waarop de stand van zaken van minuut tot minuut wordt aangegeven, maken het geheel voor de wereldstrijd met pijl en boog compleet. O ja, er staat één hoge trapstoel waar- ADVERTENTIE NIJMEGEN „Om het deze vier dagen te kunnen volhouden moet je veel gevoel voor humor hebben. De sfeer hier is wel lekker gek". Violett, een 24-jarig in Jeruzalem geboren Iraëlisch meisje dat sinds en kele maanden in Nederland woont, loopt de Vierdaagse breed lachend uit. Hand in hand loopt zij samen met haar 23-jarige vriendin Zehabh uit het Israëlische Asdodo. „Het is wel moeilijk om iedere dag veertig kilometer te moeten lopen", AMSTERDAM „Vorig jaar was het laatste stukje mijn zwakke zijde. Het kleine sprongetje om in die laatste me ters net over mijn tegenstander heen te gaan kon ik niet maken. Dit jaar heb ik mij daar enorm op toegelegd en het is gelukt", glunderde gisteren de kers verse Nederlands amateurkampioen op de sprint Wim Koopman. De twin tigjarige Rotterdammer was nog zwaar gehavend aan armen en benen door een lelijke val die hij zondag in Apel doorn maakt. Dr. Rolink moest er aan te pas komen om hem zodanig op te knappen dat hij gisteren kon rijden. Jan Jansen, enkele jaren lang alleen heerser bij de amateursprinters was dit seizoen al een keer door Koopman verslagen. r „Vorig jaar was Jansen sterker. Ik werd toen tweede. Maar dit jaar heb ik al belangrijk betere resultaten ge boekt. Door veel wedstrijden te rijden heb ik een enorme ervaring opgedaan, onder meer in Moskou en Kopenhagen, waar ik de Grote Prijs won. Na het seizoen ga ik me nu bezigheuden met bodybuilding om fysiek nog sterker te worden. Een tikje in de breedte groei- Wim Koopman, de nieuwe sprint- kampioen, tijdens de huldiging. en kan voor een sprinter geen kwaad," vervolgde Koopman die eigenlijk min of meer toevallig op de baan terecht is gekomen. „Ik ben op de weg begonnen, dat ging lekker. Van de twintig wedstrij den won ik er zestien in de sprint. Viermaal werd ik verslagen door Har ry Jansen, de broer van Jan. Toevallig ging ik eens op de baan kijken en een sprintje tegen Aad de Graaf won ik." De nieuwe Nederlandse kampioen denkt er voorlopig niet aan zijn ama- teurstatus prijs te geven. „Om als prof te rijden moet je wel bijzonder goed zijn om wat te kunnen verdienen. Mijn ideaal is een zaak te beginnen, om wanneer ik stop toch van een goed bestaan te zijn verzekerd. Voorlopig moet ik nog veel leren, van iedere wed strijd leer je trouwens. Welke fouten je maakt en hoe je het niet had moeten doen." „Dan verdiep ik mij nog een beetje 'n de psychologie, want die speelt ook een rol in de sprinterswereld. Èn volgend jaar hoop ik dan de afstand die tussen Phakadze, Moreion en mij ligt te heb ben overbrugd", besloot de nieuwe kampioen. zegt Violett lachend. „Wij hebben de taken verdeeld. Zehabh is sterk van buiten, ik ben sterk van binnen. Als ik moe wordt sleurt Zehabh me wel weer mee, want zij kan niet moe worden. Ik probeer op mijn beurt een beetje voor het moreel te zorgen, want ik houd van lachen". Terwijl Violett en Zehabh luid zin gend ondergaan in het „fijne gekke" Vierdaagsecircus, loopt een paar hon derd meter achter hen hun ruig behaar de 22-jarige landgenoot Mordegi Morde- gi te zwoegen. Hij is in het gewone le ven meubelmaker in Jeruzalem. Omdat er tijdens de oorlog tussen Israël en de Arabische wereld volgens hem geen sprake was van een gewoon leven, ging hij in dienst. In de Ghaza- strook en in de Sinai-woestijn heeft hij in de voorste frontlijn gevochten, maar Mordegi Mordegi wil er niet meer over praten. „Het gewone leven is weer be gonnen, het verleden moet blijven rus ten', zegt hij wijsgerig. Mordegi Mordegi loopt met vijftien vrienden als burger in de Vierdaagse mee. Het is voor het eerst dat hij in Nederland is en hoewel de zweetparels op zijn krullende borstharen staan en vier forse blaren schuilgaan onder groe zelig verband, zegt hij: „De Vierdaagse bevalt me best. Ik wilde eraan meedoen om eens wat van Nederland te kunnen zien. Volgend jaar kom ik terug". Overal waar de Israëlische wande laars langs komen, krijgen zij van het publiek enthousiaste ovaties. Iemand die daar niets van begrijpt, is de com mandant van de 35 mannelijke en zes tien vrouwelijke Israëlische militairen, die ritmisch handenklappend en met tamborijnen zwaaiend aan deze Vier daagse meedoen. Het is Benjamin Inbar. Al „zijn' wandelaars(sters) hebben zich tijdens de jongste Israëlische oorlog als helden onderscheiden. De negentienjarige Mos- he Kaplan bijvoorbeeld heeft tijdens de gevechten langs het Suez-kanaal op een nacht in zijn eentje drie Egypti sche soldaten onschadelijk gemaakt. „Benny", zoals zijn mannen hem noe men, heeft zelf de leiding gehad van de Israëlische doorbraak naar de Syrische grens. Een van de andere Israëliërs in het militaire gezelschap heeft zich on sterfelijk gemaakt door een Russische straalbommenwerper naar beneden te schieten. De jongen heeft onder zijn vrienden nu de bijnaam „Toepolev" ge kregen. Commandant Inbar zegt: „Voor ve len van ons was het goed de harde strijd een tijdje te kunnen vergeten. Er zijn verschrikkelijke dingen gebeurd. U moet niet vergeten dat Israël als vader land voor ons ontzettend veel betekent. Toen wij dus te horen kregen dat wij naar Nederland mochten om aan de Vierdaagse mee te doen, was eigenlijk geen van mijn mannen in het begin erg enthousiast". Wij wilden ons niet zomaar terug trekken uit de verdediging van ons land. Wij vonden eerst dat wij bij on ze kameraden moesten blijven. Natuur lijk was dat een impuls, want later re aliseerden wij ons wel dat je heus niet iedere dag zo'n reisje krijgt aangebo den". In temperaturen van om en nabij de dertig graden „namen" de 13.467 wan delaars die gisterochtend aan de start verschenen, de „bergetappe", die de organisatoren van de Vierdaagse voor de derde dag hadden bewaard. De zwoegers deden hun best op de heuvels tussen Nijmegen, Groesbeek, Cuyck en Mook. Vele wandelaars wer den door de warmte bevangen en moes ten de strijd staken. In één geval was het zelfs nodig dat het slachtoffer, een meisje, naar een ziekenhuis werd ge bracht. Ieders aandacht richt zich op de dag van vandaag, wanneer prinses Beatrix naar Nijmegen komt om haar snel wandelende man voor zijn prestaties met bloemen te huldigen. Met de ge vechten in herinnering die eerder deze week losbarstten, toen prins Claus daar en de te sterke concurrentie vechten. In het algemeen klassement neemt zij een bescheiden plaats in. Dat kan ook niet anders als je uit een land komt, waar het boogschieten nog in de kinderschoenen staat en waar nauwe lijks vijftien leden zich actief met deze edele sport bezig houden. Dan de Amerikanen. Met twee echte Cherokee-indianen in hun gelederen trekken zij de meeste aandacht van de toeschouwers. Vooral Ray Rogers, die op de korte afstand een fenomeen blijkt te zijn en glimlachend zijn niet geringe achterstand wegschiet, is een trekpleister voor de handtekeningenja gers. ALS om elf uur het eerste fluitsignaal van wedstrijdleider Michels heeft ge klonken, treden ze naar voren. De koele Nederlanders, de kauwende Amerika nen, de nonchalante Belgen, de kleine gedrongen, maar gespierde Japanners en Mongolen, de zich superieur voe lende Zweden, Denen en Finnen. Lang zaam, als een goed gedrilde troep solda ten, begeven de schutters zich naar de op de haak hangende, veelal prachtig uitgesneden en in de zon glanzende bo ten. Even wordt het gewicht van onge veer dertig ponden in de hand gewo gen; wordt de afstand naar het staren de gele oog, dat de roos wordt ge noemd, geschat. Weer een korte fluittoon. Er mag geschoten worden. Drie pijlen achter el kaar. Langzaam glijden de vingers van Nancy Myrich (34), de pri ma donna van de Amerikaanse ploeg, over het op de v heup hangende lapje met talkpoeder. Zorgvuldig, haast stre lend legt zij de pijl op de boog. De pees wordt gespannen. Volledig geconcen treerd wacht zij het juiste moment af. Als de van links waaiende wind het grootste obstakel even afneemt, zoeft de pijl in de richting van het wachtende oog. Secondenlang blijft ze npg roerloós staan. Zelfs na de blik door de kijker, die haar ervan over tuigt dat zij wéér het hart van de plaat heeft getroffen, komt er geen glimlach. De concentratie mag niet wijken. Want ook een wereldtitel handboogschieten is voor de Amerikanen belangrijk. En de concurrentie is groot. HET wereldkampioenschap hand boogschieten vraagt een veelomvatten de organisatie. Dikke kalklijnen, die het terrein voor de schatters markeren, worden door scherp turende suppoosten in de gaten gehouden. Er mag geen voet overheen. Een schot met een pijl kan dodelijk zijn. Daa een strak aandoen de organisatie, die niets toe laat. De meeste zorgen kende men bij het naar behoren onderbrengen van alle deelnemers. „Vooral de Amerikanen zijn niet gauw tevreden", zegt de heer Vierbergen, lid van het organisatieco mité. „Maar dat mag ook wel, want in tegenstelling tot vele andere sporten, worden reis- en verblijfkosten door het deelnemende land zelf betaald. De or ganisatie draait bijna geheel op het in schrijfgeld, dat van iedere deelnemer wordt ontvangen. Per persoon veertig gulden en voor elk team, dat aan de teamwedstrijd deelneemt, nog eens vijf gulden. Met een garantie-subsidie van zestienduizend gulden vijfduizend gulden van de gemeente Amersfoort, vijfduizend gulden van de provincie en zesduizend gulden van de Nederlandse Sport Federatie mag ik gerust zeg gen, dat we eruit komen. Vooral ook omdat het aantal bezoekers hoger ligt dan wij hadden geschat". HET is een eigen wereldje, waarin de boogschietlustigen leven. De knappe 21-jarige Diana Lucindo van de Filip pijnen staart treurig voor zich uit. de studente in de medicijnen is maar al leen. Mr. Raman Lim, haar begeleider, is de enige bij wie zij troost kan zoe ken. Op baan 64 moet zij tegen zichzelf VOOR de Belgische schutter Oscar Kessels, met zijn 65 jaren de oudste onder de bijna tweehonderd deelne mers, is de boogsport een soort van fa milietraditie. Zijn vader nam in 1920 deel aan de laatste wedstrijden bij de Olympische Spelen. „De hele familie houdt van boogschieten. Ik ga als het ware met mijn boog naar bed'. De Zwitsers, gekleed in helrode trui en en lichte broeken, missen Wilhelm Teil. Zij vallen wél op, maar hun pres taties blijven ver beneden die van hun zo roemrijke voorganger. Ook de Japanner Hiroyuki Enjoji is een bezienswaardig man. Niet om zijn figuur, maar om zijn boog, die aan lang vervlogen tijden doet denken. Tegen het meer gemoderniseerde materiaal van deze tijd kan hij met zijn antieke boog niet op, al blijven zijn resultaten- voor een leek verbluffend. Natuurlijk is er ook een Nederlandse -Joeg. Veelal leden uit Brabant en Lim burg, waar het boogschieten nog intens wordt beoefend. Captain Hofmeester is best te spreken over de resultaten van zijn landgenoten. Vooral op de korte af standen kunnen wij best mee. Op de lange afstanden zijn de resultaten min der goed omdat daai in Nederland nooit op wordt geschoten. Het moest bij ons zijn zoals in Zwe den, waar het boogschieten als leervak op de scholen is ingevoegd. Kijk maar eens naar de resultaten van de nog geen zeventienjarige Anders Billström; ze zijn gewoon verbluffend. Niettemin hopen we met ons team een twaalfde plaats te behalen. De Spanjaard Orantes in zijn partij tegen onze landgenoot Peter Soeters in de wedstrijd om de Galea-beker. doorwandelde, vrezen organisatoren en politie ook voor vandaag het ergste. De Nijmeegse politie heeft uit alle omliggende dorpen versterking gekre gen van collega's en voorts hoopt zij met dranghekken het enthousiasme van het publiek in redelijke banen te kun nen leiden. Prinses Beatrix wordt om half drie vanmiddag in Nijmegen ver wacht. Behalve prins Claus zal zij ook zijn drie vrienden die meewandelden, de herinneringskruizen op de revers spel den. Ook de fietsende verzorger van de Prins, paleisrechercheur Bleeker, zal vandaag door de Prinses uit dank voor alle goede zorgen een herinneringskruis op het pak gespeld krijgen. VUGHT (ANP) In het toernooi om de Galeabeker, voor tennissers tot twin tig jaar, is Nederland op de eerste dag al uitgeschakeld. In Vught nam Spanje een beslissende voorsprong van 3-0 op de Nederlandse ploeg, die was samen gesteld uit Kasten en Soeters. Kasten verloor met 6-4, 6-4 van Flor, Soeters was kansloos tegenOrantes (6-2, 6-0) en samen verloren ze in drie sets het dubbelspel van beide Spanjaarden, 6-2, 6-3, 6-4. In de ontmoeting België-Engeland na men de Britten op de eerste dag met 2-1 de leiding.

De Vallei | 1967 | | pagina 9