Veenendaals dagblad Maurits dicht Britse staal genaast Moeilijke grondtransactie hindert hulp aan dakloos Limburgs gezin Canada van te voren ingelicht Buiten Prins haalde de eindstreep Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Vernielingen in scholen SUCCES MAAKTE DE CANADEZEN BOOS OPSLAGPLAATS GEROOFDE GOEDEREN Bus met „Vierdaagsegangers" aangereden: vele gewonden Geen emplooi meer voor 1600 man Saigon van zeer dichtbij beschoten Premier Quebec prijst De Gaulle Ontvluchte uit Scheveningen in buitenland Man gestikt in stukje biefstuk 266 eigenaars betrokken bij mini-verkaveling ER BESTAAT GEEN PROBLEEM DE GAULLE, ZEGT PARIJS Huren 1 oktober vrij in 345 gemeenten Para's en marineschepen bestoken Woehan Weekend-zon Kolenproduktie moet verder omlaag door onverkoopbare voorraden STAATSMIJNEN ONGELUKKIG PARIJS. President Charles de Gaulle heeft het diplomatieke incident dat culmineerde in het afbreken van zijn Canadese reis, met opzet veroorzaakt. Regeringsfunctionarissen hebben bekend gemaakt dat de reis van de president zeven maanden is voorbe reid. Elk detail van het bezoek was van te voren geregeld. De Canadese regering zo zegt men was op de hoogte gebracht waarom het Franse staatshoofd eerst het Franssprekende deel van Canada zou bezoeken en wist zij wat hij zou gaan zeggen. Daarom bestaat er geen probleem De Gaulle, maar een probleem Canada, aldus deze zegslieden. SUCCES TEVREDEN 100 DODEN BIJ GEVECHTEN IN CHINA De hei op Toch kinderbijslag voor getrouwde Marokkanen Kleuter verdronken Bur. voor redact?© en administratie: Prlns Bernhardlaarr 28, Veenendaaf, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 ön 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reck- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, Ieder woord meer 15 cent ZATERDAG 29 JULI I967 4le JAARGANG Deze maatregel bespaart de schatkist veertig miljoen gulden aan subsidies voor de particuliere m(jnen. In totaal gaan 1600 arbeidsplaatsen in de mijn bouw verloren. Ongeveer 825 mijnwer kers krijgen pensioen of overbrugging tot hun pensionering. Zjj keren dus niet terug in het arbeidsproces. Ongeveer 375 werknemers vloeien af door normaal verloop. Voor de overige vierhonderd kompels zal emplooi kun nen worden gevonden in nieuwe in dustriële projecten, die worden voorbe reid. Er zal geen werkloosheid van be tekenis ontstaan, zegt minister De Block. De regeling geldt niet voor de mijnen Willem-Sophia en Domaniale. De capa citeit van deze mijnen is zo gering dat het economisch niet verantwoord is de produktie sterk in te krimpen. Minister De Block zal op korte ter mijn met de vaste commissie voor eco nomische zaken uit de Tweede Kamer praten over de positie van de Domaniale mijn. Zijn voorganger had beloofd dat deze mjjn niet zal worden gesloten zonder overleg met de Kamer. In het sluitingsschema van de Staats mijnen zal geen wijziging worden ge bracht.,- De produktie van industrie- kólen zal in een iets matiger tempo worden teruggenomen in ruil voor een versnelde verlaging van de huisbrand- produktie. Bij de particuliere mijn Laura en Vereeniging komt de produktievermin- dering neer op twee keer tien procent. De Oranje-Nassau voegt de mijnen III en IV samen, wat een produktiever- mindering van ongeveer vijftien procent betekent. De totale kolenproduktie in Neder land zal in 1969 zijn gedaald tot onge veer 6,5 miljoen ton. Zes jaar geleden haalde Nederland nog 12,6 miljoen ton kolen uit de bodem. De teruggang in de afzet wordt toegeschreven aan de snelle opmars van aardolie en aardgas voor verwarming en aan de zachte winters van de laatste jaren. De totale voorraden antraciet en magere kolen in de landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zullen dit jaar stijgen van 2,5 miljoen ton tot ongeveer 3,7 miljoen ton. Nederland kan de invoer, al terug gebracht tot een minimum van 225.000 ton, niet nog verder verminderen. Deze import heeft te maken met de eisen die aan de kwaliteit van bepaalde soorten kolen moeten worden gesteld. SAIGON Communistische kanon niers hebben vanmorgen vroeg een hagel van mortiergranaten en raketten doen neerkomen op vier kampen, die de toegangswegen tot Saigon bewaken. Het tegenvuur duurde twee uur en deed in de stad de ruiten rinkelen. De burgerij toonde zich geschrokken. De communistische kanonnade kostte zeven Amerikanen en Vietnamezen het leven. Veertig andere soldaten werden gewond. De communisten gebruikten mortie ren en Russische 122-mm raketten, die behoren tot de zwaarste wapens die zij bezitten. Saigon is nog nooit van zo nabij beschoten. O DORDRECHT De Dordtsc politie heeft vijf kinderen in de leeftijd van, 4 tot 10 jaar aangehouden. De kinderen hadden zich schuldig gemaakt aan van dalisme. In niet minder dan vier scho len in een van Dordrechts wijken richt ten zij een enorme ravage aan. In een van de scholen gooiden zij een brandende krant door de brievenbus en het was alleen aan het snelle optre den van de brandweer te danken, dat de school niet geheel afbrandde. Voorts gooiden zij banken en stoelen om, leeg den inktpotten en smeerden de inhoud van vele tubes verf over de vloeren. Hoe groot de schade is kon niet worden vastgesteld. (Van onze correspondent) GELEEN De produktie van de 41 jaar oude steenkolenmijn Mau rits in Geleen heeft gasteren het nulpunt bereikt. Voor de laatste keer is een vracht kolen op 810 meter onder de aarde losgewrikt en naar boven gehaald. Daarna heb ben de kolendelvers de laatste pij ler voorgoed verlaten. De trots van de Nederlandse mijn bouw, Europa's modernste en veilig ste mijnbedrijf is daarmee volkomen lam gelegd. Eens vonden daar tien duizend ondergrondse en boven grondse mijnwerkers een ruime broodwinning. Duizend van hen be ginnen nu aan het trieste laatste hoofdstuk van de geschiedenis van de Maurits. De ontmanteling van het nog jonge, door concurrentie van gas en olie om hals gebrachte miljoenen bedrijf. Machines, leidingen, ondersteunin gen en spoorrails samen honderd duizenden tonnen staal zullen in de komende paar maanden uit het ondergrondse mijnbedrijf worden „geroofd". Het merendeel daarvan zal door de Nederlandse Staatsmijnen als schroot van de hand worden ge daan. Het personeel van de Maurits is voor een groot deel afgevloeid naar de chemische bedrijven van Staats mijnen. Een ander gedeelte kon wor den ingezet bij nieuwe industrieën, zoals bij DAF in Born en Hatema in Sittard. Andere groepen werden voortijdig gepensioneerd of volgen nu nog een omscholing naar een ander beroep. (Van onze correspondent) LONDEN Het grootste deel van de staalindustrie in Engeland is gisteren voor de tweede keer sinds de oorlog genationaliseerd. Hiermee begon het gezag van de British Steel Corporation, het lichaam dat nu aan het hoofd staat van veertien van de grootste staalbedrijven in het land die tezamen negentig procent van al het Britse staal maken. De omzet van die bedrijven bedraagt meer dan tien miljard per jaar. Er werken 270.000 mensen bij. De nationalisatie geschiedt op een voor staal wel buitengewoon ongelukkig ogenblik: De vraag naar dit produkt is over de hele wereld zeer laag. De staal fabrieken in Engeland werkten twintig procent onder hun capaciteit. Behalve internationale factoren zijn er ook nog zuiver binnenlandse: De economische slapte in Engeland is ook al geen gun stige bakermat voor deze nieuwe gena tionaliseerde industrie. De eerste nationalisatie voltrok zich in 1951 onder de eerste naoorlogse socia listische regering. Twee jaar later heb ben de conservatieven er weer een eind aan gemaakt. Doordat de staalindustrie in Enge land jarenlang een speelbal is geweest van de politieke partijen is de hoogno dige reorganisatie achterwege gebleven. De doelmatigheid en de produktiviteit laten dan ook veel te wensen over. De staatsobligaties, die de regering gaat uitgeven als compensatie voor de aandeelhouders van de genationaliseerde fabrieken, dragen een rente van 6% pro cent, zo is gisteravond bekendgemaakt. Ze zijn aflosbaar in 1971. Er wordt voor ongeveer 4800 miljoen gulden aan obli gaties uitgegeven. De politie gebruikt een gymnastiek zaal om de duizenden goederen op te slaan, die geroofd werden tijdens de rassen-onlusten en die in beslag genomen konden worden. Zij variëren van zonnebrillen tot televisietoestel len en camera's. QUEBEC De premier van Quebec, Daniel Johnson, heeft vrijdag president De Gaulle geprezen als „een moedigen verstandig man, die in alles achter ons staat. Quebec is niet geschokt". De Franse president heeft het vraag stuk van de andere identiteit van Que bec aangeroerd, de regering van Que bec zal blijven streven naar een nieu we grondwet die de Canadees-Franse natie juridisch en politiek erkent en aan Quebec alle nodige bevoegdheden geeft om zijn eigen identiteit naar voren te laten komen, zei Johnson. Het isole ment waarin Quebec twee eeuwen ge leefd heeft is voorbij. „Een vitale scha kel is geleidelijk gegroeid sinds de over eenkomst van '65 tussen Frankrijk en Quebec". „Generaal De Gaulle heeft deze fundamentele werkelijkheid gezien en die welsprekend onder woorden we ten te brengen". Premier Johnson zei voorts nog: „Wij moeten het bitter betreuren dat de regering van Canada zich verplicht voelde een verklaring af te leggen die onze gast dwong naar Frankrijk terug te keren". ARNHEM De laatste van de vier gevangenen, die zondag 16 juli uit de Scheveningse gevangenis ontsnapten, de 22-jarige Arnhemmer Hans Hunting, is naar het buitenland ontkomen. In een gesprek, dat H. dezer dagen gehad schijnt te hebben met een Arnhemse free-lance fotograaf, heeft hij deze ver teld, dat kennissen hem via Zutphen, vanwaaruit ook de gevangeniskleren te ruggestuurd werden, hebben geholpen het land uit te komen. Volgens het verhaal, dat H. verteld heeft, is Ifij uit Scheveningen ontvlucht, omdat hij zich niet thuis voelde tussen de daar verblijvende gedetineerden. „Ik wilde in Zutphen geplaatst worden en een vak leren, maar daar ging men nooit op in", aldus zijn verhaal. Vol gens de Arnhemse politie, was het al enige tijd bekend, dat H. was uitgewe ken. BUSSUM De 53-jarige heer A. Tiel uit Bussum is gisteren overleden nadat hij tijdens een maaltijd een stuk je biefstuk in zijn luchtpijp had gekre gen. Hij verloor het bewustzijn. Nadat ver geefs mond-op-mondbeademing was toegepast, probeerde een gewaarschuw de arts van de G.G.D. via een buisje weer lucht in de longen te pompen. Toen ook dat niet lukte, werd het slachtoffer naar een ziekenhuis over gebracht, waar hij bij aankomst was overleden. WAHLWILLER Een b(jna onmo gelijke grondtransactie lijkt een spaak in het wiel te gaan steken bij de her bouw van het huis, dat het gezin van Jo Counotte in het Limburgse Wahlwiller op de vroege ochtend van 16 juli door een gasontploffing kwijtraakte. Welgeteld 266 mensen, in Nederland Duitsland en Frankrijk woonachtig, zul len moeten worden opgespoord om de verkaveling van twee stukjes grond, elk niet groter dan honderdvijftig vierkante meter, mogelijk te maken. Onmiddellijk na de ontploffing, die het driejarige zoontje Johnnie het le ven kostte en de moeder van het ge zin zó ernstig verwondde, dat de be handelende geneesheren voor haar een huis met alle vertrekken gelijkvloers wenselijk vinden, zette het kleine Lim burgse dorpje eensgezind de schouders onder de herbouw van de woning. Om een huis met alle vertrekken op de begane grond te bouwen, moet een deel van de tuin naast de oude woning als bouwgrond bij het oude oppervlak worden getrokken. De tuin is echter eigendom van 24 families, waarop 266 leden eigendomsrecht kunnen laten gel den. Een dorpsgenoot van Jo Counotte is bereid een gelijk stuk twgen het stuk van de 24 families te ruilen. Maar hoe moeten zij hun toestemming geven? De dorpelingen hopen vurig, een an dere oplossing voor het vraagstuk te vinden. Het is vrijwel ondoenlijk om het gezamenlijke fiat voor de ruil van het perceeltje grond van 266, over heel West-Europa verspreid wonende, men sen te verkrijgen. „Er is geen enkele reden," zo zegt men hier op het ministerie van buiten landse zaken, „om dit geval te drama tiseren. Wat kan er nu gebeuren? Niets, behalve dan dat de kwestie van de Franse Canadezen het bestaan van een ongelijk statuut ten opzichte van de Engelse Canadezen \oor het forum van de wereld is gebracht." Daarom, zo kon men verder horen, is het incident niet uitgelopen op een diplomatieke nederlaag, zoals de Franse oppositie beweert. Dat zou wel het geval zijn geweest als de Gaulle bij zijn bezoek aan Quebec onverschillig zou zijn ontvangen. Precies het tegen overgestelde is daarentegen gebeurd. Niet hetgeen hij gezegd heeft, heeft de Canadese leiders zo boos gemaakt, maar het succes, dat hij bij de Franse Canadezen geboekt heeft, aldus deze zienswijze. „Zijn aanwezigheid", zo zegt Paris- Presse, „heeft voor altijd bevestigd het bestaan, zowel historisch als menselijk, van de Franse Canadees." De Gaulle is dan ook uitermate te vreden van zijn Canadese reis terugge keerd. Hij heeft gezegd wat hij heeft gemeend te moeten zeggen en de reactie die dit heeft veroorzaakt, kan misschien meehelpen de Franse Canadezen een redelijker statuut te geven dan zij nu bezitten. De woorden die hij gebruikt heeft, zo zegt men in regeringskringen, dient men tegen deze achtergrond te zien. Een ieder heeft altijd het recht te spreken over vrijheid! DEN HAAG In 345 gemeenten in Friesland, Groningen, Drenthe, Noord- Brabant, Zeeland en Limburg zal op 1 oktober de huurprijsbeheersing worden afgeschaft. Dat betekent dat de vaststelling van huishuren een zaak wordt van alleen verhuurder en huurder. Zij mogen dan samen alle voorwaarden voor een huur overeenkomst dus ook de huurprijs bepalen. Bestaande huurovereen komsten kunnen worden veranderd. Zonder nieuwe overeenkomst blijft de bestaande van kracht. De op 30 sep tember geldende huur wordt dan ge handhaafd. Als overleg over een nieuwe huur mislukt, kan de verhuurder ontruiming van een huis eisen. Na een aanzeg ging tot ontruiming mag de huurder echter twee maanden blijven zitten. Hij kan binnen die tijd bij de kanton rechter om uitstel van ontruiming vra gen. De Gaulle gebruikte het woord „be vrijding" om daarmee de warmte te be schrijven die hij overal bij zijn ont vangst had gevoeld en die hem her innerde aan de ogenblikken die hij bij de bevrijding van Frankrijk en van Parijs beleefd had. Vermoedelijk is men in Franse rege ringskringen plotseling zo loslippig ge worden om het Franse volk vast „voo* te bereiden" op het communiqué van de ministerraad van maandag. MOSKOU. Parachutisten van het Chinese volksleger zjjn te Woehan ge land. Zij hebben een brug over de Jangt- ze, een universiteit en andere gebouwen in de stad bezet, zo meldt het Russische persbureau Tass. Correspondenten van persbureaus hebben verklaard, dat oorlogsschepen de Jangtze z(jn opgestoomd in de richting van Woehan. Zij zyn gereed om deze grootste stad van Midden-China, met ruim 2.000.000 inwoners, te beschieten. Volgens Japanse berichten is tevens een gewapende strijd opgelaaid tussen volgelingen en tegenstanders van Mao Tze-Toeng in de provincies Chekiang, Szechwan, Honan en Liaoning. Boven dien zijn bloedige gevechten geleverd te Kwangchow in Zuid-China. Daar zijn meer dan 100 personen gedood of ge wond. (Van onze weerkundige medewerker) Na een koufrontstoring met wat lichte regen en in West-Duitsland on weersbuien het werd daar gisteren 30 graden) brengt een zwakke rug van hogedruk vanmiddag in Gelder land de zon terug. De maximum tem peraturen zullen iets lager zijn dan gisteren, namelijk tussen 20 en 22 gra den. Een volgende oceaanstoring kan het weer later op de zondag minder ze ker maken, maar daarvóór rekenen wij op vrij zonnige en iets warmere weersomstandigheden. Met spanning wachten wij de komende drie tot vier dagen af of de nu iets opgeleefde westelijke circulatie op de oceaan gaat doorzetten, omdat dit beslissend kan zijn voor het weertype, dat we in augustus krijgen. INKRIMPING BIJ MIJNEN WAARDENBURG Een trekker met oplegger is gisteravond in een bocht voor de oprit van de Waalbrug in Waardenburg tegen een autobus uit Rotterdam geslipt die een aantal bezoe kers van de Vierdaagse naar huis te rugbracht. De oplegger raakte de voor- en zij kant van de bus waardoor de buschauf feur, de in Rotterdam wonende N. B. f\nze heide bloeit tweemaal in één seizoen en Hermann Löns, die de Liineburger Heide talloze keren be zong in proza en poëzie, spreekt zelfs van viermaal, doch dat is een dichter lijke visie, die ik nauwelijks schoor voetend durf onderschrijven. In de eerste plaats (juni-juli) genieten wij van de dophei, die de gevoelige volks naam „Honingheide" en „Fijneheide" draagt, voor zover we niet spreken van Erica, waarbij haast altoor ver keerdelijk het accent op de E in plaats vanop de derde letter gelegd wordt. Eigenlijk een ongewone klemtoon. Ook verwisselt men er niet zelden de struik-, ris- of bezemhei (Calluna) mee en ik heb vaak opgemerkt, dat men deze zonder bezwaar eveneens erica noemt Vele villa's en optrekjes en zelfs een kompleet dorp dragen de ze naam en ik ben ervan overtuigd dat men in de meeste gevallen onze heet- of rieghei op het oog had. Maar geen nood. In 't algemeen weten va kantiegangers en kampeerders zowel dop- als struikhei te waarderen; de eerste staat thans volop in bloei en vooral in enigszins vochtig gebied flo reert zij in welige overdaad met mil joenen rose urntjes, blozend en geu rend, met erboven de blauwe lucht en het gezoem der immen. Gaat men zijn perceel bekalken dan verdwijnt onze erica, evenals callluna en bosbes als sneeuw voor de zon. Geef uw ge kweekte erica's in tuin of kamer dus vooral geen kalk, zelfs leidingwater, dat er sporen van vertoont, brengt de planten verkwijning of dood. Het is beter, dat de ontginningszieke mens de hei om haar romantiek en sfeer niet in haar ontplooiing belemmert. 29-7-67. A. B. WIGMAN (49) ernstig werd gewond en nog acht passagiers zulk ernstig letsel opliepen, dat zij in het ziekenhuis van Zaltbom- mel moesten worden opgenomen. In de bus liepen vele andere deelnemers aan de dagtocht naar Nijmegen lichte ver wondingen op. Door het ongeluk ontstonden files auto's van acht tot negen kilometer lengte. De rijkspolitie had er tot gister avond laat haar handen vol aan. SCHOONBEEK Doordat zij getrof fen werd door een plank, die door de voorruit vloog, is gistermiddag in Schoonebeek de 36-jarige mevrou wA. Vermeersch-Lübsen uit Bremen in de auto, waarin zij meereed, om het leven gekomen. De bestuurder bleef onge deerd. KEKERDOM Op de weg Keker- dom-Millingen is gistermorgen de 27- jarige H. B. Langkamp uit Millingen aan de Rijn met zijn bromfiets tegen een vrachtauto gebotst. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. ROTTERDAM Op de Beijerland- selaan in Rotterdam-Zuid is gistermid dag de 68-jarige mej. J. H. Zwiers uit die laan door een tram geschept toen zij op een zebrapad overstak. Ze werd tien meter weggeslingerd. In het Zuider ziekenhuis overleed zij aan haar ver wondingen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De te goeder trouw bekend staande Marokkanen in ons land zullen alsnog hun kinderbijslag krijgen. De Vereniging van raden van arbeid heeft dit besloten na een vergadering met de Marokkaanse consul in Rotter dam en de sociaal attaché bij de Ma rokkaanse ^ambassade in Brussel. De Marokkaanse autoriteiten hebben alle medewerking toegezegd. Dit houdt in lat zij de papieren, waarop de kinder bijslag wordt verstrekt, zullen veri fiëren. Dit veelomvattende werk komt in hoofdzaak neer op de consul in Rot terdam. WOERDEN In een onbewaakt ogenblik is vrijdagmiddag de tweejari ge Karei W. Blaauw uit Rotterdam op het gemeentelijke kampeerterrein te Woerden te water geraakt en verdron ken. Mevrouw Blaauw was met haar zoontje een dag naar Woerden geko men om op de kinderen van haar zus ter te passen, die met een caravan op het kampeerterrein stond en met haar man een dag weg moest. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Nederland is gedwongen nog minder kolen uit de Limburgse bodem te delven. De onverkoopbare voorraad antraciet en magerkolen is van 190.000 ton in 1965 opgelopen tot 430.000 ton in juni van dit jaar. Minister De Block (Economische Zaken) heeft daarom besloten, dat de produktie van huisbrandkolen in 1969 moet zijn gedaald tot 2,3 miljoen ton, dat wil zeggen met 200.000 ton. Enthousiast zwaaiend met een bos gladiolen, kwam prins Claus gister middag Nijmegen binnen na met succes de Vierdaagse te hebben uitgelopen. Hij werd hartelijk verwelkomd door zijn echtgenote, prinses Beatrix, die hem het Vierdaagse Kruis opcpeldde.

De Vallei | 1967 | | pagina 1