Portretten van Mao naast die van koningin Elizabeth K.L.M. neemt deel in hotel mij. Israël wil hardere lijn inzake bestand volgen oen voor Duitse sportverenigingen „Vredespiloot" weer actief Schrijven en schelden wat men maar wil Zweden wil praten over toetreding tot E.E.G. Stripverhalen populair Bank van China centrum van infiltraties Vier oud-S.S.'ers veroordeeld Sudisman ter dood veroordeeld Schroder zegt bezoek aan V.S. af VAARRECHTEN IN HET SUEZKANAAL Munoz Grandes verliest functie Clubliefde Principe van wederkerigheid DflVINO V IJS RODE BOEKJE PAMFLETTEN BANK MUZIEKKORPS VERBOD VERKLARING TERUGTREKKEN Activiteit in haven van Rotterdam neem nog steeds toe MOEILIJK Wijziging grondwet in Spanje Bosbrand bedwongen K.N.V.B. ziet met lede ogen honderdduizenden Nederlanders in de Lotto een gokje wagen BESTUUR UITTOCHT Japan pleit voor vrede in Vietnam IJSTAARTEN TAFELIJS VANILLE-IJS VRUCHTENIJS MOCCA-IJS f 1.60 (4 pers.) rtiiii'ifci,i11 iÉÉiitar.rrtrit'iVi'e.i.i-,, ZATERDAG 29 JULI 1967 W&K-v*;-; - ENGELSE TACT IN ROERIG HONGKONG (Door Link van Bruggen) HONGKONG Het portret van voorzitter Mao ziet men in Hongkong net zo veelvuldig ah dat van koningin Elizabeth. Het is vaak zelfs groter en pompeuzer opgemaakt in de zwaar contrasterende kleuren rood en goud. Bo vendien wordt het uitdagend op de borst gedragen door degenen, die de chaos en de a rmoede in het zichzelf geïsoleerd hebbend Groot-Chinese rijk ken nelijk preferenren boven de discipline en de welvaart in de zichzelf overleefd hebbende Britse kroonkolonie. Je staat in Hongkong verbaasd te kijken naar het binnengedrongen communisme en de openlijke propa ganda er voor. Op de hoek van de Des Voeux Road en de Pedder Street op slechts een steenworp afstand van het Nederlandse consulaat-gene raal zie je de „gruweldaden" van de politie tijdens de relletjes in mei en juni door middel van honderden etalagefoto's uitgebeeld. Er mogen dan wat keien door de ramen zijn gegooid, de gaten, die deze hebben achtergelaten, zijn symbolisch voor die, welke in politieke zin in de eens zo rustige samenleving zijn geslagen. Ik ben naar binnen gestapt en heb voor zestig cent de geloofsbelijdenis van de gardisten van de „Grote Prole tarische Culturele Revolutie": het ro de boekje van Mao Tse-Toeng, ge kocht. Ook nog een Engelse vertaling van hetzelfde formaat en met hetzelf de rode kaftje om er tenminste iets van te kunnen begrepen. Niet ver er vandaan, in de sjieke winkelstraat Queen's Road, ben ik een ander communistisch propagandacen- trum binnengelopen. Ditmaal om me voor een krats wat Mao-speldjes aan te schaffen, die veel, zo niet alles, ge meen hebben met de volkse Leninver- sierselen, rond welke in Moskou een ware cultus is ontstaan. Ik kreeg er nog alle mogelijke pam fletten in de hand gedrukt. In het Chi nees helaas, doch ongetwijfeld net zo demagogisch van inhoud als de propa- gandafolders van het internationale communisme. Twee gebouwen verder wederom een stukje Rood-China: een reisbureau van die naam. Ik werd er uitermate onheus behandeld door een juffrouw van mis schien twintig jaar. Ze weigerde me aanvankelijk inlichtingen te geven over reizen, die naar Kanton en Pe king konden worden gemaakt met een visum uiteraard, waarvoor slechts enkele uitverkorenen in aanmerking komen terwijl ze me ook geen do cumentenmateriaal wilde verschaffen. Na lang aanhouden kreeg ik tenslotte een boekje met trein- en vliegtarieven in de hand gedrukt, welke bepaald aan de lage kant zijn. Er stond echter niet bij welke verbindingen nog intact wa ren. De vreemdste vorm van Chinees- communistische inmenging kan gecon stateerd worden in de onmlddeliyke omgeving van Central Road. Op de duurste grond van Hongkong 22.000 gulden per vierkante meter die na tuurlijk nooit te duur is voor een Ame rikaans Hilton Hotel en een Engelse cricket club, heeft de Bank van China een torenhoog gebouw neergezet. Er steken luidsprekers uit de ramen, die by woelingen voor opruiende redevoe ringen worden gebruikt. Het bankge bouw is dan als een fort, waarin zich honderden rode gardisten verschansen. Er is voedsel voor weken in opgesla gen. En er moeten heel wat bedden en bakamers zyn, hoewel insiders hier lie ver niet over willen praten. Precies achter de Bank van China bevindt zich het gebcuw van de rege ringsvoorlichtingsdienst. Als de „rode" luidsprekers het te gortig maken, ge ven de luidsprekers, die daar op het dak staan opgesteld, wat tegenstoom. Horen en zien vergaat je, vooral als de operette het hoogtepunt nadert. Dat gebeurt wanneer de Britten als klap op de vuurpijl het Chinese politie- muziekkorps laten aantreden. Dit geeft dan een uren durend concert in het parkje voor het bankgebouw. De mu zikanten trommelen en blazen er met zichtbaar genoegen op los een ge luidsorgie, waar nog geen battery ver sterkers tegenop kan. AMSTERDAM De KLM heeft met drie andere ondernemingen en twee particulieren de Hotelmaatschappy Leiden N.V. in Wassenaar opgericht, zo biykt uit het bijvoegsel van de Staatscourant. Doel van de hotelmaat- schappij is de bouw, koop, verkoop, exploitatie, huur en verhuur van ho tels, motels, restaurants, cafés, lunch rooms en cafetaria's. Het maatschappelijk kapitaal van de nieuwe N.V. bedraagt f 5 miljoen, waarvan f 2 miljoen geplaatst. In het geplaatste kapitaal dat voor 10 pro cent is volgestort neemt de luchtvaart maatschappij deel voor f 750.000 en cf andere participanten elk voor f 250.00f De aandelen hebben een waarde van nominaal f 1000, De pers in Hongkong is vrij. Er ver schijnen niet minder dan 64 dagbladen. De meeste hiervan kunnen alleen maar door Chinezen worden gelezen, of al thans door mensen, die de Chinese taal beheersen. Zeker vyf kranten zijn uit gesproken communistisch en laten da gelijks de bazuin van Mao „schallen". Hoewel er sinds de relletjes een ver bod is ingesteld op het openbaar ver tonen en verspreiden van opruiende geschriften, kunnen de dagbladen schrijven en schelden wat ze willen. Hier wordt dan ook een dankbaar mis bruik van gemaakt. Er worden stakin gen gepropageerd, die meestal misluk ken, terwijl er een sfeer van onbeha gen en wantrouwen wordt geschapen. Geruchten worden als waarheden ver spreid; opwekkingen om een einde te maken aan „koloniale toestanden" en imperialistische aspiraties" zijn niet van de lucht. Hoe kan dit allemaal worden ver klaard? Die portretten, die speldjes, die propaganda-oorlog, die luidspre kerinstallaties, die ondermijnende acti viteiten van de pers? Uit politieke en uit zakeiyke over wegingen van de Britten! De Engelsen voelen er niets voor in het aan China grenzende Hongkong de „rode draak" tegen de haren in te strijken. Ze wil len niet naar het hoofd geslingerd krij gen de vryheid van meningsuiting te onderdrukken. Jarenlang hebben ze de rode infiltratie oogluikend toegestaan. En ze zullen het blyven doen tot de si tuatie onhoudbaar voor hen wordt. Tegen ordeverstoorders dit heb ben de relletjes wel bewezen wordt beslist, doch tactvol opgetreden. Slechts in het uiterste geval wordt van traangas, stokken of houten projectie len gebruik gemaakt. Elke in Hongkong verblijvende Eu ropeaan weet dat Londen niet van plan is van zijn laatste kolonie in het Verre Oosten een strydtoneel te maken. Het heeft er geen man en geen cent voor over. Als Peking werkelijk kwaad wil, staat de totale terugtrekking op het program. BRUSSEL De Zweedse ambas sadeur bij de Europese gemeenschap in Brussel heeft gisteren op het se cretariaat van de Europese minister raad een officieel verzoek van zijn regering voor aansluiting bij de EEG overhandigd. In het document vraagt de Zweedse regering onderhandelingen over een vorm van aansluiting bij de gemeen schap, die verenigbaar is met een voortzetting van de Zweedse neutrali teit. De Zweedse regering verklaart te vens bereid te zijn tot onderhandelin gen over aansluiting bij EGKS en Euratom. Zweden is het vijfde land dat aan sluiting bij de EEG vraagt. In de af gelopen maanden zijn reeds toetre- dingsverzoeken ingediend door Groot- Brittannië, Ierland, Denemarken en Noorwegen. Bovendien zijn reeds ge ruime tijd onderhandelingen gaande over associatie van Oostenrijk bij de EEG. ROTTERDAM Het goederenver keer per zeeschip van en naar Rot terdam was in de periode januari tot en met mei vijf procent hoger dan in hetzelfde tijdvak van 1966, zo ver drijf van de gemeente Rotterdam, meldt een overzicht van het havenbe- Zeeschepen vervoerden in de eerste vijf maanden van dit jaar 56,9 mil- jon ton goederen van en naar Rot terdam, tegen 54,2 miljoen ton in ja nuari tot en met mei 1966. Het vervoer per binnenschip nam toe met zeventien procent tot 19,7 miljoen ton; vrachtauto's vervoer den 1,47 miljoen ton (plus zestien pro cent); het aandeel van de spoorwegen daalde van 646.000 ton tot 641.000 ton (min een procent). Olievervoer per pijpleiding: 2,87 miljoen ton (plus 21 procent). Gezicht op Hongkong Island. Rechts op de voorgrond de vele honderden kleine sampans. DARMSTADT In Darmstadt zijn gisteren vier voormalige SS-oficieren tot gevangenisstraffen variërend van drie jaar tot levenslang veroordeeld wegens hun aandeel in de uitroeiing van de joodse bevolking van Kolomea in Galicië. DJAKARTA Indonesië's top- communist Sudisman, is gisteren door een militair tribunaal ter dood veroo« deeld wegens zijn aandeel in de mis lukte communistische staatsgreep van oktober 1965. De tengere Sudisman was nummer 5 op de ranglijst van de communisti sche Indonesische leiders. Hij steeg op de ranglijst naar de eerste plaats toen de anderen gedood of gevangen geno men werden. Bij het proces heeft Sudisman ver klaard dat de PKI de opstand slechts in een later stadium heeft gesteund. De oorspronkelijke plannen zouden af komstig zijn geweest van groepen on tevreden jonge officieren. Sudisman bekende dat hij leider moest worden van een ondergrondse communistische beweging. Onbewogen verklaarde hij: „Ik weet dat ik schul dig bevonden zal worden en ter dood gebracht". BONN De Westduitse minister van Defensie, Gerhard Schroder, heeft het bezoek afgezegd, dat hij aan de VS zou brengen in verband met de tewaterlating van een met raketten uitgeruste kruiser op 11 augustus. Een woordvoerder van zijn departe ment verklaarde gisteren, dat de mi nister niet kan gaan wegens het over leg met bondskanselier Kiesinger over de toekomstige opzet van de Bundes- wehr in het raam van het bezuini gingsplan voor de komende vier jaar. TEL AVIV Israël zal naar in Tel Aviv wordt verwacht een harde iyn gaan volgen ten aanzien van het bestand met Egypte en ten aanzien van de bezette gebieden. Israëlische dagbladen ontlenen aan zegslieden uit het kabinet, dat Is raël aan de Verenigde Naties zal laten weten dat het niet akkoord zal gaan met Egyptische pogingen om wyziging te brengen in de huidige situatie aan het Suezkanaal. Israël houdt vast aan het principe van wederkerigheid, hetgeen inhoudt dat zowel Egypte als Israël of beide of geen van beide vaarrechten in het kanaal moeten hebben. Egypte heeft geweigerd het Israëlisch recht op ge bruik van de internationale vaarweg te erkennen en heeft dit meegedeeld aan generaal Odd Bull van de Ver enigde Naties, die in het Midden-Oos ten is als persoonlijk vertegenwoor diger van secretaris-generaal Oe Thant. De regering van Israël werkt nu aan plannen voor een langdurige be zetting van de in de oorlog veroverde gebieden, aldus de kranten. Het besluit is genomen na berichten over onrust onder groepen Arabische functionarissen in de bezette gebie den. De onrust zou voortvloeien uit onzekerheid over de toekomst van de ze gebieden. Het invloedrijke dagblad Haaretz schrijft: „Israël moet het werk van Oe Thant, die streeft naar een onge- Een Chinees jongetje in Hong kong vol belangstelling voor de grote keus stripverhalen. Spanje, generaal Augustin Munoz Grandes, heeft zijn post verloren als gevolg van de wijzigingen in de grondwet. Blijkens een decreet van het staatshoofd, generaal Franco, maakt de generaal als hoogste leger officier en chef van het opperbevel automatisch deel uit van de vergrote rijksraad. Leden van deze raad kun nen geen lid zijn van de regering. De rijksraad wordt uitgebreid vol gens een wetsvoorstel dat het parle ment vorige week met algemene stemmen heeft aanvaard. De 71-jarige generaal Munoz Gran des, die het bevel heeft gevoerd over de Spaanse „blauwe divisie", die in de tweede wereldoorlog naast de Duit sers ii> Rusland heeft gestreden, wordt beschouwd als een van de be langrijkste medewerkers van gene raal Franco. Tot dusver was hij vaak genoemd als kandidaat voor het pre mierschap, dat bij de recente wijzi gingen van de grondwet weer is inge steld. Men verwacht dat Franco voor het einde van het jaar een eerste-mi- nister zal aanwijzen. PARIJS De hevige brand die donderdagochtend in het bos van Fontainebleau op 80 km ten zuidoosten van Parijs was uitgebroken, is gister middag bedwongen. Ruim 130 ha bos zijn verloren gegaan. Van onze correspondent KEULEN Wekelijks wagen naar schatting een half miljoen Nederlan ders een gokje in de Duitse Nordwest- lotto. In totaal zetten zij zo'n 700.000 gulden in. Daarvan vloeit iedere week anderhalve ton naar de regering van Nordrhein-W'estfalen in Düsseldorf. Per jaar kan die regering 7,5 miljoen Ne derlandse guldens verdelen onder Duit se sport- en culturele verenigingen. Dit gebeurt allemaal tot groot ver driet van de K.N.V.B. die ieder jaar meer toto-spelers verliest aan de Duitse Lotto. Officieel mag een Neder lander niet meespelen in de Lotto. Wie een Lottoformulier en zijn inzet per post naar Keulen stuurt, krijgt alles met een vriendelijke brief retour. „Tot onze spijt staan zowel internatio nale postvoorschriften als de afspraken van de Duitse Lotto-organisatie uw deelname uit het buitenland in de weg", aldus die brief. Toch vinden iede re week honderdduizenden door Neder landers ingevulde formuliertjes van de Lotto hun weg naar een van de honder den loterij kantoortjes in de Duitse grensstreek. „Daar tegen kunnen wij geen be zwaar maken", zegt directeur Walter Scholl in het Keulse hoofdkwartier van de Lotto. „Elk in Duitsland aangeboden deelnameformulier is bij ons welkom, of dat nu door Duitsers, Amerikanen of Nederlanders is ingeleverd. Nauwkeu rig is het aantal deelnemers uit Neder land nog nooit vastgesteld. Dat is voor ons ook niet belangrijk." De Nederlandse Loterijwet verbiedt het propageren en bevorderen van deel neming in buitenlandse kansspelen. De „boden", die de formulieren voor groe pen deelnemers over de grens brengen maken zich daarom aan een overtre ding van die Loterijwet schuldig. „De voetbaltoto in onze afdeling is een moeilijke zaak", schreef administra teur P. D. Timmermans van de Lim burgse afdeling van de K.N.V.B, in zijn jaarverslag 1965-1966. „De Duitse Lotto doet zich hier heel erg gelden. In het afgelopen hondsjaar liep de deelneming terug met 109.086 ingevulde toto-kolommen. Wij sporen de functionarissen van de toto aan de concurrentieschade van de Duitse Lotto tot een minimum te beperken". Die aansporing heeft niet kunnen voorko men dat het nu afgelopen seizoen weer bijna één miljoen kolommen minder werden ingevuld. De afdeling Gelderland van de KNVB boekte vorig seizoen een achter uitgang in de deelneming aan de toto van 7,2 procent. De deelneming liep met 17,5 procent terug in Zevenaar, met 14,9 procent in Winterswijk en zelfs met 18,2 procent in Doetinchem. In de afdeling Nijmegen van de K.N.V.B. werd in het seizoen 1965-1966 746.000 gulden ingezet, in het afgelopen seizoen bedroeg die inzet 147.000 gulden minder. Voorzitter G. P. Wijers van de Nij meegse afdeling van de K.N.V.B. zegt: „Duizenden Nederlanders stellen hun clubliefde niet hoger dan de winst die uit een loterij is te halen". Insiders zijn ervan overtuigd, dat de Lotto aan de winnende hand zal blij ven zolang de totoprijs het (nu door de regering vastgestelde) bedrag van een ton niet kan overschrijden. Bij de Duitse Lotto is de totale prijzenpot pro centueel aan de totale inzet gekoppeld. Na de trekking van zaterdag 8 juli jl. keerde de Duitse Lotto in totaal 1.762.725 prijzen uit waarvan zeven van een half miljoen Mark en 29 van veertigduizend Mark. daan maken van de eenwording van Jeruzalem, zoveel mogelijk dwarszit ten. Zijn denkbeeld om een afgezant te zenden is onaanvaardbaar. Het op merkelijke is niet dat Oe Thant veel verder gaat dan de resolutie van de Algemene Vergadering van de VN, maar dat hij tracht de positie van Israël zo moeilijk mogelijk te maken, nadat hij eerder heeft geprobeerd het leven voor Nasser zo gemakkelijk mo gelijk te maken". Het regeringsgezinde blad „Jerusa lem Post" pleit in een hoofdartikel voor een snelle integratie van het ge bied ten westen van de Jordaan. Men mag er niet op rekenen dat de loop van de gebeurtenissen in het voor deel van Israël zal werken, aldus het blad. In Jeruzalem verwacht men dat het Israëlische leger zijn bestuurstaak in de bezette Jordaanse gebieden weer volledig zal opvatten wegens het ge brek aan medewerking van de Arabi sche bewoners. Dit is meegedeeld door betrouwbare zegslieden. Het gaat om de oude stad van Jeruzalem en de Jordaanse gebieden ten westen van de Jordaan. Burgerlijke en godsdienstige leiders van de moslims hebben pamfletten laten circuleren, waarin wordt aange drongen op het niet verlenen van me dewerking aan de Israëlische autori teiten. Verwacht wordt nu dat het bur- gerbestuur in de betrokken gebieden voorlopig zal worden ingeschakeld als raadgevend lichaam totdat de toe stand is gestabiliseerd. Inmiddels gaat de uittocht van Ara bieren van de westelijke Jordaan- oever voort. Over de Allenby-brug trekken gemiddeld per dag 760 perso nen naar het oosten. De rijkere Ara bieren arriveren aan de brug met dragers. Dezen mogen bezittingen zo als koelkasten, leunstoelen, naaima chines en wasmachines over de brug dragen en dan weer terugkeren. Het wegdek van de voetbrug over de vernielde Allenby-brug is pas ver nieuwd om de oversteek gemakkelij ker te maken. Halverwege de brug worden de papieren van de vluchte lingen gecontroleerd door Jordaanse autoriteiten. T~|e Israëlische „vredespiloot" Abie Nathan, de 40-jarige restaurant houder uit Tel Aviv, is gisteren in Port Said geland, aldus in Nicosia opgevangen radioberichten. Nathan was met zyn éénmotorig toestel, ge naamd „Peace One", eerst naar Cy prus gevlogen. Hy diende daar een vluchtplan in voor de terugreis naar Israël, maar deelde voor zijn vertrek aan een journalist mee, dat hij naar Egypte zou gaan om by president Nasser te pleiten voor vredesoverleg met de Israëliërs. In februari jl. was Nathan al eens met hetzelfde doel naar Port Said ge vlogen, maar toen moest hy direct terugkeren omdat het Egyptische staatshoofd hem niet wilde ontvan gen. By aankomst in Tel Aviv werd hy aangehouden maar spoedig vryge- laten. In Tel Aviv verklaarde men, dat Nathan nu by terugkeer de kans loopt te worden vervolgd wegens „contacten met de vyand". TOKIO Premier Eisakoe Sato van Japan heeft gisteren in het parle ment in Tokio een pleidooi gehouden voor herstel van de vrede in Viëtnam. „Als lid van de Aziatische gemeen schap kunnen wij niet werkeloos toe zien, hoe de beschaving van een volk als gevolg van een voortdurend con flict wordt vernietigd". Premier Sato gaat over enige tijd naar Saigon. Hij heeft al gezegd dat dit bezoek niet zal leiden tot militaire deelneming van Japan aan de strijd. ADVERTENTIE f 4,- (6-8 pers.) f 6.- (8-10 pers.) f 2,50 (4 pers.) f 4,50 (8 pers.) 2 smaken: vanille met noten, vruchten en chocolade en mocca met noten. verkrijgbaar bij: kruidenier, groentenhandel, melkhandel, sigarenwinkelier telefonische inlichtingen onder nr. 17680 (05760)

De Vallei | 1967 | | pagina 5