Eerste bewoners al in oktober naar Lelystad FRANSEN WONNEN PRIX LE CLERC Prof. Defares doet felle aanval op industrie Oogstfeest voor „ezels, dreumels en pinnen" Marijke wil je een stuk kaas uit het vuistje Rust verstoord in gevangeniswezen Kortstondig „feest" met ongedekte girokaarten Aan iedereen die heeft meegespaard aan Het Miljard, (f 1.000.000.000,-) AMRO BANK Lekasin s g N.S. proberen nieuw systeem vekeersleiding §j s BEATLES MET VAKANTIE Ondanks bezwaarschriften en verzoeken Opnieuw gewezen op gevaren van de pil Vermiste jongen zat rustig thuis Dit weekeinde in Sevenum: os 3 C Ophouden met medici in slaap te wiegen Raam open gelaten, f 49.000 weg Nederland op tweede plaats Drie personen aangehouden A.N.D.O. tegen „0,8 safe test Bromfietser in modder gestikt VOORWAARDEN VOORZIENINGEN AFSPLITSING de snelle en zekere pijnverdrijver ANDERS MIJL OP ZEVEN VOEDZAAM MAK FRASEN 3 fi ^hïw wmaaoA Drie geruchtmakende zaken MAAR KIJK EENS NAAR ZWEDEN! VAKANTIE PIONIERSWERK AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK PRETTIG ZATERDAG 29 JULI 1967 LELYSTAD Ondanks alle bezwaarschriften en verzoeken heeft de Rijks dienst voor de IJsselmeerpoIders toch besloten nog dit jaar de eerste bewoners naar Lelystad te dirigeren. In de loop van oktober wil men ca. honderd ge zinnen de eerste inmiddels gereedgekomen huizen laten betrekken. Van de zijde van de rijksdienst wordt deze beslissing een compromis genoemd. Zelf had men liever nog even met de eerste bewoning willen wach ten, maar de directie van de nabij Le lystad gebouwde grote elektriciteits centrale van de Gelderse Electriciteits- maatschappij moet op zo kort moge lijke termijn over een aantal huizen in Lelystad kunnen beschiken ten be hoeve van een aantal personeelsleden. De bewoning in de tweede helft van 1967 was al geruime tijd voorzien, om dat in de Memorie van Toelichting op de rijksbegroting voor het dienstjaar 1967 deze bewoning reeds is aangekon digd. In deze toelichting was echter gesteld, dat op het tijdstip van de eer ste bewoning zou moeten zijn voldaan aan de primaire voorwaarden, die aan een redelijk woonmilieu dienen te worden gesteld. In dit verband werden genoemd een winkelcentrum, scholen voor lager- en kleuteronderwijs, sport velden, een sportgebouw, ruimten voor het houden van godsdienstoefeningen en ontspanning en goede busverbindin gen met Harderwijk en Kampen. Ten gevolge van een bestedingsbeperking verleden jaar is men op het werkpro gramma ten behoeve van deze voorzie ningen achter geraakt. Men wil nu proberen toch nog voor oktober een aantal winkels voor de primaire levensbehoeften gereed te hebben. Er staan inmiddels een zes- lokalige openbare school en een kleu terschooltje en er zijn twee tijdelijke ■portvelden met een clubgebouw plus een soort kantine, waarin zowel ont spanning als godsdienstoefeningen kunnen worden gehouden. Andere voorzieningen zyn in aanbouw. In Lelystad zijn bijna zeshonderd woningen tegelijk in aanbouw of reeds gereed. Er is nog een grote aanbeste ding van woningen in voorbereiding. Verwacht wordt dat behalve in okto ber ook in november een contingent huizen zal worden bewoond. Omstreeks 1975 hoopt men het inwo nertal van Lelystad op vijftienduizend te kunnen hebben gebracht. Intussen is men bezig om het groot ste deel van Oostelijk Flevoland, na melijk de dorpen Drohten, Biddinghui zen en Swifterbant plus wijde omge ving, af te splitsen van het uitgestrekte echtstreeks onder Binnenlandse Zaken vallende openbaar lichaam Zuidelijke IJsselmeerpoIders, dat ook de nog on der water liggende polders Zuidelijk Flevoland en de Markerwaard omvat. Dit wordt gedaan om het af te split sen gedeelte voor- te bereiden op de in stelling van een gemeente, hetgeen te gen 1970 een feit zal kunnen zijn. DEN HAAG Na de tweede aard beving in Turkije die kort op de eer ste volgde heeft nu de Turkse „Halve Maan" (het Turkse Rode Kruis) aan zijn zusterorganisaties om hulp ver zocht. In verband hiermee stuurt het Nederlandsche Roode Kruis tweedui zend dekens en duizend lakens (waar de f 25.000) naar het rampgebied. DEN HAAG Het Haagse politie apparaat raakte donderdagavond en donderdagnacht in opschudding nadat een hadman in Kijkduin 's avonds de kleding van een jongetje had gevon den in een badhokje. De recherche kon slechts concluderen dat het kind zoekgeraakt of verdronken moest zijn. Het hele strand werd afgezocht met jeeps tot laat in de avondechter zon der succes. In de kleding vond de politie een naam. Een ambtenaar van de burger lijke stand probeerde te achterhalen of deze familie in Den Haag bekend wasmaar dit bleek niet zo te zijn. Tot diep in de nacht duurde het speurwerk en gistermorgen zette de recherche dit voort. Via allerlei kana len spoorde de politie eindelijk het adres van het jongetje op, in Vught. Toen een rechercheur naar Vught opbelde, werd de telefoon door een tienjarig jongetje opgenomen. Het bleek dat hij naar het strand was ge weest in Kijkduin en 's middags door zijn ouders met de auto afgehaald was. De ouders hadden kennelijk de kleren van het kind niet gemist. ADVERTENTIE Folklore zal zondag een belangrijk onderdeel zijn van de oogstfeesten in het Limburgse Sevenum en daarom even een toelichting: een inwoner van Sevenum (waar vroeger veel ezels werden gehouden) heet van oudsher een „Serumse ezel", een „dreumel" (oud woord voor „draad") woont in Horst en uit Blerick, eens een machtig wortel-centrum, komen de „wortelepinnen". Ezels, dreumels en pinnen zijn elk jaar met honderden aanwezig op de feesten in Sevenum, maar alleen mensen met een zesde zintuig zullen hen uit de (duizenden) toeristen weten te halen. Ze zien er net zo uit. Nog een kleine toelichting: de oogst feesten die ditmaal van morgenavond tot maandagavond duren, zijn ontstaan in de tijd toen werd begonnen om rog ge, gerst en haver te oogsten met de bekende „pik" (om het graan bij elkaar te „grijpen") en de sikkel. Op de laatste zondag van juli werd het zware werk steevast beloond met volkfeesten en spelen, zoals ringsteken en koekhappen. Sinds 1936 zijn de feesten gemoder niseerd. De hoogtepunten van dit week einde: morgenavond dansen, demonstra ties van de ruiterclub en muziek van de plaatselijke harmonie; zondagmid dag (half drie) een optocht van 23 versierde wagens, daarna een con cours hippique en 's avonds dansen; maandagavond: dansen. De optocht in Sevenum kan niet wor den vergeleken met bekende bloemen corso's zoals van Zundert of Lisse. De opzet is anders. Er wordt bij de versie ring van de wagens meer met graankor rels dan met bloemen gewerkt en on derling overleg tussen de deelnemers bestaat er niet. Het gevolg daarvan is, dat zelfs het bestuur van de „stichting oogstfeesten" geen flauw idee heeft wat voor soort wagens er dit jaar in de stoet zullen meerijden. Een paar hou vast jes zijn er overigens wel: 0 De folklore zal nimmer ontbreken. De uitbeelding op een van de wagens van bijvoorbeeld een oude boerenkeu- ken behoort zeer wel tot de mogelijkhe den. 0 Tienduizenden op hout of hardboard geplakte haverkorrels, rijstkorrels, witte bonen en maiskorrels zullen kleur moeten geven aan de wagens in de optocht. Nog wat rozen, komkom mers, sla, tomaten en desnoods aardap- nels df*n de rest. Onder de onderstellen van de ver sierde karren zitten „Sevenumse ezels" die de gevaarten voortduwen. Ze wor den „geleid" door mannen naast de stoet die hen toeschreeuwen hoe ze moeten lopen: rechtuit, rechtsaf en linksaf. Dit jaar worden hierbij voor het eerst ook enkele draagbare zender tjes ingeschakeld. De optocht en het concours hippique zijn zonder twijfel de hoogtepunten van de oogstfeesten, maar men dient toch ook de functies van de danstent (zevenhonderd kwadraat meter) en de amusementstent (zevenhonderd kwa draat meter) niet te onderschatten. Een Beierse kapel en een bandje („dat alles kan spelen, niet alleen maar beatmu- ziek") zorgen voor het vertier dat elke avond tot 12 uur zal duren Droef is alleen, dat dit jaar slechts vijftien Sevenumse meisjes mee willen helpen met de bediening in de consump tie- of amusementstent. Vroeger waren dat er honderdtwintig maar die tijd komt niet meer terug. De meisjes dansen liever. Nog een tegenvaller: de feesten in Sevenum gaan u geld kosten. Zelfs het bekijken vn de optocht is niet voor niets. De prijs: een gulden. Sevenum (zesduizend inwoners) ligt op de grens van bos en bouwland. Het lag vroeger aan de rand van een uit gestrekt veengebied, dat vooral in de regentijd onbegaanbaar was. De inwo ners van het verderop gelegen Meij el en van Sevenum lieten het gedurende die periode links liggen. Ze maakten een grote omweg en zo ontstond de uitdrukking :„mijl op zeven." De weg naar Sevenum (ook bekend om het recreatiepark „De Schatberg" en het daarin gelegen natuurbad) levert nu geen probleem meer op. ADVERTENTIE 55 M M M K w w AMSTERDAM Ook in 't deze week verschenen nummer van het „Ne derlands tijdschrift voor geneeskunde" zijn er in de rubriek „ingezonden stuk ken" reacties binnengekomen op het onlangs in dit tijdschrift gepubliceerde artikel van de hand van prof. dr. J. G. Defares over „de pil". Prof. Defares zelf geeft antwoord op de reacties o.a. van prof. Noach, dr. Van Rees en dr. Everse. Het fundament waarop de kritiek van beide eerstgenoemden rust acht prof. Defares te wankel om het aanvaardbaar te maken. In zijn antwoord aan dr. Everse vraagt prof. Defares waarom deze verzuimt het z.i. meest recente en statistisch meest grondige rapport te noemen, dat onder auspiciën van het Britse ministerie van Gezondheid in het British Medical Journal (1967) en in de Lancet (1967) is verschenen. Deze commissie rapporteert, dat 3 op de 100.000 vrouwen per jaar tenge volge van trombo-embolie, veroor zaakt door het gebruik van „de pil", overlijden. Dat wil zeggen dertig op de een miljoen vrouwen per jaar ster ven statistisch gesproken aan de „pil" zo concludeert prof. Defares. Lyndiol wordt volgens Organon in 100 landen op grote schaal verkocht en is reeds jaren in de handel. Prof. Defares wijst erop, dat die gegevens wel zullen kloppen, maar dat men dan niet moet vergeten dat tientallen („of zijn het honderden") vrouwen zijn ge storven. „Het wordt de allerhoogste tijd dat deze industrie zich met wat minder op pervlakkigheid en laissez-faire bezint op de consequenties van haar hande len, niet slechts voor de volksgezond heid, doch voor het levenslot van mil joenen vrouwen", zo zegt hij. „Het wordt de allerhoogste tijd, dat Organon terugkomt van zijn besluit, thans vele jaren geleden, om ondanks hun volledige kennis van het feit, dat lynestrenol-FSH praktisch geheel remt en dus de oestrogeen-produktie ook in de eerste helft van de cyclus lamlegt, lyndiol op de markt te bren gen", aldus prof. Defares. Hij ver volgt: „Het wordt de allerhoogste tijd dat Organon eens ophoudt, ons medici in slaap te wiegen met zulke nietszeg gende frasen als dr. Everse produ ceert: „Het gaat er dus om of de in orale ovulatieremmers aanwezige oestrogenen (en de eventueel daarbij komende oestrogene werking van het progrestativum zoals in het geval ly- nestrenol) voldoende substitutie vor men". Precies, hier gaat het om, en zolang Organon slechts met holle fra sen en slagzinnen in plaats van met exacte getallen komt aanzetten, zul len wij medici, die niet aan de indus trie, doch aan onze patiënten verant woording schuldig zijn, ervan uitgaan dat ons een rad voor de ogen wordt gedraaid", zo meent prof. Defares. UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen gaan dit najaar op het baanvak Sauwerd-Roodeschool een proef nemen met een systeem van centrale radio-verkeersleiding. Dit be tekent dat het treinverkeer van een centraal punt uit zal worden geleid door middel van radio-telefonisch con tact tussen een treindienstleider en de op het baanvak rijdende machinisten. Op dit moment heeft elk van de ze ven stations op dit baanvak een eigen verkeersleiding. Het nieuwe systeem is een van de mogelijkheden die bij NS in studie zijn om op „zwak bezet te" lijnen te komen tot een vereen voudigde en daardoor goedkopere ex ploitatie. De NS-directie hoopt hiermee het fi nancieel resultaat van de exploitatie van een aantal van de meest onrenda bele spoorlijnen zodanig te verbete ren, dat zij voor sluiting kunnen wor den behoed. Het idee van de centrale radio-ver keersleiding is uitgewerkt in een rap port over vereenvoudigde exploitatie, dat het raadgevend efficiency bureau Bosboom en Hegener N.V. heeft opge steld op verzoek van de NS-directie, nadat was gebleken dat vereenvoudi ging op basis van de klassieke exploi tatie geen voldoende resultaat oplever de. M 0 s M M AMSTERDAM Tijdens afwezig heid van de bewoners is uit een pand aan de Wolvenstraat in Amsterdam- Centrum de afgelopen dagen f 9000 contant en twee bankboekjes met een totale waarde van f 40.000 gestolen. Bij nader onderzoek bleek, dat de eigenaar van het geld, een Italiaanse restaurateur, een raam aan de ach terzijde van de woning had laten open staan, toen hij een paar dagen zijn echtgenote was gaan bezoeken, die met vakantie in een badplaats is. HARSKAMP De Fransen hebben dit jaar de grote internationale schiet wedstrijd om de „Prix Leclerc" met slechts een kleine voorsprong op de Limburgse Jagers van het Nederlandse 42ste Pantserinfanteriebataljon uit See- dorf, gewonnen. Met een totaalklasse ment van 3171 punten* hadden de schut ters van het 129 Regiment Infanterie Motorisé maar negen punten meer dan de Jagers van overste C. de Ruiter, die na in het verleden driemaal de prjjs te hebben gewonnen met een tweede plaats nog niet eens zo ontevreden behoefde te zijn. Ook de eerste plaats bij de mitrail- leurschutters, lange jaren door Neder land bezet, moest aan de Franse gasten worden afgestaan, zij het met slechts twee punten verschil. Maar op het ge weer waren verschillende andere lan den dit keer onze schutters de baas. Amerika leverde dit jaar de beste geweerschutters, Duitsland kwam op de tweede plaats en Frankrijk op de derde in deze groep. De commandant van de geallieerde strijdkrachten in centraal Europa, generaal J. A. graaf von Kiel- mansegg, reikte vrijdagmiddag na de zeer druk bezochte finale van de schiet wedstrijden in de Harskamp de hoofd prijzen aan de schutters van de diverse landen uit. Vertegenwoordigers van de deelnemende landen, zeven in totaal, woonden de plechtige sluiting van het. Nato-schietfestijn, opgeluisterd door de Johan Willem Friso-kapel bij. Onder hen was de initiatiefnemer van de wedstrijd, Sir Eugen Millington Drake die, even als generaal von Kielmansegg veel waardering had voor de wijze waarop Nederland de wedstrijden had georgani seerd en zijn gasten had ontvangen. De uitslag van de wedstrijd was: 1. Frankrijk, 3171 pnt.; 2. Nederland, 3162 pnt.; 3. Amerika, 3112 pnt.; 4. En geland, 3059 pnt.; 5. Duitsland, 2705 pnt. 6. België, 2619 pnt.; 7. Canada 2589 pnt., rjRIE zaken hebben de rust in het Nederlandse gevangeniswezen voor enige tijd verstoord. De moord bij „De Kruisberk" in Doetinchem, de spectaculaire ontsnapping van vier man uit de Scheveningse strafgevangenis en de lotgevallen van Boudewijn H. en Henny W. houden de gemoederen bezig. Geen der gebeurtenissen is aanlei ding tot een essentiële wijziging in het beleid van justitie by de tenuitvoerleg ging van straffen en de verpleging van psychopaten. Ondanks de mededelingen van minister Polak (justitie) over de geruststellende resultaten van de onder zoeken die zijn ingesteld, blijkt echter een groot publiek geporteerd voor stren gere bewaking van veroordeelden. Dat zou een stap terug zijn. Al lang immers is men afgestapt van het idee dat iedere misdadiger zonder meer ach ter slot en grendel moet worden gezet. Een veroordeelde moet, zo is de opvat ting, tijdens het ondergaan van zijn straf worden voorbereid op een soepele herplaatsing in de samenleving. Experimenten die internationaal op zien baren, worden op dit gebied onder nomen in Zweden. Enkele weken gele den is in het Middenzweedse plaatsje Lillhardal een aantal zomerhuisjes in gebruik genomen, waarin langdurig gestraften met hun gezinnen een jaar lijkse vakantie van drie weken mogen doorbrengen. De bewaking van deze vakantie gasten is minimaal. Weliswaar hebben zij gezelschap van twee bewaarders, maar die hebben de handen vol aan het afwimpelen van belangstelling van bui tenaf. De bewaarders zijn bovendien door hun burgerkleding niet als zoda nig herkenbaar. 's Nachts wordt het zomerkamp be waakt door de gevangenen zelf. Over dag hebben zij alle gelegenheid tot wan delen, vissen en het spelen van badmin ton of cricket. Voor de avonduren is elk huisje voorzien van een televisie- frjpctpl Torsten Eriksson heet de architect van dit spectaculaire plan. Hij is direc teur-generaal van het Zweedse gevan geniswezen. Een man die met zijn revo lutionaire ideeën in het licht van een internationale belangstelling pio nierswerk verricht. „Als wij onze gevangene net zo hard laten werken als vrije arbeiders, is het niet meer dan redelijk dat zij ook een twee- tot drieweekse zomerva kantie mogen genieten", verklaarde hij toen de eerste veroordeelden de huisjes in Lillhamas bevolkten. e uisies ijn jverigens nog maar de aanloop tot een veel gedurfder plan: een open gezinsgevangenis in Knutby, honderd kilometer boven Stockholm. Gevangenen die binnen afzienbare tijd een plaatsje krijgen op een zojuist aan gekocht landgoed, mogen zich daar met hun gezinnen vestigen in landarbeiders huisjes. Door het verrichten van land arbeid, administratief werk en andere bezigheden zullen de gevangenen zelf de gemeenschap in leven moeten hóu den. DEN HAAG In Amsterdam zijn drie mensen aangehouden, die ervan worden verdacht met ongedekte giro kaarten voor tenminste 15.000 gulden aan allerlei goederen te hebben ge kocht in winkels in de drie grote ste den. De 46-jarige secretaresse A. J. M. O. had op 16 juli in de tram van Sche- veningen naar Den Haag de 51-jarige fabrieksarbeider P. A. S. qjitmoet. De ze twee, beiden afkomstig uit de resi dentie, gingen samen op stap in Am sterdam en betrokken daar het hotel van de 36-jarige W. J. B. Mejuf frouw O. heeft een girorekening en met haar (niet voldoende gedekte) gi rokaarten kocht zij voor duizenden guldens aan goederen, in velerlei win kels. De hotelhouder, die van deze oplich ting op de hoogte was, kreeg een auto van 8000 gulden, een radio, een stofzui ger, een wasmachine en andere ge schenken. De fabrieksarbeider en de ADVERTENTIE Die negen nullen vertellen dat bijna een kwart miljoen grote en kleine spaarders hun vertrouwen schonken aan de AMRO Bank. Samen hebben zij ervoor gezorgd dat aan die bank nu meer dan één miljard gulden aan spaargeld is toevertrouwd. Dat is een plezierig bericht dat wij u gewoon even wilden vertellen. Maar zo verbazingwekkend is het niet. Want de AMRO Bank heeft spaarmogelijkheden voor iedereen. En u kunt er een zo hoog mogelijke rente krijgen. Kortom: a spaart er veilig en voordelig. Daarom komen er steeds weer nieuwe spaarders bij de AMRO Bank. U secretaresse besloten zich te verloven. In Rotterdam „kochten" zij ringen en drank voor het verlovingsfeest. Ook slijterijen in de hoofdstad en in Den Haag werden het slachtoffer. Een po ging van de hotelhouder om een on gedekte cheque van 2000 gulden te in casseren mislukte echter. Begin deze week begonnen de aangiftes binnen te stromen. Op verzoek van de Haagse politie werd het drietal in Amsterdam gearresteerd. Mej. O. wordt verdacht van oplichting, de beide mannen van medeplichtigheid hieraan. De meeste goederen zijn in beslag genomen. De volgende stap van Eriksson is het onderbrengen van gestraften in huurwo ningen temidden van andere mensen. De aldus ondergebrachte veroordeelde zal zich onder toezicht kunnen voorbe reiden op het leven na zijn straftijd. Zijn vrouw en zijn kinderen die bij hem wonen, zullen volledige vrijheid genieten. De man zal bijvoorbeeld op gezette tijden thuis moeten zijn, zijn werk naar tevredenheid moeten verrich ten en zich moeten onthouden van alco holgebruik buiten de deur. Natuurlijk krijgt niet elke Zweedse rqisdadiger onmiddellijk na zijn berech ting de kans op een dergelijke vrijheid in gebondenheid De gezinsgevangenis moet een beloning zijn voor goed ge drag gedurende een aantal jaren deten tie. Wordt het zo niet heel prettig om gevangene te zijn? De heer Eriksson: „Het wordt prettiger, maar wij leggen meer gewicht op de resocialisatie van de gevangene dan op zijn straf. Met de vereniging van gevangenen met hun ge zin bijvoorbeeld wil ik voorkomen dat er zoveel huwelijken kapot gaan. Wat een klap moet het niet zijn voor een ontslagen gedetineerde als hij bemerkt dat zijn vrouw hem niet meer aan vaardt". Het hele Zweedse systeem is ge baseerd op het scheppen van vertrou wen tussen delinquenten en gevangenis autoriteiten, de eerst stap op de weg naar herstel van vertrouwen van de veroordeelde in de maatschappij. Dat laatste bereiken we nooit met slot en grendel alleen. UTRECHT De algemene Neder landse Drankbestrijders-organisatie heeft in haar blad „Nuchter bekeken" kritiek geuit op de „0,8 safe test" een nieuw middel om automobilisten zelf te laten vaststellen hoe hoog hun bloedalcoholgehalte is. Het gaat hier om een glazen buisje met gele kristalletjes die, als men er na gedronken te hebben doorheen, blaast, groen verkleuren. Op het buis je staat een maatstreepje, zodra de groene kleur dat heeft bereikt, is het bloedalcoholgehalte 0,8 promille. TNO heeft de buisjes getest en bevestigd, dat zij goed werken. TNO heeft in haar rapport wel op gemerkt, dat het misschien beter is om automobilisten te adviseren, bij enige groenkleuring niet meer te rijden. In de gebruiksaanwijzing van de im porteur wordt echter gesuggereerd, dat men veilig achter het stuur kan zit ten zolang het 0.8-streepje niet is be reikt. De ANDO heeft hiertegen gro te bezwaren, omdat de uitwerking van een hoeveelheid alcohol, die overeen komt met 0,8 promille, voor ieder mens verschillend is. De ANDO stelt, dat elk alcoholgebruik in het verkeer onaanvaardbaar is. BUNSCHOTEN De 48-jarige K. Meester uit Spakenburg is gistermor gen in een sloot geraakt en overleden. Het ongeluk gebeurde tussen Bunscho ten en Amersfoort, vlakbij het via duct over rijksweg een. De heer Meester reed op een bromfiets en is door onbekende oorzaak (er was geen verkeer) in de dicht langs de weg lo pende sloot geraakt. Hij kwam onder zijn bromfiets terecht en is in de mod der gestikt. Het slachtoffer was ge huwd en had tien kinderen 0 De Beatles houden op het ogenblik vakantie in Griekenland. Hier danst Paul McCartney met enige vrienden de ,,Tsamikos", een Griekse volksdans. De kleine jongen is het zoontje van Beatle John Lennon.

De Vallei | 1967 | | pagina 6