Nationale wielerstrijd op de weg kan verrassingen opleveren IBM-toernooi lijkt uit te groeien tot topevenement voor schakers Langeweg heeft nog goede kansen in IBM-toernooi Prins Claus maakte triomfale intocht met Vierdaagseleger Italiaanse herenmode met bont en juwelen Belgische ploeg voor wereldkampioen schap wielrennen Ir. Ad Paulen naar Oost-Duitsland Tennisteam verloor van Spanje1-4 Judith Salomé leed nederlaag Cherokee-lndiaan wereldkampioen Tom Okker versloeg Jan Erik Lundquist De „Koepelprijs 1967" voor Wim Burkink Russisch team versloeg Polen Niet meer Dames Pan-Amerikaanse voltreffers Gemengd tevreden Meesterklasse Detectives Lange jassen Cocktail Expositie in Epe's oudste boerderij 0 Peter Postin glanzende vorm Coupe Galea ZATERDAG 29 JULI 1967 BEEK Voor het eerst zullen vandaag de wielerama- teurs voor het duel om de nationale titel aantreden op het Adsteeg-circuit te Beek. Voor het eerst heeft de sportcom- missie van de KNWU een selectie toegepast, waardoor te recht wordt voorkomen, dat een „kleurig lint van meer dan 400 renners", zoals de laatste jaren op Zandvoort het geval was, van start ging. Ditmaal treden 118 renners aan in een strijd, die veel eerlijker en veel feller zal blijken te worden dan in vorige jaren. De strijd zal ook meer open zijn. Waren er in vorige jaren renners, die met kop en schou ders boven de overigen uitstaken, ditmaal is er een brede top, waar alleen Rini Wagtmans en Fédor den Hertog met iets betere buitenlandse resultaten bovenuit steken. Dat zal zeker geen pré zijn voor een nationaal kampioenschap. Rini en Fedor weten dat. Ze vrezen renners als Piet Tes- selaar, Daan Holst, Henk Nieuwkamp, Wim Dubois, Leo Duyndam en René Pijnen. Ze denken nog met schrik te rug aan de vlijmscherpe eindsprint van Harry Jansen. Ze weten, dat John Schepers en Leen de Groot voldoende ki lometers in de benen hebben om eveneens een rol van be tekenis te spelen. Ze schakelen ook bij voorbaat een Jantje Bols niet uit, terwijl ze met argusogen zullen kijken naar de verrichtingen van stayerkampioen Piet de Wit, die ook op de weg tot verrassende prestaties in staat is. Voorwaar de voor een Nederlandse titel is voor alles de beheersing van de Adsteeg-bult, de nijdas, die twintig maal moet worden genomen eer de eindstreep na 170 km in zicht is. En het vervullen van die voorwaarde kon voor velen nog wel eens heel moeilijk blijken te zijn. BRUSSEL De Belgische wieler bond heeft vrijdag in Brussel de voor lopige ploeg bekend gemaakt, die zal deelnemen aan de wereldkampioen schappen, die eind augustus/begin sep tember in Amsterdam en Heerlen zul len worden gehouden. De volgende ren ners zijn geselecteerd: Amateurs: Sprint: Robert van Lancker en Daniel Goys; tandem: Robert van Lancker/Da- niel Goens; 1 km tijdrit: Daniel Goens; ploegachtervolging: Julien Verstrepen, Jean-Pierre Monsere, Rudy Serruys en Eddy Peelman (reserves: Paul Crapez en Jean Lindekens); achtervolging ama teurs: Paul Crapez en Jean Lindekens; stayeren: Alex Boeye, Harry Michiels en Firming de Vleminck; 100 km ploe gentijdrit op de weg: Guy Willem, Her man Vrijders, André Froidmont en Mar cel Grif nee. Dames: sprint: Christiane Goeminne; achtervol ging: Yvonne Reynders; wedwegstrijd: Yvonne ReyndersChristiane Geerts, Francine Verlot, Christiane Goeminne, Annie Melis, Louise Smits (reserve Ma- rie-Rose Gaillard). Profs: sprint: Pattrick Sercu en Jos de Bak ker; stayeren: Leo Proost, Romain de Loof en Theo Verschueren. DEN HAAG Ad Paulen, voorzitter van de Europese commissie van de in ternationale atletiekbond, en de Zuid- slaviër Artur Takac zullen zaterdag avond naar Oost-Duitsland reizen om de moeilijkheden te bespreken, die zijn gerezen rond de visa van de Oostduitse atleten uit de Europese ploeg, die in Montreal tegen Amerika zal uitkomen. Paulen zal vandaag in Frankfort Takac ontmoeten. VUGHT Het Nederlands tennis team (spelers tot 20 jaar), dat op de eerste dag van de kwalificatiewedstrij den voor het toernooi om de Coupe Ga lea in Vught door een achterstand van 03 tegen Spanje al was uitgeschakeld, heeft op de tweede dag nog een partij gewonnen. Soeters won met 57, 86, 61 van Cabezon, Kasten verloor in het laatste enkelspel met 26 en 36 van Munoz. De eindstand werd daar door 14. In de andere kwalificatiewedstrijd won Engeland met 32 van België. De uitslagen van deze partij na de eer ste dag was de stand 21 in het voor deel van Engeland zijn: Mignot (België)Lloyd (Eng.) 46, 108, 63; Janssens (Belg.)Battrick (Eng.) 36, 5—7. Vandaag begint de wedstrijd Spanje Engeland. De winnaar van dit duel plaatst zich voor de eindronde van het toernooi, dat in Vichy (Frankrijk) wordt gehouden. Tegelijk met de wedstrijd Spanje— België wordt vandaag en zondag de wedstrijd NederlandBelgië op de ba nen van het tennispark „De IJzeren Man" in Vught gespeeld. Voor vandaag staan de volgende partijen op het pro gramma: KastenBolle (Belg.), Soe tersMignot (Belg.) en Kasten/Soe- tersBolle/Mignot. Zondag om 14.00 uur worden de twee resterende enkel spelen (KastenMignot en Soeters Bolle) gespeeld. Bij de profs, die morgen de Adsteeg niet minder dan 30 maal moeten nemen over een afstand van 255 km, kan men gevoeglijk spreken van een fabrieks- strijd. Het tijdperk van een individueel duel, waarover in de reglementen nog zo mooi wordt gesproken, is al lang achter de rug. Na de affaire Jan Jans sen van vorig jaar u herinnert zich nog wel het drama van een te laat aan de start verschenen Pelforthman en de uitsluting voor het wereldkampi oenschap, die daarna volgde is zelfs de meest verstokte idealist daarvan overtuigd geraakt. In de profwielerwe- reld, of men het nu betreuren wil of niet, heerst nu eenmaal voorlopig de wet der fabrieken. De wet van de men sen die geld op tafel willen leggen voor rclame via de wielersport en die daar voor renners in een eigen stal onder brengen. De renners van één stal zul len elkaar natuurlijk moeten steunen om hun bazen tevreden te stellen. Enkele jaren is „Televizier" alleen heerser geweest. Het leverde kampioe- nn af zoals Jo de Roo nu bij Willem II - Gazelle en in 1966 Gerben Kar stens. Juist deze Gerben Karstens, die in de Tour nogal teleurstelde, zal het moeilijk krijgen de titel te prolongeren. Want eindelijk en daar mogen we blij om zijn is het gedaan met de al leenheerschappij van „Televizier" in ons land. Willem II - Gazelle, en zeker in niet mindere mate Caballero, zullen het de „Televizieren" bijzonder lastig maken. Willem II - Gazelle heeft in Harm Ottenbros, Jo de Roo en Peter Post, die in glanzende vorm verkeert, troeven die zonder meer naar de titel kunnen reiken. Caballero zal de Limburgers vooruit sturen: Harry Steevens en vooral Wim Schepers, die in de Tour zo uitstekend op dreef Was, kunnen vooraan eindigen met onder anderen de steun van Gerard Vianen, Piet Braspermincx, Jan van der Horst en Cor Schuuring. En dan zijn daar de vedetten in buitenlandse dienst Jan Janssen, Arie den Hartog en Eddy Beugels. Waar en hoe die zich van de nodige stoottroepen hebben voorzien, zal in de wedstrijd zelf wel naar voren komen. Het is niet aan te nemen dat Jan Janssen na het echec van vorig jaar andermaal de Nederlandse titel zon der veel strijd aan een ander zal over laten. Voor een verrassing, al is het een grote, zouden nog de volgelingen van Romeo Smith kunnen zorgen. Die surprise zou dan van de zijde van de strijdvaardige Cees Lute en Bas Ma liepaard moeten komen, die een een daags avontuur niet schuwen. Het is dus niet boud te voorspellen, dat Gerben Karstens alle steun van zijn MÖNCHEN GLADBACH Op de tweede dag van het internationale jeugdtoernooi in Mönchen-Gladbach (Did.) is Judith Salomé verrassend ver slagen door de Zweedse speelster Kirsten Anden. Judith Salomé, die het jeugd toernooi van Wimbledon had gewonnen, verloor met 57 en 26. Jan Hordijk behaalde een sprekende overwinning op Prietzke, een van Duitslands beste jeugdspelers. De uitslag was hier 8—1, 6—4. AMERSFOORT De Amerikaanse Cherokee-lndiaan Ray Rogers is vrijdag in Amersfoort wereldkampioen hand- boogschieten geworden. Hij schoot in de dubbele FITA-ronde totaal 2298 punten bijeen. De Brit Dixon eindigde met 2283 punten op de tweede plaats. Bij de dames vormden de Poolse boog- schutsters een klasse apart. Wereld kampioene werd Maria Maczynska met 2240 punten, Zoffia Bisorek werd twee de met 2223 pnt en Irena Szadlovska legde met hetzelfde totaal beslag op de derde plaats. De Amerikaanse heren eindigden op de eerste plaats in het landenklasse- ment, bij de dames ging de titel naar Polen. Dames 50 meter: 1. Maczynska (Pol.) 283; 2. Szadlovska (Pol.) 276; 3. Johansson (Zwe.) 272; 4. Letz (Z.-A.) 268; 5. Bisorek (Pol.) 263; 6. Brzezinska (Pol.) 260; 7. Donaldson (Can.) 259; 8. Haukka (Finl.) 259; 9. Shiers (Z.-A.) 258; 10. Danielsson (Zwe.) 255. Heren 50 meter: 1. Ward (V.S.) 302; 2. Ray Rogers (V.S) 296; 3. Wright (Austr.) 295 4. Shiers (ZA.) 295; 5. Eklund (Zwe.) 295; 6. Dixon (G.B.) 294; 7. Martin (Fr.) 294; 8. Sueda (Jap.) 294; 9. Arne Lund- qvist (Zwe.) 293; 10. Isabey (Fr.) 291. BAASSTAD In de eerste ronde van het internationale tennistoernooi van Baasstad in Zweden heeft de Ne derlandse kampioen Tom Okker in vier sets (64, 26, 75 en 63) gewon nen van de Zweed Jan-Erik Lundqvist. Martin Mulligan, de in Italië wonende Australiër, versloeg zijn landgenoot Roy Emerson in straight sets: 75, 03 en 64. „Televizieren", zoals Eef Dolman zelf ook een rappe spurter Cees Haast, Leo van Dongen, Bart Zoet, Henk Nij dam, de gebroeders Haring en Huub Zilverberg nodig zal hebben om zijn titel te prolongeren. En om het met Jos van der Vleuten te zeggen: „Die nieuwe kampioen zal heel wat moeten afzien om zover te komen. Er zijn er ditmaal zoveel die de benodig de kilometers in de benen hebben..." Vandaag treden ook de dames aan. Hoewel in ons land de wielersport pas enkele jaren door dames wordt beoe fend, reikte vorig jaar al een van de zusjes Hage naar een medaille in het wereldkampioenschap op de Nürburg- ring. De concurrentie voor de gezusters is nu heel wat groter geworden. Eefje Helder bijvoorbeeld uit De Woude zou het de zusjes wel eens bijzonder lastig kunnen maken. Met het oog op de wereldkampioen schappen, die in de omgeving van Heerlen eveneens op een geacciden teerd circuit worden verreden, is het goed dat de dames nu al kennismaken mét de Adsteeg, die elfmaal zal moe ten worden genomen. WINNIPEG Na de sensaties van een reeks verbeterde wereldrecords zwemmen bij de Pan-Amerikaanse Spelen was er vrijdag bij het voetbal toernooi ook een sensationele gebeur tenis. De wedstrijd MexicoColumbia werd acht minuten voor het einde ge staakt, toen Mexico met 30 voor stond. De reden voor het staken van de wedstrijd was, dat scheidsrechter Ken Dunstan van de zonnige Bermuda eilanden een rechtse directe van de Columbiaanse doelman Pedro Zape had moeten incasseren. De heer Dunstan nam dat niet, stuurde Zape van het veld en staakte de wedstrijd voor hij onder begeleiding van ijlings toege snelde politie-agenten naar de kleed kamer werd gebracht. De heer Dunstan had voor hij door Zape vol in het ge zicht werd getroffen al drie andere spelers van het nationale elftal van Co lumbia naar de kleedkamer gestuurd. AMSTERDAM Overeenkomstig 't advies van de jury voor de „Koepel prijs 1967" der gemeente Amsterdam, bestaande uit de heren H. van den Bergh, J. Commandeur en F. W. 't Hoen, hebben burgemeester en wethou ders besloten deze prijs, groot f 2500,- toe te kennen aan de heer Wim Bur- kunk voor zijn in opdracht geschreven toneelstuk voor kinderen van zes tot twaalf jaar, getield „Polletje Pak en de geheime opdracht". De Koepelprijs werd ingesteld als ge volg van een schenking aan de gemeen te in 1956 door de vereniging sociëteit „De Koepel", waaraan in 1965 een schenking door de Stichting „Het Ne derlands Cultureel Centrum", geves tigd in Amsterdam, werd toegevoegd. De prijs is bestemd voor auteurs op 't gebied van het toneel voor jonge kinde ren. Gerben Karstens: titelverdediger.. AMSTERDAM We zitten middenin het IBM-toernooi, dat o.i. op het punt staat uit te botten tot een van 's werelds belangrijkste traditionele evenementen. Het sprekendste bewijs daarvoor is wel, dat van de zijde der meesters én grootmees ters op het ogenblik de verzoeken binnenstromen om volgend jaar weer of ein delijk aan de beurt te komen. De Russen zegden al twee of meer grootmeesters toe, de Joegoslaven dito, de Tsjechen, Roemenen en Bulgaren „voelen zich tot nu toe wat gepasseerd en de Deen Larsen „zal zich nooit meer vergissenHij was van plan dit jaar in Amsterdam zijn kunnen te tonen, tot hem een week voor de aanvang te binnen schoot, dat hij voordien een invitatie naar Dublin had aanvaardDe verstrooidheid werd hem vergeven, omdat hij zo'n groot man is, die in 1968 voor verdere luister zorg zal dragen. In de wandelgangen doch ook alléén daar wordt overigpns gefluisterd, dat de organisatoren een snelle sprong naar een 1 A-toernooi overwegen; dat is de hoogst-gekwalificeerde krachtmeting, die de wereldschaakbond (FIDE) kent. Het IBM-toernooi zou dan binnen 10 jaar zijn gegroeid tot de omvang en het belang van het Hoogoventoer- Er loopt een visie in de schaakgemeen schap die overigens overvoerd is van halve en hele tegenstrijdige waar heden dat de tweede ronde na de helft beslissend is... die vreemd-aan doende mening stoelt op de mening, dat dan de kop, middenmoot en staart definitief geformeerd zijn en het free wheelen in enkele sectoren een aanvang neemt. We hebben het gevoel, dat er ditmaal geen gevaar voor een dergelijke gedeel- AMSTERDAM De spanning is in de negende ronde van de grootmeester- groep in het IBM-schaaktoernooi te Amsterdam gegroeid. De Nederlandse meester Kick Langeweg, die een rede lijke kans heeft om zjjn afgebroken en ellenlange hangpartjj met Kotov re mise te houden, kwam vrijdagmiddag remise overeen met de Tsjech Pach- man. Met nog twee ronden voor de boeg heeft Langeweg anderhalf punt achter stand op lijstaanvoerder Portisch en een half punt op nummer twee, Ciric, met echter nog de mogelijkheid om deze verschillen te reduceren door de hangpartjj tegen Kotov. In deze negende ronde heeft Kotov overigens een belangrijke zege behaald op Enevoldsen, nadat hij de partij uit de achtste ronde tegen Portisch ge wonnen moest geven. De Russische crack heeft door deze zege een goede eindklassering nog steeds binnen be reik. Jan Hein Donner, die remise overeen kwam met Portisch, heeft een redelijke kans op een gedeelde zesde plaats met re Roemeen Ghitescu, die onze landge noot Scholl een vol punt afhandig maakte. In de meestergroep kwam de belang rijke partij tussen De Koor en Jongsma nog niet tot een beslissing. Als Jongs- ma de afgebroken partij mocht winnen en hij heeft daartoe alle l^ans heeft hij een zogenaamd meestérresul taat behaald. De Zuidslaviër Marovic heeft zich inmiddels al geplaatst voor de grootmeestergroep 1968. De uitslagen in de grootmeester- groep luiden: PortischKotov 10; ReeZuide- ma V2MojsejewCiric V2y2\ KotovEnevoldsen 10; Donner Portisch y2PachmanLangeweg Scholl—Ghitescu 0—1. De uitslagen in de meestergroep luiden: Smederevac Tatai y2y2; v. d. LijnSmederevac y2y2Marovic Medina y2y2; De RooiJongsma afg.; v. d. WeideSlisser 01; Tatai Gereben afg. Stand grootmeestergroep na negen ronden: 1. Portisch (Hong.) 7 pnt.; 2. Ciric (Zuidsl.) 6; 3. Langeweg (Ned.) 5V2 1 afgebr.; 4. Kotov (Rusl.) 5 1 af- gebr.; 5. Mojsejew (Rusl.) 5; 6/7. Don ner (Ned.) en Ghitescu (Roem.) 4%; 8. Pachman (Tsjech.) 4; 9/11. Enevold sen (Den.), Ree (Ned.), Zuidema (Ned.) 3; 12. Scholl (Ned.) 2%. 0 Kick Langeweg: nog goede kansen.... O Stand meestergroep na negen ron den: 1. Marovic (Zuidsl.) 7 pnt.; 2. Gere ben (Zwit.) 6 1 afgebr.; 3. Medina (Sp.) 6; 4/5. Jongsma (Ned.) en Tatai (It.) 5 afgebr.; 6. Smederevac (Zuidsl.) 5; 7. De Rooi (Ned.) 3+1 afgebr.; 8/9. v. d. Lijn (Ned.) en Slis ser (Ned.) 3; 10. Van der Weide (Ned.) WROCLAW In 'n wedstrijd in de kwartfinale voor het Olymp. voetbal toernooi heeft Rusland vrijdag in Wro claw met 1-0 gewonnen van Polen. Het enige doelpunt werd in de 59e min. ge scoord door Igor Chislenko. Het was de eerste ontmoeting tussen beide landen in het kader van de kwalificatieronde. De returnwedstrijd zal op 4 augustus plaatsvinden in Moskou. NIJMEGEN De Nijmeegse Vierdaagse 1967 is ten einde. Met muziek, bloe men en toejuichingen werden vrjjdag de wandelaars, die de tocht tot een goed einde hadden gebracht, in triomf binnengehaald. Met name prins Claus en de Is raëliërs kregen een daverend welkomstapplaus van de duizenden, die zich langs de invalswegen van Nijmegen hadden opgesteld. De Prins, die in het begin van de vierdaagse wat moeilijkheden had, maar later de smaak bepaald te pakken kreeg toen het publiek minder opdringerig werd, arriveerde om 15.10 uur in de Keizer Karelstad. Prinses Beatrix, die ter begroeting aanwezig was en ongeveer vijftig minuten eerder arriveerde, speldde haar man het fel begeerde Vierdaagse- kruisje op de borst. Even dreigde er een chaos te ontstaan, toen honderden be langstellenden zich rondom het prinselijk paar verdrongen, maar de politie wist met dranghekken erger te voorkomen. Ook nu weer is de intocht op de laat ste dag van de Vierdaagse een groten deels militair evenement geworden. Op zwepende marsmuziek, geschitter van uniformen en op luide toon geschreeuw de commando's vormden 'n belangrijk element bij de aankomst der wandel meute. Maar ook de individuele wande laars werden niet vergeten. Zij mochten dan soms op heerlijke naïeve wijze de strakke gelederen van de militaire co lonnes doorbreken, niemand die daar 'n zier om gaf. Zelfs de in strakke disci pline marcherende Duitsers zagen met goedwillend oog, hoe particuieren dwars door de colonne zwierven. De Israëlische delegatie viel een ge weldig onthaal ten deel. Bedolven onder gladiolen en zelfs voorzien van een reus achtige bloemenmand, die door de voor ste lopers werd meegesjouwd, maakten zjj een triomfantelijke tocht door de straten van Nijmegen. Ook de folklore kreeg een plaats in de wandelmeute. Een vrolijke groep Zwit sers, voorafgegaan door Wilhelm Teil compleet met baard, pijl en boog, zoon en appel defileerde voorbij de plaats waar prinses Beatrix en prins Claus met zichtbaar genoegen het al dan niet ge commandeerde wandelplezier aan zich voorbij zagen trekken. De Vierdaagse is weer voorbij, maar reeds nu werden er afspraken gemaakt voor het volgend jaar. Want al mochten er dan door het warme weer meer uitvallers zijn dan in vorige jaren het geval was en al moch ten er dit jaar dan ook meer van blaren voorziene voeten zijn dan anders, de echte wandelaar laat zich daar niet door verontrusten. Vandaar, dat alweer ve len verlangend uitkijken naar de 52ste Vierdaagse van Nijmegen, nu de 51ste is „uitgelopen". Op de laatste dag van de Vierdaagse hebben 89 wandelaars de strijd gestaakt. In totaal hebben 13.169 personen de tocht volbracht. 'telijke verslapping zal zijn. Er zijn nl. 6 geldprijzen in de grootmeestergroep, van 1.250,- tot ƒ300,-, en voor elk de zer prijzen zijn tot in de laatste ronde gegadigden. Bovendien spelen de kan sen op het bereiken van (groot)meester- resultaten altijd een rol. De titelatuur is in de schaakgemeenschap van groot belang voor de betrokken topspeler; sleöhts in de toernooien kan hij waar digheden verwerven of verdedigen. De Hongaar Portisch, die we in een vorig artikel reeds tipten, is doende on ze prognose waar te maken. Hij stond nog slechts twee remises af. Zijn over wicht heeft niet het karakter van „blik seminslag op het erf des buurmans", geenszins, doch zijn sluipend positiespel kan slopend worden genoemd voor de opponent. Slechts tegen grootmeester Ciric was de Hongaar in moeilijkheden: hij haalde min of meer hijgend de vrij haven der remise. Over de Nederlanders kan men ge mengd tevreden zijn. Langeweg, die in de Hoogovens reeds ettelijke malen uiterst knap werk liet zien hij was toen dicht bij een grootmeesterresul taat staat in het voorste gelid. Hij behoort ongetwijfeld tot de prijswin naars. Donner heeft het lot in eigen hand. Hij speelt vaster dan in Zierik- zee, maar het winnen-met-wit wel zijn markantste schaakeigenschap is nog niet teruggekeerd. Dat Jan Hein zich echter in de hoofdstad aan het herstellen is, geeft hoop voor zijn op treden in Cuba; dat gebeurt eind vol gende maand. Scholl, Ree en Zuidema sluiten de rij. Daarover behoeft geen „ach en wee" te worden geroepen. Slechts laatstge noemde is internationaal meester en dan nog ietwat uit vorm en in ge zelschap van 5 grootmeesters en 4 door gewinterde internationals mogen de kleineren wel wat minder ogen gooien dan de groten, als hun spel maar meer op dubbel zes dan dubbel blank lijkt, van het eigen kunnen uit. Bij Ree en Scholl is dit ongetwijfeld zo; Men ver- kijke zich niet te somber op de 1-0 re sultaten. Op het voetbalveld zou het 4-3 zijn geworden... helemaal niet slecht. Het Russische duo Kotov-Mojsejew doet hevig zijn best. Kotov is aan naam en groot verleden verplicht een hoge prijs te halen; hij is dat ook duidelijk van plan. Opvallend mag in dit verband de Russische zorg-voor-lichamelijke- conditie worden genoemd. Afgepast wandelen, afgepast eten, uitgebreid sla pen, afgemeten voorbereiding. Kortom de knappe discipline van de professio nal. Een dergelijk gedargspatroon in een toernooi pleegt vooral in de tweede helft gunstige uitwerking te hebben. Wat de meesterklasse betreft, Neder land heeft vijf niet-titelhouders in het vuur tegen 5 gegradueerde routiniers. Dat is een te zware taak voor de onzen hetgeen we wisten doch ze verde digen zich met hand en tand. De geroutineerdste, met redelijke in ternationale ervaring, is Jongsma, van wie men hoopt, dat hij een prijs zal ha len. Beloftevol vechten de Gooise cracks v. d. Lijn en Slisser. Met wat meer training op meester-niveau zouden ze zeker nog een opmerkelijke aandacht schenken. Van der Weide, pas kampioen van Amsterdam, is totaal uit vorm; De Rooi, geïsoleerd in Castricum (oud-kam pioen van de hoofdstad) bespeurt, dat hij minder vlot speelt dan zo'n 5 jaar geleden wel het geval is geweest. Tenslotte een enkel woord over de reserve-groepen: die zijn sterk bezet. Ex-jeugdkampioen Hartoch gooit er ho ge ogen. Timman, de tegenwoordige jeugdkampioen, valt wat tegen. Hij kon wel eens vermoeid zijn met zijn 15 ja ren en zijn (te) vele partijen. A He Italiaanse kleermakers, die een internationale naam hebben, werkten dezer dagen mee aan een grote manifestatie op het gebied van de heren mode in Rome. In de balzaal van het Grand Hotel, versierd met enorme boeketten kleuri ge anjers uit San Remo, woonden dui zenden journalisten en inkopers de shows bij van Brioni, Litrico, Franzoni en Datti, het viermanschap dat de Itali aanse herenmode de afgelopen jaren een grote naam heeft gegeven. Dit jaar werd dat viertal aangevuld door Barat ta, die voor het eerst ook een collectie voor mannen samenstelde. Vijftig mannelijke mannequins werk ten mee aan deze eerste show van he renmode ter wereld, die door detectives moest worden bewaakt. De toegenomen welvaart werkt blijkbaar in de hand, dat ook de mannen voor kostbare uit dossingen meer belangstelling krijgen. De vele overjassen van kostbaar bont, ditmaal voor hen ontworpen, wer den in de kleedkamers voor de verzeke ring door detectives in het oog gehou den. Zij bewaakten verder de collectie van revers-bijous, sieraden van echte diamanten, saffieren en robijnen, die Baratta speciaal liet vervaardigen om bij een smoking op de linkerrever te dragen in plaats van een bloem in het knoopsgat. Deze mannelijke versies van de bro che waren in een klavertje-vier-motief uitgevoerd in prijzen van duizend tot vijfduizend gulden. Nog kostbaarder was menige bontjas: van persianer, opossum, nerts of sabelbont vervaar digd, zij vormen de nieuwe wintermode voor de man. Het allernieuwste voor de heren wordt de komende winter een colbertjasje van bont. Dat is bij voor keur vervaardigd van beige persianer of breitschwanz. In kostbaarheid blijkt de herenmode voor de damesgarderobe een grote concurrent te worden. In en kele collecties werden door mevrouw en meneer dezelfde soorten bontjassen gédragen. Ook wat de kleuren aangaat, zorgt de Italiaanse herenmode voor een heel wat minder onopvallend aanzien van de man. De kleuren van specerijen, zo als kerrygeel, saffraangeel, kaneelbruin en de oranjeachtige tint van paprika poeder geven de nieuwq wollen stoffen voor de herenkleding meer fleurigheid. Voor de geklede gardarobe worden Ti- tlaanpurper, lagoblauw en Fort Knox goud daar nog aan toegevoegd. Ook de herenkleding wordt langer. De kostuums hebben over het algemeen langere jasjes, die even getailleerd zijn en voorzien van een natuurlijke schou derlijn. Voor de overjassen brengt men zelfs een lengte tot op de kuit. Al deze nieuwe details worden door de Ita liaanse toonaangevende kleermakers op een mannelijke manier uitgewerkt. Hun ontwerpen zijn veel minder vrou welijk van stijl dan de jeugdige mode voor mannen, via Carnaby Street in omloop gebracht. Voor de smoking jasjes koos Brioni Vélours d'Utrecht in groene, beige en donkerrode tinten als materiaal. Datti verwerkte daarvoor fraaie brokaten en Baratta zijden ten. weefsels in felle effen kleuren. Franzoni brengt colberts en overjas sen zonder kragen en revers, met een pullover V-hals. Bij de overjassen past hij diagonale sluitingen toe. Voor de avond ontwierp hij wijde capes als pon cho's. Overhemden hangen niet meer gemakkelijk wijd als hobbezakken om het mannelijke bovenlichaam, maar hebben een meer aansluitende coupe gekregen, ter aanvulling van de lage heupbroeken. Datti brengt herenhoeden in Mexicaanse stijl met brede randen, bestemd om bij de normale wandel kostuums te dragen. Baratta toonde lan- fe overjassen tot ver over de knie van artans in felle kleuren vervaardigd en met bont gegarneerd. Het nieuwste voor het cocktailuur en 's avonds is verder een smokingjasje van goudleer of zilverleer, waarbij over hemden worden gedragen met brede condottiboorden. Litrico vult de kostuums weer door vesten aan. Deze zijn voorzien van een lage sjaalkraag en sluiten met twee rijen knopen. De langere colbertjasjes geven ook de nieu we herenmode in Rome een meer verti caal accent. Of u uw man graag in deze nieuwe uitdossingen zou willen zien blijft een vraag. Zeker is echter, dat er op het gebied van de herenmode voor de toekomst heel wat te gebeuren staat, als reactie op de nu al zovele tientallen jaren ingeburgerde eentonigheid van de mannelijke kleding. De Epenaar die geïnteresseerd is in de geschiedenis van zijn gemeente heeft nog tot 1 september een unieke gelegen heid om een schat van gegevens aan zijn kennis toe te voegen. Tot dan name lijk wordt in de Hagedoorns Plaatse, het pronkjuweel van de Stichting-met- de-lange-naam, in de wandeling Stich ting Behoud genaamd, een interessante expositie gehouden van tekeningen, fo to's enz. uit een lang vervlogen tijd. Er zijn prachtige exemplaren bij van Epe, Oene, Vaassen en omliggende plaatsen. De Hagedoorns Plaatse is op zich een bezoek waard. Het is de oudste boerde rij uit de gemeente Epe, die door de Stichting Behoud in oorspronkelijke staat werd teruggebracht. De boerderij wordt bewoond door twee dames, die geboortig van Amsterdam, enkele jaren geleden de rust van de Veluwe zochten en volledig vonden in 't landelijke Zuuk, De boerderij ligt aan de Zuukerweg, op enkele meters afstand van de spoorlijn Apeldoorn-Zwolle. De tentoonstelling is geopend van 9-12 uur en van 14-17 uur. Zij is met uitzondering van zondag de gehele week geopend. De bewoonsters geven graag alle gewenste informatie en laten gaarne alle andere in de bor- derij opgeslagen oudheidkundige voor werpen zien. Het bezoekerstal is tot nu onder de maat gebleven. De Stichting rekent erop dat de laatste weken veel zullen maken. Het staat vast dat bij veel Epenaren de belangstelling voor het oude leeft; zij zullen wellicht ook plannen hebben gemaakt om de expo sitie te bezichtigen. Het is de moeite waard die plannen in daden om te zet-

De Vallei | 1967 | | pagina 7