Veenendaals dagblad Caracas zwaarst getroffen Ook schokken in Colombia en Adapazari BRAND VER WOEST ZEEREUS Verongelijkte kok stak kasteel-hotel in brand Romney: Congres is onverschillig Stad Koblenz maakte schriel gebaar van Nederlandse reisleidster goed Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Aardbeving eist meer dan tweehonderd doden en duizenden gewonden Nederlandse onder slachtoffers SCHADE GERAAMD OP 15 MILJOEN DOLLAR CARACAS BEEFDE OP ZIJN GRONDVESTEN Alfried Krupp overleden Nederlandse zag Palestijnse vluchtelingen kampen Treinvertraging door brand in centrale Een dode en vijf gewonden bij autobotsing Helmond door ammoniakgas geplaagd V.S. vliegtuigen bombarderen dijk bij Hanoi Geen excuses van De Gaulle Aanhoudend zomers VENEZUEL OVERZICHT SHELL CARACAS - Militaire autoriteiten in Caracas vrezen dat de korte maar hevige aardbeving die zaterdagavond de hoofdstad van Venezuela en omgeving heeft getroffen, in totaal ruim 200 mensenlevens heeft geëist. Dr. Paul Va lera, gouverneur van het federale district Caracas, meen de zelfs dat het aantal doden tot over de 300 zal stijgen. Het Venezolaanse ministerie van gezondheid heeft bekend gemaakt dat ruim 2000 mensen ernstige verwondingen hebben opgelopen en 3000 voor lichte kwetsuren zijn be handeld, waaronder zenuwschokken. Verder zijn 100.000 mensen dakloos geworden en wordt de schade geschat op ruim 15 miljoen dollar. OOK IN COLOMBIA ADAPAZARI FILIPPIJNEN NA MENINGSVERSCHIL MET DIRECTIE Betrekkelijke rust in Detroit VROUWDIE IN BADHOKJE PORTEFEUILLE MET REISKAS (ELF MILLE) VONDKREEG VIJF MARK BELONING99 ONTHUTST SIGARET Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaarr 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonce» „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 31 JULI I967 4le JAARGANG ROUW IN VENEZUELA Carihimchm xmm* 100 Km Morocoy #CA*ACAS i O RioChico LOS T*quês iVENEZUELA Aite^rooo w'SC/WW* r~~r\ ::4 Een kaartje van het door een aardbe ving getroffen gebied in Venezuela. AMSTERDAM Na de aardbeving in Venezuela wordt, voorzover gister avond bekend, één Nederlandse vrouw vermist. Het is de 35-jarige mevrouw A. J. Torenbeek-Van den Berg van Leeuwen, echtgenote van de grondwerk- tuigkundige G. Torenbeek van de KLM. Het huis dat het echtpaar Torenbeek in de buurt van Caracas bewoonde, is door de aardschok grotendeels inge stort. Gevreesd wordt, dat mevrouw Torenbeek zich op dat moment in huis bevond. Het ministerie van buitenlandse za ken had gisteravond nog geen over zicht van de situatie, waarin de Neder landers verkeren die werken en wonen in Venezuela. De ambassade, die wordt geacht gegevens over de Nederlanders te verzamelen, is om inlichtingen ge vraagd. Ook enkele grote Nederlandse be drijven die vestigingen in Venezuela hebben, hadden gisteravond geen of nauwelijks inzicht in de situatie, voor namelijk doordat nog niets van hun vertegenwoordiging was gehoord. Mededelingen die de Shell heeft ge kregen, spraken alleen van employés die in goede welstand verkeerden. De Shell had geen berichten ontvangen, waaruit bleek dat Nederlandse em ployés bij de aardbeving waren getrof fen. Twee aflosbemaningen van de KLM die logeerden in een hotel in Caracas dat pij de aardbeving werd beschadigd, bleven ongedeerd. Zij zijn overgebracht naar Curasao. SCHIPHOL Meer dan afgrijselijk had mevr. R. Musaph de kampen van Palestijnse vluchtelingen gevonden in gebieden die nu door Israël zijn bezet. „Egypte heeft ze gewoon laten ver kommeren. De armoe is er in de kinde ren doorgevreten. Israël probeert er nu wat aan te doen door werkprojecten te maken, zodat de mensen die altijd niets hadden zitten doen, uit de kampen ko men. Men zoekt het vooral in de wegen bouw". Mevr. Musaph, secretaresse van de Nederlandse Zionistenbond in Amster dam, kwam gisteren uit Israël terug op Schiphol, samen met de directeur van de Collectieve Israël Actie, de heer E. Palache. Zij waren het hart van de hulpacties in Nederland voor Israël. Van de 93 Nederlandse vrijwilligers die naar Israël gingen, zullen er twee voorgoed blijven. Eén vrijwilliger is al in ons land terug wegens zijn lichame lijke toestand. De overigen zullen in de loop van september naar Nederland te rugreizen. In de gebieden die nu door Israël zijn bezet is een van de belangrijkste taken de jeugd een ander idee omtrent Israël te geven. Mevr. Musaph had een kleine tentoonstelling bezocht van leermidde len voor Arabische kinderen. In een re kenboek was een vraag: Als je 20 joden hebt, en je vermoordt er twaalf hoeveel blijven er dan over? Zij zag er ook mas sa's platen en tekeningen met anti-jood se afbeeldingen die in nazistische tijd schriften allerminst zouden hebben mis staan. De aardbeving, die het midden en het noorden van Venezuela trof, was de zwaarste die zich sinds het begin van deze eeuw in het land voordeed. De schok werd gevoeld van de kust ten noorden van de hoofdstad, Caracas, tot in Co lumbia, ruim driehonderd kilometer oostelijker. Vooral het oostelijk stadsdeel van Ca racas werd zwaar getroffen. Vijf flat gebouwen. waaronder een van zestien verdiepingen, stortten in. In de plaatse lijke ziekenhuizen werden meer dan vijftienhonderd gewonden opgenomen, terwijl bijna tweeduizend mensen moes ten worden behandeld voor shock. Op zeker vijftien plaatsen in de stad', brak brand uit als gevolg van kortslui ting of breuk in de gasleidingen. Talrij-, ke gebouwen werden zo zwaar bescha digd dat ze waarschijnlijk niet meer zullen kunnen worden hersteld. Na de aardbeving, die zich zaterdag avond om vijf over acht, plaatselijke tijd, voordeed, liep vrijwel de gehele bevolking van de stad en de onmiddel lijke omgeving ruim anderhalf mil joen mensen de straat op. Uit vrees onder instortende gebouwen te worden bedolven brachten velen de nacht door in parken en open delen van de stad. In oude woonwijken bleven Ifcelfs toen de aardbeving al voorbij was nog mu ren omvallen. Meer dan tienduizend gezinnen wer den dakloos. De Venezolaanse minister van binnenlandse zaken, Reinaldo Le- andro, kondigde de noodtoestand af voor het getroffen gebied en drie dagen rouw voor het hele land. Hij deelde mee dat het middelpunt van de aardbeving had gelegen op on geveer zestig kilometer ten noorden van Caracas. Als gevolg daarvan waren er ook slachtoffers gevallen en was er schade aangericht in de stad Maracay, de haven La Guaira en andere kust plaatsen. Een krachtige aardbeving in de Co lombiaanse Andes heeft zaterdag bij het aanbreken van de dag in Bogota acht doden en meer dan 100 gewonden gekost. Oude kerken, huizen en andere gebouwen stortten in. De Turkse stad Adapazari op 150 km ten zuidoosten van Istanboel, is zon dagmorgen vroeg wederom getroffen door een krachtige aardbeving. Volgens de eerste berichten is er een dode en zijn er 15 lichtgewonden. Zeven huizen, zijn verwoest in de stad van 110.000 in-» woners, die op 22 juli*ook al door een aardbeving getroffen was. Het dodencijfer zeu nu laag zijn, doordat vele inwoners nog steeds niet in hun huizen zijn teruggekeerd. De vijftien gewonden zouden zijn gevallen bij een paniek in de stad. In de stad Bauio, 156 km ten noor den van Manilla- werd vandaag een aarschok gevoeld, zo deelt het weerbu reau mee. De schok had een sterkt*, van 4 3/4 op een schaal van 11. ROTTERDAM Door een brand in de elektriciteitscentrale Zuid te Rotter dam hebben vanmorgen tussen kwart over zes en vijf over zeven geen trei nen kunnen rijden op het traject Rotter dam - Lage Zwaluwe. De Spoorwegen gebruikten later stroom uit andere bron zodat het treinverkeer kon worden her vat. BORCULO Doordat een autobe stuurder zondagochtend omstreeks half elf op de Groenloseweg onder Borculo geen voorrang verleende aai een van rechts komenue wagen, zijn Deide auto's zo hevig op elkaar gebotst, dat de be stuurder van de laatstgenoemde auto, de 42-jarige G. J. Geerdink uit Aalten, bij aankomst in 't ziekenhuis te Groen- lo bleek te zijn overleden. Diens ouders zijn vrij ernstig gewond in het zieken huis te Hengelo (Ov.) opgenomen. De bestuurder van de andere auto, de heer J. ten D. uit Eibergen, werd slechts licht gewond. Zijn ouders en V/t jarig dochtertje liepen vrij ernstige ver wondingen op en zijn in het ziekenhuis te Groenlo opgenomen. HELMOND Ammoniakgas, dat ontsnapte uit een ketel van de Amstel- fabriek te Helmond, heeft vanmorgen omstreeks acht uur de inwoners van deze plaats, voorzover zy zich buitens huis begaven tranende ogen en rode oog leden bezorgd. De hoeveelheid ontsnapt gas was zo groot dat, volgens de plaat- selijke politie, de gehele stad door 't gas werd getroffen. Niettemin bleef het aantal ernstige slachtoffers beperkt tot twee personen, werknemers van de fabriek zelf, die nabij de ketel waren toen 't gas begon te ontsnappen en in bewusteloze toestand naar 'n ziekenhuis moesten worden ver voerd. De situatie in de stad was halverwege de morgen weer normaal te noemen. Omtrent de oorzaak, die er toe geleid heeft dat het gas ontsnappen kon, is nog niets bekend. Deze hoop 'puin is alles wat er overbleef van een flatgebouw van 12 verdiepingen nadat een hevige aardbeving in en rond Caracas grote schade had aangericht. I Opvarenden van het Amerikaanse vliegdekschip Forrestal blussen hier de overblijfselen van een groot aantal vliegtuigen die door de brand op het schip vernield werden. ESSEN Alfried Krupp von Bohlen und Halbach, de eigenaar van 't Krupp- concern in Duitsland, is gisteravond op 59-jarige leeftyd overleden. De doodsoorzaak werd niet onmiddel- ïyk bekendgemaakt. Het is niet bekend dat Krupp ziek was. De woordvoerder zei dat zijn dood „plotseling en onver wachts kwam". Krupp, een van de rijkste mannen van Europa, was een gereserveerd en wat schuw man. Hij leidde een rustig per soonlijk leven, vermeed publiciteit en schijnwerpers. Op 13 augustus zou hij 60 jaar geworden zijn. Hij laat een zoon na, Arndt. Hij was twee maal getrouwd en is twee maal gescheiden. GULPEN De brand, die woens dag het Zuidlimburgse kasteel-hotel Neubourg in Gulpen teisterde, is aan gestoken door de negentienjarige hulp kok Jan S. uit Roermond. De Roer- mondenaar wilde daarmee wraak ne men op de directie, met wie hij een meningsverschil had over vakantie-af spraken en voortzetting van de ar beidsovereenkomst in het komende winterseizoen. De brand richtte voor een half miljoen gulden schade aan. Het hotel eigendom van gravin R. d'Ansembourg-de Lhoe zal pas vol gend jaar Pasen de deuren weer kun nen openen. Door de vakantieplannen van enkele honderden mensen is een forse streep gehaald. TOKIO Het Noordvietnamese mi nisterie voor de waterhuishouding heeft vandaag meegedeeld, dat Amerikaanse vliegtuigen zaterdag acht bommen heb ben geworpen op een dijk even ten noorden van Hanoi waardoor ernstige schade werd aangericht. Het Noordvietnamese persagentschap, VNA, deelde mee, dat eerder soortge lijke aanvallen werden gedaan op an dere dtjken en dammen. DETROIT Gouverneur George Romney van de staat Michigan en bur gemeester Jerome Cavanagh van Detroit hebben zondag gewaarschuwd, dat de verwoestende onlusten, die Detroit hebben geteisterd, naar andere Amerikaanse steden kunnen overslaan. Romney verklaarde, dat de Verenigde Staten in de komende jaren met een burgerlijke guerrilla-oorlog zouden kun nen worden geconfronteerd indien de juiste koers niet wordt gevolgd. De gouverneur maakte zijn opmer kingen in een televisie-uitzending, die gericht was tot de bevolking van Mi chigan. Cavanagh, wiens stad werd geteisterd BONN Een vergeter portefeuille met ruim elfduizend gulden vond de garderobevrouw Anna Unger (69) een poosje geleden in het zwembad Koblenz- Oberewerth in een kleedhokje. Het was de volledige vakantiekas var een Ne derlands reisgezelschap. De eeriyke vindster kreeg van de Nederlandse reis leidster een beloning van.... vijf mark (f 4,50). Nu heeft de stad Koblenz me vrouw linger een envelop met 120 mark geschonken. Toen Anna Unger de kleedhokjes con troleerde bij het eind van haar dienst, vond zij de portefeuille met elfduizend gulden en tweehonderd mark. De be jaarde vrouw, die in het openluchtbad werkt om wat bij te verdienen bij haar kleine pensioentje, waarschuwde met een de badmeester, Willy Lohmer. Nadat die vele malen vergeefs de vondst door de luidspreker had omge roepen, kwam kort voor sluitingstijd de Nederlandse reisleidster onthutst het zwembad binnenhollen. Dolgelukkig nam zij de verloren vakantiekas weer wijn. in ontvangst. Daarna diepte zij vijf mark voor Anna Unger uit haar porte monnee op, en haastte zich terug naar de wachtende autobus. Volgens de Duitse wet had de eerlijke vindster recht op een beloning van één procent van het gevonden bedrag. De burgemeester van Koblenz, Willi Macke (53) hoorde van het geval. Hij heeft nu mevrouw Unger namens de gemeente de envelop-met-inhoud over handigd, en als extraatje nog een boe ket bloemen en een paar goede flessen door onlusten, het werpen van brand bommen en plunderingen die 41 levens hebben gekost en een materiële schade van ruim 500 miljoen dollar veroor zaakten, werd geïnterviewd voor het NBC-televisieprogramma „Meet the press". Volgens de burgemeester is onver schilligheid van het congres een van de fundamentele oorzaken van de „na tionale ziekte der straatrellen". Romney waarschuwde, dat zowel blanke als neger-extremistenorganisa ties de haat prediken en zich bewape nen. „Meer en meer negers luisteren naar en steunen op negerleiders, die een af zonderlijke zwarte maatschappij in Amerika bepleiten," aldus de gouver neur. „Deze militante revolutionairen prediken haat, geweld en rebellie." „Bovendien organiseren zij zich op een landelijke basis en wapenen zich ter bereiking van hun doel. Wij moeten deze zeer ernstige feiten niet naast ons neerleggen." In Detroit heerst nog steeds een avondklok. Langs 12th Street zyn de branden in de puinhopen van tal van winkelbedrijven nog steeds niet ge blust. De parachutisten hebben hun pa- trouilletaken overgedragen aan de na tionale garde (onder federaal bevel) en politie. De patrouilles worden ge steund door tanks, die in de straten rondrijden. Het gevaar voor sluipschutters is in Detroit nog steeds niet geweken. Jan S. is in Gulpen opgesloten en wordt morgen voorgeleid aan de offi cier van justitie mr. J. Franssen te Maastricht. Een 48 uur durend onderzoek door de politie van Gulpen, deskundigen van verzekeringsmaatschappijen en een te- verzekeringsmaatschappijen en een team van het gerechtelijk laboratorim in Den Haag onder leiding van dr. Wit te leverde geen aanwijzing op voor een brandoorzaak door zelfontbranding. Hoogst merkwaardig vonden al die speurders het, dat ook voor het brandje dat een dag eerder in de personeelska- mer van het hotel had gewoed, geen brandoorzaak kon worden gevonden. Zaterdag werd het voltallige perso neel langdurig verhoord. Daarbij werd de hulpkok Jan S. op enkele leugens betrapt. Zaterdagmiddag bekende hij de beide branden te hebben aangesto ken uit wraak tegen de leiding die zich, naar zijn mening, niet aan enkele afspraken wilde houden. Dinsdag had hij in de personeelska- mer een hoeveelheid papier in brand gestoken. Doordat die brand tijdig werd ontdekt en gedoofd trok hij de dag daarop naar de kasteelzolder. Daar legde hij een brandende sigaret tussen een stapel matrassen. De zolderverdie ping en de linkervleugel van het kasteel brandden af. PARIJS In de verklaring die hy vandaag zal afleggen in verband met de herrie over zyn reis naar Canada, zal president De Gaulle geen verontschuldi gingen aanbieden voor de door hem in Canada gehouden rede, waarin hy op een gegeven ogenblik uitriep: „Lang le ve het vrye Quebec". In Franse regeringskringen, waarin dit zondag werd meegedeeld, wordt er op gewezen dat de verklaring volstrekt geen excuses zal bevatten, doch integen deel een krachtige rechtvaardiging zal zijn van De Gaulles houding tijdens zijn officieel bezoek aan Canada, dat hy af brak na in het openbaar berispt te zyn door premier Lester Pearson van Cana da. De Gaulle, zo zei men in Parys, zal de volle verantwoordelijkheid aanvaar den voor alles wat hij in Quebec heeft gezegd. Hij zal duidelijk laten uitkomen dat zijn doel was „Frans Canada te hel pen zijn persoonlijkheid te bevestigen". De Gaulles naaste medewerkers heb ben verklaard dat de president by dit alles niet gedacht heeft aan een onaf- hankeiyke Frans-Canadese natie. Dat was een zaak die alleen de Franse Ca nadezen zelf aanging. Intussen heeft 't linkse Franse week blad „L'Express" het resultaat .gepubli ceerd van een opinie-peiling in verband met De Gaulles optreden in Canada. Hieruit biykt dat 56 percent van de on dervraagde personen in Parys dit op treden afkeurt. Al met al achten alle Franse partijen een regeringscrisis over deze kwestie onwaarschijnlijk. (Van onze weerkundige medewerker) Wlij bevinden ons sinds het week- einde in lucht van subtropische oorsprong, die wordt aangevoerd tus sen een Schotse depressie en een ho- gedrukgebied van de Azoren over Frankrijk tot in Duitsland. Een kou front boven Engeland komt slechts langzaam naderbij en daardoor zal er morgen geen wezenlijke wijziging in het weertype komen. De temperatuur loopt in Gelderland op tot waarde tussen 24 en 26 graden. De lucht is niet geheel stabiel en er kan hier en daar een enkele regen- of onweersbui tot stand komen. Later op dinsdag wordt de kans op meer uitgebreid on weer wat groter. VWWWW^WVWWWWWWWWW^WW»

De Vallei | 1967 | | pagina 1