de appele bloeien Overleden Thijs Vermeulen was miskend componist UIT DE KERKEN Geen actie tegen expositie van Jelle de Boer De Burtons kregen Italiaanse filmprijs Vara-gids krijgt een nieuwe uitvoering Gestolen c oederen in Zwitser and VANAVOND MORGEN „Nuchter bekeken" wil geen alcohol reclame op t.v. Autodidact Kopieën Stopzetten :rm FINANCIËLE NOTITIES Mijnmij. Curacao krijgt het moeilijk Bonn verstrekt Jordanië forse lening 90 miljoen ratten in V.S. PILOOT STORM RECHTER TIE rEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG Johnny Hart Minimumprijzen voor appels Pagina 2 MAANDAG 31 JULI 1967 Maar hij ontmoette een wonderlijke blik in Coen's ogen. Een wijde, zach te blik, bijna koortsachtig van naden ken. „Toen ik vanmorgen naar huis liep", vertelde Coen, met die pein- zend-zangerige toon in zijn stem, wel ke de Lange zijns ondanks z'n hele jeugd door tot luisteren had gebracht, „was ik toch zo razend, Lange! Op meneer Alexander, die zQ,-maar trouwt terwijl ik er niets van weet; en op jou, omdat je lachte... En ik dacht erover, dat ik zelf misschien nooit zou trouwen..." „Woarom niet?!" informeerde zijn vriend. Coen ging door: „Dat maakte me zo gek kapot van binnen, dat ik alles had kunnen stukslaan!... En toen kwam ik thuis, en op de trap was tante Agneta zo 1 beestachtig tegen me..." ,,'t Krèng!" zei de Lange. „En ik was net zo beestachtig te rug..." „Fijn!" zei de Lange. „Ik heb vier grote antieke vazen van de trap afgedonderd, Lange!" „O, Goddank!" zei de Lange. „Ik dacht, dajje 'n doetje was..." „En Kaars heeft me geslagen..." „Verdommeling!" zei de Lange. „Ja... maar weet je, wat ik bedacht heb?" ging Coen voort. „Ik was al zo boos, omdat ik misschien niet trou wen zou... Maar tante Agneta is niet getrouwd..., en Kaars ook niet..." „Loat ze dan soame in de kelder kruipe en mekoar fijnknauwe en uit- poepe", adviseerde de Lange prak tisch. „Maar zouden ze zo naar tegen mij zijn, omdat ze ook verdriet heb ben over hun verlatenheid... Lange?..." De Lange hapte naar lucht. „Leg Jij je zorge te moake overzei hij. „Je lijk Jezus wel! Je heb koors!..." Het had zo'n goed gesprek kunnen worden. Maar op dat ogenblik werd de deur geopend, en binnen schreed Freule Agneta met de heer Kaars- berg, die zij uit zijn kamer had ge haald als hulp. In haar hart vond ze hem een domme, betaalbare auto maat, en als zodanig bruikbaar. De Lange rees op. Hij groette niet. Hij liep om het bed heen, en bleef erachter staan, met een paar onbe vreesde ogen onder de woeste vleu gelslag van zijn zwarte wenkbrau wen. „Zou je dit huis terstond willen verlaten, Gaalders?" zei Freule Ag neta. Hij stond zwijgend aan de andere zijde van het bed: een hoofd groter dan Kaarsberg, jong en zich bewust van zijn lichaamskracht. „Hoor je mij niet, vlegel?" vroeg Agneta. Zij kwam vanzelf tot staan, mid den in de kamer. Er was niet de minste reden, om tot de achterwand of tot de ramen door te lopen. Bij de deur wachtte de onderwijzer. Tot Agneta hem nader wenkte. Toen zij samen aan het voeteneind van Coen's ledikant stonden, rukte de Lange nogmaals de dekens weg. Hij lichtte de ijszak, als een deksel van een delicieuze schotel. Coen voelde zich niets beter dan een bezienswaardigheid op de ker mis. „Heb u dit gezien??!" vroeg de Lange. En zijn toon was snijdender dan die van de vrouw tegenover hem. Agneta's blikken dwarrelden neer over het naakte lichaam dat daar zo verrassend aan haar werd vertoond. „Lange, zei Coen verdrietig. Maar een vreemd gekreun onder brak alle woorden. Agneta met een grauw gelaat, kon haar ogen niet wenden van de vingerdikke zwarte bloed-zwellingen op Coen's dijen. Tot zij om-wankelde en naast een even spierwitte Kaars- berg de gang opzwalkte. De deur sloot. De Lange stopte Coen voor de tweede maal in. Achter de deur hoorden ze hijgend hoesten en daarna het geluid van he vig overgeven. Een vrouwenstem pro beerde iets te zeggen of te roepen... maar verging in braken.' „Da's allemoal gal", zei de Lange droog. „Da's goed, zo..." Coen werd daarna enorm vertroe teld. Hij kreeg soep, en fijne pudding en het lievelingsgerecht panne koeken. Ongeveer een week later had hij op een middag bezoek van zijn drie tantes, die thee bij hem dronken. Ag neta toonde sedert die zeven dagen een soort verschrokken hartelijkheid. „Er komen veranderingen, Coen!" zei ze die middag. „Meneer Kaars- >erg gaat weg, en Braam zal ons ook verlaten". „Meneer Kaarsb..." stotterde Coen. „En Braam...?" Hij keek haar even aan, en sloeg toen de ogen neer, terwijl een kleur over zijn gezicht kwam. Hij speelde nerveus met de dekens. Coen mocht toen al weer op zijn zijde liggen. „Ja, we krijgen misschien een jon ge knecht", vertelde tante Lientje. Toen sloeg Coen zijn ogen weer op, en zei: „Ik wil niet, dat Braam weg gaat..." „Maar als hij nou toch gaat...?" suste tante Chrisje sullig. „Hij gaat niet", zei Coen. „Ik wil, dat hij blijft... En ik wil ook, dat meneer Kaarsberg blijft". Dat laat ste kwam er kort uit. Agneta liet haar theekopje bijna vallen. „Waarom wil je dat?!" informeer de ze koel-verbaasd. Coen dacht even na, met gebogen hoofd. „Omdat ik nu tenminste weet, wat ik aan hem heb", zei hij waar dig. „Hij deed wat hem bevolen was". Dit was toneel-taal. Het was pas- kwillig groots. Maar het kon niet an ders dan een gloeiende blos op de drie vrouwengezichten brengen. „Meneer Alexander zou het nooit gedaan hebben", voegde Coen erbij, met zijn gelaat schuin naar hen toe gewend. „Maar hij werd dan ook weggestuurd". „Ahem", kuchte Lientje moeilijk in de gapende stilte. Zij had nooit eerder kunnen vaststellen, dat Agne ta op Chrisje geleek. „En Braam moet hier altijd blij ven", besloot Coen. „Hij is iemand, waarop ik vertrouwen kan. Ik wil, dat hij blijft". Ja. „Waarop ik vertrouwen kan", zei de jongen. En: „ik wil"... Zij hoorden het alle drie. Het was een bizarre sensatie. „Onzin", wierp Agneta tegen. Haar lippen waren droog, en haar ogen stonden zonderling wijd. „Je bent nog maar een kind, Coen. Hier in huis hebben volwassen mensen een wil". Zij schonk nog eens in: één schep je suiker, twee druppels melk, dan thee. Chrisje speelde suffig met haar le peltje; het rinkelde irritant. „Ik heb ook een wil", zei Coen zacht, doch zeer stellig. „Als Braam weggaat, haal ik hem terug, als ik groot genoeg ben". (Wordt vervolgd) TOKIO: Voor ongeveer 17.000 gulden kunt u de trotse bezitter zijn van deze elektronische sofa compleet met super stereo-platenspeler, bandrecorder, ver sterkers, luidsprekers en een kleuren-tv. ROTTERDAM De componist en muziekcriticus Matthijs Vermeulen is vorige week op 79-jarige leeftijd over leden. Hij is in alle stilte teraarde be steld. Meer dan als componist is Matthijs Vermeulen in Nederland bekend gewor den als muziekcriticus en essayist van de Groene Amsterdammer. Zijn beschouwingen in De Groene waren geschreven in 'n magistrale stijl, waar van een sterke suggestie uitging. De componist Vermeulen was een volko men miskend man. Zijn oeuvre ver toont een zeer persoonlijke stijl, waar van lineair-contrapuntische uit gangspunten de grondslag vormen. 3569. De ongewone symmetrische vorm van die twee zwarte torens was reeds voldoende om een nader on derzoek te rechtvaardigen, maar wat de pioniers aan de andere zijde van die rotsformatie zagen, was genoeg om de haren van schrik overeind te zetten '.Eerst reageerden zij nauwelijks, als konden zij hun ogen niet geloven, maar toen kwam he4, commentaar los en op eens schreeuwden zij alle vier door elkaar heen, als geagiteerde schoolkinderen. „Wat is dat? Een reusach tig bouwwerk of een ruimteschip? Letten jullie op die vorm! Ja, precies Brigg's halter, duizendmaal ver- groot! Het is ook een getrouw duplicaat van het on zichtbare schip, dat ons toen aanviel, weet je nog wel? Toen we in de Zeepbel terugkeerden van Mars! We wisten de dans nog juist te ontspringen. Nou, dan mo gen we wel op onze hoede zijn zeg! Want die onbeken de vijand was heel wat mans! Zien jullie enig teken van leven? Wat een ontzaglijke afmetingen!" Zi; babbelden nog lang door, terwijl Ar^nd de Naald langzaam om de dubbeltorens heen liet draaien. Hij voelde zich niet op z'n gemak. Als componist was Vermeulen vrij wel autodidact. Hij bekommerde zich nauwelijks iets om de harmonieleer en volgde een componeertrant, waarin de wetten van de tonaliteit genegeerd wer den. Matthijs Vermeulen was niet ge makkelijk onder een geijkte noemer te brengen. Een van de grootste successen, die hij als componist beleefde, was in 1954 de bekroning van zijn Tweede symfonie op het Koningin Elisabeth Concours in Brussel. Een van zijn aan grijpendste composities is het uit 1917 daterende lied La Veille, dat door de Eerste wereldoorlog was geïnspireerd. Matthijs Vermeulen schreef naast an dere werken vijf symfonieën, waarvan het aantal uitvoeringen in ons land na genoeg nihil gebleven is. Het is niet ondenkbaar dat er ten aanzien van zijn oeuvre in de toekomst eenzelfde kente ring zal gaan optreden als met de wer- LONDEN De openbare aanklager in de Zwitserse stad Luzern heeft vol gens een bericht in de Sunday Times geweigerd om een gerechtelijke actie te beginnen tegen de organisatoren van de tentoonstelling van de collctie Jelle de Boer in de Hofgalerie te Luzern. Zoals wij vorige week berichtten zou den de geëxposeerde werken, volgens de heer De Boer. authentieke Van Goghs. Lautrecs, Matisses en Klees, naar het oordeel van Zwitserse kunstdeskundigen zonder uitzonderingen niet echt zijn. Het verzoek om in te grijpen was af komstig van de Vereniging van Zwitser se kunsthandelaren. De collectie be staat volgens deze vereniging uit ko pieën van originelen ten dele gemaakt door academiestudenten, uit bewuste vervalsingen en uit werken die wel wor den toegeschreven aan kunstenaars als Van Gogh en Matisse, maar waarvoor geen enkel bewijs van echtheid bestaat. De totale waarde van de tentoonge stelde tekeningen en schilderijen wordt opgegeven als twintig miljoen gulden. Tot aan het einde van de vorige week werden er, aldus de Sunday Times, hoge prijzen gevraagd voor sommige van de werken. De hoogste prijs, een miljoen gulden werd gevraagd voor een naakt van Ma tisse. 35 Na zijn gesprek met de tuinman Hoe is Tsjiao Tai zo snel mogelijk teruggereden naar het gerechts gebouw. Op het voorplein stijgt hij af en gaat naar de werkkamer van de Rechter, die bezig is een aantal officiële stukken door te nemen. „En?", vraagt Rech ter Tie. „Ben je nog iets aan de weet gekomen?" „Dat ben ik zeker, edelachtbare", antwoordt zijn trouwe adjudant. „Allereerst is het waar dat Yuan Kai en Wen Shou-fang gisteravond tot na middennacht hebben zitten drinken. Ze zijn beiden te voet naar huis ge gaan, zodat niemand kan getuigen welke route ze heb ben genomen". Tsjiao Tai gaat breeduit zitten tegen over de Rechter en vervolgt: „Bovendien hoorde ik dat meneer Wen nog steeds een oogje had op me vrouw Meng. Als hij dronken was, gebeurde het wel eens dat hij de oude dichter begon uit te foeteren. Maar ik hoorde nog iets veel interessanters in de Ze ven Wilgen. Mevrouw Meng heeft een broer, Shih Ming, een echte zwerver die altijd op haar zak teer de. Hij is een jaar geleden verdwenen, maar de af gelopen week weer in de stad gezien. Van de tuinman Hoe hoorde ik bovendien dat Shih Ming de dichter heeft bezocht en dat ze een hevige ruzie hebben ge had over een geldkwestie. Ik denk dat Shih Ming de dichter verweet dat hij hem van zijn bakje rijst had beroofd door met zijn zuster te trouwen". De directeur van de Hofgalerie in Luzern, de heer Ackermann, heeft in tussen aangekondigd dat hij de verkoop tijdelijk heeft stopgezet. Hij is volgens de Sunday Times echter vastbesloten om de tentoonstelling die vooral veel be- belangstelling trok van Amerikaanse toeristen, volgens plan tot december open te houden. TAORMINA De Davids de Ita liaanse tegenhangers van de Ameri kaanse Oscars zijn zaterdagavond in Taormina op Sicilië uitgereikt aan het slot van het internationale filmfes tival dat daar werd gehouden. Zowel Liz Taylor als Julie Christie kreeg een David. Zij deelden de be kroning van beste actrice van het jaar. Liz' echtgenoot, Richard Burton, deel de de onderscheiding van beste acteur met Peter O'Toole en Vittorio Gass-» man. Producent Carlo Ponti en regis seur David Lean kregen ieder een David voor hun aandeel in de film „Dokter Zjivago". ken van de Amerikaan Charles Ives op het ogenblik het geval is. De in Helmond geboren componist was aanvankelijk in Amsterdam als muziekcriticus bij enkele dagbladen werkzaam. De weigering van Willem Mengelberg om zijn Tweede symfonie uit te voeren, was aanleiding voor de componist Nederland te verlaten en zich in '20 te Parijs te vestigen. Eerst na de Tweede wereldoorlog keerde Ver meulen naar Nederland terug. Tot 1956 bezorgde hij De Groene Amsterdammer grote faam door zijn vlammende mu ziekkritieken, die de ene maal volledig in het teken van enthousiasme, de ande re maal vernietigend waren. De Oostenrijkse dirigent Joseph Krips was een dergenen die onder Ver- meulens vlijmscherpe kritiek gebukt gingen. De maten, die Vermeulen han teerde, waren echter nooit kleinburger lijk en benepen. Hij oordeelde vanuit een grootse visie, die hem stempelde tot een sterke persoonlijkheid met een zeer eigen karakter. De laatste tien jaar leefde Matthijs Vermeulen volledig teruggetrokken in zijn huis in Laren. In hem verliest Ne- dex-land een van zijn oorspronkelijkste geesten en een man die een sterk stem pel op ons muziekleven heeft ge drukt. HOEVELAKEN De Radio TV Gid. van de VARA zal in een nieuwe uitvoe ring verschijnen. Het is de bedoeling om per 1 jan. a.s. over te gaan op ko perdiepdruk op het formaat van geïllus treerde tijdschriften. Tot dusver wordt de VARA-gids ge drukt op de grote offset rotatiepers van De Arbeiderspers te Amsterdam die tien jaar geleden in gebruik is genomen. Daardoor kon het blad van de VARA als eerste van de omroepgidsen in kleu rendruk verschijnen. De druktechniek heeft intussen snelle vorderingen ge maakt en de algemeen voor tijdschriften toegepaste techniek is de koperdiepdruk op glanzend papier. Het VARA-bestuur is reeds geruime tijd bezig om de moge lijkheden van overgang naar koperdiep druk na te gaan. Bij deze oriëntering is ook De Arbeiderspers betrokken. Deze beschikt echter nog niet over diepdruk capaciteit en de gids zal dan ook na 1 januari elders vervaardigd moeten worden. De verenigingsraad heeft op een vergadering van zaterdag jl. het VARA- bestuur gemachtigd om de onderhande lingen daarover die met inschakeling van De Arbeiderspers plaatsvinden, voort te zetten. ROME (Reuter) De politie heeft in een villa in het Zwitserse plaatsje Weg- gis een dertigtal kunstvoorwerpen ge vonden die vrijwel zeker allemaal gestolen zijn. Een van de kostbaarhe den, een dertiende-eeuws madonna beeld, is in 1964 ontvreemd uit een kerk in het Italiaanse stadje Cossito. De eigenaar van de villa, een 55-jari- ge Italiaan, is gearresteerd. Volgens de politie maakt hij deel uit van een inter nationale bende van dieven die zich speciaal voor kunstvoorwerpen interes seren. Aange: omen naar Strijen (wijk- gemeente 2) A. Kastelein te Capelle aan de IJssel. Bedankt voor Giessen-Oudekerk: A de Bruijn te Werkendam. HILVERSUM I. 18.20 Lichte grammofoonmuz. voor de tieners. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Muziek uit uw vakantieland: Amerika, Spanje, Hol land en Hongarije. 20.30 Salzburg - Festivalstad: Berlijns Filharmonisch ork. (opn.): klass. muz. 22.15 Avond overdenking. 22.30 Nieuws en herha ling SOS-berichten. 22.40 Boekbespre king. 22.50 Stereo: Aus. muz. (opn.). 23.00 In een landomdraai: ontspan ningsprogramma uit Zweden. 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 18.00 Nws .18.15 Act. 18.25 Licht instru mentaal trio. 18.50 Kinderkoor en meis jeskoor: lichte muziek. 19.15 Stereo: Vibrato: grammof oonplatenprogram- ma voor stereo liefhebbers. 19.40 Hu manistisch Verbond. Kies de keuze. Toespraak door de heer T .W. de Boer. NRU: 19.50 Jazz Band (gr.). 20.00 Nws. 20.05 Stereo: Holland Festival 1967: Fluitkwartet: klassieke en moderne muz. 21.15 Muziek en religie van verre volken, klankbeeld. 21.30 Schip in de ha ven .klankbeeld. 22.00 Let the peoples sing: internationale competitie voor amateurkoren. 22.30 Nws. 22.40 Iks, een sprong in het duister: reportages en lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND I. NTS: 18.45 De Minimolen. 18.50 Jour naal. STER: 18.55 Reclame. CVK IKOR/RKK: 19.00 Kenmerk, de weke lijkse actualiteitenrubriek over kerk en samenleving. AVRO: 19.30 Kolonel Hogan's Helden. TV-film. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal en weer- overzicht. STER: 20.16 Reclame. AVRO 20.20 AVRO's Televizier. 20.45 Canteu- ropa: Grote Italiaanse Song-Invasie in Nederland. 22.00 Tegelens Passie: In drukken van een repetitie van de Pas siespelen 1967. NTS: 22.35-22.40 Jour naal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Quartet. 20.20 Bioscoopsuccessen van weleer: Een avond in de opera - 1936 (A night at the opera). STER: 22.01 Reclame. NTS: 22.05-22.20 Journaal. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord, lez. 7.15 Lichte gr.muz. (7.30- 7.32 Nws.). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Voor de kinderen. 8.30 Nws. 8.32 Touringclub: vak. tips 8.45 Lichte gram mofoon muziek 9.35 Waterstaat 10.00 Stereo: Aubade: mod. muz. (gr.). 11.00 Voor de zieken. 12.00 Stereo: Musette ork. (opn.). 12.18 Marktber. voor schippers. 12.20 Voor de landbou wers. 12.27 Meded. voor land- en tuin bouw. 12.30 Nieuws 12.40 Actualiteiten. 12.50 Licht ensemble met solisten. 13.30 Musiësta: licht gevar. muz.progr. opn. 14.00 De bleke soldaat, hoorspel. 14.35 Mod. muz. (opn.). 15.00 Pizzicato: mu zikaal middag mag. 17.00 Overh.voorl.: Muziekleven in de Nederlandse Antil len - deel IV. Spr.: Henk Dennert. 17.10 Voor de jeugd. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gr.muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lichte gr.muz. (8.30-8.35 De groente man.). 8.50 Morgenwijd. 9.00 Klankju welen (gr.). 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: popul. verzoek- platenprogramma. (11.0011.02 Nws.). 11.02-11.32 RVU.: Ballet in het Holland Festival 1967, door N. Sickens de Wal) 11.55 Beursber. 12.00 Licht ork. en zangsol. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Licht orgelsp. 12.40 Ste reo: Licht ork. 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.30 Stereo: Salomé, opera (gr.). 15.20 We weten er allemaal niet veel van: programma over het buitengewone la ger onderwijs. 15.40 Stereo: Mod. sym- fon. muz. (gr.). 16.00 Nws. 16.02 Ste reo: Klein radiokoor: moderne liederen. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Lichte gr. muz. voor de tieners. HILVERSUM III TROS: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.10 Vak. tips. 9.13 Rijden maarrr over de grens: platenprogr. met interviews. VARA: 10.00 Nws. 10.02 Kwink: Pop- en caba- retmuz. (10.30 Geen ja, geen nee. 11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Ekspres: pla ten bij de lunch. 13.00 Nws. 13.02 Ek spres (vervolg). 14.00 Nws. 14.02 Ver- zoekplatenprogr. 15.00 Nws. 15.02 Mix: gevar. platenprogr. 16.00 Nws. 16.02 Mix (vervolg.). 17.00 Nws 17.02-18.00 55555en en 66666en. E 111 mi 1111111 ii ii MAANDAG 31 JULI 1967 DUITSLAND I 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal (herh. van gisteravond). 10.20 Sport. 12.00-13.30 Act. 16.40 Nws. 16.45 Gevar. program ma. 1.700 Kookpraatje. 17.10 Voor de vrouw. 17.45 Gymnastiek. 18.00-18.05 Nws. (Regionaal programma NDR): 18.05 Act. 18.19 Sportjournaal. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 TV-film. 19.59 Programma-overzicht. WDR: 18.05 Nieuws uit Nordrhein- Westfalen. 18.10 TV-film. 18.25 Hier und Heute (I). 18.50 Goeden avond. 19.00 Hier und Heute (II). 19.10 Filmre portage. 19.40 Filmreportage). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Reporta ges, analyses en meningen. 21.00 Gelieb- ter Nicolas, tv-spel. 21.55 Documentai re. 22.40 Journaal, weerbericht en com mentaar. 22.55 Ballet. DUITSLAND II 17.45 Reportage Europese kampioen schappen roeien voor junioren. 18.10 Nieuws en weerbericht. 18.20 Actualitei ten en muziek. 18.55 Circusprogramma. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nieuws en the ma's van de dag. 20.00 Dagboek uit de protestante wereld. 20.15 Medische ru briek. Aansl.: nieuws. 21.00 Italiaans- Franse speelfilm (niet geschikt voor jeugdige kijktrs). 22.25 Nieuws, weer bericht en thema's van de dag. iiiiiiiiiiiiiiiiiii 39. En terwijl onze vriend daar hoog boven in de lucht aan zijn takje hing te bungelen vloog de duif met klep perende wiekslag steeds verder met hem weg van 't bekende terrein. „Oei! Ik houd 't haast niet meer!" huiverde Tekko, die zich nog steeds krampachtig vast hield. .Help! help! Daar ga ik al!" De duif had zijn nest nu bereikt en remde zo plotseling af dat de veren in 't rond vlogen. Door de schok die daar 't gevolg van was ontglipte de tak aan Tekko's greep en als een blok stortte onze vriend naar beneden. „Help! help! Nu is 't gebeurd met mij!" schreeuwde hij nog terwijl hij in pijlsnelle vaart op de aarde af gierde met van angst wijdopengesperde ogen. Maar daar 't in 't leven vaak anders gaat dan men zich voorstelt liep 't met Tekko gelukkig nogal goed af. Niet eens zo heel ver boven de grond werd hij namelijk nog net door een groot verend vangnet opgevangen. Door de kracht waarmede hij neergekomen was werd hij weer om- omhoog geworpen en na door 't sterke weefsel nog eens paar maal op en neer gezwiept te zijn kwam hij einde lijk tot rust. En toen onze Tekko wat van zijn schrik en verbazing bekomen was bemerkte hij, dat hij in een reusachtig spinneweb terecht gekomen was. IK HEB ALTUD GEDACHT DAT DE ZON OM DE AARDE LIEP ONGELOOF L'JK ZO DOM ALS JE KUNT ZUN WAAR DRAAIT 'JE EIGENL'JK WEL OM? OM DE GAULLE lr AMSTERDAM De resultaten over 1966 van de Mijnmaatschappij Curagao zijn door enige gunstige factoren be ïnvloed, waarop in de toekomst niet mag worden gerekend. De directie ver wacht zelfs dat 1967 een moeilijk en kostbaar jaar zal worden en dat het grote moeite zal kosten de fosfaatpro- duktie op peil te houden. De winst 1966 liep terug van f 3,07 tot f 2,26 miljoen, waarbij in aanmer king moet worden genomen dat verge leken met 1965 een aanzienlijk groter bedrag moest worden geïnvesteerd. De bruto opbrengst steeg namelijk van f 12,6 tot f 14,2 miljoen. De beide trust maatschappijen kunnen per bewijs van tien certificaten weer f 135 uitkeren. Per winstbewijs zal f 6,24 (v.j. f 6,28) worden betaald. DEN HAAG De aanvoer van ap pels op de fruitveiling begint de laat ste dagen flink toe te nemen. Dit heeft tot gevolg, dat de prijzen nogal dalen. Voor het geval het aanbod van appels en peren te groot en de prijzen te laag zouden worden, zijn voor het seizoen dat vandaag ingaat minimumprijzen vastgesteld. Voor appels zijn deze vijftien (vorig jaar twaalf) cent per kilo voor con sumptie en tien (zes) cent voor de in dustrie. Voor peren zijn ze resp. zes en drie cent per kilo; beide zijn onveran derd vergeleken met vorig jaar. Van onze correspondent BONN. West-Duitsland zal Jorda nië een lening van veertig miljoen mark (36 miljoen gulden) aanbieden als bijdrage aan de bouw van een spoorlijn naar de havenstad Akaba. Dit plan is door de betrokken ministers goedge keurd. De haven van Akaba dat vlakbij het Israëlische Eilath aan de Golf van Tiran ligt zal met Duitse huip worden uitgebreid. Door deze bei de projecten zal Jordanië van 1970 af jaarlijks twee miljoen ton fosfaat kun nen uitvoeren. In het begin van dit jaar was Jorda nië het eerste Arabische land dat de diplomatieke betrekkingen met de Bondsrepubliek herstelde. Het brak de ze niet af tijdens de jongste oorlog met Israël. De Westduitse minister voor ontwik kelingshulp Wischnewski bezocht vori ge maand Amman. Hij verzekerde de Jordaanse regering dat de Bondsrepu bliek het zwaar getroffen land met kre dieten en technische hulp zal steunen. Jordanië hield zich daarop afzijdig van de economische boycot der Arabische landen jegens West-Duistsland. Een commissie uit het Amerikaanse congTes heeft bevonden, dat de ratten, welke de Amerikaanse achterbuurten bevolken voor bijna een miljard dollar per jaar schade aanrichten. De ratten- bevoking van Amerika wordt op 90 mil joen stuks geschat, ongeveer één rat op twee mensen, en elke rat vooi-zaakt een jaarlijkse schade van tien dollar. Dr. Al lan W. Donaldson, directeur van de dienst voor voorkoming van ziekten, noemt ook de psychologische gevolgen die de ratten op achterbuurtbewoners hebben een ernstig aspect. Hij zei: „Ze bezorgen last, zijn smerig en maken de mensen bang". Ratten verspreiden ook ziekten in achterbuurten, dikwijls door het bijten van mensen, in hoofd zaak kinderen. Alleen al in de stad New York worden elk jaar 600 mensen door ratten gebeten. De vorige week heeft het Huis van Afgevaardigden een regeringsprogram voor uitroeiing van ratten in steden ver worpen. President Johnson heeft deze verwerping gegispt. Hij noemde het een voorbeeld van de manier waarop 'het congres in gebreke blijft problemen op te lossen, welke bijdragen tot rellen in Amerikaanse steden. UTRECHT In het blad „Nuchter" bekeken" van de Algemene Nederland se Drankbestrijdersorganisatie (Ando) wordt beweerd, dat „de enorme econo mische macht van de producenten van alcohol waarschijnlijk de overwinning gaat behalen op de helaas niet zo machtige groep drankbestrijders en hun sympathisanten. Dit naar aanleiding van de toelating van alcohol-reclame op de televisie per 1 januari. De Ando meent dat de beperkende bepalingen voor die tv-reclame nauwe lijks aus sérieux genomen kunnen wor den. Wanneer consequent woordt gerede neerd, meent de Ando, zou er helemaal geen alcohol-reclame op de tv-scher- men moeten komen. „Elke reclame voor alcoholhoudende dranken draagt ertoe bij, dat het totale alcoholverbruik stijgt. We hoeven echter geen reclame te verwachten in de geest van „Drink maar bier, maar laat dan de wijnfles dicht". De Ando hoopt dat de regering de moed zal opbrengen om alsnog nee te zeggen tegen de tv-reclame voor alco hol. Op negentigjarige leeftijd is in een Amsterdams ziekenhuis overleden dr. Ch. J. Bernard, die onder meer di recteur van de landbouw is geweest in het voormalige Nederlands-Indië. Ook was hij lid van „de Raad van Indië Hij werd geboren in Genève op 5 de cember 1876. Later verkreeg hij de Ne derlandse nationaliteit en vervulde on der meer een belangrijke functie bij het Internationale Rode Kruis.

De Vallei | 1967 | | pagina 2