Vliegkampschip „Forrestal door brand uitgeschakeld Georges Bidault terug in Europa Meer dan tweehonderd doden en vermisten Friezen sturen 695 gld naar Den Haag terug Amerikanen bidden voor vrede tussen de rassen Echtpaar op weg naar de kerk door auto gedood Biafra is kwaad op Shell /BP Zogenaamde agent randt meisje aan Bejaarde stierf mogelijk na gedwongen drankgebruik STOP'N TIJGERIN UW TANK! (Ésso) EXTRA AMERIKAANSE MARINE TREFT GROOTSTE RAMP SiNDS TWËËDÊ WMELMÖRLUG Romantiek in Liechtenstein Indonesië wil proces tegen „De Spiegel" DUITS MEISJE Kampeerboerderij uitgebrand ESSO PRESENTEERT VAN ECHT BAVARIA PORSELEIN 3.75 a zegels Haal 'n spaarkaart bij een Esso dealer! A.b. USS FORRESTAL Met 76 doden aan boord stoom de gisteravond het reusachtige Amerikaanse vliegdekschip Forrestal (76.000 ton waterverplaatsing) weg uit de Viët- namese wateren. Het schip was zaterdag getroffen door zware ontploffingen nadat een brandstoftank was losge raakt van een vliegtuig. Het aantal slachtoffers bedraagt thans 76 doden, 64 gewonden en 69 vermisten. SNIJBRANDERS VERLOREN GIFGAS Veel toeschouwers bij lichten van Katwijkse kotter Duinstrook „bezet" door Duitsers NA HAAR VRIENDJE TE HEBBEN WEGGESTUURD IN HEERLIJK HARDERWIJK IS EEN! DOLFIJNE DAG NIET ZO DUUR Paardenstamboek kreeg een fooi als subsidie RUSTIG Bi mm ALLE ATTRACTIES OOK OP ZONDAG j VERENIGDE TOERISTENBEDRUVEN n.v.| Twee mannen wegens roof in arrest Weerrapporten uit Europa rt MAANDAG 31 JULI 1967 BRUSSEL De voormalige Franse premier Georges Bidault is gisteren in Brussel aangekomen waar hij hoopt te kunnen blijven totdat de Franse rege ring hem toestemming geeft om naar Frankrijk terug te keren. Bidault, 68 jaar oud, heeft sinds 1962 in Zuid-Amerika gewoond nadat hij uit Frankrijk was gevlucht. De Franse justitie zocht hem wegens deelneming aan de terreur van de OAS, het gehei me leger, dat een campagne voerde om Algerije voor Frankrijk te behouden. Bidault en z'n vrouw Suzanne hebben hun intrek genomen in het Hiltonhotel tot zij onderdak kunnen vinden bij goe de vrienden. Een andere leidende figuur van de O.A., Jacques Soustelle, woont even eens in Brussel. Het is niet bekend of Bidault en Soustelle elkaar zullen ont moeten. De Belgische regering heeft Bidault politiek asiel verleend op voorwaarde dat hij zich onthoudt van alle politieke activiteiten. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Indonesische re gering overweegt een proces aanhangig te maken tegen het weekblad De Spie gel. Zij acht een artikel in het blad van enige tijd geleden beledigend voor de Indonesische minister van buiten landse zaken, Malik, en voor de presi dent-directeur van het staatsoliebedrijf Permina, Ibnu Sutowo. Op het ogenblik is de Indonesische ad vocaat S. Jasrif in Nederland om sa men met de Nederlandse jurist mr. A. C. van den Empel te bekijken of het indienen van een klacht tegen De Spie gel juridisch zin heeft. (Van onze correspondenten) KOUDEKERKE Op weg naar Kou- dekerke, waar hun zoon zou preken, zijn de 71-jarige J. K. de Voogd en de 63-jarige mevrouw De Voogd-van Om meren gistermiddag met hun bromfiets door een auto geschept. Enkele uren la ter is het echtpaar in een ziekenhuis aan de verwondingen overleden. EINDHOVEN De twintigjarige mi litair H. Boeing uit Oss is gistermiddag in een ziekenhuis overleden aan zijn verwondingen. Hij werd vrijdagavond ernstig gewond toen de auto, waarin hij met nog vier militairen uit de leger plaats Oirschot zat, tegen een boom vloog. Een van hen, de twintigjarige H. van Amelsfoort uit Tilburg, overleed op weg naar het ziekenhuis. HAARLEM De 45-jarige J. Paga- no uit Assendelft is zaterdag in een zie kenhuis overleden aan de verwondin gen die hij enkele uren eerder bij een verkeersongeluk in Haarlem had opge lopen. Een taxi was van achter op de auto van de heer Pagano gereden. Me vrouw Pagano werd ernstig gewond. AMSTERDAM De 63-jarige G. W. Krielaart is zaterdagmiddag in Am sterdam met zijn bromfiets door een auto aangereden. Op weg naar het zie kenhuis is hij overleden. EMMEN De 42-jarige mevrouw S. Blom-Hummel uit Nieuw-Weerdinge is zaterdagmiddag met haar fiets door een auto aangereden. Op weg naar het ziekenhuis is zij overleden. VRIES Het twintigjarige Duitse meisje Brigitte Bueckmann uit Lass- trup is zaterdagmiddag op de weg van Assen naar Groningen, onder Vries, om het leven gekomen. Zij was een van de inzittenden van een Duitse auto, die na een inhaalpoging tegen een boom aan de rechterzijde van ae weg reed. STEENBERGEN In Steenbergen is de twintigjarige mejuffrouw M. C. Gelten met haar bromfiets aangereden door een bestelauto. Gisteren is zij in een ziekenhuis in Bergen op Zoom aan haar verwondingen bezweken. BREDA De zeventienjarige Sonja van Leur uit Dordrecht is vrijdagnacht omgekomen toen -e auto waarin zij zat in Breda tegen een lichtmast bot ste. ARNHEM Drie jongens en twee meisjes uit Ermelo zijn zaterdagmor gen zwaar gewond geraakt toen hun auto, bestuurd door de twintigjarige B. M. onder Doorwerth tegen een boom vloog. (Van onze correspondent) SEXBIERUM Een korte, maar felle brand heeft zaterdagavond in de Friese plaats Sexbierum de kampeer boerderij van de heer Th. Zijlstra in de as gelegd, 's Morgens waren de laat ste gezinnen uit de boerderij vertrok ken. ADVERTENTIE JA Je. V' TIJGER BEKERS satijnwit,fleurige decoraties, moderne vorm, handig formaat, geschikt voor èlle dranken I Winkelwaarde f.7.- Terwijl het zwaar gehavende schip langzaam in de richting van de Philipptfnen koerste was de bemanning bezig zich een weg te banen naar de verwoeste han gars en werkplaatsen waar men de resten denkt te vinden van de meeste ver misten. Van enkele manschappen meent men te weten dat zy overboord zyn gesprongen of gevallen toen de eerste ontploffingen zich voordeden, maar de meeste vermis ten moeten zich op een van de zes geteisterde dekken bevinden. De volle tank die van het vliegtuig losschoot veroorzaakte een felle steek vlam die de brandstof, de munitie en de bommen deed ontploffen die zich al aan boord bevonden van de vliegtuigen die juist gereed werden gemaakt voor een vlucht nadr Noord-Vietnam. Uren lang ontploften reeksen bom men, hele lichte, maar ook zware van 450 kilo. Zes van de tien dekken van het grote schip liepen zware schade op en grote delen werden totaal onbereik baar. Met snijbranders waren honder den manschappen gisternacht bezig, zich een weg door de tonnen verwroh- gen staal te banen. Er waren 85 vliegtuigen aan boord. Daarvan zijn er 25 totaal vernield en 31 zwaar beschadigd. Het grootste deel van het vliegend personeel bevond zich in of bij de vliegtuigen en kwam door de explosies of in de vlammen van de talloze branden om. De kapitein van het vliegdekschip John K. Beling, heeft verklaard dat het „gedurende een uur zeker tot de moge lijkheden heeft behoord dat het schip verloren zou gaan. Dat was toen de grote branden uitbraken waarbij bom men van 340 en 453 kilo tot ontploffing kwamen". Alleen de verliezen aan vliegtuigen worden reeds geraamd op ten minste 70 miljoen dollar (ong. 250 miljoen gul den) terwijl de schade aan het schip zelf twintig miljoen dollar (72 miljoen gulden) of meer zou bedragen. Kapiteint Beling zei: „De schade in dollars interesseert ons niet. Die kunnen bniet. Die kunnen we vervangen, maar de persoonlijke slachtoffers, daar gaat het om." Er zijn meer manschappen dan officieren LAGOS Radio Biafra heeft de olie- maatschappij Shell BP beschuldigd van dubbel spel. Een vaartuig van de maat- schappij had de marine en de landings troepen van de federale regering van Nigeria geleid bi) de aanval op de tank haven Bonny. De radio zei ook dat de Shell/BP de Biafraanse leider Ojoekwoe een symbolische betaling van royalties heeft aangeboden. Een bedrag is niet genoemd, maar volgens welingelichte kringen in Lagos was het een kwart miljoen pond sterling. Biafra had dit aanbod aanvaard. Op de dag van betaling, aldus radio Biafra, hielp een boot van de maat schappij de federale strijdkrachten bij de aanval op Bonny. De Britse directeur van de maatschappij, Stanley Gray, wordt door de Biafraanse overheid vast gehouden. In totaal is de Shell/BP naar schatting zeven min. pond aan royalties schuldig. Zowel Biafra als Nigeria ma ken aanspraak op het bedrag. De uittocht van buitenlanders uit Bia fra duurt voort. Vrijdag is 250 man bui tenlands oliepersoneel de Niger overge stoken naar Nigeria. In de tankhaven Bonny is nog slechts 30 man onder houdspersoneel over. Daarbij zou ook een Nederlander zijn. bij de ramp om het leven gekomen, voornamelijk geschoolde werktuigkun digen en monteurs. Zij die nog op lager gelegen dekken vermist worden, sliepen op het moment van de ramp. De piloten van de toestellen die op het vliegdek stonden zijn voor het me rendeel gered. Het schip heeft op zes van de tien dekken belangrijke schade opgelopen. Het wordt maandag laat of dinsdag op de Filippijnen verwacht. Kapitein Beling heeft nog verklaard dat hij van mening is dat de ramp niet aan persoonlijke nalatigheid of fouten te wijten is. Een bijzonder gevaar voor de beman ning vormde een soort gifgas, dat was ontstaan doordat zeewater, waarmee werd geblust, in aanraking kwam met vernielde accu's. De ramp met de Forrestal is de grootste die de Amerikaanse marine in vredestijd heeft getroffen. Alleen al de schade aan de vliegtuigen bedraagt meer dan zeventig miljoen dollar. De schade aan het schip is niet te becijfe ren. De Forrestal heeft een bemanning van vier tot vijfduizend man. Het schip was pas kort in de Vietnamese wate ren Donderdag hadden zich al twee kleine branden voorgedaan, die gemak kelijk konden worden geblust. Van onze correspondent IJMUIDEN Duizenden badgasten hadden zaterdagavond op het strand bij Petten een eerste-rangsplaats toen de Hamburgse drijvende bok Magnus II de gezonken Katwijkse kotter Hele na boven water bracht. Het vissers schip was daar op 3 juli gestrand. Bij een poging enkele dagen later om het vlot te slepen, zonk het. Bureau Wijsmuller te IJmuiden riep de hulp in van de Magnus II. Slecht weer verhinderde kikvorsmannen om de gaten te dichten toen de gehavende kotter in de takels hing. De Magnus II bracht daarom het geheel uit het water getilde schip zelf naar de Bijleggersha ven in IJmuiden. Daar hadden de dui kers meer succes bij het stoppen van de lekken. In de Oosterschelde, nabij Tholen, is de veertienjarige Marinus Stoutjesdijk uit Sint Maartensdijk tijdens het zwem men verdronken. DEN HAAG Duizenden Duit se toeristen hebben zaterdag de weg naar de Nederlandse kust gevon den. Bij Zevenaar kwamen 's morgens om zes uur al veertig auto's per minuut ons land binnen. De stroom hield aan tot het middaguur, waarbij hier en daar files ontstonden. Dat was o.m. het geval bij het verkeersplein Oudenrijn, waar zich vijf kilometer lange files vormden. Tegen de middag werd het rustiger. De kampeerterreinen liepen snel vol. Druk is het vooral tussen Hoek van Holland en Callantsoog. Elders langs de kust en in het binnenland is de situatie gunstiger. Kroonprins Hans Adam von Liechtenstein is zondag in de Parishkerk te Vaduz in het huwelijk getreden met gravin Marie Kinsky. Op de foto het paar bij het verlaten van de kerk na de huwelijksvoltrekking. Links op de achtergrond de ouders van de bruidegom prins Franz-Joseph II en Gina von Liechtenstein. (Van onze correspondent) VALKENBURG Onder t mom van politie-agent heeft de dertigjarige musicus O. A. van S. uit Sittard vrij dagnacht in Valkenburg een zeventien jarig meisje in zijn auto gelokt en mee genomen naar een dicht bos in het ge hucht Sibbe. Onder bedreiging met een pistool heeft de Sittardenaar het meis je daar aangerand. Vier uur later werd de musicus door de Sittardse politie van z'n bed gelicht en in het Valken- burgse politiebureau opgesloten. Het wapen bleek een alarmpistool te zijn. Om half twee die nacht hield Van S. het meisje aan. Het was een toeriste uit De Lier, die men een even oud vriendje uit dezelfde plaats over de stil le en eenzame Trichtergrubbe op de helling van de Cauberg in Valkenburg wandelde. Van S. deed zich voor als politieagent. „Jullie hebben zo laat hier niets meer te zoeken. Vooruit, jij vlug naar huis", beet hij de jongen toe. „Ik zal het meisje wel naar haar pension rijden". De jongen meende met een politie man te doen te hebben en maakte zich uit de voeten. Het meisje stapte arge loos bij Van S. in de auto. De man red niet naar het door het meisje op gegeven adres, maar naar een dicht bos onder Sibbe. Daar deed hij oneer bare voorstellen. De weigering van het meisje beant woordde hij met ernstige bedreigingen, waarbij hij een pistool op haar borst richtte. Tenslotte randde Van S. het meisje aan. Zelf bracht de man het meisje terug naar haar pension. Bij de politie deed de toeriste haar verhaal en gaf zij het nummer van de auto op. Aan de hand daarvan was de aanrander snel opgespoord. De pseudo- agent zal morgen worden voorgeleid aan de officier van justitie in Maas tricht. Het jonge duo uit De Lier is za terdag naar huis teruggereisd. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) LEEUWARDEN Leden van de Fryske Nasjonale Party hebben 695 gulden overgemaakt aan het departement van Landbouw en Vissery. Het bedrag komt overeen met de subsidie die het departement over 1966 aan het Friese paarden stamboek heeft toegekend. In een uitvoerige toelichting schrijven de nationalistische Friezer dat zij „met buitengewone erkentelijkheid en waar dering kennis genomen hebben van dit royale gebaar, dat de problemen waar- voofr het Friese paardenstamboek zich ziet gesteld als sneeuw voor de zon zal doen verdwijnen". Zij vragen zich echter ook af of het wel verantwoord is een dergelijk aan zienlijk bedrag aan een organisatie in Friesland te besteden en daarmee aan het algemeen belang te onttrekken. Daarom voelen zij zich gedrongen het departement schadeloos te stellen „voor de al te vorstelijke geste aan de konink lijke vereniging Het Friese paarden stamboek betoond". De partij herinnert er aan, dat het Friese paardenstamboek het departe ment vorig jaar om een extra subsidie van twintigduizend gulden had ge vraagd. Zij heeft er alle begrip voor, dat het departement nog geen tijd en gelegenheid heeft kunnen vinden om op dit verzoek te reageren. De partijvoorzitter, de heer T. J. de Jong uit Mantgum, zei ons dat de sub sidie van 695 gulden illustreert waar mee Friesland wordt bedacht. Neder land laat het Friese paard in de kou staan, zo meent hij. Het bestuur van het Friese paardenstamboek, jhr. C. PARIJS De politie van Parijs heeft twee zwervers gearresteerd die in de af gelopen jaren meer dan tien mensen zouden hebben vermoord. Het tweetal, een man en een vrouw van ongeveer vijftig jaar, zouden hun slachtoffers in de Seine hebben geduwd na ze dronken te hebben gevoerd en van hun geld be roofd te hebben. WASHINGTON (Reuter) Miljoe nen Amerikanen hebben gisteren ge hoor gegeven aan een oproep van presi dent Johnson om te bidden voor vrede en verzoening tussen de rassen. Johnson had de oproep donderdag ge daan in een toespraak voor de televisie. Hij maakte toen tevens de benoeming bekend van een commissie die een on derzoek zal instellen naar de rassenon- lusten en de grootscheepse plunderin gen die de afgelopen maand in dertig Amerikaanse steden 74 levens hebben geëist. In Detroit, Amerika's grootste stad op vier na, waar zich bijna een week lang ongekend felle rassenonlusten had den voorgedaan, liep het totaal aantal doden als gevolg van de rellen zaterdag op tot 41. Een plunderende neger, die een bevel om te blijven staan negeerde, werd door een patrouillerende parachu tist doodgeschoten. Afgezien van dit incident bleef het rustig in Detroit. De federale troepen die vorige week in opdracht van presi dent Johnson de stad binnentrokken bleven echter op hun post. Zij patrouil leerden door de stad, waarvan sommige wijken er uitzien alsof er een oorlog had gewoed. George Romney, de gouverneur van Michigan, de staat waarin Detroit ligt, maakte gisteren bekend dat vandaag de drankzaken in de stad weer mogen wor den geopend. Na het begin van de on lusten, vorige zondag, hadden zij hun deuren moeten sluiten. Op kleine schaal deden zich in het weekeinde onlusten voor in Wilming ton, Delaware, en in Newburg, New Jersey. In Wilmington liepen drie mensen verwondingen op toen de poli tie een kort vuurgevecht leverde met plunderende negers. In Newburg sloegen groepen jonge negers, die kwaad waren over een ver gadering van de neo-nazipartij in een officieel gebouw, etalageruiten stuk. Na een charge van dê politie ging de me nigte uiteen. Een neger werd gearres teerd. Cassius Clay, de voormalige wereld kampioen zwaargewicht boksen, zag gisteren af van een spreekbeurt in Phi ladelphia. De politie daar had bijeen komsten van meer dan twaalf mensen verboden. In het Witte Huis. heeft president Johnson zaterdag de eerste vergadering geleid van de uit elf man bestaande commissie die een onderzoek zal gaan instellen naar de rassenonlusten. De commissie zal uiterlijk 1 maart volgend jaar een interim-rapport uitbrengen aan de president. Een definitief rapport zal binnen een jaar gereed moeten zijn. van Eysinga uit Oppenhuinen. „Ik heb er hartelijk om gelachen toen ik het hoorde. De financiële steun aan de algemene paardenfokkerij is schandalig in vergelijking met andere landen." SL :C:m, entree Dolfinarium inclusief-Vel uwe-1 strand, speeltuin en theehuis slechts f 2.50, kinderen t/m 12 jaar f 1.50. Zonder Dolfinarium volwassenen f 1^, kinderen f 0.60. Dolfinarium demonstraties om 10.00, dagelijks 12.00, 14.00, 16.00 en 17.30 uur. I (demonstratie om 10.00uur vervalt op zondag). Veluwestrand breed en schoon met een I zee zonder getij en stromingen. Gratis wisselcabine. Speeltuin één van de grootste in Europa. I Vanaf het strand vrl] toegankelijk. Theehuis met zonneterrassen. Alle con- sumptles. Gewone prijzen. Rondvaart van ca. 60 minuten langs de I Zuiderzeewerken in vol bedrijf. Vertrek elk heel uur. Prijs 1 2.- kinderen t/m 12 jaar f 1.25. Boulevard -Harderwijk-Tel. 03410-2569 (Van een onzer verslaggevers) WINSCHOTEN. Lijkschouwing zal vandaag moeten uitmaken of de 65-ja- rige, Willem Strobos, die donderdag avond dood werd gevonden in een oude woning in de Tuinbouwwijk van Oude Pekela, door natuurlijke oorzaak om het leven is gekomen dan wel het slachtoffer is geworden van mogelijk gedwongen drankgebruik. Hij is in elk geval beroofd. De Rijks politie van Oude Pekela, bijgestaan door de districtsrecherche uit Winscho ten, heeft dit weekeinde twee inwoners van Oude Pekela gearresteerd, die voorlopig alleen nog worden beschul digd van beroving. De heer Strobos, die leefde van zijn AOW, woonde in een huisje dat vroeger onderdak had verschaft aan een groep je daklozen, maar waar hij sinds zijn broer enkele weken geleden in een inrichting was opgenomen alleen was overgebleven. Hoewel hij een wei nig proper leven leidde in de verval len woning, was hij overal in de buurt populair. Algemeen was bekend dat hij nooit een druppel drank gebruikte, zelfs al zou men er duizend gulden naast leggen. Dat moet de twee gearresteerden, de 25-jarige H. W. en de drie jaar oudere F. de W„ die beiden bekenden van de politie zouden zijn, woensdagavond op een idee hebben gebracht. Zij waren naar een bruiloft gegaan bij buren van de heef Strobos, maar daar waren zij niet toegelaten. Na zich er niettemin van een fles jenever meester te heb ben gemaakt zouden zij hebben beslo ten de heer Strobos te gaan opzoeken. „Hij zal met ons drinken", kondigden zij aan. Buurtbewoners zagen het tweetal des ochtends om half zes het huisje uitko men. Ze besteedden daar geen aan dacht aan, totdat zij de volgende och tend hoorden dat de heer Strobos dood was. Een buurvrouw, mevrouw De Wit, miste hem donderdagochtend in zijn tuintje. Toen zij hem 's avonds nog niet had gezien, ging zij bij het huisje kijken. Door het raam zag zij hem binnen op zijn ledikant liggen. Haar man ging het huisje binnen, waarvan de vermoedelijk geforceerde deur open stond, en vond de heer Strobos met een wat opgezet hoofd dood op bed. Volgens de politie vertoonde het li chaam geen uiterlijke sporen van ge weld. Vrijdagavond liet de Rijkspolitie van Oude Pekela weten, dat de heer Strobos een natuurlijke dood was ge storven. maar later viel toch het be sluit sectie te verrichten. Op aanwijzing van de buurtbewoners arresteerde de politie zaterdagochtend W. en De W., van wie de laatste bij zijn aanhouding fors verzet zou hebben gepleegd. W. bekende op het politiebu reau geld te hebben weggenomen uit de portemonnaie van de heer Strobos. Volgens zijn bekentenis was de heer Strobos toen in ieder geval nog in le ven geweest; hy zou de diefstal alleen niet hebben gemerkt, omdat hij sliep. De twee arrestanten blijven voorlopig in de cel, de een op het politiebureau van Nieuwe Pekela, de ander in het bureau van Oude Pekela. c d. <v 5f O C8 ft* 8 T3 C K ■35 E w s z Den Helder zw. bew. zw 20 0 Ypenburg zw. bew. zw 22 0 Vlissingen zw. bew. zzw 22 0 Eelde zw. bew. zw. 21 0.1 De Bilt zw. bew. z 24 0.1 Twente zw. bew. windst. 23 0 Eindhoven zw. bew. windst. 25 0 Z.-Limburg zw. beiy. windst. 27 0 Helsinki half bew. windst. 26 0 Stockholm half bew. zzo 23 0 Oslo geh. bew. z 17 6 Kopenhagen zw. bew. zw 20 1 Aberdeen half bew. windst. 22 0 Londen half bew. z 23 0 Brussel zw. bew. windst. 26 0 Luxemburg licht bew. windst. 27 0 Parijs half bew. windst. 27 0 Bordeaux zw. bew. nw 29 0 Nice onbew. nno 28 0 Berlijn half bew. wzw 29 0 Frankfort half bew. ono 28 0 München onbew. zw 28 0 Zürich licht bew. windst. 28 0 Genève licht bew. w 28 0 Locarno licht bew. windst. 29 0 Wenen onbew. windst. 30 0 Innsbruck licht bew. windst. 27 0 Belgrado onbew. windst 30 0 Athene onbew. n 32 0 Rome onbew. windst '.0 0 Barcelona licht bew. n 29 0 Madrid onbew. windst. 36 0 Mallorca onbew. windst. 32 0 Lissabon onbew. nw 28 O

De Vallei | 1967 | | pagina 4