Paul Hoekstra superieur tijdens Ned. kano-kampioenschappen Opnieuw twee wereldrecords in Winnipeg Vriendschappelijke duels Ger Harings veroverde heel slim nationale titel bij de amateurs op de weg Zeeuwse Bella Hage kampioene bij de dames Atletiek in het buitenland Slechts één titel voor Anton Geurts Amerikaanse dicht bij record Ada Kok Bambuck evenaarde Europees record Zweed Pettersson eerste in Finland Uriona om het teven gekomen Speedbootbestuurder verongelukt Eric de Keyn overleden Motorrenner verongelukt België versloeg Nederland met 3-2 Donner versliep zich Twee doden bij autorace Deventers duo Wittenberg-Lagerwey zorgde voor grandioze verrassing „Koningskoppel" Thea was met vakantie Zwemmen Prestatie Motorsport Niet bij favorieten 9 Terwijl de nieuwe kampioen op de weg bij de amateurs, Ger Harings, toekijkt feliciteert Leo Duyndam (links) Gert Bongers met zijn derde plaats. Grote spanning Dames Coupe Galea I.B.M.-toernooi 9 De Britse Autocoureur Tim Cash is zondag in een strijd op het circuit van Montes Claros bij Lissabon verongelukt. Hij overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. MAANDAG 31 JULI 1967 AMSTERDAM De grote verlie zer van de Nederlandse kano-kam pioenschappen op de 500 en 1000 me ter, die zaterdag en zondag op de Bos baan in Amsterdam werden gehouden, heet Anton 'Geurts. De goedlachse Eindhovenaar peddelde in dit week einde samen met Paul Hoekstra slechts naar een titel, die van de K2-1000 meter. Op de andere nummers de Kl- 1000 en de K2-500 meter, moest de 35-jarige „veteraan" het hoofd buigen voor de aanstormende jeugd. Of hij deze bijna vernietigende nederlaag had verwacht? „Och", zei hij zondag na afloop van de voor hem zo drama tisch verlopen KI-1000 meter, „och, le moet zoiets betrekkelijk zien. Ik lag op slechte boei en Paul precies op de goeie. Ga daar maar eens tegen va- ren nlderdaad had Paul Hoekstra, bij harde wind, die schuin op de as van de baan stond, een veel gunstiger boei, dan de meervoudige Nederlandse kampioen. Maar „Hoek" voer ook tactisch een uit gekookte race. Als een „zondagsvaar- der" had de 22-jarige onderwijzer uit Hengelo, die in Amsterdam psychologie en pedagogie gaat stude ren, tot op de 500-meterlijn rustig mee- gepeddeld achter de tot dan toe leiden de Ruud Knuppe en Anton Geurts. Pas toen kwam zijn machtige „jump". Ge lijk molenwieken draaiden de peddels door het roerige water en als een race- boot stoof de ultralichte boot naar vo ren. Knuppe moest meteen het hoofd buigen, maar Geurts verzette zich he vig. Stand op de 800-meter lijn: 1. Hoek stra, 2. Geurts en 3. de sterk naar voren gekomen Zaankanter Paul Bunschoten. Toen zakte Geurts af. „Of alle kracht uit mijn lichaam ging", zei hij later. „Ik kreeg steeds meer tegenstroom en toen ik aan de andere kant Hoekstra steeds verder weg zag gaan, zag ik er echt geen gat meer in". De man, die samen met Hoekstra op de Olympische Spelen in Tokio, een ge slaagde greep deed naar de zilveren medaille op de K2-1000 meter, moest op het laatste stukje ook nog Bunschoten, de 20-jarige Bram Muusse uit Koog aan de Zaan en Jan Wittenberg laten gaan. Geurts werd op dit Olympische num mer slechts vijfde. Als schrale troost kan wellicht gelden, dat Hoekstra een tijd voor zich liet afdrukken van 3.50,6, een van de beste tijden (de kano wereld kent geen records), die ooit op dit num mer door een Nedelander werd gevaren „Ik ging in ieder geval nog nooit zo snel", glunderde Hoekstra, nadat hij de gouden medaille in ontvangst had geno men. Ruim anderhalf uur later stond Hoek stra samen met Geurts weer op de rode loper, die het traditionele ereschavotje op „deftige" wijze verving. In zijn spe cialiteit de K2-1000meter was het Nederlandse „koningskoppel" toch nog onbéreikbaar gebleven voor de moge lijke opvolgers: Jack Lagewey en Jan Wittenberg, die zaterdag zeer verras send de titel in de KI-500 meter grepen. „We zitten nog maar een week met el kaar in de boot", hijgde de 22-jarige ge reedschapsmaker Jack Lagerwey uit Deventer, na deze zelfs door insiders niet verwachte „coupe". „Mijnheer Muis heeft ons vorige week samen in de twee gezet en nu meteen kampioen in zo'n tijd", voegde Jan Wittenberg er aan toe. Ook op andere nummers bereikte on ze nationale kanotop enige grandioze overigens door een sterke rugwind iet wat geflatteerde tijden. Paul Hoek stra presteerde het zaterdag na een nerveuze start de Kl-500 meter in 1.47.8 af te leggen en Jan Wittenberg en Jack Lagerwey bleven met hun 1.49.3 en 1.49.7 ook nog onder de magische 1.50.0. tijden, die bondstrairfer Karei Muis, toen hij uit Zweden opbelde, waar hij met de Nederlandse adspirantenploeg verbleef, ongetwijfeld als muziek in de oren hebben geklonken, zo vlak voor de Europese kampioenschappen, die eind augustus in Duisburg worden gehouden. Mieke Jaapies, de 23-jarige kano-ster uit Wormerveer, was blij maar verkeer de nu niet direct in een hiep-hiep-hoera- stemming. De reden? Mieke wist van te voren dat zij kampioen op de Kl-500 zou worden op de Kl-500 meter, omdat meter, omdat haar enige rivale in ons land, Thea Duif ...met vakantie was. „Ja wat kan je eraan doen" was het nuchte re commentaar van de Zaanse boeren dochter. „Het is maar hoe je instelling is. De een gaat met vakantie en de an der gaat kanoën. Ik boos op Thea? Welnee, waarom zou ik. Het is alleen jammer, dat ik te wei- WINNIPEG Zaterdagavond zijn tij dens de zwemwedstrijden voor de Pan- Amerikaanse Spelen in Winnipeg op nieuw twee wereldrecords verbeterd. In totaal zijn er sinds het begin van het evenement (donderdag) zeven re cords gevestigd. De Amerikaan Don Schollander zorg de voor een topprestatie op de 200 me ter vrije slag door deze afstand af te leggen in de nieuwe wereldrecordtijd van 1.56.0. Schollander, winnaar van vier gouden medailles op de Olympische Spelen in Tokio, was al houder van het record met 1.56.2. Hij leidde van start tot finish en werd „gedragen" door de stormachtige aanmoedigingen van het publiek. De tweede verbetering kwam op naam van de 14-jarige Amerikaanse Deborah Meyer, die al eerder tijdens de Pan- Amerikaanse Spelen een wereldrecord scherper stelde. Op de 800 meter vrije slag liet zij een tijd noteren van 9.32.9 en zij bleef daarmee maar liefst 14 se conden onder het oude, officiële wereld record van Sharon Finneran (V.S.) (9.36.9). Deborah Meyer heeft echter eerderdeze maand in Santa Clara 9.35.8 gezwommen, maar die tijd is nog niet erkend als wereldrecord. De tussentijden van het schoolmeisje uit Sacramento waren: 100 m: 1.04.8, 200 m: 2.15.2, 300 m: 3.25.6, 400 m: 4.36.3, 500 m: 5.54.7, 600 m: 7.00.2, 700 m: 8.13.0. LOS ANGELES De 15-jarige Ame rikaanse zwemster Poney Hewitt kwam tijdens wedstrijden in het 50 m open- luchtbad van Los Angeles dicht bij het wereldrecord op de 200 m vlinderslag, dat in handen is van Ada Kok met 2.25.3. Poney Hewitt deed er slechts 0.3 sec. langzamer over: 2.25.6. PARIJS Roger Bambuck heeft zon dag op de laatste dag van de Franse at- letiekkampioenschappen in Parijs met 20.4 sec. het Europees record op de 200 m geëvenaard. Vorige maand evenaarde de Pool Jan Werner ook al de prestatie, die de Ita liaan Sergio Ottolina in 1964 in Saar- brücken leverde. HYVINKAEAE De Zweed Olie Pettersson heeft zondag met een Husq- varna in Hyvinkaeae de Grote Prijs van Finland, die meetelde voor het wereld kampioenschap motocross in de 250 cc klasse, gewonnen. Zijn landgenoot Torsten Hallman, die als tweede eindigde, nam daardoor de leiding in het klassement. Hallman, die nu 50 punten heeft, staat er zes voor op de Belg Joel Robert. De uitslag van de Grote Prijs van Finland luidde: 1. Pettersson (Zwe.) op Husqvarna 1 uur 35 min. en 26 sec.; 2. Hallman (Zwe.) op Husqvarna 1.35.39; 3. Andersson (Zwe.) op Husqvarna; 4. Storm (Finl.) op Husqvarna; 5. Enequist (Zwe.) op Husqvarna; 6. Mikkola (Finl.) op Husqvarna. Stand wereldkampioen schap: 1. Hallman 50 pnt.; 2. Robert 44; 3. Pettersson 39; 4. Arbekov (Rusl.) 25; 5. Storm 15; 6. Shinkarenko (Rusl.) 10. Paul Hoekstra, die zaterdag Neder lands kampioen op de K-l 500 meter werd, greep zondag ook de nationale ti tel in de klasse K-l 1000 meter. Op de foto Hoekstra met de welverdiende be ker. nig tegenstand ondervond. Ik had onder deze omstandigheden zeker een tijd van om en nabij de twee minuten moeten varen. Nu ging ik alleen hard als ze te dicht bij me kwamen. „Ze" was vooral Mia Blijkens, een stevig gebouwd Hel- monds meisje, dat het nog ver kan brengen in de Nederlandse kanosport. Ze greep nu de tweede plaats voor Thea Helder uit de Rijp, met wie ze op de K2-1000 meter eveneens tweede werd achter het Zaanse gelegenheidskoppel Mieke Jaapies/Tini Moester-Bakker. De Kanobond reageerde nauwelijks op het wegblijven van Thea Duif. „Ze heeft al in het voorjaar gezegd, dat ze er dit weekeinde niet zou zijn en dat is haar zaak, niet de onze De 24-jarige Deventenaar Jan Witten berg heeft op de Nederlandse kanokam pioenschappen zelfs de experts versteld doen staan. Samen met zijn stadgenoot Jack Lagerwey werd hij eerste op de K2-500 meter en tevens behaalde hij fraaie tweede platsen op de Kl-500 me ter en K2-1000 meter (het laatste num mer weer met Lagerwey). Was het voor Wittenberg zelf ook een verrassing? „Ze hadden me al gezegd, dat ik flink vooruit gegaan was en dat moest eigen lijk ook wel. Ik heb pas deze zomer voor het eerst lekker en voluit kunnen trainen. Het vorig jaar zat ik vlak voor mijn examen hooidakte, maar nu ik dat diploma in mijn zak heb en voor de klas sta heb ik veel meer vrije tijd. Daar heb ik van geprofiteerd en de re sultaten liegen er niet om. Ik moet ove rigens toegeven, dat ik dit niet ver wacht hadalleen maar gehoopt. Het ging meesterlijk". SABADELL De wielrenner Valen tin Uriona is zondag overleden tijdens de wedstrijd om het Spaanse kampioen schap voor profs op de weg in Sabadell. Uriona startte dit jaar in de Tour de France. Valentin Uriona had tijdens de rit tegen het horloge om het Spaanse kam pioenschap, die bij een temperatuur van .42 graden werd geiden, moeilijkheden met zijn ketting. Op het zadel zittend, probeerde hij het eeuvel te verhelpen, maar verloor zijn evenwicht en sloeg met zijn hoofd tegen het wegdek. Na de val werd hij eerst naar de eind streep in Sabadell gebracht en pas daarna naar het plaatselijke ziekenhuis, waar dr. Castell Calsina een hersen schudding als meest waarschijnlijke doodsoorzaak opgaf. Valentin Uriona werd geboren op 29 augustus 1940 in Murgia in Noordoost- Spanje. In de laatste jaren reed hij voor de fabrieksploeg van „AS", waarmee hij vorig jaar in de Tour de France het ploegenklassement won. In 1964, zijn beste jaar, werd hij winnaar van Milaan- Turijn en van de Dauphine Libéré. GUNTERSVILLE Tijdens speed bootraces op het meer van Guntersville in de staat Alabama is zondag de 48- jarige Amerikaan Lew Koehler om het leven gekomen, toen zijn boot in boteing kwam met een boot bestuurd door zijn landgenoot Jerry Silva. Silva's boot kwam bijna geheel uit het water toen deze een bocht te scherp nam en boorde zich in de boot van Koehler. Silva liep slechts lichte verwondingen op. 9 DOS heeft zaterdagavond in Zuilen voor 4.000 toeschouwers in een vriendschappelijke wedstrijd met 32 gewonnen van Elinkwijk. Bij de rust stond DOS al met 20 voor. 9 In het Diekmanstadion in Enschede zegevierde FC Twente voor 7.000 toeschouwers met 43 over het En gelse Huddersfield Town. Bij de rust was de stand gelijk: 22. 9 In Doetinchem versloeg Feijenoord met royale cijfers De Graafschap: 51. Tot aan de rust kon De Graaf schap gelijke tred houden (11). De doelpunten werden gescoord door Hartjes (Graafschap) en Kindvall (3), Jansen en Samardzic. >9 Voor 2.500 toeschouwers heeft Vo- lendam zondag in Amersfoort met 20 van HVC gewonnen. Pelk gaf Volendam in de 37ste minuut de leiding en in de 80e minuut bepaalde Muhren de eindstand op 02. 9 De nieuwe eredivisieclub Xerxes/ DHC heeft zondagmiddag in Den Haag met 21 verloren van Holland Sport. Bij de rust van deze matige wed strijd, die werd bijgewoond door 10.000 toeschouwers, hadden de Hagenaars een 20 voorsprong door doelpunten van Roggeveen en de Zuidslaviër Aleksic. Het enige doelpunt van de teleurstel lende Delftse* ploeg viel halverwege de tweede helft na een blunder van Hol land Sport-doelman Van Vianen. 9 Het Arnhemse Vitesse won zondag voor eigen publiek met 10 (rust 10) van DOS. Zweers zorgde in de 2e minuut voor het enige doelpunt. De Volewijckers behaalde een 42 overwinning op Wageningen in de plaats van die naam. De ruststand was 1—2. SVV versloeg in Schiedam Excelsior met 10 (rust 00). Het Westduitse Fortuna Düsseldorf bracht Eindhoven in de lichtstad een 51 nederlaag toe. Bij de rust was de stand nog gelijk: 11. 9 De wedstrijd tussen MVV en Ale- mannia Aachen is in zeer warm en eigenlijk voor voetbal ongeschikt weer een volmaakt oninteressante krachtmeting geweest. De pas naar de Bundesliga gepromoveerde Duitse ploeg stond voor de vierde keer in zes dagen in het veld en miste bovendien goede spelers als Martinelli, Hernandung, doelman Prekop en de Zuidamerikaan Troche. Er waren 4.000 toeschouwers. 9 NAC heeft zondag in Breda voor 6.500 toeschouwers met 32 (rust 31) van Willem II gewonnen. Doel punten: 7e min. Nouwens (10), 26e min.Rijnders (20), 30e min. Mettes (2i), 40e min. Visschers (356e min. Hakkens (32). De Baronie bleef in een thuiswed strijd RBC met 4^—1 (rust 2—1) de 9 PEC dolf in Zwolle met 12 het onderspit tegen SC Cambuur, een stand die bij rust reeds bereikt was. Zwolse Boys verloor met 01 (rust 00) van Blauw Wit. 9 De ontmoeting tussen RCH en Tel star in Heemstede is in een 22 gelijk spel geëindigd. Bij rust leidde RCH met 21. Voor de pauze scoor den Maslo en Galis de beide doel punten voor RCH. Boekestein zorgde voor de beide Velsense doelpunten. De wedstrijd trok 3.500 belangstellenden. 9 In Helmond verloor Helmond Sport voor 3.500 toeschouwers met 01 van NEC. Bij de rust was de stand nog dubbelblank. Hans Venneker scoor de vier minuten voor het eindsignaal het winnende doelpunt voor zijn club. 9 In Alkmaar tenslotte moest Alk maar/Zaanstreek zijn meerdere er kennen in DWS: 03. Deze stand was door treffers van Simocovic, Kruiver en Van der Berg reeds voor rust be reikt. Ruim 7.000 toeschouwers woon den de wedstrijd bij. LUIK De Belgische auto-coureur Eric de Keyn, die een week geleden tij dens de 24-uursrace van Francorchamps levensgevaarlijk werd gewond, is vrij dagnacht in Luik aan zijn verwondingen bezweken. Hij was na het ongeluk per helikopter naar het Bavièreziekenhuis in Luik getransportéerd. Bij dezelfde wed strijd kwam onze landgenoot Wim Loos om het leven. BEEK Heel Limburg juichte toen zaterdagmiddag de 19-jarige Ger Harings, de jongste van de drie fietsende broers, op het Adsteeg-circiiit de nationale titel bij de amateurs op de weg veroverde. Maar de rest van wieier- minnend Nederland, zeker het deel dat de strijd tussen de „liefhebbers" met wat minder chauvinistische gevoelens had gevolgd, keek bedenkelijk. Men vroeg zich af wat de KNWU nu moet beginnen met de selectie voor de wereld kampioenschappen op de weg, die, zo wil het toeval nu eenmaal, op Limburgse bodem worden gehouden. Want alom heerste de mening behalve dan onder de Limbur gers dat Harings voor de regenboogstrijd maar gepas seerd moet worden. „Hij heeft vandaag niet bewezen een plaats in de ploeg waard te zijn", zo werd er gezegd door de teleurgesteld en, die het Harings kwalijk namen, dat hij in de kopgroep van acht man de laatste tientallen kilome ters geen kop meer had gedaan. Ook zijn medestrij ders uitten hun verontwaardiging over wat zij de „profi teur" Harings noemden. Van de gezichten van Leo Duyn- dam en Gert Bongers, die Harings respectievelijk als twee de en derde op het erepodium flankeerden, stond de af keer van het moment duidelijk te lezen. Maar hadden zij wel gelijk? Het was natuurlijk vooral voor Duyndam, die deze koers had gemaakt, een bittere teleurstelling toen hij enkele meters voor de eindstreep door de beter klim mende Harings werd geklopt. Maar dat gaf de Zuidhollander nog niet het recht tot zijn allesvernietigende kritiek over de Limburger, die toch ook van het be gin van deze boeiende strijd af zijn neus in de vuurlinie had laten zien. Goed, toen dan eenmaal die vlucht- groep van acht man de leiding stevig in handen had, deed Harings bijna geen kop meer. Maar het was zijn goede recht om tussen kanonnen v als Leo Duyndam, Gert Bongers, Fedor den Hertog, Piet Tesselaar, Joop Zoe temelk, Piet Deelen en Daan Holst zijn eigen koers te rijden. Weliswaar was zijn rol niet die van de heerser, de man die bewust van eigen kunen zijn medevluchters zijn wil oplegt, Harings gooide het over een andere boeg. Hij mocht dan wel niet opvallen door onbesuisde krachts uitspattingen, zoals Duyndam, qua slimheid stak hij zijn makkers op zak. Het was niet de eerste keer en het zal ook niet de laatste maal zijn dat een belangrijke koers door een „uitgekook te' werd gewonnen. En is ook slim heid niet een verdienste? Natuurlijk ziet men in het algemeen liever de grote held, de man die kwistig en openlijk met zijn krachten omspringt, zegevieren. Maar wat is er voor be zwaar tegen wanneer er dan eens een slimmerik opduikt en een van de be langrijkste wedstrijden van het sei zoen opeist? De KNWU mag dan ook Harings voor het wereldkampioenschap zeker niet passeren, alleen omdat hij zijn hersens beter gebruikte dan de ande ren. Dat Harings dit seizoen nog niet zoveel heeft gepresteerd is een andere zaak, die mogelijk een rol zal kunnen spelen. De jonge Limburger, die vorig jaar op het circuit van Zandvoort met kop en schouders boven de nieuwelin gen uitstak, heeft inderdaad dit jaar nog niet zo vaak van zich laten horen. Door enkele valpartijen had hij een slecht voorseizoen en begon eigenlijk pas begin juni goed te fietsen. In de Ronde van Belgisch Limburg boekte hij redelijke resultaten en daarna won hij een vijftal kleinere koersen. Daarom behoorde hij zaterdag niet tot de uitgesproken favorieten onder de ruim honderd vertrekkers. Eerder kwa men voor dat predikaat Rini Wagtmans Leo Duyndam, Fedor den Hertog en John Schepers in aanmerking. Van de ze „vedenen" was echter alleen Sche pers present toen zich na wat openings schermutselingen een kopgroep van acht formeerde, waarin ook de favorie te amateurstayer Piet de Wit en Daan Holst een hoofdrol speelden. Toen ook al joeg Ger Harings als een van de eersten achter de vluchters aan, die dan ook spoedig de overgave tekenden. Na goed 40 km begon de „episode- Duyndam". De lange, wat sloom pra tende kwëkerszoon uit Honselersdijk, die in de Tour de l'Avenir een rit won en toen van het toneel verdween, was de grondlegger van de definitieve scheuring in het veld. Hij kreeg ge zelschap van Piet de Wit, Fedor den Hertog, Daan Holst, Pier Hoekstra en... Ger Harings. En onder de druk van dit rappe zestal groeide een winst van 44 sec op Van Schalen, Liebrechts, Deelen, Zoontjes en Kronen en van 1.30 op het peloton, dat steeds meer verbrokkelde. Zo verstreek ronde na ronde. De kracht van de kopgroep werd aange tast toen Hoekstra na 80 km moest afhaken en in de achterhoede ver dween. Funester was echter de demon stratie van Duyndam, die, nadat Piet de Wit was afgestapt, omdat deze Zaankanter het welletjes vond, zich niet voor de titelstrijd achter grote mo toren wilde forceren, in zijn eentje voor het resterende drietal Den Her tog, Harings, Holst, uit ging rijden. De dommekracht Duyndam verspeelde hiermee veel energie, die hem later van pas had kunnen komen. Na de 15e ronde (ruim 107 km) was de situatie weer gewijzigd. Uit de achterhoede, waaruit inmiddels tal van bekenden (onder meer Wagtmans) en minder be kenden waren verdwenen, waren Piet Deelen, Gert Bongers, Joop Zoetemelk de relevatie van de Ronde van Tur kije en Piet Tesselaar naar voren gekomen, zodat een dubbelmannenkwar- tet aan de leiding ging. De beslissing was gevallen. Gretige demarranten als Gaby Minneboo en Jan Hesse, die het gat nog probeerden te overbruggen, moesten de macht van de koplopers erkennen. Onder grote spanning ging de laatste ronde in. Boven op de Adsteeg pro beerde Daan Holst, die nu eenmaal spurtsnelheid mist, alleen weg te ko men. Maar Piet Tesselaar haalde de Amsterdammer terug. Toen Tesselaar zelf sprong, bracht Duyndam hem tot rede. Het was allemaal in de 1 kaart van Ger Harings, de beste klimmer van het gezelschap, die zich niet uit de wielen liet rijden, rustig zijn kans af wachtte en in de laatste beklimming van de Adsteeg zijn slag sloeg. Bij de dames lagen de zaken heel wat eenvoudiger. Want hier demarreer de de 19-jarige titelhoudster Bella Ha- ge na 18 km zo onweerstaanbaar, dat er aan een nieuw kampioenschap van de Zeeuwse toen al niet meer werd getwijfeld. Bella, wier zusjes Keetie en Ciska in het „peloton" (er waren 21 dames gestart) de zaken streng contro leerden, bouwde een voorsprong van 34 sec op en kon toen rustig in de laatste drie ronden nog wat terrein prijs geven. Een dreigend incidentje bij de huldi ging van Bella werd tijdig door KNWU- FREIBURG Tijdens internationale motorraces in Freiburg is zondag de 24- jarige Duitser Dieter Völmle om het leven gekomen. Kort voor de finish van de race in de 500 cc klasse kwam Völmle, die enkele kilometers daarvoor al met de afrastering van het circuit in aanraking was geweest, ten val. Hij liep een schedelbreuk op en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. voorzitter P. van Dijk opgevangen. De plaat met het Wilhelmus bleek name lijk nog niet aanwezig te zijn en toen redde dokter Van Dijk de zaak door uit volle borst zelf ons volkslied in te zetten. De uitslag: 1. Ger Harings (Scheul- der) 170 km (20 ronden) 4 uur 4 min 51 sec; 2. Leo Duyndam (Honselers dijk) z.t.; 3. Gert Bongers (Voorst) z.t.; 4. Joop Zoetemelk (Rijpwetering) z.t.; 5. Piet Tesselaar (Laag Soeren) z.t.; 6. Daan Holst (Amsterdam) zt.; 7. Piet Deelen (Nieuw Lekkerland) eveneens z.t.; 8. Fedor den Hertog (Ermelo) op 20 sec; 9. René Pijnen (Woensdrecht) op 1.37; 10. Ben Groen (Steenwijk) op 2.05; 11. Jan Hesse (Arnhem); 12 Jan van Katwijk (Op- loo); 13. Rudi Liebrechts (Vlaardin- gen); 14. John Schepers (Stein); 15. Chris Rauw (Groesbeek); 16. Leo van Schalen (Lierop); 17. Piet Oosterhof (Eelde); 18. Matje Gerrits (Oploo); 19. Cees Zoontjes (Tilburg); 20. Jan Spet- gens (Someren), allen op 2.05. Uitslag bij de dames: 1. Bella Hage St.-Maartensdijkde 57,2 km in 1.36.09; 2. Jannie Jonkers (Gameren) op 15 sec; 3. Keetie Hage (St.-Maar tensdijk) z.t.; 4. Hennie Hondeveld (La ren Gld) z.t.; 5. Irene Paul (Den Haag) z.t.; 6. E. Meskers (Warmond) op 26 sec; 7. A. Timpe (Schaesberg) op 49 sec; 8. R. Heemskerk (Oude Ade) op 2.08; 9. Ciska Hage (St.-Maartensdijk) op 2.14; 10. T. van der Plaat (Gelder- malsen) z.t.; VUGHT Engeland heeft zich zon dagmiddag in Vught geplaatst voor de eindronde van het toernooi om de Coupe Galea. De Engelsen versloegen Spanje met 32. In de eindstrijd om de derde en vierde plaats verloor Nederland met 23 van België. AMSTERDAM In het IBM-toer- nooi is zaterdag in de grootmeestergroep de tiende ronde gespeeld die in tegenstelling tot de gewone gang van zaken om tien uur in de ochtend be gon. Dit kostte grootmeester Jan Hein Donner direct een vol punt. Hij versliep zich en moest aldus, wegens tijdsover schrijding, een nul incasseren. De Deen Enevoldsen won dus wel erg gemakke lijk. Langeweg, die het eindspel tegen Kotov zo knap remise heeft gehouden, beleefde een zwarte zaterdag. Met wit tegen Scholl spelend kwam hij in een moeilijke situatie, verloor materiaal en gaf zich tegen het eind van de speeltijd gewonnen. Hij staat nu op een gedeelde derde plaats, een half punt achter Ci- ric, die met Kotov vlot remise overeen kwam. De remises Zuidema-Ghitescu, Portisch-Pachman, Ciric-Kotov en Ree- Mojsjev kwamen correct tot stand. De Rus Mojsjev bereikte daarmee 5V« pnt. en een meesterresultaat. In de meestergroep, waarin tijdens de laatste ronden partijen van over de 110 zetten werden gespeeld, heeft de Nederlander Jongsma tenslotte een meesterresultaat behaald. Hij deelt in de eindrangschik king de tweede tot en met de vijfde plaats. PARIJS Naast de evenaring van het Europese record op de 200 meter door Roger Bambuck (20,4 sec.) wer den tijdens de Franse kampioenschap pen in Parijs nog enkele opvallende prestaties geleverd. Robert Sainte Rose verbeterde het Franse record hoog springen tot 2,16 m, terwijl de 38-jari- ge veteraan Pierre Colnard met de ko gel tot een nieuw Frans record kwam: 18,81 m. Jean Wadoux, die vorige week tijdens de halve finale van de Europa Cup in Ostrava een verrassen de nederlaag leed, revancheerde zich door de 1500 meter te winnen in 3.39,1. Herve d'Encausse, regelmatig goed voor sprongen boven de 5 m bij het polshoog, leed een verrassende neder laag. Hj haalde ditmaal de 4,70 niet en moest de titel laten aan Jean/Pierre Colasso die 4,90 sprong. In Boedapest waar de Engelse da mes- en herenploeg over Hongarije ze gevierde, won Campbell (GB) de 400 m in 46,6 sec, terwijl hetzelfde nummer bij de dames met 54,1 sec. een zege op leverde voor Lilian Board. Miklós Ne- meth wierp de speer 82,50 m. Zondags noteerde Campbell met 20,7 sec. voor de 200 meter een van de snelste tijden, dit jaar in Europa gemaakt. Gyula Zsi- votsky zorgde met 68,06 m bij het kogelslingeren voor een van de wei nige Hongaarse overwinningen. Bij de dames liep Gyuliane Toth met 23,7 sec een snelle 200 meter, terwijl Judith Bognar met 17,06 m een nieuw Hongaars record kogelstoten vestigde. Bij de Spartikiade in Mosu noteer de de 23-jarige militair Gennady Khly- stov (Rusl) de snelste 10.000 metertijd van dit seizoen: 28.27.8. Bij Duitsè studentenkampioenschap pen in Heidelberg werden ook enkele prestaties van wereldformaat gele verd. De 20-jarige Heinfried Engel sprong 5,12 m polshoog en Heinz-Direck Neu wierp 61,54 m met de discus. Toch werd hij geen kampioen, want Neu, die zijn prestatie had geleverd bij de kwali ficatie moest in de finale zijn meerde re erkennen in Dirk Wipperman, die met 60,26 m voor het eerst in zijn car rière over de 60 m kwam. Liesl Wester- mann, dit jaar 's werelds beste discus werpster, verbeterde haar persoonlijke record tot 58,65 m, waarmee zij het we reldrecord van de Russische Tamara Press (59,70 m) tot op een meter bena derde. Bij de Oostduitse kampioenschappen in Halle kwamen de beste prestaties op naam van Manfred Stolie (83,52 m speer), Klaus Beer (7,81 m ver), Rudi Koppen (2,14 m hoog) en Max Klauss (7986 pnt in de tienkamp). GRENAA Twee personen werden gedood en een vijftal levensgevaarlijk gewond toen zondag tijdens een interna tionale autorace in Grenaa (Denemar ken) twee wagens met een snelheid van 170 km/u met elkaar in botsing kwa men. Op een recht stuk verloor de Ameri kaan Doug Revson de macht over zijn wagen en botste daarna tegen een ande re coureur. De twee bolides sloegen en kele malen over de kop en kwamen in de tribunes terecht. Christian Legarth, de baandirecteur, overleed ter plaatse terwijl coureur Doug Revson kort na aankomst in het ziekenhuis het leven liet. Talrijke ziekenwagens brachten de vele gewonden naar ziekenhuizen in de omgeving.

De Vallei | 1967 | | pagina 6