Veenendaals dagblad Milwaukee gered van verwoesting Buiten „Door evolutie eigen lot in handen nemen..." Felle kritiek in de pers DOLMAN: IK GEBRUIKTE DOPING „Regering blijve buiten c.a.o.'s" Goudroof uit KLM-kantoor WL J mm Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei ZO DICHT MOGELIJK BIJ HET WATER.... Toenemende bewolking „CANADESE FRANSENMOETEN VRIJHEID HERWINNEN Hopeloze strijd tegen vuur DOOR KRACHTIG INGRIJPEN A-z Drie personen verdronken Thant geeft het op in kwestie- Viëtnam Italiaan viel uit trein Conferentie in Havanna PLEIDOOI VOOR EENSGEZINDE REVOLUTIONAIRE BEWEGING Slaperige agent maakt dodelijke val uit het raam Rolling Stones vrijgesproken ma», inde Uil Hei II VECHTPARTIJ JOHN SON-ROMNEY PARIJS - De Gaulle blijft bij hetgeen hij vorige week heeft gezegd tijdens zijn bezoek aan Canada. Hij wenst er geen woord van terug te nemen. REACTIES OP REDE VAN DE GAULLE FRANS CANADA ONDUBBELZINNIG BIJ BARNEVELD N.K.V. WIL VERANTWOORDELIJKHEID BIJ WERKGEVERS EN WERKNEMERS LEGGEN IETS ANDERS Bur. voor redactie en administratie: Prins Bemhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, leder woord meer 15 cent. DINSDAG I AUGUSTUS I967 41e JAARGANG PRESIDENT DE GAULLE WIJZIGT HOUDING NIET Bij ernstige rassenonlusten die maandag in de 740.000 inwoners tellende Ameri kaanse stad Milwaukee uitbraken zijn twee mensen gedood en zeker 53 gewond. De ongeregeldheden deden zich voor in de voornaamste negerwijk van de stad waar de noodtoestand is afgekondingd. Op de foto een aantal brandweerlieden in hun vrijwel hopeloze strijd tegen een van de vele branden. NEW YORK (UPI, Reuter) Zeer radicale maatregelen van de burge meester hebben verhinderd dat de Amerikaanse stad Milwaukee een tweede Detroit werd. Door de stad volledig van de bui tenwereld af te grendelen en de hulp Tn mijn jonge jaren spraken op de Veluwse heide rust, ruimte en heer lijke landschappelijke delicatessen veel meer dan tegenwoordig, nu alles en iedereen in haar bloeitijd te hoop loopt en men nauwelijks een mensen loos plekje ontdekken kan. De een zaamheid, een halve eeuw geleden slechts geaccentueerd door 'n schaap herder, wildschut of plaggenmaaier, is radicaal opgelost in auto's, motoren, mobylettes, vliegtuigen, touringcars e.d. rook en lawaai verspreidende ve hikels. Ook denk ik aan de luidruchti ge militaire oefeningen en meegedra gen muziek. Van al deze zaken heeft de calluna haar charme en haar aan hang in plant en dier veel te lijden. Toch schijnt ze onverstoorbaar, groeit tegen de verdrukking in en al kromp het areaal helaas bedenkelijk in toch kan men nog onder de in druk komen, indien de verwachting niet te hoog gespannen en de horizon over roze vlakten en gouden stuif- zond niet te ver verschoven wordt. We moeten ons nolens volens heel wat beperkingen opleggen, doch ge lukkig bloeit de rishei, beginnend te gen augustus, wel een eindweegs door tot in september dan raakt veel van de zomerse drukte voorbij. Ove rigens kan niet iedereen op de oude tijd teruggrijpen. Laten we blij wezen, als we de peultjes, kort en buikig, van kruip- en stekelbrem kunnen horen openspringen, het oor te luisteren leg gen naar krekelgesjirp en bijengeor- gel, ons verdiepen in het vreemde warkruid en een opmerkzaam oog hebben voor de regeneratie met algen, mossen, schapezuring e.a. na het af branden der hei of het werk der zand- loopkevers te volgen. Variatie genoeg. 1-8-67 A. B. W1CMAN v'WS^WWV^^WNA/VNAAA/NAAAAAAA^^A^AA^V in te roepen van zestienhonderd man van de nationale garde heeft Milwau kee's burgemeester, Henry Maier, de ernstige onlusten die zondag waren begonnen snel de kop ingedrukt. Niettemin kwamen twee mensen een politieman en een blanke vrouw, bij ae relletjes om het leven. Hun lijken werden gevonden in de resten van een huis dat door woedende ne gers was platgebrand. Een kleine honderd mensen liepen verwondingen op en de politie ver richtte bijna tweehonderd arrestaties. Om opleving van de onlusten te voor komen werd het contingent nationale gardisten gistermiddag uitgebreid tot ruim tweeduizend man. De onlusten waren zondag begon nen. Een vechtpartij tussen twee ne gerinnen werd het sein voor een al gemene gooi- en smijtpartij, waarop grote groepen jonge negers plunde rend en vernielend door het oosten van de stad begonnen te trekken. Zodra de politie tegen hen in actie kwam verzetten de negers zich met alle wapens die ze voorhanden had den. De burgemeester kondigde de nood toestand af. Alle wegen naar de stad werden afgesloten. Het luchtverkeer van Chicago naar Milwaukee werd stilgelegd. Niemand van de zeven honderdduizend inwoners van de stad mocht zich nog op straat ver tonen. Als gevolg van deze radicale maat regelen was Milwaukee maandagmor gen een volkomen uitgestorven stad. Politie en troepen van de nationale garde hadden de toestand voorlo pig volledig in de hand. Inmiddels sprak president Johnson gisteren in een persconferentie de be schuldigingen van George Romney, gouverneur van Michigan, tegen dat hij vorige week te lang zou hebben geaarzeld om troepen te sturen naar Detroit. Volgens Romney had de president het verzoek om federale troepen te sturen 24 uur laten liggen. Johnson daarentegen verklaarde dat hij de opdracht voor die actie had onder tekend onmiddellijk nadat men er hem om had gevraagd. De Amerikaanse president ver wierp het idee om vertegenwoordi gers van de zwarte macht, een fede ratie van negerorganisaties, op te nemen in een commissie die een on derzoek instelt naar de onlusten. Dat blijkt uit een verklaring die gisteravond is uitgegeven na afloop van de bijeenkomst van de Franse raad van ministers, onder voorzitterschap van pre sident de Gaulle. Deze verklaring behelst de indrukken en conclusies van de Gaulle's „reis naar Quebec", zoals de verklaring het noemt. Niet dus van de „reis naar Canada". De meeste Britse bladen hebben veel kritiek op de Franse regerings verklaring inzake De Gaulles optre den in Canada. „De opmerkingen van De Gaulle in Canada zijn doelbewust geplaatst", aldus „Times", en zelfs als dj? Fran se president ze nu verkeerd acht, wat onwaarschijnlijk is, ligt het niet in zijn karakter dit te erkennen. Het vermogen om een verkeerde weg met veel vertoon tot het einde toe te bewandelen valt vaak te benijden, maar in dit geval doet het denken aan een jongleur die zijn handen blijft bewegen als de meeste borden waarmee hij manipuleerde, op de grond stuk zijn gevallen. „De Gaulles politiek", zo vervolgt de Times „gaat zo langzamerhand hoofdzakelijk bestaan uit gebaren en symbolen, bedoeld om de indruk te wekken dat Frankrijk een rol in de wereld speelt die het in feite niet speelt en ook niet kan spelen." Ook in de Franse pers is kritiek gele verd op De Gaulles optreden in Cana da en de Franse regeringsverklaring hierover." Zo schrijft het rechts ge oriënteerde blad „L'Aurore", dat De Gaulle niet wil toegeven dat hij in Canada een flater heeft begaan. „In tegendeel," aldus het blad, „hij is nog een stap verder gegaan." Het linkse blad „Combat" schrijft dat het nu wel heel duidelijk is dat De Gaulle van tevoren precies heeft ge weten wat hij in Canada ging zeggen en dat hij dus bewust op een schan daal heeft aangestuurd, een schan daal dat hemzelf in diskrediet brengt en Frankrijk belachelijk maakt. De New York Times ziet in de Gaulles verklaring over de status van Quebec een „nieuwe grove daad van gaullistische interventie", die neerkomt op een belangrijke uitbrei ding en intensivering van de twist, die begon bij het bezoek van de Fran se president aan Canada. „Ik geloof dat wij Canada's politieke problemen in Canada kunnen oplos sen". Dit was het commentaar, dat premier Daniel Johnson van Quebec gisteravond gaf op de verklaring, die de Franse regering heeft uitgegeven in verband met de omstreden uitla tingen van president De Gaulle in Canada. Premier Johnson was van mening, dat de in de Franse regeringsverklaring vervatte verwijzing naar de doelstel lingen van de Franse Canadezen met betrekking tot hun vrijheid, die Frankrijk wil helpen verwezenlijken, slaat op de culturele overeenkomsten die tussen Quebec en Frankrijk zijn gesloten. Op de vraag of De Gaulles uitlating, dat de Frans sprekende Canadezen in hun eigen land niet verzekerd zijn van „vrijheid, gelijkheid en broeder schap" juist was, antwoordde de pre mier van Quebec: „Ja, als De Gaulle de Frans sprekende Canadezen in heel Canada bedoelt, heeft hij ge lijk." Premier Johnson meende echter dat deze woorden van De Gaulle niet op Quebec sloegen. BLOEMENDAAL Maandagmid dag om kwart over vier is de 13-jarige Marianne van der Belt tijdens het zwemmen in 't Wed, een duinmeertje bij Overveen, verdronken. Ze was met een paar vriendinnetjes aan het zwem men, maar was de zwemkunst niet goed meester. Na vergeefse pogingen van de meisjes haar te vinden, haalde de reddingbrigade haar uit het water. Zij werd naar het Marinehospitaal in Overveen gebracht, maar bleek reeds te zijn overleden. In het zwembad in Axel is maan dagmiddag de 17-jarige R. Robijn uit Eksaarde (België) verdronken. De jongeman werd op een gegeven mo ment door zijn broer en vrienden ver mist. Zijn stoffelijk overschot werd la ter in het zwembad gevonden. Maandagmiddag is het lichaam van de 14-jarige scholier Jacob Kloot uit Utrecht in het water van de Wittevrouwensingel gevonden. De jon gen was sinds vorige week vrijdag ver mist. Men vermoedt, dat hij bij het spelen te water is geraakt. De Gaulle maakt dit voor Canada pijnlijke onderscheid (Quebec is een in meerderheid Franstalige provincie van Canada met separatistische nei gingen die De Gaulle tijdens zijn be zoek opzettelijk heeft aangewakkerd) omdat hij naar eigen zeggen reeds lang voor een bezoek aan Quebec uit genodigd was. Pas later had de Cana dese regering hem uitgenodigd voor en bezoek aan heel Canada in ver and met de wereldtentoonstelling in ontreal. Daarom ook was de Franse presi- snt eerst naar Quebec gegaan. Daar ïad hij „in gezelschap van de Que- jecse premier Daniel Johnson van begin tot einde nauw contact gehad met de autoriteiten en de bevolking van Frans Canada". Aldus de verkla ring van gisteravond die verder zegt: De Gaulle heeft tijdens dat bezoek geconstateerd: 1) dat de Canadese Fransen (later heeft hij 't ook over de Franse Ca nadezen) na de Britse overweldiging niet meer de „vrijheid, gelijkheid en broederschap" in nun eigen land ge kend hadden zoals voor die tijd; 2) dat zij, zo mogelijk door een evo lutie, waarin geheel Canada betrok ken zou worden, iJUi/cttgen lot In han den zouden willen nemen en in bijzon der hun eigen vooruitgang; 3) dat zij daarom een dringende op roep gericht hadden tot Frankrijk om na verwijdering van tweehonderd jaar de banden met het Franse volk van Canada sterker aan te halen en uit te breiden. Hierin voorziet, zo zei De Gaulle tot zijn ministers, een serie overeenkom sten, die in de afgelopen jaren geslo ten zijn tussen de regeringen van Quebec en Parijs op cultureel, econo misch, wetenschappelijk en technisch gebied. Die overeenkomsten heeft vol gens hem de Franse gemeenschap in Canada nodig om als zodanig op het Amerikaanse vasteland in leven te kunnen blijven. Als gevolg van dit alles had De Gaulle de Franse Canadezen en hun regering op ondubbelzinnige wijze la ten blijken dat Frankrijk hen wilde helpen, hun doelen ten aanzien van hun vrijheid te bereiken. „Dat betekent", zo zegt hij verder in de verklaring, „dat Frankrijk in geen enkel opzicht het verlangen heeft om het bestuur of de souvereini- teit van geheel of een deel van Cana da over te nemen." „Maar", zo zegt hij verder, „omdat Frankrijk Canada gesticht heeft, om dat het dat land gedurende 2Vi eeuw bestuurd, bevolkt en op peil gebracht heeft, omdat er nog altijd een Fran se gemeenschap van 6V2 miljoen men sen heeft, waarvan 4Vt miljoen in Quebec, moet Frankrijk er wel be langstelling voor hebben. Het kan niet Canada beschouwen als een vreemd land, zoals een ander land. Verder merkte hij op dat hij niet naar Ottawa kon gaan omdat de fe derale Canadese regering de wens van De Gaulle, dat Quebec vrij zou zijn, onaanvaardbaar had gevonden. NEW YORK Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft zijn diplomatieke pogingen om vredesbesprekingen over Viëtnam op gang te brengen, opgegeven wegens de voortdurende Amerikaanse lucht bombardementen op Noord-Viëtnam. Dit is in VN-kringen in New York vernomen. Thant zou van mening zijn, dat er bij de regering in Hanoi geen nuttige stappen kunnen worden ge daan, zolang deze aanvallen niet wor den gestaakt. Gisterochtend zijn hier de deelne mers gestart aan de „Strand-Zes- daagse". De deelnemers wandelen van Hoek van Holland langs 't strand naar Den Helder, een afstand van 140 kilo meter. Een groep, in luchtige kledij ge stoken wandelaars, onderweg, kort na de start. ROTTERDAM Eef Dolman heeft voor de strijd om het Nederlandse wie lerkampioenschap op de weg voor be roepsrenners, waarin hij zondag zege vierde op het Adsteegcircuit in Beek, gebruik gemaakt van doping. De Rotterdamse renner heeft dat be kend tegenover dokter J. Baart, die in opdracht van de Koninklijke Nederland se Wielren Unie het onderzoek na af loop van de wedstrijd leidde. Dat onderzoek, had een rommelig ver loop. Vier van de vijf te controleren renners Karstens, De Roo, Tummers en Schepers hadden er nogal moeite mee de twee flesjes met urine te vul len. Het duurde ongeveer vier uur voor dat de zaak voor elkaar was. Dolman daarentegen was de eerste, die naar huis kon gdan. Hij had toen zijr. bekentenis gedaan, maar niettemin moest hij toen ook nog de flesjes vul len. De Rotterdammer was tevoren door dokter Baart betrapt op sabotage van het onderzoek. Hij had onder zijn kleding een catheter met een gele vloeistof, die hij in de flesjes probeerde te deponeren. Daarbij werd hij door dokter Baart op heterdaad betrapt. De flesjes van alle betrokken renners zijn voor nader onderzoek naar Gent gestuurd. Zie elders in dit blad. BARNEVELD De 34-jarige Ita liaan Jetro Antonio Loddo uit Ensche de is gistermiddag bij Barneveld uit de sneltrein Amersfoort-Apeldoorn geval len. De man is ernstig gewond in een ziekenhuis in Amersfoort opgenomen. Hij moet tijdens de rit tegen de deur vai^ een rijtuig hebben geleund. Zijn vriend zag het ongeluk gebeuren en trok aan de noodrem. HAVANNA President Osvaldo Dorticos van Cuba heeft gisteravond op de conferentie in Havanna van de organisatie voor solidariteit tussen de Latijns- Amerikaanse landen gepleit voor de vorming van een .enkele en eensgezinde revolutionaire beweging in Latijns-Amerika. Hij hield dit pleidooi in een rede, waarmee hij de conferentie officieel opende. Dorticos nrees voorts de guerrilla strijders, die in Latijns-Amerika opereren. UTRECHT Het Nederlands Katholiek Vakverbond wil de verantwoorde lijkheid voor het loonbeleid zoveel mogelijk bij de werkgevers en werknemen leggen. Een voor 1968 afgesloten c.a.o. moet niet meer door de regering wor den goedgekeurd. Wel zal een plicht tot aanmelding moeten bestaan, aldus het verbond in zijn orgaan „Ruim Zicht". Binnen een termijn van drie weken zou de regering eventuele bezwaren kunnen inbrengen. Als de partijen er dan binnen een nieuwe termijn van drie weken niet in slagen het contact aan te passen, akn de minister van Sociale Zaken de overeenkomst even tueel onverbindend verklaren. Ander zijds zou de CAO na drie weken auto matisch in werking kunnen treden als er van de regering geen bezwaren ko men, zo stelt het NKV voor. Het meent dat de huidige economi sche toestand een malaise-stemming niet rechtvaardigt. „Een kleine inzin king is iets heel anders dan een econo mische crisis". Met een krachtige aan pak kan de werkloosheid volgens het verbond snel tot een verantwoord peil worden teruggedrongen. Het argument van de regering dat er geen geld is voor stimulerende maatregelen doet het NKV vragen: Zijn de prioriteiten dan wel juist gesteld? Stimulering van de bedrijvigheid dient nu een van da allerbelangrijkste doeleinden van de re gering te zijn. Evenmin als het NVV voelt het NKV voor een starre koppeling van de loons verhogingen voor 1968 aan de toene ming van de produktiviteit (naar schat ting 3,5 tot 4 procent). De „besteedba re" loonsverhoging zal volgens de vak centrale op zijn minst de prijsstijging moeten compenseren Anders zou de koopkracht op onverantwoorde wijze worden teruggedraaid, wat fnuikend voor de economie zou zijn en de werk loosheid verder zou doen toenemen. AMSTERDAM De 25-Jarige politie agent W. Dekker uit Terneuzen, die sinds 1 juli in Amsterdam is gedeta cheerd. stapte gisteren aan de verkeer de kant uit bed door het geopende raam. Hij maakte een val van zeven meter en was op slag dood. Vandaag zou de ge huwde agent Dekker na een maand wer ken in Amsterdam terugkeren naar Ter- neuzen. Het ongeluk gebeurde in hotel Cok aan de Koningslaan in Amsterdam, waar 75 politiemannen van buiten Am sterdam zijn ondergebracht. De heer Dekker sliep al een maand op dezelfde plaats in het bovenste van een stapel bed naast het raam. Het was bekend dat hij wat moeite had met wakker worden en vrijwel zeker heeft hij zich nog slaapdronken vergist. De man kwam met het hoofd op de stenen te recht. De politiemannen die sinds de onlus ten in Amsterdam ter versterking naar de hoofdstad waren gedirigeerd, slapen met tien man op een zaal. LONDEN De Rolling Stones Keith Richard en Mick Jagger be hoeven de gevangenisstraf van resp. een jaar en drie maanden waartoe zij veroordeeld waren, niet uit te zit ten. Richard is gisteren in Londen in hoger beroep vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Hem was ten laste gelegd dat hij in zijn woning het roken van Indische hennep had toege laten. Jagger, veroordeeld wegens het bezit van een paar peppillen, is voor waardelijk vrijgesproken. Hij zou niet hebben geweten dat het bezit van de pillen, die hij in het buitenland b(j een drogist had gekocht, in Engeland strafbaar was. Beide Stones zijn 23 jaar. Onder de tientallen fans op de publieke tribune en buiten was de vreugde over de uitspraak groot. NEW YORK Twee gewapende mannen hebben vandaag een overva' gepleegd op een laadstation van de K.L.M. op het internationale vliegveld John F. Kennedy in New York en daar twee staven goud gestolen ter waarde van 23.376 dollar (ruim 84.000 gulden). De overvallers richtten hun revolvers op de chef van de afdeling en twee van zijn bedienden en zeiden: „Dit is een staande receptie", waarna zij er van door gingen met twee kistjes, waarin het goud verpakt was. Het ene woog 19 pounds (een pound is 450 gram) en het andere 29 pounds. Het was de tweede maal dit jaar, dat goud gestolen werd bij de K.L.M. In april verdween een gouden staaf van 40 pounds ter waarde van 40.000 dollar (144.000 gulden), die naar Aruba gevlo gen werd nadat hij op het vliegveld Kennedy aan boord van het toestel ge bracht was. Toen het toestel op Aruba aankwam, ontdekte men, dat een zeildoeken zak, waarin de staaf moest zitten, openge maakt was. Een grotere staaf ter waar de van 55.000 tot 60.000 dollar was on gemoeid gelaten. In dezelfde week in april verdween een bedrag van 420.000 dollar van het vliegveld. Het was een zending van de Indochinese Bank van Laos aan dc French-American Banking Corp. van New York. 0 In Opheusden trof onze Betuwse re dacteur woontoestanden aan, die in 1967 ondenkbaar zijn. In het kamp „Tij delijk Thuis" vinden de bewoners aller minst een tehuis, integendeel, ze snak ken naar een betere huisvesting. Er is nu een oplossing in zicht: het kamp wordt gesloopt en moet plaats maken voor een sportcomplex. Het zwembad „De Blaauwe Schuur" in Amerongen heeft kraakhelder water. Wat dat betreft hebben de vele bezoekers die het bad dagelijks trekt geen reden tot klagen. Het feit, dat het bad te klein is, heeft al wel diverse „klachten" tot gevolg gehad. Achter de schermen werkt het gemeentebestuur aan plannen die tot een mogelijke uit breiding van het bad zullen leiden. ySXTarme en zeer vochtige lucht, die zich maandag boven Duitsland bevond, heeft zich in de afgelopen nacht over onze omgeving uitgebreid. In deze luchtsoort zijn temperaturen mogelijk tot omstreeks 30 graden. Bo ven Duitsland ontwikkelden zich aan de grens van de zeer vochtige en min der vochtige lucht zware onweersbui en. In een lange strook van Frankfort over Kassei naar Schwerin bij de Oostzee brachten zware onweersbui en plaatselijk 40 tot 70 mm neerslag. De kans op onweer wordt in onze om geving voor het komende etmaal vrij groot. De onweersactiviteit zal ge paard gaan met instroming van koe lere lucht uit het westen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1