de appele bloeien Omstreden schilderijen op tournee door Amerika UIT DE KERKEN Belgische schilder Clausse overleden HOOGOVENS GEVRAAGD Geen plaats in de catalogus Geen stamboom Triomfantelijk VANAVOND MORGEN Kwarta alei j f ers Hoogovens WISSELMARKT PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG Levensverzekeringen weer gestegen KWARTAALCIJFERS AKU Johnny Hart AERM -y.na 2 DINSDAG I AUGUSTUS 1967 4/êz*v0Óe&*' JixuxCa „Dan zou hij wel eens niet meer kunnen werken", waarschuwde Ag- neta, niet zonder boosaardigheid. „Dan mag hij hier wonen", be sloot Coen. „En ik zal voor hem zor gen..., zoals ik anders voor mijn ouders gezorgd zou hebben..." Het klonk heel dromerig. „Hm, eh", begon Lientje. Doch Agneta overstemde haar: „We zouden Braam kunnen vragen, of hij toch nog wil blijven", stelde ze voor. „En meneer Kaarsberg ook", zei Coen. „Meneer Alexander is ge trouwd... Als meneer Kaarsberg getrouwd was, had hij mij nooit zo geslagen..." De tantes begrepen de samenhang niet. Zij vonden dit een pijnlijk ge zichtspunt. „Ik trouw later ook", lichtte hun neef hen in. „Al was het alleen maar, niet te worden alsKaars..." Dat moesten ze allemaal slikken. Het was bittere thee, die middag. Coen was een comedianten-kind, hij wist, dat hij in zijn staat van her stellende onaantastbaar was. Dat we ten kinderen soms vroeg. Er kwam sedertdien een verande ring in de zaterdagmiddagen: de Lange zette werkwoorden en wiskun de opzij. Hij oefende zeer nadrukke lijk gymnastiek met Coen. „Je mot 'n reus worde" ,zei hij, „met arme as otobande. Da's altijd goed voor 'n mens". En hij trainde het blonde meneertje, dat het zweet hem in de ogen liep. Coen moest voor het slapen-gaan ook oefenen: zittend benen heffen, voor de buikspieren. En zware, bin- nen-gesmokkelde stenen vijfentwintig keer tillen: voor rug en armen. En Iedere middag even naar zolder, om daar aan de ringen vijfmaal een vo gelnestje te maken, daarna losslinge- ren. „Je mot rékke", zei de Lange ontevreden. „Anders blijf je onder- moats!" hoewel Coen alleen maar klein leek naast hem. Zij liepen hard door het weiland, en sprongen hoog en vér over sloot jes. 't Was voor beiden goed, want de Lange zat teveel naast zijn vader in de vrachtwagen. HOOFDSTUK VI. Toen Coen vijftien jaar oud was, zag hij er stralend gezond uit. Hij at geweldig, en inderdaad begon zich een groei in lengte en breedte te to nen, die heel wat beloofde. Hij had toen al lang leren zwem men van de Lange, ergens in een verre sloot. Gevaar hadden zij geen van beiden ooit beseft. Coen kreeg de baard in de keel en hij begon onmiskenbaar manlij ker al lures aan te nemen. Hoe dikwijls zei den de tantes: „Handen uit je zak ken!"? Éénmaal antwoordde hij: „Ook met de handen in mijn zakken ben ik een Borgh van Wynendael". „Als je zo spreekt, ben je 't maar voor de helft", strafte tante Chrisje. „Dat is méér dan genoeg", ant woordde Coen, typisch in de vlegel jaren. Soms, heel erg soms, in de verlaten stilte van de zitkamer, vreesden de tantes, dat nu eindelijk het zigeuner bloed zich zou manifesteren. Maar kon dat wel?... Hij werd alleen maar zelfstandig. Toen hij dan ook nieuwe schoenen moest hebben, gaf tante Agneta hem een briefje van tien gulden in de hand, en zei, dat hij ze alleen mocht gaan kopen. Dat moest nu maar eens had neef Barend gevonden. Zij druk te hem echter op het hart, niet boven de zeven gulden te gaan. „Dus", voegde ze eraan toe, „ik krijg op zijn minst drie gulden van je terug". „Ja, tante", antwoordde Coen, en frommelde het biljet in zijn broek zak. Het werd er weer uitgehaald. Het werd opgevouwen. Het werd in zijn beurs gestopt; en die ging in zijn achterzak, welke met een knoopje moest sluiten „waar is dat knoop je?" vroeg tante Agneta. „Weg?", lichtte Coen haar in. „Dan houd je je hand er maar zo lang op". „Ja, tante". Alsof hij van huis tot aan de schoenwinkel door het dorp zou lopen, met de hand op zijn ach terwerk. De jonker. Hij wist, welke schoenen hij heb ben wilde; en ook, dat ze twee gulden vijftig meer kostten, dan hij mocht uitgeven. Maar om dat van tevoren tegen tante Agneta te zeggen, had geen nut. Coen had geen bereikbare spaarpot, dus moest het botweg geforceerd worden. Hij kocht ze: een paar heerlijke, echt kerelachtige schoenen van don kerrood juchtleder. En hij was er ge lukkig mee, dat hele kwartier lang, dat hij erop naar huis liep; want hij was wel zo slim, ze niet te laten in pakken: nu waren ze niet meer te ruilen. Een half uur later werden ze ge haald door de familie-schoenlapper; om zwart gemaakt te worden. „Nu komt daarvoor dus nog vijftig cent erbij, en dan kosten die schoe nen rond tien gulden!" zei Agneta. „Dat vind ik onbetrouwbaar van je". „Een man met rode schoenen! Af freus!" vond tante Chrisje. En neef Barend, onverwacht aanwezig, zei dreunende dingen over verwijfdheid, welke geweerd diende te worden. De schoenlapper was tactloos ge noeg, Coen te verzekeren: „Ik krijg ze best helemoal zwart, hoor!" En hij grijnsde met alle vier de tanden, welke hem overgebleven waren na veertig welbestede jaren van prui men en domme dingen zeggen. Zulk volk leeft bij de dag, anders had hij beseft, dat Coen eenmaal vol wassen zou zijn, en baas over zijn eigen zaken. Van dat ogenblik af hoefde de schoenlapper niets meer van Coen te verwachten dan de schop, die deze hem beloofde, en welke volgens speciaal ontwerp zijrt aangelaat in een tweede zitvlak zou doen verkeren. De zwartgemaakte werden nooit gedragen. Als Coen ze in de kast zag staan, hadden de schoenen en hij we derkerig medelijden met elkander. Toen hij die avond naar bed zou gaan, was neef Barend al weg. Tan te Agneta nam haar bril af, en zei, niet zonder vriendelijkheid: „Ik hoop, Coen, dat je verstandig zult worden, en dat je je in 't vervolg niet meer recalcitrant toont. Je wordt nu al wat groter..." Toen richtte Coen zich op. Ja, hij werd heus flink, al had hij nog dat blonde kindergezicht. Hij antwoordde: „Als ik meerderjarig ben, koop ik nooit anders dan mooie schoenen. Het zal heerlijk zijn". „Hoe durf je", bestrafte tante Chrisje. Ze had hoofdpijn, zoals meestal die laatste tijd, na een be zoek van neef Peun. „En wie er niet naar kijken wil, die mag me alleen laten", zei Coen strak. Agneta bezag hem met opgetrokken wenkbrauwen. Ze zou hem nooit le ren begrijpen. Hadden ze dan niet steeds het goede gedaan, voor deze jongen? (Wordt vervolgd) ifiuiuiHiiiiiiiiiiiiiirtuiiiiiiiuuuu llllllllllllllUIIIIIUIUItl 3570 De aanblik van het kolossale mysterie-schip aan de voet van die merkwaardige dubbeltorens, maakte zoveel indruk op de expeditieleden, dat zij nauwelijks oog hadden voor de rest van hun omgeving Daarom zagen zij de beroering in het wolkendek niet eerder, dan toen professor Dubois verbaasd naar buiten wees, waar enkele vreemde slierten langs het schip omhoog kronkelden. „Let op, Arend, je kunt nooit weten, wat ons te wachten staat! Aan de andere kant nog meer van die slingers!" Allen probeerden te zien waar dit mogelijk nieuwe gevaar zijn oorsprong had. Pluto bood hun toch meer verrassingen, dan zij hadden durven vermoeden! Na de kleine „sneeuwslangetjes", de „rog gen" en de „walvissen", was nu blijkbaar de beurt aan een octopus! Reeds hielden talrijke vangarmen de Naald omstrengeld en begQnnen hem woest heen en weer te rukken, zodat de opvarenden volkomen van de been geworpen werden!. 36. Rechter Tie staat op en begint nadenkend te ijs beren „Goed werk, Tsjiao Tai", zegt hij. „We zul len meteen een onderzoek laten instellen naar die Shih Ming. Hebben de sporen in het bos je nog iets verder gebracht?" „Ook dat, edelachtbare", zegt Tsjiao Tai, „ik heb de sporen gevolgd tot aan een herberg, dichtbij de districtsgrens De rovers hebben daar ontbeten en de herbergier heeft me na enige overreding precies verteld wat er gebeurd is. De ro vers hebben de goudstaven afgegeven aan een man in een oud, opgelapt kleed, met een rode halsdoek voor zijn gezicht. Deze heeft een paar uur zitten wach ten tot er een vermomde man binnenkwam, die ge heel in het zwart was gestoken. Deze heeft de staven goud in ontvangst genomen en zijn handlanger betaald, maar tegelijk heeft hij een wit poeder in zijn wijn gedaan". „Vergif?", vraagt de Rechter. „Misschien een soort vergif, misschien alleen maar een verdo vend middel", zegt Tsjiao Tai. „Hoe dan ook, ze zijn samen vertrokken, maar de man met de rode hals doek is niet ver gekomen, want vijftig meter van de herberg vond ik zijn lijk in de struiken. Het was ver schrikkelijk toegetakeld, zodat zijn gezicht onherken baar is. Ik heb de herbergier bevolen om de dichtst bijzijnde wijkmeester te waarschuwen, zodat het lijk ieder ogenblik kan worden gebracht" „Dit is heel be langrijk, Tsjiao Tai", zegt Rechter Tie. „Ik begin ein delijk licht te zien in deze zaak. Laten we èen kop thee gaan drinken" Fernand Clausse is zaterdag in zijn woning te St. Gillis bij Brussel overle den, zo is maandag vernomen. Clausse, die 68 jaar is geworden, verwierf voor al bekendheid door portretten en dier- studies van honden en katten. Hij maak te ook films. In 1955 werd een teken film van hem over de stelling van Py thagoras op het festival van Venetië bekroond. DROF. dr. A. M. Hammacher zei ons gisteren dat de voorzitter van de Vereniging van Zwitserse kunsthandelaren, de heer Kornfeld, telegrafisch zijn advies had ge vraagd. „De heb hem geantwoord dat geen van de werken uit de col lectie De Boer in aanmerking komt voor opneming in de herziene, offi cieel beredeneerde catalogus van J. Baart de la Faille over het werk van Van Gogh." Prof. Hammacher maakt met dr. Jos de Gruyter, dr. J. Huls- ker en prof. dr. J. G. van Gelder deel uit van de commissie die deze herziening onder handen heeft. Drs. W. Beeren (conservator van het Stedelijk Museum in Amster dam): „Waarom heeft de heer De Boer zich niet met zijn belangrijkste werken tot het speciaal voor zulke gevallen ingestelde Expertise-insti tuut gericht? Dit instituut laat in het bijzonder hoogleraren en con servators de „Van Goghs" ónder- zoeken." De rest van de collectie noemde de heer Beeren ook hoogst twijfelachtig, zo niet nog minder. Ir. V. W. van Gogh: „Ik wil hier liever helemaal niets over zeggen en geen enkel commentaar op geven. Ik spreek mij alleen uit als ik iets positiefs te zeggen heb." AMSTERDAM „De collectie komt mijn huis nooit meer in. Ik ben er doodmoe van. Maar ik daag iedereen uit te bewijzen dat mijn schilderijen, tekeningen en aquarellen geen echte Van Goghs, Matisses, Klees en Renoirs zouden zijn. Ik sta voor de volle honderd procent achter ieder stuk". Een zeer geëmotioneerde Jelle de Boer gaf gisteren in zijn kunsthandel aan de Amsterdamse Rozengracht in een nogal verward betoog uiting aan z(jn verontwaardiging over het rumoer dat in de Zwitserse stad Luzern over zijn collectie is ontstaan. In de Hofgalerie in Luzern zijn van 7 Juli af 161 van z(jn werken te zien, maar al spoedig tekende de Zwitserse Vereniging van kunsthandelaren pro test aan tegen deze verkooptentoonstel ling omdat naar haar oordeel vermoe delijk alle kunstwerken ten onrechte aan kunstenaars als Van Gogh, Matisse en Klee zijn toegeschreven. De verkoop is inmiddels door de di recteur van de galerie, de heer Acher- mann, tijdelijk stopgezet, maar de ten toonstelling blijft geopend. Ook nadat zowel een dochter van Matisse als een zoon van Klee te kennen hadden gege ven dat onder de geëxposeerde werken geen scheppingen van deze kunstenaars waren, handhaafde de heer Achermann zijn zienswijze dat de verzameling uit sluitend authentieke werken omvatte. Zelf kan de heer De Boer een kleine, gezette zestiger niet meer dan zijn eigen „expertise" aanvoeren als bewijs voor de echtheid van zijn eigendommen. Geen enkele deskundige heeft ooit een expertise over een van de schilderijen of tekeningen gegeven. „Mijn schilderijen hebben geen stamboom", zegt hij, „het zijn mijn eigen vondsten". Als hem gevraagd wordt hoe hij zo zeker van zijn zaak is, antwoordt hij: „Ik werk op mijn gevoel. Ik ken elke penseelstreek van Van Gogh. Mijn hart schiet in mijn strot als ik een Van Gogh herken". Zijn deskundigheid moet onder meer blijken uit de kwalificatie „beëdigd ex pert sinds 1942", zoals in de catalogus van zijn collectie vermeld staat, maar die geen enkele rechtsgrond heeft. On gevraagd geeft hij ook een demonstra tie van een „expertise", gedienstig ge souffleerd door zijn echtgenote. er 32 jaar over gedaan deze collectie bijeen te krijgen wil hij nooit meer zien. ROTTERDAM: De toneelspeler John Lanting is vandaag in 't Rotterdamse stadhuis in het huwelijk getreden met mej. J. v.d. Heiden. Op de foto het paar na de huwelijksvol trekking. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Zuidwolde (toez.): L. J. Prins te Hoogkerk; te Zegveld: L. Blok te Ridderkerk. Aangenomen: naar Giessen-Oudekerk: A. de Bruin te Werkendam (verbeterd bericht). „Kijk, hier heb ik een Lautrec". Hij grijpt een klein olieverfschilderijtje, een vrouwenportret, van een wand. „En waarom is dit een Lautrec?" Hij toont een aantal opgeplakte reprodukties van Lautrecs, allemaal de cabaretière Jane Avril voorstellende. „Ziet u de over eenkomst? Ziet u dat zij op dit schil derij dezelfde hoed draagt? Ziet u de zelfde half geloken ogen? Dus is dit een echte Lautrec". Hij laat het doek je triomfantelijk zakken. Wie zijn uitdaging wil aanvaarden zal ervoor naar Luzern moeten, en wel licht volgend jaar naar Amerika. Want Jelle de Boer heeft een uitnodiging om met zijn omstreden collectie een tournee door de Verenigde Staten te maken. En als hij zijn schilderijen niet allemaal verkoopt stopt hij het restant in een kluis, voor zijn kinderen. Want wat hij zijn „levenswerk" noemt hij heeft De Friesch-Groningsche Hypotheek bank geeft 6 3/4 pet. 8-jarige pandbrie ven af tegen 100 pet. Deze zijn niet vervroegd aflosbaar. De uitgifte van 6Vt pet. pandbrieven is gestaakt. De Utrechtsche Hypotheekbank heeft de afgifte van 6 1/4 pet. pandbrieven gestaakt. HILVERSUM I. 18.00 Licht platenprogramma. 18.40 Musicerende dilettanten: fanfare orkest. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Amusem. muz. (opn.). 20.00 Mod. ork.muz. (gr.). 20.44 Voordracht. 20.55 Pianorecital, klass muz. 21.35 Klein Radiokoor, Om- roepdubbelkwartet en instrumentalis ten: mod. muz. 22.00 Geestelijke liede ren. 22.30 Nws. 22.40 Overw. 22.45 De Interlandwedstrijd, hoorsp. 23.40 Lich te gr.muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Stereo: Metropole orkest.: amusem. muz. 18.55 Paris vous parle: gesproken brief uit Parfls. 19.00 Muz. mozaïek. 20.00 Nws. 20.05 Zing met ons mee: liedjesprogr. 20.35 Op de zomertoer, gevar. progr. 21.50 Jazz Spectrum. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Stereo: Radio kamerorkest: mod. en klass. muz. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.45 De Minimolen. 18.50 Jour naal. STER: 18.55 Reel. VARA: 19.00 Ja zuster, nee zuster. 19.40 Tekenfilm. STER: 19.56 Reel. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.16 Reel. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Voordracht. 20.55 Z- Cars: 'n ochtendje uit, TV-politiefilm. 21.45 De jaren vijftig: muz. non-stop show. NTS: 22.30-22.35 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reel. NTS: 20.05 The Virginian, TV-film. 21.15 Made in Japan, filmrep. STER: 22.05 Reel. NTS: 22.10-22.25 Journ. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Dagopening. 7.15 Pianorecital (gr): klassieke muz. 7.30 Nws. 7.32 Radiokrant. 7.50 Lichte orkestmuziek. 8.00 Nieuws. 8.10 Gewij de muziek (gr). 8.30 Nieuws. 8.32 Tou- ringclub: vakntietips. 8.45 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Voor de zie ken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Stereo: Li. grammofoonmuziek. 10.10 Moderne mu ziek (gr). 10.30 Gereformeerde morgen dienst. 11.00 Lichte grammofoonmuziek. 12.27 Mededelingen voor land- en tuin bouw12.30 Nws. 12.40 Act. of grammo foonmuziek. 12.50 Klassieke operafrag menten (gr). 14.00 Li. orkestmuziek (gr). 14.20 Amusementsmuz. (gr). 15.05 Viool, harp en piano: klassieke muz. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 17.00 Stereo: Lichte grammofonmuz. 17.50 Overheidsvoorlichting. 300 jaar ge leden werd de Oostkerk te Middelburg in gebruik genomen. Vraaggesprek van Richard Wijs met de heer C. A. van Swigchem van de Rijksdienst voor Mo numentenzorg. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Uitgeslapen: Li. grammofoonmuz. en reportages. VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.10 Uitgeslapen (vervolg). (8.30-8.35 Van alle markten thuis.) 9.00 Stereo: Moderne grammo foonmuziek. 10.00 Lichte grammofoon muziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de huisvrouw. 11.40 Stereo: Kamerorkest Pieter Hel- lendaal: moderne muziek. 11.55 Lichte grammofoonmuziek. 12.22 Voor het plat teland. 12.27 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw .12.30 Stereo: Metropole orkest. 13.00 Nieuws. 13.10 Act. en ka lender. 13.25 Vrij entree: cabaret. 13.50 Gesproken portret. 14.05 Pianore cital: klassieke en moderne muziek. 14.30 Stereo: Radiokamerorkest: klas sieke muziek. 15.00 Voor de kinderen. 16.00 Nws. 16.02 Amateurprogramma. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuziek (gr). HILVERSUM III. AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.05 Kaleidoscoop: AVRO-solisten en orkesten (opn.) 10.00 Nws. 10.02 Ar- beidsprogramma. (11.00-11.02 Nieuws), tenprogramma. (11.00-11.02 Nieuws). 12.00 Nieuws. 12.02 Operettemuziek, (gr). 13.00 Nieuws. 13.02 Act. 13.05 Zet 'm op: plaatjes en praatjes. (14.00 Nieuws). 15.00 Nieuws. 15.02 Li. mu ziek voor een Hollands publiek. 16.00 Nieuws. 16.02 Toerbeurt: platenpro gramma van AVRO's Jeugdafdeling. 17.00 Nieuws. 17.02 Act. 17.05 Rhythm and blues: oude en nieuwe opnamen. 17.35-18.00 Hillbilly Time: Country and Western muziek. DINSDAG 1 AUGUSTUS 1967. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. v. gis teravond). 10.20 Gevar. progr. 11.00 Muz. amusem.progr. 12.00-13.30 Actua liteiten. 16.40 Nws. 16.45 Voor de kin deren. 18.00-18.05 Nws. (Reg.program- ma: NDR: 18.05 Act. 18.19 lm Zeit- traffer. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 TV-film. 19.59 Progr.overz. WDR: 18.05 Nws. uit Nordrhein-Westfalen. 18.10 TV-film 18.25 Hier und Heute (I). 18.50 Goedenavond. 19.00 Hier und Heu te (II). 19.10 TV-film. 19.40 Poppen spel.). 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Muzikaal amusem.progr. 21.00 Tod am Morgen, Engelse speelfilm. 22.30 Jour naal, weerber. en comment. 22.45 Eu rovisie: conc. DUITSLAND II 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Act. en muz. 18.55 TV-film. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws. en thema's van de dag. 20.00 Sportspiegel. 20.45 Filmrep. Aan- sl.: Nws. 21.45 TV-film. (niet gesch. v. jeugdige kijkers). 22.05 Economische kroniek. 22.35 Nws, weerber. en the ma's van de dag. AMSTERDAM 31 juli Er heeft vandaag ruime belangstelling ter beurze bestaan voor Hoogovens. Dit naar aanleiding van de gepubliceerde 2e kwartaalcijfers 1967 alsmede cijfers over het le halfjaar. De netto winst over het 2e kwartaal heeft f 30,8 min bedragen, tegen f 23,8 over het 2e kwartaal 1966. Hierdoor bedroeg de netto winst over het le halfjaar 1967 ƒ51,6 min. tegen ƒ40,8 min. over het le halfjaar 1966. Toen deze cijfers ge durende de voorbeurs bekend werden gemaakt werd voor Hoogovens 95 be taald. Dit was ook de advieskoers. De gedane koers van vrijdag was 91. De stemming voor de internationale waarden was licht verdeeld. AKU vast in de markt met een verbetering van ruim een gulden tot 54.90. Kon. Olie daarentegen verbeterde weliswaar van 130 tot 130.30 doch bleef op deze prijs nog 60 cent beneden de slotprijs van vrijdag. Philips en Unilever gaven weinig verandering te zien op resp. 98.60 en 90.90. De handel in al deze fondsen had weinig te betekenen. De hoeken lagen er verlaten bij mede door het feit dat de arbitrage prak tisch niet tot zaken kon komen. Van Wall Street ging geen enkele stimulans in Amsterdam uit, omdat de New Yorkse beurs vrijdag goed prijshoudend sloot. Van de Nederland se fondsen daalde KLM er twee dollar. Hierdoor lag KLM in Amsterdam zwak in de markt, waarbij vrijwel de gehele koerswinst van vrijdag weer verloren ging. Ook in de scheepvaartsector verliep de handel zeer kalm. De meeste aan delen in deze afdeling gaven lichte koerswinsten tei zien. Scheepvaart- Unie echter daalde bijna twee punten tot 1451/4. Van de cultures was Amsterdam- Rubber vast met een koersverbetering van drie punten tot 6672. de staats- fondsenmarkt was voor de 7 pet lenin gen gemakkelijker met weinig zaken. Dindasdag 8 augustus maakt het AKU-concern in de morgenuren de 2e kwartaalcijfers 1967 bekend. Hoogovens steeg vier gulden ofwel 20 punten op de oude omrekeningsba sis. KLM ging vijf gulden omlaag, terwijl Deli 1.20 prijsgaf. In de le pe riode waren de koerswinsten verre in de meerderheid. Opvallens vast was Ned. Kabel met een koerswinst van 23 punten op fusiegeruchten. Twentsche Kabel ging 8 punten omhoog evenals Daalderop en Amstelbrouwerij. Hei- nekens echter gaf vier punten prijs. Vijf punten hoger waren Hensen en Sanders behang. Oranjeboom verbe terde zes en Mijnbouwkundige Wer ken 15 punten. Aan de verlieszijde kwamen geen grote verliezen voor. IJMUIDEN De raad van bestuur van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken n.v. pu bliceert het volgende geconsolideerde resultatenoverzicht over het tweede kwartaal 1967. In het 2e kwartaal 1967 werd een netto winst behaald van f 30,8 mil joen, hetgeen een stijging ten opzich te van het overeenkomstige kwartaal van het vorig jaar betekent van 29,4 procent. Een gedeelte van deze winststijging is veroorzaakt door versnelde afle veringen in het binnenland, met het oog op de verhoging van de omzetbe lasting per 1 juli jl. Deze versnelde afleveringen, die ook een der oorza ken zijn van de stijging van de om zet met d= 87» procent ten opzichte van het 2e kwartaal 1966, gaan uiter aard ten koste van de afleveringen die normaal in de 2e helft van dit jaar zouden zijn gedaan. De produktie en afzet van de eind- produkten vertonen als regel een lichte seizoenbeweging. Als gevolg hiervan zijn de bedrijfsuitkomsten in de eerste helft van het jaar veelal wat hoger dan in de tweede helft. De raad van bestuur heeft de indruk dat dit seizoenbeeld zich in 1967 in enigs zins versterkte mate aftekent. Voor de tweede helft van 1967 moet voorts rekening worden gehouden met de in vloed van de oorlogsomstandigheden vrachtenmarkt en op de prijs van in het Nabije Oosten met name op de olie. De winstmarge, die in het vorige kwartaal een duidelijke verbetering te zien- gaf, steeg opnieuw en wel van 14,5 tot 15,7 procent. Deze stijging is onder meer toe te schrijven aan een gunstige bezetting van de produktie- installaties; ook de verbetering van het resultaat van Demka was van eni ge invloed. De opbrengstprijzen van de produkten lagen op vrijwel hetzelf de niveau als in het eerste kwartaal 1967. De daling van de baten uit deelne mingen ten opzichte van het 2e kwar taal 1966 is toe te schfijven aan de verlaging van het dividend van Hösch a-g- AMSTERDAM Voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek tonen aan, dat in de eerste drie maanden van dit jaar voor een hoger bedrag aan nieuwe levensverzekerin gen tot stand gekomen is dan vorig jaar in dezelfde periode. Er werd voor een totaal verzekerd bedrag van 2.775 min. aan nieuwe verzekeringen afgesloten. In 1966 was dit 2.233 min., zodat er een stijging van 542 min. of ruim 24 pet. heeft plaatsgevonden. ARNHEM De Algemene Kunstzij de Unie zal op 8 augustus in de och tenduren, derhalve voor beurs, de cij fers over het tweede kwartaal van 1967 bekend maken. AMSTERDAM 31 juli Londen 10.027/ê—10.037s; New York 3.59 15/16 —3.60 3/16; Montreal 3.34 11/16 3.3415/16; Parijs 73.4372—73.4872; Brussel 7.257s7.257s; Frankfort 89.9272—89.977f; Stockholm 68.897*— 69.9472; Zürich 83.1978—83.2472; Mi laan 57.7072—57.7572; Kopenhagen 51.8372—51.8872; Oslo 50.33—50.38; Wenen 13.957^13.9674; Lissabon 12.5074—12.5274. iiiniiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiHiunn niiiiiiiiiiiiiimni Illlllllllllllllllllllllllllllll 40. „Tjonge! Het kan toch raar gaan in de wereld!" mompelde Tekko terwijl hij de kleine afstand, die hem nog van de grond scheidde, met de ogen mat. „Nog een klein stukje en ik zou er geweest zijn. Wie had ooit kunnen denken dat een spinneweb mij nog een het le ven zou redden? Enfin ik ben weer eéns voor de zo veelste keer goed afgekomen!" Men moet echter geen hei roepen voor men over de brug is, want bij een daar tot nu toe dan nog niets van bemerkt toch was 't spinneweb hoort nu eenmaal een spin en al had Tekko dier aanwezig. Door 't zwiepen en 't rukken dat Tek ko door zijn val veroorzaakt had, was 't dier opmerk zaam geraakt dat er iets in zijn net terecht gekomen was. En terwijl Tekko zich verwonderde en zelfs al geluk wenste met de goede afloop van dit avontuur kwam daar een monsterachtig grote kruisspin vanuit 't gebladerte op hem af. „Hi hi!" grijnsde 't veelogige ondier, „is dat éven boffen?! Je lijkt me een lekkere sappige hap te zijn. Wacht ik kom bij je!" „Vooruit ga weg. Lelijke uitzuiger. Ik wil niets met je te maken hebben!" schreeuwde Tekko bang en deel alle moge lijke moeite om weg te komen. Maar de draden van 't web waren kleverig en Tekko was gedwongen te blij ven waar hij was. „Wacht maar, eerst ga ik je inspin nen!" grijnslachte de spin gemeen. En onder 't valse zingen van „In spin de bocht gaat in!" voegde hij de daad bij het woord. iiHiiiHiiiiuimniiiuimim

De Vallei | 1967 | | pagina 2