Feestweek doet weinig onder voor Heideweek DOVO morgen contra DOS- jeugdselectie Tijdelijk Thuis wordt eindelijk gesloopt ROUTES STERTOCHT EDESE FEESTWEEK STATION WORDT NU OPGEKNAPT Betuwelijn heeft nog 'n kans op voortbestaan - Kamp maakt plaats voor sportcomplex Geen basis voor nieuwe Heideweek Brandstichters helpen gemeente bij afbraak Aanrander in de houdgreep Voor aanslag op vrouw en vriend negen maanden Programma's in Markthal een experiment Eiermarkt is vaster gestemd Pluimveeslachterij teleurgesteld BROMFIETSER BOTST TEGEN VRACHTAUTO OPHEUSDEN - Een „zwar te vlek" in de dorpssamen leving van Opheusden zal binnenkort gaan verdwij nen. Daarmee komt een einde aan toestanden, die in 1967 ondenkbaar zijn. Van de ruim 30 noodwo ningen op het kamp „Tijde lijk Thuis" zal het meren deel voor de slopershamer moeten wijken. Nieuwe mo derne woningwetwoningen in Opheusden zullen de meesten der bewoners van het kamp onderdak bieden na vele jaren van verschrik kelijke toestanden. VERDRIET RATTEN DINSDAG I AUGUSTUS 1967 BENNEKOM Een lichte hoofd wond was maandagmiddag het gevolg van een aanrijding. Op de kruising Hal- derbrinkwegBrinkerweg verleende de bromfietser G. J. van H. geen voor rang aan een vrachtauto, bestuurd door B. F. M. uit Ede. Beide voertuigen kregen schade. EDE Het programma dat wij in ons nummer van verleden week zater dag over de Edese feestweek (van zaterdag 5 tot en met zaterdag 12 augustus) hebben gepubliceerd, doet maar weinig onder voor de traditionele Edese Heideweek. De Heidekoningin echter met haar gevolg en entourage moest dit jaar in overdrachtelijke zin sneuvelen. De moeizaam zwoegende VW, die ook niet alles uit eigen middelen kan bekostigen, bereikte hiermee een aan zienlijke besparing. Vanwege de zeer geringe reserve als gevolg van de slechte gang van zaken in de natte zomer van verleden jaar en de beperkte financiële toezeggingen voor dit jaar kon het niet anders. Niettemin vinden we het een programma, waarmee Ede voor de dag kan komen. Bepaalde evenementen als het beat-festijn en de demonstraties van oude ambachten zullen ongetwijfeld veel bezoekers trekken. Het gebruik maken van de markthal is een beetje 'n experiment, maar men is er niet zo van het weer afhanke lijk en bij een onderhoudend program ma doet de entourage er minder toe, zo zal het organiserend comité onder leiding van de heer Keekstra hebben gedacht. Wel willen we er nog even de aandacht op vestigen, dat voor het beatfestijn maximaal 600 kaarten per avond kunnen worden uitgegeven. Omtrent de fototentoonstelling, die zaterdagochtend 5 augustus aan de Grotestraat 34 om 11 uur wordt ge opend, vernemen we dat het hier gaat over het thema de eenwording van Eu ropa en alles wat daarmee verband houdt. Een nogal rekbaar begrip dus, dat heel wat inzendingen mogelijk maakt. Wat er volgend jaar in het toeristen seizoen zal gaan gebeuren, valt voors hands moeilijk te voorspellen. Zeker is, dat de streek-VW Elbo dit jaar geen financiële basis zal kunnen leggen voor een volgende Heideweek. „Dan zullen de belanghebbenden sectoren van dt Edese samenleving enthousiaster moe ten reageren," zo werd ons gezegd. Van onze correspondent ENSCHEDE Over enkele dagen zal er definitief een einde zijn gekomen aan de zogenaamde spitswoningen in Enschede. De sanering die de gemeente in deze krottenbuurt, annex centrum voor han del in lompen en metalen, ter hand ge nomen heeft heeft steun gehad van een of meer onbekende brandstichters. Zon dag brak in de buurt voor de 42ste keer brand uit. Dat was tevens de der de brand in drie dagen Op één na zijn nu alle gezinnen er gens anders ondergebracht. Waar schijnlijk is het niet de bedoeling van de brandstichter(s) geweest om de vier gezinnen, die tot enkele dagen geleden nog in de spitswoningen woonden, uit hun huizen te verdrijven. Zeker is ech ter dat zonder de branden nog vele moeilijke gesprekken nodig zouden zijn geweest om de bewoners uit hun huizen te krijgen. UTRECHT (ANP) De Utrechtse po litie heeft een zeventienjarige jongen uit Utrecht aangehouden, die kort tevo ren had geprobeerd een vijftienjarig meisje aan te randen. De jongen had het meisje, dat met een bromfiets aan de hand liep, de weg naar Zuilen gevraagd. Toen het meisje daarna voor het ouderlijk huis de brom mer in de rijwielbox wilde zetten, greep de jongen haar vast. Enkele voorbijgangers schoten toe, toen het meisje begon te gillen. Een van hen hield de jongen in een houd greep tot de politie arriveerde. AMSTERDAM (AP) Een poging tot doodslag op zijn van hem wegge lopen vrouw en haar vriend is de vijftigjarige monteur L. H. V. uit Amsterdam gisteren op negen maanden gevangenisstraf waarvan zes voorwaar delijk, komen te staan. Dit vonnis van de Amsterdamse rechtbank was con form de eis. Op 27 maart was de monteur met zijn auto frontaal ingereden op het drie- wielige motorrijtuig van de vriend van zijn vrouw. Door naar rechts uit te wijken kon de vriend een botsing voor komen. Hij en de vrouw liepen alleen wat builen en schrammen op. Vier kinderen in één bed en boven dien in 'n haveloze omgeving. Woon toestanden anno 1967 in Opheusden. De problemen zullen echter binnenkort uit de wereld worden geholpen. VEENENDAAL Op het terrein van v.v. V'eenendaal speelt voetbalver eniging DOVO morgenavond haar der de wedstrijd in het kader van het Sten man-toernooi. De tegenstander van de roodwitten is deze avond de betaalde jeugd van het Utrechtse DOS, die over een zeer sterk team beschikt. Zoals bekend is versloeg DOVO de beide vorige tegenstanders, Vitesse- Arnhem en het Utrechtse Velox, welke ploegen met een 52 nederlaag huis waarts moesten keren. Na de match van morgen komt als laatste tegen stander van de Veenendalers in het Stenman-toernooi een betaalde-jeugd- selectie van Elinkwijk op bezoek. De ze ploeg is bekerhouder. De wedstrijd van woensdag op het Salamander-ter rein begint om 18.45 uur. De eiermarkt is vaster gestemd. Dat houdt mede verband met de beëindiging van de heffingen per 1 augustus. Ander zijds is echter ook de teruglopende pro- duktie en vraag uit andere landen dan Duitsland van betekenis geweest. Mag die vraag dan al niet zeer omvangrijk geweest zijn, bedacht dient dat ook het export-overschot kleiner wordt. In Duitsland is een duidelijke teruggang in de produktie waar te nemen, doch in he4 algemeen blijft de Duitse markt nog lusteloos. De notering van de Keul se beurs van vrijdag noteerde voor Ne derlandse 3-tjes VtPf hoger dan voor gen in Ne- foundland, Groenland, IJs- Duitse markt van eieren uit derde lan den. Op te merken is een gunstige ont wikkeling van de inlegcijfers van broed- eieien van legrassen, ter verkrijging van kuikens ten behoeve van de verjon ging van de legstapel. Kennelijk is men in kringen van pluimveehouders toch wel wat geschrokken van de vaststel ling dat bij voortgaande dalende lijn van de inleg, Nederland binnen afzien bare tijd in een positie zou zijn de bin nenlandse consumptie te dekken. De mededeling dat restitutie van op mengvoeders betaalde omzetbelasting (nog) niet over augustus zal kunnen plaatsvinden heeft met name in de pluimveeslachterij tot grote teleurstel ling geleid. Waarschijnlijk zal eerst met ingang van 1 sept. restitutie kunnen plaatsvin den, aldus een mededeling van de voorzitter van het Produktschap voor Pluimvee Eieren. De oorzaak is de procedure waarbij een en ander moet worden aangemeld bij de Europese instanties. Overigens verwacht men niet dat de Europese in stanties restitutie zullen verbieden, te meer daar andere partnerlanden ook reeds geruime restitutie verlenen. De export is vrij normaal, mede ge let op de neiging bij de Duitse slach ters voor 13 aug. zoveel mogelijk leeg te verkopen. Men houdt in Duitsland ernstig rekening met de verbetering van de concurrentiepositie van het Ne derlands gevogelte, als na 13 aug. de heffingen op nihil gesteld zijn. In de week van 17 tot 22 juli werd uit Ne derland 2083 ton geslacht gevogelte uit gevoerd, waarvan 1980 ton braadkui- kens; 79 ton kippen (107) en 18 ton Pe- kingeenden. De inlegcijfers van broed- eieren van slachtrassen bedroeg in ju ni 22,3 milj. tegen 16,6 milj. in mei en 21.9 milj. in juni 1966. De noodwoningen, die eerder krot ten genoemd zouden kunnen worden, zijn in 1945 gebouwd voor een periode van 12 jaar. Het gebrek aan voldoen de bouwvolume maakte het echter voor de gemeente onmogelijk de wo ningen tijdig te slopen. De zestig wo ningwetwoningen, waarvan volgende week de eersten zullen worden be trokken, schepten de mogelijkheid om de noodwoningen voorgoed te laten ver dwijnen. Een heuglijk feit voor ge meentebestuur, bewoners en de gehe le bevolking van Opheusden, die lang op dit tijdstip hebben gewacht. Waar schijnlijk zullen slechts zes noodwonin gen tijdelijk blijven staan, doch hier voor zal eveneens zo spoedig mogelijk een oplossing worden gezocnt. In Op heusden wist men ons met grote ze kerheid te vertellen, dat op de plaats van het kamp een sportcomplex zal worden aangelegd. „Wij beschouwen het als een zegen, dat we de woningen op kunnen rui men". vertelde loco-burgemeester J. van Appeldoorn. „Het betekent voor ons een hele opluchting als het kamp is verdwenen. Vanuit Den Haag werd regelmatig aangedrongen om de wo ningen te slopen, maar zolang er geen andere huizen beschikbaar waren konden wij niets doen. De bouw- stroom van 120 woningwetwoningen, waarvan de 60 in Opheusden bijna ge reed zijn, betekende voor ons na 22 jaar de oplossing voor dit nijpende probleem", aldus de heer Van Appel doorn. Van gemeentezijde is men zich de toestanden op het kamp volledig be wust. Tweeëntwintig jaar kon men echter niets anders doen dan wach ten, omdat er geen andere mogelijk heden waren. De aanduiding voor „Tijdelijk Thuis", (in de volksmond „het kamp") kreeg een steeds wran gere klank, zowel bij de bevolking van Opheusden als bij de bewoners zelf. De familie Holle woont nu sinds ze ven jaar op „Tijdelijk Thuis". „De toe standen hier zijn veel erger dan in 'n schuur. Wij hebben acht kinderen die/ met z'n vieren in een bed moeten sla pen. Als het regent staat het water in de slaapkamers. Het is hier geen le ven. Als dit nog langer had moeten duren was ik dood gegaan van ver driet. Honden hebben werkelijk een beter bestaan dan wij hier op het kamp", vertelt mevrouw Holle. Ge lukkig krijgt ook zij een andere wo ning. Door middel van een ruil kan 't gezin het huis betrekken van iemand, die 'n woningwetwoning krijgt. Alhoe wel de familie Holle blij is met de an dere woning die zij zal krijgen zijn nog alle moeilijkheden niet uit de weg. Momenteel betaalt zij aan huur ruim 15 gulden. In het andere huis bedraagt dit ruim 80 gulden per maand, een be drag dat bij mevrouw Holle nogal enige zorgen oproept. De vreugde voor de „echte" woning van het gezin is echter zo groot, dat stellig alles op alles gezet zal worden om ook dit be drag maandelijks over te sparen. In de noodwoningen heeft men veel last van ratten. „Als we 's nachts in bed liggen horen «we ze lopen" vertelt de heer G. J. Vondel. Ook hij krijgt over enkele weken een andere wo ning. „Ik heb het al bekeken. Bij dit huis vergeleken is het gewoon een pa leis" zegt hij trots. Ook aan zijn hui dige onderkomen mankeert veel. „Als het een beetje regent loopt het water langs de muur. Het behang laat alle maal los en alles is vochtig. De kolen- kist bevindt zich in de keuken, waar de ratten gaten in de zoldering heb ben geknaagd. Ik woon hier nu ruim vijf jaar maar het lijken er wej vijf entwintig", merk hij op. Ook voor de heer Vondel roept de huur van het an dere huis nogal bezwaren op. „Maar ja wat moet je? In zo'n noodwoning blij ven zitten is helemaal verschrikkelijk. Dan maar liever wat zuiniger aan..." De familie W. Huibers woont nu on geveer 22 jaar op het noodwoningen kamp. „De gemeente heeft ons een huis aangewezen, maar daarvoor heb ben we bedankt omdat we niet naast familie wilden zitten. Nu zullen we hier nog wel moeten blijven wonen. Ik vind het ronduit hopeloos", zegt me vrouw Huibers. „We leven hier ge woon in een noodsituatie", vervolgt zij. „Als het regent worden de kinde ren nat in bed. De ramen sluiten niet meer en zo kun je maar doorgaan. Het is werkelijk verschrikkelijk." Het is rustig op het kamp. De hete middagzon brandt op de met teer be dekte noodwoningen. Een auto, die kennelijk bij een der woningen moet zijn, rijdt over de onverharde en met kuilen bezaaide wegen en laat een enorme stofwolk achter. Kleine kinde ren, waarvan velen op het kamp ge boren z(jn spelen met zwarte snuit jes in het hete zand. Zij beseffen ge lukkig de zorgen van hun ouders niet. Ook voor hen begint het echte leven pas in een ..echt" huis. Het kamp in Opheusden biedt een troosteloze aanblik: de bewoners kla gen hun nood. EDE De routes van de Stertocht in het kader van de Edese feestweek, i waarvan het programma in ons nummer van j.l. zaterdag werd gepubliceerd, zien er als volgt uit: Zaterdag 5 augustus Route een Drumband HBS Wageningen met Majorettes Vertrek van Politiebureau om 15.00 uur via Breelaan - Klinkenbergerweg - van Borsselenlaan - Burgemeester Bootlaan - Middelberglaan - Ceel man v. Ommerenweg - Sweelincklaan - Oud Arnhemseweg - School- straat - Park Paasberg - Gildestraat - Marnix College. De afmars is over Achterdoelenplein - Paasbergerweg - Schoolstraat - Berg- l straat - Grotestraat - Maandereind terug naar het politiebureau. Route twee Scheepjeswol Harmonie - Veenendaal Vertrek: Hotel Buitenzorg 15.00 uur. Hotel Buitenzorg - Telefoonweg - Maandereind - Grotestraat - Doelen- 1 straat - Marnixcollege. Afmars: Doelenstraat - Grotestraat - Bospoort - De Zoom - Tielkemeyer- 1 straat - Hotel Buitenzorg. Route drie Harmonie Vertrek: Omgeving Markt 15.00 uur. Grotestraat - Maandereind - Maanderweg - Verlengde Maanderweg - Kolkakkerweg - Klaprooslaan - Verlengde Maanderweg - Stationsweg - Zwijgerlaan - Beatrixlaan - Prinsesselaan - Stationsweg - Maandereind Grotestraat - Molenstraat - Torenstraat - Markt. Route vier Edese Harmonie Vertrek: Stichting Arbeidszorg 15.00 uur. Arbeidszorg - Huygenstraat - James Wattstraat - Edisonstraat - Doorn- laan - Verlengde Parkweg - Vincent v. Goghstraat - Willem Marislaan - Diedenweg - J. Th. Tooroplaan - Emmalaan - Julianalaan - Oranje- laan - Parkweg - Poortlaan - Kerkweg - Zanderijweg - Arbeidszorg. Route v(jf Chr. Tamboer en Pfjperkorps „Irene" Vertrek: Talmalaan 17 15.00 uur. Talmalaan - Kolkakkerweg - Wulplaan - Ganzeweide - Leeuwerik- 1 laan - Merellaan - Veenderweg - v. Voorthuizenlaan - IJsel de Schep perlaan - Molenstraat - Telefoonweg - Maandereind - Grotestraat - 1 Doelenstraat - Marnix College. Afmars: Doelenstraat - Grotestraat - Maandereind - Verlengde Maander- 1 weg - Talmalaan. Dinsdag 8 augustus Edese Harmonie. Vertrek: Speeltuin „Ons Genoegen" 19.30 uur. Thomaslaan - Molenstraat - v. Evertsenstraat - Bitterstraat - Hendrik Stafweg - Trompstraat - Schaapsweg - Hogeweg - Veldhuizerbrink - i Lomboklaan - Javalaan - Ambonlaan - Schaapsweg - Veenderweg - IJsel de Schepperlaan - Voorthuizenlaan - Thomaslaan. Woensdag 9 augustus Harmonie Vertrek: Stichting Arbeidszorg 19.30 uur. Arbeidszorg - Zanderijweg - Poortlaan - Kerkweg - Poortlaan - Park weg - Anton Mauvestraat - J. Th. Tooroplaan - Vincent van Goghlaan - Verlengde Parkweg - Doornlaan - Nieuwe Maanderbuurtweg - Fran- keneng - Wielercircuit. Spelen by huldiging van de winnaar van de Wielerwedstryd. Zaterdag 12 augustus Concours d'elegance 1. Tamboer en Pijperkorps Jong Beatrix - Hilversum 85 man). 2. Harmonie. 3. Chr. Tamboer en Pijperkorps „Irene". 4. Edese Harmonie. Route: v. Heekerenlaan - v. Borsselenlaan - Klinkenbergerweg - Breelaan - Maandereind - Grotestraat - Amsterdamseweg - Hotel Buitenzorg. RESTEREN Het station in Res teren ondergaat momenteel enkele verbeteringen. Hieruit zou kunnen worden afgeleid, dat de Nederlandse Spoorwegen hun voorstel tot het op heffen van de Betuwespoorlijn heb ben ingetrokken. De voorlichtings dienst van de NS beschouwt een en ander echter uitsluitend als onder houd en reeds geplande verbeterin gen. Het tweede perron van het station wordt gedeeltelijk vernieuwd. Boven dien wordt de hoofdpost geheel opge schilderd. Andere stations langs de Betuwespoorlijn zullen eveneens ver nieuwing ondergaan. Wat betreft de opheffing van de Be tuwespoorlijn, merkte de heer T. van Eldik vrijdag tijdens de raadsverga dering op, dat er proeven zullen wor den genomen op een baanvak in het noorden des lands met een bepaalde vorm van automatisering. De heer Van Eldik, tot voor kort spoorweg ambtenaar, zei, dat het resultaat van deze proeven beslissend zou zijn voor het wel of niet handhaven van de Be tuwespoorlijn en enkele andere su per-onrendabele lijnen. Bij de proef zal het treinverkeer vanuit één cen traal punt worden geregeld door mid del van radio-telefonisch contact met de machinisten die op het baanvak rijden. De methode zou de exploitatie aanmerkelijk goedkoper maken. Ho pelijk zal een goed resultaat van de proef de Betuwespoorlijn voor ophef fing behoeden.

De Vallei | 1967 | | pagina 4