Macao ging snel door de knieën Peking heeft harde valuta broodnodig Wat doe je met trek bij een pilsje? Dan pak je xo'n lekker blikje vlees! Spoedig V.N.- waarnemer naar Jeruzalem Over de ,Forrestal' liep brandend Subic Bay binnen TROEPEN STAALREUS KRUPP GEVELD Verplichte winstdeling in Frankrijk TERWILLE VAN KLANDIZIE IS ZAKENMAN BEREID VERNEDERINGEN TE SLIKKEN Bevolking van Hongkong kijkt liever de kat uit de boom Engeland houdt been stijf in Gibraltar Goudsmokkel onderschept Lord Harewood hertrouwd Aantal doden nog onbekend Alfried was een gesloten, bijna mensenschuwe man Leven werd overschaduwd door eigen imperium Sovjet-satelliet gelanceerd NEDERLAAG ONTEREND VERHOUDINGEN Betaalmiddel SCHUW AMBULANCEVLIEGTUIG NEERGESTORT DINSDAG I AUGUSTUS 1967 BUIGEN IN RICHTING VAN MAO (Door Link van Bruggen) HONGKONG Aan de andere kant van de Peak, die een onverge telijk vergezicht biedt over de Britse kroonkolonie en waar Jennifer Jones eens een filmglansrol speelde („Love is a many splendored thing"), is het eiland Hongkong de rust zelve. In de luxe flats die daar zijn gebouwd, kijkt elk terras op begroeide heuvels en blauwe kreken, op het vissersdorp Aberdeen met zijn fameuze, drijven de restaurants. De grote waterreser voirs, die daar liggen en die door re genval moeten worden gevuld kun nen, over 't hele jaar gerekend, de behoefte niet aan. Wat zijn water voorziening betreft, is Hongkong voor bijna de helft van Rood-China afhankelijk. Het laatste Engelse bolwerk in het Verre Oosten, dat voor het eerst in zijn bestaan, door een politieke in plaats van een natuurlijke tyfoon ge teisterd is, heeft nog veel meeer vitale banden met Peking. Het grootste deel van zijn levensmiddelenpakket bij voorbeeld komt per trein over de groene grens. Ook al zijn bouwmate rialen worden uit Mao's rijk aange voerd. De afhankelijkheid is overigens we derkerig. Meer dan 50 procent van China's deviezeninkomsten worden in of middels Hong Kong verkregen. Met export en met bankzaken ver dient de „rode draak" de broodnodi ge harde valuta. Tenslotte moeten de tarwe-importen uit Canada en Austra lië worden betaald. Hoewel de Chinese leiding binnens lands bewijst dat de bereidheid aanwe zig is voor ideologische geschillen al les op te offeren, gelooft men in poli tieke kringen niet dat de agitatie, die thans wordt bedreven, Hong Kong op korte termijn in hetzelfde slop als Ma- cao zal brengen. In deze per vleugel boot slechts twee uur van de Britse kroonkolonie verwijderde bezitting zijn de Portugezen weliswaar offici eel nog aan de macht, maar de Rode Garde is er heer en meester. De in het teken van toeristen, speel holen en goudsmokkel staande stad heeft zijn levendigheid van vroeger totaal verloren. Zo er thans in Macao rumoer wordt gemaakt, dan is dit af komstig van jeugdige Maoïsten, die in witte hemden en blauwe pantalons in colonne door de straten marcheren om alle gebQUwen met communistische leuzen vol te plakken. De Portugese gezagsdragers laten zich niet meer zien terwijl de nog overgebleven troepen in de kazernes zijn gestationeerd, heeft men de bui tenlandse ambassades en consulaten in Hong Kong laten weten dat geen vreemdeling op enigerlei vorm van bescherming kan rekenen. De exodus naar Lissabon draait op volle toeren. Anders dan de Britten hebben de Portugezen eieren voor hun geld ge kozen. Ze zijn in de letterlijke bete kenis van het woord door de knieën gegaan. Hun buiging in de richting van China heeft hun de morele nederlaag gekost,en een schat aan dollars („ter compensatie van de slachtoffers van mee het neerslaan van* de ook in Ma de fascistische wreedheden'', waar- cao ontstane relletjes werden bedoeld). Het verwerpen van het Chinese ul timatum, hetwelk van eenzelfde strek king was als dat aan Macao, weer houdt de zakenwereld overigens niet naar Canossa te gaan. De grote be langen, die de handel en het geldwe zen bij het voortbestaan van de Brit se kroonkolonie hebben, doen de ver tegenwoordigers ervan buiging op buiging maken en vernedering na ver nedering ondergaan. Een oude term uit de Chinese kei zertijd: au t'au, wat volledige over gave aan de absolute heerser bete kent (tien diepe buigingen, daarna 't hoofd in het stof), heeft in dit op- zicht een totaal nieuwe betekenis ge kregen. Zodra Peking meent dat er ergens een relatie is verstoord, moeten de hoogste directeuren van de machtig ste firma's op het matje komen. Ze dienen zich dan aan een onterende procedure te onderwerpen met schriftelijke verklaringen dat ze er spijt van hebben en openlijke veront schuldigingen in de advertentiekolom men der dagbladen als ze er tenmin ste pry's op stellen de klandizie te be houden. De „martelkamer" van Hong Kong is meestal de Bank van China, waar belangrijke, rode staatsfunctionaris- sen zetelen. Ook verschillende Neder landse bedrijven zijn daar in de loop der tijd „ge-kau t'au-d". De Royal In- terocean Lines bijvoorbeeld, waarin o.m. de Java-China Paket en de KPM zijn samengesmolten, nadat een in middels verdwenen gezagvoerder en kele muitende Chinese schepelingen, die in het Australische Brisbane de brug van de Straat Malakka bestorm den, in de benen geschoten had. Hoe liggen de politieke verhoudin gen in Hong Kong? Welk deel van de Chinese bevolking van 3,5 miljoen zie len steunt Mao, en wie moeten niets van het legendarisch geworden rode boekje heben? Het is moeilijk hier de juiste ant woorden op te geven, omdat de schat tingen nogal uiteenlopen. Aangeno men mag echter worden, dat 20 pet. sympathieëen van een uitgesproken communistische signatuur heeft. Van de ruim 300 vakverenigingen, die er zijn, worden de grootste, die de helft van het totale ledental voor zich kun nen opeisen, als rood bestempeld, 'n Onbekend, doch niet te verwaarlozen aantal onderwijzers maakt een deel van de jeugd rijp voor de Rode Gar de. Onder de Kwomintang-Chinezen, die ADVERTENTIE Vleet! Want dal is smakelijk en pikant op zo'n moment. En blikjes vlees kun je overal krijgen. na de verdrijving van Tsjang Kai-Sjek van Kanton naar Hong Kong vluchtten en daar voor een plotselinge verdub beling van de bevolking zorgden, be vinden zich natuurlijk fervente tegen standers van Mao Van de grote massa kan evenwel ge zegd worden, dat zij zich noch naar de ene, noch naar de andere kant compromitteert. Het is een overal te constateren Chinese eigenschap de kat zo lang mogelijk uit de boom te kijken. De huik wordt naar de wind gehangen, zodra er zakelijke of fami liebelangen mee zijn gemoeid. Van onze correspondent PARIJS Elke Franse onderneming met meer dan honderd man personeel zal haar werknemers in de winst van het bedrijf moeten laten delen. Deze maatregel is gisteren bekendgemaakt na afloop van de minis^rraad in Pa rijs. Zij vormt een van de nieuwe de creten, die door de Franse regering zul len worden uitgevaardigd. Voor de deelneming in de winst der bedrijven kunnen de directies en de vakbonden drie soorten overeenkomsten sluiten: 1 uitgifte van aandelen in de onder neming; 2 uitgifte van obligaties; 3 uitgifte van aandelen in een inves teringsmaatschappij. Ingeval de directies en de vakbonds leiders het niet eens kunnen worden, zal de tweede mogelijkheid verplicht worden gesteld. LONDEN Engeland heeft offici eel de Spaanse argumenten inzake Gibraltar verworpen. Op 3 juli liet Madrid Londen in een nota weten, dat het referendum, dat Engeland in sep tember van dit jaar in Gibraltar wil laten houden, in strjjd is met het ver drag van Utrecht van 1713 en met een resolutie van de Algemene Verga dering van de Ver. Naties van 20 de cember 1966. In een antwoordnota deelde het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken gisteren mee, dat het geen aanleiding ziet z(jn standpunt te wijzigen. De 25.000 bewoners van Gibraltar zullen dus op 10 september naar de stembus gaan om bekend te maken of zij het leven voortaan onder Spans be stuur willen voortzetten (waarbij vrij heid van godsdienst en behoud van de Britse nationaliteit wordt gegar£fn- deerd), of de banden die zij op het ogenblik met Engeland bezitten willen behouden. Algemeen wordt aangeno men dat de keus op het laatste zal vallen. Spanje, dat zijn aanspraken op Gibraltar handhaaft, heeft de uitnodi ging, een waarnemer naar het refe rendum te sturen, va" de hand ge wezen. Een traditionele Chinese jonk vaart langs het moderne stadhuis van Hong kong. VER. NATIES (New York) Se cretaris-generaal Oe Thant van de V.N. hoopt binnenkort toestemming te krijgen van de Israëlische regering voor de benoeming van een persoonlij ke vertegenwoordiger van hem in Jeruzalem, zo verluidt het in welinge lichte V.N.-kringen. Thant zou over deze zaak verslag uitbrengen aan de Veiligheidsraad en de Algemene Vergadering zodra de onderhandelingen hierover met de Is raëlische bewindvoerders afgelopen zijn. De benoeming van een vertegen woordiger van de secretaris-generaal in Jeruzalem zou een uitvloeisel zijn van de op 14 juli door de Algemene Vergadering aangenomen resolutie, waarin van Israël wordt geëist ver slag uit te brengen van alle maatrege len in verband met de hereniging van Jeruzalem. Conform de resolutie over het wel zijn van burgers en krijgsgevangenen in de door Israël bezette gebieden ver toeft thans een vertegenwoordiger van Thant, Nilgoeran Gussing, in het Midden-Oosten. Hij zal binnenkort verslag uitbrengen aan de secretaris generaal. De Israëlische regering heeft giste ren het Israëlische pond als wettig betaalmiddel in de bezette gebieden ingevoerd. In de veroverde delen van Syrië en Egypte is de pond het enige betaalmiddel, in het gebied ten westen van de Jordaan blijkt ook de Jordaan se dinar wettig betaalmiddel. De koers van de dinar is verhoogd van 7,50 tot 8,40 Israëlisch pond voor een dinar, die dezelfde koers heeft als het pond sterling. Hiermee is de koers hersteld van voor het uitbreken van het conflict in het Midden-Oosten. De salarisen van overheidsperso neel en personeel betrokken b(j open bare werken zullen in Israëlische munt worden betaald. De bedoeling van deze maatregel is het handelsver keer tussen de Israëli's en de bewo ners van de westelijke Jordaanoever vrij te maken. LONDEN De Londense douane heeft gisternacht twee mannen in de kraag gegrepen die in speciale vesten 45 goudstaven met een waarde van hon derdduizend gulden vervoerden. Het tweetal, dat op het punt stond Enge land te verlaten, werd gepakt, toen het in Londen in een trein naar een Zuid engelse havenplaats stapte. LONDEN Lord Harewood, een neef van koningin Elizabeth van En geland, is gisteren in de Amerikaanse staat Connecticut in het huweiyk ge treden met de in Australië geboortige Patricia Tuckwell, zo is door zijn ad vocaten bekendgemaakt. Lord Harewood, achttiende in de lijn van opvolgers voor de Britse troon, heeft een zoon van drie jaar bij mej. Tuckwell. Na echtscheiding te hebben verkre gen van zijn eerste vrouw, Maria Do- nata Stein, vroeg hij koningin Eliza beth toestemming te mogen hertrou wen, zoals is voorgeschreven in een uit '1722 daterende wet, waarin be paald wordt de de Britse koning toe stemming moet verlenen voor huwe lijken van leden van de koninklijke familie. De permissie werd vorige week verleend. SUBIC BAY (Reuter) Het Ame rikaanse vliegdekschip Forrestal is gistermiddag binnengelopen in de Amerikaanse basis Subic Bay op de Philippijnen met de lijken van 53 van haar opvarenden aan boord. Met een hospitaalschip waren al eerder 76 do den van boord gehaald en naar de Amerikaanse basis Da Nang in Viet nam gebracht. Het 76.000 ton metende schip, dat zaterdag zware schade had opgelopen als gevolg van een reeks ontploffin gen van benzine, bommen en muni tie, kwam opnieuw brandend de ha ven van Subic Bay binnen. Diep in het gehavende schip was een nieuwe brand uitgebroken toen de Forrestal de Philippijnse kust naderde. Na en kele uren was het vuur bedwongen. Als oorzaak van deze brand werd „smeulende matrassen" opgegeven. Het is nog niet bekend hoeveel slachtoffers de branden en ontploffin gen, veroorzaakt door het laten val len van een losse benzinetank, heb ben geëist. Lang niet alle doden die men in het binnenste van het schip heeft gevonden zijn geïdentificeerd. Waarschijnlijk zal men nog meer lij ken vinden. Het aantal manschappen dat in zee is gesprongen of door de ontploffingen het water werd inge- slingerd is niet precies bekend. lAe Oi. handigheden in de wereld la- ten geen sterke vermindering van de Amerikaanse troepen in Europa toe. Dit hebben, minister van Buiten landse Zaken Dean Rusk en minister van Defensie Robert S. McNamara verklaard in een besloten zitting van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen. Ze adviseren tot het ver werpen door de Senaat van een reso lutie waarin om een vermindering van de troepen in Europa wordt gevraagd. He resolutie is ondertekend door de democratische fractieleider Mike Mansfield en 43 andere senatoren. Rusk en McNamara hebben hun ad viezen uitgebracht op 26 april en 3 mei. Een gecensureerde transcriptie van de vergadering is zondag voor pu- blikatie vrijgegeven. De twee ministers zeggen tevens ROBERT S. MCNAMARA niet doen dat de Europese geallieerden dikwijls traag zijn met het ter beschikking stellen van troepencontingenten aan de NAVO. Beide ministers spreken in hun toe lichting over de eerdere plannen om de troepen in Europa te verminderen met 35.000 man, maar ze zeggen dat verdere besnoeiingen niet worden overwogen. Fr zijn momenteel kaanse militairen 262.000 Ameri- in West-Duits- land, ondergebracht in vijf divisies. Twee brigades infanterie zullen te rugkeren naar de Verenigde Naties, maar daar paraat blijven om eventu eel snel naar Europa te worden terug gebracht. Het zelfde geldt voor dris eenheden taktische jachtvliegtuigen. McNamara zei dat de Amerikaanss houding bij het bespreken van de troe pensterkte met de geallieerden is, dat de betrekkingen met het communisti sch blok zijn verbeterd, maar dat men zich moet onthouden van terug-4 trekken van troepen in een mate dis de gevechtskracht van de NAVO aan merkelijk zou aantasten. Over de andere NAVO-landen zegt McNamara: „Onze geallieerden schij nen van zichzelf minder te eisen dan van ons. Ze besteden een veel gerin ger percentag van hun bruto natio naal produkt aan hun strijdkrachten en ze hebben een geringer percentage mannen in uniform." Rusk gaf als commentaar dat ande re NAVO-landen op de vraag om een grotere bijdrage aan de gemeenschap pelijke inspanningen plegen te ant woorden, dat de spanningen vermin deren en dat de landen ook binnen landse problemen hebben. Komt ds kwestie van de Amerikaanse strijd krachten aan de orde, dan zegt men, dat er een dreiging bestaat en dat de Amerikanen Europa niet in de steek mogen laten. (Van onze correspondent) BONN Alfried Krupp, de laat ste grote Duitse staalmagnaat, is aan een hartaanval overleden. Over twee weken, op 13 augustus, zou hij zestig jaar zijn geworden. Op die dag had hij plechtig afstand willen doen van het Krupp-concern en dat bezit (zes miljard mark) willen schenken aan een nieuw opgerichte stichting. Deze wat bittere vreugde heeft de schrale magnaat uit Essen niet mogen beleven. In zijn kleine bungalow in het bos heeft een hartaanval een einde ge maakt aan het leven dat van het begin tot het einde werd overschaduwd door het feit dat hij de erfgenaam was van het Krupp-imperium. Hij was de laatste van vijf generaties Krupp die hebben geheerst over het industriële keizerrijk dat in 1811 met een kleine staalgieterij in Essen begon. Alfried is van kindsbeén af ingeprent dat hij de traditie van de naam Krupp zal moeten voortzetten; dat hij verant woordelijk zal zijn voor de meer dan honderdduizend werknemers, de spreek woordelijke „Kruppianer". Opgevoed wordt hij in een strenge tucht; zijn loopbaan is van te voren vastgelegd: universitaire studie, ingenieursexamen, daarna een zetel in de directie van het concern. Hij steekt zijn kaart in de prikklok, zoals iedere werknemer. In 1937 trouwt de jonge industrieel. Uit dat huwwelijk wordt zijn enige zoon, Arndt, geboren. Na vier jaar volgt de echtscheiding. In 1§43 gelast Hitier dat Alfried. Crupp de enige eigenaar moet worden van het concern, dat veertig jaar lang de vorm van een familievennootschap had gehad. Na de oorlog presenteren de geallieerden dus de rekening aan het mammoetbedrijf dat de kanonnen voor de nazi-staat heeft gegoten, maar de verantwoordelijke man, Alfrieds vader Gustav, ligt verlamd door een hartaan val op bed en heeft nog maar kort te leven. In zijn plaats wordt zijn soon amper veertig jaar oud, voor het tribunaal in Neurenberg gedaagd. Hij krijgt twaalf jaar gevangenisstraf. Op Amerikaanse voorspraak wordt hij al drie jaar later weer vrijgelaten en opnieuw in het be zit van zijn ondernemingen gesteld. De goeddeels ontmantelde bedrijven worden weer opgebouwd, maar Alfried Krupp, met zijn lang en laconiek ge zicht, is niet de agressieve ondernemer die zijn voorgangers waren. Hij laat de zaken vrijwel over aan zijn algemeen gevolmachtigde, Ber- thold Beitz, die nieuwe bloei in het concern brengt, vooral door buiten landse opdrachten voor mijnbouwinstal- laties en complete fabrieken. Voor Alfried brengt ook de tweede levenshelft niet veel geluk. In 1952 trouwt hij voor de tweede keer; ook dat huwelijk kinderloos gebleven wordt na vier jaar ontbonden. De mage re, vroeg oude man leeft teruggetrok ken in de bescheiden bungalow dichtbij het familiepaleis de Villa Hügel, met zijn vierhonderd kamers. Krupp is een gesloten, bijna mensenschuwe man geworden. Hij en Berthold Beitz, zijn beste vriend en'eigenaar. vattrouwde, blijven „U" tegen elkaar zeggen. Krupp is een kettingroker, maar leeft verder sober, welhaast asce tisch. In zijn liefhebberijen zoekt hij de eenzaamheid. Elk jaar zwerft hij een paar maanden over de oceaan met zijn jacht Germania VI. Hij onderneemt fo tosafari's in Afrika en Azië, hij haalt zijn sportvliegbrevet. Krupp houdt van snel autorijden, met zijn grijze Porsche maakt hij ettelijke ongelukken. Als eigenaar van zijn concern had hij vooral de ambitie als gentleman op te komen voor de belangen van zijn tien duizenden „Kruppianer". Juist dat heeft bijgedragen tot de val van zijn imperium. Het concern, met zijn twintigduizend verschillende produkten en jaarlijkse omzet van vijf miljard, werd topzwaar. Krupp maakte locomotieven en bagger molens, spijkers en stoomketels en vrachtauto's; Krupp omvatte woonwij ken, warenhuizen, scheepswerven, een hotel en een hele reeks kwekerijen. Te veel bedrijfstakken werden verliesge vend en het onafzienbare concern kon niet langer worden gefinancierd als par ticuliere onderneming van één enkele Krupp zag allang aankomen dat het mis moest gaan en had al jaren geleden een plan om zijn eigendom om te zet ten in een stichting, maar dat is er nooit van gekomen. Aan het begin van dit jaar liep het concern, dat al diep in de schulden stak, definitief vast op de financiering van grote exportopdrachten. De Staat en een bankconsortium kwamen op ta fel met kredietgaranties van driehon derdmiljoen mark, maar tegelijkertijd legden zij keiharde eisen op tafel. Krupp's eigendom moest worden omge zet in een openbare vennootschap, waarbij de Krupp-stichtmg als voor naamste aandeelhouder ze.' optreden. Met toonloze stem, gelaten als altijd, maakte Alfried Krupp dit begin april in de sombere villa Hügel bekend aan een groep van 321 getrouwen. Kort daarna werd hij ziek en nu heeft de dood aan Krupp ook die laatste vrijheid ontnomen: de hem opge drongen rol stijlvol terug te geven. Zijn zoon Arndt (29) wil van het concern niets weten. Hij heeft afstand gedaan van zijn rechten als erfgenaam. WARSCHAU Een Pools ambulan cevliegtuig is gisteren in Wroclaw in West-Polen neergestort op een fabrieks terrein en in brand gevlogen. De piloot- kwam om het leven; een arts en een andere inzittende werden ernstig ge wond. Het fabriekspersoneel bleef on gedeerd Het toestel had een ernstig zieke moeten ophalen. DEN HAAG Rusland heeft gis teren de 170ste satelliet van de Kos- mos-serie gelanceerd, zo meldt het persbureau Tass. De onbemande sa telliet, bestemd voor wetenschappe lijk onderzoek, heeft een inclinatie van 50 graden, het hoogste punt van zijn baan ligt op 208, het laagste op 145 km van de aarde.

De Vallei | 1967 | | pagina 6