Rapport dood Simpson bij parket Avignon Opnieuw drie wereldrecords „Die jongens kennen de consequenties niet" Suggesties van Tom Vissers Hongaar Portisch sterkste in I.B.M.-schaaktoernooi Langeweg beste Nederlander Nu miniatuurtechniek PHILIPS Judith de Nijs won in Hamilton Slecht begin voor Nederlandse jeugd Ton Sijbrands en Wim van der Sluis naar Coupe d'Europe Eredivisieclubs willen praten over degradatie Data NAC-Floriana Geen verrassingen op eerste dag Wereldrecord voor Russell Knipp Dolman's ploegleider Pellenaars over doping.- Tweekamp tussen Koeperman en Andreiko Zwemmen Tafeltennis Spullen Schorsingen Vrolijk Weinig geluk Mededeling PAK VERKOUDHEID SNEL EN AFDOEND AAN Tennis in Duitsland BETER TE LAAT THUIS DAN TE VROEG IN 'T ZIEKENHUIS Gewichtheffen 'tis'n uw merk van service en vertrouwen DINSDAG I AUGUSTUS 1967 Pellenaars: flink straffen PARIJS Het medische rapport over de dood van de Engelse wielren ner Tom Simpson tijdens de Ronde van Frankrijk is gisteren in handen gesteld van het parket van Avignon. Prof. Vul- liet, de adjunct-directeur van het poli- tie-laboratorium die de ingewanden op de aanwezigheid van doping heeft on derzocht en die verantwoordelijk is voor het rapport, heeft geweigerd de conclusies van dit rapport mee te de len. Ondanks deze weigering weet men, dat de dood van de renner te wijten is aan het innemen van een opwekkend middel, dat slechts onder medische con trole gebruikt mag worden. WINNIPEG Tijdens de Panameri- kaanse Spelen in Winnipeg sneuvelden wéér drie wereldrcords bij het zwem men. De Canadese Elaine Tanner verbeter de haar eigen wereldrecord 100 m rug slag met 0,2 sec en bracht het op 1 min en 7,1 sec. De Amerikaanse Claudia Kolb haalde van haar eigen wereldre cord 200 m wisselslag 1,4 sec af. Zij zwom de afstand nu in 2 min en 26,1 sec. De Amerikaanse damesploeg tenslot te vestigde met een tijd van 4 min en 30.0 sec een nieuw wereldrecord op de 4 x 100 m wisselslag. De ploeg bleef daarmee 3,9 sec onder het oude record, dat ook op naam van de Verenigde Sta ten stond. HAMILTON (Ontario) De Neder landse zwemster Judith de Nijs heeft zondag in het Canadese Hamilton een internationale 10 mijl (16 kilometer) race gewonnen. De 25-jarige Judith de Nijs, die met deze overwinning 3.600 dollar verdiende, legde de afstand af in 4 uur 45 minuten 9 seconden. Van de 30 gestarten haalden er slechts tien de fi nish. KOPENHAGEN De Nederlandse jeugdteams hadden een slechte start in het toernooi om de Europese tafelten niskampioenschappen (voor spelers en speelsters tot 18 jaar) dat maandag in Vejle op Jutland is begonnen. In de teamwedstrijden verloor het jongensteam tweemaal en won een maal. Het meisjesteam moest twee nederlagen incasseren. De jongens ver loren met 05 en 25 respectievelijk van Rusland en Roemenië en zegevier den met 51 over Noorwegen. De meisjes moesten met 03 en 13 hun meerderen erkennen in Rusland en Zweden. ROTTERDAM Nauwelijks twee uur heeft Eef Dol man (22) gedacht dat hij zich Nederlands profkampioen 1967 zou mogen noemen. Toen stond hij oog-in-oog met dokter Baart, die zijn bedrog had ontdekt. Als een betrapt schooljongetje, die heeft gespiekt, moet Dolman zich heb ben gevoeld toen hij op zo'n uiterst pijnlijke wijze het zich snel verbreidende kwaad van doping ongewild illustreer de. Er bleef niets anders over dan een bekentenis. De Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) zal hem de titel, die hij niet verdient, straks ontnemen. En voorts krijgt Dolman de boete van 750 gulden, zoals te voren was bepaald. Dit was de eerste keer, dat de KNWU, die zich heeft voorgenomen het gebruik van ongeoorloof de stimulerende middelen krachtig te gaan bestrijden, de beroepsrenners na een wegtitelstrijd aan een dopingonder zoek onderwierp. Ook vorige week donderdag, op de eer ste dag van de baankampioenschappen zijn profs en ama teurs gecontroleerd. Al eerder is Dolman middelpunt geweest in een ge ruchtmakende dopingaffaire. Dat was in 1965, nadat hij het Nederlandse amateurkampioenschap op de weg had behaald. De Rotterdammer nam toen een advocaat in de arm. De KNWU accepteerde tenslotte Dolmans verweer dat hij neusdruppels had gebruikt, waardoor er sporen van wekaminen in zijn urine waren beland. Dolmans ploegleider Kees Pellenaars van Televizier zei zich liever buiten do- ping-affaires te houden, „omdat een ploegleider nooit kan controleren wat een renner allemaal uitvoert". Wél toonde hij zich voorstander van do pingonderzoek. „Ik heb niets liever dan dat ze het gebruik van doping uit roeien, maar dan moet het natuurlijk wél goed gebeuren. Ik ben er zondag avond niet bijgeweest, maar het schijnt nogal klungelig te zijn gegaan, vertel den renners me. De jongens moesten zich helemaal uitkleden en in het bijzijn van de dok ter de flesjes vullen. Nou, dat valt na tuurlijk niet mee. Misschen heeft het daarom zo lang geduurd. Bovendien liepen er veel te veel mensen rond, heb ik gehoord. Zo'n onderzoek hoort een zaak te zijn tussen de renner en de dokter." Pellenaars, die zelf zeventien jaar beroepsrenner was, weet: „Vroeger na men we zo eens in de drie maanden weieens een pilletje, als er een bij zondere prestatie geleverd moest wor den. Maar nu gebruikt bijna elke ren ner allerlei spullen. Die jongens ken nen de consequenties niet. Ze krijgen die rommel heus niet meer van de soig- neurs. Die wagen het niet meer. Wel zijn er allerlei mensen, die middeltjes te koop aanbieden. Als ploegleider sta je machteloos. In de Ronde van Zwitserland moest ik als DEN HAAG Ton Sflbrands, de Ne derlandse damkampioen, en Wim van der Sluis zullen deelnemen aan het tweede toernooi om de Coupe d'Europe, het officieuze Europese persoonlijke damkampioenschap. Het toernooi wordt van 1 tot en met 10 september in het Italiaanse Livorno gehouden. De eerste Coupe d'Europe werd in 1965 door wereldkampioen Iser Koeperman ver overd. In totaal nemen aan het toernooi 16 spelers deel. ploegleider eens een verklaring tekenen dat mijn renners niets zouden pakken. Waar staat de guillotine, heb ik ge vraagd. Jullie denken toch zeker niet dat ik zomaar mijn kop eraf laat hak ken? Maar ik ben er een groot voorstander van dat er een goed dopingonderzoek komt. Er zou bijvoorbeeld een over eenkomst kunnen worden opgesteld tus sen alle merkenbazen en de nationale bonden. Als een renner dan betrapt zou worden moet hij geschorst worden. In die tijd zou een fabriek hem dan geen salaris mogen uitbetalen. Dan kom je een stap verder. Wat mij betreft mogen ze een eerste overtreding bestraffen met een schor sing van drie maanden, een tweede overtreding met een half jaar en als het nog een keer gebeurt moeten ze zo'n renner levenslang schorsen. Maar het is een moeilijke zaak hoor. De zaak is internationaal té verdeeld. In Nederland bemoeit de bond er zich mee, in België en Frankrijk moet de politie het doen en in Italië doen ze er helemaal niets aan." Ton Vissers, ploegleider van Willem II en dus ook van Jo de Roo die tweede werd, was zondagavond wel bij het do- ping-onderzoek aanwezig. „De dokter is natuurlijk integer. Dat staat vast. Maar het gebeurde wel allemaal op vrij ama- teuritische wijze". Hij ziet het als de taak van een ploegleider mee te helpen het doping-misbruik te bestrijden. Vis sers noemt het echter een voorwaarde dat de zaken dan beter worden voorbe reid. „Ik hoorde van het voorgenomen on derzoek op zaterdag, een dag voor de cours dus. Daarna heb ik tijdens de maaltijd mijn renners erop gewezen, dat ze ernstig rekening moesten houden met doping-onderzoek". Ton Vissers heeft zich voorgenomen na het onderzoek in Gent de KNWU O 0 Betrapte kampioen Dolman: „be kentenis na bedrog" AMSTERDAM Het zevende IBM-toernooi is gisteren met het spe len van de elfde ronde geëindigd en de Hongaar Lajos Portisch bracht de krachtmeting ten slotte op zijn naam. Hij speelde vlot remise tegen de Ne derlander Scholl en bereikte aldus acht punten; een zogenaamd groot meesterresultaat. Hij werd daardoor onbereikbaar voor de concurrentie. Die concurrentie sloeg in de slot- ronde enorm van zich af. De Russi sche grootmeester Kotof, die min of meer middelbaar aan het worden is, won een knock-out-partij tegen Ree. Behalve dat het de vorm van de Rus onderlijnde, konden we opnieuw vast stellen, op welk hoog niveau de 22-ja- rige Nederlander wel partij weet te ge- ven. In feite ontsnapte de gast uit Mos kou aan „een zekere remise", mis schien zelfs nederlaag. Tot geluk van Kotof versloeg Donner zijn grootmeester-collega uit Zuidsla- vië, Ciric, die tot dan toe ongeslagen plotseling naar de gedelde derde plaats terugviel. Kotof werd dus alleen tweede; een opmerkelijke prestatie. Dat Langeweg die met de Roemeen Ghitescu remiseerde een goed toer nooi achter de rug heeft, behoeft nau welijks meer betoog. Deze Nederlander wordt jaarlijks sterker. Er lijkt reden om te blijven hopen, dat Langeweg nog eens een grootmeestertitel zal verwer ven. Zijn incasseringsvermogen eer- tijds een zwak punt is duidelijk gro ter geworden. De winnaar van de vijfde prijs, de Rus Mojsejef, vervulde de meester- norm; beter nog: overschreed die met een half punt. Hij was er zeer vrolijk over, daar de titel internationaal meester thans in het verschiet ligt. De Roemeense ex-kampioen Ghitescu heeft niet al te opvallend gespeeld, al hoewel.... zijn bescheiden gedrag leidt er herhaaldelijk toe, dat men zijn prestatie „vergelijkt" met zijn optre den. Hij deelt de zesde plaats met groot meester Donner. De Nederlander maak te schaaktechnisch veel goed door giste ren Ciric te verslaan. De Tsjechische theoreticus Pachman boekte een vreemd record: tien remi ses, één verliespartij en daarom stond hij uitgerekend op winst. Hij was niet bepaald enthousiast over zijn eigen op treden. De Deense meester Enevoldsen kwam op 4Vt punt. Hij heeft weinig geluk gehad, anders had deze routinier zeker de vereiste zes punten behaald, die een titelhouder behoeft om zijn waardig heid voor opnieuw vijf jaar te „ver versen". De Nederlanders Scholl en Zuidema boekten 4 punten, Ree 3Vt. Het was vooraf duidelijk, dat zij een zware wedstrijd voor de boeg zouden hebben. Gegeven hun score en hun spel mag nadrukkelijk worden opgemerkt, dat zij in dit gezelschap een belofte hebben gehouden. Zij zijn opkomende krach ten, die knap verzet hebben geboden tegen titelhouders van grote reputatie, Bij de prijsuitreiking werd door het toernooicomité een voor het Neder landse schaak uitermate belangrijke mededeling gedaan: In 1968 zal de hoofdgroep van het IBM-toernooi zestien deelnemers tellen. De spelers zullen van zodanige kracht zijn, dat het toernooi de kwalificatie la zal dragen; de hoogste, die de Wereldschaakbond kent. Het betekent, dat Nederland een tweede krachtmeting van de belang rijkheid en de omvang van het Hoog oventoernooi rijk is geworden. De uitslagen van de elfde ronde wa ren: DonnerCiric 1-0; KotofRee 1-0; SchollPortisch Va-Va; GhitescuLan geweg Va-Vat MojsejefZuidema Va-Va; PachmanEenvoldsen Va-Va. Eindstand grootmeestergroep: 1. Por tisch (Hong.) 8; 2. Kotof (Rusl.) 7; 3-4 Ciric (Zsl.) en Langeweg (Ned.) 6Va; 5. Mojsejef (Rusl.) 6; 6-7 Donner (Ned.) er Ghitescu (Roem.) 5Va; 8. Pachman i.Tsj.) 5; 9. Enevoldsen (Den.) 4Va; 16-11 Scholl (Ned.) en Zuidema (Ned.) 4; 12. Ree (Ned.) 3Va pnt. enkele suggesties aan de hand te doen. „Ik wil voorstellen om jonge profs en eventueel ook amteurs in de winter een paar keer bij elkaar te laten komen in een bijeenkomst, die onder leiding moet staan van d« medische commissie. De renners kunnen dan op de gevaren wor den gewezen en er kan worden verteld, wat de plannen zijn voor controles in het komende seizoen. Dan weet iedereen waar hij aan toe is. Ze moeten dan naar mijn idee regelmatig èlle renners con troleren. En dan net zo lang wachten tot ze allemaal hun flesjes hebben ge vuld. Al duurt het tachtig uur." ROTTERDAM Vrijdagavond ko men in Utrecht vertegenwoordigers van de semiprofclubs uit de eredivisie met enkele leden van het sectiebestuur be taald voetbal bijeen om de degradatie regeling in de eredivisie nog eens onder de Joep te nemen. Het sectiebestuur heeft destijds aan gekondigd, dat na afloop van het nieuwe seizoen in plaats van de twee de drie laagst-geplaatste clubs moeten degrade ren. Voorzitter Jos Coler: „We willen namelijk zo gauw mogelijk naar drie be taalde afdelingen van zestien clubs. Dat wisten de verenigingen en ze gingen in eerste instantie met ons plan akkoord. Nu vinden ze kennelijk deze maatregel te drastisch. We gaan er eens over pra ten. Ik hoop niet, dat de oppositie te groot zal zijn." BREDA Het bestuur van NAC heeft overeenstemming bereikt met Floriana (Malta) over de data van de wedstrijden voor het voetbaltoernooi om de Europese beker voor nationale bekerwinnaars. De eerste wedstrijd wordt 21 sep tember op Malta gespeeld. Aangezien de Bredanaars op eigen terrein niet over een lichtinstallatie beschikken heeft de return op 12 oktober in Eind hoven bij PSV plaats. Door een zege van 3-6, 6-3, 11-9, 7-5 op de Amerikaan Graebner heeft de Zuidafrikaan Drysdale te Haver ford de titel in het herenenkelspel van de tenniskampioenschappen van Penn sylvania gewonnen. AD VERTE \rTIE U wint het met Togal en vitaminen uit verse groente. Snel verlichting: u lacht weer. Ook reumatische pijn, hoofdpijn, spit, migraine of griep overwint u met Togal tabletten. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. HAMBURG Op de eerste dag van de internationale Duitse tenniskam pioenschappen op de Rothenbaum-banen in Hamburg ztjn maandag geen schok kende dingen gebeurd. Alle geplaatste spelers kwamen zonder al te grote in spanningen een ronde verder. De Ne derlandse kampioen Tom Okker, die een bye had in de eerste ronde, had weinig moeite met de Münchener Karl Fichtel: 6-1, 6-3, 6-2. Alleen bij de dames leek het erop dat de onbekende Zweedse speelster Ann Boström voor de verras sing van de dag zou gaan zorgen. In haar partij tegen de Duitse kampioene Helga Niessen won zij zowaar de eer ste set met 6-4. De twee koppen gro tere blonde Duitse liet zich echter in de twee volgende sets niet meer overdon deren en met aanvallend spel en een grotere slagenvariatie ontnam zij met 6-1, 6-2 de Zweedse verdere illusies. Haar landgenote Eva Lundquist, derde op de Zweedse ranglijst, werd eveneens in de eerste ronde van het enkelspel uitgeschakeld. Met tweemaal 6-4 ver loor z(j van de Tsjechische Marie Neu- manova. DEN HAAG De tweekamp om het wereldkampioenschap dammen tussen de Russen Iser Koeperman en Andris Andreiko wordt van 30 september tot eind oktober in Rusland gehouden. An dreiko kreeg het recht wereldkam pioen Koeperman uit te dagen dank zij zijn overwinning in de Shallenge Mon dial in september 1966 in Ales. In dit kandidatentoernooi eindigde de toen 16- jarige Ton Sijbrands op de tweede plaats. De tweekamp, die uit 20 partijen zal bestaan, wordt waarschijnlijk in Charkov (in de Oekraine) gehouden. WINNIPEG De Amerikaanse ge- wichtheffer Russell Knipp heeft tijdens de Pan-Amerikaanse Spelen in Winni peg het wereldrecord drukken in het middengewicht verbeterd. Russell kwam tot een gewicht van 157 kilogram en verbeterde daarmee het oude wereldrecord van de Rus Viktor Kurenzov met 1,5 kg. Russell had reeds eerder 157 kg gedrukt, maar deze pres tatie werd niet als record erkent. Minuscule onderdelen vormen te zomen het complete gevoelige radio-ontvangstgedeelte in een Philips portable. Door deze fabelachtige miniatuur-techniek komt er extra ruimte vrp'. Ruimte die we nodig hebben, voor grotere luidsprekers. En meer ruimte achter die luidsprekers. De grotere luidspreker en de grotere ruimte erachter geven de Philips portables een veel rijker geluid. Afmetingen 28x13x5 cm. een veel rijker geluid Is dat zo bij alle portables? Neen! Alleen de Philips portables hebben miniatuur-techniek. Toch zijn de Philips portables laag in prijs, hoewel miniatuur-produkten kostbaar zijn. Natuurlijk zijn er wel goedkopere portables, maar u let toch niet alleen op de buitenkant? Want alle waar is naar z'n geld en de knappe, betrouwbare Philips miniatuur-techniek vindt u uitsluitend bij Philips portables. Philips portables: méér ruimte voor grotere luidsprekers, méér ruimte erachter enméér ruimte voor grotere batterijen met een langere levensduur. (En ook dat is belangrijk en niet te zien aan de buitenkant!) Het afgebeelde toestel is één van de 28 Philips portables (f 79.50 tot f740.-). Het is geschikt voor FM-, langegolf- en mid dengolf-ontvangst en heeft een telescoop antenne, aansluiting voor oortelefoon en een speciaal voor portable dTQ ontwikkelde luidspreker. lOy 716 48

De Vallei | 1967 | | pagina 7